Gemeenteraad van Noordwijk aanvaardt (noodgedwongen) bouwteam in Boerenbu 1 OM DE OTTERK00J DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 AUGUSTUS i; Koninklijk brons voor B. J. v. d. Meer Afscheid van Gemeentewerken Vanmorgen heeft de heer B. J. van der Meer afscheid genomen van de dienst Gemeentewerken. De heer Van der Meer was sinds 1955 magazijn bediende, daarvoor was hij werkzaam als reparatiewerkman op de afdeling waterwerken. Dit jaar, op 5 maart, werd het 40-jarig dienstjubileum van de heer Van der Meer reeds gevierd. De afscheidsbijeenkomst vond heden morgen plaats in de kantine van de Stadstimmerwerf aan hei Galgewater, waar de scheidende fuclionaris o.m. werd toegesproken door burgemeester mr. G. C. v.d. Willigen, die samen met wethouder C. J. Piena tien minuten te laat aanwezig was, maar dat kwam - zoals de burgemeester de heer Van der Meer verzekerde - „omdat wij het zo vervelend vinden, van u af scheid te moeten nemen'De burge meester reikte aan de heer Van der Meer de ere-medaille in brons, beho rende bij de Orde van Oranje Nassau uit. Verder werd nog het woord gevoerd door directeur van Gemeentewerken, i-r. H. H. Vos, die o.m. de vrouw van de heer Van der Meer in de hulde be trok en de scheidende magazijnbedien de een enveloppe met inhoud over handigde, drs. Backx, administrateur Gemeentewerken, drs. Hoek. die na mens de personeelsvereniging een ge schenk onder couvert overreikte, en de directe chef van de heer Van der Meer, de heer Wondergem. KATWIJK AAN ZEE WV-WANDELTOCHT Op veelvuldig verzoek werd gister avond de zesde wandeltocht georgani seerd door VW gehouden. Dat dit sportgebeuren zich in een steeds groei ende belangstelling mag verheugen, bleek duidelijk uit de drukte aan het startbureau Paviljoen Fock de Best op het strand tegenover hotel „Riche". Het waren er weel heel wat meer dan vorige wandeltochten en deze gestadige groei van deelnemers zal 't energieke bestuur van VW tot voldoening stemmen. Aan de organisatie en het parcours was we derom de grootste zorg besteed en daar voor verdient de organisator, de heer J. van R|jn, een compliment. Het 5 en 10 km parcours voerde wederom voor het merendeel door de badplaats. Do wandelaars wisten allen de juiste koers te volgen. Ook ditmaal waren er vele Duitse gasten, die aan deze wandel tochten deelnamen. Ook zij wisten het parcours te volgen. Aan 't einde wachtte allen de bijzonder fraaie medaille. TAPTOEPARADE Als afsluiting van de reeks van eve nementen, die door de vereniging voor vreemdelingenverkeer in Katwijk aan Zee worden georganiseerd, wordt don derdag 25 aug. 's avonds om acht uur een taptoeparade gehouden, waaraan vele bekende korpsen uit ons land deel nemen. Aan deze parade, die een uniek schouwspel genoemd mag worden, ne men onder meer deel de Trommelaers RAAD VAN BODEGRAVEN SLOOT VIERJARIGE PERIODE AF BOUW ACTIVITEITEN IN ALPHEN-NOORD Betreffende de bouwaktiviteiten in plan Noord te Alphen ontvingen wij van het gemeentebestuur het navolgende overzicht van de huidige stand van za ken. In annbouw zijn 48 flatwoningen van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Van deze woningen, welke bestemd zijn voor de verkoop en waar voor vrije vestiging geldt, zijn er inmid dels twee voltooid en als modelwoning ingericht. Er wordt naar gestreefd het gehele project in november van dit jaar voor bewoning gereed te hebben. Voorts