BONDSKANSELIER ERHARDS ZETEL BEGINT STEEDS MEER TE WANKELEN Regering bezuinigt niet op de wegenbouw In de bouw moeilijk overleg nieuwe CAO y Boeren in Biesbosch leggen op oogst geld toe Zware druk van alle kanten In 1967 bijna 100 miljoen beschikbaar Chefarine .4 Amerikanen werpen dam op tegen China Breuk tussen Tunesië-VAR DINSDAG OKTOBER 1966 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 7 (Van ome correspondent Jan Bouwer) BONN De verwarring in Bonn is nu wel ongeveer volkomen. Verklaringen worden achternagejaagd door dementies en zo lang zamerhand weet niemand meer met zekerheid wat er wordt gespeeld, wat er waar of onwaar is, welke verklaringen bindende kracht hebben en welke niet, wat geldt en wat niet geldt. In het midden van de binnenlandse politieke or kaan, die over de bondshoofdstad veegt, staat bondskanselier en CDU-voorzitter prof. Ludwig Erhard. Als men hem voor de televisie- en film camera's hoort spreken is hij de verpersoon lijking van de politieke kracht, een goliath, die al die kleine CDU-davidjes van zich afschudt als even zovele regendruppels, een man die aan aftreden niet denkt en ook nooit heeft gedacht, een man die zeker is van zichzelf en vervuld van de missie het Duitse volk te redden. In werkelijkheid echter schijnt prof. l Erhard politiek door de CDU reeds te zijn afgeschreven, vooral na een recente analyse van de stemming onder het kie zersvolk, volgens welke de eens zo mach tige partij op het ogenblik niet meer dan 25 aanhang heeft. Als pix>f. Erhard op het moment nog steeds bondskanselier is. dan is dat wel voornamelijk te danken aan de omstan- digheid, dat men in de CDU eigenlijk ook niet goed weet. wie hem zou moeten opvolgen. De kandidaten hebben zichzelf mat-geeet. De een zorgt er bovendien wel voor dat de andere niet omhoog komt. Zeker is dat de beweging binnen de j CDU om prof. Erhard als kanselier te vervangen, de laatste weken veel vaat heeft gekregen. Zij is eigenlijk op gang I gekomen na de landdagverkiezingen in Noordrijnland Westfalen. begin juli. toen het CDU-paradepaard Erhard geen ap plaus van de kiezers meer kreeg. De iociaal-democratische partij werd de grootste politieke partij in de, dichtst bevolkte en lndustrierijkste deelstaat van de bondsrepubliek. Crisis Veel water is er sindsdien door de Rijn gevloeid en steeds meer overspoelde dat Ludwig Erhard: crisisverschijnselen in de mijnen, de staal- en textielindustrie, de Starfighteraffaire, meningsverschillen tus sen het ministerie voor Defensie en de militaire leiding van het leger, de reis naar Amerika met hoogst bescheiden resultaten, de halsstarrigheid van de zijde van prof. Erhard óm noodzakelijke wij zigingen in zijn kabinet aan te brengen en tenslotte het ontslag van zijn beste viend en naaste adviseur minister Ludger Westeriek. Intussen murmureert het partijvolk, want aan prof. Erhard „hangen" in de Bondsdag in Bonn en in de landsdagen van de deelstaten, vele parlementariërs. Als gevolg van de dalende populariteit van de partij, de partijchefs en de kanse lier, dreigen nu ook velen hun zetel te verliezen. Zo komt van alle kanten de druk op prof. Erhard, om op zijn minst zijn kabinet te versterken, maar als het enigs zins kan, ook zichzelf te laten aflossen. Dat kan eigenlijk maar op een manier: een zogenaamde constructieve motie van wantrouwen in het parlement. Daarvoor schrikt nltuurlijk de CDU terug en zij hoopt dat de sociaal-democratische oppo sitie niet een dergelijke motie zal in dienen, waaraan dan wellicht vele frac tieleden uit de eigen CDU en onder de liberale coalitiegenoten, hun stemmen zouden kunnen geven. Adenauer 4 OKTOBER 1966 575ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f.2000 is gevallen op het nummer: 085655 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 085021 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 064386 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 071371 Een prijs van f.5000 is gevallen op het nummer: 081160 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 001088 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijken gevallen. 