SK0DA1000MB Bostikl S)e Êeidse (Bou^cmt NU'5695 Van nu af aan heet lijm Ylaardingse schippers ernstig beschuldigd eéi^föi! STAALTJE 19.75 Politie moet leren wat pers is I on Fantastische avonturen met een ruimteschip 4.50 HoogTVpunten RADIO „Klare taal der liberalen een beetje troebel MET luid trompetgeschal ver kondigt de V.V.D. thans, dat een coalitie met de confessionele groepen (de enige politieke par tijen die de liberalen thans als regeringspartner niet bij voor baat uitsluiten) alleen mogelijk is, „wanneer deze partijen het dan niet weer zullen doen voorkomen alsof eigenlijk zij het met enige nuanceverschillen hetzelfde re geringsbeleid wordt voortgezet". Dat is een voorwaarde die, op papier gesteld, misschien indruk maakt, maar die tot nog toe in de politieke praktijk gewoonlijk heel anders uitpakt. Hoewel het liberale partijblad dat deze week onder het motto „Klare taal" hulde brengt aan mr. Toxopeus, die de bewuste trompet blies, ergens laat blijken in dit stadium de C.H.U. te willen sparen, geldt de fiere standpunt bepaling kennelijk alle christen democratische groeperingen. Trou wens duidelijker dan ooit wordt bij deze gelegenheid verkondigd dat de confessionele partijen „in de ver houdingen zoals die sinds him ont staan zijn gegroeid" geen bestaans recht meer hebben. Even afreke nen, ober! DE bestaande situatie beschrijft het V.V.D.-partijblad zo, dat ondanks him kwantitatieve macht, de A.R.-, C.H.U. en K.V.P. hun politieke koers niet zelf bepalen, maar tot een keuze gedwongen worden door de liberalen en/of socialisten. De politieke en parlementaire geschiedenis leert evenwel dat in alle coalitiekabinetten de socialis ten en liberalen samen met de inci dentele confessionele partners een beleid hebben gecomponeerd: door te zoeken naar een redelijk gemid delde van de gezamenlijke wensen Nog altijd is niet het bewijs ge leverd, dat het algemeen welzijn daarbij slechter gevaren is dan bijvoorbeeld in Engeland, Amerika of de Scandinavische landen met hun zogenaamde politieke klaar heid! Met omkering van de stelling van de liberale critici zou men dus evengoed kunnen beweren, dat de christen-democratische partijen de politieke lijn van de V.V.D. en van de Partij van de Arbeid beïnvloed hebben. En alleen het objectieve oordeel van de geschiedenis zal straks, als het mogelijk is enige afstand te nemen van actuele ru zies, kunnen uitmaken of dit heil zaam dan wel nadelig voor 's lands welzijn is geweest. TT UN eigen belang brengt met J-J- zich mee, dat socialisten liberalen in Nederland blijven pro pageren, dat de christen-democra tie politiek een overbodigheid, zo niet een schadelijke zaak is. pogingen van bijvoorbeeld een K.V.P. om de partij meer en meer een overwegend politiek stempel te geven, zullen V.V.D. en Partij van de Arbeid natuurlijk niet aange naam zijn. De Katholieke Volkspartij moet toch maar rustig met die pogingen voortgaan. De interne conflicten en spanningen binnen de niet- confessionele groepen in Neder land tonen daarenboven aan, dat het onzin is te stellen als zou een zinnigdenkend Nederlander alleen maar hebben te kiezen tussen Den Uyl en Toxopeus. Wanneer het gezicht van een K.V.P. of A.R. niet zo uitgesproken links is als de Partij van de Arbeid noch zo dominerend rechts als de V.V.D., wil dat niet zeggen dat de kiezer geen keuze maakt, als hij niet op één van dit tweetal stemt. De „klare taal" is echt toch wel een beetje troebel! (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Nieuwe ont wikkelingen doen zich voor in de zaak van de Deense kotter „Nina Mona" een houten scheepje dat volgens Deense ge tuigen begin van dit jaar in de buurt van Esbjerg werd overvaren door de Ylaardingse trawler „Liesje en Rutger' Hierbij verdronken twee van de drie HEREN KAMER JASSEN TE KUST EN TE KEUR BIJ De Deense verzekeringsmaatschapp heeft laten weten, dat zij niet tevreden is over het onderzoek, dat de Neder