Conditie van Magyaren vaagde in slotoffensief achterstand weg IN HONGARIJE WEL OP DE TELEVISIE High Hat op Duindigt ster in Gouden Droom Slim spel van Wag* enaar sr. Toch best voetbal van Oranjeteam WAS NEDERLAND MAAR IN ENGELAND GEWEEST Veldslag stadion voor hekken Feijenoord L»0.«^ririDAG 8 SEPTEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINa P.O. lieeft. overigens na de rust ook de handen flink uit de mouwen moeten steken. Hij lijkt op deze foto gepasseerd, maar de bal zal het doel niet bereiken. ROTTERDAM Het heeft er lang naar uit gezien, dat een verrassend goed voetballend Nederlands elftal in de eerste wedstrijd om het voetbalkampioenschap van Europa met een sensationele overwinning op Hongarije I zou starten. Miel Pijs en de jonge debutant j Johan Cruyff (19) hadden twee prachtige doelpunten gelegd in het doel van keeper SzentmiUialyi, negen minuten voor en vijf minuten na de rust. Het 19 jaar oude wonder kind van Ajax (nog altijd een groot bewon deraar van Piet Keizer) had op een haar na in de zesde minuut de stand op 30 kunnen brengen, maar toen raakte hij vlak voor het (Van onze paardesportmedewerker) Fouquet was in de Jonkerprys gister middag op Duindigt de grote negatieve verrassing. Hfl maakte aan de koi> drie fouten die voldoende waren voor uit schakeling. Freeloader, die liem ou de hielen zat. werd toen ruim voor French Mao en Flying Hollandia winnaar. Bij de Joffers was het. een groot ge drang aan de start: vjjftien paarden- Alleen Freya Hollandia kwam zonder fouten en tooh zeer snel van start en de voorsprong die zij direct nam gaf de anderen geen kans meer. al kwam tenslotte Fratertje S nog wel in de De belangrijkste van de twee rennen was de Gouden Droom. High Hat heeft V OLLE YB ALTITELS Prachtig duel Rusland-Japan PRAAG Wereld- en olympisch kampioen Rusland is woensdagavond na een boeiend en enerverend volley- balgevecht van ruim tweeëneenhalf uur met 82 (11512, 12—15, 415, 157, 15—8) verslagen door Japan. Een uitslag, die voor de Russen de kans op prolongatie van de titel tot een minimum heeft gereduceerd. De strijd tussen de Russen en de Ja panners zal zonder enige twijfel de ge schiedenis ingaan als een van de hoogte punten uit dit zevende wereldkampioen schap. Na een imponerende start van de Japanners, die aan het net rijkelijk met hun variaties strooiden en 'n 71-voor- sprong opbouwden kregen de Russen be ter vat op het Japanse spel waar zij een gedegen en harde aanval tegenover stel de. Bij 1010 stonden de beide titelpre- tendenten weer gelijk, maar Japan greep met 1512 de eerste winst. In de beide volgende sets, groeiden de Russen naar een grote hoogte. Regelmatig slaagden de Russische spelers erin hun grotere lengte aan het net uit te buiten en met een dreunende smash te bekro nen. Vooral Kravchenko, was bijzonder goed op dreef en had het grootste aan deel in de 1512 en 154-zege waarmee Rusland de stand op 2—1 bepaalde. Maar de Japanners kwamen geweldig terug. Hun variaties aan het net werden nog talrijker en nog geraffineerder en de Russische verdediging raakte steeds meer in paniek. Na een duidelijke Ja panse zege in de vierde, bereikte t spel in de vijfde set «en zelden vertoond ni veau. Luidde aangemoedigd door bijna 15.000 Tsjechen brachten de Japanners de eindstand op 32. Het Nederlandse volleybalteam won van de oude rivaal België na een wei nig fraai, maar wel bijzonder spannend duel met 3—1 (16—4, 15—10, 7—15, 1512). In