Leidse begroting voor 1967 ruim 71 miljoen gulden - ïiljoen sluit met tekort van 2,25 Autopech snel verholpen Financiële toestand verre van rooskleurig VEEL RAADSBESLUITEN (ƒ51 MILJOEN) NOG NIET DOOR G.S. GOEDGEKEURD PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 SEPTEMBER 196 De gemeente Leiden is weer toe aan het beschouwen van de manier waarop financieel de eindjes aan elkaar moeten worden geknoopt. Het college van Burgemeester en Wethouders hebben daartoe de leden van de nieuwe gemeenteraad de begroting voor 1967 aangeboden. Vanzelfsprekend heeft men getracht de inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te brengen, omdat daaraan verschillende voordelen zijn verbonden. Het is evenwel overbekend, dat een aantal gemeenten sinds de bestaande regeling omtrent de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten niet zonder meer tot een sluitende begroting kan komen. Onder dit nog steeds groeiend aantal bevindt zich ook de gemeente Leiden. De begroting voor 1967 wordt geraamd op 71.154.618 (1966: 62.481.118). Het vorig jaar was er een tekort van 1,2 miljoen gulden, een tekort, dat vlot. de goedkeuring van Ged. Staten verkreeg. De be groting voor 1967 sluit met een tekort van 2.250.000 gulden. Ook na ernstig streven, zo geven b. en w. te kennen, is het niet gelukt een toestand van evenwicht te bereiken. Geen verhoging van tarieven in vooruitzicht In dit verband dient men te bedenken, aldon b. en w., dat de gemeente op de voortachrydende styling van lonen en pryren, welke op vele ponten van de be groting tot uitdrukking komt, geen in vloed mag uitoefenen, terwyi de kosten van sociale zorg toenemen tengevolge van de beatnnnde regelingen van de Al gemene Byatandwet. Als oude stad vraagt Lelden dringend om aanpassing aan de eisen van de tegenwoordige tijd, maar de Financiële Verhoudingswet '60 biedt op dit ogenblik daartoe nog zeer onvoldoende mogeiykheden. Tot nu toe profiteerde Leiden van twee soorten "verfijningen",- financiële uit keringen nl. die voor het hebben van een Inrichting voor wetenschappelijk onder wijs en voorts een verfynlng voor de mo numenten in deze gemeente. B. en w. menen, dat de totstandkoming van nieu we verfijningen traag verloopt. Zo is by de raad voor de gemeentefinanciën een ontwerp-verfijningsbesluit met be trekking tot rioleringen in studie. Het ministerie van Binnenlandse za ken zoekt naar een verfynlng in ver band met gemeentelijke lasten van de aanleg van een riool ten behoeve van be staande woonkernen. Het is niet de bedoeling de rioleringen in de nieuwe wyken daarin te betrekken. In de prak- tyk gaat het derhalve om de aanslui ting van de open riolen, waarover onze stad nog beschikt, op een centraal rio leringsstelsel. Hoewel b. en w. niet de indruk heb ben, dat te dezer zake spoedig een Ko ninklijk Besluit zal verschynen, zien zij in een totstandkoming van de bedoelde verfynlng toch wel een mogeiykheid om het probleem van de open riolen, dat in Leiden nog ölechts ln Incidentele gevallen is opgelost, systematischer aan te vatten. VEEMARKT-VERFIJNING gelost, zyn in andere gemeenten juist aan de orde en zullen in nog weer ande re gemeenten eerst over een aantal ja ren aangevat worden. Het behoeft geen betoog, dat het verschil in tyd voor wat betreft de totstandkoming van voorzie ningen op het gebied van de markten, gelet op de voordurende prysstygingen en mede op steeds verdergaande eisen terzake, de oorzaak is van belangrijke verschillen in kosten en dus van even belangryke verschillen in druk op het budget. Niettemin zyn b. en w. erin geslaagd een adres aan de Regering samen te stel len, dat de instemming van alle betrok ken gemeenten kon In het verleden heeft de raad nogal eens