Anderhalf miljoen snorren Drie pastoors aan de dood ontsnapt Onderzoek naar rellen in Djiboeti OM DE WAARDE VAN STATISTIEKEN Theater uit Wenen Nieuw proces voor Novak Medewerker Mihajlov uitgeweken Vanavond in de ether i BBC-feuilleton op Nederlandse t.v. PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 2è ALuuo.uo x. (Van onze Romeinse corres pondent Jan Dijkgraaf ROME. Begin augustus be haalde Italië de mijlpaal vnn 53 miljoen Inwoners. Dit bete kent een toename met tien miljoen Inwoners in de afge lopen twintig jaar. Een half miljoen per Jaar; het is niet gering voor een land dat voor het gfoolsto gedeelte van 7.ijn geografische oppervlakte niet of nauwelijks bewoonbaar is. Vandaar in ieder geval de enorme groei van dp grote ste den, waarvan Rome nu snel op weg Is naar de drie miljoen; Milaan naar de twee miljoen en Napels en Turijn naar de anderhalf miljoen inwoners. De statistieken, die hier regelmatig worden gepubli ceerd en die de levensvreugde van de krantenlezende Ita lianen schijnen uit te maken, leren ons bovendien, dat er in het buitenland niet minder dan 26 miljoen Italianen wonen en werken; dat is dus iets minder dan de helft van het totaal aantal inwoners van het moederland. Wie had het ook weer over de Chinezen van Europa? Voor de rest hebben we een duchtige persoonlijke teleur stelling moeten incasseren. Ook wij lezen plichtsgetrouw al die statistieken en wij zouden ronder enige moeite kunnen vermelden hoeveel radiotoestellen en t.v.'s er in dit land zyn, hoeveel auto's, hoeveel badkamers in resp. Noord-, Zuid- en Centraal- Italië. Van alles leren we uit die statistieken. En precies op het moment, dat we den ken nu eindelijk iets enorm interessants ln handen te hebben (om over te schrijven in deze dagen waarin alleen wordt gesproken over va kantie, over niets doen en over de weerberichten), juist dan ontwaren we aan het eind van zo'n boeiende statistiek de terloopse mededeling, dat er in Italië anderhalf miljoen mannen een snor hebben En die korte, lichtelijk nutte loze mededeling rukte ons ruw uit de dromerige sfeer van voldoening over al die gegevens. Tenslotte behoeft men niet eens lang na te denken over die anderhalf miljoen snorren. Op het aller hard werkende bureauhelden, die hun maandsalaris ver dienen op de kantoren van die .statistiekinstellingen. Want alles goed en wel, maar die anderhalf miljoen snorren praat niemand ons aan. Want hoe komen ze aan die ander half miljoen? Van de hoge Alpen tot de zuidpunt van Sicilië? Stuk voor stuk ge teld zeker? Kom nou. Wij zelf dragen een indruk wekkende snor, die in afme ting slechts wordt over troffen door die van een Britse collega (maar bij hem speelt de nationale trots na- eerste gezicht al doet dit vreemd aan. En direct daarna ontstaat de verwarring in uw gemoed, na al die keiharde cijfers en gegevens van zo veel auto's, zo veel tévé's, zo veel bioscopen en zo meer. En dan als toetje die ander half miljoen snorren. Kom, De oude Romeinen wisten er alles van. Hun zegswijze „qui nimi8 demonstratwas en is afdoende: wie te veel wil bewijzen, bewijst helemaal niks meer. En zo zyn voor ons, tot onze verslagenheid, al die andere cijfers en gegevens plotseling waardeloos ge worden, met vele verontschul- tuurlijk 'n rol). Nooit hebben wij een formulier ontvangen om in te vullen, waarop on der vele andere ook de vraag stond: „Draagt u een snor, bakkebaarden en/of 'n baard? (Doorhalen wat niet ver langd wordt)". Nooit. Trou wens waarom rept die statis tiek met geen woord over de baarden? Onze collega van De Tijd beroemt zich, terecht, op een zeer elegant gitzwart baardje; ook hy heeft nimmer een formulier als boven be doeld onder ogen gehad. En de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel heeft ook al een machtige snor; ook hem hebben ze nooit lastig- digingen aan het adres van de gevallen. Maar, als die snorren soms niét stuk voor stuk hebben geteld, wat is die anderhalf miljoen dan waard Juist: helemaal niets. Hel Is nonsens, omdat het dood gewoon uit de lucht gegrepen móét zljri. En als dan het laatste gegeven van die sta tistiek nonsens is, waarom zou dan het eerste wel kloppen? En de hele rest? Vandaar onze verslagenheid: we lappen nu verder al die gegevens aan onze laars. Maar nog een ding. Wie al- j leen al per trein de stad Rome j binnenrolt, ziet een absoluut onvoorstelbaar aantal t.v.