ZONDAG VIJFTIEN JAAR OP HET SCHERM ERIK DE VRIES Frans Marks stond achter de camera bij eerste N.T.S.-uitzending in 1951 Televisie is in verrassend korte tijd uitgegroeid tot een medium voor bijna het gehele volk VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 BUSSUM, 2 oktober 1951 Het was ontzet tend benauwd en er hing een mist van sigaretten- en sigarenrook in enige zalen van hotel „De Rozcnboom". Op een kleine ver hoging stonden twee televisieontvangeis. waarvoor zich een drom van journalisten hac' verzameld, om het grote historische ogenh'»].- van de eerste NTS-uitzending in ons land te verslaan. Aan de voorzijde van het hotel, in de dinerzaal, ontving de NCRV-directeur mr A. v. d. Veen de autoriteiten, onder wie zich o.a. de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken mr. F. Teulings bevond. De NTS-vooi zitter, wijlen prof. dr. J. B. Kors O.P. ver toefde in het kleine Irenekerkje, waar hij met mr. J. M. L,. Th. Cals, toen nog staats secretaris van O.K. en W. om 20.15 uur he' eerste handjevol kijkers officieel via de televisiecamera's zou toespreken. Weinigen zullen op dit moment hebben be vroed, dat de televisie in ons land in 15 jaar tijds zo'n gigantische ontwikkeling zou door maken. Om een paar cijfers te noemen. De Dp eerste regeringsautoriteit die op het NTS- acherm kwam, was de toenmalige staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Cals. Hij hield een toespraak ter gelegenheid van de eerste t .v.-uitzending NTS telde die historische dag 9 man personeel en dit groepje pioniers, dat onder leiding van Erik de Vries de blauw oplichtende schermpjes tot leven bracht, groeide uit tot een bedrijf met ver over de duizend personeelsleden. Werd er gestart met drie uur TV per week thans bedraagt het toegestane aantal zenduren op Nederland I dertig uur per week en op Nederland 2 is dit 1712 uur in de week. Het aantal TV-bezitters steeg van enkele honder den in 1951, via twaalfduizend in 1954 tot ver over de twee miljoen in 1966. Hoe groot de invloed van TV op ons volk kan zijn en meer is dan elk ander massacommuni catiemiddel, omdat men het nieuws „met eigen ogen" heeft waargenomen, hebben uitzen dingen van historische momenten in onze geschiedenis, maar ook omstreden TV- programma's als „Zo is hel" duidelijk bewezrti Baanbrekende experimenten Overigens was die start van het NTS-program- ma in 1951 een voortzetting van vele experi menten, die door onze elektronische industrie al jaren daarvoor waren genomen. De eigen lijke eerste TV-uitzending in ons land vond al plaats in 1934, toen Frans Kerkhofs proef- uitzending slaagde, waarna hij van 1936 tot 1939 regelmatig van zijn Eindhovense huis kamer uit op zondagochtend kleine program ma's vertoonde. In 1938 maakte Philips onder leiding van Erik de Vries zijn TV'-debuut op de Utrechtse Jaarbeurs. En tien jaar na den- demonstratie kwam Philips driemaal per week met een experimentele zendavond in de lucht. Bij de omroeporganisaties waren in die dager vele enthousiaste mensen met een vooruit ziende blik. Zij gingen met beperkte finan ciële en technische middelen sameuwerken in een Ned. Televisie Stichting. Zo droegen de omroepen in de jaren 1951 tot 1953 de kosten van alle TV-programma's. In de daaropvolgen de periode moest de TV grotendeels uit over- Wij herinneren ons nog het eerste interview, dat wij met de heer Schütlenhelm te Amers foort hadden, waar hij een causerie hield over sociaal-pedagogisch onderwijs. Hjj verklaarde na lang wikken en wegen deze zware maai eervolle laak te hebben aanvaard. Want do omroepen waren niet zo enthousiast over de komst van deze vreemde Haagse pottekijker De heer Schüttenhelm kwam eigenlijk in een luchtledig, want zijn eminente voorganger prof. dr. J. B. Kors O.P. vervulde deze leiden de functie meer als een honoraire taak. Samenwerking verhuisde van Den Haag naar aar hij prof. Kors opvolgde als voor zitter van de Nederlandse Televisie Stichting. heidsvoorschotten worden gefinancierd tot enkele jaren