geest mept' Orthodoxen trekken naar 's werelds oudste klooster Rechter zal geen uitspraak doen over aanblijven senator Adams Kans op collegestaking en stiptheidsactie studenten k'wVaN- WACHTEN AAN VOET VAN SINAI KOEKOEK VERWACHT TE VEEL OORDEEL OVER BELEDIGING EN MISHANDELING Curacao krijgt brug over St.-Annabaai DONDERDAG 29 EEW EMBER 1966 DE EË1DSË COURANT PAGINA E Uit alle delen van de we reld trekken Grieks-orthodoxe groepen naar de Sinaï, de hei lige berg op het Egyptische schiereiland. Daar viert het oudste klooster ter wereld toe gewijd aan St.-Catharina, on der leiding van de 91-jarige abt Porfirios, de 1400ste ver jaardag van zijn stichting door keizer Justinianus. Het kloos ter werd voltooid in 566, een jaar na de dood van de grote Byzantijnse keizer-bouwheer Sindsdien heeft het als een wachter bij de onherbergzame bergketens van de Sinaï ge- I staan. Het klooster Iverd gebouwd op de plaats van het brandende braambos van waaruit aldus het boek Exodus, dat de uittocht van de Israëlieten uit Egypte beschrijft Jahweh aan Mo- zes de opdracht gaf naar Egypte te rug te lieren om er als leider van de kinderen van Israël op te treden. Drie maanden na de doortocht van 't volk door de Rode Zee, aldus verhaalt Exodus, ging Mozes hen voor naar dezelfde barre vlakte aan de voet van de hoog torende berg Sinaï, waar Mozes de tien geboden ontving (Ex. 19). de goden. Inscripties wijzen op de aanwezigheid van een offerplaats, waar pelgrims heentrokken. De een zaamheid van de Sinaï heeft ook steeds kluizenaars aangetrokken, on danks de gevaren van rovers en la ter van Saracenen. Daarom hebben de kluizenaars zich aaneengesloten tot een kloostergemeenschap. In zijn lange geschiedenis is het Sint- Catharinaklooster verscheidene malen overvallen en beschadigd, al heeft 't klooster zoveel mogelijk een neutrale plaats in de vele troebelen in het Midden-Oosten ingenomen, en ook al is het als een vesting gebouwd met hoge en dikke muren. Het klooster: had eeuwenlang zelfs geen poort. Be zoekers moesten het klooster betreden door middel van een hoge lift. De gro te ingang werd slechts opengemaakt voor de nieuw-benoemde abts-bis- schop om direct weer te worden dichtgemetseld. In tijden van troebe len hebben de monniken voor korte tijden hun klooster verlaten. Maar ze kwamen steeds weer terug. In zijn glorietijd telde het klooster ongeveer 300 monniken, nu nog s'lechts 18. Nog steeds heeft het klooster 'n deel van zijn glorie behouden: zijn schat ten liggen hoog opgestapeld. Groot is het aantal relikwieën, schilderijen, ikonen en oude manuscripten. Jaren geleden kwam hot klooster nog in het nieuws te staan door de ontdekking van het als Codex Sinaiticus bekend geworden handschrift uit de vierde eeuw van een bijbelboek. Daarbij werd tevens ontdekt dat de perka menten handschrifteh nauwelijks op hun waarde werden geschat: de mon niken stookten er de kachel mee. De eeuwfeestviering heeft veel auto riteiten naar de Sinaï gelokt. De pre-: sident van Cyprus, aartsbisschop Ma-; karios, en koning Constantijn van' Griekenland hebben al plechtigheden; bijgewoond. Ook veel orthodoxe prela- ten zijn thans op de Sinaï. De Grieks-; orthodoxe archimandriet van New-; York, zijne gelukzaligheid lakovos, verklaarde bij zijn reis: ..Het was 'n uitzonderlijke ervaring, een ervaring! die men zelfs in het H. Land niet 6p-| doet. De oorspronkelijke wijding en on-; gereptheid is daar wat verloren ge-I gaan. Maar op de top van de berg Si-I naï. in de geschiedenis de mijlpaal van het eerste begin van theologie en; moraal, daar is de wijding en onge-; reptheid gebleven". Het klooster van de H. Catharina, DEN HAAG i onze juridische medewerker - Boer Koekoek heeft gezegd dat hij an de rechter wil afwachten, alvo- beslissing te nemen op uitdrukkelijke ver- It eigen kring ir Adams uit de partij te en. nadat diens optreden in de besetting door het Eersti-Kamerlid ir. Baas uit de doeken is gedaan. De heer Koekoek maakt hiermee de in druk een groot vertrouwen in de uitspraak van de rechter