- antennes. Tot op de meest ellendige krotwoningen on der de antieke acquaducten toe. En als die reiziger ook maar enigszins thuis is hier in dit land, dan weet hy, dat zeventig tot tachtig procent van al die evidentelijk aan wezige t.v.-toestellen niet zijn aangegeven (zoals dc wet voorschrijft) en dat zij dus ook niet geregistreerd zijn; dat zij derhalve aan de heren en dames van de statistieken onbekend zrjn en dat de ge gevens van diezelfde dames en heren inzake de aantallen t.v.-apparaten nooit kunnen kloppen. En daarmee wilden we maar aantonen, naar aanleiding van die anderhalf miljoen snorren, dat wij voortaan niet meer meedoen als het om sta tistieken gaat. En al is er nog zo weinig te doen en te be leven in deze adembenemende hitteperiode en al weten de kranten niks beters te doen dan het publiceren van die statistieken, wat ons betreft, is hun goedbedoelde moeite tevergeefs. Gidsen sluiten Desmaison uit CHAMONIX (AFP-DPA) De gld- senverenlging van Chamonix heeft Re- né Desmaison, een van do beroemdste Franse gidsen, die vorige week samen niet de Amerikaan Gary Hemming twee Duitse alpinisten onder zeer moeilijke omstandigheden van een bergtop In liet Mont Blancmasslef redde, „om Interne disciplinaire redenen" als lid geschrapt. Men neemt het hem kwalijk dat hij zonder toestemming aan de reddingsac tie zou hebben deelgenomen. Verder acht men de route waarlangs de twee Duitsers naar beneden werden gebracht niet Juist gekozen. Daarover zegt Des maison, dat hij de bewuste bergwand zeer goed kent. „Het was onder de slechte weersomstandigheden die er toen heersten de veiligste weg terug", aldus Desmaison. „De afdaling ls zon der enige moeilijkheid verlopen. Ik heb mijn plicht als gids gedaan". Intussen is vernomen dat in het Mont Blancmasslef een 23-jarige Parisienne en een eveneens uit Parijs afkomstige 19-jarige Jongeman worden vermist, van wie al sinds 7 augustus niets meer is vernomen. De ouders van beiden hebben nu pas de vermissing aangegeven. In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt van 1 september tot 2 oktober een tentoonstelling gehouden, die een overzicht zal geven van nieuwe stro mingen ln de Britse grafiek. In het Stedelijk Museum te Schiedam exposeren van 10 september tot 9 ok tober Bonles, Rous en Staakman. ONGELUK OP VAKANTIEREIS (Van onze correspondent LUNé VOLLE. Op een vakantiereis naar de Vogezen en het Zwarte Woud zijn donderdagmiddag drie uur pastoor J. W Kragtvvyk van de Mlersburgparochie te Zoeterwoude, pastoor P- J. van Steyn van Zoetermeer en pastoor C. P. de Wit van de H. Hartparochie te Den Haag met hun auto in botsing gekomen met een tegen ligger. Het ongeluk gebeurde nabij Luné Vil Ie. De auto met do drie pastoors reed op een voorrangsweg, toen uit een zijweg een Belgische auto met grote snelheid naderde Om deze te ontkomen, week de Neder landse wagen, bestuurt door de eigenaar, pastoor Van Steyn, uLt en kwam op het andere weggedeelte in botsing met een tegenligger. In dezè auto was een Frans echtpaar met drie kinderen gezeten, waar van alleen de echtgenote een lichte breuk van het borstbeen opliep. Beide wagens werden zwaar gehavend. Pastoor Kragtwyk liep kneuzingen op aan ribben en heup en een grote snede over het voorhoofd. Van pastoor Van Steyn werd een knieschijf gebroken. Pas- inmenging doelt op Amerika. Dit wordt aan de openbare mening ln Frankrijk zo