MOOIE VREDE Michel van der Plas schreef documentaire over Nederland in „jaren 1940-1945" Filmkeuring onder de loep genomen CITATEN MET MEESTERSCHAP GEKOZEN PARIJSE AUTOSALON BIEDT VEEL MEIAVS Ruime plaats DAF 44 WORSTELENDE CREATIVITEIT MET DE STOF op Biennale der Christelijke Kunst in Salzburg KERK: HUIS VAN GOD OF HUIS VAN GEMEENTE? VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 DE LEEDSE COURANT Boeken, waarin een terugblik wordt geworpen op wat men recente geschiedenis zou kunnen noemen, schijnen voorbestemd te zijn om bestsel lers te worden. Het eerste in dit genre, uit het Rijke Roomsche Leven van Michel van der Plas. werd zo'n succes het boek is thans reeds aan zijn achtste druk - dat spoedig anderen aan het terugblikken sloegen. Zo ontstonden Het Beeld der Vad'ren (over de protestant-christelijke groeperingen in de twintiger jaren). De Taaie Roo>e Rakkers en De Zindelijke Burgerheren (resp. een schets van het socialisme en het li beralisme In de jaren 1920 tot 1940). En ook al déze boeken vonden een zeer ruime lezerskring, niet in het minst om het feit, dat de schrijvers ervan hetzelfde documentatiesysteem gebruik ten als Michel van der Plas. Volgens dit Michel van der Pias-systeem heeft de schrijver thans een documentaire over Ne derland in de jaren 1945-1950 samengesteld, die tot titel Mooie Vrede heeft gekregen en is uitge komen bij de uitgeverij Ambo N.V. te Utrecht. Van der Plas heeft duizenden artikelen, tijd schriften en bbeken doorgelezen, hieruit typische citaten genomen, deze door een eigen tekst ver bonden en rijk geïllustreerd. Hierdoor is een le vendig en bijzonder boeiend tijdsbeeld ontstaan. In zijn inleiding zegt Michel van der Plas er zelf van: „Dit boek is 't resultaat van 'n poging om, aan de hand van getuigenissen uit de jaren 1945-1950, een schets te geven van wat Nederland bewoog in het eerste lustrum na de bevrijding. Het werd geboren uit nieuwsgierigheid, de nieuwsgierig heid van een in mei '45 zeventienjarige, die de ingrijpende ontwikkelingen in de genoemde pe riode grotendeels maar halfbewust meemaakte" En iets verder: „Zelf heb ik geprobeerd in de aan de orde komende kwesties zqveel mogelijk de objectiviteit te betrachten, door stemmen, getuigend van onderling sterk verschillende in zichten, naast elkaar te laten horen". In deze opzet mag men Van der Plas volkomen geslaagd noemen. Ook in deze documentaire toont hij zich een journalist met een groot Fin- gerspitzengefühl voor wat in een citaat van we zenlijk belang is voor het oproepen van een tijds beeld Het is een eigenschap, die men niet zo gauw verwacht bij een schrijver, die vooral als litterator zijn sporen heeft verdiend. Koel 'en nuchter laat hij alleen maar spreken wat in die eerste na-oorlogse jaren gedacht, gesproken en geschreven werd, de gevolgtrekkingen aan de lezer overlatend. Voor de lezer, die dit alles zelf heeft meegemaakt, ontstaat hierdoor een tijdsbeeld, dat hij thans met genoegen en soms met een geamuseerde glimlach overdenkt. Voor de jeugdige lezer, tot wie ook Michel van der Plas zich zelf rekent, wordt de basis duidelijk allerlei aspecten, die onze samenleving nu karakteriseren. Gevoel voor humor is de samensteller bij het oproepen van dit tijdsbeeld uit de jaren 1945- 1950 niet vreemd. In het eerste hoofdstuk: Trees heeft een Canadees, citeert hij 'n enkel zinnetje van Vrijbuiter in Vrij Nederland van 4 augus tus 1945. „Ze noemen ze nou al: onze bevrij ders". Uit Het Kompas van 16 maart dit: „Is het niet hemeltergend, dat voor eenigen tijd een geestelijke in het zuiden des lands van den kan sel tot de gelovigen moest zeggen: ik heb den missionaris die mij als kapelaan assisteert, moeten aanraden niet naar Afrika te