Ontwerp partiële herziening ontmoet bezwaren C.S. weigerden toestemming parkeerterreinen PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 HET STREEKPLAN „BOLLENGEBIED" Visie van G.S. In de eerstkomende vergadering van de Provinciale Staten van Zuid Bol land zullen G.S. aan de Staten het ont werp Partiële herziening van het streekplan Bollengebied ter vaststel ling voorleggen. In een begeleidend schrijven zeggen G.S. dat de meest ge wenste ontwikkeling voor de bollen streek niet meer overeenkomt met de ontwikkeling, zoals die in 1961 ge dacht werd. NOORD WIJ HL Zo b.v. het gebied in de gemeente Noordwijk, begrensd door de V. d. Berghstichting, de Zwarte Weg, de zuidelijke streekplangrens en de duin voet, dat volgens het eerste plan gere serveerd diende te blijven voor agra risch bedrijf. De omstandigheden nopen er even wel toe deze gronden vry te geven voor bijzondere bebouwing Het tracé van de zgn. Schiphol- gpoorlijn, geprojecteerd door de ge meenten Warmond, Sassenheim en Lisse, is inmiddels nader uitgewerkt. De voor spoorweg bestemde gronden zijn bedoeld voor het personen- en goederenvervoer per spoor. Op deze NOORDWIJK WIE ZAG DE KLAPPEN VALLEN? Een bloembollenexporteur uit Noord- wijk deed bij de politie aangifte, dRt htJ zaterdagavond, omstreeks tien uur door personeelsleden van het circus Bol- tlnl was mishandeld. Dit zou gebeurd zijn bij de uitgang van het circus nabij de hoek Van der Mortelstraat-St. Je- roensweg. De man bevond zich met zijn doch tertje op het circusterrein en maakte toen een opmerking over het optreden van het personeel tegen twee meisjes, die naar zijn mening onheus werden be handeld. Er ontstond een woordenwisse ling en er vielen klappen. De expor teur werd daarbij In aanwezigheid van zijn dochtertje zodanig ln het gezicht geslagen, dat zijn verwondingen door een dokter moesten worden gehecht. Teneinde de Juiste toedracht vast te stellen worden personen, die van het gebeurde getuige zijn geweest, verzocht zich met de afdeling recherche aan her politiebureau ts Noordwijk in verbin ding te stellen. FEESTELIJKHEDEN ORANJE-VERENIGING NOORDWIJK-BINNEN Onder begunstiging van prachtig weer zijn gisteren de jaarlijkse Oranjefeesten begonnen, waarvoor vooral van de zijde van de jeugd al direct grote belangstel ling bestond. Om 4 uur werden de ver makelijkheden opengesteld, welke ln te genstelling met een groot aantal voor gaande jaren niet op het Llndenplcin maar op het plein achter de Herv. kerk en op het parkeerterrein achter het ge meentehuis aan de H. Geestweg staan opgesteld. Dit deed nog wat onwennig aan, maar deze omgeving is hiervoor buitengewoon geschikt temeer omdat er tevens voldoende ruimte Is voor de te houden volksspelen. Om 7 uur werden deze Ingezet met ringsteken per fiets, waarvan de uitslag is: 1 Rein Bierman, 2 Arie Blernian, 3 mevr. v. d. Ploeg, 4 Cor Bierman, 5 Jos. Turk, 6 J. Hoog straten, 7 Anja Oosting, 8 Sjaak Steen voorden, 9 Lammy Oosting. De clou van deze avond was het kussenslaan voor dames en heren, een vermakelijk spel en naast een goede deelname was de belangstelling hiervoor bijzonder groot. Als favorieten kwamen uit de strijd: 1 Herman Vonk, 2 mej. Willy Koelewijn, 3 Ruud Hogenelst, 4 mej. Tlnl v. d. Stelt, 5 Theo Hoogervorst, 6 Hein v. RhiJn. De uitslag van de vis wedstrijd voor dames en heren boven 50 Jaar was: 1 M. v. Werkhoven, 2 E. Wijnands, 3 Th. v. Werkhoven, 4 Jac. Hoogeveen, 5 Jac. Vink, 6 J. Werkho ven, 7 A. .1, v. Werkhoven. Hedenavond (woensdag) om 7.30 uur hét traditionele tobbetje steken en om 9.30 uur krul- wagenracs voor paren met attracties. Geboren: Gertrudis W. dr v. J. M. v. d. Berg en J. W. G. Alkemade; Johan. nes A. M. zn v, J. Mourlts en J. N. Piasmans; Lena dr v. L. Dubbelaar en L. Plug. Ondertrouwd: Th. van Eljk en B. J. M. v. d. Berg; J. J. Schmall en W. Ch. Dekker. Getrouwd; N. C. Duijndam en A. C. Beijk; M. A. Paauw en C. J. Raasveldt; L. H. C. v. d. Holst en C. M. J. van Beek. Overleden: Gljsbertha Brederode, 77 jaar, wed. v. Steenvoorden. HILLEGOM J. van der Vinne nieuwe wethouder van Hillegom Het staal nu wel vast dat de heer J. van der Vlnne, sinds 1 september 1953 lid van de HUlegomse gemeenteraad, de heer P. van den Boer zal opvolgen als wethouder. De heer Van der Vinne deed zich ln de Htllegomse raad kennen als specia list op onderwijsgebied. Hij was de laaste Jaren voorzitter van de prot. chr. fractie en hield daarom ook jaarlijks de algemen