Wethouder C. J. Piena opnieuw kandidaat voor college BEKEND LEIDS BEELD VERDWIJNT DAAR BIJ DIE MOLEN, DIE MOOIE MOLEN... KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD AKTIEVE BEZORGERS Uitslaande brand in oude deel van Noordwijk PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 Herziening der portefeuilles Mw. Den Haan-Groen opvolgster van ir. Van Hoek Zoals de laatste dagen reeds te ver wachten viel heeft de socialistische fractie in de gemeenteraad van Leiden de heer C. J. Piena kandidaat gesteld voor het wethouderschap in de komen de periode van de nieuwe raad. De overige raadsfracties hebben eveneens deze kandidatuur aanvaard, zodat mag worden aangenomen, dat de heer Pie na op 6 september a.s. wederom tot wethouder benoemd zal worden- Voor het eerst zal Leiden een vrou welijke wethouder krijgen. Mevrouw N. A. den Haan-Groen, nieuwgekozen lid in de raad en zitting nemend voor de WD, zal de plaats innemen van wethouder ir. J. J. G. van Hoek, die deze week afscheid van de raad nam. Xlevr. Den Haan heeft vele jaren ac tief deelgenomen aan het jeugdwerk, speciaal op hel gebied van de meisjes- i padvinderij. Zij was van 1950-1954 dis- Irictscommissaresse van het Neder- i landse Padvindsters Gilde te Leiden; de laatste 10 jaar is zij landelijk pre- i sidente van deze vereniging. Verder bekleedt zij functies als: voorzitster van een Europese werkcommissie voor Gidsen en Padvindsters, vice-voorzit- ster van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, lid van de raad voor de Jeugd- vorming, bestuurslid van de stichting Outward Bound" scholen in Neder land, bestuurslid van het Leidse Roo- de Kruis en bestuurslid van de VVD, afdeling Leiden. Mevr. Den Haan- Groen werd op 30 okt. 1918 te Leiden geboren. Zij is gehuwd met de studen tenarts D. C. den Haan. De verschillende raadsfracties heb ben voorts overeenstemming bereikt over het benoemen van de leden in de onderscheiden raadscommissies. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 26 AUGUSTUS Orgelconcert door Adriaan Blan- kenstein, Pieterskerk, 20.15 u. Leidse Kunstkring „Voor Allen" ledenvergadering, rest. Van der Heij den, 20.15 u. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Ajax Sportman Combinatie ope ning herbouwde tribune Kempenaer- straat, Oegstgeest, 14.30 u. Fuchsia-tentoonstelling Hortus, v.a. 12.00 - 21.00 u. Drie Octoberverenlging Inschrij ving haring en wittebrood. Grote zaal van Den Burcht, 16.0020.00 uur. ZONDAG 28 AUGUSTUS Gronddienst Financiën? Het wordt niet onmogelijk geacht, dat in het college van b. en w. enkele por tefeuilles hier en daar gewijzigd zul len worden. Vooral de zeer moeilijke portefeuille van de heer Piena, die Openbare Werken onder zijn beheer heeft, zou voor deze wijziging in aan merking kunnen komen. De grond- C. J. PIENA: terug in college Slachtoffers van de vooruitgang f"\it bekende beeld aan de Hoge U Morsweg en langs de Oude Rijn zal dezer dagen geheel tot het ver leden behoren. Met ladingen spring stof wordt een brok traditie niet in het minst voor Werninks Beton en Aanneming Maatschappij N.V. omver geblazen. Woensdag viel de eerste pijp van de vijf kalk ovens, die zo'n honderd jaar lang mede de contouren van Leiden heb ben bepaald, ten offer aan de voor uitgang. Wegens het sterk terug lopen van de vraag naar kalk zijn de ovens niet meer nodig. De ovens zijn niet meer winstgevend, ook al omdat het beroep van schelpen kalkbrander uitsterft. De bouwin- dustrie verwerkt al jaren het ver- vangingsprodukt mekal, zodat het voortbestaan van kalkovens steeds moeilijker zal worden. Deze mis schien wat pessimistische verwach tingen gelden overigens niet voor de schelpenvissers. Deze vinden af zet voor de schelpen in de kippen- houderijen, vooral in de Scandina vische landen. Drie springladingen waren er giste ren nodig om een van de vijf pijpen dreunend en krakend in elkaar te doen storten (zie foto rechts). MEVR, N. A. DEN HAAN-GROEN: eerste vrouwelijke