ISRAEL ZET EEG VOOR DILEMMA COUSINS BRENGT WILSON NIEUWE NEDERLAAG TOE Staking bij ondergrondse veroorzaakt enorme chaos in Franse hoofdstad Autosalon werd toch geopend Soebandrio geloofde ongetekende brief Bestuur raadde motie niet aan VLASVELD Nieuwe chaos dreigt in Jemen Aanslag komt meteen, later pas controle alles kan met CEtaH VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT (Van onze I correspondent) LONDEN De socia listische rebel Frank Cousin6 bracht giste ren op het Labourcon- gres in Brighton een nieuwe nederlaag van het partybestuur en de regering-Wilson tot stand. Cousins bereikte ditmaal zyn doel met de medewerking van volksvertegenwoordiger Christopher Mayhew, gewezen minister van de vloot. Hun motie waarin zij aandrongen op een grotere vermindering van de Britse defensie - uitgaven werd door de 1200 congressisten met een meerderheid van 538.000 blokstem- men goedgekeurd. Dit nadat de nieuwe mi nister van Buitenland se Zaken, George Brown, hen dringend aangeraden had er tegen te stemmen. Het congres sloeg Browns raad nogmaals in de wind toen er moest gestemd worden over een motie van de brandweermannen. De ze linkse vakvereniging deed een beroep op de regering-Wilson om druk uit te oefenen op de Verenigde Staten, in de hoop dat daar door spoedig een einde zou gemaakt worden aan de oorlog in Viet nam. De eerste stap zou volgens de brand- middelFke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen moeten zyn. Het gres keurde deze motie goed met meerderheid van 1.207.000 stemmen. De algemene buitenlandse politiek (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 Labour, toegelicht door minister Brown, werd echter goedgekeurd met 4.960.000 tegen 545.000 stemmen. Over de econo mische politiek van de regering werd eer gisteren achtmaal gestemd en toen be haalde eerste minister Wilson de over winning met 71. Op het gebied van buitenlandse zaken kwam hij met 52 uit de strijd, nadat Cousins' prestige als cri ticus van de regering nog wat gestegen De jury van de Arturo ToscanLniprijs voor jonge operadirigenten heeft voor dit jaar geen winnaar kunnen kiezen. De één miljoen lire, die gewoonlijk aan de. eerste prijs is verbonden, wordt dit jaar verdeeld onder de Belg Walter Crabells, de Italiaan Bruna Martinoti en de Pool Piotr Wolluy, als blijk van waardering voor hun tijdens het con cours getoonde bekwaamheid. BRUSSEL Israels recente verzoek om een associatieverdrag met de EEG te mogen sluiten, plaatst de Zes voor aanzienlijke problemen. Israël heeft met deze aanvraag, die overigens al geruime tyd in de lucht hing, de Zes min of meer in het nauw gedreven, zo valt in kringen rond de Europese commissie te beluisteren. Dat niet alleen om commerciële en economische redenen, maar vooral ook om dieper liggende politieke motleven, die ten aanzien van de staat Israël wel heel gevoelig zijn. En ige vrees voor Arabisch blok Het Is overigens de tweede maal, dat Israël om associatie verzoekt. Voor de eerste keer gebeurde dat begin 1964, maar de toen gevoerde onderhandelingen leidden slechts tot de afsluiting ran een driejarig handelsakkoord. Ook toen za ten de Zes met het Israëlische verzoek in hun maag. Israël is toen, volgens 't nog steeds onbewezen, maar geloofwaardig verhaal, met zachte dwang overreed het aseociatierverzoek in te trekken. Het pro bleem werd daarmee verschoven naar dit moment, want op 1 juli 1967 loopt het handelsverdrag af. Men moet aannemen, dat de motieven die er in 1964 toe geleid hebben Israël slechts een handelsverdrag te bieden, niets van hun zwaarte hebben verloren. Integendeel, ze lijken eerder zwaarder te wegen. Dat geldt zowel voor de econo mische als voor de politieke motieven. Zuidvruchten Israël zal zich tot een niet onbelang rijke handelspartner van de Zes kunnen ontwikkelen. Het land produceert een vrij grote hoeveelheid zuidvruchten en heeft ziioh bovendien met energie gewor pen op de opbouw van een omvangrijke verwerkingsindustrie. Overigens, de enige reële economische mogelijkheid van pen land da/t arm is aan grondstoffen. De economische relatie tussen Israël en de Zes wordt dan ook voor een groot