moeten vaststellen, dat de uitkoms ten van enig dienstjaar belangryk af weken, in gunstige zin, van de ver wachtingen, die daaromtrent by de sa menstelling van de begroting bestonden. Steeds moest dit ln hoofdzaak worden toegeschreven aan de belangryke na-uit keringen over vorige dienstjaren, welke in de loop van een dienstjaar waren ont vangen en in dat dienstjaar dienden te worden verantwoord. Een en ander ver troebelde het beeld, 'niet alleen voor de raad doch in niet mindere mate voor de toezichthoudende organen. De Rokenlngsvoorschrlften 1981 zyn met ingang van 1 januari 1965 zodanig gewyzlgd, dat aan die tot dan toe be staande en ongewenste toestand een ein de Is gekomen. Hoewel ook ln de toe komst na-ultkerlngen over vroegere dienstjaren zullen biyven voorkomen, zullen deze met ingang van het dienst jaar 1965 niet in een lopende dienst worden verantwoord anders dan ten gun ste van de saldl-reserve. Wat de dienst 1965 als zodanig verder betreft, wordt medegedeeld, dat deze sluit met een ba tig explotatiesaldo van 281.668,94. DE BEGROTING VOOR 1966 Bij de aanbieding van de begroting voor 1966 hebben b. en w. er melding van gemaakt, dat de primitieve begro ting voor dat dienstjaar zou moeten slui ten met 'n nadelig saldo van 1.210.368,-. Het college heeft toen voorgesteld dat bedrag te dekken door een beschikking over de saldi-reserve en daarbij doen uitkomen, dat verwacht werd dat dit bedrag zich in de loop van 1966 nog in gunstige zin zou kunnen wyzigen. Hoe wel nimmer kon worden vooralen welke uitgaven in de loop van enig dienst jaar aan de begroting zullen moeten wor den toegevoegd, hebben b. en w. goede gronden om aan te nemen, dat deze ver wachting door de praktyk zal worden bevestigd. Als gevolg nameiyk van cir culaires van de Minister van Binnen landse Zaken, en de nadere berekenin gen, die zijn gemaakt in verband met de styging van het aantal inwoners boven de raming en de styging van de kos ten van sociale zorg over 1965 boVen de raming voor dat dienstjaar kan de algemene uitkering uit het gemeente fonds voor 1966 nader worden geraamd op 20.089.180,60, de belastinguitkering biyft gehandhaafd op 70.000,terwijl op grond van de circulaires van de Mi nister wegens onderwysuitkering kan worden geraamd 4.073.146,totaal 24.232.326,60. In augustus 1965 raam den b. en w. de genoemde uitkering op 22.041.744,zodat terzake meer kan worden geraamd 2.190.582,60. By de beoordeling van deze som dient er evenwel rekening mede te worden gehouden, dat zy tevens moet dienen voor de dekking van de kosten van de met ingang van 1 januari 1966 tot stand gekomen salarisverhoging, neerkomende op rond 7% en de daaruit voortvloei ende styging van de sociale lasten, voorts ter dekking van de gevolgen van de tot stand gekomen prijsstijgingen se dert de samenstelling van de primitie ve begroting en de als gevolg van de stijging van lonen en prijzen noodzake lijke verhoging van de gemeenteiyke subsidies. Doch ook al houdt men reke ning met deze factoren dan nog wettigt het vermoeden, dat de uitkomsten over 1966 een beroep op de saldi-reserve over bodig zullen maken. In het najaar van 1965 hebben b. en w. het Inlatief genomen om te trachten een verfynlng van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds te verkrygen voor gemeenten, die beschikken over een algemene veemarkt. Ook lilerby bleek weer hoezeer de omstandigheden In de verschillende gemeenten, die over een dergelijke markt beschikken, wat R-K. school Vrouwenkerkhof de financiële aspecten betreft, kunnen j Rest, veld II Leidse Hout verschillen. Problemen, welke de ene I Voorzieninge Civ. verdediging gemeente reeds jaren geleden hebben op- Omschakeling netspanning 1 Gymlokaal