wethouder dienst, tot nu toe behorend bij Open bare Werken, zou bijvoorbeeld onder gebracht kunnen worden bij Finan- LEIDSE HUISVROUW WILDE ..GOEDKOOP" WINKELEN „Eigenlijk moest u eens een weekje de gevangenis In", zo overwoog de Haagse politierechter, maar hij voegde er aan toe: „omdat dan ook uw gezin er onder moet lijden, zal lk dat nu nog niet doen". Het was weer een hulsvrouw uit Leiden, die „goedkoop" aan het winkelen was geweest en in een zelf- bedlenlngszaak zlcli van diverse artike len had voorzien, waarvoor betaling achterwege bleef. „Ik had een paar dure weken, omdat de auto stuk was", aldus de informatie van verdachte. „En dan maar autorijden op kosten van een ander", concludeerde de officier. Volgens verdachte was het de eerste maal dat ze als winkeldievegge was opgetreden doch de rechter merkte op: „dat zegt ledereen die hier komt". Verdachte bleek ruim in haar keus, want behalve busjes zalm, pakje thee, pak suiker en meer dergelijke consump tiegoederen, had ze ook veters, een bor steltje en schoensmeer gestolen. „Ik heb alles betaald", deelde verdachte mee. „Tenminste, nadat u was gegrepen", vulde de officier aan. die voor ditmaal de gevangenisstraf voorwaardelijk wilde opleggen. De eis was 100,- boete en voorwaardelijk een week gevangenis, straf, waartoe de rechter veroordeelde. Vanmorgen tussen Hen en elf zou het dan gaan gebeuren. Dan zou de vjjf- duizendste bezoeker van het molenmu- neum "De Valk" op feesteiyke wjjze ontvangen worden door een speciaal daartoe byeengctrommeld comité van ontvangst, bestaande uit mr. J. Lelie veld, voorlichtingsambtenaar van de ge meente Lelden, de heer M. van Hoog de heer De W ilde, de directeur van het VVV-kantoor Lelden (die vergezeld ging door een allercharniantste dame-van- ontvangst) en de hoofdbewoner van de molen, de heer M. Pynnaker, die tevens de beheerder Is. Het duurde nogal even voordat de 5000ste aanwezig was, en in die tussen tijd kon de heer Pljnnaker ons vertel len dat de tentoonstelling tot en met 18 september zal duren, dat tegen die tijd ook de zevenduizendste bezoeker wordt verwacht (de tentoonstelling "draait" op een gemiddelde van zo'n 60 tot 70 bezoekers per dag), dat er de laatste tijd opvallend veel Chinezen op bezoek komen, die de molen aan een opvallend nauwkeurig onderzoek onderwerpen, dat daar geen redelijke verklaring voor te vinden valt en dat een mens maar moet afwachten en (Chinese?) thee drinken. 'Perscampagn e' Inmiddels was de 4991ste bezoeker pas geregistreerd, en het zag er niet naar uit dat er voorlopig enige versnel ling in het proces zou komen. Daarom begonnen wij maar op eigen gelegenheid een wervingsaktle onder de toeristen die In grote getale naar de veemarkt waren gekomen. Zelfs de markt-omroep- installatie werd Ingeschakeld, en zo waar. de campagne werd met succes bekroond, want om tien over elf kon het comité een glunderende heer W. P. Boerop, die samen met zijn dochtertje Jeannette en logétje Amanda v.d. Duin uit Noordwyk naar Leiden was komen kijken, als de 5000ste enige boekwerken, alsook een bos bloemen, aangeborlen door bovenvermelde charmante secre taresse. overhandigen. De heer Boerop vond het allemaal wel prachtig en po seerde bereidwillig voor het plaatje. A- manda vond het een beetje eng. zo hoog op die molen. maar. eenmaal boven ge komen viel het toch allemaal wel weer mee en brak een zonnige lach door die door onze fotograaf op bijgaande prent werd vastgelegd. Van vrijdag 26 aug. tot en met 1 sept. 1966: Geopend voor spoedeisende ge- j vallen: apotheek Tot Hulp der Mensch- I heid, Hooigracht 48. tel. 21060. OEGSTGEEST RAADSVERGADERING De raad vergadert op dinsdag 6 sep tember te 19.30 uur in de raadzaal. Agenda o.a.: verkiezing van twee wet houders. COLLECTE IN LEIDEN VOOR KANKERBESTRIJDING Het bestuur van de K. W. F. afd- I ling Lelden schrijft ons: In 1964 stierven ruim 21.000 Neder landers aan kanker, ongeveer 40% van de kankerpatiënten is Jonger dan 65 jaar