landse justitie instelt naar de oorzaak van het ongeluk en vooral niet over de De president van de Union, Christian, Thygesen, overweegt het Deense mi nisterie van Buitenlandse Zaken te vra gen zich met de zaak te gaan bemoeien „Wij zijn erg teleurgesteld over het gebrek aan interesse van de Nederlan ders," aldus Christian Thygesen. De Rotterdamse rechter-commissa- HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 MIDZA onderzoek naar de oorzaak van het ge heimzinnige ongeluk met de „Nina Mo na" leidt, verklaarde op vragen, dat het onderzoek nog niet is afgerond. Hij zei nog te wachten op een rapport van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Hoofdinspecteur W. M van Andel, chef voorlichtingsdienst van de Haagse politic, is van mening, dat de waarde van publiciteit en voorlichting in de democratie als onderwerp op ieder politioneel lesprogramma zou moeten staan, opdat de politie tot een beter begrip van en een betere verhouding tot de pers De heer Van Andel schrijft dit In het Algemeen Politieblad van deze week. Hij stelt, dat In de democratie openheid en vrijheid van meningsuiting een historisch verworven bezit is. „De ontwikkeling op technisch onderzoek heeft ingesteld. De beschuldigingen van Deense zijde aan het adres van de VL 153 zijn niet mals. Volgens getuigen staat het vast, dat de schuld van de aanvaring bij de Vlaardingse trawler ligt. De Denen zijn van oordeel, dat de schipper en de roeganger van de „Liesje en Rutger". ernstige verwijten kan worden gemaakt, omdat zij de aanvaring hadden kunnen voorkomen. Bovendien zouden deze 2 gezien hoe de drenkelingen van „Nina Mona" poogden zich te redden. De grie ven tegen de schipper en de roeganger luiden, juridisch vertaald; dood door schuld. Voor de schipper komt daar nog bij: het opzettelijk nalaten hulp te ver lenen bij een ongeluk op zee. In maart van dit jaar gelastte de ficier van justitie mr. J. D. de Jong uit Rotterdam, een gerechtelijk vooron derzoek naar de gedragingen van schip per en roerganger van de „Liesje en Rutger". De officier nam deze beslis sing na bestudering van de processen- verbaal van de eerder gehouden confron- weest. En deze zet zich nog steeds voort. In politiekringen is men evenwel nog niet altijd bereid, deze stormachtige ontwikke ling te accepteren, laat staan daaraan mee te werken. Men hoort nog maar al te vaak spreken over de publiciteitsmedia op een wijze waarin uitdrukking wordt gegeven aan gevoelens van onbehagen en zelfs van onwil", aldus de heer Van Andel. De hoofdinspecteur van de Haagse poli tie geeft zelf aan, langs welke weg men tot een beter begrip van de pers zou kun nen komen: „In politiekringen zelf, zoals aan de opleidingsscholen, de vormings instituten en de bestuurscentra zal door len, die tot beslissen eri beoordelen be voegd zijn veel meer aandacht moeten worden geschonken aan gerichte en ver antwoorde voorlichting naar buiten. Daar entegen zal ook de eigen verantwoorde lijkheid die in politiekringen bestaat, erkend en gerespecteerd moeten worden door hen. die de publiciteit verzorgen". grond van verschillende verhoren. De Vlaardingers. hebben tot nu toe steeds ontkend, dat hun schip iets te maken heeft gehad met de noodlottige aanva ring voor Esbjerg. Zij achtten het lang niet uitgesloten, dat de Denen de „Lies je en Rutger" verwarren met een Noor- Se trawler, waarvan de roepletters veel op die van de VI 153 lijken. Jongens bekennen vernieling op joods kerkhof ESSEN (UPI) Zes schooljongens van 12 en 13 jaar hebben bekend de da ders te zijn van de vernielingen op de aldus de heer Van Andel. Op deze wijze zal naar zijn mening de publiciteitsman, die in ons land volgens de hoofdinspecteur n doorsnee correct en niet sensationeel is, meer begrip en waardering voor de ge- joodse begraafplaats in Essen. De jongens waren zondagmorgen vroeg bij het kerkhof toen de idee ont stond om te zien wie de sterkste was. Daartoe