Rembrandtlyc. B. EN W. WILLEN „GEWOON D00RCAAN" MET VOORSTELLEN Het behoeft geen betoog, dat het aantal raadsbesluiten, dat door Ged. Staten nog niet is goedgekeurd om dat de voor de uitvoering vereiste financieringsmiddelen nog niet zijn verkregen, na elke raadsvergadering nog weer toeneemt. Om de raad eeïi inzicht te geven in de nog niet goed gekeurde raadsbesluiten, waarbij zij opmerkten, dat de kredieten niet ho ger dan een bedrag van. 25.000 bui ten beschouwing zijn gelaten, daar deze op grond van de bestaande rege ling in de praktijk door Ged. Staten kunen worden goedgekeurd ook zon der dat daarvoor financieringsmidde len zijn verkregen. Uitbr. gemeentearchief f 1.318.350 Nieuwe schouwburg 18.070.320 87.200 27.300 82.430 .500.000 BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Fredericus B. A., z.v. F. B. A. M. Hoogewoonink en J. C. H. van Kins; Cornelis, z.v. C. Trommel en S. P. Kamphuis; Roland G. S., z.v. J. L. A. Stockmann en M. P. Alves; Jan, z.v. J. van Vliet en L. de Ruijter; Pamela M. S.. d.v. H. J. A. Groten dorst en A. A. Witteman; Stanislaus T. J. M., z.v. J. L. T. van der Laan en T. M. A. Buis; Arjan K., z.v. G. Brink man en A Versteeg; Cornelis, z.v. A. Verhoog en J. H. Boekhout. Gehuwd: C. van den Bos en L. C. van Hooidonk. Overleden: C. de Groot, 54 jaar, echtgenote van P. Bcuman; T. C. Ebregt, 70 jaar. wed. van L. M. I. Baljé; J. van der Velden, 83 jaar, vrouw; G. C. Klay, 52 jaar, man; M. de la Rie, 83 jaar. wed. van H. Bor- gerding; A. J. Nederveld, 65 jaar, echtgenote van P. W. L. Groenveld; J. M. C. Tetteroo, 55 jaar, man; M. E. Verver, 29 jaar, echtgenote van C. A. Valentijn; A. de Jong. 70 jaar, man. Handv.lokaal Gymnasium Bedrijfsmiddel Rein.dienst Meubilair school Plesmanl. Verkeerssituatie Maresingel Registratierecht div. aankopen 82.500 Verhoging kred. Veemarkthal 4.786.318 Rest. paviljoen D Endegeest 380.000 Verbouw, theehuis Endegeest 350.000 Aanleg 2e deel spotrvelden Kikkerpolder Brandveil. voorzien, scholen Invest. Elektr. fabriek 1966 Gasfabriek Ombouw Aardgas Brandveiligh. voorz. scholen Ontsluiting Merenwijk Rest. St. Caeciliagasthuis Slopen Stat.gebouw Herensingel 95.000 Verkeerslichteninstallatie kruispunt Haarlemmerweg- Rijnsburgersingel 59.000 Terzake is wegens geldlening 1.000.000,- ontvangen. Aankoop grond Boerhaavelaa 73.725 Aanvullende hypothecaire geldlening Huize Roomburgh 606.000 Slopen van krotten 200.000 Aankoop percelen Oude Vest 197 t.m. 203a en Pelikaanstr. 2 163.750 Aankoop teelland en water in de Waard 56.178 73.000 234.400 30.041 32.000 1.088.100 43.075 6.053.300 2.632.500 5.194.00 79.670 585.000 755.261 UITBREIDING BUSROUTES DOOR LEIDEN ZUID-WEST Met ingang van zondag a.s. Teneinde enkele gedeelten van Lei- den-zuld-west beter te bedienen worden de routes van de NZH-iynen 13/14 en 41 enigszins gewijzigd en uitgebreid. De rlngiyn 13 zal, komende van de professorenwyk (Zeemanlaan) de Lam- menschansweg oversteken, de Koningln- nelaan en Herenstraat volgen tiaar df Vijf-Meilaan. daarna de Montgomery- ■traat nemen naar de De Bazelstraat, waarna via Kennedylaan. Beethoven- laan, Verdistraat. Debussystraat en Sweellncklaan de bestaande route wordt bereikt. De navolgende halteplaatsen worden ingesteld: Konlnginnelaan - Lammena- chansweg, Konlnginnelaan - Herenstr., Zoeterwoudseweg - Constructie, de be staande halte Vijf Meiplein, Montgome- rystraat - Joh. Poststraat. Montgomery- straat - van der Helmiaan (bestaande halte). De Bazelstr. (bestaande halte), Kennedylaan (bestaande halte), Beet- hovenlaan - Haagwyk. Beethovenlaan - Verdistraat. De bestaande halte Verdi straat vervalt. Rlngiyn 14 bereidt hetzelde traject, uiteraard ln omgekeerde volgorde. Nieuw 1* dat de omgeving van