en vervult nog een zeer belang rijke functie in gezin en maatschappij. Moeten wij ons hierbij neerleggen en dit als onvermijdelijk accepteren? Dankzij het speurwerk in laboratoria en ziekenhuizen kennen we vele facto ren die een rol spelen bjj het ontstaan van kanker, zijn we geïnformeerd over het gedrag van vele kwaadaardige ge zwellen en is het mogelijk de ziekte te diagnotiseren in een stadium waarin genezing nog mogelijk Is. Kankerpre ventie en genezing Is geen utopie. Kankerbestrijding vergt geld en en thousiasme. De materiele steun van de gehele Nederlandse bevolking is nood zakelijk. Het stelt degenen, die kanker onderzoek tot hun levenstaak gemaakt hebben Instaat hun werk op hoog niveau te verrichten. De Inspanning van het ge hele volk legt hun een verplichting op, de verplichting gehouden aan een natio nale zaak. OP NAAR DE 20.000 In de afgelopen Jaren was het Konin gin Wilhelmina Fonds, mede dankzij uw bijdrage Instaat de Nederlandse cen tra waar kankeronderzoek en behande ling van kankerpatiënten plaats vindt met Jaarlijks ruim twee miljoen gulden te steunen. Ook onze Leidse gemeen schap heeft zich steeds van haar goede kant laten zien. Vorig jaar bedroeg de opbrengst van de jaarlijkse collecte xuim zeventienduizend gulden, eèn record in de geschiedenis van de Leidse afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds. Een dezer dagen ontvangt u een zakje, dat in de loop van de volgende week wordt opgehaald. Op zaterdag 3 sept. vindt de straatcollecte plaats. Mocht, door een vergissing, het zakje met uw gave niet opgehaald worden dan kunt u het in een der bussen, gedurende de straatcollecte, deponeren. Laten we trachten het record van vo rig jaar te breken, twintigduizend is ons doel. Bestuur K. W. F., afdeling Leiden. Aanwinstenlijst R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Hogewoerd 57) DE LEIDSE COURANT vraagt voor de stad Lelden Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. n§ Sollicitaties: Abonnementenafdeling, Papengracht 32, Leiden. Telefoon 20965. Straat-kolenhandelaar door rechter vrijgesproken Zelfs de verbalisant kon niet bewijzen, dat een 41-jarige kolenhandelaar uit Leiden kolen in zjjn pakhuis verkoopt. Het stond wel vast. dat de handelaar sosm door klanten werd opgebeld om steenkolen te bezorgen, doch dat bete kende nog niet. dat hij op deze wijze een kleinhandel uitoefende, voor welk feit hij dan geen vergunning bezat. Naar verdachte meedeelde en het werd door de verbalisant bevestigd, oefent de man een soort van strauthandel in steen kolen uit, waarvoor hij overigens even- min een vergunning bezit. Doch daar over werd in de dagvaarding niet ge- sproken, zodat de officier thans vrij. I spraak moest vorderen onder medeue- ling, dat nu wel een procesverbaal zal worden opgemaakt wegens een „ambu lante steenkolenhandel". De rechtei sprak daarom verdachte nu v aiiiiiiiiiiiiw^ Brandweer kon Ontwikkellngslectuur Adler: Kennedy ad rem; Bea: Een heid in vrijheid; Borrebach: Alles over kleinbeeld; Brouwers: Gods ruimte vaarder; Chanchard: De vermoeidheid; Charpentier: Fototechniek; De weten schappelijke onderzoeker door H. Mar- genau e.a.; Deetman: Filmmuziek; De- nis: Op Safari; Dorlval: De parijse school; Dowd: De Franse revolutie; Dreesmann: Borduurkunst; Enzinck: Licht van Helles; Fabels uit India; Fa- ber: Nieuwe perspectieven in Rome en New Delhi; Forbes: Geschiedenis van natuurwetenschappen en techniek; Fra- ser: Primitieve kunst; Froger: Tom Okker op weg naar de wereldtop; Gart- hoff: De Utrechtse heuvelrug; Gees: Geluidsversterkers in theorie en prak- tyk; Gielen: Naar een nieuwe katho lieke school; Gilot en Lake: Leven met Picasso; Groot: Quassars: Haslip: Eli- «abetshë x Heen^skerk: Op de drempel; Jonckhéere: De ring van de bomen; Kochan: Het ontstaan van het moder ne Rusland; Kortmulder: Dreigen en vechten van dieren en mensen; Kuyk en van Ven: Prinses Beatrix trouwt; Last: China; idem: Religies in Japan; Lathouwers: De hedendaagse Russische letterkunde; van Leeuwen: Avonden op Drienerwolde; Lersch: Algemene psy chologie; Levle: Kunstmatige insemina tie bij de mens; Loewensteln: Christe nen en Joden; Maelstaf: Het beeld van de moderne jeugd in de film; Masch- mann: Saldo; Meyer-Ranke en Al- bracht: De rode farao; Moereels: Reli gieuzen na het concilie; Overbeek: Por nografie voor het gerecht; Palmer: Joegoslavië: van Parreren: Peeck Velema: Effectief studeren; Prieberg: Mpzaiek der moderne muziek; Re< kamp: Reizen en pleisteren; Reeuwijk: Damsterdamse extremisten; Reimer: Leven in Hellas; van het Reve: Nader tot U; Ricoeurs: Sexualiteit; Roest: Ge vormd en gebakken; Rijndorp: De derne roman in opspraak; Siegert: Bul garije; Smedts: Een weerbarstig ka tholiek; Sölle: Plaatsbekleding; Stutter- heim: Taalbeschouwing en taalbeheer sing; Swarm: Japan; Thermografie; Waar de wildernis nog heerst; Willemze: Muziekinstrumenten. Nederlandse romans. Asscher-Pinkhof: De danseres zonder benen; Berkhof: De woedende Christus; Campert: Het gangstermeisje; Cheval- lier; Clochemerle dl. 1.; Idem: Kuren ir Clochemerle dl. 2; Christie: In hote' Bertram; idem: Jane zoekt een baón; Davenport: Het bestendig beeld; Cheor- ghiu: De onsterfeiyken van Agapia; Grass; Honderd jaren; van Gulik: De wacht van de tijger; idem: Het wilgen patroon; Gijsen: De man van overmor gen; idem: De ouds zodn; Kirst: Op stand tegen Hitler; Levi: Het oponthoud: Lewis: Ik, Jacoba; Marshall: Schemer over het paardijs; Noel de Gaulle: Hij of ik; van Praag; Korte karavaanweg; Ramati: De bergen der wijheid; Ser- vin: De vreemde kerkganger; Smith: j Het gouden hart; Speelman: de afgrond: j Standish: De drie bamboes; Vestdijk: De erger voorkomen Gisteravond omstreeks half tien werd alarm gegeven voor een felle uitslaande brand in de schuur van de bollenkweker W. Heemskerk achter de woningen aan de Bronckhorststraat. Hoog laaiden de I.ISSE Tourret Solexclub Het bestuur van de Solexclub „Bollenstreek" heeft voor de leden een Wetsland-tourrit uitgeschreven. Deze zal worden gehou den zaterdag 27 aug. met als einddoel het corso te Naaldwijk. Na afloop van het corso wordt een gezellig samen zijn gehouden. De deelnemers vertrek ken zaterdagmorgen om 10 uur vanaf het HBG-plein. ALBERT DE KLERK SPEELDE IN KATWIJKS TRILMFATORKERK VOOR „PRO 0RGAN0 ET MLSICA" Begaafd improvisator orgel I beter als imitatie van de stemmen is te beschouwen; verder een „canon" over I een koraalmelodie en „Baletto del Gran- duce" beide ook van Sweelinck. net een mroater op heeft. Niet alleen Albert de Klerk vervolgde zijn con cert met een weinig gespeeld Bach- werk, nl. een Praeludium - Adagio - Trio - Recitativo en fuga in Bes dur in een meer dan knappe vertolking; vooral i het Trio en de Fuga dwongen tot grote bewondering. Van Mozart hoorden wy een „An dante für einc Walze in ein kleines Orgel". Een muziekwerkje geheel in Mozartstyi. bestemd voor een mecha nisch orgeltje. Een Ricercara t Homage ;i Sweelinck) van Albert de Klerk was een in moderne styl en klank instrumen tale vorm van compositie uit de 16e en 17e eeuw. Het was toen als het ware de voorloper van de fuga. Met interessante thematiek heeft De Klerk hier een prachtig bouwwerk samengesteld dat even knap gespeeld werd. Hierna volgde de reeds genoemde Improvisatie. Albert de Klerks inlerpretatiekunst kenmerkt zich door grote helderheid door iedere noot zijn geestelijke waarde te geven door het kleurengamma van zijn registratie zonder ergens te over drijven. en daarnaast door een verfynde techniek en een juist styibegrip. THEO TEN HOOVEN. I dat hij organist van de St. Josephkerk te Haarlem en Stadsorganlst van de gemeente Haarlem is (alsook hoold. leraar aan het Amsterdams Conserva torium en opvolger van dr. Anton van der Horst), maar ook componist is van vele /.