voorgesteld, die dat voetstoots zal aan nemen, gezien de anti-Amerikaanse stemming in Frankrijk. Het Parljse avondblad „Le Monde" van zondag meent dat uit de incidenten van Djiboeti drie lessen moeten worden ge trokken. De eerste lea is dat Overzeese Gebiedsdelen niet voor altoos onder Franse voogdijschap zullen blijven. De tweede les is dat ook al heeft De Gaulle het woord „zelfbeschikking" niet uitge sproken. de leiders van de oppositie dat krygt weinig gelegenheid om andermaal I parool voortaan druk zullen hanteren te demonstreren. De Gaulle keert uit De derde les is. dat als bepaalde maat- Addls Abeba vanavond laat in Djiboeti regelen niet snel zullen worden genomen. de incidenten van Djiboeti zich daar of elders zullen herhalen en veel vlugger dan men denkt Ook in Polynesië. waar de Franse atoombases liggen, is een niet te onderschatten nationalistische bewe ging gaande. Ook incidenten in Polynesië? (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS Het lijkt een heel waag stuk als men hoort dat generaal De Gaulle vandaag weer naar Djiboeti te rugkeert. Maar veel heeft die terugkeer op het eerste gezicht nogal moedig betekenen, want de oppositie toor De Wit bleef ongedeerd. De beide gewonde pastoors werden naar liet zie kenhuis te Luné Ville overgebracht. Daar werd de hoofdwonde van pastoor Kragt wyk gehecht en de knieschijf van pastoor Van Steyn in het gips gezet. Vrijdag ochtend zijn belde pastoors in een Franse ziekenauto naar het ziekenhuis Westeinde in Den Haag vervoerd. De reis. die •s morgens 11,15 uur tot 's avonds 8.15 duurde, was voor beide patiënten zeer moeiend. De toestand van beide pastoors geeft alle hoop op een voorspoedige gene zing. Zaterdagmorgen is pastoor Van Steyn geopereerd. De dokters die zeer tevre den waren over de voorbehandeling in Luné Ville verwachten, dat ook pastoor Van Steyn van zijn kniebreuk niet al te veel letsel zal overhouden. De drie pas toors waren maandag op reis gegaan voor een vakantie van tweeëneenhalve week. WENEN (UPI) Op 26 september begint in Wenen het nieuwe proces te gen de 51-jarige Franz Novak, de Oos tenrijker die beschuldigd wordt van me deplichtigheid aan moord op 400.09» Hongaarse joden In de tweede wereld- Novak, die sinds begin 1961 ln de ge vangenis zit, werd in 1964 tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar het Oostenrijkse hoge gerechtshof erkende zijn bezwaar dat de jury niet bevoegd was geweest, en bepaalde dat 'n nieuw proces moest worden gehouden. Volgens de aanklacht is Novak me dewerker geweest van Adolf Eichmann en heeft hij deelgenomen aan de confe rentie op hoog niveau die op 4 mei 1944 in Wenen werd gehouden, waarop werd besloten tot deportatie van anderhalf miljoen Hongaarse Joden naar het con centratiekamp Auschwitz in Polen. De bloedige incidenten van vrijdag vier doden en 75 gewonden hebben op De Gaulle zoveel indruk gemaakt dat hij. alvorens naar Addis Abebu te ver trekken. 7.yn minister voor Overzeese Gebiedsdelen, generaal BLllotte. in Dji boeti heeft achtergelaten om een eerste onderzoek ln te stellen. Deze minister heetf zondag de eerste resultaten van zyn onderzoek bekendgemaakt, Hy geeft de schuld qan de Franse regeringsraad die geen voldoende contact heeft gehad met het gewone volk en hij is er boven dien van overtuigd dat buitenlandse in menging ln het spel is. Mochten soort- geiyke incidenten zich herhalen in Nleuw-Caledonic en in Polynesië. heeft Blllotte gezegd, dan zal de Franse rege ring genoodzaakt zjjn daarin buitenland se interventie te zien. Het ligt- voor de hand dat Blllotte met deze buitenlandse Italianen mogen vlees eten op vrijdag ROME (UPI) De Italiaanse katho lieken mogen vrijdag vlees eten. Het Italiaanse episcopaat heeft ln juni be sloten de 11 eeuwen oude regel van ont houding van vlees op vrijdagen af te schaffen behalve op vrijdagen In de vastentijd. De Italiaanse