kinky Amsterdamse jeugd zet er de schaar in DE LETDSE COURANT meSÊtMs^Êi Amsterdam neigt de London-look. De Amsterdamse jeugd durft. Ze kleedt zich volgens de laatste mode en anti-mode, probeert op alle mogelijke manieren haar creativiteit te uiten, wil opvallen, houdt vreemdsoortige happenings, demonstreert als zij het ergens niet mee eens is, heeft een eigen belangstelling voor kunst eii cul tuur. De jeugd van nu is wispelturig. De Amsterdamse jeugd een beetje meer dan de jeugd in onze andere sted en. Wat gisteren nog hip. kinkv of blits was (andere woorden voor fijn, leuk, gek, die momenteel „in" zijn), kan vandaag al weer afgewezen word en. ..Riicksiehtlos", zoals de jeugd te werk kan gaan. Want wat het ook is, kunst, creativiteit, de maat schappij, het werk, de mode is, blijft vrij duister. Ze zijn net te rug van een orlëntatlebezoek aan Lon den. „We hebben eigenlijk geen col lectie. We frutten maar aan", ver klaart Henk, nog steeds bij zijn kof fie op de grond zittend. „Zaterdags hebben we meestal wel voorraad, maar die is om vier uur uitverkocht. We hebben lang naar een naam ge zocht. Kink is een bestaand Engels woord voor verknipt of gek. Ik weet niet of ze hier nou „kinky" gebruiken omdat wij KINK heten. Succes Vroeger dachten de jongeren dat ze geld moesten sparen voor later. Nu geven ze het, mede als gevolg van ge raffineerde reclamecampagnes, uit Het gevolg: talrijke industrieën en be drijven die dank zij deze uitgaven een enorme opbloei kennen; andere, die uit sluitend ten dienste van de jeugd wer den opgericht en ook alleen bij de gra tie van dezelfde jeugd bestaan. Iets van de (geweldloze) revolutie die de Britse jeugd in Londen heeft ontke tend, is naar ons land overgewaaid. De invloed is momenteel het duide lijkst merkbaar in Amsterdam, de stad van de duizend tegenstellingen, duizend gezichten. Oud, studentikoos, rustig, wild, artistiek, decadent, histo risch, schilderachtig, maar boven al les... jong. Een stad die leeft dank zij de levenslust van de jeugd. Een stad met een tomeloze vaart, waarin, net als in Londen, de jongeren beginnen te domineren: in het stadsbeeld, in de kunst, in de mode. Soms komt de jeugd in het nieuws door relletjes en andere minder prettige voorvallen. Dat is slechts een kleine groep. Een veel grotere groep jonge mensen laat op andere 'betere) wijze zien dat ze durft. Dat durven komt het duidelijkst tot uiting in de mode. Wat Londen op het gebied van mode betekent voor de wereld, betekent Am sterdam voor ons land. Nergens in Ne derland is de jeugd zo vooruitstrevend als in de hoofdstad. Tradities en evo luties gaan hand in hand. De niet-Am- sterdammer die deze stad bezoekt, kan er zijp ogen uitkijken. En het is niet alleen de centrumjeugd die an ders is. Een kleine wandeling door het groene eiland tussen de eeuwenoude huizen, het Vondelpark, toont hetzelf de beeld. De kinderwagens, die in zon nige uurtjes het groene spel van bo men er grasperken onderbreken, wor den niet vportgeduwd door volwassen jonge moedertjes, die er ook als zoda nig uitzien, maar door meisjes in mi- ni-jupes of strakke, veelkleurige pan talons, die er uitzien of ze zelf nau welijks de kinderschoenen hebben kun nen opbergen. alle gelegenheid om zijn gevoel voor blitskleuren te laten zien in dé" keuze *van zijn fcMfctiï» Broekpakken voor meisjes gaan we steeds meer