éér Interessante werken voor orgel en een uitnemend improvisator. Gister avond mochten wij hem beluisteren op een orgelconcert op liet mechanisch Ba- rokorgel In de Triumfatorkerk te Kat wijk. Dat hij een begaafd improvisator is. bewees hij door op drie thema's, op gegeven door Jan Welmers, een zo'n grandioze driedelige improvisatie op te bouwen in een volkomen persooniyke styi, dat men wel onder de indruk moest komen van de Klerks grote begaafdheid. We zouden de drie delen kunnen om- schryvon als le Sonatevorm. 2e Lied vorm (A-B-A) en 3e een Rondovorm. Deze omschryving is voor een improvi satie slechts een benadering. Het programma zelf bevatte werken van Louis Marchand, een „Dialoque", een specimen van de orgelkunst uit de 17e eeuw; van J. P. Sweelinck de be kende Echofantasie, waarin de Echo vlammen op en een knetterende vonken regen vormde een bedreiging voor dit deel van het oude dorp. De brandweer, die zich Juist voor een bespreking in de 100 meter verder ge legen garage bevond, was direct ter plaatse en met groot materiaal werd de vuurhaard aangepakt. Na betrekkelijk korte tijd kon de brandweer ovei'gaan tot het uit elkaar halen van de verkoolde en smeulende massa-welke van de schuur was overgebleven. Dank zy dit zeer snel le en krachtige ingrijpen werd het over slaan van de brand naar aangrenzende woningen en schuurtjes voorkomen. Een tiental konijnen kwam in de vlam men om. Verder ging een groot aantal bollenkistjes, gereedschappen en andere inventaris verloren. Doordat schuur en goederen niet verzekerd waren is de heer Heemskerk ernstig gedupeerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een breuk in een brandend petro leumstel waarop een weckketel stond. AANRIJRING Op het kruispunt Nieuwe Óffenweg- Schiestraat te Noordwijk vond een aan rijding plaats tussen een personenauto van een 39-jarige Duitse koopman uit Keulen en een scooter, bestuurd door een bloemistknecht, 22 jaar, uit Noordwijk. De scooterberyder liep letsel op, doch gelukkig bleek dit niet van ernstige BETRAIT OP GROENTEDIEFSTAL Een opzichter van de domeinen be trapte een 40-jarige inwoner van Kat wijk op het weghalen van groente en bloemen op de volkstuinen en landerijen in „De Zanderij" te Noordwyk. Aanvankelijk beweerde de man de sla. andijvie, bloemkolen, uien en andere groentesoorten gevonden te hebben, doch later gaf hy toe deze goederen te heb ben ontvreemd. Tegen de man, die onder invloed van drank was, werd proces-verbaal opge maakt. RESULTAAT VAN BLIKSEMACTIE VOOR TURKIJE IN VOORSCHOTEN Ten overstaan van de notarissen Mul ler en Pasma en onder toezicht van de hoofdinspecteur van politie de heer A. I N. Merkelbacht heeft gisteren de trek king plaatsgevonden van de lotery, waarvan de baten waren bestemd voor de evenementen in het kader van de vle- j ring van het eeuwfeest van de badplaats Noordwyk. De 12 hoofdprijzen zyn ge vallen op: 7379 Renault R4. 28426 en 817 wascombinatie. 29762 en 7849 foto-came ra, 25739, 26896 en 23919 transistor- radio. 24040 en 10573 bandrecorder, 8302 I mixer, 22622 phili-shave. 1 De Fiat 600 coach als hoofdprys op het witte premiebewijs is gevallen op De door de gemeente Voorschoten in allerijl georganiseerde hulpaktie voor het door een aardbeving getroffen Tur- kye leverde het volgende resultaat op. Nadat woensdag een geluidswagen door het dorp was gereden en er huis aan huis briefjes werden afgegeven, waarop vermeld stond wat de burgerij kon doen om te helpen de nood te lenigen, is het thans mogelfjk te melden, dat er op het gemeentehuis werden ingeleverd 304 dekens. 27 slaapzakken. 2473 blikken met allerlei levensmiddelen en aan geld een bedrag van 353.45. Verder wa ren ingezameld en gebracht stapels kle ding, overhemden, laarzen, schoenen, enz. Vandaag (vrydag) brengen de schoolkinderen nog meer mee van huis Hedenmiddag werd al het ingezamelde met vrachtwagens van de dienst vtt Openbare Werken naar Rotterdam ver voerd. Maandag vertrekt een speciaal vrachtvliegtuig van Rotterdam naar Turkije, zodat dinsdag alles op de plaats van bestemming zal zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4