gaan, om dat hij in onze parochie binnenkort meer neger tjes zal kunnen vinden dan ooit in Afrika". Al heel gauw na de oorlog, slechts één jaar erna, bleek dat we weer even ver waren als voor die oorlog. NSB-ers zaten weer hoog in het zadel en de zuivering noemt samensteller een „complete verwarring" waarvoor hij als bewijs het volgende citaat uit Het Parool 18 oktober. Deze concentratiekamp, zijn baard hebben afgescho- Iv her Larensche, in het centrum van de „Tuin van Amsterdam", die sedert enkele maanden naargeestig geaccentueerd wordt door het groo- te kamp met zijn schijnwerper-uitzichttorens werd de heer A. op aanwijzing van een vroe gere secretaresse gearresteerd en in het kot gesloten de POD gaat niet over één nacht ijs. Verdachte was lid geweest van de NSB en ontkennen was vpichteloos. Hij zat. Een maand, twee maanden, drie maanden. Toen kwam 't verhoor. Het door drukke werkzaamheden 90 dagen uitgestelde verhoor. „Bent u geen lid geweest van de NSB"? „Weet u het zeker?" „Zeer zeker". „Zoo, en wat is dit dan?" Zelfverzekerd bladert de POD-man een kas boek van den verdachte door. „Kijk eens, wat van 25 mei 1945 aanhaalt: „Velen zijn en niet ten onrechte verontwaardigd geweest over de Duitsche wijze, waarop men vlak na de bevrijding hier en daar NSB-ers behandeld heeft Thans blijkt het noodig op 't tegendeel hiervan te wijzen. Er werd ons een foto aan geboden, waarop een Engelsche officier af gebeeld staat samen met den aartsbankroetier en landverrader Rost van Tonningen. De En- gelschman zit op zijn gemak achter zijn bu reau en Rost troont in zijn SS-uniform in een gemakkelijken stoel als 'n bankdirecteur, die in een drukke en gewichtige conferentie ge wikkeld is". Van de andere kant heersten er in de kampen waar wij na onze bevrijding collaborateurs en landverraders hadden opgesloten, onbe schrijflijke toestanden, die de verontwaardi ging opwekten van vele Nederlanders, op wier vaderlandse gezindheid tijdens de bezetting niets aan te merken was geweest. Er zaten onschuldigen opgesloten, die geen enkel recht hadden op verweer. Een haast ongelooflijk geval put de samensteller van deze documen- staat hier? Een post van 12,50 gulden voor lidmaatschap NSB". En hier NSB 7,50 gul den en later nog weer eens 12,50 gulden. Wilt u nog ontkennen?" „Ik ontken niets, maar het zou om te brullen zijn als het niet zo tragisch was. Ik ben na melijk al vele jaren lid van de Nederlandsche schaakbond en dóórvoor gelden die over makingen. U kunt de kwitanties op mijn kan toor zien en vergelijken met deze boekingen". Nee, het ging helemaal niet goed met de zuive ring, evenmin als met het Beheersinstituut, dat door De Nieuwe Eeuw een rotte plek werd ge noemd. Praetvaer schreef over die zuivering in Elseviers Weekblad van 20 april 1946 het vol- „We lazen in een Nederlandse courant dat van alle passiespelers van Tegelen in Limburg al leen Judas „niet goed" was. En bovendien heb ben ze hem in het kamp voor NSB-ers zijn baard afgeschoren. In een Duitsche courant le zen wij, dat alle passiespelers van Oberammer- gau niet goed waren behalve Judas, die voor lopig niet kan spelen, omdat ze hem, in het In zijr hoofdstuk „De harde hand van Lief- tinck" (over de geldzuivering) laat Michel der Plas duidelijk zien hoe chaotisch de ec mischc toestand direct na de bevrijding in land was. Geld had totaal geen waarde r en de zwarthandel tierde welig. Hoe krank zinnig het met de prijzen was, bewijst hij een citaat uit De Volkskrant van 14 septem ber 1945. Dit blad schreef toen: De markt opende en deze prijzen zijn op donderdag 13 september 1954 historisch met sigaretten a vier gulden per stuk opklim mend tot zes gulden per stuk en buiten de stad zelfs tot tien gulden. Boter „deed" tach tig tot honderd gulden per pond. Suiker negen tig gulden. Belgische shag ging spotgoedkoop weg voor één gulden (zink) per half ons. Een plak chocola bracht vijfentwintig gulden op. De meest absurde transacties kwamen tot stand. De „meneren" hebben het intusschen bii dc bankfiliale niet zo gemakkelijk. Ie mand die vandaag op een bank even een reke ning van anderhalve ton kwam openen, wist geen enkele referentie op te brengen en met zijn volle koffertje weer naar huis. Er ver schijnen overal bordjes „gepast geld". De fietsenstallingen krijgen alleen gratis klan ten. De tramconducteurs doen goede zaken met tramkaarten. Dit zijr slechts enkele voorbeelden van de wijze, waarop michel van der plas deze knappe waardevolle documentaire over de eerste 5 jaren na de oorlog heeft samengestled. Zij zal velen, die deze tijd niet hebben meegemaakt, een openbaring zijn. de samensteller zegt zijn inleiding dit over: „Verbijsterend is het tempo waarin de hoge verwachtingen en idealen in de oorlogstijd ge boren. vernietigd zijn. Hoe nieuw zou Nederland worden, en hoe heel anders nieuw is 't gewor den. Het is alsof men er gehoefte aan had elk dpoor, elk litteken van bezetting en strijd, elke herinnering aan de levensstijl van toen zo snel mogelijk te verwijderen". Ook deze nieuwe documentaire van Michel v. d. Plas, „Mooi Vrede" zal ongetwijfeld een ruime lezerskring vinden. Deze heeft het boek trouwens reeds gevonden, want de uitgever stuurde ons blad nog vóór de zesde oktober, de officiële verschijningsdatum, een tweede druk ter recensie. Misschien ligt het aan deze haast om zo snel mogelijk een groot aantal exempla ren op de markt te brengen, dat deze tweede druk „boektechnisch" beneden alle peil is. Hoe wel wij het exemplaar bij de lezing met eerbied en zachtheid hebben behandeld, ligt de band, die toch 12.90 gulden kost, nu reeds uit elkaar. Van onze verkeersredacteur) PARIJS De Parijse autosalon, die vandaag is geopend, biedt de tienduizenden bezoekers die onge twijfeld weer de machtige Franse expositieruimte komen bezoeken, heel wat nieuws. Op deze autotentoon- stelling zijn namelijk verscheidene nieuwe modellen te Maar naast deze be kende nieuwe ver schijningen brengt Parijs ook bij een aantal andere mer ken belangrijke ver anderingen en to taal gewijzigde ty pes. Peugeot trekt in dat opzicht on middellijk de aan dacht door het to nen van de cabrio let en de coupe versie, die van de 204 zijn afgeleid. Twee bijzonder ele gante wagens, die eind dit jaar of be gin volgend jaar ook in Nederland op de markt komen. Beide uitvoeringen zijn opgebouwd uit dezelfde mechani sche onderdelen als de reeds bestaande 204. Door de twee- deurs uitvoering is de lengte van de cabriolet en de cou pe beperkt tot 3,74 meter. De prijs van de cabriolet zal in Nederland omstreeks de 10.000 gulden komen te liggen. Naast deze cabriolet en de coupe is er thans ook een 204-bestelwagen met een nuttig laadver mogen van 375 kg en een laadvolume van 1,5 m3. Wat uitwendige afmetingen en technische uitvoering betreft is de bestel wagen gelijk aan de 204 break. De Peugeot 404 sedan heeft een krach tiger motor gekregen. De 76 pk krachtbron is vervangen door een 80 pk motor. De topsnelheid is zodoende verhoogd tot 150 km per uur. Door een stabilisator op de achteras is de wegligging verbeterd, ter wijl het reservewiel niet meer in, maar onder de kofferruimte is opgeborgen. De veranderingen op het dashbord worden sterk gekenmerkt door de drie ronde klok ken die erop zijn te vinden. Britten actief Ook in de Britse autoindustrie heeft men niet stilgezeten. Zo is er een opvolger ge komen van de Hillman Super Minx, de Hunter. De carrosserie van deze wagen is geheel nieuw