beschouwingen. Hy is lid van de A.R.P. De heer P. van de Boer heeft zich niet meer beschikbaar gesteld als kan didaat voor de gemeenteraad en daarom eindigt met 1 september zyn wethouder schap dat hij gedurende 13 Jaren heeft uitgeoefend op voortreffelijke wijze. In verband hiermede zal er op vrydagavond na de raadsvergadering, des avonds om 8.30-9.30 uur ln hotel Sistermans een openbare afscheidsreceptie worden ge houden. Geboren i Theodora E. dr. v. D. Kar dol en M. Stoker. Ondertrouwd: W. van Zullen en A. Smitst G, Zafarans en L. C. Cornet; P. C. van der Loo en L. Sahupala. Gertouwd: R. van Teyiingen en J. Seegerrf; J. G. Nells en M. J. Vink; CL N. van der Splinter en P. W. A. Win kelman Ri Bakker en E, 5. Imanse. gronden mogen uitsluitend bouwwer ken worden opgericht en werken wor den uitgevoerd ten dienste van dit vervoer. In de bestemmingsplannen dienen voor deze spoorweg rooilijnen •te worden vastgesteld. De gronden, welke in het vigerende streekplan voor spoorlijn waren aan gewezen, dienen, gezien hun ligging, een bestemming te krijgen in overeen stemming met die van dc omliggende gronden. WARMOND De bestemming, gegeven aan het perceel, kadastraal bekend gemeente Warmond, Sectie E no. 13 bij het streekplan Bollengebied, hebben niet de goedkeuring van de Kroon kunnen verwerven. De meest gewenste ont wikkeling voor dit perceel dient der halve alsnog te worden aangegeven. Het perceel wordt doorsneden door het tracé van de zgn. Schipholspoor- lyn. Het ten zuidoosten daarvan gele gen perceelsgedeelte kan het beste een bestemming krijgen in overeenstem ming met die van de omligende gron den, te weten die van agrarisch be drijf. Het gedeelte ten noordwesten van de Schipholspoorlijn kan de be stemming behouden, welke het heelt verkregen bij bestemmingsplan der gemeente Warmond, te weten een a- grarische en een industriële. BEZWAREN Tegen de gewijzigde plannen inzake de bestemmingen in het bollengebied zijn intussen een aantal bezwaren in gekomen, zowel door de gemeentebe sturen van Noordwijk en Warmond als door de Commissie Cultuurgronden Bloembollenstreek te Haarlem, A. M. van Dijk, P. L. Krouwel, J. A. Reuser en de nv. Gebr. van Zonneveld en Philippo te Sassenheim, alsmede door J. P. Heemskerk en de nv. Ned. Tudor Accumulatoren My. te Warmond. De gemeente Noordwijk richt haar bezwaren hoofdzakelijk tegen het standpunt van G.S., dat de vestiging van het Estec-laboratorium geen ver dere consequenties zal hebben voor de woningbouw in de gemeente en dat de bijdrage daartoe van de gemeente Noordwijk slechts zeer bescheiden (25 woningen) behoeft le zijn. Het ge meentebestuur is echter van oordeel dat Noordwijk zich, als werkgemeen- te niet mag onttrekken aan de plicht om zoveel in het vermogen ligt, voor zieningen te treffen voor wat betreft de huisvestiging van hen, die econo misch aan Noordwijk gebonden zijn. De gemeente Warmond maakt be zwaren in verband met het tracé van de Schiphollijn, voor zover deze is ge projecteerd over het kadastrale per ceel sectie E nr. 13 te Warmond en voor zover dit tracé geprojecteerd is binnen het kooirecht van de eenden kooi. ALKEMADE ZATERDAG A.S. BALLON WEDSTRIJD ALS INZET VAN FANCY-FAIR Nu hedenavond de Streekbeurs 1966 wordt gesloten, kan voorshands reeds worden vastgesteld, dat deze weer een zeer succesvol verloop heeft gehad. Naar wij konden beluisteren waren d( standhouders uitermate tevreden. On getwijfeld zal er dan ook weer eer batig saldo aanwezig zijn voor de by het Actiecomité Verenigingsbelangen aangesloten sport-, jeugd- en cultu rele verenigingen. Overigens heeft men nog meer pijlen op de boog. In de 1500 m2 grote expositie-ruimte zal dan zaterdag 3 en zondag 4 sept. de Streekbeurs plaats gemaakt heb ben voor een fancy-fair, waar zeer vele nieuwe vermakelijkheden aanwe zig zullen zijn om jong en oud veel plezier te verschaffen. Natuurlijk zul len ook hiervan de baten weer ten goede komen aan deze genoemde ver enigingen. Deze fancy-fair wordt zaterdagmid dag te 2 uur ingezet met een ballon wedstrijd voor kinderen tot 10 jaar, welke wordt gehouden op het terrein de veiling. De kosten van deel- e zijn f 0,10 en alle kinderen krij gen ook nog een tractatie. Bij de fan cy-fair is ook nog een prachtige dans vloer van 700 m2. Zaterdag 3 sept. var 3 tot 6 en van 8 tot 11 uur, en zondag 4 sept. op deze zelfde tijden is hier dan gelegenheid tot dansen o.l.v. de be kende combo's „The Keystones" ,The