UIT DE WEEKBLADEN HOGERE BELASTINGEN IN NIEUWE WETTEN GEREGELD Premiestijging zal slechts 1% belopen □TIMERS MODERNE RIJTUIGEN VOOR SPOORWEGEN Kloof door verlaging belasting overbrugd Lagere opbrengst van kinderpostzegels Prins Claus kiest voor ruimtelijke ordening Drs. Schmelzer voorgesteld als aanvoerder van KVP-lijst Veldkamp repliceert werkgevers Haagse Post de bazuin Rennies^ VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, Bij de Tweede Kamer zijn thans de in de mil joenennota reeds aangekondigde wetsontwerpen ingediend, die be trekking hebben op het dekkings- plan-1967 van de rijksbegroting en die evenzovele belastingverhogin gen betekenen. Het gaat hier om: Verhoging van de accijns op benzine met 4 cent van 30 tot 84 cent per lieter (en aanpassing van de zogenaamde die selverhoging van 255 tot 290 punten), geldend voor de periode van 1 januari 1967 tot 1 januari 1968; Verhoging van de accijns op gasolie (dieselolie) met 2,2 cent tot 4,4 cent per liter, ingaande 1 januari 1967; Heffing van 20 opcenten op de omzet belasting voor tarieven lager dan 7 pet, Ingaande op 1 januari 1968; Verlenging met een jaar van het 47ste pont van de vennootschapsbelasting. Hiertegenover staat dan de indiening van een wetsontwerp, die verlichting van de inkomsten- en loonbelasting moet brengen voor. ongehuwden van 40 tot 65 jaar met Ingang van 1 januari 1967. Het nieuwe tarief ligt midden tussen dat voor gehuwden en ongehuwden. ADVERTENTIE ^■^Hulshoff Den Haag Rijswijk 'Ia de Bogaard* De verhoging van de omzetbelasting, die pas op 1 januari 1968 ingaat, betreft niet alle tarieven. De tarieven, die reeds hoger zijn dan het normale tarief, name lijk die van 7, 10, 18 en 25 pet, zijn van de verhoging uitgezonderd. Verwacht wordt, dat de thans voorgestelde ver hoging 680 miljoen gulden per jaar zal opbrengen en dat het huishoudbudget er door met 0,8 pet. wordt belast. De andere, niet tijdelijke maatregel is de verhoging van de dieselolie-accijns. Hierbij zijn verschillende sectoren van het bedrijfsleven betrokken. Of de brand stof erdoor in prijs zal stijgen zal mede afhangen van de prijsontwikkeling van de olie. De regering meent, dat de hef fing van accijns op gasolie voor het zwa re wegverkeer in Nederland duidelijk achterblijft bij die van de nabijgelegen landen. Voorts wordt opgemerkt, dat het zware wegvervoer zeer hoge eisen stelt aan de wegen. Met erkenning van de grote betekenis van het wegvervoer, meent de regering dat de voorgestelde verhoging van 2,2 cent stellig niet on redelijk mag worden genoemd. Deze ac cijnsverhoging zal 60 miljoen gulden per jaar opbrengen. Wegverkeer Betreffende de verhoging van de ben- zlne-aceljns wordt erkend, dat de lasten voor het wegverkeer opnieuw worden verzwaard (zeker als men ook nog denkt aan de aangekondigde verhoging van de bydrage voor het rijkswegenfonds). Maar de regering acht deze verhoging toch niet onredelijk, enerzijds omdat ze slechts voor een jaar geldt, anderzijds omdat deze belasting een groot spreldingsvlak heeft in de bedrjjfssfeer mag deze accijnsverhoging in de prijzen worden doorberekend. Het prijsindexcijfer kan erdoor stjjgen met 0.14 pet. De opbrengst van de verhoging mag worden geschat op 130 miljoen gulden. Het is een een malige opbrengst, want de verhoging geldt slechts voor het jaar 1967. Het complex van belastingverzwaren- de maatregelen is een gevolg van het feit, dat de regering dekking moet vinden voor haar uitgaven in het komende jaar. Zij had ook kunnen besluiten om de ver laging van de inkomsten- en loonbelas ting, die op 1 januari a.s. zal Ingaan, uit te stellen om de kloof te overbruggen. Z(j heeft hieraan ook heel serieus ge- ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! TAL VAN FEESTEN UTRECHT (ANP) Aanstaande dinsdag, na de ochtendschooltijden, gaat de veertigste kinderpostzegelactie van start. Een half miljoen schoolkinderen trekt er dan weer op uit om de bestel lingen te noteren voor de nieuwe serie kinderzegels en prentbriefkaarten. De veertigste actie begint met een handicap. De PTT heeft namelijk