ontworpen en brengt het grote voordeel met zich mee dat de in terieurruimte nu ook belangrijk is toe genomen. De motor van de Hunter is een verbeterde versie van de 1725 cc kracht bron en heeft een aluminium cilinderkop carter, terwijl de krukas op 5' hoofd- lagere draait. Met behulp van de erva ring, die de Rootes Group ln wedstrijden heeft opgedaan met de Imp heeft men een wat krachtiger en luxueuzere versie I van dit model uitgebracht, de Sunbeam zien, die pas enige weken geleden door de diverse auto- fabrieken zijn geïntroduceerd. Wij noemen slechts de verschillende typen Opel Rekords, de nieuwe Fordserie met de Taunusmodellen 12M 15 M en 17 M, terwijl natuurlijk onze eigen nieuwe DAF „44" ook op deze expositie een opvallende plaats heeft gekregen. Ole Madsen lang uitgeschakeld KOPENHAGEN De 31-jarige Deense proef voetballer Ole Madsen, die speelt voor het Rotterdamse Sparta, is tenminste eni ge maanden uitgeschakeld. Madsen, die de vorige week in Dene marken is aangekomen om er te trouwen, ligt in het ziekenhuis te Gentofte en zijn vrouw heeft bevestigd dat, terwijl haar man met griep in 't ziekenhuis lag, is ge constateerd dat zijn hart niet in orde is. Mevrouw Madsen verklaarde dat haar man zeker een maand in het ziekenhuis moet blijven. Madsen krijgt Injecties. De dokters weigeren zich erover uit te laten hoe lang hij niet zal kunnen voetballen. DWS uitgeschakeld voor intertoto SOSNOWICE In de tweede wed strijd voor de kwartfinales van de in ter toto-competitie werd DWS uitgeschakeld, In Sosnowice verloren de Amsterdam mers met 30 van Zaglevie. De eerste wedstrijd in Amsterdam eindigde ln een gelijkspel: 22. Zaglevie kwalificeerde zich voor de halve finales. DEN HAAG (ANP) Donderdagmid dag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. P. J. Verdam, de op 11 juli 1966 ingestelde commissie ter be studering van het vraagstuk vai filmkeuring officieel geïnstalleerd. De ze commissie zal de minister adviseren over de vraag, of het gewenst is de i gelijkheid tot nakeuring van films doen vervallen en wijziging in het be staande stelsel der centrale filmkeuring aan te brengen. Minister Verdam herinnerde dat het in mei veertig jaar geleden dat de bioscoopwet tot stand kwam. Se dertdien is er, ook op het door de bios coopwet bestreken terrein, wel het en ander veranderd. Een niet onbelangrijke minderheid in het parlement verzette zich toentertijd fel tegen de invoering van een centrale filmkeuring, voor zover deze althans ook voor volwassenen zou gelden. Ook de vraag, in hoeverre er nog plaats zou zijn voor een gemeentelijke nakeuring, bracht de gemoederen hevig in beroe- Er is in de afgelopen veertig jaar toch wel een gewijzigde situatie ont staan. Het gemiddelde peil van de bios cooptheaters in ons land ls aanzienlijk gestegen. Ook de filmindustrie heeft 'n dynamische ontwikkeling doorgemaakt. Meer dan vroeger worden er films in omloop gebracht, die een artistieke waarde hebben of althans een goede vorm van amusement bieden. Het ligt voor de hand, dat deze ont wikkeling ook bij de politieke menings vorming haar weerslag vindt. Dit kwam met name tot uitdrukking, toen in in de Tweede Kamer de behandeling plaats vond van het wetsontwerp tot wijziging van de bioscoopwet. Bij het debat werd enerzijds de trale filmkeuring over het algemeen als nuttig instituut gezien, anderzijds bleek de gemeentelijke nakeuring zaak, die ook de voorstanders daarvan Tour 1967 van 30 juni t/m 23 juli PARIJS. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk heb ben bekend gemaakt dat dit evene ment in 1967 van 30 juni tot en met 23 juli zal worden gehouden. Karstens-Zoet om Trofeo Bracchi DEN HAAG. Gerben Karstens en Bart Zoet zullen ons land op vrijdag 4 november vertegenwoordigen in de grote internationale koppeltijdrit van Bergamo naar Milaan om de Trofeo Bracchi. In deze tijdrit zullen onze landgenoten het o.a. moeten opnemen tegen de kop pels Anquetil-Stablinsky, de winnaars van het vorig jaar, Merkx-Bracke, Pouli- dor-Pingeon en het sterke Italiaanse duo Gimondd-Motta. V.orig jaar werd Gerben Karstens, na lange tijd met Henk Nijdam de leiding geheid te hebben, in het laatste gedeelte van de strijd door /al van Nijdam uitgeschakeld. wel nader in ogenschouw wilden nemen, aldus de minister. „Deze stand van zaken heeft voor mijn ambtsvoorganger het aanknopings punt opgeleverd voor de instelling van uw commissie". Op 13 december 1962 liep de behande ling van de wijziging van de bioscoop wet uit op een schorsing van de beraad slaging door indiening van een amende ment, dat tot doel had de nakeurings- bevoegdheid van de gemeentebesturen uit de bioscoopwet te liniëren. De aan de commissie gegeven op dracht is echter ruimer en strekt zich ook uit tot het stelsel van de centrale filmkeuring zelf. Deze tweeledigheid van de opdracht heeft een goede grond. Voor velen zal immers het oordeel over de wenselijkheid van een nakeuringsmo- gelijkheid afhankelijk zijn van de wijze, waarop de centrale keuring functioneert. Met betrekking tot het toezicht op de vertoning van films voor de televisie be hoeft de commissie zich niet recht streeks bezig te houden. ZTÏTEDEN IN DE WOLKEN OVER KINDVALL STOCKHOLM De Zweedse voetbal kenners zfln vol lof over het spel dat Ove Kindvall (van Feijenoord) woensdag avond heeft laten zien in de interland van Zweden tegen Oostenrijk waarvoor hij door Feijenoord aan Zweden was uit geleend. Tore Brodd, voorzitter van de Zweedse voetbalbond, is van plan bin nenkort naar Rotterdam te gaan om met Feijenoord te praten over vrijlating van Kindvall voor de Europabekerwedstrijd tegen Portugal, in Lissabon op 13 noVem- „Samen met middenvoor Agne Simons- son vormde Kindvall onze grote kracht. Zonder hem kunnen we in Lissabon niet spelen", zei Orbar Bergmark, de manager van de nationale ploeg. „We moeten Kindvall zien vrij te krijgen. We hebben hem nodig. Met zijn grote snelheid trekt hij de verdediging open voor zichzelf en >or anderen". Svenska Dagbladet schreef over Kind vall: „Hij was de beste man op het veld. Hij was snel, attent en altijd gevaarlijk. Hij was eenvoudig groot". De leider van de Portugese ploeg, Ma nuel Alfono, die naar Stockholm was ge komen om te „spioneren", zei: ,,Ik ben blij dat ik deze reis heb gemaakt. Na de goede wedstrijd van de Zweden kan ik garanderen dat we hen niet zullen on derschatten. Ik was onder de Indruk van de snelle Zweedse voorhoede, waarin Kindvall en Simonsson de uitblinkers waren". Ik ben bang dat het moeilijk voor me worden vrij te krijgen voor de wed strijd in Portugal, daar Feijenoord die- zelfde dag voor de competitie moet spelen tegen landskampioen Ajax. Dat wordt belangrijke wedstrijd", aldus Kindvall zelf. Jan Janssen vierde PARIJS De Belg Edy Merckx zege vierde gisteren in de negende Grand Prix de l'Amitié, een wedstrijd over 75 km, in 1 uur, 52 min. 39 sec. Op de tweede plaats eindigde de Fransman Stablinski, derde werd zijn landgenoot Jacques An- quetil en vierde de Nederlander Jan Janssen, Imp Sport. De motor heeft een inhoud van 875 cc en een vermogen van 55 rem-pk tegenover 42 rem-pk in de gewone Hill- Een nieuwe tweezitter coupe biedt Triumph onder de naam GT 6. De wagen is gebaseerd op het chassis van de Triumph Spitfire met een carrosserie die is afgeleid van de succesvolle Le Mans Spitfires. Als krachtbron fungeert een op gevoerde uitvoering van de 2 liter 6 cilin der uit de Triumrh 2000, die In de GT 6 95 rem-pk ontwikkelt. Verbeterde audi's Auto Union heeft het programma van Audi krachtig onder handen genomen. Op de Parijse Salon komt de Duitse fabriek thans met drie modellen. Het basistype met een 72 dln-pk motor (prijs f 8.580.