Minestreels". BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Prof. mr. J. F. Glastra van Loon buitengewoon hoogleraar rechtsfilosofie GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Half miljoen reserve verbetering zwembad Afscheid J. v. d. Nouland Gisteravond kwam de raad van Sas senheim, voor het laatst in de oude samenstelling, in openbare vergade ring bijeen onder vooorzitterschap van burgemeester J. baron van Knobcls- dorff. Was hij verheugd mededeling te doen dat Ged. Staten het raadsbe sluit van 27 juli 1.1., houdende de stich ting van een tweeklassige kleuter school in plan „De Kooi", had goed gekeurd, minder was hij dit naar aan leiding van een schrijven van Ged. Staten, waarin zij de aanhouding van de beslissing op de 4de wijziging van de gemeentebegroting mededeelde, zo dat het aanleggen van parkeerterreinen begroot op 70.000,- niet kan doorgaan wegens gebrek aan gelden. Ook verde re investeringen zullen nu dus ln de diepvries blijven, voegde de voorzitter hieraan toe. FRACTIES BIJ ELKAAR Aan de Vereniging Chr. Voorberei dend Onderwijs werd een crediet ver strekt van 6619,voor de inrichting van een dépendance in het nieuwe Hervormde Verenigingsgebouw op de hoek Narcissen-Parklaan, Bij het punt „wijziging' reglement van orde voor de raad" ontstond een discussie, naar aanleiding van een'vér- zoek van de KVP-raadsleden, om in de toekomst de politieke fracties bij een te zetten en niet de leden van de raad maar volgorde van de tijd dat zij raadslid zijn geweest. De heer J. Bakker (Prot. Chr.), vond het gemengd optreden altijd wel leer zaam en hoopte dat er geen addertje onder het gras zat bij het verzoek van de KVP en dat er geen bc-paalde apart heidspolitiek zal gaan plaatsvinden. De heer Janmaat (KVP) ontkende dit ten stelligste, waarna de heer Bakker zich met het voorstel wel kon verenigen. De heer G. Verschoor (Prot. Chr.), vroeg aan het college hoe zy over het voorstel dachten, wat zijn de redenen van de KVP-fractie en wat zijn de voordelen bij de nieuwe constellatie van de raad. De voorzitter antwoordde hem dat 't college geen standpunt had in deze. Hij was het eens met de motivering van de KVP, dat bij een bijeenzitten- de fractie het onderling beraad vlotter kon plaats vinden. Voorts merkte hij nog op dat bij elke nieuwe samenstelling van de raad er eerst contact zal zijn met de fractie voorzitters. De heer T. Platje (VVD) en Mevr. De Meijer-Van Zon (PvdA) betuigde adhesie met het verzoek van de KVP, waarna zonder stemming het voorstel werd aangenomen. De aankoop gedeelte sloot van de Floris Schouten-polder, noodzakelijk om de gronden nodig voor vier eigen- bouwers af te ronden vond geen weer stand. Bij het punt comptabiliteit kwam bij de slotwijzigingen van de begrotingen 1965 algemene dienst een extraatje ten goede aan het reserve voor verbete ring zwemgelegenheid. Door toevoe ging van f 60.000.- aan de reeds be staande reserve van 435.000,- is er nu bij een half millioen beschikbaar voor deze verbetering. AFSCHEID Naderende de dag van 6 september a.s., de dag dat de raad in een nieuwe samenstelling zal gaan vergaderen, vond de voorzitter het aan het einde van deze vergadering juist aandacht te besteden aan de heer J. van den Nou land (KVP). die 20 jaar had meege werkt aan het bestel van Sassenheim. Voor het laatst aan de raadstafel ge zeten zullen uw gedachten teruggaan naar de tijd die achter u ligt en waar in Sassenheim een enorme groei heeft meegemaakt, waarbij ook gij de las ten, die hiermede gepaard zijn gegaan, hebt helpen dragen. Als college heb ben wij geconstateerd, dat gij u altijd hebt ingezet voor de belangen van Sassenheim. In talrijke commissies, vooral de woonnjimtecommissie, waar in u zitting hebt gehad, heeft u veel gedaan in het belang van de gemeen schap. Spreker bracht het scheidende raadslid hiervoor dank, zowel als voor zitter als namens de raad. De heer Verschoor als nestor van de raad sloot zich hierbij ten volle aan, mede namens zijn Prot. Chr. fractie en tevens der fracties van VVD en PvdA. De heer Janmaat, reeds afscheid ge nomen hebbende in de KVP-fractie, onderstreepte de woorden van de voor zitter en voegde er nog aan toe dat Van den Nouland had gehandeld zoals het een christenmens betaamt: werkeD Jubilarissen bij Noordwijkerhoutse Machinefabriek kregen veel waardering Directie en personeel van „De Machi nefabriek Noordwykerhout N.V.", een nog pas 15 Jaar bestaand bedrijf, heeft