zien. Meteen nadat de nieuwe jaslengte (tot handhoogte) ge lanceerd was waren deze modellen al in Amsterdam te krijgen. Tot de hip- uitrusting van de Amsterdamse jeugd behoort voorts een pet, liefst in de gekste en felste kleuren, door de jon gens gecombineerd met een weelderi ge haardos, door de meisjes, die in veel gevallen kort haar dragen, met bijzon der grote veelkleurige oorbellen. Straatbeeld Lekker gek Wat Londdn betekent voor de wereld, is Amsterdam op het ogenblik voor ons land. Nergens is de jeugd zo lek ker gek, zo jong als in de hoofdstad, waar dagelijks tradities gebroken wor den, waar veranderingen „in" zijn. De „helemaal anders dan anderen" mode verspreidde zich in enkele maanden tijds via de warenhuizen en de boutiques. De London-look, de ml- nimode, heeft de jeugd veroverd; in het begin langzaam, n i stormender hand. De ouderen staan nog steeds Zelfs de Q 65 speelt in Amster dam een rol tussen The Outsiders en The Kinks. sceptisch tegenover het verschijnsel. Hoofdschuddende volwassenen horen óók tot het dagelijkse straatbeeld. De modehuizen doen alles om de uit Lon den en Parijs overgewaaide korte-rok- kenmode te stimuleren. Bijna elke zaak heeft een sortering mini-rokken, met bijpassende truitjes in de felste hip-kleuren en nylon of dikke gebrei de wollen kousen. Het zijn vooral de jonge meisjes tussen de vijftien en de twintig, die zich aan de mini-mode Maar niet alleen meisjes lopen er in revolutionaire modellen rond. Ook dé jongens en mannen zijn in korte tijd aanzienlijk' modebewuster geworden; getailleerde jasjes, rechte of onder wijd uitlopende heuppantalons, over hemden met een hoge boord, Cardin- pakken. met af en toe iets dwaas er tussen door, zoals de onlangs gelan ceerde nieuwe pantalonmode waarbij de pijpen eindigen op tien centim ter boven de enkel. Ze geven de drager De mode, die 't Amsterdamse straat beeld op het ogenblik beheerst, wordt voor een groot deel gemaakt door de .warenhuizen, die ervoor zorgen 3at ze steeds de nieuwste modellen in hun collectie hebben, en door de boutiques, waar jongelui met durf zelf op Londen en Parijs geïnspireerde modellen ver vaardigen. Dat gebeurt soms met vrij primitieve middelen, zoals in „KINK 22", 2e Rozendwarsstraat 22, in de Jordaan. Henk Koster (22) en Mila •lansen (21) houden achter de paars- roze voorgevel het modezaakje draai ende. De ontwerpen van Henk zijn he lemaal dol en toch draagbaar. Dat is eon enorm pluspunt. Zo heeft hij on der andere In zijn collectie hele korte tuniekjurkjes gehad, die gedragen werden met een bermudashort, effen gerende minijurkjes met contraste rende brede hiesgarneringen, geweldi ge broekpakken van gentleroy, en malle avondpakken, zoals het t.v.-pak uit een stuk, van de hals tot de enkel, dat één strakke en één wijde uitklok- kende pijp heeft. Tweeëneenhalve maand zitten Henk en Mila nu in KINK. „Ik ben bezig de entourage te veranderen, want het gaat me al weer vervelen", vertelt Henk, die met keurende blik in de kleine winkelruimte rondloopt. Met behulp van een met lakens bespannen scherm is een etalage gemaakt. Eveneens met lakens afgeschermd is het kleedhokje. De achterwand be staat uit een enorme spiegel in paar se lijst, die versierd is met allerlei petten. Een van de muren is paars geverfd, de andere heeft een behange tje van eierkartons, wit en paars. Een onzichtbare