te hebben, groter in ieder geval dan hij aan de dag legde in zijn tv-praatjes kort nadat hij het kort geding tegen de uilgever en de schrijver van een boekje verloren hud. Toen heette het dut hij de verdediging van zichzelf maar in eigen hand moest nemen, omdat hij die bij de Nederlandse rechtspraak tevergeefs gezocht had. Maar wanneer de Bennekomse Boerenleider van de rechters een beslissing verwacht over Adams aanblijven als Kamerlid of over diens bezettings verleden. verwacht hij toch wat te veel. Na de be wogen persoonlijke verklaring van ir. Baas over het verleden van ir Adams in de bezettingstijd, hebben beide heren in de koffiekamer „woorden" gehad. Adams zou Baas voor „proleet" en „leuge naar" uitgescholden hebben. En Baas heeft daarop Adams een stomp verkocht. Beiden hebben aan gifte gedaan bij de politie, de een wegens beledi ging, de anders wegens mishandeling. Achtergronden Het is niet uitgesloten dat déze zaken vandaag of morgen voor de rechter komen. Het wordt dan een zaakje zoals iedere politierechter er op zijn zit ting een aantal te berechten krijgt. Het zijn door gaans ordinaire burenruzies. Gewoonlijk krijgen beide pèrtijen dan een geldboete zo rond de vijf tig gulden en misschien een voorwaardelijk straf- je. als gevaar voor herhaling aanwezig is. De rechter wacht zich bij zulke zaken evenwel zorg- vüldig ervoor om in te gaan op de achtergronden van die dingen. Bij belediging is dat bovendien heel moeilijk. Het doet ook niet ter zake nf de geui te belediging een kern van waarheid bevat. Stel eens voor als de rechter dat moest gaan ondci- zoeken! Er zou aan zo'n onderzoek geen einde ko- Soms doet men om de belediging te rechtvaardi gen een beroep op het algemeen belang. In het on derhavige geval is niet in te zien dat het algemeen belang ermee gediend is dat het ene Kamerlid het andere een proleet noemt, bij mishandellngs/.a- ken voert, de verdachte vaak als verontschuldiging aan dat hij gehandeld heeft ter noodzakelijke ver dediging van zichzelf. Het lijkt ons niet waar schijnlijk dat dit bij ir. Baus hot geval was. Eer der zal men kunnen aannemen dat die man in een hevige emotie gehandeld heeft. Noch voor de mis handelingszaak, noch voor de beledigingszaak lijkt ons het politieke verleden von ir Adams van enig belang en de rechter zal zich in die zaken daar be slist met over uitspreken. De verwachtingen vun de heer Koekoek zijn in deze beslist verkeerd ge- Onschendbaarheid In verband met deze kwestie rijst ook nog do vraag of de heren Baas en Adams niet beschermd worden door parlementaire onschendbaarheid. Vol gens artikel 107 van de grondwet mogen de le den van de Staten-Gcnernal niet geicchterltjk ver volgd worden voor hetgeen zij in de vergadering hebbengezegd of schriftelijke aan die vergadering hebben voorgelegd. De bedoeling van die grondwets bepaling is duidelijk. Zij vormt een waarborg voor do Kamerleden om hun tuak In volle vrij heid te kunnen uitoefenen Maar dit privilege ls strikt beperkt tot hetgeen in de vergadering gezegd wordt. De ruzie heeft zich in de koffiekamer van het gebouw afgespeeld. In dit verband is een uitspraak van de Haagse rechter van 17 oktober H139 zeer interessant. Toen is namelijk een Kamerlid veroordeeld terznke vun een belediging van een mede-Kamerlid in de zaal vun dc Tweede Kamer zelf. Op 1 manrt van dut jaar* was het nogal rumoerig. (Het was de tijd dat de NSB, die bij de verkiezingen van 1937 met vier zetels in de Tweede Kumor gekomen wns. zich daar ook duchtig roerde, hetgeen natuurlijk ook bii de Kamerleden reacties opriep). Op die dag was er in de Kamer zoveel heibel dat de voorzitter zich genoodzaatk zag dc vergadering te schorsen en en aantal leden de toegung tot de ver-gade- ring en het gebouw te ontzeggen. Landverrader Tijdens de aftocht van deze heren kon een under Kamerlid zich niet weerhouden een hunn-r het woord „landverrader" toe te voegen. De klucht, dn dc aldus betitelde daarop indiende bij de Jus titie, leidde uiteindelijk tot dc veroorde ling van de „geachte afgevaardigde" wegens bele diging tot een geldboete van 25 gulden subsidlar 25 dagen hechtenis Het vonnis stelde vast dut het le lijke woord was geuit toen de vergadering reeds w.