bijna alle sets was het een gelijkopg&ande strijd met de Neder landers steeds iets sterker in de aan val. Vooral Jan Jansen en Jacques de Vink brachten vele punten binnen. daar geen problemen van gemaakt en met zeer ruime voorsprong gewonnen. Kohinoor was verrast aan de start en gaf Marijke de ruimte om tweede te worden. Boy van Quick en Cyrano Silk zijn de laatste tijd vrijwel precies aan elkaar ge waagd. Ditmaal had Quicksilvers zoontje Wagenaar sr. op de" sulkey, maar Smit had leerling De Graaf achter Cyrano gezet. De Graaf reed lang niet dom. maar de oude Wagenaar koos heel pre cies zijn positie waarvan hij van kop af zijn sprint inzette. Cyrano kon er niet vlug genoeg bijkomen en de Boy won ingehouden. Toto: winn 16.40. plaats 2.40. 1.40, 2,50, gekopp 28.20 cov 3.10, trio 886,90. Christine Maoprijs (2120 m) 1. Boy van s"i%'JACTalËKr m-*-- *.60, plaats 1.10, 1,30, 220, ge- 3.50. 1 Cis ca Scotch (M. AL GTstrengM.25'3^ Diamantvink S, 3. Dorothea Toto: winn 2.70 platts 1.8Ó. 3.30, 2.80 ge kopp 12.20, cov 1150 trio 13-i Jonkerprys (1400 m 1 Freeloader (B de Vries Mac, 3. Flying Hollandia ^Toto: winn 3.60. plaats Diomedea S-prijs (2000 m) met autostart) 1. Draisine (ir. J. Oosting) 1.22.6, 2 C Da mascus B. 3 Zlngly Sister plaata 70 240. 1.90, .30. trio 1187.20 1.28.2. 2. French 2.30, 3.40. gekopp j gejcopp 19.10. cov 10 j Freyae9ollandia((M. Kemp er op 800 m weer sneller •gay1.28,1. 2. Fra- j!"p5aats 1.50 1.70, 1.60. ge- Chantiagopry's (2120 m) G Barö'nea Spen cer K (A. O. Groenewegen) 1.23,1. 2. Ana- stasia Hanover 3. Zombro Pluto. Toto: winn 2.80, plaats 1.20, 1.90. 2.80, gekopp 5.70, cov 5.30. trio 147.10 El Macprits (2020 m). 1. El Mac (M. W. M. Lange) 1.31,3, 2. Erna M. 3. Enigste. Toto: winn 6.60, plaats 2.10. 2.—. 3.30. ge- winn 1.80, plaats 1.40, 2.70. gekopp Amigo (L. Rance) meet 180.000.50, Van onze sportredacteur Jan Lutz) Hongaarse doel de bal niet goed. Voor de oude strijdkreet „Abe, Abe, Abe!" hadden meer dan zestigduizend mensen in liet prop volle Feijenoordstadion een nieuwe strijdleus gevonden: „Cruyffie, Cruyffie!Met de 2O-voorsprong scheen de zaak tegen de tot dusverre tamelijk mat voetballende Honga ren bekeken. Helaas maakte men een kost bare vergissing, de conditie van de Magyaren bleek in het verloop van het tweede bedrijf beduidend beter; Nederland weed in het defensief gedrongen, hield nog geruime tijd stand, maar moest tenslotte capituleren voor de constant attaquerende Hongaren, die in het laatste half uur vrijwel doorlopend op de Nederlandse speelhelft bivakkeerden. Een kwartier voor het einde drukte rechtsbuiten Molnar de bal achter een al door een enorm hard schot van Albert gevelde Pieters Graaf land, twee minuten voor het slotsignaal van de rustig leidende Noorse arbiter Birger Nielsen bracht Meszóly met een kopbal de stand in evenwicht. Eenmaal hielp in die tweede helft de lat Oranje nog, toen Bene op één meter afstand inschoot, zelfs tweemaal, want de van de lat terugstuitende bal gaf hij opnieuw een tik en toen baalde aanvoerder Schrijvers de bal nog juist van de doellijn. Sfeer was er al onmiddellijk in de be tonnen kuip op deze zwoele nazomerse I avond, bladstil en dus ideaal om te voetballen. Met zijn eerste acties zorg de het Nederlands elftal prompt voor het gevoel, „er gaat Iets fijns gebeu ren". Toen de Hongaarse doelman een harde kopbal van Piet Keizer tot hoek schop sloeg, begon men al luidruchtig te zingen „Hup Holland