W NA DODELIJKE AANRIJDING LIJK ONDER HEG GELEGD Graaf Henri wordt Z.K.H. prins Henrik Het bleek tóch waar te zijnin Rhoon Politie kreeg inlichtingen pas na bericht in de kranten MARIANNE KREUZER VERTELT LIJDENSWEG Landmacht boekt 1000ste specialist Vakbeweging wil Europees meedoen Installatie commissie opkomstplicht Biefstuk uit laboratorium Eerste zeereis kapiteinsvrouw werd een bittere teleurstelling Moeilijkheden op maidentrip In augustus minder huizen in aanbouw HEEHiNHAAe DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT RAG1NA 5 Familie Erhard op staatskosten naar de Y.S. BONN (UPI) Minister van Buiten landse Zaken Gerhard Schroder beeft aan het parlement medegedeeld dat bondskanselier Ludwig Erhard zijn vrouw, zijn dochter en zijn schoonzoon op staatskosten de reis naar de Verenig de Staten heeft laten meemaken. Schroder die zelf tijdens de reis ver gezeld was van zijn echtgenote gaf toe dat „het onmogelijk is de politieke waar de van familieleden in Marken en Phen- ningen te berekenen" en verklaarde verder dat „zij bijdragen tot de vriend schappelijke atmosfeer tijdens zulke be- In antwoord op een vraag uit 't par lement zei hij dat een kleinere delegatie naar de Verenigde Staten had kunnen gaan voor minder geld dan de 215.000 Mark die de regering nu heeft neerge teld voor een bezoek met een tharter vliegtuig. Hij voegde hier aan toe dat dit de politieke waarde van het bezoek zou hebben doen dalen. (Van onze «orregprmdontt HOEN SBROEKZGBTTLLB, „Ook al ben Je In paniek geraakt, dit I» toch wel het uiterste wat Je In zo'n geval doet", vertelde de officier van Initttts, mr. W. Moors woensdagavond In Maas tricht. Daarmee doelde hij op hetgeen zeer waarschyniyk Is voorafgegaan de ontdekking van het stoffelijk over schot van de 72-jarige weduwnaa de Cok uit Hoensbroek dinsdagmorgen te Geulle. Uit gegevens, die in de loop van teren ter beschikking zijn gekomen, mag men namelijk wel aannemen, dat de heer De Cok in de loop van zondag avond op de Schuureikerweg te Hoens broek is aangereden, waarna de dader of daders het slachtoffer naar Geulle hebben gebracht. De sèhoenen van de dode werden dinsdag op de Schuuretker- wég gevonden door de heer Mulder uit Hoensbroek. die ze, na het lezen van de I perspublikaties gisteren op het politie- bureau te Hoensbroek heeft afgeleverd. 1 Onder leiding van mr. Moors is ter I plitatse direct een onderzoek ingesteld. Daarbij ontdekte men glassplinters en (ADVERTENTIE) een metalen ring van een autokoplamp. Op het eerste gezicht zijn bet dezelfde glassplinters als in Geulle op het stof felijk overschot werden gevonden, aldus mr. Moors. Een deskundig onderzoek, waarbij ook de kleding van het slacht offer betrokken zal worden, zal hier over zekerheid moeten verschaffen. De heer De Cok. die by zyn gehuwde dochter op de Naanhofsweg vlak hy de Schuureikerweg te Hoensbroek in woonde, heeft zondagmiddag waar schyniyk een bezoek gebracht aan de kermis in Brunssum. Omstreeks zes uur zondagmiddag heeft zijn dochter de politie verteld, dat haar vader vreemd genoeg nog niet thuis was gekomen. De polit lede i nlcidin uitslag van de sectie aan, dat het slachtoffer in de loop van zondag- rond is overleden. Of het nog diezelfde avond naar Geulle is gebracht is niet zeker, maar wel mogêlijk. Dit kan ook maandag gebeurd zijn. Het was praktisch on zichtbaar vanaf de weg en het is waar schijnlijk aan de vondst van een luci fersdoosje te danken, dat het dinsdag