installatie gooit onop houdelijk beatklanken rond. De lam pen, gloeilampen die een verpakking hebben van gekleurd verfrommeld cellofaanpapier, werpen gedempt licht op de jonge ontwerper en zijn crea ties. „Wil je koffie?" En Henk ver dwijnt heupwiegend in strakke panta Ion naar boven. Als hij weg is. komt Mila binnen. Ik maak gewoon iets wat overal bui ten valt. Er komen ook \frel ouderen kijken, maar ik maak maar tot maat 38. Groter kan ook niet". Een veront waardigd antwoord of zijn kleren nu ook echt op straat gedragen worden: „Ik vind ze helemaal niet "gek Ze zijn"" anders". Henk hsoft wel éen op* leiding voor modetekenen gevolgd, maar deze niet afgemaakt. En niet 'n zijdelingse blik: ,,lk heb eigenlijk niets afgemaakt". Het bezoek aan Londen was een persoonlijk succesje voor Henk en Mila. „Op Iedere hoek van de straat stonden ze ons te knippen. Die mensen, natuurlijk toeristen, dachten, ha. eindelijk echte Londenaats. Dat hebben we zelfs in Amsterdam nog nooit meegemaakt. Hier krijg je nog vervelende opmerkingen, maar daar is het meeroh... en... eh... Je ziet er ook meer korte rokken dan hier". Henk Koster werkt met eenheidsprij zen. De mouwloze jurkjes kosten 39 gulddh, met lange mouwen 43 gulden. Hoe ze het voor die prijs (stukken goedkoper dan minder exclusieve mo dellen in de grote Amsterdamse waren huizen) kunnen doen? „We kunnen er van leven en we vinden het leuk", is het antwoord. „Of er concurrentie is tussen de boutiques hier? Nee hoor. Als ze hier niet kunnen slagen zeg ik: ga maar eens bij Bertie kijken". Bertie is Bert de Waart. We vinden hcni In Boutique A Gogo, Elands- graeht 132. Het is chiquer dan KINK 22. Bert de Waart draait dan ook al wat jaartjes langer niee in de mode. Tot voor kort zat hij op de Kloveniers burgwal, maar zijn zaak brandde af in de perinde dat de beruchte pyro- de Jordaan onveilig maakte. Boutique A Gogo is niet zo primitief ingericht als KINK. Minder gek. Dat zijn ook de modellen. Bert de Waart leidt de zaak samen met zijn vrouw. Zij assisteert bij de verkoop. Bert zelf ontwerpt, tekent pa tronen en voert zoveel mogelijk uit. „Geen speciale invloed. We zijn nu voor ons zelf bezig. Al borduren we wel voort op de London-look. Mo menteel gaat het erg goed in Amster dam. Er is een grote veelzijdigheid in boutiques. Je maakt gewoon wat Je maken wilt. Je kijkt natuurlijk wel naar wat anderen maken". De kleren, die In de rekken op koopsters en kijk- sters hangen te wachten, hebben 'n el- gg/vstijk Het is te merken dat Bert de Waart oude'r is dan Henk Koster. De stoffen zijn meer geselecteerd, de prij zen iets hoger. Voor wie A Gogo werkt? „Voor meisjes van twaalf en meisjes van vijfenveertig. De grootste maat is -10, af en toe 12. De heel aparte modellen kun je alleen maar In de kleine maat jes brengen. Die gaan ook het beste. Binnenkort ga ik er herenmode bij doen. Gewoon lekkere fijne broeken, die goed zitten. Ik let meer op de kleur. Het is hier te klein om 'n hele herenafdeling in te richten. We zijn continu aan het werk. Je houdt het gewoon niet bij. Om het redelijk vol te krijgen, moet Je echt wel hard wer- Beneden zijn drie modinettea druk aan het knippen. Met een „Let maar niet op de rommel; het heeft nu geen zin om lets op te ruimen", loodst So phie me langs 'grote rpUen stof en half lege rekken naar boven, waar nog Ly- dia's