3)e Geiddc (Sou/tont Walvisvaart houdt nog 3 min. over Vanavond in de ether Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! TELEVISIE RADIO PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 OKTObER 1966 De factor die vergeten xvordl POLITIEKE partijen in Neder land klagen over de inkomens politiek en haar relatie tot wel vaartsverruiming en belastingen; vakbonden in Nederland klagen over de geringe invloed die ze nog altijd hebben op het beleid en de structuur van de ondernemingen; Nederlandse politici en weten schapsmensen klagen erover dat door de overmacht van de uitvoe rende macht (de regering met haar administratie) en het falen van haar werkwijze de parlementaire democratie in Nederland een loze voorgevel dreigt te gaan worden. Juist op dit moment, nu door een samenloop van verschillende factoren praktisch iedereen in Nederland klaagt, dat het allemaal anders moet, valt op dat één be langrijke factor meestal vergeten wordtde invloed van de Europese integratie en de manier waarop deze integratie gecontroleerd wordt. HET kost geen studie om te kunnen ontdek ken, dat de klachten en grieven van de Nederlandse burgers tegen het door him regering en parle ment gevoerde beleid sterk contro versieel zijn. De interne tegenstel lingen over „links" en „rechts", die al enkele tientallen jaren de con fessionele partijen intern in bewe ging brachten, beroeren na 1959 ook in sterkere mate de Partij van de Arbeid en de V.V.D. Maar alle klagers en verontrus ten hebben feitelijk met elkaar gemeen, dat vooral op economisch en militair gebied de beslissingen aan een democratische controle gaan ontglippen. Wat directe ge volgen heeft voor de fiscale, sociale en algemeen-maatschappelijke poli tiek. De onmacht van de nationale parlementen op Parijs, Brussel en Straatsburg is een erkend feit. Wat voor invloed hebben dan nog de politieke partijen, het georgani seerde bedrijfsleven, instellingen van erkend-maatschappelijk be lang en via hen dus ook de gewone burgers op de gewichtige beslissin gen die in Europees of Atlantisch verband getroffen worden. Jarenlang heeft een en ander de burger beziggehouden door de politiek „in eigen huis" maar matig geïnteresseerd. Doch nu bijvoorbeeld de gevolgen van de gemeenschappelijke markt gaan doorwerken, zou men toch hele maal wakker moeten worden. Wr ANT bij gebrek aan enig reële parlementaire democratie op Europese schaal loopt Europa het risico dat de dienst wordt uitge maakt door ministercomités, door al of niet onder invloed van pressie groepen staande uitvoerende orga nen en door de moderne toepassing van het aloude „recht van de sterkste". Dezer dagen, troffen we in een Engelse editie van een Europees voorlichtingsblad weer eens een lezenswaardig artikel aan over de achtergrond van dit probleem. Het is van de hamd van de heer J. Lint horst Homan, het Nederlandse lid van de hoge autoriteit der Kolen- en Staai-Gemeenschap. Hij stipte als één van de fundamentele te kortkomingen van de Europese verdragen aan de geringe invloed van het Europese parlement; de kwaal wordt met het vorderen van de internationale samenwerking en integratie zijns inziens als maar erger, omdat de nationale parle menten vrijwel geen invloed heb ben op de in Brussel en elders genomen besluiten. De conclusie van de heer Lint horst Homan is, dat men eens ernst zou moeten gaan maken met een Europees parlement, dat werkelijk invloed en macht heeft. Inderdaadwant gebeurt dit niet, dan zullen de democratische rechten via de nationale parlemen ten gespeeld moeten worden en gaan alle bij de integratie betrok ken