dinsdagmiddag 2 Jubilarissen gehuldigd bij gelegenheid van hun 40- resp. 25-Ja- rlg dlenstjublleum. Zulks was mogeiyk, omdat de D.M.N. deel uitmaakt van het grote Verschure Concern te Amsterdam waarhy de heer A. J. de Vries 40 Jaar en de heer A. de Haan 25 Jaar geleden In dienst trad. In 1954 koos de directie de heer De Vries om te gaan helpen aan de opbouw van het Noordvvyker- houtse bedrjjf en ln 1957 volgde hem de heer De Haan vanuit Amsterdam. Het hoogtepunt tijdens de huldlglngs- bijeenkonist in de directie-kamer was de mededeling door burgemeester P. M. M.. van der Weljden, dat H.M. de Konin. gin aan de heer De Vries de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau had verleend. De burgemeester deed deze medede ling aan het slot van zijn korte felicita tietoespraak, waarin hij de heer Do Vries* prees om zyn trouw aan het be drijf en vooral ook om de zeer energieke en vakbekwame wijze, waarop hy zyn taak steeds heeft vervuld. Aanwezig waren, behalve de beide Jubilarissen en hun naaste familieleden, de heer P. J. M. Verschure uit Amster dam, directeur C. P. J. Timmer van de D.M.N., de heer J. de Ronde namens het personeelsfonds van het Verschure con cern. enige stafleden van de D.M.N. en de heer P. v. d. Zwet van de Onderne mingsraad. De heer Verschure legde in zyn toe spraak tot Jubilaris De Vries, na hem byzonder geluk gewenst te hebben met zyn konlnkiyke onderscheiding, vooral de nadruk op zyn verdienste voor het Amsterdamse bedryf, waaraan hy ruim 27 jaar zyn beste krachten gaf. Spreker herinnerde er aan, dat de heer De Vries de kunst verstond om vooral In moei- ïyke situaties, waarby alles afhing van samenwerken en rustig biyven, de hu mor van het geval te zien, waardoor do moeiiykheden dikwyis veel sneller en gemakkciyker werden overwonnen. Na mens de directie van Verschure over handigde hy de Jubilaris de zilveren draagmedallle van de koninklijke onder- schelding. Directeur Timmer releveerde hoofd, zakelijk de verdiensten van de heer De Vries gedurende de 12Va jaar, dat hy by de DMN werkzaam is. „U werd", aldus spreker, „begin 1954 vanuit Am sterdam naar het toen pas ongeveer 3 jaar bestaande bedryf in Noordwyker hout overgeplaatst met de opdracht de opleiding te voltooien van de recht streeks van een technische school of omscholingscursus aangetrokken en hoofdzakelijk uit een agrarisch milieu afkomstige werkkrachten. Gy hebt die taak steeds op voortreffelijke wyze ver vuld en gy hebt daarmede een groot aandeel gehad in de aanvankeiyke op bouw en latere uitbouw van de Machine fabriek Noordwykerhout". Als biyk van de grote waardering en dankbaarheid van de direktie van de DMN overhan digde de heer Timmer aan de jubilaris een gouden armbandhorloge en een ge schenk ln geld en aan mevr. De Vries een bloemenhulde. Tenslotte overhan digde de heer Timmer nog een onder scheiding nl. de legpenning met oor konde van de Maatschappy voor Handel en Nyverheld. De heer De Vries dankte ontroerd voor de vriendeiyke en waarderende woorden, voor de cadeaus en in het bij zonder H. M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding. De zilveren jubilaris stond ln deze byeenkomst vanzelfsprekend een beetje in de schaduw van zijn collega, die reeds 40 jaar van trouwe plichtsvervulling er op had zitten. De heer De Haan werd echter ook door de heer Timmer zeer harteiyk toegesproken en uit diens woor den bleek duldehjk, hoezeer de DMN gebaat is geweest bij de komst van de heer De Haan uit Amsterdam naar Noordwykerhout, nu alweer ruim 9 jaar geleden. Ook nu liet de directeur het niet by woorden en bood hy de zilveren jubilaris een zilveren horloge plus een couvert met inhoud aan. Ook mevrouw De Haan mocht een fraaie ruiker ln ontvangst nemen. Nadat de heer De Haan met enkele woorden had bedankt ging het gezel, schap naar de kantine voor de huldiging van de jubilarissen ln de grote kring van alle medewerkers, die daartoe in de kantine waren byeengekomen. in het belang van de gemeenschap. De heer Van den Nouland zei in z'n dankwoord, dat 20 jaar met elkander werken in de raad een vriendenband had gesmeed. Hij had prettig gewerkt en was blij in een goede geest gewerkt te mogen hebben in het belang van en aan. de raad van Sassenheim. Ook hy was verheugd dat al die jaren hem het vertrouwen was geschonken en hoopte van harte dat het de raad in de toe komst goed moge blijven gaan. Duivensport De postduivenvere niging „de Blauwband" hield