vernielden zij twintig grafste- zagshandhaver krijgen. HIEUW PROGRAMMA bij de AVRO was gisteren „We willen wel es weten". Jongelui kunnen daarin vra gen stellen aan personen en over zaken die zij belangrijk vinden. De eerste aflevering vonden wij goed geslaagd. Een „panel" vuurde vragen af op een provowoordvoerder. Geen moeilijke vragen weliswaar, maar zijn intelli gente antwoorden gaven toch iets wezenlijks van de provobeweging bloot. len bleek dat de provo activiteiten behalve een door de jonge lui ernstig bedoelde ondergrond ook een eerlijk bekend spelelement b< ten. Ook dat men erkent bewust ge bruik te maken van luidruchtige „bij- lopers", die men nodig heeft om hoord te worden. Het werd een boeien de uiteenzetting, die we jammer ge noeg niet tot het eind konden volgen omdat we anders een flink stuk het t.v.-spel op „I" zouden mo missen. Waar, o waar blijft dat vaste punt (rond 9 uur bijvoorbeeld) 1 men per se gelegenheid krijgt om zender te verwisselen zonder steeds een half programma te moeten Dat t.v..spel, door de KRO geboden, was en ik ga mee" van Tod Mosel één van Amerika's vruchtbaarste t.v.- auteurs wiens werk hier al vaker te zien was. Hij is een bekwaam vakman, maar géén grootmeester. Het spel van gisteren toonde zowel het een als het ander aan. Het, niet bepaald nieuwe, gegeven: vrouw van middelbare leef tijd die nooit durfde beslissen en zich daardoor de kans op levensgeluk tel kens laat ontgaan. Frits Butzelaar regisseerde in sombere toon. Juist zo'n „psycho-drama" heeft ergens de toets van humor nodig. Dit zat wel in de tekst, maar werd door de regisseur niet benut. Het spelers kwartet Yda Andréa. Georgette Hagendoorn. Willy Ruys en Ben Aer. den deed zijn taak naar behoren. Het bleef er een wat sleperige ver toning bij. Nieuw was Brandpunt op ander uur en van dubbele lengte. Brandpunt bleek ook 55 minuten lang boeiend te kun nen blijven met oud-premier Scher- merhorn: Mark Lane over het Warren, report (had wel iets kritischer aan. gepakt kunnen worden); minister Veldkamp, sereen en superieur over zijn sociale program; de Leuvense kwestie in een dynamische reportage en een vlotgefilmd Rotterdams initia tief over communicatie tussen over heid en kiezer. De KRO mag dan PTT maakt het Monitor' moeilijk (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Naar verluidt zullen zondagmiddag de samenstellers var het NTS-familieprogramma „Moni tor", reeds de wc» rslag ondervinden Het schijnt dat men onlangs van P.T.T.- zijde te kennen heeft gegeven, dal het mogelijk zou zfln om zondags middags, althans voor tenminste twee straalverbindingen met losse t camera's op de sportvelden te kunm zorgen. Maar al bij de tweede afle vering van „Monitor" kan de P.T.T. haar belofte niet gestand doen, wegens gebrek aan geschoold perso neel. e technische apparatuur is wel handen. Daarom zullen flitsen de sportvelden op film moeten worden vastgelegd. Aangezien ook de „NTS- toekomst kunnen betekenen, dat de NTS-ers geen kans zien om brjvooi beeld sportfilms van de wedstrijden in de noordelijke en zuidelijke provin cies zondags op tijd ontwikkeld er gemonteerd in de Hilversumse studie te krijgen. ir zijn momenteel besprekingen gaan de om zo snel mogelijk in deze lacune DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE 'n felle (0-80 km In 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuurslot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiale banden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Vanavond in de ether* Stiefbeen en Zoon, Vraag nadere inlichtingen of gratis proefrit aan bij: Garage V. A. Reys, Hoge Rijndijk 55, Leiden, tel. 22381 Autobedr. Jongeleen, St. Jacobsgr. 