landen „Frankrijkje spelen". Op nationaal niveau zal men deze problematiek van een werkelijke Europese democratie dan evenwel zwaarder moeten laten wegen dan menig nationale kwestie, mede omdat vele van die kwesties niet meer louter nationaal kunnen wor den afgehandeld. Nieuws wil vroeg gehoord zijn (Van. onze omroepcorrespondent HIVERSUM Een ran de markantste conclusies welke uit de cijfers van de grote luisterdichtheid voor de radio 's ochtends om 7 uur al hun toestel hebben aanstaan. Alleen al wit dit ge geven genomen uit het continu kijk en luisteronderzoek van NRU en NTS zou misschien het reeds eerder gedane voorstel gewettigd zijn, omm in de week de radio-uitzendingen reeds om 6 uur te beginnen. De grootste luisterdichtheid van de ge hele werkdag voor liet radionieuws is Minister in paniek FORMEEL heeft minister Suurhoff gelijk: de regering geeft in 1967 voor de wegenbouw meer geld uit dan ooit. Formeel heeft hij ook gelijk wanneer hij zegt dat het rijkswegenplan volgens deze cijfers niet aan de bestedingsbe perking opgeofferd wordt. Toch zullen tamelijk weinig mensen het met zijn formalisme eens zijn. De feiten zijn na melijk dat de wegenbouw een achter stand van jaren heeft, volgens sommige deskundigen zelfs van twintig jaar. Al leen al om deze achterstand in te halen, zou Nederland jaarlijks voorlopig min stens evenveel geld nodig hebben als voor de verwezenlijking van het be- lijkse wegenaanleg zouden per jaar dus aanzienlijk meer kosten dan de bijna 800 miljoen gulden die voor 1967 zijn uitge trokken. De regering heeft dit geld bij lange na niet en in de economische praktijk van alle dag heet zoiets dan zonder meer dat het rijk zijn bestedin gen moet beperken. Bestedingsbeper king dus. Minister Suurhoff zei het maandag trouwens zelf letterlijk tegen de wegenbouwers: „De schatkist kan tra-offer via de opcenten nodig." Dit schrijvende zaaien de kranten geen paniek, ook al vindt de minister van wel. En wat dan trouwens nog: de heer Suurhoff was enige maanden gele den de eerste Nederlander die liet weten dat hij geen geld meer had en dat daar om de uitvoering van een aantal belang rijke wegen in Nederland getempori seerd moest worden. Wanneer hij niet meer geld kreeg, zo liet hij toen weten, zouden nog meer werken getempori seerd moeten worden. En nu de kranten zijn wanhoopskreet hebben overgenomn en zich met de minister terecht bezorgd toonden over deze opnieuw groeiend achterstand, moet de heer Suurhoff zo nodig zijn bestraffende vinger ophef fen: „Weg met die opgewonden verha len." Geen paniek, excellentie. 'vaart NV heeft in het op 30 Juni afge sloten boekjaar 1965'66 de afwikkeling van haar walvisvaartbedrijf praktisch voltooid, zo meldt het verslag. Globaal berekend is in 1965-'66 een bedrag van bijna drie miljoen gulden door de beëindiging van het walvisbe- drijf vrijgekomen. Het bestuur gaat hiermee de vennootschap voor het eerst sinds jaren weer een algemene reserve rekening geven. Zoals hekend heeft de maatschappij in het begin van dit jaar Zuid-Afrika verkocht. In ruil hiervoor verkreeg zij een deelneming in twee Zuidafrikaanse visserijmaatschappijen. teert als vismeelfabrlekschip. Verder ontving de maatschappij contant ruim 5 miljoen, waarmee een terugbetaling van tachtig procent op de aandelen kon worden gedaan. De activiteiten van de mij. walvisvaart beperken zich nu tot het houden van pakketten aandelen in de twee Zuidafrikaanse vennootschap pen, terwijl het belang bij Oranjezicht Studieresultaten in rechtsgeleerdheid DEN HAAG (ANP) Van de 849 mannelijke studenten, die in de jaren 1954-1957 