DICK BRUNA Bestsellers zonder seks Centraal comité A.R. dwong minister Smallenbroek functie neer te leggen Amerika luistert naar negergetto „BRUINTJE" TEKENDE VOOR 1000 BEREN Niet verkiesbaar kandidaatstelling 1967 Biesheuvel of Roolvink lijsttrekker kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! VREDESPOGING VAN GEN. DE GAULLE? Kort geding tegen directeur Oranjereizen Jodrell Bank vangt signalen Loena-11 op DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Geen seks in de ontwerpen van Dick Bruna. Hooguit wil hij er (bij de boeken van Cheney bijvoorbeeld) een intrigerend vrouwengezicht tegenaan gooien, dat dan nog half genomen wordt, maar veraer dan het puntje van de kin mag de nieuwsgierige lezer niet kijken. Omslagen van dit genre zijn bovendien in zijn werk zeldzaam. Veel liever werkt hij met enkele dikke, zwarte lijnen, die in gestileerde vorm de essen tie van het boek in kwestie verbeelden. Wel gebruikt hij g/aag kleurfelle, prmiaire kleuren, die met contrastrijk raffi nement tegen elkaar worden gezet. Er heeft aanvanken.ik wat gezwaaid bij Bruna. toen de jonge Dick In 1945 met zijn eerste ontwerpen kwam. „Dat kan niet kreten de vertegenwoordigers, die met"de pas geboren Bnrna- beer de boer op moesten. ..Dat raken we aan de straatstenen niet kwijt". Nu hao de voortvarende ontwerper een kolossaal i (Van een omer verslag gevers) AMSTERDAM Wanneer op 1 september door uitgeverij Bruna te Utrecht de duizendste „Zwartebeer" op het publiek wordt losgelaten (in totaal zullen er dan zo'n twintig miljoen boeken van de serie zijn verkocht), betekent dit ook een zeer persoonlijk succes voor de negenendertig- jarige directeur van het bedrijf ,,Dick". Van zijn hand immers is de vlag, waaronder elk nieuw smaldeel de etalages binnenkoerste, in casu de omslag. Ter ere van deze prestatie laat een expositie in de Amsterdamse Bolstaveerne ze vanaf 12 september nog eens alle duizend zien. Een indrukwekkend oeuvre, niet alleen voor wie in getallen rekent, maar ook voor de fijnproever van grafisch handwerk. Een oeuvre bovendien, dat alle psychologen en marktonderzoekers in het ongelijk heeft gesteld, die meenden, dat pocketbooks alleen aan de man kunnen worden gebracht, wanneer de omslag juffrouwen toont meerdere of mindere staat van ontkleding ongeacht of het verhaal uitsluitend gaat over vijf mannen op een onbewoond eiland. ding voor op zijn vakgenoten: hij was het zoontje van de directeur en zou eens zelf op het fluweel der directiezetel komen te rusten. -- Dat stond vast of, zoals hijzelf zegt: „Ik was de enige ontwerper, die ze er niet uit konden trappen". Dan nog moet het binnenskamers de nodige verwikkelingen hebben gegeven, voordat zijn gedurfde ideeën de drukinkt- doop kregen. „Ik denk bij een ontwerp nooit: zal het boek er lekker door verkopen?", zegt Dick Bruna. „Ik probeer Iets wezenlijks van de inhoud te betrappen". Dubbel pijnlijk moet het «Aan voor de psychologen en marktonderzoekers met hun sekscomplex zijn, dat de verkoop van Bruine Beertjes een doorslaggevend succes is. Dick Bruna zegt. ook; „Dat direc teurschap is eigenlijk een wassen neus. Het bflet me niet. veel prijs te stellen op kritiek. Vroeger kreeg ik die van directeur Jaap Romein, nu krijg ik het van mijn vrouw. Geen ontwerp lever ik af, zonder dat zij het heeft gezien en goed gevonden". Lezen, lezen, lezen Een man met deze Instelling is natuurlijk niet tevreden met een korte inhoudsopgave van het boek, dat hij van zijn visitekaartje moet voorzien. Hg leest het van voor tot achter en soms de psychologische diepgravertjes van Slmenon bijvoorbeeld waarvan er meer dan honderd by Bruna zyn uitgekomen tweemaal. Per anderhalve inaand werkt hy aldus dertig manuscripten door en maakt hy dertig ont- Dertig stuks is hem wel genoeg en dan doet hij iets anders: affiches, kinderboeken, de laatste tijd zelfs dessins voor gordijnen, die het („ik ben dol op