be paald, dat de toeslag per zegel niet hoger mag zijn dan vijftig procent van de frankeerwaarde. Bovendien zijn, zo- kinderzegels „Goed jaar in Y.S. als oorlog in Vietnam blijft" NEW-YORK (UPI) De voornaam ste economische adviseur van president Johnson, Gardner Ackley, heeft gezegd dat 1967 „voor de zaken een even goed jaar als 1966 zal zijn, tenzij er plotse ling een einde aan de oorlog in Viet- Ackley, voorzitter van de raad van economische adviseurs, verklaard© ook dat indien werkgevers en werknemers zich matigen in lonen en prijzen, er geen reden is te vrezen dat er volgend jaar evenveel inflatie zal zijn als dit jaar. als bekend, de tarieven verhoogd. Een postzegel van 10 cent levert nu voor het kind een dubbeltje op, vorig jaar was de toeslag op een postzegel van 18 nog 12 cent. De PTT heeft een uitzondering gemaakt voor de zegels van 12 en daar op een toeslag van 8 cent toegestaan om de afrekening wat te vergemakkelij- A1 met al heeft de nieuwe situatie tot gevolg, dat er van ieder mapje postze gels dat de schooljeugd A raison van 'n rijksdaalder aan de man brengt, 12 cent minder voor het goede doel overblijft dan vorig jaar. En dat kan in de papie ren gaan lopen op een totaal van bij voorbeeld 33,6 miljoen kinderpostzegels zoals er in 1965 werden verkocht. Desondanks zal de veertigste actie met enig feestelijk vertoon gepaard gaan. De directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, stelt op 15 november de veertigste serie officieel ter beschikking aan het Nederlands co mité voor kinderpostzegels. In Rotter dam en elders worden tentoonstellingen ingericht. Half november schrijft het comité ook een prijsvraag uit voor het ontwerpen van een affiche, een vignet en wens kaarten. Hieraan kunnen de leerlingen van de academies voor beeldende kun sten en van de nijverheidsscholen deel nemen. Een jury onder voorzitterschap van prof. Albert Troost, directeur van de Jan van Eyckacademie in Maas tricht, zal de inzendingen beoordelen. Voor iedereen is de fotowedstrijd, die nog deze maand plaats vindt, in samen werking met de stichting tot bevordering van de amateurfotografie. Het gaat hier bij om foto's van kinderen in dezelfde vijf leeftijdsgroepen als de kinderen die op de kinderpostzegelactie 1966 voorko- (ADVERTENTIE) Hülshoff m Den Haag Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'IndtBtsflui' dacht, mede op conjuncturele gronden, maar zij heeft van uitstel afgezien, om dat deze verlaging een rechtvaardige tariefscorrectie is, in het bijzonder op de stijging van de druk van deze belas tingen als gevolg van de inflatie. De in deze verlaging begrepen correctie gaat niet verder dan het jaar 1964 en neutra liseert dus niet de invloed van de inflatie in de jaren 1965 en 1966 op de druk van deze belastingen. Om de invloed van deze belastingver laging in 1967 teniet te doen zy'n de eer der genoemde belastingmaatregelen ge troffen. Bovendien zal getracht worden in te lopen op de achterstand in het op leggen van aanslagen over de inkomsten in vorige jaren, welke verhaasting in 1967 rond 425 miljoen zal opbrengen. Opstelling 1967 Samenvattend komt men voor de schatkist tot de volgende opstelling voor 1967: Verlaging inkomsten- en loonbelasting 775 mij. Verlaging ongehuwdentarief 40 mij. Verlaging binnentarief invoerrechten E.E.G. Totaal verlagingen Verhoging benzine-accijns Verhoging gasolie-accijns Invoering omzetbelasting op textiel en schoeisel Invoering speculatiewinst belasting 47ste punt vennootschaps belasting Totaal verhogingen 25 mij. 840 mij. 120 mij. 43 mij. 358 mij. Verlaging per saldo 482 mij. Voor 1968 en later betekent het ge heel voor de schatkist: Totaal verlagingen 840 mij. Verhoging omzetbelasting Verhoging accijns op gasolie Verhoging omzetbelating op textiel en schoeisel Invoering speculatiewinst belasting Totaal verhogingen 120 mij. 865 mij. Voordelig saldo 25 mij. Voor wat betreft dë invloed op de prijsindex voor 1967 van de te treffen verhogingen van de indirecte belastingen (inclusief die op textiel en schoenen) wordt in de toelichting op de