IN DIA-GRAMSTIJL DOOR LUILEKKERLAND PREMIE SPAARPLAN Armin Moser Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. BEZWAREN DOMINAS NIET ONTVANKELIJK Onlusten en San Plundering van winkels Pauselijke missie naar Vietnam ten gunste van de vrede in St.-Louis Francisco Frankrijk wil zelf computers bouwen PAGINA 10 DE LEID SE COURANT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT- Mag hij zich even voorstellen: Armin Mo- ser uit Sankt Gallen. Het wondermooie, ge benedijde Sankt Gallen. Hoe kunt u het zo ra den. Mag Armin Moser zo vrij zijn om u te feliciteren met uw snel en fijngevoelig be grip? En mag hij dan en passant ook nog even de aandacht vestigen op noordoost-Zwitser- land, dat naar zijn smaak de tanden nog te weinig heeft mogen zetten in de grote toeris- tenkoek. Als u nu een ogenblik plaats neemt zal hij u in dia-gramstijl door het luilekker land voeren, waarover hij als verkeersdirec- teur de commerciële scepter zwaait. Kan het licht uit, ober? Schön, sehr schön. Dan komt hier het eerste plaat je. Vergezicht over de Bo- densee. Is dat mooi of niet Daar links by dat torentje is hy geboren, Armin Moser zoon van een spoorwegem ployé. Vandaar misschien die onlesbare dorst naar de horizon, naar vreemde lan den, andere mensen. Hy had het als zesjarige reeds. „Ik werd gefascineerd door die onafgebroken stroom van reizigers, ik wilde toen al Zwitserland kwamen, wat ze by ons kwamen zoeken". Bergmassief Hij kykt de kring rond en constateert met Intense vol doening, dat het gezelschap ryp is voor de tweede pit toreske dreun. Eén druk op de knop van de projector is voldoende om de Bodensee in 't niets te laten verdwij nen en het weldoortimmerd bergmassief van Toggen- burg op het scherm te from melen. Zeg nu zelf: ook dat is geen kattedrek. Frisse lucht-in overvloed, skiwei en, honderden kilometers wandelpad, een keten van in 612" met knapzak, kruis en kruik vol wijwater dit ongerepte dal binnenwan delde. Evenals Armin Moser was hy een doorzetter van huis uit en binnen de kort ste keren stond er dan ook een klooster, waar opeen volgende generaties van benedictijnen met gestileer de animo de Heer hebben geloofd en aanbeden. Wintersportkroon Volgende plaatje, Ah, dat is aardig. De dames en heren hebben nu een onbelemmerd uitzicht op Alt St.-Johann. Unterwasser en Wildhaus. Stuk voor stuk parels in de wintersportkroon van Noord oost-Zwitserland. maar daar naast ook dekselse rekels, die het kasregister al ge bruikten voordat het was uitgevonden. Armin Moser is de eerste, die ruiterlijk toe geeft, dat het gezegde „geen geld. geen Zwitsers" een vlag is. die bijzonder goed kleurt by de Zwitserse landsaard. Hy vindt dat een trekje, dat nodig weggeretoucheerd dient te worden en in zyn kleine ryk is hy inmiddels al driftig begonnen. Alt St.- Johann, Unterwasser en Toen Moser in 1944 keersdirecteur in Sankt Gal len werd moest hy ploeteren met een budget van 50.000 Zwitserse franken, nu heeft hij er 500.000 en op die on dergrond bouwt hy nu ge stadig voort aan het huis van zijn verkeerspolltiek. Hy heeft Zwitserland verkocht in Berlijn, in Wenen, Parys, Stockholm en Londen en 16 tydens zyn omzwervingen tot de conclusie gekomen, dat de individuele vuist van één dorp één stad geen en kele kracht heeft. „Hoe ver der je van je vaderland bent", zegt hy, „des te klei ner en des te belacheiyker worden de lokale problemen. Op het moment, dat ik in Sankt Gallen begon, was het in noordocet-Zwitserland een complete wlldwestvertonlng. Iedereen deed. waar hij zin in had, bouwde bergbaan- tjes, beconcurreerde zijn buurman op leven en dood. Ik heb het als een levens- missie beschouwt om dit deel van Zwitserland toeris- i tisch op poten te zetten. Ik heb mij daarby echter van 't begin af aan gerealiseerd dat je niets bereikt met re gionaal denken, maar alles Armin Moser: Oeen luchtkastelen voortoveren." hotels, waar de gast het moede hoofd nog te ruste legt op een kussen, dat te gen vooroorlogse pryzen gehuurd kan worden. „Noordoost-Zwitserland" stelt Armin Moser vast, „is in Europa nop steeds een goedkoopte-rilund. Het is ook een gebied, dat de Nederlanders bijeonder aan spreekt. Onze bergen zijn minder grimmig, minder dreigend dan in Midden- Zwitserland, het landschap i.