htm studie in de rechtsgeleerd heid begonnen, had na 8 studiejaren 83 procent het kandidaatsexamen met suc ces doorstaan en had 63 procent het doc toraal examen met goed gevolg afge legd. Studenten met diploma gymna- sium-b behalen voor het kandidaatsexa men gunstiger studieresultaten (89 pro cent geslaagd na 7 jaar) dan zij die gymnasium-a bezitten (82 procent). Verreweg de laagste studieresultaten worden behaald door de restgroep „an dere vooropleidingen" (67 procent). Deze en andere conclusies komen voor in 'n publlkatie van het centraal bureau voor de statistiek, waarin de uitkomsten van een onderzoek naar studieloopbaan en studieresultaten van studenten in de faculteit der rechtsgeleerdheid worden bekend gemaakt. In de eerste twee studiejaren geeft gemiddeld 10 procent van de rechtenstu denten de studie op: 8 procent na het eerste Jaar, 2 procent na het tweede studiejaar. Na zes studiejaren heeft procent der studenten nog geen enkel examen afgelegd. Voor de Jongste stu denten is dit 11 procent, voor de oudste 21 procent. In het beste prestatieniveau is dit percentage 16, in het laagste 22. L. Brenninkmeyer overleden AMSTREDAM Na een langdurige ziekte is gisteren op 60-jarige leeftijd overleden de heer L. Brenninkmeyer, di recteur van het C&A Brenninkmeyer- concern. De begrafenis zal plaatshebben te Mettingen (Westfalen) op dinsdag 11 oktober. Morgenavond zal in de parochie kerk van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen te Hilversum een plechtige H. Mis wor den opgedragen voor de zielerust van de overledene. Nieuw maandblad De Zakenwereld DEN HAAG Het weekblad ..De Zakenwereld", dat zakelijke informatie verschafte, is opgedoekt en vervangen door een maandblad met dezelfde naam, orde komen. In het eerste thans versche nen nummer vindt men een reeks arti kelen over gevarieerde onderwerpen, als mede royale illustraties. ondernemers van dienst wil zijn door onafhankelijke, kritische begeleiding van hun optreden in het maatschappelijk gebeuren. En tevens een bron van infor matie en documentatie wil zijn. Of men het eerste nummer volgens deze opzet geslaagd mag noemen is de vraag. Een enkele maal treedt men met een onderwerp duidelijk buiten de sfeer van het blad of grijpt men terug op ge dane zaken. Zeker in de keuze van on derwerpen had men „De Zakenwereld- voor vooruitstrevender gehouden, maar voor het overige kunnen we alleen maar enthousiast zijn over vorm en aanpak, die dulden op een nieuwe geest. k en ik ga mee", melancholiek t.v.-spel ZL'Z J huis in een klein provinciestadje. Hoewel zij beiden niet zo jong meer zijn. hebben zij de hoop op een huwelijk nog niet helemaal opgegeven en als een oude schoolvriend van Wilma, die zij in geen jaren heeft gezien, onverwachts weer opduikt, stijgt voor haar opeens de kans om dit saaie doelloze leventje te ontvluchten. De oudste zuster. Ruby, merkt echter, dat Hobart Cramm inderdaad trouwplannen J heeft en neemt het heft in handen. Er wordt dan ook getrouwd, doch niet met Wilma. die haar oude schoolvriend terugvond De rollen van de beide zusters inEn ik ga mee" worden vertolkt door Georgette Hage- doorn als Ruby en Yda Andrea als Wilma. De regie wordt gevoerd door i Butzela; (Nederland 1 0.55). Geheimagent mr. Solo ;in wervelende actie misdadigers buiten gevecht of brengt - E is dan ook de grote man van de wereldorganisatie ter h, r en orde zonder aanziens des persoons, kortweg O.O.M. genoemd. De E televisie heeft een aantal afleveringen uit de serie^rond Solo opgekocht Voor de bioscoopbezoekers is Robert J Vaughn als geheimagent Napoleon Solo al lang geen onbekende meer. Met dezelfde vermetelheid als zijn grote voorbeeld James Bond stelt hij geheime formule in veiligheid. Hij lhaving van wet R.O.