wetsont werpen gezegd, dat het indexcijfer met een half punt zal stijgen. Ongehuwden Grondgedachten voor het voorstel van de regering om het belastingtarief voor ongehuwden tussen 40 en 65 jaar te ver lagen ls, dat niet zozeer voor de jongere (ADVERTENTIE) Hülshoff Den Haag Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaard' ber zal de Nederland se Spoorwegen in het grensover schrijdend verkeer met niet-D-trei- nen nieuwe rijtuigen inzetten. Twe van de 24 bij Werkspoor be stelde rijtuigen zijn deze week aan de NS overgedragen. Elk rijtuig kost ongeveer S50.000 gulden, en lieeft 104 zitplaatsen, waarvan 16 klapbanketi. Het treinverkeer .met Duitsland zal nu minder tijd ver liezen bij het verwisselen van loco motief in Arnhem, doordat de rij tuigen zijn aangepast aan het Duitse materieel. '(ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! DEN HAAG (ANP) Prins Claus gaat zich in het bijzonder wijden aan de problematiek van de ruimtelijke orde ning. Hij zal aan de discussies op dit terrein deelnemen in de raad van advies voor de ruimtelijke ordening en de rijks planologische commissie en voorts zal hij deelnemen aan bijeenkomsten van het Nederlands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Hij zal echter geen functies in deze organisaties aanvaarden. Verder stelt de prins zich voor in het kader van de studie in deze problematiek vele werk bezoeken in alle delen van het land te ondernemen. Prins Claus heeft dit werk- trrein gekozen na een uitgebreide oriën- teringsreis door ons land. Voor zijn werk beschikt hij over een eigen bureau in Den Haag. (ADVERTENTIE) ongehuwde, doch voor de wat oudere de kosten van levensonderhoud, zowel wat het wonen als wat de huishouding be treft, dichter zullen liggen bij die van de gehuwden dan bij de samenstelling van de ongehuwdentabel is verondersteld. Er ontstaat door het nieuwe tarief een goede, trapsgewijze tariefverlaging voor de ongehuwde naarmate hij ouder wordt. Voor de 65-jarige ongehuwden geldt im- mersmers het lagere tarief voor gehuw den. terwijl zij tevens een ouderdomsaf- trek genieten. Het nieuwe ongehuwden tarief voor 40-jarigen en ouder ligt mid den tussen dat voor gehuwden en het oude ongehuwdentarief. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat het voornemen in 1966, om de druk van de directe belastingen te verlagen door middel van de belastingspaarbrieven nog niet kon worden uitgevoerd. Gebleken is. dat de opvattingen over deze spaarbrie- ven nogal uiteenlopen, vooral met het oog op de onzekerheid van het uitgaven- peil in het komende jaar. Nu het kabinet een studie voorbereidt over het verloop van de rijksuitgaven tot en met 1970, heeft het besloten de afhandeling van het wetsontwerp betreffende de belasting spaarbrieven te laten rusten. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. heeft het partijbestuur een voorstel voorgelegd om drs. W. K. N- Schmelzer als landelijk lijstaanvoerder van de K.V.P. aan te wijzen- Het hoofd bestuur in dubbele samenstelling zal hier onder dezer dagen beslissen. Vermoed wordt, dat het een formele beslissing wordt en dat de fractievoorzitter van de K.V.P. de Tweede Kamer inderdaad de enige lijstaanvoerder wordt. Het dagelijks bestuur ls hiertoe geko men in navolging van de P.v.d.A., die met drs. J. den Uyl komen en de V.V.D., voor welke partij mr. E. H. Toxopeus als lijst aanvoerder optreedt. In de A.R. is nog geen beslissing geno men. Naar verluidt wil deze partij even eens met een landelijke lijstaanvoerder komen, waarvoor mr- B. Biesheuvel, de minister van Landbouw en Visserij ge noemd wordt. Toneelgroep Ensemble geeft dinsdag 11 oktober in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling voor Den Haag van Shakespeares ,.De koopman van Venetië", onder regie van Karl Gutt- mann De vertaling i6 van Bert Voe ten; Uberto Bertacca ontwierp decors en kostuums. In de hoofdrollen spelen Sigrid Koetse. Senne Rouffaer, Jan Retèi, Roger Coorens, Pleunie Touw, Cor van Rijn, Ine Veen, Chris Raay, Paul van Gorcum en vele anderen. In magazijn Tiffani MINI-BONT (kunstmatige) Parijs viel vijf centimeter het effect van de mini-bonte rokjes te verhogen. Links Eya la Finlandaise in ,fetit Fanny" en rechts Christiane in „Grand Fanny". NIEUWE SOCIALE WETTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een nota aan de Tweede Kamer, waarin hij op soms felle toon van leer trekt tegen een recente brief van de werkgeversverbonden over de sociale verzekeringen, heeft minister dr. G. Veldkamp (Sociale Zaken en Volks- De politie in Amsterdam heeft bij een koopman op het Waterlooplein drie mitrailleurs in beslag genomen. De koopman, die vijfhonderd van deze voor de sloop bestemde wapens bij een dump had- gekocht, zag meer brood in verkoop aan particulieren. De mitrailleurs vallen, hoewel zij onklaar gemaakt zijn, nog steeds onder de vuurwapenwet. Tegen de koopman werd geen proces-verbaal opgemaakt, *-■ -">» g omdat hij volkomen te goeder trouw zou hebben gehandeld. gezondheid) gesteld, dat met de invoe ring van de nieuwe sociale wetten beslist niet meer gemoeid is dan een premie stijging van 1 procent. Vooralsnog kan evenmin de conclusie worden getrokken, dat op grond van de interimwet invalidi- teitsrentetrekkers en de ziekenfondswet de premielast der sociale verzekeringen in 1967 nog eens met 2 procent zou stijgen (dus naast de genoemde 1 procent). De werkgevers hadden in een adres aan de Tweede Kamer hun verontrusting uitgesproken over de kostenontwikkeling der sociale voorzieningen, minister Veld kamp verweten dat hij in begrotings stukken bedragen onvermeld laat of ver sluiert en maar nieuwe voorzieningen introduceert zonder op kosten of priori teiten te letten. Goed gedocumenteerd en geargumen teerd is dr. Veldkamp op die verwijten ingegaan, omdat er naar hij zegt anders misverstanden kunnen ontstaan. Hij toont aan. dat bij het opstellen der begrotingen geen andere methode is ge volgd dan in het verleden, dat de be cijferingen van de werkgeversverbonden niet in elk opzicht kloppen en dat het zeer voorbarig is om hoge premiestijgin gen te voorzien. De klacht over de stijgende kosten van de ziektewet wijst de minister af. Het be drijfsleven heeft tot deze kostenstijging immers zelf bijgedragen door gunstiger uitkeringen (afschaffing karensdagen, hogere uitkeringspercentages, langere uit keringstermijn). Wanneer het bedrijfsleven vindt, dat de kostenstijgingen der sociale verzeke ringen moeten worden afgeremd, dan moeten minder dringende zaken wijken voor urgente voorzieningen, aldus de mi nister. Daarom vroeg hij in 1962 aan de Sociaal-Economische Raad al een advies over het sociale zekerheidsbeleid op lan gere termijn, maar de S.E.R. heeft zo'n algemeen advies niet uitgebracht. Ten slotte wijst de minister het verwijt van de hand, dat er besluiten worden genomen tegen het advies of gedeeltelijk afwijkend van het advies van het bedrijfsleven. Af gezien van het feit, dat vele adviezen niet unaniem zijn. hebben minister en parle ment eigen verantwoordelijkheden, zo be toogt minister Veldkamp. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! gaat bij vele onderwerpen nriJ|C||U|C weer dwars tegen de draad utmtuiiL yan al Qf nlpt gevegtlgde L overtuigingen in: „Het is goed dat communistische Kamerleden in Kamercom missies zitting hebben", „toch reserve tegen Voo Kielmannsegg". ..dienstwel- ia iip* geren" (niet helemaal een I INIt bevel), weer het celibaat en nog vele andere lezenswaar dige artikelen. Naar aanlei ding van het pleidooi van Arthur Schle- singer. eens adviseur van Kennedy, om de oorlog in Vietnam te verminderen, schrijft het blad: „Zijn argumenten zijn zonder hartstocht en redelijk. Het is betoog uit de koele Kennedyschool: het afwegen van bedreigingen, maatregelen tegen de bedreiging. Kern van zijn be toog is dat alle buigzaamheid van het Amerikaanse optreden onder Invloed der militairen is verdwenen. Behartigens waardig is wat hij zegt over een gaan: Frankrijk was sterker dan ooit toen De Gaulle Algerije verlaten had, de Sovjet-Unie leed geen blijvende scha de toen zij haar kemraketten van Cuba weghaalde. Sohlesinger denkt ln termen van verandering. Hij hoopt dat Johnson hetzelfde zal doen in plaats van vol t« houden in de rechtlijnigheid dei' gene raals niemand moet zich verbazen als generaals zich gedragen als gene raalsOndanks het overwicht van de rechtlijnigheid komen de verstandige steeds luider door". .'