10, Leiden, tel. 21560 Autobedr. L. C. Otto, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 „Orion" morgenavond op 't scherm boeiende belei (ADVERTENTIE) Bijzonder fraaie SLOPEN geborduurd met cordon, uitstekende kwaliteit Royale maat 62 x 72 cm. Normale prijs 2.75 p. stuk. Nü 2 stuks MIDZA HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 De tijd van handeling is het en het verhaal speelt zich Melkwegstelsel. Nu houden maar andere problemen vre aandacht. Nu loert de vijanc rand van het door de aardbew heersende deel van 't heelal. beschermen. Zo blijkt dat het grootste gevaar dreigt van AC-1000 in 't sterre- beeld Ram. dat op 130 lichtjaren van de aarde is verwijderd. om desnoods onze planeet te ver de hersenen van de hoogste funcl tions beïnvloeden door middel va ven afleveringen zullen de kijkers di€ fantastische bedenksels van de West- berlijnse auteur Rolf Hornold kunnen volgen. Men ziet de ruimtevaarders per reusachtige vliegende schotel ANTENNE! ter hoogte, met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde door het heelal suizen. Hoofdpersoon is de commandant, ma- Cliff Allister McLane, befaamd geweest. (Nederlat „Stiefbeen en Zoon" °p; terug op beeldbuis komen Neerlands bekendste j handelaren in lompen en oude metalen, J Toon en Dirk Stiefbeen, op het scherm, j Ondanks het feit, dat Stiefbeen en Zoon 4 een hele tijd zfjn weggeweest, is er in veranderd. Vader en zoon zijn nog precies 4 tragikomische belevenissen, die de Engelse ichrijvers Ray Galton en Alan Simpson bedachten en die Jaap van der Merwe 4 voor Nederland bewerkte. In deze eerste aflevering van een nieuwe serie van zeven, gaat Dirk met toestemming van zijn vader trouwen. 4 Vergezeld van ooms en tantes en nichtjes trekken zij naar het stadhuis. -J miljard gulden kan gemoeid zijn met N.RU.-documentaire wachtingen en vermoedens rond deze j voorraden, de daarmee samenhangende wet op het continentale plat en de i onlangs ontstane controverse tussen regering en exploitatiemaatschappijen, j handelt de N.R.U.-documentalre „Goud onder de golven", die vanavond wordt 4 uitgezonden. Voor deze documentaire zijn onder andere opnamen gemaakt op het booreiland aan de Britse kust, het Shelllaboratorium in Rijswijk en 4 de N.A.M.-ve8tiging in Schoonebeek. De samenstelling van het programma J 1 de bekende televisiepresentator Nico van Vliet. Verslaggever is Hans j Zoet. (Hilv. 21.35). toed en n zijn eigenzinnigheid. Het nanningslid is de werktuig- asso Sigbjorson, die in ge- liet verkeert, omdat zijn 1 tot nu toe tevergeefs 1 berucht or kundige H; wetensconf gesmeekt met die ruimtevluchten staken. Voorts is er luitenant Ma: de Monti, de bewapeningsofficier :vens de hi Orion". Een kleine 'tan Shubashi, de ast: ;°poedels op aarde. He zonderling de laatste ec Dick de Vree in het ziekenhuis (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De bekende radio- en televisieverslaggever van de KRO, de heer Dick de Vree, is woensdag op- •k. Ziekenverpleging Hilv* behandeling van een hernia. De programmaleiding van de KRO is door deze gedwongen vakantie van de heer De Vree enigszins in moeilijk heden gekomen, aangezien hij spe ciaal is belast met beschouwingen over de na-conciliaire periode en met •slaggeving van het pastoraal incilie in Nederland godsdienstige onderwerpen, die in de geloofsbeleving van vandaag centraal staan. Naar verluidt zal de heer C. Middelhof hem voorlopig vervangen. Begrotingsdebat op televisie zendingen vinden plai dagavond 11 oktober van ia.ou 1 uur en van 22.35-23.05 uur. Voort woensdagavond van 19.30-20 uu: donderdagavond van 19,30-20 uu indien de debatten nog mochten emotionele spanningen. :rkwaardig in dit science il is ook dat de basis in het jaar 3000 afspeelt. Zondag Ned. I: 11.00 uur Eucharistie viering. celebrant kardinaal 20.30 uur „De (aller)laatste vijf minuten". 22.15 uur Por tret van Peter Weiss. Ned. II: 20-05 uur Dr. Kil- dare. 21-00 uur Portret van Sir Edward Elgar. Ned. I: 20.20 uur Show rond Ria Valk. 21.06 uur Silhouet, t.v.-portret van Ko van Dijk. 22.00 uur Cabaretprogramma. Ned. I: 20.20 uur Autotest. 20.50 uur „God na de dood van God", teach-in. Ned. II; 20.30 uur Premiere, filmnieuws. 