bisschoppen hebben zich blijkbaar voor afschaffing van het verbod op vlees eten op vrijdagen uitge sproken omdat zo weinig Italianen zich daaraan hielden. BOLOGNA (Reuter) De Joego slavische professor Nikola Colak, die met de schrijver Mlhajlo Mihajlov heeft samengewerkt bij een poging een op positieblad uit te geven, heelt in Italië politiek asiel verzocht, zo schrijft het blad II Resto Del ('arlfno. In een inter view met het blad zei prof. Colak dat hij vreesde te worden gearresteerd. Hij was een van de zes naaste mede werkers van de onlangs gearresteerde schrijver en zou de oprichtingsvergade ring van het blad Slobodni Glas (Vrije Stem) begin deze maand in Zadar voor zitten ln het geval Mihajlov zou worden gearresteerd. Colak zag hier echter van af toen hij ervan werd beschuldig)' „de belangen van zijn werkgemeenschap te schaden". DEN HAAG De Hilversummers Salbers en Brand hebben voor de der de achtereenvolgende maal de Army Tankard het officieuze Foursomes kampioenschap van Nederland dat op de Haagse Golf- en Countryclub werd gespeeld gewonnen. In de finale versloe gen zij hun stadgenoten Van Erven Doo- rens en Roland Holst met een hole. Westelijk blok voor aanblijven van Oe Thant NEW-YORK. (UPI) Een woord voerder van het secretariaat-generaal van de V N. heeft meegedeeld dat de Westelij- k eleden van de V N. de hoop hebben uit gesproken dat Oe TTiant zal aanblijven Het blok heeft een-brief van deze stiek- king gestuurd aan ondersecretaris C. V Narosimhnn, waarnemer voor de in Mexico vertoevende Oe Thant. Diens ambtster mijn loopt op 3 november af- De groep Westelijke landen omvat alle Westeuropese naties, Australië, Canada, Malta en Nieuw- Zeeland. Oe Thant heeft gisteren in Mexico mee gedeeld dat hij donderdag alle onzekerheid zul wegnemen en de V N. zal meedelen of hij al dan niet een tweede ambtstermijn amblëert. rrtlEDRICH VON SCHILLER wordt In 1 de Duits-sprekende landen nog heel veel gespeeld en is ook hier nog regel matig op het repertoire Men kan van zijn pathetiek houden (als velen doen) of niet (als wy doen), maar men zal steeds moeten erkennen dat hU een groot man is geweest ln de geschiedenis van de Europese theatercultuur. Hij schreef uiteraard in een t(jd dat pathos deugd was en dat maakt het moeilijk om hem in een moderne opvoering recht te doen. Het eerlijkst zou natuurlijk zijn om de acteurs alle registers te laten open gooien. maar dat kan niet meer omdat liet lachwekkend zou werken. Met al te zeer teruggenomen spel wordt Schiller evenzeer iets onmogelijks. We waren benieuwd hoe het Wiener Burchtthea ter. met zijn rijke Schillertraditie, de Wilhelm Teil zou aanpakken. Gisteren toonde de NCRV een gefilmde voor stelling. Ze heeft ons in hoge mate geboeid. In die voorstellingen waren hele lappen tekst onder het rode potlood gesneu veld. Sommige figuren (Bertha bijvoor beeld) werden er schimmig door, maar het was een voordeel dat de (over het geheel snelle) voorstelling tot 80 minu ten beperkt kon worden. Wat we zagen was theater, zowel in enscenering als decors. Voordeel omdat we daardoor de prachtige groep die in het Weense ge zelschap is samengebracht in eigen metier doende zagen, niet gedwongen tot subtiliteit die voor t v. heel mooi kan zijn maar die Schiller niet draagt. De pathetiek was wat «ig^-aag.