-) de nieuwe Audi 80 met een 80 pk-kracht- bron en wat extra-luxe (prijs f 9.080,-) en het nieuwe topmodel van Auto Union, de' Audi Super 90 die eveneens over een viertaktmotor beschikt, maar nu een in houd heeft van 1770 cc en een vermogen levert van 90 pk. De topsnelheid van de „Super 90" bedraagt 163 km per uur, ter wijl het benzineverbruik 8,9 liter op 100 km is. De prQs van deze wagen: f 9.980,-. Uit de vele nieuwe types die in Parijs te zien zijn kiezen wij er nog een: de nieuwe Chryslers. De Plymouth Valiant en de Dodge Dart zijn beide totaal gewij zigd. De carrosserie is thans door stalen spanten verstevigd en herinnert nog zeer gering aan de voorgaande types. De Valiant kreeg een 5 cm langere wielbasis, Het nieuwe topmodel van Auto Union, de Audi Super 90, een van de snufjes (nog net onder de 10.000 gulden) van de Parijse Salon. Een wat gedegen wagen op het eerste gezicht, wat niet wegneemt, dat het een temperamentvol raspaard is, waarmee men in 12,5 seconden van nul op honderd kilometer zit. maar de lengte van de wagen is geljjk ge bleven. De Dart behield zqn wielbasis van 2,82 m, maar werd qua lengte enigszins korter dan zijn voorganger. De Imperial heeft ook een nieuwe carrosserie, maar daarnaast ook een totaal gewijzigde motor, die van het V8-type is en een inhoud heeft van 5211 cc. De krachtbron is ruim 27 kg lichter geworden. Geluk ^Mwens AMSTERDAM Ajax, dat de moei lijke uitwedstrijd tegen Besiktas in een 21-zege omzette, is gisteravond, om kwart over zes bij de terugkeer uit Istanboél door een groep supporters op Schiphol enthousiast ontvangen. Er klonk applaus en men zwaaide met Ajaxvlaggen. Bij zijn thuiskomst wachtte voorzitter J. van Praag een aangename verrassing. Er was een telegram afgege ven met de volgende inhoud: ,J£ijn har telijke gelukwensen aan u allen met de zo verheugende overwinning van het Ajaxelftal op Besiktas". Ondertekend: de prins der Nederlanden. IN Salzburg wordt, sedert 1956, om de twee jaren een ten toonstelling van christelijke kunst gehouden. Deze „Bien nale Christlicher Kunst der Gegenwart" heeft zich ontwikkeld tot een representatieve expositie van de religieuze stromingen, zoals die in bijna de gehele wereld gestalte krijgen in edele materialen en vormen. De Biennale, die op het ogenblik plaatsvindt, heeft als thema de kerkarchitectuur onder het motto: Huis van God of huis van de gemeente? „Bijzonder indrukwekkend en omvangrijk is de Nederlandse bijdrage", aldus de Rheinischer Merkur. in de plaats van het Domus Ded (huis van God) gekomen zou zijn. Daarmee verschoof opvallend het zwaartepunt bij de uiteenzettingen, die de moderne kerkenbow ugedrendeu 'n halve eeuw begeleid hebben. Zij wa ren immers van essentiële en niet van existentiële aard: zij gingen over het wezen van het heilige en stelden de mogelijkheid, ja zelfs de noodzakelijk heid ervan niet in twijfel." Leitl komt tot de compromisuitdrukking: Het ge heiligde huis van de gemeente- Een van vele hulzen. In een andere bijdrage zegt daaren tegen Herbert Muck S.J.: „Een kerk is een van de vele huizen (ze moet in de uitwendige vormgeving niet als zodanig herkenbaar zijn). Van een uniforme voorstelling van „kerkgebouwen" kan geen sprake meer zijn. De „kerkfa briek" is een complexbouw als ruim telijke groepering voor kerkelijke dien sten. Er bestaat een theologische ruim te, die we „sacraal" noemen. In het bouwlichaam kan deze alleen met het in acht nemen van voornoemde tot uitdrukking komen." Een controverse, die in ons