Hup"! Pittige stemming dus binnen de betonnen mu ren; daarbuiten doolden groepen moede loos rond de hekken, in de hoop nog een kaartje te bemachtigen. Men had ge dacht dat er nog genoeg voor handen wa ren. Men had ook gedacht dat te elfder ure was besloten de wedstrijd als nog op de tv te brengen. Dat gebeurde ook, maar uitsluitend voor de Hongaar se beeldbuizen. Eigenlijk jammer, dat het Nederlandse publiek dit oranjeteam niet in actie heeft kunnen zien, althans in de eerste helft en daarna nog een twintig minuten na de rust. In die pe riode was Nederland de sterke en ver rassende ploeg, die met doordachte aan vallen menigmaal ontreddering bracht in de toch wel voor haar taak bereken de Hongaarse verdediging. Een comple te Ajax-voorhoede dus. Voorheen haalde men de Feljenoorders en massa in het nationale elftal. Het moet worden ge zegd, dat het ln de eerste helft best marcheerde met die vier jongens van het roemruchte Ajax. En toch heeft men zich zo bezien wij het tenminste een tikje teleurgesteld gevoeld omdat het zo immens lang duurde voordat het con stant op dreef zijnde AJax-kwartet tot een doelpunt kwam. Hoofdzakelijk kwam dat op rekening van Piet Keizer, die be slist minder in vorm was dan in de wedstrijden voor Ajax. Daardoor duur de het geruime tijd. voordat de kleine Johan Cruyff uit de verf kwam en hoe! en ook Klaas Nuninga en Sjakie Swart, rustiger en beheerster, konden door de te geringe ontplooiing van de talentvol le Piet Keizer niet steeds tot die combi naties komen, die zij al zo mooi in het hoofd hadden. Nu zat het de jongens van bonds coach George Kessler in de aanvang nogal mee door het wel bijzonder tam me en tempo-arme spel van de tegenpar tij. In Engeland bij het wereldtoemooi was men anders gewend geweest. Daar door ging de opbouw van da aanvallen ook gemakkelijker dan men zich had voorgesteld. Het kan best zijn dat Juist in die eerste helft de Nederlanders te veel energie hebben gebruikt waardoor de partij in de tweede helft nog bijna een complete mislukking voor Oranje werd. In elk geval was het parool voor het eerste bedrijf aanvallen en nog eens aanvallen en zoveel mogelijk doel punten fabriceren. Men heeft zijn best gedaan en het publiek menigmaal tot grote geestdrift gebracht. Het was ten minste weer eens voetbal, dat bewees (na België, en Schotland) dat Kessler toch werkelijk op de goede weg is met de opbouw van een sterk en winnend Nederlands elftal. KEULEN Franz-Josef Kemper, de jonge West-Duitser, die enkele weken geleden het Europese record op de 800 meter op 1.44,9 bracht, heeft woens dag tijdens internationale atletiekwed strijden in Keulen het Europese record op de 880 yards verbeterd. Kemper, die vorige week tijdens de Europese kam pioenschappen in Boedapest zilver ver overde. liep 1 min. en 47.3 sec. waar mee hij 0.1 sec sneller was dan de Ier Noel Carroll, die op 3 augustus in Dublin tot 1.47.4 kwam. 1 wee nieuwe boksprofessionals DEN HAAG Het kleine aantal Ne derlandse profboksers krijgt met in gang van liet nieuwe seizoen verster king. De Nederlandse boksbond heeft aan twee amateurkampioenen toestemming gegeven om over te gaan naar de be roepsboksers: het zijn de Utrechter Joop Verbon (zwaarwelter) en Joop Kruis uit Amsterdam, die titelhouder in het midden gewicht is. De boksbond heeft voorts de Amsterdammer Eddy Kik8 de amateurtitel bij de zwaarge wichten gegeven. De NBB deed dit om dat het niet mogelijk bleek de finale party