162* 2504 075641 President Nasser van de V.A.R. tijdens zijn bezoek aan Tanzanië (vroeger Tanganjika en Zanzibar). Bij deze gelegenheid omhulde hij zich met een Afrikaanse mantel. Naast hem president Nyerere van door des professors voorganger, dr. Kon rad Adenauer, die al In oktober 1963 Er hard ongeschikt achtte als kanselier van West-Duitsland en zijn weerstand tegen hem eigenlijk nooit heeft opgegeven. Ofschoon men dat destijds interpreteer de als recalcitrantie van de zijde van de oude heer. zijn de meeste CDU-politici thans bereid toe te geven, dat het oor deel van dr. Adenauer juist was, dat prof. Erhard een uitstekende minister van Economische Zaken, maar een onbruik bare kanselier ls. De fractieleiding slaagde er met moeite in dr. Adenauer het zwijgen op te leggen. Het afgelopen weekeinde heeft de oud kanselier dit zwijgen gebroken en West- Duitsland gewaarschuwd voor de gevaren die dreigen. Een van die gevaren is de zwakke leiding van de tegenwoordige kan selier. Enkele weken geleden al bracht dr. Adenauer de naam op het tapijt van degen die hij voor de successie geschikt acht: bondsdagpresident dr. Eugen Ger- stenmaier, die de afgelopen week in een interview met de anti-Erhard-gezinde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is geen spruke van bezuiniging op de wegenbouw, zei minister Suurhoff van Verkeer en Wa terstaat gistermiddag in Rotterdam te gen een groot aantal verontruste we genbouwers. Hun voorzitter, ir. H. D. Prins, had het de minister voorgehou den: de orderportefeuilles lopen terug: er ls nog steeds een grote achterstand ln rijks- provinciale- en gemeentelijke wegen; tegen het Jaar 2000 moeten 5300 km autowegen aanwezig zijn; de wegenbouw vreest voor te weinig we- gengeld tyij provincie en gemeente. „Nederland kan zich niet veroorloven in een verkeerschaos ten onder te gaan", hield Ir. Prins de minister daar bij voor. De minister van Verkeer en Water staat wees de wegenbouwers er in zijn antwoord op, dat de regering voor 1967 een bedrag van 772 miljoen gulden voor de wegenbouw beschikbaar heeft gesteld. Dat is 242 miljoen gulden voor het rijkswegenfonds, 98 miljoen uit de opcenten uit de wegenbelasting, 107 miljoen voor verbetering en onderhoud van oeververbindingen en wegen, 218 miljoen volgens de wet uitkering wegen en 107 miljoen door de verdubbeling van de opcenten. De paniekverhalen dat het rijkswe genplan opgeofferd wordt aan de be stedingsbeperking. moeten de wereld maar eens uit, aldus de heer Suurhoff. ..Er is nog nooit zoveel geld voor uitge trokken als in 1967. In totaal 772 mil joen gulden en geen cent minder. Eist men nog een paar honderd miljoen gul den meer voor de wegenbouw, dan be tekent dit weer het opleggen van nieu we lasten. De bereidheid hiervoor zal momenteel, dacht ik, niet erg groot zijn". De minister moest de wegenbouwer wel toegeven, dat ook de wegenbouw van nu duurder ls dan men enige jaren geleden had kunnen denken. „Vandaag zijn de eisen ,bij de aanleg ervan veel hoger dan gisteren, zeker voor de we gen van de toekomst. Iets van de nieu we eisen heeft rijkswaterstaat een paar jaar geleden al zien aankomen. Möar dat het zo snel zou gaan en in deze vang, kon men niet voorzien". De wegenbouwers kregen echter geen antwoord op hun al jarenlang geuite wens. dat het totale wegenbouwbeleid in Nederland (van rijk, provincie, ge meente, waterschap e.d.) gecoördineerd moet worden. Rode Gardisten beschoten met glassplinters HONGKONG (UPI) Dagbladen in Hongkong berichten dat in september drieduizend leden van de Rode Garde ln Kanton bij een „voorlichtingsbezoek" aan de Tsjekoeng glasfabriek door de beiders op een regen van glassplinters zijn onthaald. Ruim vierhonderd gardis ten kregen de scherven in de ogen. De dagbladen, de Koeng Sjeoeng en de Tin Tin Yat