-. maar terecht niet afwezig; als het moest werden de stemmen verheven e het ;?hc^? vol-dramatisch. Met sen als Skoda, Hartmann en Balser kan dat. Zij vertegenwoordigen de grote tradities van het Weense theater. Het was goed om van die traditie in een fraai afgewogen voorstelling ook eens op t.v. kennis te kunnen nemen. Zaterdagavond spande Brandpunt weer de kroon bij de KRO met een voortref felijke aflevering waarin eigen produk- ties uit Chicago en Turkije uitmuntten. Vreemd dat dezelfde KRO wilde teke nen voor Zomercarrousel 1966. een dei- meest platvoerse amusementsuitzendin gen die we ooit zagen met omnivoor (sigaren-en-alles-vreter) Chaz Chase als onsmakelijkst dieptepunt. Jos v. d. Valk regisseerde; hij was het aan zijn goede naam eigenlijk verplicht geweest dit te weigeren. Vg. Hilvaria Studio's gaat reorganiseren HILVARENBEEK (ANP) Het uitblij ven van reclame in de t.v. en de beper king van de bestedingen zi' oorzaak van. dat Hilvaria studio's ln Hilvarcnbeek moet reorganiseren, bij 14 van de 25 werknemers zullen worden ontslagen. Het ontslag geldt beneden de 25 jaar, zo werd ons mee gedeeld: leerling-cineasten, typistes en enige timmerlieden, welke laatsten ge makkelijk elders kunnen worden ge plaatst. Er is overeenstemming bereikt omtrent een afvloeiingsregeling. TELEVISIE r Hedenavond speelfilm NEDERLAND I. NTS 19.00 Nws. in het kort; 19.01 Klaas Vaak, pro gramma voor de kleuters; 19.05 CVK/ IKOR/RKK Kenmerk: de veertien daagse informatierubriek van de ge zamenlijke kerken; NTS 19.35 Flip per, t.v.-film20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Toendra, korte film; 20.30 „De verloren horizon", speel film (14 jaar); 22.15 Uitzending Stichting Socuteia: Koningin Wilhel- mina Fonds, film over de kanker bestrijding; 22.20—22.25 Journaal. NEDERLAND n. NTS 19.00 We reldkampioenschappen wielrennen te Frankfurt; 20.00 Nieuws in het kort; KRO 20.01 Elisir d'amore, opera; 21.10 Bedreigd Paradijs, Finse film impressie; 21.45 De Droomdoos, pan 's; NTS 22.1022.15 Journaal. RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m.). VARA 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.25 Licht instrumentaal trio; 18.45 Promenade-orkeet en klein Radio koor: amusementsmuz.; 19.20 Dans- orkest; 19.50 Ten zuiden van de Rio Grande (III), lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Dicht bij huis,'gevar. progr.; 21.05 Tien jaar destalinisatie, docu mentaire; 21.30 Boeketje romantiek: chansons; 21.55 Stereo: Instrumen taal ensemble: oude muziek; 22.25 De wereldkampioenschappen wielrennen op de baan; 22.30 Nieuws; 22.40 Eventueel SOS-berichten; 22.45 Ac tualiteiten; 23.00 Jazzmuziek; 23.35 Voordracht; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H (298 m.). NCRV 18.00 Stereo: Meisjeekoor met orkest, begeleiding; 18.20 Tienerama; 18.50 Lichte gramm.; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Gewijde muziek; 20.00 Orgelrecital: lichte muziek; 20.30 Voordracht; 20.50 Evergreens; 21.00 Mariniers- 'ka.pel der Koninklijke Marine: klas sieke muziek; 21.20 Moderne en klas sieke gram.; 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nieuws en herhaling SOS-be richten; 22.40 Boekbespreking; 22.50 Pianorecital: moderne muziek; 23.00 Lichte gramm.; 23.5524.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) 18 00 Veronica's jukebox (verzoekjes). 19 00 Rolling-Stonesshow. 1915 Joost mag het weten. 20.00 Gram. muziek met o a. Indonesian Teenagercomer. 21 00 Rock. Beat and Boogie. 21.30 Veroni ca's rhythm and blues hop. 22.30 tot 1.00 Gevarieerde gram. muziek. 18-20 u. de ouderen zeker niet onbekend in de oren zal klinken. Frank Capra namelijk heeft al heel wat werk stukken op zijn naam staan. „De verloren horizon" speelt zich af in het menslievende Shangri-La, waar een groep mensen woont, die vry zyn van ziekten en derhalve een hoge ouderdom bereiken. In dit gebied nu komt een groepje Europeanen terecht. Robert Conway, die met zijn broer George deel uitmaakt van het gezelschap, voelt zich in dit idyllische staatje direct thuis. Zo echter niet zijn broer George, die liefde opvat voor Maria, een meisje, dat er reeds jaren woont, en met haar vluchtpogingen wil ondernemen. Robert voelt zich in zekere mate verantwoordelijk voor zijn broer en besluit dan ook mee te gaanIn de hoofdrollen onder anderen Ronald Colman, Edward Everett Horton en John Howard. (Nederland I, 20.30). ..Bedreigd paradijs Finse fïlmimpressic Drie kinderen, die hun spel en af leiding gevonden hebben in de natuur, zien zich plotseling genoodzaakt zich aan. te passen aan een veranderende omgeving. De bewoners van een nabij gelegen stadje hebben aan de rivier, die door het woud stroomt, een andere bestemming gegeven. De camera volgt in „Bedreigd paradys" het spel van de kinderen en hun reactie op de veranderingen. Bij deze Finse filmimpressie, die de K.R.O.