kinderen") in de kamers der zeer Jeugdigen uitstekend zullen doen. Ook wil hij er tweemaal per Jaar helemaal uit in Parijs of elders sfeer opsnuiven. Dan nog is zijn jaarproduktie. alleen aan omslagen honderdvijftig. Zijn Inspiratie lijkt onuitputtelijk en groeit ook nog steeds, zoals men in de Bols Taveerne kan consta teren, waar het chronologisch bij elkaar hangt. Steeds sim peler, directer, raker worden zijn ontwerpen Hij vindt het tegenwoordig zelfs c/verbodig. om de titel ran het boek op de omslag te zetten. Een paai- lijnen, een pa&r kleuren zijn hem genoeg. Dick Bruna heeft in zijn jeugd wat rondgeneusd bij uitgeve rijen in het buitenland, maar als grafisch ontwerper is hij een pure autodidact. Het heeft niet verhinderd, dat hij twee maal de jaarlijkse afficheprijs heeft gewonnen en eenmaal de Beneluxprijs voor een van zijn Zwarte Beerbjesaffiches. Zijn meer dan twintig zelf geïllustreerde kinderboeken hebben lezertjes in Amerika. Engeland, Duitsland. Italië en Japan en binnenkort ook in heel Scandinavië. Twee kinderboeken van zijn hand behoren tot de vijftig best verzorgde uitgaven van her jaar. Zijn geheim? Misschien wel dit. dat hy zyn bynaam van de lagere school. ..Bruintje Beer", ook als volwassen mens eer is aan biyven doen. Steeds simpelerdirecter, raker DEN HAAG Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft in belang rijke mate de hand gehad in het besluit van minister Smallenbroek om af te treden. Zaterdag heeft het centraal comité de heer Smallenbroek laten weten dat hij én als ge volg van zijn optreden tegen de Amsterdamse hoofdcommissaris Van der Molen én als ge volg van de aanrijdingskwestie niet behoefde te rekenen op een verkiesbare plaats bij de kandidaatstelling voor de Tweede-Kamer verkiezingen van 1967. De minister begreep daaruit dat hij persona non grata was ge worden in zijn partij. Hem bleef niets anders over dan af te treden. Het centraal comité van de Anti-Re volutionaire Partij (niet het hoogste partijcollege, maar wel het belangrijk ste) had al eerder besloten de heer Smallenbroek geen leidende plaats te geven op de AR-lijst. Vóór de Amster damse relletjes werd al in principe be sloten het volgend jaar met één lijst aanvoerder in alle districten uit te ko men. In dit verband werd de naam ge noemd van de minister van Landbouw i Visserij mr. Biesheuvel. Na de kwestie-Van der Molen en de aanrijding bleek echter dat de AR-kies- vereniging, die tenslotte over de kandi datenlijst moet beslissen, de heer Smal lenbroek helemaal niet meer wilde. De kiesverenigingen in de AR hebben al eerder laten blijken dat zij hard kunnen zijn en zij hadden toen nog wel te ma ken met een advies van het partijbe stuur dat zonder meer in de wind werd geslagen. Wij doelen hier op de kandi daatstelling voor de kandidaatsverkie zingen van 1963, toen dr. Bruins Slot, die een der drie lijstaanvoerders had moeten worden, zonder meer aan de kant werd gezet. De kandidaatstelling in de AR-partij gaat vla 'n soort com petitiesysteem. Wiens naam het meest genoemd is door de kiesverenigingen, behoort nummer een te worden. De man met het daaropvolgende aantal punten wordt nummer 2 enz. Dr. Bruins Slot kwam in deze compe titie eind 1962 op de achttiende plaats. Hij trok zich toen „om ge zondheidsredenen" terug. Een zelfde lot had nu de heer Smallenbroek ge wacht. Zij het dat de partijleiding nu niet zoals in 1962 met dr. Bruins Slot de kiesverenigingen de kandida tuur van de heer Smallenbroek wenste (ADVERTENTIE) Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. In rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116. prijs f. 12,95 - f. 15.95 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit. zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104. prijs f. 13.95 - f. 16.25 de grote gebreide iw leverancier kindermode Delana. Dedcmsva aan te bevelen. Het is overigens nog geenszins zeker, dat