Kiks-Walda, die al enkel# malen was uitgesteld, te houden. het schot grijpende Voor het Hongaarse doel heeft zich menig benauwd moment afgespeeld. Met vereende krachten kan Swart (links) de doortocht worden belet. Moeilijk kunnen wij ons vooretellen, dat de bondscoach zijn jongens opdracht heeft gegeven bij de stand 20 (vijf mi nuten na de rust scoorde Cruyff zijn eerste interlanddoelpunt en op magistra le wijze) de voorsprong vast te houden door massaal te gaan verdedigen. Met nog veertig minuten voor de boeg zou dat een dwaasheid zijn geweest. En toch zag men het gebeuren In het veld. Indirecte aanleiding voor het terugvallen van Nederlands aggressivitelt was het nog vrij abrupte ineenstorten voor de aanval. Tja, en dat is ook weer niet I vreemd, omdat iedereen zo langzamer hand weet, dat Piet Keizer fysiek niet voldoende is, om een gehele wedstrijd j op volle kracht uit te spelen. Algemeen J geldt: Piet Keizer is goed voor drie kwar tier. Zo was het ook nu. Plet Keizer kon I men wel vergeten; daarbij verhoogden de Hongaren het tempo en algauw was het spelbeeld geheel gewijzigd. Nu was Hongarije constant in de aanval en moest j Oranje alle zeilen bijzetten om de te- genstander in dit eerste toernooi om het I voetbalkampioenschap van Europa men weet dat wij zijn Ingedeeld bij Oost- Duitsland, Hongarije en Denemarken het scoren te beletten. Geen kwaad woord van de verdediging en van Pieters Graafland, maar een Hongaars suc ces kon op de duur met een Nederlands elftal, dat met de rug tegen de muur werd «('dwongen, niet uitblijven. Middenvoor Albert, die in het wereldtoemooi zo ver bluffend goed voetbalde en hier in het Feijenoordstadion amper opviel, be wees toch zijn aparte talent met een enorm hard en verraderlijk diagonaal schot, een kwartier voor het slotsignaal. Wel zag de vallende Pieters Graafland nog kans de bal bulten het doel te hou den maar hij kreeg het leder niet onder controle en de snelle rechtsbuiten Bene, had geen moeite de Nederlandse voor sprong te halveren. Moeizaam bleef Oranje overeind, Bennie Muller en Mlel P(js zwoegden zonder een seconde rust en vlak achter dat. duo opereerden Daan Schrijvers met zijn mannen, de felle Flinkevleugel, Israël, Veldhoen en een volop gespannen Pie ters Graafland onder de lat. De wijzers van de grote elektrische stadionklok tik ten traag de minuten weg. Nog drie, nog Prijzende woorden van Hongaarse coach in die tweede helft, maar het King gewoon niet meer /el Klaas Nuninga, wiens rechter- onderbeen een leiyke bloed uitstorting vertoonde. ..wy hadden bij s ook de enige reden hy verrast waa door het sterke kwartder de konden grootste lof wij ln het 'aatj r moeten staan" vond aanvoerder Daan Sohrijv de Nederland* eerlek gezegd bang. 11 de op alleen muur erg harde te genstand. maar uw ploeg heeft ons op de knieën gebracht .sterk combinatiespel, voldaan voelde was George rug*gekregen. Verder z wy hebben ln dezp wedstrijd r groot aanvoerder te- goed schieten en consequent 1 elke correct te verdedigen. De Keesier, de KNVB-coach; zyn kritiek niet fair zijn tegen- sterkste Nederlandse spelers? voorganger Denis Neville na afloop ln de dampend be- juist op deze dag per boot uit ledig heeft ingezet", nauwdc atmosfeer by de dou- Rotterdam voorgoed naar En- ches ln beide kleedkamers de geland vertrokken. „Natuur- typische stemming van de ge- lijk ben ik tevreden, zeer te- domein sip vol- Die jongen Cruyff is een on- grypbare