- De A.V.R.O,-televisie zendt zaterdag de eerste aflevering uit van de filmserie „De fantastischavonturen vati het ruimteschip Orion". Hier boven de vier hoofdrolspelers, van jonge luchtmachtofficier. Voor hij het zich realiseert, is hij verwikkelt in E een komplot van misdadigers, die twee vredelievende landen op het oorlogspad E willen hebben. Maar Solo zou Solo niet zijn als hij dat niet wist te verhinderen. J r (Nederland II, 21.15). TROS-quiz alleen voor leden? Pan onze omroepcorrespondent.) HILVERSUM. De eerste schermutse lingen tussen de TROS en de Hilver- sumse omroepen dienen zich reeds aan. Het hoofd van de TROS, mr. J. Landré, die kennelijk nog niet alle afspraken in de omroepwereld kent, heeft bij de formulier zou in alle omroepgidsen moeten worden afgedrukt. De om roepen vinden dit deelnameformulier echter geen onderdeel van de programmagegevens, die ze wel in hun bladen moeten afdrukken. Daarom is opname van het TROS-formulier afgewezen. Dit betekent onder meer. dat in feite alleen lezers van het TROS-kompas zouden kunnen deel nemen aan deze t.v.-quiz. Dit schept bovendien het probleem of de quiz dan nog wel voor deze kleine groep TROS- aanhangers mag worden uitgezonden. Er bestaat al jarenlang tussen de om roepen een afspraak, dat alle pro gramma's vla radio en t.v. in feite ge schikt moeten zijn voor alle kijkers en luisteraars. Formeel voldoet de i ochtends om acht Circa drie miljoen landgenoten hebben dan hun ontvanger ingeschakeld. Om elf uur en half een zijn het ongeveer een miljoen radiobezitters, terwijl 13 en IS uur dit getal stijgt tot 1.356.000 Volgens de uitkomsten van bovenstaand onderzoek blijkt slechts drie procent, of 240.000 landgenoten vijf minuten voor middernacht het laatste nieuws bulletin te aanhoren. Dit zou beteke nen, dat er in ons land nog niet direkt behoefte bestaat aan radio-uitzendin gen na middernacht, omdat procent van de'bevolking dan op één oor ligt. Wat de zondag betreft, ls het Interessant om te constateren dat 's ochtends acht uur niet 26 procent, zoals op werkdagen, maar iets meer dan de helft, ofwel 14 procent der luisteraars (1.200.000 stuks) het nieuws aanzet. De rest schijnt zich dan voor een groot deel nog in Morpheus' armen te bevin- den.'s Middags om een uur stijgt dit cijfer weer tot 18 procent (1.360.000), waarna het om 17.50 uur weer daalt tot 960.000. Vijf minuten voor midder- nacht luisteren er nog maar 80.000 Nederlanders. De gemiddelde luisterdichtheid vooi nieuwsuitzendingen via het derde dionet schommelt zo rond de 6 pro cent, ofwel 480.000 luisteraars. Radioramanieuwe rubriek van N.R.U. Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. „Radiorama" ls een. zoveel mogelijk, wekelijks terug kerende N.R.U.-rubriek, bestaande uit korte flitsen van een algemeen cultu reel of amusant karakter, actuali teiten en muziek. Het zal zich onder meer bezighouden met de achtergrond van en reacties op cultureel nieuws. De redactie bestaat uit Hans Gobes (film), Ben Bos (toneel en literatuur) Jaap Cantor (muziek) en Ben Rowold (verbindende teksten). De eerste uit zending is vrijdagavond 14 oktober 21.35 tot 22.10. 1TAT is een goed contrastprogramma rr als ln de huisbioscoop op „I" een boeiende film met Marilyn Monroe wordt vertoond. Zo'n film trekt na tuurlijk het leeuwedeel der kijkers en op „II" voldoen dan eigenlijk alleen uitzendingen van een specialistisch ka rakter die pakweg 5 procent van de kijkers (altijd nog zo'n tweehonderd duizend!) aanspreken. De NCRV bracht gisteren twee van dergelijke uitzendingen: Een avond in de Waag en Uit de kunst. Vooral dat laatste programma was boeiend en voor die 5 procent dan ook ideaal als t.v.