mr. Blesheuvel in derdaad in het gehele land de AR-lijst zal aanvoeren. De heer Biesheuvel is ongetwijfeld een der bekwaamste mi nisters en staat ook Internationaal hoog ln aanzien. Hij is nimmer zoals de heer Smallenbroek in opspraak ge weest en hij geniet de reputatie van een onkreukbaar man te zijn en een bijzon der bekwaam onderhandelaar. Maar, zo deelde men ons mede, de strijd in 1967 zal ook voor do ABP voor namelijk tegen de Boerenpartij moeten worden gestreden en dan Is de heer Biesheuvel uiteraard een zwakke plek In het anti-Roerenfront. Daarom voelt men er meer voor om in een aantnl kieskringen de heer Roolvink als lijst aanvoerder te laten optreden. Het centraal comité had de beer Rool vink wonderlijk als nummer twee ge dacht. Ontkent kan niet worden dat de heer Roolvink in de lagere partijorga nen een grote populariteit geniet. Hij trekt op de bijeenkomsten van een ARP altijd volle zalen. Maar het centraal co mité heeft andere overwegingen laten gelden. De landelijke lijstaanvoerder van de ARP wordt vrijwel altijd fractie leider. Als zodanig verkiest het cen traal comité de heer Biesheuvel boven de heer Roolvink. omdat de heer Bies heuvel in 1963 toen hij onverwacht de heer Van Eijsden als fractieleider ver vangen moest - getoond heeft bij de ka binetsformatie goed te kunnen ma noeuvreren. De heer Roolvink zou min der tactvol zijn. j Inleidende manoeuvres i Maar hoe deze zaak ook afloopt, zij i staat los van de ontwikkelingen rondom I de persoon van minister Smallenbroek. In 1962 was dr. Jan Schouten er nog. Dr nieuwe brug uon Auteuil bij Parijs is de 32ste oeververbinding over de Seine. Met de brug worden thans dr laatste proeven genomen, voordat donderdag de opening plaats vindt. Vierenveertig vrachtwagens met ren totaalgewicht von H00 ton zetten de brug onder druk. om met zijn persoonlijke Invloed ern stige conflicten uit de weg te ruimen. Nu was die taak voorbehouden aan dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van het centraal comité. Deze heeft de heer Smallenbroek zover gekregen dat hij zich terugtrok. Vermoedelijk is het ge sprek dat dr. Berghuis vorige week met oud-minister Zijlstra en minister Die penhorst heeft gehad, de inleiding ge weest van een reeks manoeuvres om de kwestie. Smallenbroek binnen de par tij af te handelen. Uiteraard zijn ook de moeilijkheden binnen het kablnet-Cals met de heer Diepenhorst besproken. De heer Biesheuvel was buitenlands, daar om is het te opvallender dat de heer Smallenbroek, dl'e tot aan zijn minister schap vlce-voorzitter van de partij was, niet bij de conferentie aanwezig wns. Strafrecht Men heeft van de minister van Onder wijs kennelijk willen weten hoe de „zaak Smallenbroek" ln het kabinet gevallen Is en men heeft zich stellig ook willen oriënteren bij de hoogleraar In 't straf recht Diepenhorst, wat «Ie eventuele con sequenties voor de minister vnn Blnnrn- landae Zaken zouden zijn als de procu reur-generaal zou besluiten tot vervol ging over te gaan. liet interne part ij beraad, waaraan ln een later stadium ook de heer Blissheu- vel en de heer Roolvink deelnamen, heeft geresulteerd in het aftreden van „PRULLEJONGEN" MAASTRICHT, (A.N.P.). Voor de president van de rechtbank te Maastricht «Mende maandag een kort geding, dat de administrateur F. v. d. L- had aangespan nen tegen zyn vroegere werkgever de heer P. G., directeur van Oranjereizen te Val kenburg. Van de L. eiste tegen een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding dat G. hem niet meer zou bestempelen als „prul- lejongen, die nooit chef van de exploitatie was geweest en in Italië het geld over de balk had gesmeten". De raadsman van V. d. L betoogde, dat ^»t salaris van 18.000 gulden per jaar. dat V. d. L. had genoten, niet ln overeen stemming was met de beweerde functie van prullejongen. Ook bestreed hij de be weringen van G. als zou V. d. L. zich schuldig gemaakt hebben aan