de Montgomerystraat ln de ringUjn wordt opgenomen, waardoor ook de bedryven nun de Rooseveltstraat beter per ring- iy» bereikbaar worden, hoewel lyn 46 natuurlijk de snelste verbinding met het station en het centrum biedt. Daar staat tegenover dot het station Lammenschans en de Tomatenstraat niet meer door de rlngiyn worden be diend. Voor de Professorenwyk maakt dat echter weinig uit, daar deze de kwartierdlenst met de lynencombinatle 40/42 behoudt. Door de voorgenomen routewljziging van lijn 41 zal ook het bejaardencentrum „Rijn en Vliet" een gemakkelijke bus verbinding met het centrum en het sta tion en uiteraard met Katwijk krijgen. Na de Vyf Meilaan luidt de nieuwe rou te: Churchilllaan. Kennedyl., Brahmsl.. Debussystr., Swcellnckl.. Corn. Schuytl., A. Noordewierl., Ryn en Vliet De volgende halteplaatsen worden in gesteld na het Vijf Meiplein: Churchill laan - Verdistraat. Churchilllaan - van der Helmlaan, Kennedylaan (bestaande halte). Brahmslaan - Wagnerplein, De bussystraat (bestaande halte). Swee llncklaan - Vyf Meilaan. A. Noorder- wlerlaan - Bejaardencentrum (eind- en beginpunt). Na het beginpunt krygt men op de terugrit eerst de halte Vyf Mellaan - Sweellncklaan. daarna stopplaatsen als op hsenrlL maandbl. NZH) Verbetering voorgevel Stads gehoorzaal 45.000 Verhoging krediet bouw ge zondheidscentrum-Noord 80.000 Aanleg" speeltuin bij K. Vliet 168.000 Verandering v. inrichting stook- instalïatie Gerëf. g.l.o. eh ulo scholen 67.500 Bijdrage aan provincie Hoog- kamerbrug 1.200.000 Onteig. pand Staj.weg 3/3a 68.529 Geldlening St. Tehuizen voor Geestelijk Gehandicapten 30.000 Geldlening Prot. Chr. Tehuis voor geestelijk minder validen 70.000 Aankoop 9.68.20 ha grond i.d. Broek- en Simontjespotder 198.565 Aanvullend krediet bouw vuil verbrandingsinrichting 1.500.000 Aankoop zweminrichting „De Overdekte" 475.300 Stichten schoolgeb. v. imbeciele kinderen a.d. W. de Zwijgerl. 1.300.000 Bouw van een arbeidstherapie- gebouw Endegeest 1.520.000 ƒ51.630.912 (de vetgedrukte raa ibesluiten genieten een hoge prioriteit). Een dergelijk lange lyst is in het verleden nog niet voorgekomen. De omstandigheid, dat de voor nieuwe investeringen beschikbaar komende financieringsmiddelen achterblijven bij de in een raadsvergadering verleen de nieuwe kredieten, heeft bij b. en w. de vraag doen rijzen of het in de bestaande omstandigheden zin heeft op de normale wijze voort te gaan met het doen van nieuwe voorstellen aan de raad Hoewel b. en w. ervan overtuigd zijn, dat voor vele besluiten, welke in het jongste verleden zijn genomen, zal gelden, dat het nog lange tijd zal duren alvorens de gemeente daarvoor de nodige financieringsmid delen hebben ontvangen, vinden b. en w. dat het aanbeveling zou verdienen met het doen van voorstellen in de toekomst zoveel mogelijk op de nor male wijze voort te gaan. Hierdoor wordt de raad niet alleen geconfron teerd met de vraagstukken, welke tot een voorstel hebben geleid, zodat een inventarisatie wordt vergemakkelijkt, doch wordt het b. en w. ook gemak kelijk gemaakt een volgorde van ur gentie te bepalen ten aanzien van de aanvarge om financieringsmiddelen. Het college heeft besloten thans toch weer een schema voor de voorberei ding en uitvoering van toekomstige kapitaalwerken te ontwerpen. Ook al wordt beseft, dat omtrent de uit voering van deze werken thans minder zekerheid bestaat dan ooit tevoren, de voorbereiding zal, in afwachting van betere tyden, in elk geval ter hand moeten worden genomen. De raad zal voor de openbare behandeling van de begroting 1967 een daartoe strekkende nota in handen krijgen. RITST IN DE TARIEVEN Het spreekt vanzelf, dat B. en W. zich in verband hiermede hebben beraden omtrent de