zijn er in aanbouw 82 eengezinswonin gen bij de fa. Muys en de Winter. Van dit complex zijn er momenteel 16 pan den voor bewoning gereed. De laatste woningen zullen eind 1966/begin 1967 voltooid zijn. Ook deze woningen zijn bestemd voor de verkoop, met vrije vestiging. In aanbouw zijn voorts 476 fiatwoningen (waarvan 238 woningwet woningen) en 192 eengezinswoningen. Het gehele complex wordt gerealiseerd door tie N. V. Alphense Bouw Combina tie. De 238 flatwoningen worden toege wezen door het college van b. en w. De eerste van deze woningen zullen ver- moedeiyk in het laatste kwartaal van dit Jaar gereed komen. Daarna volgt wekelijks een woonlaag van zeven wonin gen. De 192 eengezinswoningen, ver deeld in 60 woningwetwoningen, 66 pre miewoningen voor de verkoop en 66 vryesector-verkoopwoningen verkeren in de beginfase van uitvoering. In behandeling of in studie zyn nog plannen om te komen tot de bouw van 450 flatwoningen in de woningwetsec- tor, 52 eengezinswoningen in de pre miesector, 34 bungalows in de vrye sector, alsmede een plan voor de bouw van een verzorgingsflat. bestaande uit 93 flatwoningen. TER AAR Agenda gemeenteraad. Hedenavond (24 aug komt de gemeenteraad om1 half acht ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten van behande ling: Verpachting gronden, subsidie-aan vragen. mededelingen, aanvrage van het bestuur van de Christelijke Kleuter school om medewerking voor de aan schaffing van meubilair en leermidde len, annkoöp grond uitbreidingsplan Lungeraar.' Geboren: Grietje E. S. d. v. A. Schyf en L. Boekensteijn te Haarlem mermeer. Ronnie H. z. v. N. H. M. Bak ker en E. J. Akerboom. Astrid H. d. v. 1,. J. van Veen en H. C. Wijfje. Hen drik z. v. F. Hoogenes 'en J. H. Kerk hoven. Gehuwd: J. F. Bulle 23 j. en M. A. L. v d. Hoorn 22 j. W. L. Ouwerkerk 24 J. en A. A. Zevenhoven 24 j. k r\\ Ijk VAN ZEE Voor de laatste maal in zijn oude samenstelling kwam de raad van Bo degraven gisteravond bijeen. De mede delingen van voorzitter Mr. J. Croles bevatten o.a. de bouw van 140 wonin gen in plan Zuid. De heei Ooms werd gerustgesteld met de mededeling dat de rechtspositie van het personeel b'j de gemeentelijke bcdrijvcp inmiddels was geregeld. Het voorstel om in Noord een Kath. gemengde school te bouwen ondervond geen bezwaar. Een aanvraag via art. 72 der L.O.-wet van de Verhoef-Rolman- school om 30 nieuwe banken eveneens. De leerlingen van de Chr. School in Nieuwerburg mogen nog een jaar in Gouda zwemmen, hoewel enkele raadsleden dit terecht een bevoorrech ting vonden. N.a.v. het punt bouw van circa 140 woningwetwoningen ging de Raad ge durende een half uur in comité, om dat in de bijgaande stukken namen van aannemers voorkwamen. Na herope ning van de openbare vergadering machtigde de raad B. en W. onderhands de bouw op te dragen aan een der ge noemde aannemers. De bouw en inrichting van het ge meentehuis nam tegen de verwachting in betrekkelijk weinig tijd in beslag. De heren Ooms, Jongemeel, v. Doorn en v. Briemen vonden een nieuw cre- diet wel een netelige zaak, maar zagen toch wel in dat de inrichting moet harmoniëren met de bouw, die voor is op de planning. De heer v. Briemen was huiverig voor beelden in moderne stijl; hij zag liever bloembakken. Na een overzicht van de heer Jonge- neel werd de rekening van het wo ningbedrijf over 1964 voorlopig vast gesteld. De begroting van het woning bedrijf