Pao, schreven hun in lichtingen te ontlenen aan „arbeiders" die uit China in Hongkong zijn aangeko- Er hebben al eerder berichten gecir culeerd over moeilijkheden in de Tsje- kong glasfabriek. Op 8 september, luid den ze, moesten er troepen naar toe ge stuurd worden om gevechten tussen Rode Gardisten en arbeiders te beslech ten. Volgens de berichten hadden de ro de gardisten besloten tot een aanval op de fabriek omdat de arbeiders zich niet bij de „culturele revolutie" wilden aan sluiten. De arbeiders, aldus de dagbladen in Hongkong, deden fijngestampt glas in pijpen, die ze vervolgens met samen geperste lucht op de gardisten afscho- Reinische Merkur liet doorschemeren, dat hij klaar staat. Toen daarna een storm losbarstte be toogde dr. Gersenmaier zijn „onwankel bare trouw tot ik erbij neerval" jegens prof. Erhard. Maar zoals al gezegd: ver klaringen en dementie volgen elkaar op en niemand weet nu wat hij moet en kan geloven. Zeker kan men niet. geloven dat dr. Gevstenmaier „zich niet opdringt, geen Interesse aan het kanseliersambt heeft en er ook niet naar streeft". Na het televisie interview van dr. Adenauer schijnt het meer dan ooit zeker te zijn, dat het in de komende weken wellicht toch niet bij een hervorming van het kabinet zal blij ven, doch dat de positie van prof. Er hard als regeringschef van West-Duits land in ernstig gevaar is. Het zou ver moedelijk ook prof. Erhard zelf verwon deren wanneer hij de onvermijdelijke kabinetshervorming als kanselier over leeft. Vrij Basoetoland wordt Lesotho MASEROE (U.PX). Om twaalf ir vannacht is het Britse protectoraat Basoetoland ln het zuiden van Afrika onafhankelijk geworden onder de naam Lesotho. De Britten hebben 98 Jaar over Basoetoland de scepter gezwaaid. Het neerhalen van de Britse vlag en het hijsen van het rood-groen-blauw van de Lesothose, werd gadegeslagen door ruim 30.000 Basoeto's, rondom hun toekomstige koning Mosjoesjbe n. Engeland was vertegenwoordigd door sir Alexander Giles en prinses Marina, tante van koningin Elizabeth. Vrijdag presideerden zfj de onafhankelflkspleeh- tlgheid van het Botswana geworden Beetsjoeanaland. Het derde protectoraat Swaziland, wordt over twee jaar onaf hankelijk. De feestelijkheden in Maseroe vonden plaats in het ,,Pitso"-stadion, waar zich maandag al ln kleurige dekens gehulde 8tammenleden hadden verzameld. De vlagceremonie werd opgeluisterd door volksdansen, muziek door de bere den Basoetolandse politie en de doedel zak- en drumband van de Irish Fuel- Spaarregeling voorkeur boven i nvesteri ngsloon (Van onze parlemenfaire redactie) DEN HAAG Als de eisen van werk- nemerszljde niet gematigd worden, konden de onderhandelingen over een nieuwe bouwCAO deze keer wel eens heel moeilijk worden. Dit zei voorzitter J. P. A. Nelissen van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond (NKAPB) vanmorgen op het bondscongres te Hll- De heer Nelissen herinnerde eraan, dat bij de vorige CAO-onderhandelin- gen de hoge eisen verdedigd zijn met 't argument, dat fikse verbeteringen no dig waren om het personeelsbestand ln de bouw sneller te laten groeien. Gelet op de huidige positie van onze bedrijfs tak moet men nu met dat argument voorzichtig zijn, aldus de heer Nelis- t. In dit verband wees hij erop, dat enige werkeloosheid verschijnt in ca tegorieën, waar dat nog niet eerder het geval was: timmerlieden, metselaars i zelfs jeugdigen. Behalve een verhoging der uurlonen bestaan de verlangens aan werknemers zijde uit Invoering van een investerings- loon, verdere arbeidstijdverkorting en uitbreiding van het aantal verlofdagen. Het begeerde investeringsloon valt vol gens de heer Nelissen te beschouwen het bouwbedrijf vertaalde vermogen9aanwasdellng. De NKAPB- voorzitter zei aan een gepremieerde spaarregeling de voorkeur te geven bo- genoemde investeringsloon, omdat het element van vrijwilligheid 'erknemer anders zou ontbre ken. Voor een gepremieerds spaarrege ling blijft de NKAPB