op terdag jl. een wedvlucht met oude en jonge duiven, vanaf Duffel, 126 km. In concours 391 duiven. Los 11.20 uur. Aankomst eerste duif 13.29.29, snel heid 972 m per minuut; laatste duif 13.52.09, snelheid 826 m per minuut. G. Ammerlaan 1-28-57-75, H. v. d. Lans 2-10-35-61, Th. Onderwater 3-13- 23-25-48, L.J. Drost 4-8-9-24-29-45-53, J. v.d. Krogt 5-37-41-49-74-76, Th. v.d. Krogt 6-69, L. de Ridder 7-43. „Adest Musica" De Drum- Showband „Adest Musica" is weer genodigd om in het buitenland festi viteiten op te luisteren, ditmaal België. Zo zal de band a.s. zaterdag in Charleroi optreden en $.s. zondag in Brasschaet. De dames van de leden zullen de reis eveneens meemaken. De repetities van het Gemengd koor „Com nu. met sangh" worden op woensdag 7 september a.s. weer hervat in het Jeugdhuis aan de Julianalaan. Aanvang 8 uur. In studie is „Der Mes sias" van G. F. Handel. NOORDWIJKERHOUT DE ORANJEFEESTEN 1066 Het bestuur van de Oranjevereniging Noordwykerhout heeft 't feestprogram ma voor de z.g. kermisweek op 6, 7 en 8- september a.s. bekendgemaakt. Dinsdagmiddag beginnen de kinder spelen op de schoolpleinen, het lunapark wordt geopend en een speciaal daarvoor ingestelde commissie verzorgt de trac tatie van de jongere inwoners. Om half acht 'e avonds gaan de lichten aan in de extra verzorgde etalages van de meeste middenstanders, gereed voor de keuring. De muziekvereniging ,,St. Jeanne d'Arc" en „De Harpe Davids" beginnen om 8 uur aan hun eerste muzikale rondwan deling en in het parochiehuis aan de Kerkstraat zet men zich voor de grote kla ver j aswedstrij d. Woensdagmorgen vroeg vliegen de postduiven in de wedvlucht van Roosen daal. Zij worden 10.45 terugverwacht. Hun bazen komen klokken op 't school plein aan de Havenstraat. Om 9.00 uur het traditionele tonknuppelen in twee groepen naby de Brink. De belangstel ling voor dit oude spel groeit nog zien derogen. In de Emmastraat wordt om 10.30 uur ringgereden op bromfietsen en om 2.00 uur 's middags starten de deelnemers van de wielerwedatryd op toerfietsen voor hun 30 kilometer-rit. Om 3 uur wordt de Ronde van Noord wykerhout voor amateurs en nieuwe lingen gehouden onder leiding van de Ren- en Tourvereniging „Bollenstreek". De start is op de Dorpssti-aat. Ook deze dag wordt afgesloten met een muzikale rondwandeling. Op donderdag vinden de meeste volksfeesten plaats, 's Morgens is er een puzzelrit voor bromfietsers en een cycle-crosswed8trijd op bromfietsen, 's Midags een auto-duwwedstryd, het ringsteken voor dames en heren te paard, het mastklimmen en het ring steken met auto's De Oranjefeesten worden afgesloten door een groots vuurwerk, te zien vanaf de Schaepman- MEER DIENSTBETOON PTT De drukte aan de loketten op het postkantoor in Noordwykerhout ls der mate toegenomen, dat Ingaande 12 sep tember 1966 de uren van openstelling van het postkantoor aanmerkeiyk wor den uitgebreid. Vanaf die datum is het kantoor van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Op zaterdag is het kantoor gesloten. Het kantoor ln De Zilk is vanaf 12 september voor post en telegraafdienst geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van'14.00 tot 15.00 uur. Op vrijdag is het kantoor tevens nog ge opend van 17.00 tot 18.00 uur. Geboren: Sylvia H. T. dr v. W. J. Prins en M. Mooyekind; Johannes S. dr v. J. H. Schilder eu M. E. H. Persoon; Anna M. dr v. P. J. A. van der Meer en M. A. G. Knynenburg. Ondertrouwd: C. N. Koster en M. M. van Heilsbergen; H. M. M. van Parera en P. A. M. van der Geer. Getrouwd: W. Zeyimaker en M. P. H. Berbee. Overleden: Anthonie T. van Rynberk, 74 jaar, wednr v. A. C. Verhoef; Petrus J. A. van der Lubbe, 72 jaar, echtgen. v. A. F- A. Walters; Petrus van der Plas, 83 jaar, wednr van J. M. van der Voorn. Bij K.B. is prof. mr. J. F. Glastra van Loon, rector van het Institute of Social Studies, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om onderwijs te ge ven in de rechtsfilosofie. Prof. Glas tra van Loon keert met zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar naar de Leidse universiteit terug, die hij het afgelopen voorjaar had verlaten in verband met de aanvaarding van het rectoraat van het Institute of So cial Studies. Prof. Glastra van Loon, die in 1920 is geboren, was van oktober 1958 tot september 1961 buitengewoon hoogle raar in de inleiding tot de rechtswe tenschap, en vervolgens tot de aan vaarding van het rectoraat van ge noemd instituut, gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap alsmede de wijsbegeerte van het recht. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Robert, z.v. C. Koenrades en M. Groeneveld; Eveline Maria, d.v. L. Fontyne en E. M. Knaap; Albertus Bernardus, z.v. A. B. van den Hoek en W. J. Otgaar; Petronella Albertlna Jo hanna. d.v. P. II. van Amsterdam en J. W. Blom; Roberta Lucienne, d.v. W. R. Houdtzagers en L. G. Weselman; Pe ter, z.v. P. Nygh en J. A. van Beelen; Geert Jan, z.v. G. Middelkoop en J. G. van der Laan; Emmo Ernst, z.v. W. Dyksma en A. van Elk. Overleden: E. H. M. Bernard, 64 jaar, vrouw; A. Huter, 76 jaar, man; K. W. van der Laken, 77 jaar, man; P. J. R. Vos, 3 weken, zoon. Bij K.B. is dr. J. D. Speckmann benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der sociale weten schappen om onderwijs te geven in de empirische sociologie van dt niet-westerse volken. Dr. J. D. Speckmann, die deze nieuwe leerstoel zal gaan bezetten, is in 1928 te Padang (Sumatra) geboren. Na het behalen van zijn einddiploma HBS-A en de akte voor onderwijzer, studeer de hij sociologie aan de Utrechtse uni versiteit, waar hij in 1956 het docto raal examen aflegde. Na zijn doctoraal examen werkte hij in tijdelijke dienst mee aan een emigratie-onderzoek dat uitging van de REMP (Research Group European Migration Problems). Ter voorbereiding van een onderzoek in Suriname in de jaren 1959 tot 1961 studeerde hij de twee daaraan vooraf gaande jaren o.m. sociologie der niet- westerse volken, sociale antropolo gie, methodiek onderzoek ontwikke lingslanden, cultuur en godsdienst van India, Hindi. Na zijn terugkeer uit Su riname werd hy benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le klasse aan het instituut voor culturele antropolo gie en sociologie der niet-westerse vol ken te Leiden. In de jaren 1964 en 1965 was hy met onderzoek belast in Spanje en Nigeria. In laatstgenoemd jaar promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar te Leiden op een proef schrift getiteld „Marri?" and Kin ship among the Indians 'urinam". Behalve dit proefschri ft prof. Speckmann veel gepubl in bin nen- en buitenlandse va.. -Jen. Dr. H. P. M. Goddijn benoemd tot lector in empirische sociologie Bij K.B. is dr. H. P. M. Goddijn, wetenschappelijk hoofdambtenaar A aan het Sociologisch Instituut te Leiden, benoemd tot lector in de faculteit der sociale weten schappen om onderwijs te geven in de empirische sociologie. Dr. H. P. M. Goddyn, die in 1926 te Leiden is geboren, studeerde sociolo gie en wijsbegeerte aan de Leidse uni versiteit. Na het afleggen van zyn doc toraal examen sociologie in 1956, bleef hij werkzaam op het Sociologisch In stituut te Leiden, waar hij verschillen de wetenschappelijke rangen doorliep en thans wetenschappelijk hoofdamb tenaar A is. In 1959 kon hij, dank zij een stage- beurs van Z.W.O., geruime tijd aan de Columbia University te New York verblijven. In 1963 promoveerde de nieuwbenoemde lector, die in 1961 reeds een onderwijsopdracht in de ge schiedenis van de sociologische theo rie had gekregen, op een proefschrift getiteld „Het funktionalisme in de so ciologie, met name in de Verenigde Staten". Behalve zijn proefschrift heeft dr. Goddyn gepubliceerd o.a. „Alge mene Sociologie", deel I van Wegwij zer in de sociologie, tezamen met dr. P. Thoenes (1963), „Godsdienstsocio logie, het groepsleven der christenen" (1963) en „Sociologie van kerk en godsdienst" in de Aula-reeks, (1966) tezamen met dr. W. Goddijn. Daar naast verschenen verschillende publi caties van hem in binnen- en buiten landse vakbladen. PROF. DR. C J. GORTER ONTVANGT FRITZ LONDON-PRIJS Tijdens de openingszitting van het tiende internationale congres over de natuurkunde bij zeer lage temperatu ren op woensdag 31 augustus te Mos kou zal aan prof. dr. C. J. Gorter, de onlangs ook met een eredoctoraat aan de universiteit van Nancy onderschei den hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit te Leiden en directeur van het Kamerlingh Onnes Laborato rium aldaar, de Fritz London-prijs worden uitgereikt. Bij de aanvaarding van de onderscheiding zal prof. Gor ter een rede uitspreken, getiteld „On bad luck in attemps to make scientific discoveries". Hierin vertelt de Leidse natuurkundige uit eigen ervaring over verschillende soorten van tegenslag, die men bij het uitvoeren van weten schappelijk onderzoek kan ondervin den. Weinig fouten in Leiden Deze onderscheiding, die