over 1966 werd eveneens vast gesteld. Enkele begrotingswijzigingen waren hamerstukken. Aan het eind van de vergadering gaf de voorzitter een globaal overzicht over de afgelopen periode van 4 jaar betreffende de loop der bevolking en de bereikte resultaten in het gemeen telijk bestuur, vooral op het gebied van de uitbreiding. In de voorbije 4 jaar nam de bevolking toe met bijna 4000 zielen of 45 Grenswijziging, vestiging en geboorteoverschot droe gen hiertoe het hunne tij. Er werden 600 woningen gebouwd, terwijl eind 1966 300 woningen in aanbouw zullen zijn. De niet meer terugkerende raads leden werden een voor een door de voorzitter bedankt voor hun medewer king in het belang der gemeente. De heer Overbeeke sprak als nestor van de raad tot alle raadsleden woorden van waardering voor de prettige sa menwerking. Wethouder Karssen «prak een dankwoord namens de W. van B. en W. Tenslotte was het de heer Hoogendorn die zei te spreken namens de aftredenden, wat achteraf niet geheel juist bleek te zijn. De heer v. d. Walle was de laatste die dank aan de Raad bracht en de beste wen sen voor de toekomst uitsprak. van Roesendaele, K. en G. uit Lelden (wereldkampioen), „Ahoy" uit Rotter dam, tamboer- en trompetterkorp» „Pr. Bernhard" uit Den Haag, Jachthoorn en pyperkorps „Bronswerk" uit Amers foort. D.W.S. uit Rijnsburg en de beide korpsen uit Katwyk aan Zee nl. „Aml- cltia" en D.V.S. Door een speciaal roulatie-syateem zyn de shows, die door deze korpsen worden gegeven, op elke willekeurige plaatsevenals voorgaande jaren op de boulevard door iedereen te volgen. Ech ter zal dit thans nog beter tot zyn recht komen, omdat door de gemeente bedrijven van Katwyk een speciale ver- lichtig wordt aangebracht. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, zal het op die avond bijzonder druk worden op de boule\rard. Om acht uur wordt door de directeur in VW, de heer Chr. Verplancke aan de medewerkende korpsen het startsein gegeven om vanaf het Emmaplein ach ter het VW-bureau naar de Boulevard met een behoorlijke tussenruimte te ver trekken. Ieder korps neemt daarna het opgegeven vak in beslag en brengt een show. Om kwart over acht begint het eerste optreden. In elk vak wordt een show gebracht van een kwartier, waar na het korps een vak overslaat en daar weer iets bijzonders voor het voetlicht brengt. In elk geval wordt zes maal opgetreden, steeds weer door een ander korps. In het centrum vindt om onge veer 10 uur de finale van dit schouwspel plaats. In deze finale komen de com binatie van de klank der muziekinstru menten, het licht der schynwerpers en het donker van de als decor dienende nacht op de meest voortreffeiyke wyze tot zijn recht. DRAAIORGELWEDSTRIJD Hedenavond om acht uur wordt op het Andreasplein om acht uur een draai orgelwedstrijd georganiseerd. Deelname aan deze wedstrijd zowel voor jeugd als ouderen is mogeiyk. Men kan zich ter plaatse opgeven. Een en ander geschiedt in volgorde van aanmelding. Het gaat by deze wedstrijd om het pro duceren van de mooiste muziek en an dere kwaliteiten. Beoordeling geschiedt door een deskundige jury. Flats te klein voor gemiddeld gezin Een bij lange na niet voltallige gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteren met het college van b. en w., aan het hoofd waarvan loco- burgemeester G. Vogelaar, de degens gekruist over het voorstel van het college met betrekking tot de