.uHift - - Wil haLUU besteedt zeer veel aandacht aan Viet nam. Martin Duijzings tikt er vele drif tige zinnen over. maai- voor een mening heeft Elsevier leentjebuur gespeeld bij het Franse zusterblad L,Express. Dit blad heeft zijn correspondenten op pad gestuurd met de vraag of uit die oorlog een nucleaire catastrophe kan komen. Het antwoord luidt: „Ja. het kan". „Zij zeggen niet dat het zal gebeuren, zij zeg gen dat het mogelijk is. Zij zien die mo gelijkheid niet in een conflict tussen Amerika en China. Zij ontwaren haar in China's tactiek die de Sovjet-Unie naar een dodelijk alternatief drijft: niets doen in Vietnam en daarmee iedere aanspraak op enigerlei voormanschap ln het wereld communisme schromelijk verliezen, of zich storten in de wederzijdse zelfmoord van een nucfleaire slagenwisseling met de Verenigde Staten. L'Express komt tot de slotsom dat de Sovjets dit alternatief zullen zoeken te ontwijken door een of meer stappen te zebten op de ladder van de escalatie: het in duidelijk gemarkeer de etappes opvoeren van de militaire in spanning en militaire dreiging om de tegenstander bij iedere sport van de ladder de kans te geven om te overden ken of zijn doel zijn middelen nog wel ONAFHANKELIJK WEEKBLAD was zelf in Nieuwokop bij boer Koekoek en vele andere evenementen, die al in de krant hebben gestaan. Geen schok kende nieuwtjes, wel interessante de tails. Mr. Hilterman praat over de grote mode: politieke vernieuwing. Hij ziet echter nog weinig concreets in dit stre ven en denkt dat het wel zal uitdraaien op een „gemoderniseerd centrum van ge matigden". want: „De krachtigste drijf veer is het gevoel", dat er iets nieuws moet komen, dat het in ieder geval anders moet", en dat heeft in vroeger tijden de wereldverbeteraar bepaald ook altijd gestimuleerd. Vei" ander en ..om der wille van de verandering zelve" is trou wens een wel zeer gebruikelijk verschijn sel Er is geen enkele logische noodzaak om van stijl en drank en kleding te ver anderen, en toch is dat wat dagelijks vrij wel ieder schepsel raakt. geeft bij monde van F. van den Ouden rijn een moderne visie op het maagdelijk moederschap van Maria pleit voor vrede te vinden in de sjaloomgroep ten koste van zekerheid en spreekt wensen uit voor het komende pastorale concilie: „Daarom zal het concilie, en liefst op de eerste plaats, moeten spreken van vrede en ontwapening. Het zal zijn deernis uit moeten drukken over de duizenden slachtoffers in Vietnam. Omdat hpt con cilie geen partijdag van de KVP is. kan het dit ongebonden doen met alle voor delen van dien. Het concilie zal aan ont wikkelingshulp moeten doen en daarvoor zo nodig maar een paar nieuwe kerken in het vaderland moeten opofferen of uitstellen. En waarom zou het vaderland se kwesties uit de weg gaan: Het grotere gevaar van het snelverkeer, de woon- en leefbaarheid van Nederland en de gel den. die eigenlijk daarvoor bestemd moes ten worden maar nu naar defensie heeft evenals de Nieuwe Linie geen gehoor gegeven aan het verzoek om voor VRIJ NEDERLAND zaterdag 8 oktober geen beschouwingen te weiden aan de nieuwe Katechismus. Jan Rogier doet volgens zjjn gewoonte nog wel pogingen om ..oneerlijkheid" in het boek en de daarover gehouden persconfrentie te vin den. maar slaagt daarin nauwelijks. Hij kon zelfs nauwelijks stof vinden om te gen kardinaal Alfrink uit te varen. Het is dus geen goed boek. Verder is het ook nogal tam: veel aandacht voor verwante lieden als Samkalden, Wilson en Willy Brandt. Met de PvdA weet dit blad ook geen raad meer want: ..overigens hopen wij m de komende tijd een analyse te kunnen geven van de veranderingen in de PvdA in de loop van de tijd en een opsomming van de brokken en heerlijk heden die men over heeft". (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5