-t.v. vanavond op het scherm brengt, wordt niet gesproken. De beelden worden geacht geheel zelfstandig het verhaal te kunnen overbrengen (Nederland II, 21.10). H. B. Warner, Isabel Jewell, Edward Everett Horton, Ronald ColmanThomas Mitchell in een scene uit ,fie verloren horizon". (Nederland I, 20.SO). sethovenConcert v DRAADOMROEP <4e l(Jn) i 1. Ludwig van Beetu plano, viool, cello t op 56 (Symphonic Orkest van fiadlo Berlijn mniv. solisten); 2. Felix Men- i Bartholdva. Symphonic nr. 5 Reforpiatie-Svm- 1 van Berlijn - :>rltest ln ghon i eBPhilharm'"' Ork Orkest i 1 Lichte gramm.; VPRO 7.50 Dagope ning; AVRO 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gramm. (Om 8.308.35 De groente man); 8.50 Morgenwijding; 9.00 Klassieke gramm.; 9.35 Waterstan den; 9.40 Semi-klassiek klavecimbel concert; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Lichte gramm. (11.0011.02 Nws.; 11.02—11.32 RVU Microhistorie door H. h. Kruimel); 12.00 Licht instru mentaal ensemble; 12.22 Wereldkam. pioenschappen wielrennen op de weg; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Liedjes: 12.40 Orgel- recital: amusementsmuziek; 13.00 N^iey-w^ l^jLO Joujgaal en beursbe richten; 13.30 Stereo: 't Muzikanten. „^jflfiqrecita^;, modgrne muz.; - 18.00 18.30 Hilvaria Studio's legt zich toe op het ver huren van studioruimten en accommo datie voor de produktie van films en t v.-opnamen. Het bedrijf heeft twee dochterondernemingen, de filmproduk- tie maatschappij ..Safari" en „Ivar Spots die tv.-spots vervaardigt. In een communiqué wordt meegedeeld, j dat de aanleiding tot stnictuurwijzi- ging is: de onvoorzien langdurige stag- natie die op het gebied van de intro- ductie van reclameboodschappen in het Nederlandse televisiebestel is opgetre- IP 18.03 Voor Nieuwe gram. platen. 19.00 Niei •k correspondentie uit Nederland, lir.w jje leugd musiceert, 20.00 Operamuziek, 22.00 Nieuws, reportage wereldkampioensch. wielrennen op de baan, 22.15 Lichte muziek. 22.45 De zeven kunsten. BRUSSEL Frans (484 m) 18.30 Nwe gram. platen. 22.15 Jazz. NDR-WDR i30ft m) 19.15 Klass muz 23.00 Lichte muz„ 1.00 Gen-ar muziek ENGELAND BBC (330 m) —'18.35 Ge- var. muziek. 19 30 Promenadeconcert, 23.15 Pianomuziek. ENGELAND BBC (1500 mtr) 20.40 Muzikaal progr.. 22.25 Gevar. muziek.. Dinsdag III. Radiokoor: Geestelijke liederen; IV. Hobo en piano: moderne muziek; 14.30 Voor de kinderen; 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Nieuws; 16.02 Lichte gramm.; 16.50 Stereo: Lichte orkest, muziek; 17.20 Lichte gramm. voor de teenagers. HILVERSUM n (298 m.). KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Lichte gramm.; (Om 7.307.32 Nieuws); 7.55 Overweging; 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.; (8.30—8.32 Nws. en vakantietips; 9.309.35 Concilie postbus); 10.00 Klassieke en moderne gramm.; 11.50 Volaan... vooruit, praatje; 12.00 Angelus; 12.03 Licht lunchconcert; 12.20 Voor de boeren; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actua. liteiten; 12.50 Lichte gramm. voor de tieners; 13.35 Voor de plattelands vrouwen; 13.45 Musiësta: licht mu- ziekprogr.