geweldenaar en ver der vond Ik Israël en uw cap- De Hongaren zaten ln lnin tain Schrijvers de beste men- in de defensie. Jammer mengde gevoelens. By de Ne- vreden zelfs", aldus Kessler. staren. Zij gaven de indruk dat Nederland deze zomer niet derlanders had het gelyke spel de uitwerking van een neder laag. „Jammer en onnodig" wereldkampioenschap. Bij was het Leitmotiv der menin gen „Dom gespeeld hebben w(j Voethal in Engeland LONDEN De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden in de eerste divisie van de Engelse league lulden: Chelsea-Leicester City 2—2. Leeds UnitedSunderland 2—1, Man chester City -West Ham United 1—4, Newcastle United—West Bromwich Al bion 1—3, Stoke CityManchester 3—0. WENEN Vojvodina Novi Sad zege vierde in Wenen met 10 over Admlra Energie. Het enige doelpunt werd na de hervatting gescoord. De wedstrijd tussen Arls Bonneweg en Llnfield Noord-Ierland), die In Luxemburg werd gespeeld, eindigde onbeslist: 33. LA VAL ETTA Op Malta werd een extra-voorrondewedstrljd gespeeld tus sen TZ Sofia en Sliema Wanderers. So fia won met 2—1* twee minuten, En toen kwam die harde kopbal van achterspeler Mcszóly ,die via de onderkant van de lat in het doel van Oranje schoof. Uitbundige vreugde (uiteraard) bij de Hongaren, die ruim driekwart van de wedstrijd als verliezers stonden genoteerd. De wer kelijk puike conditie van de tegenpar tij heeft echter George Kèssier en zijn elftal min of meer verrast. Daardoor werd de defensieve tactiek na het tweede doel punt een onontkoombare zaak. Gevolg zal dus ongetwijfeld zijn dat George Kessler nog meer zal moeten doen aan de conditie van zijn semiprofs plus de enkele full time profs zoals o.a. Johan Cruyff. De volgende wedstrijd voor Neder land is op 30 november op eigen grond tegen Denemarken. Daarna is er voorlopig rust. De moeilijke uitwedstrijd tegen Oost-Duitsland is vastgeteld op 5 april 1967, de return op 13 september 1967. Op 4 oktober van het volgend jaar spelen wij in Kopenhagen tegen Denemarken. Cassius Clay wil geen doping FRANKFURT. C'asolun Clay en Karl Mlidenberger zullen zaterdag bel den, vóórdat zij voor de strijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht In de ring van het Frankfurter Wald- ntadlon stappen, een anti-dopingsonder- zoek moeten ondergaan. Dit op verzoek van de manager van Clay. Angela Dun- 1STANBOEL Rapid Wlen heeft zich woensdag ln Istanboel geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Oostenrijkers versloegen Galatusuray op eigen terrein met 53, Van minuut tot minuut (Van onze sportredactie) 3. Hongaren laten zich zien. maar schot Rakosl gaat over. 4. Nuninga forceert voor Ne derland eerste hoekschop, even later gevolgd door een tweede vun Swart na een fraaie kopbal van Keizer. 6. Eerste hoekschop Hongarije. 8. Scheidsrechter moet van con der grensrechters een fluit le- 12. Derde hoekschop Nederland Keizer) en vierde hoekschop Nederland (Swart). 15. Bene mist, met alleen Eddie PG voor zich, grandioos. 16. Tweede hoekschop HongarlJ#. 18. Derde hoekschop Hongarije. 22. Uitverkocht stadion verwacht doelpunt van Oranje wanneer Keizer vrije schop mag ne men. Schot gaat echter een meter over. 27. Vierde hoekschop Hongarije. 28. Vijfde hoekschop Hongarije. 29. Zesde hoekschop Hongarije. 30. Nederlandse doel ontsnapt aan doorboring: Flinkevleugel brengt redding op lijn. Zeven de hoekschop Hongarije. 32. Vijfde hoekschop Nederland (Cruyff). 