deel bepaald door de aankoop binnen de Zes van halffabrikaten, verwerking in Israël en export van de afgewerkte produkten naar de gemeenschappelijke markt. Het tot 1 juli 1967 van kracht zijnde handels verdrag heeft niet gebracht wat Israël ervan gehoopt had. Door het aangaan van volldeige associatie verwacht de joodse staat nu te kunnen gaan profi teren van de preferenties, die de Zes en de geassocieerde landen elkaar weder zijds behoren te bieden. Israël hoopt daardoor zijn ontwikkelingsproblemen te kunnen oplossen. Maar de Zes hebben althans enkele landen van de Zes niet zoveel behoefte aan wederzijdse pre ferenties. Men kan zioh zelfs afvragen of er ooit wel sprake kan zijn van „we* derzijs", aangezien tegenover de han delspolitieke macht van de Zes die van Israël zo goed als volledig in het niet verdwijnt. En juist voor de produkten. waarmee Israël het sterkst op de markt zou komen citrusvruchten hebben met name Italië en in zekere mate ook Frankrijk bitter weinig interesse, laat staan dat deze landen zouden zitten te springen om wederzijdse preferenties. Bovendien is het Italië al enige tijd doorn in het vlees, dat de landen, w mee de gemeenschap zich associeert of waarmee associatieverdragen in het uitzicht zijn gesteld, voornamelijk zuide lijke landen zijn met een agrarische pro- duktie die sterk concurrerend is met de Italiaanse landbouwvoortbrengselen. Arabisch blok Nog zwaarder, zij het niet zo duidelijk uitgesproken, wegen de politieke motie ven op grond waarvan grote aarzeling tegenover Israël bestaat. Ze worden niet zo duidelijk uitgesproken, omdat ze in een zeer gevoelig, psychologisch vlak lig gen. De opbouw van de joodse staat is in Europa met gemengde gevoelens van terughoudendheid en verwondering gade geslagen. Men heeft, de constructie van dit nieuwe land. dat van begin af aan bepaald geen stabiliserende factor is ge weest in deze Arabische hoek van de we reld gevolgd vanuit een soort collec tief schuldbewustzijn tegenover het jood se volk. Er is sympathie voor Israël, ook bij de Zes .maar dat neemt niet. weg. dat een streven naar stabiliteit in alle moge lijke brandhaarden van de wereld waarvan het Arabische blok, waartussen Israël ligt geklemd, er zeker een is de politici noopt tot voorzichtig manoeu vreren. Met de toon van te veel sympa thie voor de ene vriend kan men maar al te gemakkelijk de andere ln een rij and veranderen De Duitse bondsrepubliek heeft dat ondervonden toen Bonn met' niet geringe medewerking van Walter Hallstein de huidige EEG-voorzitt-er De „Wiedergutmachung" met Israël ondernam. De goede betrekkingen van Bonn met de Arabische landen en vooral met Egypte, kwamen daardoor in een kritieke faze te verkeren. Het is een her haling van een dergelijke crisis, die Bonn en ook Parijs, dat eveneens belangrijke contacten met de club van Nasser onder houdt vreest wanneer de Zes de ban den met Israël zou aanhalen op de toch wel strakke wijze van een assooiatle. Premier Wilson had het gisteren op het Labourcongres niet gemakkelijk toen een meerderheid zich min of meer keerde tegen de Britse defen siepolitiek. Hij kreeg het er warm BEIROET (UPI) In Jemen dreigt volgens goedingelichte zegslieden een nieuwe chaos. Stammenleiders die zeg gen de steun te hebben van meer dan 200.000 gewapende aanhangers, hebben president Abdallah Sallal een ultima tum gesteld waarin zij de vrijlating ei sen van ex-premier Hassan Amri en an dere afgezette leiders. Voorts willen zij dat de gevangenen weer in de regering worden opgenomen. Het ultimatum is tot dusver genegeerd. Van de steun van de stammenleiders hangt volgens de zegslieden het aan blijven van de huidige regering af. Het is* algemeen bekend dat de Egyptische regering, die ter ondersteuning van het republikeinse regiem 50.000 militairen in Jemen heeft, iedere maand grote sommen geld betaald aan de verschil lende stammen om verzekerd te zijn van hun loyaliteit jegens de regering. De huidige dreiging is het gevolg van het feit dat de Egyptische autoriteiten in augustus Sallal weer in het zadel hielpen nadat hij een jaar in de Vere nigde Arabische Republiek was geweest. Sallal