* lieflijk, poëtisch en niet door ds toeristische bull dozer ondersteboiwn ge ploegd. Dat is een onschat baar winstpunt." Het derde plaatje. De stad Sankt Gallen, genoemd naar de Ierse monnik Gallus, die Wildhaus moesten er als eer sten aan geloven: ze kregen van Armin Moser te horen, dat ze als de bliksem samen moe6ten gaan werken en el kaar niet. langer de vette toeristenvliegen dienden af te vangen. Hy deed dat op zijn zeer speciale manier, waar hy al tientallen jaren succes mee heeft. Moser: „Ik had ze opge trommeld in een café, waar M aan een lange tafel gin gen zitten. Het ene dor]) uur bier gedronken. Na vyf uur had tk ze gewonnen voor de nieuwe statuten, die ik kant en klaar mee naar de vergadering had genomen. Ilc was nog geen vyf minu ten weg, of ze hadden alweer slaande ruzie, maar lk bad de handtekeningen". moet projecteren tegen één Europese achtergrond, wy Europeanen Mtten met zijn allen in die ene boot en wy moeten zien. dat we biyren dryven. Wij moeten elkaar geen luchtkastelen voortove ren en dingen aanpraten, die niet bestaan, wy moeten eenvoudig zorgen, dat die dingen er zyn". Toekomstvisie Naar de smaak van Armin Moser liggen de toeristische problemen en hun stralende oplossing vlak by elkaar als ballen op een biljart. De vraag is alleen of de man. die aan stoot is. competent genoeg is om de party in één beurt af te maken. Als het toerisme in Zwitserland stag neert, heeft dat een dulde- tyke oorzaak. Dezelfde oor- Verkeersdirecteur in Sankt Gallen van huis uit een doorzetter zaak. die de toerlstenstroom naar Nederland heeft inge damd. Er wordt te veel ge praat. te weinig gedaan, te veel verkwist. Armin Moser heeft daarom met zyn sub sidie een planbureau ge creëerd waar nauwgezet ge metseld wordt aan 'n reële toekomstvisie. „Het is een sneeuwbal, die steeds verdei rolt", zegt hy, „ik heb maan den gepraat, met parlement, pers, verkeersverenigingen. Ik heb enquêtes gehouden, referaten geschreven. Ik heb gewezen op de noodzaak van een vaste sercretaris, van een doelmatige planning. Ik heb gepleit voor sportcentra, overdekte zwembaden, ont sluiting van het berggebied, links, het andere rechts. Ik heb 2V£ uur gepraat en drie aanleg van wandelwegen. Ik heb stormen van kritiek over me heen laten gaan en het resultaat is, dat het aantal bezoekers in Noord-, oost-Zwitserland in de laat ste vijftien jaar meer dan verdubbeld is. Vorig jaar logeerden tweeëneenhalf miljoen toeristen in onze hotels en twee büljoen za ten in chalets en op cam pings. De Nederlanders zorgden voor de snelste stijging: in één jaar is het toerisme uit Holland niet 25 procent toegenomen." Slappe koord Hy geeft toe, dat alleen de man met een grote mond en veel moed kans. van sla gen heeft op het slappe koord van een verkeersor- ganisatie. „Gelukkig weet ik, hoe je een Zwitser aan moet pakken", legt hy uit. „Ik praat met ze, ik drink met ze en ondertussen over tuig ik ze van het keiharde feit, dat ook in het toeris me de kost voor de baten uitgaan. Stérk staaltje 't Gevolg van myn houding is, dat er allerlei moppen1 over my de ronde doen in] Noordoost-Zwitserland. Ik ken ze allemaal en ik kan i er smakeiyk om lachen. Zo* is er het verhaal van drie' mannen, die elkaar sterke staaltjes vertellen. De eer-I ste zegt: „Ik ken een vent, wiens beide benen zijn weg geschoten en vorig jaar kampioen op de honderd meter horden is geworden". De tweede knikt en zegt: „Dat is nog niks: „Ik ken een man, die met zijn han den in een cirkelzaak heeft gezeten. Hij is nou diri gent". Op dat moment staat de derde op en zegt: „Waar praten jullie nou over? Ik ken een man, die by het skiën zo ongeluk