'i AARDBEVINGEN TEISTEREN GROTE DELEN VAN MOEDER AARDE Seismografen vangen gemiddeld één miljoen schokken per jaar Van Tokio tot San Francisco lange keten van dood en verwoesting Goud van Renate Leonhardt lonkt 30 jaar op zeebodem PAOINA 12 DE LEEDSE COURANT (Van een oneer redacteuren) DEN HAAG - De seismografen note ren nuchter en koel: gemiddeld één mil joen aardschokken per jaar, gemiddeld duizend ervan ver oorzaken vernielin gen, honderd ervan zijn zeer sterk en tien ervan catastro faal. De miljoenen stad Tokio is steeds weer een geteisterd centrum, Agadir in Noord-Afrika werd in enkele seconden geheel vernield, van Skoplje bleef bijna alleen een ruïne over, het eiland Bali werd een vernielde parel, Oost-Turkije is thans in rouw. Aardbevingen blijven een groot deel van de wereld teisteren, week-in-week-uit. De mens weet precies hoeveel er zijn en waar ze geregistreerd worden. Hij weet ook hoe de beving ontstaat, alleen niet wanneer en hoe lang. Dat is de grote tragiek voor de mensheid tussen Tokio en San Francisco, waar de ram pen der natuur al sinds eeuwen een spoor van dood en verwoesting hebben achtergelaten. Tokio-Yokohama, Messina, San Fran cisco, Los Angelos, Noord-Bi-abant, Aga- dir, het Griekse ellandengebled, Douzad in Iran, Skoplje In Joego-Slavië, en weer Oost-Turklje zijn nog maar enkele voorbeelden sinds 1900, welke gevolgen aardbevingen voor de wereld hebben. Van Noord-Brabant, dat in 1932 zij 't zeer licht door een aardbeving ge troffen werd met als kern de gemeente Uden, weten nog heel wat mensen af. Van de ramp, die over het Joego slavische Skoplje kwam, vertellen tal van Nederlandse toeristen nog steeds allerlei verschrikkingen en In Iran heb ben Nederlandse jongeren na de aard beving rond Douzadj op dringend ver zoek van prinses Beatrix de nood helpen lenigen. Van de aardbeving, die zestig jaar ge leden San Francisco bijna geheel ver woestte, verscheen voor de oorlgo een film met Clark Gable in de hoofdrol. Maar hoe realistisch deze film ook was, hij betekent niets met de beelden van leed en verwoesting, die de t.v. ons nu uit Oost-Turklje geeft. Drieduizend of meer doden, een hele stad van de aar de weggevaagd en niet te pellen mense lijk leed. Betrekkelijke rust De geschiedenis is er vol van. Op 1 september 1923 werden de Japanse ste den Tokio en Yokohama verwoest. Vol gens gegevens van de seismoloog dr. J. Veldkamp (niet te verwarren met de sociaal-econoom, de huidige minister dr. J. Veldkamp) kwamen bij deze aardbeving, die met tussenpozen tel kens enkele seconden duurde 250.000 mensen om het leven en werd een half miljoen hulzen verwoest. De aardbe vingsramp werd nog overheerst door een direct daarop volgende wervel storm, die duizenden nieuwe slachtof fers maakte. Twee jaar later, toen men de balans van deze verschrikking had opgemaakt schreef een Japanse geleer de: „Nu genieten de bewoners van To kio, Yokohama en de andere plaatsen In de omtrek van een betrekkelijke rust, althans voor zover het aard bevingen betreft. Want er vin den gemiddeld slechts twee schokken per week plaats.' Op 18 april 1906 werd de gouden stad San Francisco 's morgens rond half vijf in één minuut vor een groot deel vernield. Het verslag uit deze dagen meldt: „Nog vóórdat de bewoners hun huizen verlateh hadden e grepen wat er gebeurd stegen boven de stad overal rookzuilen op, die met de enorme stofmassa's aangroei den tot één grote