had daar in ballingschap geleefd na met Saoedi-Arabië een bestands over eenkomst te hebben getekend ten gun ste van de royalisten. Ex-premier Amri reisde met andere functionarissen naar Cairo, waar hij de afzetting van Sallal eiste. In plaats van een audiëntie bij president Nasser wer den zij gearresteerd. Sallal verklaarde later dat zij terecht zouden staan wegens hoogverraad. PARIJS De algemene staking van vieren twintig uur bij de metro heeft het Parijse vervoer volkomen ontwricht. De staking viel bovendien samen met de opening van de jaar lijkse autosalon, die iedere dag tienduizenden provincialen naar de hoofdstad trekt. Zij willen niet alleen de nieuwe modellen bekijken en Bussen reden er gisteren in de hoofd stad maar matig. De schatting was een of twee. Ook de taxi's waren te tellen. Want als er staking is bij de metro en bfj de bussen blijven de taxichauffeurs maar liever thuis. Voor hen valt er die dag geen droog brood te verdienen, om dat zij door de verkeersdrukte maar heel weinig ritten kunnen maken. Een taxi chauffeur moet met een onderbreking voor het dejeuner minstens tien uur rij den wil hij behoorlijk aan de kost komen. Wat zij gisteren tekort kwamen hebben zij woensdagavond kunnen inhalen. Want vele zakenlieden namen aan de voor avond van de metrostaking stapels werk mee naar huis, dat zij per taxi lieten vervoeren. Vrije das Gelukkig komen niet alle vier miljoen Parijzenaars die de metro dagelijks ver voert. op een stakingsdag boven de grond. Velen maken er een vrije dag van. Wie in verre voorsteden woont kan per elec- trische trein naar de Parijse stations ko men. maar van daar naar kantoor of te voet. is een hele tippel, waar vooral vrou wen en ouden van dagen tegenop zien. Moet die wandeling 's avonds herhaald worden, dan komen de werkende vrouwen veel te laat thuis voor de kleine kin deren en het avondeten. Bijgevolg blijft men maar liever thuis. Een staking bij metro of bussen is bfj het Parijse publiek niet populair. Geluk kig was het gisteren in de hoofdstad stralend weer. ongewoon warm voor het seizoen, zodat men zich wel door de Belastingbetaler wordt geloofd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Staatssecretaris Hoef nagels van Financiën is bereid aan te ne men. dat de aangiften voor de inkoms tenbelasting juist zijn en dat op grond van die aangifte 'n aanslagbiljet kan worden verzonden. Dus zonder dat de aangifte eerst wordt gecontroleerd. Dit betekent overigens niet, dat controle he lemaal wordt afgeschaft. Zg geschiedt nog wel, maar over een aantal jaren te gelijk, dus achteraf. Daarna kan nog een aanvullende aanslag worden opge legd als de opgave niet juist blijkt te zijn of kan nog teruggave van teveel be taalde belasting plaats vinden. Op het ogenblik worden nog alle aan giften onderzocht voordat aanslagen worden opgelegd. Door nieuwe werkwij ze kan men die normale groei van het aanslagregelend werk opvangen zonder personeelsuitbreiding. Intussen kan de aanslagregeling verder worden gemecha niseerd en geautomatiseerd. Niet alle aangiften zullen zonder meer (in eerste instantie althans) als juist worden beschouwd. Controle voordat een aanslag wordt opgelegd, zal in een aan tal gevallen blijven voorkomen. De aan slagen-na-onderzoek zullen een speciaal kenteken krijgen, zodat de belastingbe taler weet, waaraan hij toe is. Op zo'n aanslag komt de belastingdienst niet meer terug, tenzij zich een nieuw feit zou voordoen. Bijkomend voordeel van de nieuwe werkwijze is, dat de aansla gen eerder en sneller de deur uit gaan bij de belasting diensten. Een voorstel tot wijziging van de wet die de nieuwe werkwijze mogelijk moet maken, is bij de. tweede Kamer ingediend. eventueel een nieuwe wagen bestellen, maar komen eveneens naar' de hoofdstad om er een of twee gezellige dagen door te brengen en dingen te zien die hen in de provinciale steden nooit worden gepresenteerd. Voor die gelegen heid zetten de girls van de Follies Bergère, het Casino de Paris en het Lido hun beste been vooruit. En niet te vergeten de nachtkroegen met en zonder stripteuses, die van de salondrukte extra profiteren. Voegt men daar ook