vraag, of het verantwoord zou zijn de raad voorstellen te doen tot verhoging van de tarieven van verschil lende gemeentelijke belastingen en an dere heffingen. B. en W. menen, dat (iet initiatief tot een dergelijke maatregel dit keer niet van Lelden zou moeten uitgaan. Als motief daarvoor voeren zy aan, dat het op de weg van de Rege ring ligt thans eindelijk eens mot het verantwoorde voorstellen te komen om trent de venrullmlng van het gemeente lijke belastinggebied. Voorts hebben B. en W. overwogen, dat de tarieven in deze laatste Jaren zodanig zyn opge voerd, dat zij de toets van de kritiek In vergeiyklng met andere gemeenten stel lig kunnen weerstaan. Bovendien zal althans enige rust In de tarieven aan beveling verdienen. De grenswijziging, welke op 1 juli j.l. een feit is geworden, heeft gebieden aan Leiden toegevoegd, welke de gemeente in exploitatie zal moeten brengen. Daar voor zullen belangryke investeringen dienen te worden gedaan. Voorts is gebleken, dat de staat, waarin enkele van deze nieuwe gebieden verkeren, zodanig is, dat aan de ver betering daarvan belangryke bydragen ten koste zullen moeten worden gelegd. Wetende met welk een toewyding de leden van de raad hun taak ten behoeve van onze stad verrichten, beseffen B. en W., dat ook de raad vele van de proble men. waarmede het college te worstelen heeft, helder voor ogen staan. „Het heeft zo moeten zijn, dat onze moeilijkheden optreden in een tyd, waar- In zeer grote, in het byzonder financi ële vraagstukken door de Regering tot een oplossing zullen moeten worden ge bracht. wy twijfelen er evenwel niet aan. of deze oplossing zal er komen. En dit geldt ook voor onze stad, al be seffen wij, dat de oplossing thans sterk vertraagd tot stand zal komen", aldus B. en W. bij het aanbieden van de nieuwe begroting aan de raad. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 14 SEPTEMBER Leid* Academisch Kunstcentrum Tentoonstelling Chavalit Soemprunsuk grafiek. Opening in Academiegebouw, 16.30 uur. Modehuls De Groot Modeshow na jaar 1966. Rest. v. d. Heyden, 14.30 en 20.00 uur. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Leidse Vrouwenverenigingen Bij eenkomst voor alle leden van deze ver enigingen t.b.v. grootscheepse actie van niet-Europese vluchtelingen. Burger zaal Stadhuis, 20.30 uur. Ver. v. Matbeslanen Opening van nieuwe school door minister Diepen horst.', Dieperpoellaan 2, 14.00 uur. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Tentoonstelling van werken door Voorschotense en Schootense kunstenaars In het Cultureel Centrum te Voo schoten Is deze week een expositie, waa aan 8 Belgische en 7 Voorschoten! kunstenaars hun medewerking hebben verleend. In aanwezigheid van de voltallige ge meenteraad van Voorschoten, afgevaar digden van het gemeentebestuur van hel Belgische Schoten, besturen van Voor schotense verenigingen en onderwijzend personeel van de scholen, opende burge meester L. de Kool deze grote tentoon stelling, waarin vooral de schilderkunst een grote plaats inneemt. De jumelage Schoten (België) en Voorschoten hebben deze tentoonstelling tot stand gebracht. Nadat ln juni Voor schotense kunstenaars deelnamen aan een soortgeiyke tentoonstelling in België, is het verheugend dat nu ook Voorscho ten kan kennismaken met de Vlaamse kunstenaars. Alhoewel de tentoonstel lingen over het algemeen slecht bezocht worden, gaat het gemeentebestuur van Voorschoten toch door, deze tentoonstel lingen te organiseren en het gemeente bestuur gelooft op de goede weg te zyn. Ook al zijn we gescheiden door lands grenzen, we zijn met Schoten verbonden door culturele banden", sprak de burge meester, waarna hij het woord gaf aan de schepen van Schoten, baron Van Pot- tersbergen