FEEST DER IJZERSTERKE TRADITIE iL tl j, ''nTP GOEDGEMUTSTE BELGEN TUSSEN KEULEN EN PARIJS PAGINA DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1966 m De burgemeester was zijn hoed kwijt Filmfestival in Venetië De burgemeester was zijn hoge hoed kwijt. En dat uitgerekend op drie ok tober. Een heerlflk probleem voor Jan Klaassen en Katrijn, die dan ook op vier plaatsen ln de feestende Sleutelstad met honderden peuten en kleuteee eo- ZONNIG IS NATUURLIJK anders, maar wie kon er zich een mooier feest op 3 oktober voorstellen toen gistermiddag zowaar de bewol king brak en een aangename herfstzon alsnog kwam bijdragen aan de vreugde op het hoogtepunt der jaarlijkse Leidse kringloop? Het was weer alles traditie, een ijzersterk patroon, wat de klok sloeg. Toch waren er elementen genoeg die het festijn opnieuw onderscheidde van die in de voor gaande jaren. Voor het eerst, bijvoorbeeld, werden de bezwaren tegen de militaire parade - die naar onze smaak in Leiden altijd iets, mogen we het zeggén, „vriendelijks" heeft, als verheugen de deel nemers zich al op de gastvrije ontvangst bij kolo nel Wessels - geconcretiseerd in een minuscule laydown-demonstratie, waar Pro Patria evenwel als een stoomwals overheen trok. Dan waren er nog de ban-debom-groep in de taptoe, de „eigentijdse" rookbommetjes hier en daar en enkele arrestaties. Vijf man en een meisje werden ingerekend (het 17-jarig vrouwspersoon had een tas vol rookbommen bij zich) en later op de dag weer losgelaten. Maar er was genoeg positiefs op de derde oktober 1966: een waarde volle optocht en veel bravour te water, massa's paling en fruit en ladingen feesttoeters, dito hoed jes en ballonnen. En nu maar weer zanikken over indigestie en gal-aanvallen verwerken. De heren artsen kunnen elk jaar omtrent deze tijd weer een duidelijke piek in dezen aanwijzen. kwam van de zang t*n ook van de ge sproken tekst niet alles even goed over liet voetlicht heen. Na de pauze had men een microfoon ter verbetering hiervan aangebracht. De hoofdrollen werden aardig tot goed gebracht en enkele iiedjes waren bijzon der aangenaam om aan te horen en al waren deze dan nier volledig te ver staan. de verfrissende melodieën waren voor de toeschouwers een lust voor het oor. Al met al een goede poging om vermaak op de avond van oktober ie brengen. Maar voor de toeschouwers bracht het cabaret in andere jaren de mogelijkheid om ook eens even io3 te komen, mee te zingen en de drie-okto- berstemming te uiten, hatg -en nu slechts kon vlal: na de pauze bij de openings melodie die dan ook fe' mocgeklapt werd en derhalve herhaald moes worden. DE (ROOK)BOM DEED VOOR HET EERST MEE HET HOOGTEPUNT van de Drie- Oktoberfeesten is toch ieder jaar weer de grote optocht. Daar wor den altijd veel kosten en moeite aan besteed, hoewel het resultaat écht de laatste jaren met die kos ten en moeite niet in overeenstem ming waren. Dit jaar is dat anders. De mas kerade, die gisteren onder de naam Haring en wittebrood In de Waag 1 op de nevelige „Tussen Keulen en Parijs" langs de drie-oktober-ochtend weer het jaariyks Leidse straten trok was niet alleen met hoge hoeden die aan de r(jen Lelde- oriqineel, maar ze was ook in 14J naars kwistig broden uitdeelden, da- uitvoering en uitmonstering fraai me, dle d6 ov„ka„, ln en het was dan ook heel jammer enorme tobbes grepen en de haringen dat geen feestelijk zonnetje al die In de emmertje* en plastic zakjes lieten kleuren van de stoet nog eens R|lbberM1- extra glans en fleur bracht. Optocht fraai en origineel Maar goed, dat heeft men nu e maal niet in de hand. Een beetje medo- eerst èèn, toen nog een 2de haring lyden hebben de weergoden toch wel binnen. Hij had de smaak dus kennelijk gehad. Pluvius heeft - In tegenstelling te pakken en terecht, want gedeeltelik met het befaamde „Menneke" zijn wa- schoongemaakt en niet meer zo gepe- tervloed aardig binnen gehouden en als vorige jaren, was dit zeebanket wierp de zon later op de middag soms het „halen" waard zelfs een waterige blik op de feestende Op een vlugge en efficiënte manier vonden binnen twee uur 3 A 4000 broden en 13.500 haringen hun weg naar de vele gegadigden. Om half negen kwam Leidens burgemeester zijn echtgenote droeg een