ondermij nende acties tegen zijn werkgever. De raadsman van de directeur daarentegen verklaarde, dat V d L. ln Italië veel te royaal met het geld was omgesprongen en )nmen met een vliegbedrijf een actie was begonnen om Oranjereizen failliet te laten verklaren. Op maandag 5 september «loet de president van de rechtbank uitspraak. Momdat hij rikaa senaatscommissie die een zoek Instelt naar de oorzaken geweldpleging en verval In Ame- De verhalen van twee die er bij ge weest zijn, Claude Brown, de auteur en Arthur Dunmeyer, allebei opgegroeid in New-York City's negerstad Harlem, deden voorzitter Abraham Rlbicoff. een democraat uit Connecticut, op merken dat federale autoriteiten en gemeentelijke overheden die geboord zijn, te weinig op de hoogte waren van wat het leven in een getto eigen lijk was. Brown, schrijver van het boek „Man- child in the promised land" in het Nederlands vertaald als „Mijn Harlem" - en Dunmeyer. hadden onder meer het volgende te vertellen: Brown: „mijn vader sloeg ons altijd, omdat hij geen werk kon krijgen en gefrustreerd was. Als ik mijn zusje geslagen had. placht ze te zeggen: „Ik zeg het tegen vader. Hij zal Je strot omdraaien." Ik wist dat le dat niet zou doen, maar niet omdat le het niet kon, want ik heb het 'm eens zien doen." Dunmeyer: „Ik belandde voor het eerst in de gevangenis toen ik tussen acht en tien Jaar was. Ze zeiden dat het me niet aangerekend zou worden, maar dat waa wel zo. Ik werd altijd naar binnen geduwd zonder dat er Iets gevraagd werd. Je werd op straat groot en je had niets, geen radio's alleen maar sex. Je hoorde daarover als je vijf of zes was. en Je wist dat het fijn was. Ik kreeg mijn eerste kind toen ik vijftien was. Ik ben nu dertig en grootvader. Mijn twaalfjarige doch ter is net moeder geworden Brown: „Je moest, wegwijs worden. „All light, you guys, this is a stickup" werden ze herkend. „Het is de televisie. Die maakt je lekker. We hebben Jou Louis gehad en we hebben Ralph Bunche. Maar dat niet genoeg. De televisie laat zien. wat je moet zi$n te krijgen. De civil rights wet zegt.; „Cool it, nigger". „Het zijn de jonge kinderen die vinden dat ze niet zo berustend moeten zijn Toen ik dei t ien was wist lk hoeveel quinine en suikerwater je nodig had voor heroine om te verkopen. Ik kende het murphv spelletje 'oplichten van mannen door hun portefeuille te „be waren" terwijl zij naar een vertrek g.ngen voor een bezoek aan een pu blieke vrouw die er helemaal niet was). Zo kon Je geld verdienen. Het waren de pooiers en de sjacheraare die zomerpakken en slangeleren schoenen droegen." Volgens Brown waren er corrupte Ierse en Italiaanse „Ingeburgerde" politie mannen die buiten diensttijd overval len deden. Ze waren in burger, maar aan hun dienstpistolen en „filmtaal" a;s him oudere. En ut pikken wat van hen is." „Je krijgt een strafblad als Je in een getto opgroeit en Je kunt geen baan krijgen als Je een strafblad hebt. Je kimt niet eens werken voor het anti-armoedeprogramma, want als Je een strafblad hebt. kunnen ze Je niet in dienst nemen." Dunmeyer vertelde dat hij onwettig was, dat een paar van zijn kinderen onwettige kinderen waren en dat het met hun kinderen ook wel zo zou gaan. „Het gaat niet om de manier waarop de mensen te werk gaan, zolang de anderen het maar begrijpen. Wij wil len het recht hebben fouten te maken, zoals ledereen dat heeft," zei hij. Fulbright wil voedselzendingen besnoeien Contact met Noord-Vietnamees in Cambodja? PNOM PENH (AFP) President De Gaulle van Frankryk, die vanmorgen na zyn bezoek aan Djlboetl en Ethiopië in Cambodja I* aangekomen, zal hoogitt wanrechyniyk morgen de Noordvletna- mese vertegenwoordiger in Cambodja ontvangen, zo is van zeer goed Ingelichte Cambodjaanse zyde gezegd. Tot nog toe had men een ontmoeting lussen De Gaulle en een Noordvietamees slecht» als mogelijk beschouwd. WASHINGTON (Reuter) Senator J. William Fulbright, bekend