de la Potterie. De schepen gaf een uiteenzetting over de plaats Scho ten, dat een kunstenaarsdorp bij uitstek Is. Tot slot van de officiële openings plechtigheid werd het woord gevoerd door de Vlaamse beeldhouwer H. Corne- lissen, die allereerst bezwaar maakte tegen het gebruik van het franse woord „jumelage" en graag hiervoor- in de plaats wilde zetten „broederband". De heer Cornellssen wees erop, dat steeds de „Lage Landen" Europa onderwezen heb ben in de schilder- en beeldhouwkunst. Ook de Voorschotense kunstenaar W. Schrofer roemde 't kunstzinnige „groot- Nederland". De tentoonstelling bestaat voor een groot deel uit schilderwerken, daarnaast Leidenaar sloeg over de kop in Valkenburg De 19-jarige Leidenaar W. P. C. de M. is gistermiddag om tien voor vier in de Hoofdstraat te Valkenburg met zijn auto over de kop geslagen. Vermoede- ïyk werd hy plotseling door een zijwind gegrepen, zodat hy de macht over het stuur verloor. Hy raakte eerst de trot toirband. waarna de auto op de rechter kant viel en nog ongeveer veertig meter doorschoof. De bestuurder werd met een hersenschudding overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis te Leiden. SLEUTELGAT In het sportpark van de Leidse Hout kreeg de 18-jarige Erik Knuyt uit Noordwijk. leerling van de Christelijke Kweekschool, gistermiddag omstreeks mr tijdens een balspel een bal tegen het hoofd, die met een dermate grote kracht aankwam, dat hy een hersen- ■huddlng opliep. Voorts bekwam hij verwondingen aan lippen en gebit. Ter behandeling is hij opgenomen in het Diaconessenziekenhuis. Maandag 12 september jl. is de openingsavond ge houden van de gespreksgroepen van de Herensingelparochis. Het nieuwe sei- werd geopend met een Eucharistie viering in de zykapel van de parochie kerk en werd geleid door kapelaan J. Seysevier. Daarna ging ledereen naar het zaaltje van de Maria Gijzensteeg, /aar pater J. Fischer prachtige dia's •ertoonde over zijn reis naar Noord- Afrika. zyn werken van de Vlaamse beeldhou wer Cornelis, verder kan men de moder ne „wandlappenkunat" en het potten bakken bewonderen. Uit Voorschoten nemen de volgende Voorschotense kuns tenaars deel: W. Schrofer en zyn echt genote Hannie Bal, H. H. Kamerlingh Onnes, N. Gerritsma, mevr. M. J. van Wattingen-van Vlierden, mevr. J. Mul- ler-Llmburg, mevr. A. M. J. Westgeest- Otto en mevr. Sirks. Uit het Belgische Schoten zyn werken van R. Bettens, H. Cornells, G. Landuyt, J. Legrand, R. VandenbusBche, G. van den Keybus en H. Vonck. Helaas exposeert H. Cornellssen niet zijn religieuze werken. Hij is vooral in Vlaanderen bekend als de vernieuwer van de religieuze kunst. Ook ontbreekt de catalogus, welke voor een dergelijke tentoonstelling vrywel onmisbaar Is. Op de Mariaschool te Voorschoten werd de naamdag gevierd. Van hun snoepgeld namen de kinderen een bedrag af, ln totaal zamelden de kinderen 65 gulden in. Burgemeester L. de Kool ont ving gisteren het schoolhoofd, de heer F. van Dongen en de jongste en oudste leerlinge van de school. Elly de Konlt (14 jr) en Elvira de Wolf (5 jr). Als voorzitter van het plaatselij) Roode Kruis nam de voorzitter het gel in ontvangst, terwyi het schoolhoofd ve telde van de veranderde omstandighi den. De naamdag van Maria wordt in katholieke kerk gevierd op 11 septen ber ieder jaar. Dit feest la ingesteld ti herdenking van de slag van Wenen 1683. Bij deze slag werden de Turken ve: slagen en het toenmalige christelijke Ei ropa gespaard. Nu zamelden de kinden in op de feestdag ter herdenking van overwinning op de Turken voor de do< aardbeving geteisterde Turken en zo de overwinningskreet veranderd in e< kreet voor hulpverlening. Burgemeester De Kool was weer bl verrast met de aktivitelten