mogelijkheden zien, vooral wanneer de bespaarde gel den voor een groot deel bestemd zouden kunnen worden voor de financiering van de bouw. Uitstellen Indien het in 1967 tot arbeidstijdver korting zou moeten komen dient dal so weinig mogelijk ten koste van de be schikbare produkticve arbeidstijd te gaan. De heer Nelissen zou het overi gens „helcmual niet zo erg vinden die verkorting nog eens even uit te stellen". HIJ becijferde, dat bij een beidstljdverkortlng van een kwa een produktleverminderlng van onge veer 1 '2 procent zal optreden. Ten aanzien van de bouwnijverheid is het probleem niet meer hoe de teugels van het straffe vergunningsbeleid wat te laten vieren. Vandaug gaat het e hoe het vergrote produktieapparaat de gang te houden. De kapitaalschaar- ste en de hoge rentestand hebben de orderportefeuille van de ondernemingen reeds gevoelig aangetast. Bij gemis een duidelijk beleid van regeringszijde dreigen er volgens de heer Nelissen ge- varen voor de continutlelt in de bouw- produktle, die het vertrouwen ln de toekomst verzwakken. Problemen De beer Nelissen gaf sijn gehoor uitvoerig sxposé van de problemen waarmee de bouwnijverheid worstelt: krapte op de Uapltaiilmarkt, dalende winstmarges, druk op de investeringen, druk van de vakbeweging voor een vrij ere loonvorming en elaen op het si van investeringsloon. vermogensaanw; deling en arbeidstijdverkorting. Voorts Is er de overheid, die een straf prijs beleid voert en „meer let op de status van de werknemers, dan op die van de ondernemers". De heer Nelissen acht het ontoelaat baar, dat de overheid onder de huidige omstandigheden nog enige medewerking verleent aan de vrijettjdsbouw. bouwcapaciteit is al zo gegroeid, dat hij meer aan kan dan de geraamde vraag. Er ls don ook geen „toegevoegde bouw capaciteit" in de vorm van vrijettjds bouw meer nodig. Sovjethulp aan Noord-Vietnam uitgebreid Sidney van den Bergh (ADVERTENTIE) 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Vier middelen In één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Op de Boulevard Richard Lenoir in Parijs is een rommelmarkt, waar de meest fraaie en vreemde zaken te koop aangeboden worden. Een koopman toont hier een van de attracties op deze typische. Parijse markt, een Egyptisch beeld. MOSKOU (Rei Unie beeft een hulp en kredirl bekendgemaakt hulp die reeds r) De Sovjet- jw programma aan Noord-Vietnam aanvulling op de beloofd. Naur eedeelt, zijn de Minachting voor beschaving uit het Westen DEN HAAG (ANP) „Men kan de Amerikanen niet dankbaar genoeg zijn dat zij in Zuid-Vietnam een dam heb ben opgeworpen tegen het communisti sche imperialisme", aldus heeft de heer Sidney J. van den Bergh. voorzit ter van de centrale kamer van handels bevordering, gezegd in een inleiding over China voor het Haagse departe ment van de Nederlandse maatschap pij voor nijverheid en handel. 1 halt toe te roepen, is het mogelijk waarschijnlijk dat de ontwikkeling in TUNIS (AFf de landen in dat gebied in goede rich- heeft besloten J ting zal gaan, dat wil zeggen: betere kingen met d< economische en materiële toestanden Republiek te ve I voor de mensen daar". bekendgemaakt. De betrekkingen tussen de twee lan- De heer Van den Bergh zei van me ning te zijn dat indien de regering in Peking maar voldoende teleurgesteld zal worden ln haar buitenlandse poli tiek, de kans groot is dat men ook daar zal inzien, dat zij de weg op moet gaan, die thans in Oost-Europa aan de orde is. Daar is men zich gaan concentreren op produkten die men door bijzondere omstandigheden goedkoop en goed kan maken. Als dat in China gebeurt, zul len ook in dat grote land, waar een kwart van de wereldbevolking woont, grote mogelijkheden ontstaan tot weder zijdse handel in het belang van allen die daarbij betrokken zullen zijn. den zijn het afgelopen jaar verslechterd, Dit begon toen president Boerguiba on derhandelingen met I&raël voorstelde, om het vraagstuk van de duizenden ln de buurlanden