zwarte wolk. Er was brand ontstaan. Daar de waterleidingsbuizen op schillende plaatsen vernield waren, stond er weinig druk op het water en kon het vuur niet met gewone middelen be streden worden, zodat het zich ongehinderd kon uitbreiden. Gedurende drie dagen trachtte men de branden te beperken door op verschil lende bedreigde punten de huizen op te blazen met behulp van dynamiet Een jaar later trof Los Angelos een bijna gelijk lot door een beving, die zich over een groot gebied uitstrekte. De Italiaanse havenstad Messina trof op 28 december 1908 's morgens tegen half zes een dergelijke aardbevings ramp. Een scheepskapitein schreef over deze ramp: „Om 7 uur gingen we achter het ne velgordijn voor anker, de nevel trok langzaam op en nu zagen we aén de Het meest recent in onze herinnering is de ramp, die in juli 1963 de stad Skolpje in Joego-Slavië trof. Drie foto's van die ramp zijn hierbij afgedrukt. Het zijn beelden die bij elke aardbeving terugkeren: van hoop op het redden van overlevenden, van rouw om doden, van zorg voor hun begrafenis. kust de ingestorte vuurtoren. Boten kwamen naar ons toe en men vroeg om hulp. De ingang van de baai was door omgeslagen boten en barken, door meubelstukken en houtmassa's geheel versperd. Toen wij de kust naderden, zagen we op de plaats waar de stad zich moest bevinden, slechts hopen puin met hier en daar halfverwoeste huizen. In een ogenblik nadat de secondewijzer van het horloge eenmaal zijn kringloop had volbracht was de gehele wonder volle organisatie in een puinhoop veran- Op de vierde dag na de katastrofe was het hartverscheurend weeklagen nog niet verstomd. Een vloedgolf, waarvan hoogte op 10 meter werd geschat, was over het strand van Messina voortge rold en had het instorten van de kust- gebouwen, die reeds ten dele door de aardbeving waren vernield, voltooid. Honderden mensen had hij naar zee ge spoeld, honderden lijken, die door de golven tot een afschuwelijke kluwen sa mengeperst waren, dreven in de baai". Menselijk tekort De geschiedenis leert, dat aardbevin gen, zeker de zeer zware trillingen, ge paard gaan met andere natuurrampen, zoals vloedgolven en wervelstormen. De kustgebieden in de gordel tussen To kio en San Francisco en ook ver daar buiten worden daardoor kort na de be vingen' soms opnieuw hevig getroffen met alle verschrikkelijke gevolgen van- Seismologen, die zich al sinds men senheugenis met de aardbevingen bezig houden, kanten zich telkens weer tegen allerlei romantisch-verschrikkelijke ver halen over de aardbevingen en hun bij verschijnselen. En iedere keer weer wij ten velen van deze geleerden het groot aantal slachtoffers en de verwoestingen voor een deel aan de gebrekkige behui zingen. de verkeerde bouwconstructies, het gebrek aan de meest-elementaire menselijke voorzieningen, waardoor dikwijls epidemieën uitbreken kort na de rampen. Dr. L. Don Leet, hoogle raar aan de Amerikaanse Harvarduni- versiteit heeft dit een jaar of acht ge leden in zijn boek „Causes of cata strophe" (waarin tal van aardbevingen beschreven zijn) eveneens gedaan. Hij •deelt de mening van vele geologen en geofysici, dat de mens dikwijls mede oorzaak, althans een verlengstuk kan zijn van allerlei rampen, die de natuur hem berokkent. Feit is echter ook, dat vele natuur rampen, zeker de aardbevingen ver schijnselen zijn, waaraan de mens nog steeds bitter weinig kan doen. De aard beving is nu eenmaal