-stof. Pianist Ton Hartsuiker toonde zich een gemakke lijk prater over zijn onderwerp: nieu- te bloklluitist, speelde een hem opge dragen compositie van Rob du Eois. „Mooie" muziek? We hebben or in elk geval geïnteresseerd naar geluisterd, misschien wel op de ee~ ie plaats om dat Brüggen hier kans kreeg om met zijn enorme techniek op de blokfluit dingen te doen die ongedacht leken. >at andere programma „Een avond in de Waag", heeft meestal ook giste ren iets „Kunstkringachtigs", een sfeer van „laten we vooral cultureel doen". Dat past eigenlijk niet goed bij volksliedjes die uit eigen aard geen „opmaak" verdragen. Daarom v - - - - jjjrt bell, de wat plechtstatige sfeer brak door een ouderwets mer ten beste te geven. Dat gaf de uitzending precies het ontwapenende karakter dat het nodig had. TROS-quiz niet hieraan en het sta te bezien of deze nieuwe omroep dan nog heil inziet om dit programma „Twee generaties voor de microfoon (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Een regelmatig terug kerend N.R.U.-programma krijgt tot titel „Twee generaties". Het wordt op vrijdagavond uitgezonden en heeft als thema de ontmoeting van de oudere generatie met de jongere, met het zelfde beroep als uitgangspunt. Volgende week vrijdag spreken twee huisartsen, een 70-jarige nog prakti serende arts uit Wommels (Fr.) en een jonge medicus u over hoe het vroeger aldaar. In de volgende uitzendingen zullen onder anderen twee voetbal trainers respectievelijk van Oldenzaal en Middelburg elkaar ontmoeten en daarna twee beroepsofficieren. (ADVERTENTIE) Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken W iener F es 1t vochen te Wenen een concert gegeven door de Berliner Staatskapelle onder leiding van Othmar Suitner en met solistische J medewerking van de violist David Oistrach. Begonnen wordt met de „Fuga opus 143" van Ludwig van Beethoven, gevolgd door het „Concert voor viool en orkest opus 61 in D grote terts" van dezelfde componist. Na de pauze. o °ESS?\ V rij dag 19.01 Pipo de Hedenavond NTS: 19.00 Nieuws. Clown. 19.05 De Verre- jeugdjoum.. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Sport.filra- verslag met hoogtepunten uit de wed- J strijd Besiktas—Ajax, 20.00 Journaal. NTS: 22.20 Journaal; KRO: 22.25-22.45 E Brandpunt (vervolg); NTS: 23.00-23.30 r Teleac: Geprogrammeerde Instructie. HILVERSUM I <402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie, 7.15 Gram.. <7.30 Nieuws). 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. J 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio, 10 00 Mod. muziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Gevar. platenprogramma. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. J 12.40 Actualiteiten. 12.50 Gevar. platen- programma, 14.00 Muziek kent. geen grenzen. 14.30 Schoolradio. 15.00 Ge- varieerd muziekprogr. 17.00 Coda: muziek voor tieners en twens. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtend gymn.. 7.23 GTam.. 8 00 Nieuws. 8.10 Gram.. 9.00 Mod. en klass. muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 J Gram.. 10.50 Voor de vrouw, (om 11.00 nieuws): AVRO: 11.30 Populaire opera- muziek. 12.00 Orkestmuziek, 12.27 Voor Muzikale lezing. 14.15 Gev. programma; VPRO: 15.30 Thuis. 16.00 Nws. Klass. muziek. 4 16.50 Oude Franse liederen. 17.00 Voor 17.25 Nieuwe grain, platen. 1 e jeugd. 