morgen werd ontdekt. Hoewel daar in tensief naar is gezocht, werd in Hoens- Mevrouw A.Reimus, Roerdomplaan 7 eerst niet gelovenzegt mevrouw in Rhoon liet een Stmil wasteam bij Reimus nu. „Hoe het goed uit het sop haar thuis de was doen. Zo maar uit kwam... lakens, overhemden, mijn tin- nieuwsgierigheid, om eens te kijken of gerie, alles was schitterend wit". „Ik die reclame nu werkelijk waar was. weet voortaan welk merk ik moet En het was waarl „Ik wilde mijn ogen 'hebben: Stmil!" Proces Doininas Keek toe bij overval in Heiligeweg DORTMUND (DPA) In het proces te Dortmund tegen de gevaarlijkste ben de juwelendievcn van na de oorlog wei gerde de 57-jarige ex-advocate Marian ne Kreuzer zich uit te laten over haar persoonlijke betrekkingen met de 37-ja- rige hoofdbeklaagde Petras Dominas. Met zachte, soms bijna verstikte stem beperkte de gebrekkige en aan suiker ziekte lijdende vrouw, die tijdens het proces voortdurend onder medisch toe zicht staat, zich tot het vertellen van haar levensloop. Marianne Kreuzer wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord, het niet aangeven van misdrijven, heling en hulp bij het ontsnappen van gevange nen. Met een van de door haar gelever- Verkeersmisdrijven toegenomen O DEN HAAG (ANP) Het CBS. dat met de bewerking van zijn gegevens in zake de verkeersmisdrijven over 1964 gereed is gekomen, constateert dat in 1964 11.017 (v. j. 9.906) verkeersmisdrij ven tot een veroordeling leidden, dit is ongeveer 11 procent meer dan in 1963. Het merendeel (5.832; v. j. 5301) van do vonnissen betrof rijden onder drank invloed. Daarvan had ruim de helft be trekking op auto's, motorfietsen en scooters ruim Vi op bromfietser en de rest op wielrijders. Wegens doorrijden na ongeval werden 2.521 (2.006) perso nen veroordeeld. ^Wegens joyriding 1.338 (1.454), voor het merendeel jonge ren. In 122 (125) gevallen waren slacht offers dodelijk getroffen, in 467 (422) zwaar gewond. In totaal waren slechts 2 procent van de veroordeelden vrouwen, bij doorrijden na ongeval echter 6 pro- Aan 73 procent (v. j. 70) van de we gens rijden onder Invloed veroordeelde bestuurders van motorrijtuigen werd ge vangenisstraf opgelegd. Voor de brom fietsers en wielrijders zijn deze percen tages resp. 25 en 14. Aan ruim 5.700 (v. j. 4.600) wegens verkeersmisdrijf veroordeelde perso nen werd de bevoegdheid tot het bestu ren van motorrijtuigen voor korte of lan ge tijd ontzegd. Wegens verkeersover tredingen aan bijna 3.300 (v. J. 2.300) personen. H^t aantal door politie en justitie af gedane verkeersovertredingen liep de laatste jaren sterk op: het bedroeg in 1964 ruim 1.540.000 (v, j. 1.270.000), dit is ruim één per 10 inwoners. De wijze van afdoening was: 47 procent transac tie in handen der politie, 35 procent schikking door het openbaar ministerie en 18 procent afdoening door de kan tonrechter. de wapens zouden op 25 augustus 1964 de dodelijke schoten zijn gelost op de café houder Alfred Höhmann en diens zi Lina in de Westduitse plaats Lünern. In 1960 zou zij een ijzerzaag hebben bin nengesmokkeld in het huis van bewa ring te Essen, met behulp waarvan minas uit zijn cel daar kon ontsnappen. Na de roofoverval op de juwelierszaak Schipper aan de Heiligeweg in Amster dam op 26 september '64. waarbij de bende voor bijna 400.000 gulden aan raden buitmaakte, is de vrouw gearres teerd. Ze had njet haar beide dochters uit een nabijgelegen restaurant de over val gadegeslagen. In haar