van de jeug en noemde Voorschoten een vrijgev, Op maandag 19 en dinsdag 20 sep tember om 20.30 uur geeft het Du Ellen Mac Gillavry - fluit en Jaap Spig - clavecimbel weer twee concerten i: de Lodewijk XIV zaal van Kastef Duivenvoorde te Voorschoten. In dez unieke zaal zal oude muziek worde: gespeeld in 18de eeuwse kostuums e; bij kaarslicht. Om 19.30 precies is e gelegenheid een rondleiding door he kasteel mee te maken. Telef. Kastee Duivenvoorde 01717 - 3752. LSG hield jaarvergadering KORT LSG-CLUBKAMPIOEN, DEMMENDAL (45 JAAR LID) GEHULDIGI Gisteravond heeft het Leidsch Schaak voorzitter de aanwezigen voor hun op komst en tevens sprak hy de hoop uil dat het komende seizoen voor 't Leidsel Schaak Genootschap weer even prettij zal verlopen als in het verleden altjji het geval is geweest. T entoonslellingen Mus. v. Volkenkunde (Steenstras! Tent. „De mens van Toen". (Tot 1 okt.j Mus. v. Oudheden (Rapenburg). Tent. „Kunst voor de Eeuwigheid' (t/m 10 okt.). Taveerne Tastevin (Beestenmarkt Foto's van H. J. M. Hoogeveen. (To 27 sept. dag. vanaf 5 uur). Galerie Walenkamp (Nieuwsteen Schild, en objecten van Wm. Bredde1' (Vanaf 9 sept. tot 2 okt.). Verschenen Genootschap ln het speellokaal Steenschuur de jaarvergadering gehou den. De voorzitter, ds. Mackaay, zei ln zyn openingswoord dat het LSG op een redeiyk goed jaar kan terug zien, al noemde hy, evenals de secretaris, de heer Wilterdink dat later deed, het niet-pro- moveren van het eerste een teleurstel ling. De kansen waren er, met twee schaakmeesters (Van den Berg en Van Geet) aan de topborden volop, maar wat niet is kan nog komen. Het jaarverslag de financiën werden zonder noemens waardige discussies goedgekeurd. Meer moeilijkheden had het bestuur met de vraag, of er vier, dan wel vyf teams zouden kunnen worden ingeschreven. Er zijn nameiyk 47 leden, die zich voor de competitie hebben opgegeven, zodat er ernstig rekening mee gehouden dient te worden dat de lagere teams wel eens on volledig aan de start kunnen verschynen. Toen de discussies over dit punt al een aardig eind gevorderd waren, deelde het bestuur mede, dat er al vfjf teams in totaal waren Ingeschreven, waarvan vier voor de Leidse onderbojid, zodat de discussie eigenlijk irrelevant was gewor den. We krijgen de indruk overigens, dat LSG, de verwachte toeloop van nieuwe leden in aanmerking genomen (aanko mende studentende vijf teams zeker zal vol krijgen. De secretaris had in verband met dit punt reeds eerder medegedeeld dat het LSG advertenties zal plaatsen in het Leids Universitelts Blad. De ove rige punten op de agenda werden zeer vlot afgehandeld. Door een en ander was de vergadering inmiddels toch nog wat uitgelopen, zodat voorzitter Mackaay la- dan gewoonlijk kon overgaan tot de prijsuitreiking. Het clubkampioenschap werd gewnonen door Jacob Kort, die op enige afstand gevolgd werd door Hein Piet van der Spek. De tweede groep werd gewonnen door Van Oosten, terwyi in de derde groep „good old" Demmendal met strijken. Ds. Mackaay p. Verhoog: Korte geschiedenis memoreerde op deze vergadering dat scheepvaart. Uitg. Nygh en van Ditmar Demmendal nu reeds 45 jaar lid van het j Den Haag-Rotterdam, illustere genoodschap is, hetgeen door de Rotterdam. zonen. Uit: hartekre- Victor Hugo: De klokkenluider van d' Notre Dame. Amstelboeken: uitg. L. Veen, Amsterdam. SINDS TWEE WEKEN IN LEIDEN SINDS 1 SEPTEMBER opereert in Leiden een stadswacht, die zoals de wegenwacht dat sedert jaar en dag op de grote wegen doet, hulp verleent aan automobilisten die met panne langs de weg staan. Voor de éérste september was de gestrande automobilist gedwongen een garage op te zoeken, die hem uit de nood zou kunnen helpen. Vooral 's nachts was dit vaak een