bouw van 300 woningen in Boeren- burg. welk plan wij reeds uitvoerig in ons blad hebben belicht. Wèl waren de raadsleden het er over eens, dat het plan moest wor den uitgevoerd, maar het grote bezwaar dat aan het plan kleefde was volgens het .overgrote deel der vele sprekers de te kleine af meting (driekamerflats) voor het gemiddelde gezin in de laagste inkomenklasse. De voorzitter deelde voorts mede, dat G.S. toestemming hebben verleend over te gaan tot aankoop van het .oude golfterrein, groot 68'/'i h.a. voor de totaalsom van 1.986.500,-. Afwezig waren wethouder Sedelaar en de leden Schelvis, v. Leeuwen, v. Riemsdijk en dr. v. Nes, die allen nog op vakantie zijn. van b. en w. beroep aan, te tekenen te gen de plaatsing op de monumentenlijst van het byna in puin vallende pand Of- fenweg 67. Daar was de voorzitter het gloeiend mee eens, doch lanceerde in dit verband de toch wel wat kromme redenering, dat een gevel uit het jaar 1927 "geen monument" was. De raad nam het voorstel tot aantekening van beroep over. Welke SCHOLIER wii in KATWIJK AAN DEN RIJN TEGEN HOGE VERGOEDING De Leidse Courant en Sursum Corda BEZORGEN Nadere inlichtingen aan ons bureau, Papengracht 32, Leiden of telefonisch van 8.30 tot 17.30 uur onder no. 0171020935. van 18 tot 19 uur 01710—33839. GEMEENTE MAG GOLFTERREIN KOPEN VOOR 2 MILJOEN Het oude golfterrein (bestemmings plan Noordduin) mag de gemeente ko pen, aldus hebben G. S. aan het gemeen tebestuur bericht. De prijs bedraagt 2,90 per m2, zodat het bij een totale grootte van rond de 6% ha- een bedrag zal ver gen van' circa 2 miljoen. Het grootste deel van het complex blijft onbebouwd, want het eerste doel is een bestemming tot recreatie, waarvoor het door de Pr. planol. dienst is goedgekeurd. Hoeverre dit in de nabije toekomst gerealiseerd zal kunnen worden zal van veel om standigheden afhangen. Wethouder Vo gelaar zei blij te zijn met deze koop en stelde dan de raad ook voor de prijs in principe te accepteren. De heer Ben schop hoopt echter, dat er in de toe komst ook nog wat woningbouw kan worden "gepleegd". Zo niet: dan zou hy er vierkant tegen zijn. Rente en af- schryving plus exploitatiekosten zullen toch al een zwaar blok aan het gemeen- teiyke been zyn. We moeten de zaak echter bezien uit het oogpunt van bad plaats, aldus de voorzitter, die daarop zijn voorstel met algemene stemmen zag aanvaard. De Hoge Raad heeft het beroep van Estec tegen de hoge leges van de bouw vergunningen verworpen. Het ging om een bedrag van 125.000,-- dat dan nu toch ln de gemeentekas mag vloeien. MONUMENT "Monumentenzorg heeft on^ wat op de hals geschoven", was de verzuchting van de heer Alkemade by het voorstel 1 BOUWTEAM „BOERENBURG" Over het voorstel "Bouwteam Boeren- burg" dat wij uitvoerig ln ons blad heb ben belicht, kwamen de tongen eerst goed los, nadat voordien een groot aan tal stukken onder de hamer waren door gegaan. Loco-burgemeester Vogelaar verdedigde het voorstel. Hy zei. dat de grond, waarop de 144 woningwetwonin gen van dit plan zullen worden gebouwd, reeds gemeentebezit is en dat deze 144 huizen het eerst zullen worden gereali seerd. De minister heeft het bouwrijp- maken reeds goedgekeurd. Wanneer al les meeloopt zal in november a.s. de eerste paal reeds kunnen worden gesla gen. De prijs van deze grond (7% ton) kan bij het rijk worden gedeclareerd en daarmee kan dan verder worden ge werkt. Door