later het kijkgeld werd in gevoerd. Op voordracht van de toenmalige staats secretaris mr. J. W. Scholten werd bij konink lijk besluit met ingang van l november de heer E. A. Schüttenhelm tot voorzitter van de NTS benoemd. Hij was elf jaar ambte naar bij het ministerie van O. K. en W. geweest belast met de leiding van de af deling Jeugdvorming en Volksontwikkeling. Met inzet van zijn gehele persoonlijkheid heeft de heer Schüttenhelm kans gezien om zich zowel ten opzichte van de overheid die hem had aangesteld, als ten aanzien van de omroep organisaties acceptabel te maken. Zijn hoofd doel was en is ook nu nog, de wezenlijke samenwerking tussen de samenstellende delen van NTS en omroepen verder uit te bouwen. Dus niet van de NTS een zesde zuil te maken, maar wel alles samen gaan doen wat samen kan worden verwezenlijkt. Ondanks de scep tici die nu nog betwijfelen of de NTS ook in het „overgangsbestel" en straks onder het nieuwe wettelijk geregelde bestel veertig procent van de zendtijd kan vullen, gelooft hij absoluut, dat de NTS hierin zal slagen. Reeds bij de tweede lustrumviering van de NTS zei de heer Schüttenhelm, dat het NTS- programma aan waarde kan winnen, omdat hel niet concurrent is of zal zijn ten aanzien van de omroepprogramma's. Het dient een gezamenlijke krachtsinspanhing te zijn die leidt tot het beste wat aan de Nederlandse kijkers zou kunnen worden geboden. Het „nieuwe bestel" betekent een mijlpaal in deze richting. Dat de omroepprogramma's aan kracht kunnen winnen doordat zij de eigen boodschap en zodoende de verscheidenheid in levens- en wereldbeschouwing duide lijker naar voren kunnen brengen, behoeft volgens hem 'geen betoog. Ook in de komende vijf jaren hoopt hij, dat mede door de aan vaarding van de Omroepwet in het parlement, een structuur zich zal manifesteren, die optimale mogelijkheden biedt om en de ver scheidenheid en do eenheid van ons volk op harmonische wijze in de TV gestalte te geven. pionier die iedereen vele slappen voor was F.rik (duurt het langst la In llllvrrMim en Itns- drukklng geworden. na de premiere van Annlc >1. <i. Schmidts verrukkelijke ileal. Dit tv-grapJ de bijna twee lange Erik de n-lens 1 In r De pijprokende Brabander Frans Marks - hij is in Eind hoven geboren - bekleedt thans een belangrijke positie in de vijftienjarige NTS. Hij is chef van de afdeling pro- duktie. Op hem rust de zware taak om het door de dynami sche Carel Enkelaar met elan ontworpen programmasche ma te realiseren. Thans huist de heer Marks in een riante voorkamer van een reus achtige witte villa aan de Hilversumse Emmastraat, ook wel het „bejaarden tehuis" genoemd, omdat hier in vroeger het Emmapension was gevestigd. Maar vijftien jaren geleden stond Frans Marks in Bussum achter de TV-camera op de vloer van het tot noodstudio ingerichte Irenekerkje. Het drie- 3 bloedheet, want de negenogen (lichtbak ken met 3 of 9 felle lampen) en vooral de watergekoelde su perhogedrukkwiklampen van de schijnwerpers, hingen vlak boven de hoofden. Met smaak vertelde hij over de avonturen, die de werkers van hel eer ste uur in Bussum beleefden, Veertien dagen lang hadden ze geoefend met de camera's dp het TV-spel „De toverspiegel" Erik de Vries had de algehele leiding en onder zijn wakend oog mocht Willy van Hemert voor de eerste keer in zijn leven een TV-spelletje regis seren. Willy had het samen met Evert Werkman en Peter Koen (thans hoofd van NCRV- televisie) geschreven. Het was een modern sprook je waarin de grote Albert van Dalaum de rol van Video, Ank Van der Moer voor een vrouw uit 1600, Johan de Meester als de Hollandse reder, Hetty Blok als n vrouw uit 't jaar 2600 en Ad Hooykaas voor „Telegie- ter" zouden spelen. De tien- Jarige Loekie Bouwmeester kreeg de eerste klnderrol op TV. En deze kleinzoon van de grote Louis Bouwmeester was oorzaak, dat ze binnen enige dagen al de Arbeidsinspectie op hesoek kregen, omdat Loekie udio Irene, het tot nooit verblijf van de NTS Bussum, van waaruit de eerste televisiepri