kig is gevallen, dat zyn hoofd van de romp werd gescheiden. Hy heeft nou een houten kop en deson danks is hy verkeersdirec teur van Sankt Gallen ge worden". Armin Moser stoot eer enorme lach uit en biyft nog twee minuten schok schouderend nagenieten. Dan gaat hy weer over tot de orde van de dag. Volgende plaatje. ADVERTENTIE Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal 500,— jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100,— Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, U ra 0 p oT1 °d e Cl nt m e r a a t f 50- dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nóg de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wle?U kunt aan het'Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar Inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs In effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Voor brandstichting 2V2 jaar geëist AMSTERDAM (ANP) Wegens meermalen gepleegde opzettelijke brandstichting in Amsterdam, Hilver sum en Bremen, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank 2Vj jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 25- jarlgc assist ent-tabaksmakelaar Jan T. G. L.-H. De jongeman, die alle feiten op een na bekende, heeft een blanco strafre gister. Hij is niet debet aan de myste rieuze branden, die in februari en maart van dit jaar de binnenstad en andere wijken van de hoofdstad in beroering brachten en waarbij acht doden te be treuren vielen. Een als getuige gehoor de rechercheur, die een uitvoerig onder- zoek'had ingesteld naar verdachtes ali bi's, verklaarde dat voor 99,9 procent vaststaat dat L.-H. daaraan niet debet is. Een motief voor zijn brandstichtingen kon verdachte niet geven. In een aan tal gevallen was hij na het aansteken weer teruggekeerd en was hij mee gaan helpen blussen. Volgens de psychiater dr. N. W. de Smit was het een dranghandeling die buiten de bewuste oordeelsvorming om ging. Hij vond verdachte echter in ster ke mate verminderd toerekenbaar. „Heeft u zich nooit een keer gereali seerd dat er mensen in gevaar konden komen?" vroeg de president. Verdach te antwoordde: „Als ik me dat gereali seerd had, had ik het niet gedaan". In Bremen had L.-H. op 5 september 1965 in zes kamers van het Uberseeho- tel tafelkleedjes in brand gestoken en later op vier etages gordijnen. Op 30 oktober van het vorig jaar had L.-H. op een feestje in het gebouw van de Hilversumse golfclub, waar hij gast was, een trui in de hferenkleedkamer aangestoken. Tijdens het souper 's nachts ontstond opnieuw brand, waarbij het met een rieten dak gedek te gebouw afbrandde. De schade be droeg half miljoen gulden. Tenslotte had verdachte op 14 maart van dit jaar in vier brievenbussen in het Vondelkwar tier, waar hij woont, brand gesticht. „Naziverleden van réchters en officier" DORTMUND (DPA) In het proces tegen die bende juwelendieven dat ln Dortmund wordt gehouden heeft de voornaamste beklaagde, de ln Litauen geboren statenloze Petras Dominas (38 jaar) gisteren opnieuw getracht de gang van het proces door het indienen van bezwaren te verstoren. Dominas moet zich met negen anderen verantwoorden voor een dubbele moord, zes pogingen tot moord en ongeveer 70 overvallen, inbra ken en juwelendlefstallen. Gisteren wees de rechtbank het be zwaar van Dominas tegen drie rechters die volgens hem niet van nationaal-socia- listische smetten vrij waren, af. Domi nas diende daarna een bezwaar in tegen de officier van justitie Schlösser. Na een uur in beraad te zijn geweest be sloot de rechtbank dit bezwaar niet ont vankelijk te verklaren. Toen de president van de rechtbank Dominas wilde verhoren, reikte deze zijn bezwaar tegen Schlösser over. „U kunt deze klacht rustig hardop voorlezen of bent u bang, meneer de rechter," riep Dominas. Dominas beweert ln zijn klacht dat Schlösser „in opdracht van de justi tie" een lijst met 25 namen van voor malige leden van de Gestapo had ont stolen. Dominas zei zich te kunnen