eerder werd toegekend'aan een Amerikaanse, een Russische en twee Engelse geleer den, dankt haar naam aan de in 1954 op 55-jarige leeftijd in de Verenigde Staten overleden natuurkundige van Duitse afkomst, Fritz London, die in zijn jeugd baanbrekend wetenschap pelijk werk op het gebied van de schei kunde heeft verricht en na zijn emi gratie in 1934 belangrijke onderzoekin gen van theoretische aard met betrek king tot de natuurkunde der lag tem peraturen heeft gedaan en de weg heeft gebaand voor een grote opbloei van het wetenschappelijk onderzoek op dit terrein ln de Verenigde Staten. Bij analyse van de te Leiden gele den tegenslagen kwamen slechts wei nig fouten aan het licht. De moeilijk heden in de bezettingstijd en de snelle vooruitgang der techniek in de ge allieerde landen speelden, naast de wat snellere en fellere aanpak van een nieuw probleem in sommige landen, Tentoonstellingen Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat), Zomertent. „De mens van toen". Tot eind september. Dag. 10-17, zondag 13-17 uur. Gem. museum „De Lakenhal, Oude Singel 28. Tent. Gabriël Metsu. Tot 5 sept. Dag. v. 10-17, zondag 13-17 uur. donderdagsavonds 20-22 uur. Musea De Lakenhal: Dag. 10-5 uur, zondags Molenmuseum „De Valk" Dag. 105 uur, zondags 15 uur, maan dags gesloten. Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). een rol. Het is ook niet uitgesloten, dat de vele nationale en internatio nale organisatorische taken van prof. Gorter een wat vertragende werking hebben gehad. De vooruitgang der we tenschap, die een volkomen interna tionaal karakter draagt, is, aldus prof. Gorter, door de gang van zaken even wel niet of nauwelijks vertraagd. In verband met haar vakantie zal fa sociaal raadsvrouwe van de gemeente Leiden geen spreekuur houden 0p woensdagen 31 augustus, 7 september en 14 september. Het eerstvolgende spreek, uur zal dus weer plaatsvinden 0p woenBdag 21 september. BROMFIETSER KREEG HOOFDWOND Gistermiddag heeft zich op de Steen- straat een aanryding voorgedaan tussen een auto en een bromfietser. De auto was bezig een file op de Steenstraat te passeren, toen een bromfietser deze f||e overdwars doorstak. By de botsing die hierop volgde liep de bromfietser, de 19. jarige E. M. J. E. uit Leiden, een hoofd wond op. De auto werd aan de voorzijde ingedeukt, terwyi de ruit werd verbrij. zeld. Van de bromfiets werd het frame beschadigd. Voorschotense weekmarkt gaat eerste lustrum vieren Het was 8 september 1961 toen di weekmarkt te Voorschoten voor d ste maal werd gehouden. Als plaatj van de weekmarkt was aangewezen d< mooie Voorstraat, die zich voor dit doel uitstekend leende. De burgemeestei opende de eerste markt officieel.Met de totstandkoming van de weekmarkt was aan een verlangen van de burgerij tegemoetgekomen. De start va markt was goed. Een aantal van 40 tot 45 standhouders, waaronder ook Voor- schotens"e zakenlieden, namen een stand plaats in. De markt heeft zich in de al gelopen vyf jaren op dit peil kunnen handhaven. Nieuwe standhouders ko men er practlsch niet by. Het zyn bfjna altijd dezelfde marktkooplieden die er met hun artikelen komen. De markt brengt een uitgebreid assortiment van levensmiddelen, groenten, fruit, kaas, textiel, bloemen- en planten, huls- houdeiyke artikelen, boeken, schoenen, De standhouders willen nu het eerste lustrum gaan vieren met een feestelijke weekmarkt. De kramen zullen worden versierd en men wil pryzen met maat liefst een waarde van 2000,beschik- baar stellen. De aard van de prijzen lig. gen op het huishoudelijke en luxe ni veau. Iedere bezoeker-koper ontvangt een gratis lot en wordt daarmede kans hebber op een van de vele fraaie prij zen, die op de markt tentoon worden gesteld. Een lid van het college v en w. zal de feestmarkt op vrydag i september openen. Een geluidswagen zal daags tevoren het publiek attent ma ken op dit eerste lustrum. LEIDSCHENDAM Feestweek. De winkeliers van het winkelcentrum Damlaan-Damplein orga niseren van 29 september a.s. tot 1 ok tober a.s. een feestweek ter opluiste ring van de opening van het eerst» textielwarenhuis Groenewegen op hel Damplein. Door speciale reclame-aan biedingen hopen de winkeliers te be reiken, dat men in de eigen gemeent inkopen doet. ROELOFARENDSVEEN Brandstichting Op het terrein na bij de veiling lagen ruim 1300 kistjes opgeslagen, welke eigendom waren van de heer G. v. Lammeren uit Ter Aar, en bestemd voor verkoop aan kwekers voor