ingingen. nog ge heeft wat moeite gekost om de medewerking van de Arbeids inspecteur te krijgen Maar met het naderbij komen van 't uur U op 2 oktober 1951 steeg de spanning en de ner vositeit. De decors werden door Peter Zwart in Laren vervaar digd en door de cameraploeg op een bakfiets naar Bussum overgebracht, waar het zingend werd opgebouwd, terwijl Frans Marks op de studiopiano voor de muzikale begeleiding zorg de. Tlmo de Wit, toen nog dollyduwer achter de TV- camera van Marks, thans chef van de operationele sector van de NTS, liep toen met een grote sigaar in het hoofd bet ene flesje oola na het andere leeg te drinken. Floormanager Jan Castelijns zette regelma tig een fleaje melk op de dolly en probeerde de hardhorende acteur Hooykaas aan het ver stand te brengen, dat hij niet op de meest ongelegen ogen blikken moest lachen. De ge willige Hooykaas knikte dan begrijpend en lachte voort „O kom er 'ns kijken" Precies om acht uur die avond kwam het „testbeeld" op het scherm. En een kwar tier later verscheen het wap perende NTS-vlaggetje, dat voor een kleine elektrische ventilator was geplaatst Te gelijkertijd klonk toen de eer ste NTS-tuna, gemaakt op de melodie van „O, kom er eens kijkenInmiddels had de toenmalige staatssecretaris van het departement van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals al achter het studiobureau plaats genomen, om het handjevol TV-kfjkers toe te spreken. Reeds toen waarschuwde de bewindsman de toeschouwers tegen het gevaar van een TV- verslaving. De kunst van het kijken bestond hierin een oordeelkundige keuze te doen uit de programma'sEn dat op een ogenblik, dat Bus sum pas twee avonduitzendin gen van drie uur kreeg te ver- De eerste NTS.-voorzitter prof. dr. J. B. Kors O.P,, ge kleed in habijt, wees op de ver antwoordelijke taak van de programmamakers. Na de ver toning van een kort filmpje de heer Marks is de titel ver geten verscheen prof. dr. ir. N. A. Halbertsma in beeld om 'n toespraak te houden over De lcA'k en de televisie. Van 20.50 tot 21 u was er 'n pauze. Als <ie heer Marks aan prof Halbertsma denkt, begint hij plotseling te lachen. Hij herin- zich hoe de professor een kwartier voor de uitzending begon, aan zijn lessenaar nog even zijn papieren nakeek en in volgorde legde. Plotseling klonk er achter hem een ge weldige knal, omdat een van de watergekoelde hogedruk- lampen het begaf. t had tot gevolg, dat het water met een druk van 3 atmosfeer de studio inspoot en de hooggeleerde spreker van achter drijfnat maakte. Toen de slang naar de schijnwerper werd dichtge draaid. stortte iedereen zich op de professor meteen föhn, een blazende stofzuiger i de nodi ge handdoeken te hulp te ko men. Maar de professor was om half negen van achteren nog lang niet opgedroogd van deze onverwachte douche, toen hij zijn TV-causerie moest gaan houden. Na de pauze volgde een bjjna vlekkeloze opvoering van het TV-spel „De Toverspiegel" De studiolampen waren nauwelijks gedoofd, toen alles dereen zich spoedde naai op 100 meter afstand g- v hotel ..De Rozenboom" in Bussum, waar de werkers van 't eerste uur werden getrakteerd op geestrijke drankjes en veel lof kregen toegezwaaid voor de uitstekende versorglng van de eerste NTS-uitzending. Nie mand van de toen aanwezige journalisten kon toen bevroe den onder welke omstandig heden op die avond en ook bij de volgende uitzendingen moest worden gewerkt. Frans Marks vond het een heerlijke tijd. Zelf moest hij niet alleen de mise-en-scene in delen en uitlichten, maar sa men met requisiteur Jan Jon ker en de collega's het meubi lair voor de t.v.