nog aan toe de vier miljoen Parijzenaars, die iedere dag door de ondergrondse worden vervoerd, dan krijgt men enig idee van de Parijse chaos zonder metro. moeilükheden heen heeft geslagen. De bonden moeten wel bijzondere redenen hebben gehad om de staking te procla meren. die samenviel met de opening van de autosalon. De algemene klacht van het personeel is een veel te onregelmatige diensttyd. De rytyd wordt onderbroken door een rusttyd, op zichzelf een logisch systeem, waardoor de directie in staat wordt gesteld het personeel te verdelen over minder drukke uren en spitsuren. Het gevolg daarvan is in de praktijk, dat het rijdend personeel om beschikbaar te blijven vaak werkdagen maakt van tien. twaalf en soms veertien uur. De bonden verlangen twee volle rustdagen na zeven werkdagen. Het zittend personeel sta tionschefs krijgt deze twee rustdagen om de zeven weken. Voor het rijdend per soneel vallen de twee rustdagen iets guns tiger. maar veel verschil maakt het in de praktijk niet- De directie heeft aan de vooravond van de staking enkele conces sies gedaan: een extra-vrije dag iedere 14 dagen voor het rijdend personeel, en een extra-vrije dag per jaar voor de sta tionschefs. De totale werkdag zal met tien tot twintig minuten worden verlaagd. Ver der wilde de directie niet gaan. wegens gebrek aan kredieten. Subsidies van staat en gemeente bedragen toch al de helft van de inkomsten. De directie wil vol doende gelden beschikbaar houden voor de hoognodige modernisering van het rol lend materiaal. Wie dagelijks met de ram- Geen toestemming naar begrafenis van zijn vader te gaan DJAKARTA (Reuter) Op de vierde dag van het proces-Soebandrio. dat drie dagen geschorst is geweest, heeft de voor malige Indonesische minister van Buiten landse Zaken gezegd, dat het enige be wijsstuk waarop hy zich had verlaten voor zyn verklaring, dat er een Brits- Amerikaanse samenzwering bestond tegen Indonesië, een ongetekend document was, dat volgens Soebandrio door de voorma lige Engelse ambassadeur in Indonesië sir André Gilchrist, was geschreven. De 52-jarige Soebandrio had ook eerder gezegd te menen, dat het onderhavige anonieme stuk door Gilchrist was opge steld. Het gaf bijzonderheden over een zogenaamd Brits-Amerikaans plan om Indonesië in 1965 aan te vallen. De president van de rechtbank vroeg Soebandrio vandaag: „Had u nog andere documenten behalve dit zogenaamde „document-Gilchrist"?. Hierop antwoordde dr. Soebandrio: De eerste getuige a charge, de Indo- ADVERTENTIE) 1 vraag lijmwijzer in Je winkel De Amerikaanse showman Sammy Davis jr. hield nadat hij tegen het advies van zijn artsen in het ziekenhuis had verlaten, een persconferentie, gesecondeerd door zijn vrouw May Britt. Hoewel de artsen verklaard hebben dat Davis van zijn longontsteking is hersteld, had de temperamentvolle shoioman in het ziekenhuis moeten blijven, om behan deld te worden voor een leverkwaal. Sammy vertélde de aanwezige journalisteti dat hij per se zijn toezegging op te treden tijdens twee liefdadigheidsvoorstellingen gestand wilde doen, nesische landmachtgeneraal Soeparto, zei, dat hij dr. Soebandrio had ingelicht over de voorgenomen communistische staats greep voordat deze op 1 oktober vorig jaar werd gepleegd, echter zonder succes. Volgens Soeparto hield Soebandrio Soe- parto's inlichtingen voor „vals nieuws". Generaal Raden Soesanto, een van de hoofden van de geheime diensten, die onder leiding van Soebandrio stonden, heeft bekend, op de hoogte geweest te zijn van het communistische complot, twee weken voor de staatsgreep van 1 oktober. Voor de rechtbank wist hij niet duidelijk te maken wat hij precies met deze kennis heeft gedaan. Soebandrio heeft gisteren geen toe stemming gekregen de begrafenis van zijn woensdag in Malang overleden vader bij te wonen. Raad van advies voor wetenschap geïnstalleerd DEN HAAG (A.N.P.) De minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, heeft in de Rol zaal in Den Haag de raad van advies voor het wetenschapsbeleid geïnstal leerd. Daarbij waren tal van autoriteiten aanwezig, van de regering en van weten schappelijke instellingen en verenigin