her inneren dat op deze lijst de oud-minister van Defensie Franz Josef Strauss en diens voormalige staatssecretaris Volk- mar Hopf voorkwamen. Al in 1961 had hij bij de Raad van Europa in Straats burg een aanklacht ingediend tegen nazi-misdadigers. Wanneer aan zijn be zwaren tegen de rechters niet wordt tegemoetgekomen zal hij deze klacht op nieuw bij de Raad van Europa indienen. Omdat de officier van justitie hem eens „Dreokschwein" heeft genoemd zal hij deze voortaan met hetzelfde woord aanspreken, aldus Dominas. Gistermiddag behandelde de rechtbank de levensloop van de tien beklaagden, van wie er zes reeds eerder zijn ver oordeeld, zoals de 26-jarige Paul Ci- ohetzki uit Bottrop, die tweemaal we gens mishandeling in de gevangenis heeft gezeten. Hij zou deelgenomen heb ben aan de roofoverval op die juweliers zaak Schipper te Amsterdam en daarbij de voorbijgangers op straat met een re volver in bedwang gehouden hebben. De bende maakte daar voor ongeveer 400.000 Mark buit. Beklaagde Gerhard Balk heeft wegens poging tot moord negen jaar gevangenisstraf ondergaan, Dorrünae heeft tien jaar achter tralies gezeten. De chemisch ingenieur Wilhelm Kremerskothen (56) heeft sinds 1948 voornamelijk wegens diefstal en vals heid in geschrifte vijfmaal gezeten, ln totaal zeven jaar. In dit proces wordt hij ervan beschuldigd aan Dominas de tip gegeven te hebben voor een inbraak in een motei bij Unna Noordrijn-Westfa- len). Daarbij werden de zusters Al- brecht en Lina Hoehmann vermoord. Dominas ontkent 6chuld aan deze dub bele moord. Merkwaardig is dat beklaagde Mari anne Kreuzer, een voormalige advocate, en haar verdediger in het proces Domi nas. dr. Huetsch, in 1952 in een proces tegen Kremerskothen twee medebe. klaagden hebben verdedigd. Dr. Huetsch heeft ook in 1960 in een proces tegen Kremerskothen diens verdediging op zich genomen. Het proces wordt vrijdag voortgezet. Gepensioneerde NS'ers kritiseren pensioenwet UTRECHT (ANP) De memorie van antwoord op de nieuwe pensioen wet geeft volgens de ministers Vonde ling en Verdam geen aanleiding tot dis cussies, maar volgens de bond van ge pensioneerd spoor-, tram- en ander ver- voerspersoneel is dit wel noodzakelijk. „Het is een mooie gelegenheid een ein de te maken aan de wettelijk geoor loofde Jdiefstal van een groot deel van ons pensioen", zei de voorzitter van de ze bond, de heer A. Hopman, op de al gemene jaarvergadering ln Utrecht. De voorzitter vindt, dat de samen werking tussen de pensioenbonden goed is, maar volgens hem zal hieraan meer organisatorische grondslag ir ten worden gegeven. De heer Hopman betreurt het, dat de erkende vakbonden slechts afbrekende kritiek hebben gele verd op de activiteiten van zijn bond. „De vakbonden zijn kennelijk van deel, dat wij het zo goed hebben, aan de verbetering van onze positie niets meer behoeft te worden gedaan, terwijl", aldus de voorzitter, „de vak bonden vaak gebruik maken van het argument, dat onze bond niets kan doen, omdat zij door de directie van de Nederlandse Spoorwegen niet wordt er kend". Het wetsvoorstel tot herziening van de ziekenfondswet juicht de heer Hopman toe, maar hij wees erop, dat da pensioenen nog steeds niet wel- vaartsvast zijn. ST. LOUIS (U.P.I.) Op de vierde achtereenvolgende avond is het woens dagavond in het centrum van St. Louis ln de Amerikaanse staat Missouri tot on geregeldheden gekomen na een meeting van het congres voor rassengelljkheid uit protest tegen de dood van een neger die van autodiefstad werd verdacht. Gisteren heeft een jury van vier blan ken en twee negers de dood van een negerjongen een geval van „gerecht vaardigde doodslag" genoemd. Een groep opgewonden demonstranten moeat met geweld weerhouden worden van de be storming van het gebouw waarin het lijkschouwersonderzoek werd gehouden. In het centrum van de Hunters Polnt- wyk van San Francisco is het gister avond laat ook weer tot oproer.gekomen. Benden jongelui schoten met