-^ 15.20 Er was eens... Va riaties op het thema Show; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Onderweg: Ge bedsdienst; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Overheidsvoorlichting: Antilliaanse steelbands maken opgang. Spreker: H. Dennert. HILVERSUM m (240 m en FM- kanalen). NRU/NCRV 9.00 Nws.; 9.02 Instrumentaal allerlei; 10.00 Nieuws; 10.02 Gevar. muziekprogr. (11.00 Nieuws); 12.00 Nieuws; 12.02 Volksliedjes; 12.30 Lichte gramm.; 13.00 Nieuws, eventueel actualiteiten; 13.02 Amueementamuz.; 13.30 Klanr ken van-eigen bodem; 14.00 Nieuws; 14.02 Lichte vocale muziekjes; 15.00 Nieuws; 15.02 Licht platenprogr.; 16.00 Nieuws; 16.02 Gevar. muziek progr.; 16.30 De Top Tien van deze week; NRU/VARA 17.00 Nieuws; 17.0218.00 Verzoekplatenprogr. RADIO VERONICA (192 m) 700 Ook goeiemorgen door Harmen Siezen. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekpl. programma voor de bedrijven. 10.00 Koffietijd met Tineke. 11 00 Kookpunt. Huisvrouwenverzoekprogramma, 12.00 Muziek by de lunch, door Jan v. Veen. 14 00 Populair klassieke muziek, 15 00 Chiei Montagne draait plaatjes, die hun beste tijd gehad hebben. 1600 Dinsdagmiddag-speciaal (nieuwe en zo goed als nieuwe gr. platen) tot 18 00 a opdrachten tot het vervaardigen van reclamespots heeft geleid. Bij Safari filmproduktie doen zich de in vloeden van kostenbesparing by over heid en bedrijfsleven gelden, hetgeen leidt tot vertraging bij het verlenen van opdrachten. Het gevolg hiervan is een onderbezetting van het produktleappa- raat van de N.V. die tot inkrimping van het personeelsbestand noopt. Motorrijtuigenbelasting naar Apeldoorn DEN HAAG. (A.N.P.). Met, ingang van 1 september zal te Apeldoorn een centraal bureau motorrijtuigenbelasting worden ingesteld. Het bureau zal centraal de administratie en conrole uitvoeren, zoals deze geregeld is bij de wet op motor rijtuigenbelasting 1966. die op 1 oktober in werking zal treden. Tot hoofd van het centraal bureau te Apeldoorn is benoemd de hoofdontvanger van 's rijks belastin gen de heer A. L. van der Endt. tot 1 september hoofd van het ontvangkantoor de accynzen in Amsterdam. Met in gang van 1 oktober zullen de houders van een kentekenbewijs die motorrijtuigenbe lasting verschuldigd zijn, zich moeten op geven bij het centraal bureau in Apel doorn onder gelijktijdige betaling van het verschuldigde bedrag. De belastlngkaart is ponskaart uitgevoerd en tevens stor- tingsaccept voor de postcheque- en giro dienst. ERON-kamp Gerarcl v Krevelen viert weer groot succes (Van een onzer verslaggevers) zilveren omroep jubileum (Van AMERSFOORT Het. grote radiokamp van de VERON, Vereniging Expert- menteel Radio Onderzoek in Nederland, HILVERSUM op de Leusderheide by Amersfoort, is ot donderdag 1 september** een groot succes geworden. 1 ochtends zullen velen in het AVRO-res Naast de twee grote kampzenders, een (aurant tc Hilversum by een komen, on de telefonieverbindingen en een jaar tydens de receptie de hand te druk- voor de telegrafie, bevonden zich op het terrein nog vele andere zenders van de verschillende zendgemachtigden Degenen die een mobiele zender in de dV \YRO wagen hadden, lieten zich gaarne via de zender het kamp blnnenpraten. Zij werden geheel radiotelefonische naai de Leusderhei gedirigeerd. Zondag werd de zaak omgedraaid en moesten de zendamateurs met hun mobiele zend en peilapparatuur in een grootse vosse- jacht een vast opgestelde zendpost zien op te zoeken. Tevens moesten zy ver schillende kruispeilingen verrichten op vaste bakens en die op kaart intekenen. De heer F. Lefeber uit Amersfoort won de strijd met een eenvoudig eigenbouw peilontvangertje, dat hij de afgelopen week nog even in elkaar had geknut seld en leverde met deze overwinning een opmerkelijke prestatie door op zijn le vossejacht als le bi 'n groot veld van ei-varen vossenjagers te eindigen. terwijl hij de vaste dirigent werd in het Arena theater van Rotterdam. In de moei lijke oorlogsjaren aanvaardde hij een vaste verbintenis by de Hilversumse om- Vele bekende artiesten als Lia Dorana üerard van Krevelen, die zijn zll- j Mieke Telkamp. Connv Stuart en Louise omroépjuhileum viert. Gerard van Marly, om er maar enigen te noemen, zijn len. die overigens reeds in 1034 voor j