-s gesloten, zodat het Kamerlid nl bevond het zich no m 's lands vergaderzaal. zich niet mrci dooi zijn parlementaire onschendbaarheid gedekt Volmacht voor surséance van U/2 jaar gevraagd AMSTERDAM (ANP) Tussen de 2.000 en 2.500 schuldeisers van het ban kierskantoor gebr. Teixeira de Mattos. zijn enige beherend vennoot, drv F. en zUn dochterinstellingen hebben van de griffie van de Amsterdamse rechtbank een oproep ontvangen tot het bijnonen van de krediteurenvergadering die op 14 oktober zal worden gehouden in de aan de groep-Teixeira verleende voor lopige surseance van betaling. In kringen van Teixeira-schuldelsers heeft het enige verbazing gewekt dat tegelijk met de oproep en in dezelfde van justitie afkomstige enveloppe een volmachtformulier is verzonden. Met dit formulier, kunnen de schuldeisers het kantoor van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. H G. Stlbbe machtigen tijdens de krediteurenvergadering te stemmen vóór verlening van definitieve surseance van betaling aan de groep- Teixeira voor de tijd van anderhalf jaar. Mr. Stlbbe die vraagt om voor kredl- teuren in de vergadering te mogen op treden. heeft indertijd namens drs. F bij de rechtbank de voorlopige surseance van betaling aangevraagd. Van bewindvoer- derszijde wordt vernomen dat mr. Stlbbe thans bij het vragen van de volmacht handelt, namens debiteuren en in overleg met de bewindvoerders. ADVERTENTIE Langspeelfles De Kuyper Willemstad nu in twee delen gescheiden Ambtenaar in conflict met gemeentebestuur I UTRECHT (A.X.P.). De centrale I raad van beroep heeft zich langdurig beziggehouden met het ontslag van de I secretaris-ontvanger-ambtenaar van de burgerlijke stand van Ophemert, dc heer I J. H. Chr. Israël. Deze wed met ingang Al spelende met een fles CITROEN- BRANDEWIJN DE KUYPER en de fris dranken naar uw keuze, maakt U ettelijke heerlijke longdrinks. En let wel CITROENBRANDEWIJN DE KUYPER wordt nog steeds verkocht in de héle- literfles. I WILLEMSTAD (ANP) Halverwege U DOET ER DUS LEKKER LANG MEE j hoopt Willemstad op Curasao een vaste brug over de St-Annabaai In g' bruik te kunnen nemen, die de huidige schipbrug zal vervangen. De baai. die de toegang vormt tot de haven, scheldt de stad in twee delen. Otrabanda en Punda gehelen. Zij zijn op hel ogenblik verbonden door de Koningin-Emmabrug die met behulp van dieselmotoren open en dichtgedraaid kan worden. Is de brug geopend dan onderhouden veerbo ten de verbinding voor de voelgungrrs. tlavhtollertjea op Schiphol not i- gekomen. Het t ijl tul, dat eerst enkele maanden in Qenfive in quarantaine is geweest, zal ter verpleging worden opgenomen i n het Julianakindrrziekt nhuls in Den Haag. Op de foto een Vietnamese verpleegster met de twee jongste meisjes <vy/ jaar). Twintig ontslagen bij textielfirma ENSCHEDE. (A-N.P.). Hfl de NV Twentse TexUelmaatschappü te F.ntehe- le zullen ruim twintig personeelsleden De 1 1888. nbrug dal 1 augustus slagei i Hij zou betrokken zijn geweest bij I onregelmatigheden bij de uitbetaling van gemeentegelden en zou voorts de- I nigrerende taal ten opzichte van het college van B. en W. hebben gebruikt. I Het ambtenarengerecht in Arnhem ween' I in eerste instantie een beroep tegen dit I ontslag af. I In een urenlang betoog poógde de I Amsterdamse advocaat, mr. N. J. Ge- I leijnse. aan te tonen, dat de voormalige I gemeentesecretaris onrecht was aange- I daan. Hij constateerde allereerst, dat I het blijkbaar menige overheidsinstantie grote moeite kost zich aan het eenvou dige rechtsbeginsel van fair play te I hbuden. iets dat ook op het onderha- I v'ge geval van toepassing is. De feiten waren naar zijn oordeel sterk overtrok- I Een van de dingen, die men de secre- I taris hoogst kwalijk nam, v s het feit. I dat hij het zogenaamde weekblaadje I verzorgde, een uitgave voor de bevol king van Ophemert en omgeving. Sa