pistolen en wierpen molotovcocktails. Leden van de nationale garde van Californië hebben in het grote baseball- stadion van Candelstickpark ten zuiden van Hunters Point een hoofdkwartier in gericht. Er zyn berichten van plunderen van winkels. Ook voor beter contact met de boeddhisten Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Het feit dal dc Paus een persoonlijke legaat naar dc hoofdstad Zuld-Vietnam heeft gestuurd, ver dient belangstelling. Officieel is deze legaat, mgr. Sergio Pignedoli, vertrok- om namens de Paus de nationale bisschoppenconferentie van Zuid-Viet- nam te presideren, die op 30 september bijeenkomt. Maar het Is duidelijk, dat dit officiële motief niet veel meer is dan een voorwendsel. Het is Immers nog nooit gebeurd, dat een pauselijk le gaat een nationale bisschoppenconfi rentle heeft voorgezeten, hetgeen zelfs lichtelijk in strijd is met de grote druk die het concilie heeft willen leg gen op de hoge mate van selfstandlg- held. die de bisschoppenconferenties voortaan zullen genieten. De werkelijke bedoeling van deze bijzondere pauselijke missie is derhal en geheel andere en ligt op het po litieke vlak. De Paus heeft van zijn nemen moeten afzien om zich per soonlijk naar Zuid-Vietnam te begeven, omdat zulk een reis praktisch zeker een totale mislukking en derhalve een ern stige morele schade voor zijn persoon oor het gezag van de H. Stoel zou hebben betekend. Om die reden besloot Paulus VI om diegene te sturen, die zonder enige twijfel zijn oudste en meest intieme vriend is, namelijk de 56-jarige aartsbisschop Pignedoli, die jaren met de toenmalige mgr. Montini hetzelfde appartement in het Vaticaanse staatssecretariaat heeft ge deeld en die later op verzoek van Mon tini, na diens benoeming tot aartsbis schop van Milaan, onmiddelijk tot zijn co-adjutor werd benoemd door Pius XII. Pignedoli werd daarna, alweer door toedoen van Montini. op een ui terst belangrijke diplomatieke post be noemd in Centraal Afrika en het was alweer Pignedoli die tezamen mei kar dinaal Montini de wekenlange reis maakte door het gehele Afrikaanse con tinent. Daarna werd hij benoemd tot apostolisch delegaat in Canada, welke functie hij nog steeds vervult. Hij kwam verleden week donderdag naar Rome en heeft tot aan zijn vertrek naar Vietnam, dinsdagavond, in het Vati- caan gelogeerd en talrijke gesprekken gehad met de Paus. Mgr. Pignedoli wordt vergezeld door mgr. Luigi Dossena, die een hoge func tie vervult op het pauselijk staatssecre tariaat op de afdeling „buitenlandse zaken". En het derde lid van de missie is de nog jonge, in Rome alom bekende Franse prelaat Bernard Jacqueline, die als expert van Zuid-Oost-Azië ver bonden is aan de Propaganda Fide. Wat de Paus zich voorstelt van deze bijzondere missie, is niet moeilijk te ra den. Om te beginnen wil de pauselijke legaat aldus op directe wijze de mening en het standpunt van de Paus aan de Vietnamese bisschoppenconferentie kun nen overbrengen inzake hun te volgen koers om bij te dragen tot een vreedza me oplossing van de slepende oorlog. Maar op de tweede plaats wil de Paus dat er directe contacten tot stand ko men tussen de katholieke hiürarchie en de leiders van de machtige boddhisti- sche organisatie die op dit ogenblik ln de oorlog een grote rol speelt. PARIJS (UPI) De Franse rege ring heeft besloten een eigen compu terindustrie op te bouwen om niet' lan ger van de Verenigde Staten afhanke lijk te zijn. Voor dc ambitieuze plan nen van president De Gaulle zijn land een; eigen atoomzwaard te geven en te doen deelnemen aan de ruimtevaart zijn computers onontbeerlijk. De Amerikaanse regering zou her haaldelijk geweigerd hebben een ver gunning te geven voor de verkoop van een grote computer van de Control Data Company, zodat de Fransen wel genood zaakt zijn er zelf een te bouwen. Het besluit hiertoe werd gisteren tij dens een kabinetszitting genomen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10