vruchteloos zoeken, terwijl over dag weinig garagehouders tijd vrij konden maken om de stad in te gaan om naar de mankementen van de aan velerlei kwaaltjes blootgestelde vierwielers te komen kijken. Het was daarom voor velen een zegen, toen de heer C. A. Mostert van de Middelstegracht zijn autoreparatiewacht lanceerde. De lancering was in ruime mate voorbereid, en nu reeds heeft het er alle schijn van, dat het een succesvolle vlucht wordt, die de LAD gaat nemen. OPENING VAN TWEE NIEUWE LEIDSE KLEUTERSCHOLEN Wethouder S. Sanne* zal op woensdag 21 september om 16.00 uur de openbare kleuterschool aan de Bernhardkade ope nen. Precies een week later (28 sep tember 16.00 uur) zal mej. G. n. M. Ge- lauff, lnspectrlce van het kleuteronder wijs de opening verrichten van de open bare kleuterschool „De Klimop" aan de Mejr van Streefkerkstraat (Roodenbur- gerstraat Beide gebouwen zyn van het z.g. HB 80-bouway8teem, in welke serie reeds zeven lagere scholen, vier kleuterscho len. drie mulo-scholen, een mythylachool en een nazorgwerkplaata zijn gebouwd. Voorlopig staan nog twee lagere scho len van dit door ir. Th. K. J. Koch, hood van de afdeling bouwkunde van Gemeentewerken, voor Lelden aange paste systeem op het bouwprogramma. ROTTERDAM STOND MODEL „DE LEIDSE Autoreparatie Dienst" staat los van elke garage, is een zelfstan dig optredend orgaan, dat diensten verleent aan alle automobilisten, die de ze diensten wensen", verklaart de 22- jarige Initiatiefnemer. „Voor iedere op roep stellen we een uur van onze tyd beschikbaar. d.w.z. als een reparatie langer dan een uur gaat duren, verwy- zen we de automobilist naar een gara ge". De heer Mostert. die 24 uur per dag disponibel is - de telefoon staat naast zijn bed - runt de zaak op het ogenblik nog alleen. Gezien het eerste succea is het niet onmogeiyk, dat de dienst wordt uitgebreid tot drie uitruk- auto's. „Er is veel werk voor", zegt Mobieledienstchef-Mostert. In Rotterdam waar een dergelijke dienst het eerst van de grond is gekomen, heeft hij het sys teem bestudeerd en van zijn ervaringen daar opgedaan heeft hy ln Leiden ruim schoots gebruik gemaakt. VERSTREKKENDE SERVICE WAS HET niet moeliyk zo plotseling te beginnen zonder enige publiciteit? „Geenszins, de Leidse politie dienst maar aan de pechvogel te geven, die ons dan dadelyk ziet verschijnea! Wanneer er meerdere aanvragen tege lijk binnen komen, worden de klanten in volgorde van aanvraag behandeld,( maar lang behoeven ze nooit te wachten i Als de reiziger van buiten de stad komt en achteraf biykt, dat zijn wagen naar een garage moet, kunnen wij bovendien bemiddeling verlenen voor de terugreis per taxi, trein of vliegtuig/ terwijl we ook contacten hebben niet hotels, waarheen we onze klanten even-1 tueel kunnen verwyzen. PECHPAKKET VOOR IEDER AUTOMERK VAN ALLE automerken heeft de hee: Mostert pechpaketten in voorraad. D( automobilist, die van de dienst gebruik wenst te maken, zal dus het merk zyn auto moeten vermelden, als hy d< dienst belt, zodat het slechts het meesl nomen naar de plaats van het onheil noodzakeiyke behoeft te worden meege- Voor een „geval" rekent „dokter" Mos tert 8,- ineens en voorts 10,- a!i uurtarief. Buiten de stadsgrenzen word' het basistarief evenredig hoger, terwijl het uurtarief ook varieert al naarge lang het dag. avond of nacht Is. to: maximaal 17,-. De LAD is te berei- vendien erg ingenomen met deze parti- ken onder twee telefoonnummers cullere dienst. Vroeger kon zy gestrande elf uur 's avonds 21496. daarna 20691 automobilisten vrywel niet helpen, nu I Tok ln het weekeinde kan men de Auto behoeven ze het telefoonnummer van de hulpdienst oproepen. tot I

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4