-spelen gaan lenen by de omwonenden. Studio Irene had toen nog niet de beschikking over een kanti ne. Vaak liepen de jongens uren achtereen op 'n droogje, want het salaris stond niet toe, om frequent bezoeken af te leggen in hotel ..De Roozenboom" Frans Marks kreeg toen de geniale inval, om bij de over buurman. de gemoedelijke ban ketbakker Tönis, die een aller aardigste vrouw en vier lief tallige dochters had. een potje koffie voor de jongens te gaan vragen. De bakker en zijn vrouw hadden een zwak plekje In hart voor die t.v -zwoegers en ze beloofden elke dag voor alle technici en cameramensen een extra-pot koffie te zetten. De band tussen de familie Tö nis werd «langzamerhand zo vriendschappelijk, dat het stu- diopersoneel 's avonds In de warme bakkerij stamppot mocht komen eten Het was kostelijk om te zien hoe de grote Albert van Dalsum en vele andere acteurs en actrices zich eenvoudig aan de deeg- tafel schaarden en samen met heerlijk lieten smaken. En als er een hoogtijdag was in het gezin Tónis werd er na de uit zending ook nog een heerlijk borreltje gedronken, Deze ge zellige bijeenkomsten duurden vaak tot diep in de nacht. Bak ker Tönis ging meestal een hazetukje doen, want hij moest 's morgens om vier uur al weer voor de oven staan. Frans Marks, die het t.v.-vak van de grond af heeft geleerd, zou nog uren kunnen vertel len over die gezellige beginja ren, maar zijn alles opeisende functie stsat het hem niet toe Zeker nu niet, want het eerste NTS-famtlieprogramma „Moni tor", o.a. bevattende een hele Frans Marks, nu adviseur van de NTS-programmastaf, stond bij de eerste t.v.-uitzending achter de camera. reeks stuntjes" van het haast niet bij te benen inventieve hoofd van de programmastaf, Carel Enkelaar, laten Frans weinig ruimte voor een ge sprek Over de inhoud van „Mo nitor" zwijgt hy als het graf. Wel durft hij te verklaren, dat wanneer alle stunten en expe rimenten lukken, de kijkeis zondagmiddag vele verrassin gen staan te waohten. land onverbrekelijk bonden zul bleven met de tv. Niet alleen nu is hij met zijn lance henen Iedere I v-regisseur ren dertig Jaren geleden. nvt radio te maken had Hy bouwde in 1925 ztjn eigen ontvangertje en na de middelbare schoolop leiding stapte hy op 18- Jarlgr leeftyd het Na tuurkundig Laboratorium van Philips binnen, om er opgeleid te worden tot weten6chappeiyk assl- Toen Erik merkte dat op het laboratorium in 1935 proeven werden genomen met kleine tv-ontvEingers en -zendertjes, kende zijn Interesse en voortvarend heid geen grenzen meer Immers In Londen had hy al een demonstratie met de befaamde Nipkow- schyr gezien. Zijn groot ste wens was. de kans te krijgen om ln de praktijk met dit nieuwe medium te werken. Intussen kreeg hij opdracht voor Philips een historische bedrijfs film te maken over dr tv-ontwlkkellng ln het, laboratorium. Toen de eerste door Philips zelf ontworpen tv-enmera moest worden beproefd, kreeg Erik zyn grote kans Als producer, came raman en regisseur expe rimenteerde hy mei de ■erd reclnmeburr zyn r niersarbrid dit jam loond met de zxh Nipkoxoschijf. dngei Vlerken dat het een lieve lust was. Hy maakte ln 1937 zijn eerate tv-filmpje, hoewel niemand in ons land nog eigenlijk wist wat Iele visie wa«. Tot het uit breken van de Tweede Wereldoorlog gaf hy In vele Europese landen tv- demonstratira en toen Philips nu de bezetting weer snel tot leven kwam. begon men ln 1948 met het uitzenden van drie experimentele tv-pro - de bezitters van tv-ont vangers onder het Phi- llpRper^inecl ln Elndhn ven. Wil van Vlerken was de technische leider van het team en achter de Philips de opdracht om de eerste uitzendingen van de NTS te gaan «er- zorgen. Bovendien kreeg hij tot taak «m de ambi tv-vak ais Oer Lug ten burg. Ben Mettrap. toen al cineast by Philips, Dirk Simons. Peter Koen, Ben Steggerdu Tlmo de Wit e.u. de belungrljkste los sen in de tv-praktyk re geven. man, die tot In zijn vin gertoppen met de tv leeft werd In 1962 koninklijk onderscheiden voor zijn grootste verdienste op dit gebied. De NTS vergnt hem helaas bij de viering van het 2e lustrum, maar de tv-crlUcl grepen ln mei van dit Jaar de ge legenheid aan om De Vries niet alleen te onder scheiden met de zilveren Nipkowschyf voor zyn pioniersarbeid maar me de voor de regie van vele tv-ultaendlngen als ,.Op spraak" van het IKOR en het wel zeer populaire

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9