men met een andere ambtenaar zorgde de secretaris voor de inhoud en de ex ploitatie van het weekblaadje. Er was I daardoor volgens B. en W. een fikse achterstand ontstaan, die slechts kon worden ingelopen door het aantrekken van een speciale man. Dit is nu naar het oordeel van mr. Geleijnse pertinent onjuist. Hij verzocht de raad tenslotte de uitspraak van het ambtenarengerecht en het ontslagbesluit te vernietigen. (Van onze parlementaire rëda< DEN HAAG Dc kans is aa dat de Nederlandse studenten loop van oktober als protest tej rijksstudietoelagebeleid. een staking van één dag gaan houd volgd door een stiptheidsactie V die richting akbeweging icn tijdci het Dc motie werd met 24 tegen 9 stern- men aanvaard onder het voorbehoud, dat de NSR de stakingsactie alleen zal steunen indien er in alle universiteits steden aan wordt deelgenomen. Als er tevoren verbeteringen in het toelagen beleid uit de bus komen zal de NSR evenmin aan de stakingsactie deelne- De kans, dat er inderdaad verbete ringen uit de bus komen is inmiddels aanmerkelijk gestegen. Minister Die penhorst zou namelijk volgens de NSR in een gesprek met de Tweede-Kamer commissie voor Onderwijs en Weten schappen bereidheid hebben getoond tot intrekking van de Zogenaamde 5- procentregeling. De hoogte van -de stu dietoelagen is zoals bekend mede af hankelijk van het inkomensbedrag van de ouders dat geldt voor de aanslag in de inkomstenbelasting. Voor de vast stelling van de studietoelagen voor 1966-1967 heeft .het ministerie van O. en W. het aanslagbedrag, dat voor 1965 gold. met 5 procent verhoogd. Deze 5 procent verhoging komt nu naar alle waarschijnlijkheid te vervallen, waar door er voor de studietoelagen zes mil joen gulden meer beschikbaar zou ko men. Van de aanvankelijke bezuiniging van 16 miljoen op de rijksstudietoela gen zou dan nog „slechts" vier miljoen Verbetering van toelagen beleid met 6 miljoen overblijven, omdat intussen ook reeds andere verbeteringen door minister Diepenhorst zijn doorgevoerd. bereid zijn missie in te stellen, die moet i ii over het voor praktijk n lelijke torlagcnbclcid. Deze ic zou ook de wensen van dc enwereld op zijn minst mc De wensen van een groot deel van dé ongeveer 1500 aanwezigen op het bui tengewoon congres gingen inmiddels aanzienlijk verder. De in groten getale opgekomen leden van de studentenvak bewegingen riepen in de Haagse Die rentuin herhaaldelijk in spreekkoren om het aftreden van minister Diepen horst. Ook hun spandoeken logen er niet om: „Weg met Diepenhorst", ,.'66-'67 studentenhongerwinter", „mo gen wij trouwen. Diepenhorst?", ..Die penhorst terug naar de V.U" en soort gelijke kreten. Aanvankelijk dreigde door het onge remde optreden van de SVB het hele congres uit de hand te zullen lopen. De meer gematigde woordvoerders van de studenten groeperingen NSA en PSO werden veelal weggehoond. evenals NSR-president Lietaert Peerbolte zelf. Het NSR-bestuur was over het ver- j loop van het congres bepaald ontevre- I den. omdat de SVB-leiding dc eigen I mensen niet in bedwang hield en om- dat de SVB andere spandoeken had meegevoerd dan was afgesproken en dan waarvoor de politie vergunning had verleend. Om /.es uur verlieten de Amsterdamse SVB-ers het congres om I met 850 man met de speciale „armoe- 5 exprestrein" naar de hoofdstad terug te Dc atregclei gebied van de rijksstudictoclagcn zijn tc abrupt gekomen. Er mug door die maatregelen geen studie-intellect ver loren gaan. Individuele noodgevallen moeten geholpen worden. Zo snel mo gelijk moet er althans voor meerderja rige studenten een volledige studickos- tenvergoeding komen. Dit zijn enkele uitspraken, waarover een aantal sprekers het gisteravond eens was op een door de NSK georga niseerde forumbijeenkomst ter afslui ting van de protestbijeenkomst over '1 nieuwe rijksstudietoelagenbeleid. De Tweede-Kamerleden drs, P. Vis (PvdA). Van Bennekom (AH). Schu ring (CH), en Bakker (CPN) alsmede mej. mr. Van Driel (KVP-Gelderland en Nijmeegse studentendecaan) en mr. Lantermans (studentendecaan