hun artistieke carrière bij hem begonnen rofoon debuteerde met „The Want Gerard van Krevelen kreeg in er. Romancers studeerde in Den Haag aan buiten Hilversiim een faam als talenten het Kun. Conservatorium voor muziek. jager. Maar zijn grootste kracht schuil! waar hij in 1030 het diploma solos|>el voor j toch wel in zijn directie van bekende piano cum laude verwierf, zomede het omroeporkesten bij de AVRO zoals om diploma muziekonderi Als pianist en repetitor werkte hij enige jaren mee aan de befaamde Fritz Hirseh- operette. terwyl hij daarnaast 'eider was van ensembles als „The Song Singers" en „The Vocal Five". Voorts was hij enige jaren verbonden als pianoleraar aan de toonkunstmuzleksehool van Dordrecht. Gechanteerde inspecteur contra grote verkwister' (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De programmalelding van de VARA-televisie, die regelmatig contacten onderhoudt met de BBC-t.v„ heeft de hand weten te leggen op een nieuwe, spannende televisieserie, die de volgende maand op het tweede net zal worden vertoond. De uit zes afleveringen bestaande thriller „De Grote Verkwister' („The Big Spender') van Margot Bennett wordt geregisseerd door Richard Martin, die ook de regie had van de Tim Frazer- serie. De produktie is in handen van BBC's iopende-band-producer Alan Bromly, wiens „Mind of Enemy" „A man called Harry Brent" en „The world of Tim Frazefc" reed» eerde® op de Nederlandse beeldbuis verschenen Het verhaal van „De Grote Verkwister" speelt zich af in Londen, waar ln het kantoor van de firma Taplas een In ternationaal samengestelde gangsters- bende de beroving van de aan dit pand grenzende bank voorbereidt. Inspecteur Masefleld wordt ln eerste instantie beroepshalve met dit louche gezelschap geconfronteerd. HU loopt ecther ln een door de onbekende „Grote Verkwister' listig opgestelde val en wordt wegens een vooralsnog niet te weerleggen beschuldiging van corrup tie door zyn chef. hoofdinspecteur Nicholls. geschorst. Door de „Grote Verkwister' gechanteerd, wordt Masefleld gedwongen aan diens plannen mee te werken. In de drie dagen die Masefleld nog res ten, voordat hU officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld, zal hy de gangsterleider moeten ontmas keren en zyn eigen onschuld trachten te bewijzen, John Bown speelt de rol van inspecteur Masefleld, terwijl ver der o.a meespelen Suzanne Neve als Masefields verloofde, Sheila Feam als FoLly, Philip Madoc als Dokter Trevor. Cladek Sheybal als Lamarck en Carl Jalfe ala Kassei] ..De Zaaiers", die hij nu leidt, vertrek van Jos Cleber naar de t.v. In vele dooi hem voor de microfoon ge brachte ensembles werd het Nederland.-' lied gepropageerd en dank zij goede er vlotte arrangementen wist hy uit de meest eenvoudige melodie vaak bijzondere facet ten naar voren te halen. Hij heeft mei de uitvoering van romantische muziek vaak heel wat harten van luisteraars in vuur en vlam gez,et en het zou ons niel^ verwonderen als donderdag deze populaire AVRO-dirigent een onvergetelijke dag wordt bereid. Nederlandse dansers in buitenland AMSTERDAM (ANP) - Na een suqcesvolle voorstelling in Knokke, Bil gië, maakt het „Teatro del Balettu uit Rome onder leiding van de Neder landse danser en choreograaf Pietn van der Sloot momenteel een tourm-> door Duitsland. In oktober vertrekt h.-t groepje voor de tweede maal naar Spanje. Als balletmeester en tweed* choreograaf is de Nederlander Martin Molena. voormalig lid van het Neder lands danstheater, geëngageerd. Ook de jonge Nederlandse danseres Wanda Grendel maakt deel uit van het ensem ble. Erwln de Vries, de in Amsterdam wo nende Surinaamse beeldhouwer, gaat op uitnodiging van musea in Miami. Mexico en Jamaica en galleries in Suriname en op Curaqao daar werk exposeren. In november vertrekt hij met circa 150 schilderijen en 30 beel den uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2