gen. De raad van advies voor het weten schapsbeleid wordt gevormd door prof. dr. C. J. F. Böttcher uit Leiden, voor zitter; prof. drs. H. W. Lambers uit Rot terdam, vice-voorzitter en door de leden prof. dr. J. A. Cohen uit Den Haag, prof. dr. W. Hofstee uit Wageningen, prof. dr. H. H. Janssen uit Nijmegen, prof. J. Zijistra uit Den Haag en drs. J. de Vries uit Vinkeveen, die voorzitter is mr. G. J. Wiarda uit Den Haag, prof. dr. van de contactcommissie bedrijfsleven- hoger onderwijs. De raad is ingesteld om de regering te adviseren om, zoals prof. Diepenhorst het formuleerde, ons land het hoofd boven water te laten houden in de econo mische strijd als het erom gaat, dat Nederland zich opgewassen moet tonen tegen de moderne eisen, die door zelf standig onderzoek worden gesteld. Daar aan koppelt zich de kwestie of de over heid sleutelindustrieën, die onmachtig zijn, zal bijspringen. De wetenschap, die op academisch erf wordt verworven, moet worden uitgedragen en vraagt om toepassing. Ze kan soms elders worden verrijkt en vruchtbaar worden gemaakt, binnen overheidsinstellingen in strikte zin of in bedrijfslaboratoria van grote ondernemingten, aldus de minister. Drie met dertien in sporttoto DEIN HAAG. De cijfers van Sport toto no. 11 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 681.227; bruto, inleg ƒ944.800,20; totaalprijzenbedrag 311.784. Eerste prijs 171.481,20, drie meldingen, per kolom bruto 57.160,40. Tweede prije ƒ93.535,20, 74 meldingen, per kolom bruto 1264, Derder prijs 46.767,60, 764 meldingen, waarvan acht met twee en één met drie kolommen, per kolom netto 60.-. Als gevlog van de metrostaking in Parijs werkers uit de voorsteden moesten hun eigen auto gebruiken waren gisteren alle parkeerplaat sen vol. Zelfs voor een paar ezels vas haast geen plaats, te vinden. melende en overvolle metro rijdt, weet hoe noodzakelijk die vernieuwing is, maar daar willen de vakbonden niet het slacht offer van worden. Zij hebben gedreigd om de paar weken te zullen staken als het beheer niet toegeeft. Stakingen waar aan ook het spoorwegpersoneel zou kun nen deelnemen. Tevreden De staking heeft de opening van de salon niet kunnen verhinderen. Rond 1350 firma's, van wie 440 buiten Frankrijk, exposeren hun particuliere wagens, trucks, motorfietsen, trailers, onderdelen en in richtingen voor benzinestations. De Franse fabrikanten lopen met tevreden gezichten rond. want dit jaar zijn recordcijfers be haald wat produktie, verkoop en export betreft. De invoer van buitenlandse wa gens is de laatste twee jaar tot staan gekomen. Maar intussen is Frankrijk van de vierde plaats als autoleverancier ver drongen door de Japanners. Het wachten is op de geruisloze en uitlaatgasvrije elek trische auto. waarmee Renault experimen teert. maar als men de heer Dreyfus, pre sident-directeur van Renault mag geloven, dan zal het nog wel vijftien tot twintig jaar duren voor de elektrische auto op straat komt. Tegen dat jaar 1980 ver wachten de fabrikanten dat Frankrijk verzadigd is. nl- dat ieder Frans gezin althans een automobiel bezit. Waar al die auto's moeten parkeren, is een raad sel. Alleen al vandaag lopen er drie dui zend agenten in Parijs rond die niet anders doen dan bekeuren, bekeuren en nog eens bekeuren. (ADVERTENTIE) HIJ STAAT SCHEEF IN ZIJN SCHOENEN REESTRAAT 165-167- LEIDEN Wolkenkrabber voor Ver. Naties NEW-YORK (AFP) Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft de algemene ver gadering voorgesteld de bouw van een eenentwintig tot tweeëndertig verdiepin gen tellende wolkenkrabber in studie te nemen, die een plaats zou krijgen in het park, dat het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties omgeeft. Het gebouw moet dienen om huisves ting te verlenen aan het steeds groeiende secretariaat van de volkerenorganisa tie. Ook de kantoren van het ontwikke lingsprogramma en van het kindernood fonds, die ten kosten van hoge huren el ders zijn gevestigd, kunnen in het nieu we gebouw worden ondergebracht. Als de algemene vergadering ermee ak koord gaat kan de wolkenkrabber ln 1971 gereed ziin.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11