enorme lamp, vervaardigd van papleren zakdoekjes, servetten, luiers en kippegaus, hangt. „Die lamp gaat weg", wijst Sophie In het voorbijgaan. Er wordt nog meer veranderd Er moet trouwens nog heel wat gebeu ren voor boutique „Sophie en John ny" (zoals bekend werkt Sophie sa men met Johnny Lion) kan openen, want Sophie wil „veel kleren". Stijl Oosters Hard gewerkt wordt er ook In oen oud pand in de Oude Leliestraat, de vroegere boutique van Lydla Rooster- man, die in september door topman- nequln en fotomodel Sophie van Kleef wordt heropend. Sophie, klein en ten ger, een japonnetje met een wild oos ters aandoend dessin, zonder de zwa re mannequinniake-up veel vriende lijker dan ze op shows lijkt, Is druk „Ik wil het echt helemaal vol hebben hangen. Alle muren vol met Jurkjes Niet alleen maar vijftig jurkjes Ik ontwerp zelf, maar Ik gu ook Inkopen In Parijs. Wel allemaal ln dezelfde stijl. Er mag geen groot verschil zijn tussen de eigen en de Ingekochte mo dellen. Kleur en stof vind ik het be langrijkste. Kleur is belangrijker dan tierelantijnen". Hnar voorliefde voor eenvoudige effen modellen blijkt uit de ontwerpen die reeds gereed zijn. Rechte jerseyjurkjes met minimale garnering, jurkjes met gesmokte bo- venstukjes voor heel jonge meisjes. „Ik werk tot ongeveer maat 38. maar ik kan ook 40 maken. Het basismo del 1» op maat gemaakt: een kleine maat 36. Het Is een voordcel als Je mannequin bent geweest. Je bent han diger. want Je zit steeds in de pruk- tijk. Ik heb uren moeten passen bij Dick Holthaua. Daar leer Je veel vau. Als ik mijn boutique geopend heb, stop Ik met de shows. Jk blijf wel fotomo del. Maar In shows gaat zoveel tijd zit ten. Mijn laatste show loop ik In sep tember bij Ernst Jan Beeuwkes. De kleren die Ik wil brengen zijn meer geïnspireerd op Parijs dan op Lon den. Parijs Is net iets mooier. Het Is niet te gek. Niet zo dut Je iets niet meer aankijkt als Je het twee keer ge dragen hebt. De London-look Is enig voor meisjes van veertien. Het Is za lig om te zien maar nee... Misschien omdat ik zelf geen veertien meer ben. Het zijn kleren voor een week rn dan weg. Zonde van Je werk en de tijd die Je viaan besteed hebt. Als je ze zelf moet maken, kun je het beter goed doen". De collectie la weer anders dan die in «Ie boutiques KINK en A Gogo: broekpakken van velours met bijbehorende rok, getailleerde jasjes van gobelin, een stof dlo normaal voor de bekleding van bankstellen ge bruikt wordt. ,.Ik heb np drie melsJcB voor het ate lier en nog een meisje voor de ver koop. Met drie modinettea kan ik net een eigen kleine produktle op gang houden. Ik wacht met de opening tot ik een hele grote collectie heb". Alles zelf Paars mini-rokje, paars-oranje truit je. paarse kousen, roze suède scho.' nen, donkerblond ponyhaar, zwart omrande ogen. „We maken alles zelf", zegt Henk, als hij later voor ons op de met rietmatten bedekte vloer koffie gaat zitten filteren. Zijn stem is nauwelijks verstaanbaar door het beatgeweld. „Ja, die muziek schettert de hele dag en dan drie keer zo hard. Erg leuk. maar als je moet werken is het soms een beetje verve lend". Henk ontwerpt de kleren. Hij maakt de meeste zelf. „We hebben nog wel een Jongen die stikt". Wat Mlla'8 rol in de boutique Een kleine mode- ,frappeningbij het uitgaan van de school.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11