een geologisch verschijnsel van allerlei spanningen, die zich diep onder 't aardoppervlak dik wijls tot 60 km diep en soms nog veel dieper voordoen als gevolg van ver anderingen en verschuivingen. Natuur kundigen zijn het er in ieder geval over1 eens: ,,De aarde is niet massief, in haar binnenste komen veel grote ga ten, holen en grotten voor". En in deze gaten, holen en grotten is een constan te beweging gaande, die zich herhaalde lijk ontlaadt in allerlei spanningen: van aardbevingen, van vulkaanuitbarstin gen, van vloedgolven en dergelijke. De beste menselijke voorziening zal daar aan weinig kunnen veranderen, zeker niet in de gordel langs Middellandse Zee-Balkan, Klein-Azië, Kaukasus- Iran-Soenda-eilanden-Molukken, Japan, in de Stille Oceaan en langs de gordel rond Aleoeten en de westkust van Noord- en Zuid-Amerika. „Aardbevingen zijn geologische ver schijnselen. De meeste en zwaarste aardbevingen hangen samen met de bouw, de architectuur der aarde. Zij zijn het gevolg van verplaatsingen in de aarde. Bovendien kent men zogenaamde instortingsaardbevingen, die ontstaan doordat holle ruimten in de aardkorst instorten, Zij zijn altijd zeer lokaal en veroorzaken geen katastrofes", aldus de Amerikaan dr. L. Don Leet. Hij geeft als verklaring van de aardbeving: „Zij is het gevolg van breuken in de vaste rotsgesteenten der aardkorst. Soms ontstaan de breuken op grote diepten, soms ook dicht onder de opper vlakte of zelfs aan de oppervlakte. De vorming van barsten en scheuren aan de oppervlakte tijdens de beving is er een indirect gevolg van en is een nor maal verschijnsel". Hoe dit ook zij: een groot deel van de wereld blijft geteisterd door deze na tuurrampen, waaraan de mens nog bitter weinig kan doen. Alleen misschien wat de seismologen en an dere geleerden willen -r- zodanig bou wen, dat de schade zo klein mogelijk 1 blijft. Voorbeelden zijn de nieuwbouw spannen. in Japan en in verschillende bedreigde Amerikaanse streken. Zoals de mens zich ook beschermt tegen besmettelijke ziekten door medicijnen, tegen vloed golven door goede dijken en tegen ra dio-activiteit door speciale apparatuur ruimtevaarders. Blijft daarbij altijd nog de grote kans op catastrofes zoals nu weer in Oost- Turkije. Het wordt hoog tijd, dat de mensheid zich in zijn geheel telkens weer inzet voor het lenigen van de nood na dergelijke natuurrampen. De meeste landen blijven steeds weer af hankelijk van wat anderen individueel bereid zijn te doen. De Verenigde Na ties, die nauwelijks meer in staat is conflicten te voorkomen, kunnen hierin humanitair arbeidsterrein vin den: een wereldhulpfonds voor men- diè massaal door natuurrampen getroffen worden. Seismologen, geolo gen, geofysici en duizenden gewone zullen zich er graag voor in- Van verslaggevers WIJDE WORMER Wanneer men Piet Visser, do 64-jarlge (ongebouwde ex-fruitteler en de hoofdrolspeler in hel drama van de Kenate Leonhardt, mag geloven, zullen over enkel, weken goud t zilver, juwelen en diamanten van het In 1917 door een Engelse torpedo In de grond geboord Duitse stoomschip, aan de Noordzee worden ontworsteld. Het op de haaksgronden liggende wrak Is voor Plet Visser, die een bezoeker van achter zijn brlileglazen lang observeert. Nieuwe duik naar 75 miljoen kan losmaken. De marüiestad Den Helder /.al opnieuw het domein worden van de goudzoekers, die er heilig van overtuigd zijn dat de Kenate 75 miljoen aan goud