INGMAR BERGMAN: „Als ik film ben ik volkomen eenzaam" 1965 ,Er is wel eens een film tussendoor gesliptwaarvoor ik me nu schaam NOODRAAD ZO SNEL MOGELIJK ROYEREN Mr. Reinink benoemd tot commandeur O.N. Jongelui uit winkelcentrum verbannen Voorsprong bij ruimtevaart voor Russen bid. verstekeling wil werk in ons land DINSDAG 11 OKTOBER 1966 DE KEHDSE COURANT Zweedse filmsfinx ontving Erasmusprijs Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Ingmar Bergman, de Zweedse film sfinx, „doet" Nederland met de vliegende haast van een Amerikaanse toerist. Maan dagmorgen duikt hij eerst volgens strak schema uit een groezelig zwerk op Schiphol neer. Handen schudden, kreten slaken, bloemen voor die man. Daarna reist hij in gestrekte draf door naar het Amster damse Amstelhotel, waar hij in een stemmige zijzaal het uurrecord hordelopen over pers, radio en televisie camera's scherper stelt. Achter de groene tafel ont popt hij zich als een grim mige sparring partner, die zijn Engelse volzinnen met de gronderige tongval van een Russische generaal aan reikt. Waarom hij films maakt? H(j heft zijti marmerbleek, ovaal hoofd, schudt het als een hoest- drank. „Als je jong bent", zegt hjj, „denk je, dat de hele wereld op jou wacht, dat alles en ieder een naar je uitkijkt. Daarna word je ouder en wantrouwiger. Je merkt, dat het allemaal niet zo geweldig is. Toch heb je een fundament nodig om je voeten op te zetten. Ik heb gemerkt, dat de film het middel is om uiting te geven aan mijn gevoe- ik maak die films op de eerste plaats voor mezelf. Het is ver keerd om je in illusies te begra ven, om te denken, dat je de wereld kunt veranderen. Als ik klaar ben met een film, als ik mijn script heb geschreven, de opnamen heb gemaakt, de mon tage heb voltooid, kijken er misschien twee miljoen mensen naar. Misschien zitten er twee mensen tussen, die door mijn film een nieuw uitzicht krijgen niet waardeloos' Precies zestig minuten heeft Bergman uitgetrokken om over zichzelf en zijn werk te praten. Dan veert hij wilskrachtig op en spoedt hij zich naar een bovenetage om een kortstondige uil te knappen, die een nieuw fundament legt onder zijn wan kele gezondheid. Bergman is nog steeds niet genezen van de ern stige virusziekte, die hem in juni wondering voor deze onheils zwangere plattelandsstudie. Over zijn eigen films zegs hij: „Ze zijn in wezen zeer provin ciaal en ik verbaas me dan ook steeds, wanneer er in het buiten land belangstelling voor bestaat. Het vreemde is echter, dat ze buiten Zweden vaak beter mijn bedoelingen begrijpen dan in mijn eigen land." uur der wolven Bergman heeft zojuist weer een nieuwe film gemaakt: Het uur van de wolven. Hij legt uit: „Dat was bij de Romeinen al het uur, voordat de zon opkomt. Dan komen de nachtmerries, dan sterven er mensen, worden er nieuwe mensen geboren. Het kan een hele amusante film worden." moet dan perfect zijn, helemaal Molière dat woord op die plaats gebruikt. Zo'n samenwerking werkt ont zettend rieleksend". Overigens is Bergman er vast van overtuigd, dat hij een slecht toneelschrijver zou zijn. Hij heeft zich één keer aan een toneelstuk vertild en waagt er zich nooti Als filmer maak je je maar ik ben zelfs geen dichter." donnerwetter Heeft hij nog last van diepte psychologen en zielevorsers, die jongleur Inmiddels worstelt Bergman al weer met een nieuwe film, waar van hij de vage plot op een avond aan zijn vrouw heeft uitgelegd. „Op een gegeven moment merkte ik, dat ze er niks meer van snap te. Ze kon er gewoon niet bij. Toch was ze lief en zei ze achter af, dat het allemaal erg goed was. Persoonlijk vind in de tijd, dat je over een film droomt en met je ideeën speelt, de fijnste periode. Je voelt je dan een jongleur, je bent helemaal vrij, je eigen baas. Het filmen zelf, de opname, is een afschuwelijk karwei, dat je zowel fysiek als psychisch afmat. Bergman heeft die felbegeerde vrijheid aan het begin van zijn carrière gevonden in zijn eigen land, dat volgens hem voor een filmer het ideale