woning te Es sen trof de politie later een aanzienlijke hoeveelheid gestolen sieraden aan. Marianne Kreuzer was via haar in middels overleden echtgenoot, dr. Josef Kreuzer, met Dominas in aanraking ge komen. Kreuzer had Dominas leren ken nen in de gevangenis, waar eerstge noemde als voormalig chef van de Ges tapo in verscheidene Duitse steden en als inspecteur van de veiligheidspolitie in Roemenië een levenslange gevange nisstraf uitzat. In 1954 was Kreuzer op vrije voeten gesteld. Vier jaar later over leed hij. Tijdens het vooronderzoek heeft Marianne Kreuzer gezegd, dat ze door Dominas was gechanteerd, die te veel de vriendenkring van haar man Gisteren vertelde ze dat ze het als pre de oorlog heel moeilijk had gehad. Pas 1950 kon ze zich in Essen als advocate laten inschrijven. Tot haar cliënten be hoorden voornamelijk figuren uit de on derwereld. Diverse malen was ze ge dreigd voor een ereraad te moeten ver schijnen, maar daar ontsnapte ze telkens Het proces wordt morgen voortge- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel DEN HAAG De duizendste techni sche specialist van de Koninklijke Land macht de 19-jarige W. D. van Dullemen uit Goes is gistermiddag met vlag en wimpel ingehaald, in het hoofdkwartier van de landmacht. Hij werd er. nadat hij in Wassenaar zijn vierjarig militair contract getekend had, begroet door staatssecretaris G. H. J. M. Pijnenburg persoonlijk en door verschillende hoofd officieren en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Technische specialist Van Dullemen krijgt tijdens zijn 4-jarige militaire pe riode een opleiding tot radio-onderhouds monteur. Na zijn contract hoopt hij met zijn in dienst behaalde burgerdi ploma en met een niet onaanzienlijke premie weer in het burgerleven t Zijn komst werd door de landmacht terecht als een belangrijke periode be schouwd. Het instituut van de techni sche specialisten werd op 1 februari ir het opleidingscentrum de Ernst Casimir- kazerne te Roermond geïntroduceerd. Staatssecretaris Pijnenburg rekende toen op gemiddeld 100 cursisten per op leiding. De 1000ste specialist is veel eerder gekomen dan de heer Pijnenburg had durven verwachten. Nu peilt hij reeds op 6000 t.s-ers in ongeveer 5 jaar. Op dit moment kunnen zij reeds acht specialistische opleidingen krijgen en 11 verschillende vakdiploma's behalen ir samenwerking met het bedrijfsléven. De staatssecretaris denkt nu ook be halve aan een aanvullende opleiding voor het middenstandsdiploma aan een cursus handelscorrespondentie uiteraard opnieuw in samenwerking met het be drijfsleven. Sinds 1 februari kwamen 7500 aanvragen binnen, waarvan 3200 ln aanmeldingen omgezet werden. Hiervan bleven 1000 goedgekeurde gegadigden over, die thans een militaire opleiding ontvangen of al bij de parate troepen gedeeld zijn. Intussen studeren ze aor hun vakdiploma. broek niet de bril gevonden, die het slachtoffer normaal droeg. Woensdag morgen is reeds een onderzoek inge steld by verschillende garagebedrijven, maar nergens was een op genoemde wyze beschadigde auto ter reparatie aangeboden. Dc Hociisbrnckse Schuureikerweg blijkt overigens een gevaarlyke straat te zijn. In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks kwart over één gebeurde er enkele, bonderden meters verder dan de plek. waar de heer De Cok mogelijkerwijs is omgekomen, we derom 'n dodelijk verkeersongeval. Een personenwagen, bestuurd door J. J. uil 't Gelderse Siivolde. schepte in 'n