Delft) bleker het voorts eens te zijn over de wenselijkheid wijzigingen aan te brengen in de bedragen voor het le vensonderhoud der ouders, wa-rop de studietoelagen thans mede zijn geba seerd. Men acht de bedragen, waarvan het ministerie van O. eri W. uitgaat, te laag. Van alle zijden werd de studenten verzekerd, dat vanuit de Tweede Kamer reeds sterke druk is uitgeoefend en nog uitgeoefend zal worden om het toelagen- beleid in gunstige zin door minister Die penhorst gewijzigd te krijgen. De St-Annabaai is een druk bevaren scheepvaartweg. Dit zal duidelijk zijn wanneer men bedenkt, dat de hoven van Curacao tot de belangrijkste we reldhavens behoort. Gemeten naar het tonnage van de binnenlopende schepen is Willemstad na Rotterdam de tweede haven van het koninkrijk Het regelnia tig in- en uitvaren van tankers, vracht en passagiersschepen heeft tot gevolg dat de pontonbrug dagelijks vanaf zes uur 's morgens tot middernacht gedu rende zes £t zeven uur opengedraaid ligt. Het autoverkeer tussen de beide stadsdelen is dan verbroken on slechts mogelijk wanneer men rond de baai en het Schottegat rijdt, een afstand van ongeveer 16 km. Ook de scheepvaart ondervindt hinder van de pontonbrug, doordat in de spitsuren de buig voor het verkeer opengehouden moet worden. In 1961 kon met steun van de Neder landse regering middels de fondsen van het meerjarenplan een begin met de aanleg van een vaste brug over de St- Annabaai worden gemaakt. De kosten voor de bouw van de brug en voor de aanleg van de aansluitende opritten zullen ongeveer 27.5 miljoen gulden be dragen. De brug ia ontworpen door de directie bruggen vun rijkswaterstaat on der leiding van Ir. W. J. van der Eb. De heer Van der Eb heeft enige Jaren geleden een nieuwe berekeningsmethode ontwikkeld voor grote stalen bruggen, waarvoor hij onder mmer de gouden I speurwerkmednille van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs heeft gekregen moeten afvloeien sla gevolg van een nood- De Cur., b.u, muakt met d, bru, „«orden produktl-.rfc.tm, over de Merwcde te Gorlnchcm en de van Bricnenoordbrug te Rotterdam deel Qe dalende belungstclltng voor goedk" uil van een serie van drie bruggen die )ierr dekens wordt niet gecompenseerd met behulp van deze berekeningswijze c|)10r een grotere uizet van (Ie duurdere zijn ontworpen. kwaliteiten. Daarom ziet de directie zich De brug krijgt een lengte vun 500 m. j vnoi de noodzaak gesteld de dekenproduk de overspanning over het water is cir- He In te krimpen Dit. alsmede het (rit ca 200 m. lang Op de brug zullen twee dut ten aanzien van 1967 een voor/.ieh gescheiden rijbanen worden aangelegd tlge politiek dient te worden gevoerd, heeft van elk 7 m breed De totale breedte dc directie van het bedrijf doen In- luiten van de brug zal 17 n. zijn Met lange, het pioduktlcnlveau te verlagen Dit bet. betrekkelijk steile hellingen (in de orde kent dat ruim 2<i personeelsleden zullen van 7 procent) sluiten de wegen aan de j moeten afvloeien Voor het merendeel 18 beide oevers op de brug oun De oan- door onderlinge bemiddeling cn met mede leg van de verbindingswegen (geraam- weten van de vakorganisaties plaatsing; de kosten plm. f '2 miljoen i wordt door de mogelijkheid bij andere textielbedrijven EEG gefinancierd. gevonden. fADVERTENTIE )proep van Italiaanse communisten tot katholieke ROME iA.F.P.). -- Het bestuur van de Italiaanse communistische partij heeft de tekst goedgekeurd van een open brief aan de katholieken, waarin deze worden opgeroepen tot een gezamenlijke art ie voor herstel van de vrede in Vietnam. Herinnerend aan uitspraken van Paus Joannes over een dialoog met de niet-gelovigen. verklaart het centrale partijcomité „Wij vragen u niet. katholieke vrienden, om het met ons eens te z(jn in kleine zaken, maar om u In te zetten voor een gemeenschappelijk idealistisch en politiek doel." Het comité veroordeelt de ..aanvalsoorlog van de V.S." In Vietnam en hun vijandige houding tegenover communistisch China.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9