in haar mimen heeft liggen. Vsser „beat" een uit. 1938 daterende verklaring van d> Humburgse Aug. Knoop und Bauch assuradeurs met de opgave van de totale lading en twee verklaringen van overlevenden van de ramp met de Renate, die hij angstvallig in zijn archieven houdt, ersprcid over vele familieleden in Noord-Holland. Niemand heeft deze papieren, waaraan Plet Visser en zijn medegoudzoekers zich vastklampen, ooit gezien. De archief kasten blijven op slot. Reeds vanaf 1938 zijn er verscheidene niet succesvol afgesloten bergingspogin gen gedaan. Eind september wordt een nieuw hoofdstuk bijgeschreven in het drama van de Renate Leonhardt, die blijlt lonken. De boei, waarvoor 1500 gulden aan het loodswezen moet worden betaald, is geplaatst; het wachten is nu op de juiste weersgesteldheid en stro mingen. De actie om deze nieuwe berglngspoging te financieren is op gang gekomen. Er blijken opnieuw mensen te zijn die er 25 gulden of, zoals is gebeurd, 600 gulden PIET VISSER WEET NIET VAN OPGEVEN voor over hebben om zich in het goud- avontuur te storten. Piet Visser ziet dit als een bewijs van vertrouwen, als een door gewone mensen ondertekend schrij ven waarmee hij zich toegang wil ver schaffen tot de geheimzinnige lading van de Renate. De ex-fruitteler en de 84-jarige C. van den Toorn hebben samen met drie an dere Zaankanters hord achter de scher men gewerkt. De 75-jarige in Medem- blik geboren Lammert Keesen, P. Visser Kzn. en B. C. Bakker uit Zaandam zijn de nieuwe sterren aan het goudfirma- Plet Visser treedt als woordvoerder op van de vijf goudmusketiers: Het scbip is nu vrijwel geheel boven het slip en het zand uitgekomen. Het goud is ge makkelijk bereikbaar. Twee dlukers uit Amsterdam en Den Helder gaan eind september naar beneden. Meer wil lk jaar geleden willen we vermijden". Het spel van de berging Is reeds heel oud. In 1937 rijpte oen plan om de Renate Leonhardt van haar lading te beroven. Tijdens een zware storm spoelde bij Egmond een zeshonderd ton cacaoboter aan. Strandjutters wisten te vertellen, dat deze cacaoboter af komstig moest zijn van de Renate. De Egmonder p. Groen, die aan boord van de Renate was geweest, toen deze eerder bij Camperduin aan de grond liep. had bij zijn speurtocht door de ruimen de racaoboter ontdekt. Verdei vertelde hij dat de lading rokes een schijnlading zou zijn. De boot zat vol goud. diamanten, por selein. zilver, sieraden, Juwelen en schilderijen. Een groot, aantal met bandijzer beslagen houten kistjes vulde het ruim achter de stookplaat. Piet Vis ser uit Wijde Wormer. die in 1937 aan de kust nabij Camperduin werkzaam was by het afschieten van pantser- platen van een in de eerste wereld oorlog gestrande Engelse Kruiser, hoorde dit en zijn interesse was gewekt. Hy stelde zioh in verbinding met de Heldersc vletterman G. de Vries, die indertijd de Renate naar de diepte had zien verdwynen. Na peilingen wist men de plaats van het wrak te bepalen. Met boringen, in het schip verricht, kwam 7' inderdaad cacaoboter naar boven, Het gunstige resultaat hiervan had tot ge volg. dat men zioh in verbinding stelde met de Billitonmaatschappy. die met de tin baggermolen „Karimata" naby Texel op zoek was naar het goud van de „Lutlne". De „Karimata" moest echter onverrichterzake terugkeren. De oorlog haalde daarna een streep door de plannen van Visser en De Vries. De boel die boven het wrak van de Renate was geplaatst