flau- bocht i 'hterkant liepen. Een van hen, de 41-jarige H. J. Hermes, myn- werker en vader van zes kinderen uit Hoensbroek. werd daarbij op slag ge dood. Hij werd door de personenauto enkele tientallen meters meegesleurd. Zyn metgezel B. N. uit Hoensbroek liep een hepnbreuk op en moest naar het ziekenhuis te Heerlen worden overge- Labour achter economische politiek Wilson BRIGHTON (AFP) Het labourcon- res.te Brighton heeft zich in meerder heid uitgesproken voor de economische ek van de regering-Wilson. De verhouding was 3.836.000 tegen 2.515.000 stemmen. Anderzijds aanvaardde het congres ;n motie waarin uitdrukking wordt ge- even aan de vrees, dat de werkloosheid il toenemen. Deze motie, afkomstig an de federatie van transportarbeiders onder leiding van Frank Cousins, werd 3.289.000 tegen 3.137.000 stemmen goedgekeurd, niettegenstaande het par ituur op verwerping had aangedron- ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel VERLOVING DEENSE PRINSES jr T I '1 J l I Franse ambassade in Londen is, dan 11II WGllIriSCLCl tUTÏll "ziJne koninklijke hoogheid, prins Hen- d rik van Denemarken" heten. £~kry 7 T f»raaf vertelde dat hij zorgvuldig Zi mei lyb/ bezig is de moeilijkheden te bestuderen van een verandering van godsdienst. KOPENHAGEN (UPI) Enkele uren Als een Deense prins wordt van hem nadat zij met haar Franse verloofde, verwacht dat hij tot de Evangelisch Lu- De Deense zakenman Hans Thomas heeft in Noord-Jutland 'n hotel opgericht voor gasten, die per helikopter komen. Dus nu hebben we na hotel, botel en motel helitel. De daken van de cabines zijn bestand tegen het gewicht van niet al te grote helikopters. graaf Henri de Monpezat, een rijtoer in Kopenhagen had gemaak prinses Margrethc op 'n perse tie in het kasteel Fredensborg t den van de Deense hoofdstad verteld dat zij op 27 mei van het volgend Jaai in Kopenhagen gaat trouwen. i hij heeft zijn verteld dat Sabena stopt met helikopterdiensten op Nederland SCHIPHOL (ANP) De Belgische luchtvaartmaatschappij zal met ingang van 1 november de helikopterdiensten op Nederland staken. Hiermee zullen de dagelijkse luchtverbindingen tussen Brussel en R'dam, Eindhoven en Maas tricht komen te vervallen. De directie de luchtvaartmaatschappij heeft hiertoe besloten, omdat de investeringen in vernieuwing van het materieel eco nomisch niet verantwoord zijn. Twaalf geleden begon de Sabena met deze helikopterdiensten. Maar graaf Henri legde aan de pers it dat een verandering van godsdienst iet zoiets als verhuizen is. „Ik denk eer veel over deze aangelegenheid na iet Gods hulp zal ik het antwoord vin- Op de vraag of ze schriftelijk ver loofd waren geraakt gezien het feit dat ze elkaar zo weinig zagen, lachten beiden. „Neen", antwoordde de prinses, „het ging niet per brief". De kennismaking, ten huize van een wederzijdse vriend in Engeland ongeveer anderhalf jaar geleden, was een kwestie van toeval geweest, zei Margrethe. De prinses protesteerde tegen de be woording van de vraag hoe de graaf er over dacht de tweede viool te moeten spelen. „Op die manier wordt het niet juist gesteld. Ik weet al jaren dat ik eens in het openbaar de eerste plaats zou moeten innemen, maar ik heb be slist dat ik in persoonlijke zaken mijn echtgenoot zou volgen". DEN HAAG (ANP) Vanmorgen heeft de minister van Binnenlandse Za ken, prof. mr. P. J. Verdam, de op 28 juni ingestelde „commissie opkomst plicht bij verkiezingen" officieel geïn stalleerd. Deze