33. Achtste hoekschop Hongarije. Negende hoekschop Hongarije. 35. Opgedrongen Pijs schudt te genstander van zich af en lost vanaf lfl-meterlljn schitterend schot dat onhoudbaar langs Hongaarse doelman vliegt (10). Vanaf aftrap moet PG zich voor de voeten van door gebroken Farkas werpen. 37. Hongaarse doelman kan ter nauwernood wippertje van Cruyff uit pass van mee naar voren getrokken Flinkevleu gel) stoppen. 41. Tiende hoekschop Hongarije. 45. Rust (1—0 voor Nederland). 46. Cruyff schiet na solo over. 49. Piet Keizer dwingt voor Ne derland zesde hoekschop af. 51. Schitterende combinatie tus sen Nuninga en Cruyff wordt door de Jeugdige debuterende AJacied op magistrale wijze met het linkerbeen in tweede Nederlandse doelpunt omge zet (2-0). 53. Cruyff slingert zich wederom door Hongaarse defensie, maar zijn gevaarlijke inzet wordt nu uit doel gewerkt. 54. Elfde hoekschop Hongarije. 55. Zevende hoekschop Neder land na combinatie tussen Veldhoen en alweer Cruyff. 57. Uit een aolo van Swart ont staat Nederlands achtste hoek- 60. Twaalfde hoekschop Honga rije. 61. Dertiende hoekschop Honga rije. 62. Veertiende hoekschop Honga rije, nadat een kopbal van Meszóly door Eddle PG uit hoek was gegrabbeld. 66. Eddle PG maakt vrije schop van Slpos onschadelijk. Ne derland trekt zich steeds meer in verdediging terug. Honga rije wordt nu aanzienlijk ster ker. 67. Vijftiende hoekschop Honga rije. 73. Florlan Albert lost gevaarlijk schot, bal atult terug van Ed dle PG en Molnar schiet ln (2—1). 74. Nederland ontsnapt op mira culeuze wijze: Bene raakt de lat en vindt vervolgens li chaam van Schrijvers als ob stakel voor (naderende) ge lijkmaker. 75. Zestiende hoekschop Honga rije. 76. Zeventiende hoekschop Honga rije. 77. Achttiende hoekschop Honga rije. 78. Negentiende hoekachop Hon garije. 80. Massaal verdedigend Neder land lijkt het toch nog te kun nen houden, maar: 86. Uit voorzet van llnka kopt Meszóly vlu onderkant van lat de (verdiende) gelijkma ker achter Pieters Graafland (2—2). 90. Noorse scheidsrechter Birger Ntlsen fluit voor laatste maal. Elndstan'* 2—2. (Van onze sportredactie ROTTERDAM De suppoost mot nummer 206 op zRn pet zei op vaderlijke toon „Jongens. Jullie werken ons zelf tegen. Je maakt er zelf een rotaooi van. Ze hebben er net vier naar het ziekenhuis gebracht. Allemaal door de honden gebeten toen ze ook voor noppes binnen wilden komen." Het Feijenoordstadion moest gisteravond een belegering doorstaan. Dat is heel Umg geleden, zei een vergrijsde Rotterdammer. Terwijl in de betonnen kuip 22 voetbal Iers en 65.000 mensen zich opmaakten voor de strijd, duurde de Invasie voort. Uit het station en van de hoge trappen golfden duizenden voetballiefhebbers ln niet te stuiten stromen naar de ingangen. Hier en daar werden de poorten gesloten, en als de bewapende en bereden politie niet ln de buurt was gingen hondorden verhitte liefhebbers over tot het organiseren van een „doorstoot" Het wilde vele malen hikken, totdat de politie te paard eraan te pas kwam en de menigte uiteen reed. Oingen de zitplaatsen rond 7 uur nog voor de op zich reeds weinig verheffende prijs van 15 gulden weg. later werden het prijzen van vier tientjes voor staan plaatsen en 60 gulden voor zitplaatsen. Duizenden en duizenden zwaar teleurge stelde fans verdrongen zich voor de hekken. De politie stond aan de andere kant met honden, die diverse malen aan bet werk moeeten

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7