de nieuwe bouwvoorschrif ten zijn we in ernstige tijdnood geraakt, aldus spr., die meende te mogen vast stellen, dat de verhouding van het aan tal woningsoorten in dit plan zeer gun- s'tig is. In tal van andere gemeenten ligt dat wel anders. De heer Alkemade, die zyn stem niet aan het plan zou onthouden, beoordeelde het toch wel wat kritischer. Hij vindt het opvallend, dat de ryksregelingcn steeds ingewikkelder worden. Oolc de rentevoet drukt een duideiyk stempel op het plan. De tragische consequentie Is, dat ln de eerstvolgende Jaren voor Noord- w(jkse woningzoekenden, die geen - ning kunnen kopen, slechts flat* schikbaar komen, maar deze wonlngJ woningen zijn geen normale geiinifi ningen. Hy wilde echter zwichten J de feiten. Verschillende andere raadsleden vitJj de heer Alkemade by, al zouden oo):!i wel voorstemmen. Vooral die te klj flats van drie kamers voor het gert delde gezin van vier personen lag dtH j den zwaar op de maag. Alleen de fcJ de Geus kon het met het betoog vac] heer Alkemade niet eens zijn, zijn J zeer krachtige argumentatie sloeg ter -bij de raad niet aan, met uitzoi ring van dr. Greveling (de opvolger wijlen de heer Schenkeveld), die tegen het voorstel verklaarde. Er w( nog veel heen en weer gepraat totl derde instantie toe en het resultaat wjf dat het voorstel werd aangenomen der hoofdeiyke stemming, doch met af tekening van het tegenstemmen door Greveling (KVP). Incident Het enige punt van de rondvraag lokte nog een Incident. De heer F»Jj| (KVP) sprak over de abnormaal hJS prijs, die sommige bloemkwekers vcH elektrische stroom moeten betalen, ded dat kabelkosten in rekening worden t bracht wanneer zij een zg. onrendat- aansluiting hebben. De betrokken m houder had verklaard, dat, wanneer op zulke kabels méér aansluitingen l| men, die extra kosten zouden worden n restitueerd en beloofde deze mondelic.- verklaring schrifteiyk te zullen bevi tigen. Is dat gebeurd? vroeg de hs - Faase. (Wethouder den Otter: "Ik k. niet zeggen hoe, doch bijna zeker ia J zaak afgehandeld"). De loco-burgemeJ ter mengde zich in deze kwestie en ve "J weet de heer Faase in ronde woordiB dat hij zich bemoeide met dingen, wait mee de raad geen bemoeienis heeft, f Dat ls een zaak van het bedrijf en a commissie. We doen het niet! Dat gufS de heer Faase te ver. "Voor deze zak lijke kwestie mag ik me toch intertt seren in het belang van de gedupeel den?" zo was zijn betoog, de heer Vow..- laar maakte zich een beetje boos, do. de vraagsteller beriep zich op de belolfl van wethouder Den Otter. De loco-bir gemeester tot zyn collega: "Hebt u bil beloofd?" Wethouder Den Otter mowjb dat .toegeven. "Dan gebeurt het ooll mijnheer Faase", aldus de loco-burgw meester. "Wat beloofd is zal geschiede»» en wel excuus". Waarmee het inciderf;- uit de wereld was. SASSENHEIM BOTSING LIEP GOED AF. Gisteravond kwart voor 7 vond er op het beruchte kruispunt Parklaan-Pro- vinciale weg weer een autobotsing plaats. Een bestuurster van een Simca- personenwagen uit IJmuiden, die op de Provincialeweg uit de richting Noord- wyk naderde, meende voorrang te heb ben op een aantal stilstaande auto's op de hoek van de Parklaan. Een vracht wagen, eveneens uit IJmuiden, reed rechts van de stilstaande wagens op, na ging linksaf de Provincialeweg op, na eerst even gestopt te hebben. De be stuurster van de Siftica trachtte door hevig remmen een botsing te voorko