werkklimaat heeft. Waarom? „Omdat de rege ring er veel geld voor over heeft. een doorsnee film in Zweden kost namelijk vijf ton. Er worden in land 25 films per jaar ge Hij heeft een hekel aan de on vermijdelijke terugblik op de filmreizen, die hij gebaard heeft. „Ik kijk nooit achteprom, maar ik den) uit handen van Prins Bern- hard in ontvangst te nemen. Die uitgestelde plechtigheid heeft i bezoek aan het Kröller lermuseum op zijn overladen pro gramma. „De schilderijen van Vincent van Gogh fascineren me geweldig", bekent hij, „ik voel me op vele punten die dolende zoeker". zeer provinciaal De maandagavond had hij ge reserveerd voor een privé teach- in ten riante huize van Bert Haanstra, waar hij een deskun dige cinematografische boom op zette over de betekenis van de Nederlandse documentaire films. Bergman heeft in zijn 48-jarige leven pas één rolprent uit de lage landen gezien Rademakers Dorp aan de rivier en desge wenst belijdt hij graag zijn be- Verdere gegevens kan hij tot zijn spijt niet verstrekken. „Als je anderhalf jaar met een film ge worsteld hebt", zegt hij, „weet je er nog niks van. Eerst moet hij gemonteerd zijn, dan zie je pas, waar je aan bezig bent ge weest. Vrijdags hield ik op met de opnamen, 's maandags begon ik met de repetities van Moliè res „School v zwaai voortdurend film terug. Dat is voor mij de ideale werkmethode. Als ik een film maak, ben ik volkomen eenzaam. Dan ben ik de enige in de we reld, die weet, waar ik naar toe wil. Die wetenschap kant ont zettend deprimeren en daarom voel ik het als een bevrijding, als ik met een stel acteurs een toneelstuk kan instuderen. Als ik film moet ik elke dag drie mi nuten celluloid volmaken. Dat hem bij voorbaat in biografieën opgebaard? Bergman stoot drie keer een droge lach over zijn lippen. Hij doet dat met de po kerface van de man, die op prins jesdag „leve de koningin" roept. Hij zegt eerst, dat hij nooit iets over zichzelf leest. Dan corrigeert hij zich in een openbare biecht en roept hij: „Ik lieg. Twaalf jaar geleden vond ik het gewel dig. als er over mij geschreven ik wat kritischer ben geworden, vind ik het allemaal niet meer zo leuk. Ik voel me net als Frede- rik de Tweede van Pruisen, die een boekje over zichzelf las en toen riep: „Donnerwetter heb ik dat allemaal gedaan?". In feite hebben al die artikelen en boe ken niks met mij uit te staan. Zij zijn geschreven voor het amuse- nerend, maar eigenlijk schuwelqk. Dan zie je r je gedaan hebt en V nig i nderen. slipt, ik Ik wil als filmer volkomen vrij heid hebben, ook bij de montage en daarom heb ik tot nog toe alle aanbiedingen uit Hollywood afge slagen. Die Amerikanen hebben filmcontracten van zo'n 75 pagi na's en één van die kleine clausules daarin houdt in. dat de producent zich het recht van de uiteindelijke montage voor behoudt. Zolang dat punt er in staat, ga lk niet naar Amerika. Ik heb als regisseur één principe: ik maak alleen de film, die ik wil en dat geldt van het begin tot het bittere einde. Ik wens vol komen in vrijheid te werken. Sommige mensen vinden ove rigens, dat ik niet zo vrij zou moeten zijn." chaam." Weikef „Dat is mijn privégeheim. Ik zeg trouwens ook niet, welke films ik mijn beste vind. Dat hangt namelijk af van hele persoonlijke redenen, die dicht bij je hart liggen. Een ander heeft daar niks mee te tonsuur Hij heeft aan het begin van zijn vraag- en antwoordspel de tafel enige metei's naar voren gescho ven, omdat de vliegreis van Zwe den naar Nederland hem heeft opgezadeld met een tijdelijke korzelig dienstbetoon van een verkoper, die een klant in het pak helpt en geen moment wijkt daarbij de spottende, naar wenkbrauwen, zijn dunne haar is efficiënt over de ovale schedel verdeeld; alleen op zijn achter hoofd glanst een kale plek als een half dichtgeslibde Het is duidelijk, dat hij zijn be zoek aan ons land beschouwt als een verplicht nummer, waar hij met taaie wilskracht doorheen moet bijten. Een uitnodiging voor een nachtelijke teach-in over zijn films in het Amsterdamse