van Israël levende Pale stijnse vluchtelingen tot een oplossing te brengen. Het voorstel werd door Egyp te verworpen dat Israël als staat niet Onlangs beschuldigde Tunesië presi dent Nasser ervan, dut hij ernaar streeft in Arabische en Islamitische kwesties de boventoon te voeren. Tunesië heeft alle bijeenkomsten van de Arabische Liga, waavan het hoofdkwartier in Kalro ge vestigd is. enkomsten vandaag getekend na be prekingen tussen vlce-premier Novkl- kov en de Noordvietnameae vlce-pre mier Le Tanh Nghl, die twaalf dagen hebben geduurd. Wat de hulp zal omvatten is niet ont huld, maar verondersteld wordt dat de overeenkomsten ln hoofdzaak betrekking hebben op de levering van militaire be hoeften. Bekend is dat de Russen luchl- doelraketten en Mtg-stroaljagers leve ren, maar aantallen zijn nooit bekend- Novkikov zei dat uit de overeenkom sten blijkt, dat de Russische regering „geen inspanning te veel ls om haar internationale plicht ten opzichte Hanoi na te komen. De Sovjet-Unie zal de noodzakelijke hulp aan het Vietna mese volk blijven geven, waarbij reke ning wordt gehouden met de behoeften die ontstaan door het nieu' 'e stadium waarin de oorlog in Vietnam verkeert' In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt van 7 okt. tot 27 nov een tentoonstel llng gehouden van mestekeningen van Harry Dlsberg. Pauze tijdens het Labourcongres in Brighton. Van links naar rechteGeorge Brown (minister van Buitenlandse Zaken), Ray Gunter (minister van Arbeid), premier Wilson, Barbara Castle (minister fan TransportWalter Pudley (onderminister van Buiten landse Zaken). Leon Williams, secretaris-generaal van Labour. ADVERTENTIE HIJ STAAT SCHEEF IN ZIJN SCHOENEN als dat ook doet, koop pan Nieuwe BIJ BREESTRAAT 165-167- LEIDEN (Van onze correspondent) Landbouwer J. Saarloos moet dit Jaar ruim 20.000 gulden op zijn bedrijf toeleg gen. Met de andere boeren in het zuide lijke gedeelte van de liiesboach Is het niet beter gesteld, zei de heer Saar loos. Volgens hem staan 18 boeren In de Zuidwaurd aan de rand van het bestaan. Nog één zomer zoals we hebben gehad en 18 gezinnen van gemiddeld zee personen moeten zonder Inkomen aan de kost zien te komen. P. Brooymans, een andere boer uit de Zuidwaard, zegt: De opbrengsten van de landbouw zijn over het algemeen te gengevallen in Nederland. WIJ hebben dit jaar ln de Biesbosch echter te ma ken met zeer lage opbrengsten. Om een voorbeeld te noemen: Zomergerst le vert in het normale seizoen 3 4.000 kg oogst per hectare op. Dit Jaar kon ln veel gevallen niet meer dan 800 kg per hectare van het land. De Biesbosch-oogst is dit Jaur maar 20 pet van het normale, aldus de heer P. Geboers, verbonden aan de geweste lijke raad van het landbouwschap Noord-Brabant. De boeren daar verke ren ln een erg moeilijke situatie. Een op lossing mag niet lang uitblijven. Zoals het er nu uit ziet, moet het ge zin van de heer Saarloos de komende winter leven van de melkopbrengst. Het vee, bestaande uit 26 stuks melkvee en 17 stuks jongvee, wordt ook met het melkgeld in stand gehouden, want de hooioogst was slecht van kwaliteit en bedroeg bovendien kwantitatief maar 30 De oorzaak van de tegenslag ligt in het breken van de dijken dit voorjaar. Het water bleef geruime tijd op het land staan. Daamn hadden de boeren nog veel werk aan het schoonmaken van de akkers. Toen zij eindelijk aan de slag konden was er een grote nchterstand ten opzichte van de boeren elders in het land. Daarna vergooiden vele regens de kans op een middelmatige oogst. Landbouwer Brooymans zegt, dat hij door al het water aan kunstmest en zaaigoed 2000 gulden meer moest uitge ven dan hij ontving voor de graanoogst. Het herstel van dijken kostte hem aan het begin van het seizoen 8000 gulden. Hij rekende op een teruggave van dit be drag door de rijksoverheid. Naar zijn zeggen zou het herstel van de dijken voor rekening van da rijksoverheid ko-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7