men, maar door het natte wegdek gleed zij door en kwam met de linker-voor- zyde van haar wagen onder de achter kant van de laadbak terecht. De lin- ker-voorkant van de Simca werd flink beschadigd, maar na verwydering van de kofferdeksel, kon de wagen op eigen kracht zyn weg vervolgen. De bestuur ster kwam met de schrik vry, haar m'e- depas8agiere liep de nodige builen op. Pater Van Tienen OFM nam afscheid van Fioretticollege te Lisse Hei wordt alt» een byzonder groot ver lies aangemerkt, dat pater M. F. van Tienen O.F.M. afscheid moest nemen ais moderator vao het Plorettl-Oollege te Llsse. Ui) werd benoemd tot lector In Maastricht. H(j werd algemeen ge acht als een uitstekend docerende pa ter. Deze achting en waardering kwamen dinsdagavond goed tot uiting by de af scheidsreceptie, welke in het schoolge bouw van het Floretti-College te Lisse gehouden werd. Gedurende anderhalf uur kwam een aaneengesloten stroom belangstellende oud-leerlingen en ouders van leerlingen hem de hand ten afscheid drukken, waarbij de scheidende pater voor ieder een persooniyk woord had. Door de heer W. A. Terwijn, directeur der school, werd namens allen een woord van dank en afscheid gericht tot pater Van Tie nen. Velen kwamen als kinderen naar deze school en komen nu afscheid ne men als mensen die hun bestemming in de maatschappy hebben gevonden. Pater van Tienen heeft zich als jonge man gegeven In de sterkte van zijn le ven, dat nog niet op het hoogtepunt is. De heer Terwyn wist zich aller tolk toen hij hem gelukwenste met zijn promotie, die zeker „verdiend" was. U wist met de godsdienstige waarhe den de leerlingen te benaderen in een mooie lijn. waarover we allen verheugd zijn. Het ga u goed in Maastricht! Pater Van Tienen zeide dat dit een feestelijk samenzyn is met nadrukke- ïyk gemengde gevoelens. Het werk wat ik nu ga doen is mooi, maar ik moet mijzelf verbieden achterom te kyken. Toch wil ik dit op dit moment nog éven doen en dan is er zeer grote dank baarheid in myn hart. Het is hier fyn geweest. De omgang met de directeur en collega's heeft mij een houvast ge geven en een enthourage van veiligheid, waardoor de jaren in Lisse my tot een zeer gelukkig man hebben gemaakt! j Van harte wilde hy bedanken voor alle I medeleven hier ondervonden. I In de plaats van pater Van Tienen zijn j nu twee moderatoren benoemd, n.l. pa ter K. Rozestraten OFM en pater J. j Lap OFM, beiden te Leiden, die dins- I dag hun taak begonnen zyn. iiillo Het pro- Morgi gramma voor de strandfeesten van u.s. donderdag luidt als volgt: 9.30 vlag- getjesstcken: 10.15 kruiwagenrace; 11.30 wasophangen; 14.00 autopedwed- stryd; 15.00 water-halen; 16.00 behen digheidswedstrijd. Opgave deelname om 9.00 v.m. op het parkoerterrein by café- restaurant .,De Zwaan". Zuid-Boulevard. Ruilavond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Vooratraat hield «Ie afd. Katwyk Phllatelica haar derde z.g. internationale ruilavond. Evenals vorige avonden was de zaal weer goed bezet met leden en belangstellenden. Naast een verloting was er een veiling waarby een aantal kavels waaronder zeer gezochte in andere handen over ging. M.A.