Cinetol-theater slaat hij echter ferm van de hand: zonder zijn weinig intrigerend silhouet moet men daar nu uitmaken of hij al dan niet een charlatan is. Bergman vindt het bij voor baat allemaal best. Van avond is het toch voorbij. De grote stilte is hem zicht baar liever. Bij achtervolging terecht gebruik gemaakt van, vuurwapen DEN HAAG De politie van 1 maakte in de nacht van 5 op 6 septi by de achtervolging van bestelauto terecht gebruik v wapen. Dit gebruik, dat een dodelyk geval tot gevolg had. was in overeenst ming met de Inmiddels verscherpte structies voor het gebruik van wapenen. Dit zeggen de ministers S kalden (Justitie) en Verdam (Bini landse Zaken) in antwoord op vr: van het Tweede Kamerlid Engelsi (P.v.d.A.). De bestuurder van de bestelauto reed ip een voor het overige verkeer levens gevaarlijke wijze. Zo doofde hij meer malen de verlichting en reed hij gevaar lijke voorrangskruisingen met topsnelheid hij byna haakse bochten tweebaanswegen (wegen met gescheiden rijbanen) en reed hij dwars over een ge deeltelijk opengebroken verkeersheuvel om daar opgestelde politieauto's te ont wijken. Op een gegeven moment reed de bestuurder van de bestelwagen zelfs met snelheid van 90 A 100 kilometer in op een politieman met een blauw zwaai licht, die tot stoppen maande. Deze po litieman kon zioh door een sprong red den. Töen het niet anders bleek te kun- is bevel gegeven op de banden van de bestelauto te schieten. Na het derde sohot bracht de bestuurder van de ge stolen bestelauto deze tot stilstand. Een passagier die in de laadruimte had ge zeten bleek toen tengevolge van een der i dodelijk te zfln getroffen Advies gevraagd over inkomen koningin aan Raad van State (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering blijft van mening, dat de bedragen, die de koningin thans uit de schatkist voor de vervulling van haar ambt krijgt, ver re van toereikend zijn en dringend ver hoging behoeven. Met die verhoging kan volgens de regering niet gewacht worden op een eventuele wijziging van de grondwet. dlge behandeling van 't waarin voorgesteld is het inkomen van de koningin van 2,6 miljoen tot 5,2 mil joen te vei-hogen. De regering wil na melijk eerst een aan de Raad van Sta te gevraagd advies afwachten. Deze adviesaanvrage betreft de vraag of de huidige grondwettelijke opzet in zake het inkomen van de kroon een wij ziging moet ondergaan. De regering meent zelf op het ogenblik, dat ook bin nen het kader van de bestaande grond wettelijke bepalingen, voor het inkomen van de kroon een oplossing gevonden kan worden, die aangepast is aan de huidige omstandigheden. De regering zal, zodra de Raad van State zijn advies heeft uitgebracht, aan de Tweede Kamer haar standpunt de Tweede Kamer. Koekoek in radiopraatje Boerenpartij wordt gezuiverd (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De leider van de Boe renpartij, de heer Koekoek, heeft een zuivering van zijn partij toegezegd „on der druk van de grote politieke partijen". In een radiotoespraak in de zendtijd voor de politieke partijen, zei hij gister avond, dat als hij attent zou worden ge maakt op nog meer oud N.S.B.-ers die lid van de Boerenpartij zijn, het partij secretariaat de betrokkenen zal meede len, dat zij geen lid kunnen blijven. igens volgens de hei zijn Koe- ntdekt. kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau (hij bevordering). De benoeming werd de heer Reinink meegedeeld tijdens een geanimeerde en druk bezochte bijeen komst in de Rolzaal aan het Binnen hof, door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, rar, M. Vrolijk. Mr. Reinink heeft 1 augus tus jl. zijn ambt neergelegd weg. mmm benoemd tot voorzitter van de program maraad en coördinatiecommissie van de N.T.S. Botsing tussen ruimtesatellieten sen twee satelieten in de ruimte. Op het congres van de internationale federatie voor ruimtevaart, dat in Madrid wordt gehouden, vertelde een woordvoerder van de „Amerikan electric company" dat anderhalf jaar geleden twee com