om zijn kri tiek op de politiek van de Amerikaanse lml|)verlenliig aan het buitenland, heeft bekendgemaakt dat hij zal voorstellen het nieuwe programma van president Johnson voor het zenden van voedsel naar hulpbehoevende landen sterk te besnoeien. Fulbright Is voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Hij zegt twee amendementen te zul len indienen op het wetsontwerp inzake een nieuw programma „voedsel voor de vrijheid". Het ene amendement be helst beperking van de verkoop van Amerikaanse landbouwprodukten, tot een miljard dollar per Jaur (3.57 miljard) het andere houdt een beperking van de termijn van het programma tot een jaar in, in plaats van twee. De regering had «Je limiet van da Varkopeo op miljard dollar voorgesteld, maar «Ie land bouwcommissie van de senaat heeft dit cijfer al teruggebracht tot 1.9 mil jard. Fulbright zei tijdens de opening van het debat over het nieuwe wetsontwerp niet te kunnen inzien hoe het congres het ontwerp kan aannemen wanneer men het feit in aanmerking neemt dat er in de VS geen overschotten meer zijn die verkocht kunnen worden. Het persbureau AFP merkt hierbij op dal de kwc-Ur-Vn-tuam thans ofüdivl deel uitmaakt van het programma van De Gaulle ln Cambodja. Naar verluidt, zou de Noordvletname.se vertegen woord l ger in Pnom Penh, Ngoeyen Thoeong, die gedurende lange tijd secretaris-generaal op hot ministerie van Buitenlandse Zaken in Hanoi ls geweest, pas enkele dagen ge leden met een ontmoeting hebben tnge- In de Cambodjaanse hoofdstad wijst men voorts op de aanwezigheid van Paus naar graf van Celestinus V VATICAANSTAD (UPI) Vanuit zijn zomerverblijf in Custelgandolfo zal Paus Pui)lus VI donderdag op pelgrims tocht gaan naar het kasteel Monte Ful- mone om eer te bewijzen aan «le enige Paus die ooit afstand heeft gedaan. In h.-t kasteel bevindt zich het graf van de heilige Petrus Celestinus. die In 1296 in gevangenschap In het kasteel is overle- «len nadat hij nis Paus Celestinus af stand deed. Monte Fulmore ligt onge veer' tachtig kilometer ten zuiden van Rome aan de rand van de Abruzzl heu vels. waar de heilige als Benedictijner monnik leefde voor hij in 1294 tot Paus werd gekozen. secretaris-generaal Oe Thants bijzondere afgevaardigde Herbert de Ribbing. Hij is door prins Slhanoek uitgenodigd om te trachten een regeling tot stand te bren- Btn V001 li'' botwi-te gebieden aan dc Thai lands-Cambodjaanse grens, maar men acht het mogelijk dat hij een rol kan spelen als verbindingsman van Oe Thant voor elk ander probleem Tenslotte heeft het Cambodjaanse staatshoofd te kennen gegeven een be- zoek van president Johnsons reizende ambassadeur Harrimon alsnog voor mo gelijk te houden. Enkele uren voor de aankomst van De Gaulle zei de prins Harrlman wellicht te kunnen ontvangen als de omstandlgUeden dat zouden toe laten Enkele weken geleden werd gemeld dat De Gaulle van plan zou zyn tijdens zyn bezoek aan Cambodja een ixiglng te doen om dc medewerking te krygen van prins Norodom Slhanoek bij een vredespoging voor Vietnam Men achtte dc kans van slagen toen klein. JODRELL BANK. (U.P.I Het observatorium van Jodrell Bank heeft van daag opnieuw signalen van dc rond d« muan draaiende Russische satelliet Loena 11 opgevangen. Na dc fotouitzending van vannacht, clle een half uur duurde, zyn echter g. en nieuwe fotosignalen opgevan gen, aldus Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium. Do foto's zullen volgens Lovell zo spoe dig mogelijk gepubliceerd worden. IIij ver wacht dat zij veel overeenkomst zullen tonen met, die van de vroegere Russische muunsatelliet Locna 9 en dlc viui de Ame rikaanse LOR. De Locna 11 drault nog steeds om de maan. maar Lovell geloott dat de Russen met de satelliet een gecnm- plleeer de handeling zullen uitvoeren, bij - voorbeeld een landingspoging op do maan of een reis terug naar do aarde.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5