-school te Lisse vernieuwt programma Met Ingang van het nieuwe cursus-1 krygen, wat. naar men verwacht, de jaar 1966 1967 zal de Mater Amabi- i vermeende waarde van de gehele cur- lisschool voor Lisse en omstreken met sus doet toenemen. een vernieuwd programma beginnen. Ook aan de inhoud van het program- Reeds vele, zo niet alle scholen in het ma wordt veel vernieuwd. Van de cursia- Bisdoni Rotterdam werken reeds op ten zal meer een eigen mening worden deze wyze. De Mater Amabilisschool gevraagd en meer verantwoording ten is het Vormingsinstituut voor alle wer- opzichte van de eigen tijd en de ver kende meisjes van 17 jaar en ouder. De schillende samenlevensverbanden als ge- vernieuwing houdt allereerst in. dat de zin. kerk en staat, cursus geen 3 jaar meer zal duren, doch De cursisten zullen meer gelegenheid na twee jaar zal men al het diploma krijgen tot het zélf ontdekken en zoe- overhandigd kunnen krijgen. Wil een ken naar mogelijkheden tot het ontwik- groep toch graag een derde jaar terug- kelen van grotere „levensredzaamheid" komen, dan kan dit ten alle tijde. De en practlsche vaardigheid. Dc verschil- groep heeft zelf de keuze welke on- lende programmaonderdelen biyven ech- derdelen van het programma zij graag ter koken, naaien, opvoedkunde, ver zouden hebben. Het cursusjaar zal nu pleegkunde, muziek, gesprekken, wo- duren van september tot eind mei met ninginrichting, kinderverzorging en twee avonden per week. Voorheen was sport. De wijze waarop verschilt echter, er na maart een zogenaamd „zomer- Verwacht wordt, dat de verkorting programma", waarvoor ieder meisje van de tydsduur er toe zal bqdragen, zich kon opgeven voor een bepaalde j dat heel veel Jonge meisjes deze gezel cursus in koken, naaien, enz. Dit is nu lige cursus gaan volgen. Informaties echter voorby. daar alle onderdelen het kan men krijgen op het adres van de gehele oursusjaar door de aandachtschool, Bondstraat 13. tel. 025304118. Serene rust in Overijssels plassen gebied (van onze verslaggever) I.i Noordwest-Overijssel heeft De Nederlandse Vereniging tot behoud van Na.uurmonumenten de beschikking gekregen over uilges.rekte moerasgebieden, waar de natuur nog onbeperkt en volkomen heerst. Deze waarlijk ongerepte natuurgebieden worden omringd door kleine stadjes als Steenwijk en Meppel en door nog kleinere boerengemeen schappen als Giethoorn, Blokzijl en Vollenhoven, waar de bevolking maar voor hoe lang nog geheel volgroeid blijkt te zijn met de bodem, met de grond en met de natuur en waar men leeft van de op brengst van land- en tuinbouw. Wij hebben een onvergetelijke tocht door dit gebied gemaakt en belandden tenslotte aan de Tiessedijk nabij dc gemeente Blokzijl, waar de kooiker van de „Otlerkooi", Simon Klaver, ,,'ne stee" heeft. Brokstuk van gave natuur Simon Klaver, levend en iA. -- ker.d brokstuk der natuur. Oud plusminus 60. Gewicht: 200 pond. Gehuwd en vader. Opzichter-kooi. ker en beschermer van de aan zlj.i zorgen toevertrouwde een- de.iliooi, genaamd de „Otterkooi." J.Icn vc rijpe ervaring, bonk van een kerel, die leerde „o:n zijn ha. den te laten wapperen," be hulpzaam en goedlachs. Hij vertelt ons met trots over zijn u iake eendenkooi, die omringd wordt door grote pla gebieden. In en rondom de kooi heerst eer serene rust. die slechts wordt on c'srbroken door het monotone ge kwaak van kikkers, die hier hun tehuis blijken te vinden. De grond is er drassig en be groeid met bunt. Het aanwezige geboomte (ber ken en elzen) slaat dicht bij el kaar en er zijn plekken te over, waar het lover elkaar raakt en de lucht niet te zien geeft Het gebied kenmerkt zich door ruig gewas, waar de