werd vervolgens door de Duitsers weggehaald. Circa 6000 mensen namen in 1958 een aandeel ln de Coöp. Borging smaat- schappij. De Coöp. kreeg f400.000 by elkaar en met dit geld liet men een toren bouwen van 25 meter hoog, kos ten f220.000, voor het bergen van de al of niet aanwezige schat. Tot goud- daden is het niet gekomen. Men kon ook niet tot daden komen .want de gehele Coöp. ging aan enorme ruzies en gekrakeel ten onder. De toren van f 220.000 veranderde onder de handen van de slopers tot een doelloos brok metaal, opbrengst verkoop f8000. Piet Visser schuift zijn grijze pet naar achteren en zegt: „Die vier Ion is op gegaan aan de listen van onze tegen standei's. Aan de vergaderingen te Utrecht zijn duizenden guldens uitge geven. De toren deugde volgens velen niet. Maar hy deugde wel. vyanden van ons probeerden alles om de ber gingspoging te doen mislukken. Ze wi den me naar oneerlijk spel dringen. Ze hadden afgesproken de poet onderling te verdelen om verovlgens tegen de aandeelhouders te zeggen..dat de zaak was mislukt. Ze zouden met een schip liet, goud wegbrengen. Er werd niets over de bestemming gezegd". Visser is er nog trots op dat hy na tien Jaar Intriges immer rechtop door het leven gaat. Een 64-jarige man die op de vergaderingen van de Coöp. Ber- gingsvereniging „Renate Leonhardt" te Utrecht met het pistool in de la als voorzitter optrad. „Er waren leden ln de vereniging die voor niets stonden. Ze hebben by een van de bestuursleden 20.000 patronen, een pantservuist en een kist handgranaten in beslag ge nomen. Echt, geloof me, ik was m'n lerven niet meer zeker", Weekend padvindersbeweging Vaders spelen verkennertje DEN HAAG (A.N.P.). Tijdens het weekeinde van 3 en 4 september organi seren katholieke verkenners op het na tionaal buitencentrum St.-YValrick te Overasselt bij Nijmegen een groot natio naal „vader-zoonsweekend". De padvindersbeweging hoopt hiermee de vaders, voor zover dat nodig is, be kend te maken met het buitenleven, waaraan hun zoons h/un hart verpand hebben. Het is voor het eerst dat een dergelijk weekeinde voor vaders wordt georganiseerd. Tweehonderd vaders zullen gevolg geven aan de uitnodiging en zo zullen zij samen met, of wellicht onder toezicht van hun zóóns, hun tent moeten opzet ten, hun potje koken en 's avonds het kampvuur brandende moeten houden. Ook zullen zij zich moeten wagen op de rijkelijk van hindernissen voorziene enelheidsbaan. Zondagmiddag wordt het buitencentrum ook opengesteld voor de moeders, die een „teaparty" krijgen aangeboden. Alleen in toto 4 winnaars le prijs DEN HAAG. De cyfers van de beide sporttotoprqsvragen van het afgelopen weekeinde zy'n: Sporttoto no. 3: aantal deelnemers 461.823, bruto inleg: ƒ550.916,40. Totaal prijzenbedrag: 206.802,-. Eerste prijs ƒ99.991,10, geen meldingen. Tweede prijs nu ƒ121.201,33, 31 meldingen, per kolom ƒ3.909,60 bruto. Derde prys nu ƒ60.600,67, 52 meldingen, per kolom ƒ1.165,- bruto. Extra-prijs ƒ25.000,-, 40 meldingen, per kolom 625,- netto. Sporttoto no. 4: aantal deelnemers 536.626, bruto inleg ƒ673.369,-, totaal prijzenbedrag 247.212,-. Eerste prys 122.216,60, twee meldingen, per kolom ƒ61.108,30 bruto. Tweede prijs ƒ66.663,60. 37 meldingen, per kolom 1.108,60 bruto. Derde prys ƒ33.331,80, 108 meldingen, per kolom ƒ306,60 netto. Extra-prijs 25.000,-, 119 meldingen, per kolom ƒ210,- netto.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 12