commissie zal de minis ter van Binnenlandse Zaken adviseren over de vraag, of het gewenst is de op komstplicht voor de kiezers bij de ver kiezingen van de vertegenwoordigende lichamen te handhaven en bij handha ving van de opkomstplicht de vervolging wegens overtreding daarvan doeltreffen der te regelen. Bij de installatie hield minister Verdam een toespraak, waarin hij onder meer opmerkte, dat nog be trekkelijk kort geleden de wens naar voren kwam om het. vraagstuk van de opkomstplicht cojnmissoriaal te bestu deren. Dat gebeurde tijdens een open bare vergadering van de vaste com-, missie voor Binnenlandse Zaken der Tweede Kamer in oktober van het vorig jaar. Toen bleek dat de heren Scheps, Elfferich, Abma, Bruggeman en Albe- ring van oordeel waren, dat het vraag stuk van de opkomstplicht nader diende te worden bezien. Zij verklaarden zich er toen mee akkoord, dat een commis sie zich met dit vraagstuk zou bezig hou- (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel Het is voor t jarenlange De Duitse modeontwerper Heinz Scllulze-Varell baarde met zijn grillige creaties voor het winterseizoen veel opzien. „Rhytmus" is de naam voor het wel zeer luchtige gevalletje links op de foto. Het ontwerp „Super Girl" rechtslijkt meer bescherming te bieden tegen de koude winteravonden. NEW-YORK (AFP) Amerikaanse scheikundigen zijn erin geslaagd om uil dc eiwitten van soja een produkf sa men te stellen, dat, aangevuld met de gewenste kleurstof en smaakmiddclen, alle eigenschappen van vlees bezit. I Op deze manier vervaardigd ontbijt spek is al in de handel gebracht. De scheikundigen zeggen dat zij er de hand niet voor omdraaien om met hun me thode kippevlees, ham of biefstuk te maken, die naar zij beweren, zowel voedzaam als smakelijk is en een ver gelijking met het natuurlijke produkt kan doorstaan. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND By mevroi K. A. M. Mahler (45) kwamen de tran loe toen zij in Hoek van Holland aan v K-ht de dagboot Koningin Wilhelmina van de stoomvaartmaatschappij Zeeland. Tranen van vreugde misschien maar vooral ook tranen van teleurstelling, net zal je dan ook maar gebeuren als je in de gelegenheid bent om je eerste zeereis te maken met je man als kapitein op een nieuwe kustvaarder en dan t« moeten worden afgehaald omdat het schip in nood verkeert. Mevrouw Mahler kon er niet over uit. he kon er zelfe niet over spreken. Het vertaal van de kustvaarder Rialta, een Duits vaartuig van 299 ton .tekenden wij te voorkomen dat het blok metaal nog op uit de mond van de heer E. Seeling.meer schtade zou aanrichten. Via de éen van de drie technici die eveneens het srheepsradio liet de kapitein een spoed- scheepje moesten verlaten. Het schip was oproep uitgaan om omliggende schepen eind vorige week uit de Duitse thuishaven te verzoeken zijn Loga vertrokken. Aan boord "bevonden zich zeven bemanningsleden en zes pas sagiers. De reis naar Engeland verliep voorspoedig. De lading voor de thuisreis, die via Antwerpen naar Amsterdam zou gaan. bestond onder meer uit een nok staal van 24 ton. Ter hoogte van het lichtschip Noordhinder begonnen de moeilijkheden. De wind wakkerde iets aan tot windkracht 5. maar dat was geen enkele reden tot ongerustheid De zor gen kwamen toen bleek dat het enorme blok metaal niet voldoende vast lag. Zo dra het scheepje dwars op zee kwam be gon het metaal te rollen en beukte tegen de scheepswanden. Er verschenen kleine deuken op de scheepswand