municatiekunstmanen elkaar hadden ge raakt. Desalniettemin waren de appa raten beide blijven functioneren. De kans op een dergelijke botsing in de ruimte is zeer gering, hoewel de twee satellieten in dezelfde baan waren ge lanceerd. doel het was „de kunst in grotere vrij heid te doen gedijen dan in het ambte lijk keurslijf mogelijk scheen". Over het Nederland in de internationale organi saties op cultureel gebied eigenlijk groter is dan van zo'n klein land ver wacht kan worden. En dat is voor een zeer groot deel te danken aan het werk van de heer Reinink". De minister rele veerde aan het werk van de heer Reinink voor het behoud van de Nu- bische monumenten en binnenslands aan zijn bemoeiingen voor 't behoud van de Van Goghverzameling en voor de beeldentuin van het Kröller-Müller- museum op de Veluwe. Minister I. A. Diepenhorst begon zijn flonkerende toespraak met een citaat van „een groot vaderlands schrijver", Joh. Kievit: „Een bijzonder kind, en dat is-ie". Daarna citeerde hij Havank: „Merkwaardig, hoogst merkwaardig", om te besluiten met Shakespeare: „We shall not look upon his life again". Hij kenschetste de scheidende directeur wederom een citaat hanterend, ditmaal van Felix Timmermans: „Zo lk uit uwe werken geroken heb", als een man, die hoofd- en bijzaken snel wist te schei den. een fenomenaal brein en een figuur met leidersgaven. Namens een huldigingscommissie werd het woord gevoerd door mr. Y. Scholten, oud-staatssecretaris van O. K. en W. Hij bood het ontwerp voor een tuinbeeld aan. Vervolgens spraken nog prof. Emile Langui uit Brussel in vlekkeloos Nederlands en mr. H. Schölvink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. In zijn dankwoord zei mr. Reinink, ondersteboven te zijn van alle lof, die De scheidende directeur-generaal voor de kunsten, mr. H. Reinink ivordt door zijn hoogste chefmin. M. Vrolijk omhangen met het com mandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau. hem door de diverse sprekers was toe gezwaaid. De afscheidbijeenkomst, die o.a. ooi werd bijgewoond door de minister-pre sident en mevrouw Cals, tal van am bassadeurs en tientallen vertegenwoor digers van culturele instellingen uit binnen- en buitenland, kreeg een geani meerd slot tijdens een drukke receptie. Onder degenen, die daar persoonlijk afscheid namen van de heer Reinink en echtgenote, zagen wij de actrice Ank van der Moer, de zangeres Gré vi Swol-Brouwenstijn, Dora Paulsen echtgenoot, de voorzitter van de Neder landse bioscoopbond, de heer Bosman, regisseur Luc Lutz en de actrice Mary Dresselhuys. Verhoging voor int. gerechtshof in V.N. afgestemd NEW-YORK (Rtr) - Afrikaanse lan den hebben in de begrotingscommissie van de algemene vergadering der VN ge stemd tegen een verhoging van de be groting voor 1966 internationale gerechts hof. bij wyze van vergeldingsmaatregel als geheel heeft de voor gestelde verhoging van 72.500 dollar met 40 tegen 27 stemmen bij 13 onthoudingen afgestemd. De verhoging was voorgesteld door secretaris-generaal Oe Thant om geste gen kosten, salarissen en uitgaven van de rechters en de griffie te bestrijden. Een deel van de verhoging van 72.500 dollar was reeds uitgegeven, vooruitlopend op goekkeuring ervan door de begrotings commissie. bij de andere partijen. In ie der geval, zo verklaarde hij, hebben we ee de zgn. noodraad de wind uit ilen genomen. noodraad, zo voegde hij daar in ilde de partij niet De leden van hij „mannen van het laatste uur, die niet spoedig genoeg naar hun zin, belangrijke posten binnen de partij hebben kunnen bezetten". Ook hen hangt een zuivering boven het hoofd, want de heer Koekoek kondigde zullei nakei zoeken van de provinciale besturen van de Boerenpartij van Gelderland en rijssel, om de opstandigen terstond Tegelijkertijd trok de heei opnieuw in twijfel of er wel een echte noodraad bestaat. „Ik heb nog nooit een bijeenkomst meegemaakt en er ook nooit contacten mee gehad". Hij verklaarde, (ADVERTENTIE) dat het hoofdbestuur wel degelijk op de mocratische wijze