het gebruik van z.g. trekbakjes Waarschijnlijk vonden (jeugdige?) on verlaten dit een mooi project om een vuurtjete maken. Er bleef na vuurtje dan ook geen kistje meer maar voor de eigenaar toch 'n flinke schadepost van pl.m. f400. Bejaarden Haagwegkwartier maakten er een vrolijk dagje van Om 12 vertrokken 200 be jaarden uit het Haagwegkwartier, de speeltuin Westerkwartier om jaarlijkse uitstapje te maken. tocht voerde langs de Leidsche Rijn via Alphen, Bodegraven, Woerden, richting Utrecht. Vervolgens langs Amersfoort naar Hoevelaken. ln de bus ontvingen de dames een zakje snoep en de heren een sigaar om de stemming te verhogen. De chauffeurs wisten veel te vertellen over de plekjes die werden gepas seerd. Het uitvallen van een bus door een licht defect mocht de stemming niet bederven. Er was spoedig een reserve bus aanwezig zodat het tweede deel van de trip normaal werd aangevan gen. Dit deel voerde naar de uitspan ning „De kleine Betuwe" alwaar een lunchpakket werd genuttigd, gevolgd door een fruitpakket. Onder orgelmu ziek werd deze maaltijd genuttigd. Van 5-6.30 werden de bejaarden in de gelegenheid gesteld zich gezellig met elkaar te onderhouden, onder het nuttigen van enige consumpties welke door het bestuur werden aangeboden. Om half zeven werd de terugtocht naar Leiden aanvaard. In de bus kregen de dames nog een reep chocolade en de heren een si gaar. Om half acht stond het muziek gezelschap Concordia gereed om de laatste kilometer vrolijk af te leggen door het Hagwegkwartier. In de zaal van Westerkwartier werd de bejaarden nog een kop koffie aange boden en was er nog een gezellig sa menzijn met muziek en goochelkunst. Wandkleedexpositie van R. van Oerle-van Gorp In de expositie-ruimte van het ge bouw van het Genootschap van Samen werkende Ambachtskunstenaars te Hil versum, Kerkbrink 25-27, zal van 2 sep tember tot en met 30 september 1966 tentoonstelling worden gehouden werken van drie'leden: R. van Oerlev. Gorp, wandkleden; Bertus Hylkema, houtplastieken en karei Nle- hoster, zilveren en gouden sieraden. De tentoonstelling is dageiyks geopend in 9.30—12.30 en 13.30—18 uur, be halve dinsdags en zondags. onlangs overleden mevr. Schroder, I een van de animators van het bejaar dencomité. Na enige woorden van dank aan het bestuur door een van de bejaarden en door de voorzitter aan alle meBe- werkers en begunstigers kwam er om half elf een einde aan deze zeer ge slaagde en zonovergoten dag. Marktberichten ROELOFARENDSVEEN, 30 aug. Bloemen Am. Anjers: Sim rose 12- 21, Sim rood 9-16, Sim wit 11-13, Sim Arthur 12-13, G.J. Sim 16, Keefer Sim 11-14, Yellow Sim 14, Esperence 13-16, Tangerine 11-13, Harvest Moon 17, Le lies 16-17, id. Rubrum 27-39, Vallota 35-46, Rozen: Garnette en Carol 4-8, Baccara 16-26, Zorina 15-18, Carla 22- 25, Tradition 13-15, Super Star 19-22 Sonora 14, Gerbera 18-25, Cyclamen 1.35, Ficus 1.30-1.35, Chrysanthen gepl: Migoli 16-24, Alec Bedser 17-28, Breit- ner 16-24, Escorte 21-28, White Hope 15-16, George Baker 22 p. st., Troschry- santhen: Lilian Hoek 74-86, Delightful! 80-1.12, Koene's Elite 61-1.05, Chats- worth 66-75, Koene's Glorie 77-87, Grace 1.12, Luyona 1.45-1.60, Tokyo 1.40-1.50, Indianapolis 52-1.10, Anemo nen 18-24, Gladiolen 60-1.10, Montbre- tia 45-52, Ornithogalum 26-52, Asters 25-54, Dahlia's 36-90, Eikenblad 41-45, Colvilleis 50-75 p. bos. RIJNSBURG, 30 aug. Bloemen - Am. Anjers: Harvest Moon 24-28, Kee fer 15-19, Joker 15-19, Sim rose 14-19, Tangerine 14-18, Sim wit 13-18, Sim rood 12-17, Mac Arthur 14-17, Bran- daris 12-17, Pink Dusty 13-16 p. stuk. Liater 1300-1700, Scabiosa 450-710, Dah lia's 360-620, Ornithogalum 220-390, Zinnia kleen 240-370, Asters 240-330, 100, Chrysanthen: Indianapolis 180- 220, Tokio 170-210, Lyona 160-190, De- lightfull 90-125, Koene's Elite 90-125, L. Hoek 85-115, Chatsworth 80-105 p- bos, Gladiolen: Fire Bird 920-1240, Bea trix 840-980, Gemengd 800-980, Mem Day 690-870, Carmen 720-820, OscBr 640-810, Leeuwenhorst 680-790, Life Flame 610-740, Sneeuwprinses 6 1 0-730. Hochsommer 580-690 p. 100. TER AAR, 30 augustus. Augurken. Augurken glas A 1.241.40, B 1.08— 1.10, C 67—68, Dl 55, Dn 44, CD 29. CD H 12, E 19. Augurken natuur A 1.20—1.40, B 94—1.10, C 66—68, Dl 51, Dn 42, CD 1 30, CD H 12, E 20. WOERDEN, 31 aug. - Kaas - Aan voer 76 partijen. Pryzen: le kwaL 3,52 2e kw. 3,45-3,51, extra kw. tot 4.00. Handel matig.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4