boeket ln de Leidse kleuren zich overtuigen van het gehalte van dit Leidse volksvoedsel. Onder de mede levende blikken van velen werkte hij „Pro Patria" stond haar studentje Traditiegetrouw trokken detache menten van de Nidtrlssd» wmrhoor- M4 door de Rreestraat om Leidens ont zet niet wat militair vlagvertoon te om lijsten. Als bijen op de honing trokken een aantal ban-de-hontniers hierop af. In de naam van de vrede verstoor der auspiciën van Onderwaters „The- ter Miniatuur" zich er een hoedje naar hebben gezocht. En als de orgelman en zijn aapje er niet waren geweest, dan had de burgemeester naar zijn hoed kunnen fluiten en van dit teken van zijn waardigheid beroofd de hele dag maar moeten zien uit te vieren. Natuur lijk kwam het allemaal best voor elkaar en Jan Klaassen en zijn vrouwtje kondén voldaan afscheid nemen van hun jeug dig en ouder publiek, dat beslist weer uitziet naar nieuwe avonturen, het vol gend jaar drie oktober. Veertig toppers „De Top 40" werden gistermorgen op het Bevrijdingsplein gepresenteerd door de bekende discjockey Joost de Draayer. Veertig top tun^s op de disco parade, beluisterd door eer> kleine me nigte jongelui, die het ten gehore ge brachte best kon waarderen en hier en daar ook wel expressief en losjes vanuit de heupen toonden dat er iets by hen losgeslagen was. Maar voor sommigen duurde het wat te lang. Veertig hippe nummers, maar ze komen allemaal zoT beetje op het zelfde neer, moeten ze gedacht hebben en tesluiks verdwenen ze in de richting van „het Wicht", het in brons gegoten meiske met de wipneus in de lucht dat op het Vijf Meiplein al eerder een uit daging was voor knapen die met hun tyd geen raad wisten. Weldra lekten de vurige vlammen rond de sokkel en de bronzen sokken van het wicht en dat was het dan. Ve len lieten Joost voor wat hy was en liepen op het Vijf Meiplein te hoop. Na de komst van de overvalwagen der politie was de zaak weer vrij snel aan kant. Joost de Draayer. zijn platen en een rookbom, een onsamenhangend teken van 1966. maar alles went. Stoutste staaltjes op de skilatten Van boven en onder door water om geven haalden de Haagse Interceptors gistermorgen de stoutste staaltjes uit met hun skilatten op het Kanaal naby «Ie Wilhelminabrug. Voor een talrijk publiek, dat door de verschillende mu ziekgezelschappen uit de hulzen was getrommeld en geblazen, zwierden de watersklëers over het donkere opper- De taptoe was een „alleraardigste" stoet Voor de zoveelste maal in de historie van de Leidse 3 oktober-feesten trok za terdagavond een lange stoet van sport verenigingen, scholen en andere inaat- schappeiyke groeperingen door de bin nenstad om hulde te brengen aan bur gemeester v. d. Werff, die in de moei- iyke dagen van 1571 de stad voorging in haar bestand. Van de Kaasmarkt waar de taptoe zich formeerde trok zy naar het stad huis, waar Leidens burgervader de be stuursleden van de 3 Ootobcrvereeni- ging verwelkomde en zich, naar eigen zeggen, in de „alleraardigst»" stoet liet opnemen, om tezamen naar het v. d. Werffpark te trekken. Daar aangekomen verliet de burgemeester de stoet en liet de groepen, de oen in diepste stilte en de ander met veel lawaa' staande voor het standbeeld van v. c'. Werff aan zich voorbij trekken. Nieuw in de taptoe waren dit Jaar de aanhangers van de beat, die hun favo riete band „The Milkcow" meetroon den, bij gebrek aan een echte koe. Ook zagen wij dit jaar voor het eerst demonstrerende leden van de „ban de bom" actie. De V.L.I.S. (Vereniging I^eidse In strumentmakers Schoolt was in tegen stelling tot andere jaren, toen zij altijd de aktualiteit een ruime plaats in haar midden gaf. dit jaar oorspronkelijk ge bleven en voerde nu eeu enorme hutspot De M.S.G. had dit voorbeeld niet ge volgd en gaf met een grote raket en skelters uiting aan de tegenwoordige tijd. Even voor de taptoe afmarcheerde leek het erop of de wekenlang weggebleven regen juist op deze avond zijn grande zou willen halen, maar gelukkig be dacht zy zich en liet alleen in de voor- en na-avond enige spetters op onze fees tende stad vallen, zodat menig ouder zijn Henkie aan de omstanders kon aan- wyzen met: „Daar gaat onze Henkie".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8