en dat was voor kapitein N. C. I. Mahler (49aan leiding om voorzorgsmaatregelen te ne- j men Hij nam het besluit om zijn vrouw I en kinderen, alsmede de drie technici van j Op dat moment moet kapitein J. J. Pikkaart 58 van de dagboot Koningin Wilhelmina het verhaal overnemen. De Koningin Wilhelmina bevond zich bij het lichtschip Galloper toen het spoedsoin van de Rialta werd ontvangen. De Ne derlandse dagboot lag zes myl uit de koers maar dat vormde geen beletsel tegen drie uur kwam men bij de Rialta aan. Daarvoor had men enige tijd moe ten zoeken omdat de positie van de Duit ser niet helemaal juist bleek te zijn. Het overnemen van de passagiers duur de geruime tijd, maar verliep zonder on gelukken. Aan boord van het Nederlandse passagiersschip, dat de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich onder houdt, werden de onverwachte gasten gastvrij ontvangen. Met een oponthoud van ruim twee uur arriveerde de dagbnot de Hoekse Harwichkade. Veel passa- AMSTERDAM (ANP) vakbeweging, die strijd op nationaal nivea invloed heeft verworven, een onaan- I vaardbare zaak, indien de voortschrij dende integratie tot gevolg zou hebben, dat over de belangen die zij heeft te dienen door anderen zonder haar daar- in als volwaardige partner te erkennen zou uorden beslist. Dit zei de voorzitter van het christe lijk nationaal vakverbond, de heer J. van Eibergen, vanochtend tijdens de openingszitting van de vierde Europese conferentie van de internationale chris telijke vakbeweging (ruim 2M miljoen leden in Europa, waaronder het NKV en 't CNV) in 't RAI-congrescentrum in Amsterdam. Hoofdschotel van deze driedaagse conferentie vormt de interne structuur van de Europese vakbeweging. Uitgangspunt van de discussie is een rapport van de Europese president van het ICV, de Belg August Cool, die pleit (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. In de eerste acht maanden van dit jaar is men 4000 wonin, geti minder in aanbouw gaan nemen^dan in dezelfde periode van 1965, namelijk 76.616 tegenover 80.613. De thans bekend geworden cijfer» over de maand augus tus «ijzen uit, dat in die maand begon, nen werd met de bou« van 10.768 wonin gen, tegenover 11.211 in augustus van het vorig jaar. Het aantal gereedgekomen woningen imenwerking met bedroeg in augustus 9109 tegenover het machtige internationaal verbond van 8721 in augustus 1965. Het totaal aantal vrije vakverenigingen. De heer Van Ei- 'm de eerste aoht maanden van dit jaar bergen, die mc-de namens hel NKV gereedgekomen woningen bedraagt daar- sprak, Btelde de driehoeksverhouding door 71.052, tegenover 68.415 in de over- tussen overheid, werkgevers en vakbe- eenkomstige periode van 1965. Van de weging in ons land ten voorbeeld aan in augustus voltooide woningen werden het internationale gezelschap. Als geen er 1055 in systeembouw uitgevoerd, erkenning volgt, dan zou dat de Euro- Het totale aantal in de eerste acht pese christelijke vakbeweging Voor de maanden van dit jaar volgens systeem- noodzaak kunnen plaatsen te bezien hoe bouw gebouwde woningen bedraagt macht tegenop steld. De heer een vrijwillige s pees verband evi orden ge- jeeft wel de voorkeu thans 11.380. Het aantal in aanbouw zijnde gen was eind augustus tot 153.61 ategen. ADVERTENTIE Andere hoogtepunten: MODE THEATER 2 x 's middags NOVITEITENCENTRUM 86° DAMESBEURS PAVILJOEN KOKEN en STOKEN met AARDGAS VLOERBEOEKKINQ

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5