is gekozen bij ge heime schriftelijke stemming. Ook de heer Adams is langs geheime schrifte lijke weg door de leden gekozen, aldus de heer Koekoek, en dat noodzaakte de partijleider Adams de de hand boven het hoofd te houden. „Nu de heer Adams zelf besloten heeft zich als lid van de Eerste Kamer terug te trekken, is ook dat allemaal prachtig op gelost", aldus de heer Koekoek. De boe renleider repte er ondertussen met geen woord over, of de heer Adams als ge volg van het nieuwe zuiveringsbesluit nu ook als lid van de Boerenpartij zou worden geroyeerd. gen minderjarigen die niet onder gelei de zijn van meerderjarigen, zich niet in het Valga-winkelcentrum te Den Helder bevinden. Dit is een van de maatregelen, die werd genomen in over leg met de gemeentepolitie en de offi cier van justitie te Alkmaar. Na het ergerlijk gedrag van vele jongeren in 't winkelcentrum heeft de Valga-winke- liersvereniging getracht, daarin verbe tering te brengen door met de jongeren te praten. De laatste tijd ondervinden NEW-YORK (Rtr) De Russen zijn de Amerikanen op verscheidene pOnten in de ruimtevaart minstens twee jaar voor, zo heeft het hoofd van het natio- (NASA). James Webb, tegenover ver slaggevers in New-York verklaard. Als voorbeelden noemde Webb de stuw kracht van raketmotoren en het draag- Webb voorspelde dat er binnenkort 'n einde zal komen aan de lange periode van Russische inactiviteit op het gebied van de bemande ruimtevaart. De laatste Russische bemande ruimtevlucht vond ruim anderhalf jaar geleden plaats. De Russische ruimtevaartdeskundige Leonid Sedov, algemeen beschouwd als de „vader van de Spoetniks", heeft in een interview met het Spaanse dagblad „Pueblo" verklaard dat Rusland nog voor 1969 vóór de Verenigde Staten een man op de maan zal zetten. Man in arrest na vluchtmisdrijf (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN De rijkspolitie te Voorschoten heeft vanmorgen een auto mobilist uit deze plaats aangehouden, die er van wordt verdacht gisteravond na een botsing met een bromfiets, waarbij twee gewonden vielen, te zijn doorgereden. Omstreeks half tien gisteravond reden de 17-jarige L. v. d. M. uit Leiden met haar vriendin C. G. uit Voorschoten per bromfiets op de Leidseweg, toen zij wer den gegrepen door een auto. De chauf feur bekommerde zich niet om de beide meisjes, van wie L. v. d. M. met zwaar hoofdletsel en beenverwondingen naar het Academisch ziekenhuis in Leiden werd vervoerd. Haar vriendin kon na behan deling het ziekenhuis verlaten. HIJ WEET WAAR HEMDE SCHOEN WRINGT.... daarom gaat hij en u ook) naar., CORONA U VINDT DAAR SCHOENEN DIE NIET WRINGEN, MAAR GOED PASSEN EN HEERLIJK ZITTEN BREESTRAAT 165-167- LEIDEN Tot zijn verbazing op Schiphol gisterochtend de 25-jarige Iganlius Kasi- min uit Indonesië met een bang hart op zyn lot. Hy slaagde er tijdens het week einde in als blinde passagier aan boord had daar geen enkel bezwaar tegen r de plaatselijke autoriteiten stonden niet toe, dat hij het vliegtuig verliet en hetzelfde gebeurde op de andere lucht- ins, waar de DC-8 op weg naar Schiphol een tussenlanding maakte. Zo arriveerde Kasimin tegen wil en dank in Amsterdam zonder een cent op zak en zonder kennis van enige an dere taal dan het Maleis. Hij werd onmid dellijk met behulp van een tolk ver hoord. Toen bleek, dat hq om geen en kele politieke reden zyn land was ont vlucht, maar slechts ergens werk wilde zoeken, het kon niet schelen waar. Nie mand was meer verbaasd dan hq, dat zou besluiten. Mr. P. van Leeuwen, voorllchtingschef van dit departement, zei gisteravond dat het rapport over het verhoor pas van daag het ministerie zal bereiken, zodat de beslissing over het lot van de jonge Kasimin eerst in de loop van de dag zal vallen. Het is niet ongewoon, dat werk lustige buitenlanders clandestien, zonder middelen van bestaan naar Nederland komen. Samen met de Indonesiër wach ten momenteel in de kazerne te Bad hoevedorp nog acht Turken op hun uit-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7