land twee jaar geleden nogal actueel was naar aanleiding van het Adelbertrapport over kerkenbouw. De kerkenbouw, die op de Biennale getoond wordt (foto's, plattegronden en maquettes) laat de christelijke architectuur zien op deze weg naar de nieuw gefixeerde plaats van de kerk in het leven. De Nederlandse kerken, daar ge- Het klinkt nogal vleiend bedenkt dat onder meer aanwezig zijn de landen Italië. Japan. Bondsrepu bliek, Spanje. Oostenrijk, Zwitserland en (voor het eerst) landen van achter het IJzeren Gordijn: Polen, Joego slavië en Hongarije. Interessant is met name de problematiek, die zeker nu net begrip „christelijke knst" zelf oproept. Is er nog sprake van kunst, die als diepste inspiratie bron het christendom heeft Het begrip Kerk en wereld (van het roemruchte schema 13) spreekt eigenlijk over mensen met één been in de Kerk en het andere in de wereld: bouwt kerken, waarvan de goegemeente zich afvraagt of het een theater of een kerkgebouw is. Eén zaak is duidelijk: we worden ons be wust van een pijnlijke desintegratie tussen beide begrippen in het leven van alledag. Alfons Leitl, een architect uit Keulen, schrijft in de catalogus: „Vijftien jaar geleden werd het alternatief (huis van God of van de gemeente) nog ernstig' opgenomen. Voor ons allen staat het onomstotelijk vast, dat de dienst, die wij in de bouw en de ge stalte van de kerken uitdrukking ge ven alleen bestemd ls voor het huis van God. Op een congres van vak mensen in dit voorjaar deed zich het verbluffende feit voor dat enkele ui terst rationele theologen het huis van God als plaats van aanbidding en ver ering te zeer een rest-begrip toescheen, terwijl de meeste architecten het niet begrijpen wilden dat de gebruiks waarde van een gemeenteverzamellngs- ruimte met bijbehorende dienstruimten toond, die de oosterburen het meest imponeren zijn o.a. de O.-L.-Vrouw van Goede Raad te Maastricht van Huysmans, de Jozefkerk in Wate ringen van D- van Mourik en De Hoeksteen in Uithoorn van en Rietveld. Over de kerk van Huys mans kunnen wij zelf niet bijzonder enthousiast doen. Voor de enige kerk van Rietveld, die enige tijd geleden overleedhebben we alle bewondering. Dit hervormd kerkelijk centrum is een Domus Dei waarin hei boven zinnelijke in de materie verankerd ligt. En dan te toeten dat Rietveld deze eerste kerkelijke opdracht op het eind van zijn leven geaccepteerd als „humanist" met grote schroom heeft. Nog meer dan bij de architectuur komt op deze Biennale bij de sculpturen en de schilderkunst het probleem „chris telijke kunst" naar voren. Werken van de Nederlanders Guntena&r e Rene- man worden abstract leeg genoemd. Van de liturgische untensilia wordt gezegd, dat het alleen de Italiaanse franciscaan Constantino Rugger! ge lukt aan het gebruikelijke smukwerk of sporttrofee, model te ontkomen. Kerkgewaden zijn de moeite waard: vooral van de Oostenrijker Josef Mikl en de Zweedse Karin Ekengrin. Albert Schilling uit Zwitserland is er met ont werpen voor altaren, die nieuwe moge lijkheden bieden. Van de onlangs over leden Arp springt een tabernakel in marmer en brons in het oog. Hoewel het interessant is, dat ook de Oost- europese landen voor het eerst aanwe zig zijn, bieden zij maar weinig op zienbarends. Het begrip christelijke kunst mag dan op de helling staan, in Salzburg ziet men dat het christendom, het rand- christendom of voor mijn part de huidige geestelijke revolutie en evo lutie in het christendom nog vele han den en geesten inspireert. Het is, dacht ik. niet te boud gezegd, dat de wor stelende creativiteit met de stof. een flinke bijdrage kan leveren bij het uit kristalliseren van een vernieuwd chris tendom.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7