7.45 Acti 10.25 Wij willen wel t21.15 De*r ran de kik r film; NTS: 22.05 Journaal. Vrijdag E NEDERLAND r Sohooltv, 12.0C Hedenavond E HILVERSUM I (402 m) NCRV: f 18.10 Sportrubriek. 18 30 Voor de E twintigers. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio- r krant. 19.30 Gram., 19.45 Praatje. 19.50 Gevarieerde muziek met cabaret. 22.15 r Avondoverdenking. 22 30 1 Gram., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 i Uitzending van het G.P.V., 18.30 Licht orkest. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sit Ar: radio- tijdschrift voor gitaristen; IKOR: 19.30 Toespraak, gesprek. 19-50 Gram.. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Klass. muz.. 22.30 Nieuws, actual.. 22.55 Nieuwe gram. platen. 23.55 Nieuws. HILVERSUM m f240 M en-FM-kan.): AVRO: 9.00 Nieuws, Gram. muziek, 10.00 Nieuws. Popparty, 11.00 Nieuws, 11.02—12.00 Sorbet: licht programma; VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de bui- tenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans, 13.00 Nieuws, 13.02 Uit de buitenl. pers, 13.05 Gram., 14.00 Nieuws, 14.02 Uit de buiteni. pers. 14.05 Populaire gram. muziek; AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Z Lichte muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Ge- varieerde platenprogr. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen door Harmen Slezen, 9.00 Verzoekplatenprogr. voor de be- drijven. 10.00 Koffietijd met Tineke, thuis (Bart Brugmans). 17.15 Platen- J 11.00 Huisvrouwenverzoekprogramma door Gerard de Vries 12.00 Lunch- muziek. 14.00 Matinee met Rob Out. 16.30 zijn hart aan de tropen verpand heeft. 22.00 Populaire muziek. 22.30 Tour de r chant, 23.00 tot 1.00 Chiel Montagne r andere liefhebbers. Vandaag ontvangen: H. P. eopolds Uitgeversmij. W. Corsarl: De Bittere wijn 14.90; Petri: De tijger van Xinegh-Mai 6.90; Sutcliff: Och tendwind 9.75. Uitgeverij Klaroen J. Dominicus: Portret van Tunesië 7.50. Uitgeverij Querido: Rubinstein, Met verschuldigde hoogachting; Stuiveling. Het korte leven van Jacques Perk; Vroman. proza: Bakker De menselijke natuur: Kroeze. Bijt U maar: Marsman. Tempel en kruis. Uitgeverij J. J Romen: prof. dr. W. H v. d. Pol, Het einde van het conventio nele Christendom f 15.90. Uitgeverij A. W. Brunn (Zwarte Beer tjes): Ed MacBain. De schildwachten van Amerika; Moravia. Het einde van een ver houding; Geo Staad. Des vondelings wraak; Romain Gary. Zwerver in de sneeuw: Anne Wadman. Kogels voor een labbekak; Haven en Terpstra. Mysterie op Mallorca; Simenon. Het geduld gret: Beaty, Proefvlucht, Sirenen Uitgeverij Ploegsma: Else Holmlund Minarik: Kleine Beer en zijn vrienden. Betty Baker: Snelle Jager uit het in- dianenhuis. Joan Helmbrunner: De ver- Uitgeverij Nellssen P. Fransen S.J.: De Genade, werkelijk heid en leven. Uitgeverij De Fontein: Dagboek van een dokter. Uitgeverij Ploegsma: R. Jonsson: Vickie en de sterke mannen. G. Urban: Avonturen van een zwerversjongen. Ger tie Evenhuis: Er kan nog van alles ge beuren. Uitgeverij Bosch en Keunlng: Sesam Atlas bij de Wereldgeschiedenis. Boeken bij de bijbel dr. A. F. J. Kleijn: Apostolische Vaders. Uitgeverij H. J. Paris N.V.: Truman Capote: In koelen bloede. Uitgeverij In den Toren: Fr. Wij maken ons mooi. Wij ontvangen gasten. n het Museum voor Land- kunde te Rotterdam, wordt van 13 oktober t/m 16 mei 1967 een tentoonstelling gehouden van reli gieuze kunst uit Thibet. 3et Museum Bredius in Den Haag, dat op het ogenblik wegens onderhouds werkzaamheden gesloten is, zal op 17 oktober weer voor het publiek toe gankelijk zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2