21.00 uur „De be zetting". deel I. Ned- I: 19.30 uur Tienerpro gramma. 20.30 uur Muziek van en rond Robert Stolz- Ned. n; 20.01 uur Waauw. 20.30 uur „De Suezcrisis". Donderdag Ned I: 20.50 uur „Het onder zoek" (Die Ermittlung), een toneelwerk over Auschwitz- proces, door Peter Weiss. Ned I: 19.05 uur Swiebertje. 20 30 uur Siiefbeen 21 05 uur Tv.-quiz. Ned. II: 2001 uur ..Rawhide". 21.15 uur „De graaf van Monte Christo". TELEVISIE l Hedenavond Zaterdag 21.10 Ooggetuige Australië (2). 21.50 NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws: VARA: 20.01 De Graaf van Monte Christo (2). 20.50 Achter het nieuws, 21.15 Mies en scène, 22.00 Geldbesparing: NTS: 22.05 Journaal, 22.30 Teleac. Zaterdag NEDERLAND I AVRO: 16.00 The Beatles, tekenfilm, 16.20 Voor de jeugd. Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NRU: 18.30 Voor de jeugd, 19.00 Nieuws, 19.10 Actual., 19.30 RVU: Het rijk van de geest; NRU: 20.00 Omroeporkest, 21.00 Lezing, 21.15 Volksmuziek, 21.35 Goud onder de golven. 22.10 Parlementai: weekovei Belgisch- HILVERSUM H (298 m) VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 In alle Staten. 18.20 Uitzending PSP, 18.30 Jazz- rondo, 18.50 Kiosk, 19,00 Voor de jeugd. 19.30 Kroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Hoorspel, 20.35 Lioht instrumen taal kwartet, 20.50 Lezing: VARA: 21.00 Salzburger Festspiele 1966, 22.05 Prix Italia 1965. 22.30 Nieuws .22.40 Actual.. 22.55 Stereo: Lichte gram., HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. gram.. 7.30 Nieuws. 7.32 Gees telijke liederen. 7 55 Overweging, 8.00 Niuews. 8.10 Djinn (8.30—8.32 Nieuws, 9.35 Watertanden12.25 Marktbe- richten ,12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Niuews. 12.40 Overheidsvoorlichting. 12.50 Religieus nieuws, 13.00 Vliegen- de schijven, 14.00 Familieprogramma, i NRU: 16.30 Franse les, 17.00 Voor de 4 tieners (KRO). HILVERSUM n (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, 7.23 Lichte gram., VPRO: 7.55 Meditatie. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram. (8.308.35 Van de voorpagina). 9.15 Klass. gram., 10.00 ZO. 135. (Om 11.00 Nieuws), 12.15 Praatje. 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Actueel sportnieuws, 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Lich- te gram.. 14.15 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazz Magazine, 15.25 Klankbeeld, 16.00 Nieuws, 16.02 Le- zing. 16.15 Oude gram.platen. 16.45 Lezing. 17.00 Saloonorkest. 17.30 Ra- dioweek journaal. HILVERSUM III (240 m en FM- kanalen) NCRV: 9 00 Nieuws, 9.02 J Orkestraal allerlei (gr.). 9.30 Leger des Heilsmuziek (gr10.00 Nieuws. 10.02 Klass. gram. 10.30 Lichte gram. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws, 12.02 Variant, lf.00 Nieuws, 13.02 Tienera- J ma. 14,00 Nieuws, 14.02 Velvet voices, 14.30 Op tienrtoeren, 15.00 Nieuws, 15.02 Kiosk, 15.30 Nederlandse orkes- ten (gr.), 16.00 Nieuws 16.02 Lichte muziek 17.00 Nieuws. 17.02—18.00 Sportshow. hits. 9 30 Hollandse 1 zoekprogr. v. d vrouw. 11 00 Kwartier gevarieerd. 11.15 The Dutch Swing Collega Band. 11 30 Pchip schoon; 4 12 00 Toppers. 12.15 Hits a gogo. 12.45 Gevarieerd programma. 13 00 4 Veronica's Teenager Muziek Express. 13.45 Party - Talentenjacht, 14 00 J Veronica's Nederlandse Top 40. 16.00 Tips voor de top. 16 30 Platenpalet. J 16.45 Kwartier gevar, 17 00 Favorieten 4 Express: progr. voor de hele familie. door Tineke. 17.30 The Teenbeatclub. Pekinggroep V.S. geeft wapens aan negers lingfswapeus uitdcc „We delen wapens uit in Los Ange- San Francisco, New-York en ande- grote steden", aldus de 25-jarige se- taris generaal, Michael Laski op een sconferentie in het hoofdkwartier 'n ;te noordelijke steden" Amerikaanse commu- (ADVERTENTIE) SÜstik *,.1.15 Bostikl, de nieuwe Engelse superlijm in extra grote tube. Voor al uw karweitjes.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2