berken om- s ren geld worden door kamper- fceliplanten. De „Otterkooi" beslaat uit een open stuk, vrij ondiep water. De oevers van de plas zijn be groeid met riet en wilgestruiken, die aan de kanten van de plas zi 'ende eenden een goede be schutting bicden. Aan alle zijde van de ronde plas zien we „pijpen" of „vangarmen" die hun einde vinden in een soort fuik. Deze pijpen zijn omgeven met gaas. Het geheel wordt omringd door rietmatten. Iedere vorm van jacht of het maken van ongeacht welk soort lawaai is hier verboden. DRIE SOORTEN. Naast rust en bescherming vin den de eenden hier voedsel. Siem Klaver vertelt ons. dat hij gedurende de wintermaanden 50 tot 100 kg voer per dag over het water uitstrooit. Omstreeks half augustus vangt de kooiker aan met d. eenden te ringen, waarna de vogels weer in vrijheid worden gc-teld. Dit ten behoeve van de instand houding van de -ndenstand. Siem vertelt dat hij met drie soor ten eenden te maken krijgt. „In de eerste plaats hebben we de ..staleenden", zuive*- wilde eenden die het voedsel wel nuttigen maar zich door mij niet laten vangen. De tweede groep wordt gevormd door de „tamme eenden" q{ „kwa kers." die met hun lokroep de overvl iepen de wiWe eendon lok ken. PARADIJSELIJK. Dit alles geldt r.ie; alles t veer de canden, maar ooi: voer hel an dere wild dat zich binnen de be grenzing van de kooi beschermd weet. Zo helpt Siem Klaver mes aan de bescherming en het op peil houden van de wildstand in het algemeen. In de broedtijd verleent Siem aan het eendenvolk zijn gewaardeer de medewerking door midc'el van het uitzetten en uiihangen van de broedkorven i:c behecve ven het jonge gevogelte en vn de mosder-eend. Het begint avond te worden in de „Otterkooi." En inons hart dankten wij op dit moment in stilte ciie eerbied- waardige ITzdevlcndsé Vereniging F tot bshc'ud van Natuurmcnumen- F ten. die zcvssl heeft gedaan voor hst behoud *-an bepr-lde natuur gebieden, oo'.c van dit paradijse lijke oord. DEET. In de verte twinkelt matgeel lichtje, afkomstig uit een oi cn verweerde boerenstee. de wilde eenden en paren en broeden ter plaatse. Verder zijn dan nog de overvliegende wil de eenden .die door mijn „kwa kers" worden gelokt en die ik dus gemakkelijk kan vangen en ringen. Als de dieren geringd zijn. krij- ze dus de vrijheid en dan trekken ze overal naar toe. Verschillende eenden, geringd in de „Otterkooi". werden later in Rusland. Turkije en Marokko ge vangen." Ook in strenge winters is Siem Klaver actief en bewijst hij de natuur en de wetenschap on schatbare diensten door het ver richten van eenvoudige werk zaamheden, bestaande uit het voe ren der hongerige beesten, die dan ook vaak behoefte hebben aan drinkwater, dat Siem ver krijgt door het hakken van bijten in het toegevrorem water van d« De hemel kleurt zich rozerood en de naderende c r, doet bos en wei en water steeds mer in eensmelten. Achter ons klinkt de lokroep van een bosuil en voor ons, onder een kamperfoeliestruik. kruipt een veldmuis bij het horen van die roep van schrik ineen Het is maar een klein stukje van „Gods goede aarde," van een brok natuur, zoals de wind het zaaide, zoals lijster en roodborstje, eend en ekster het eens plantten en dat daar wies zoals het verkoos. Ver weg in de kop van Overijs sel, rondom deze eendenkooi, kon digt de vochtige dauw de nacht aan. De duisternis valt over de moeras- en griendgronden, over ruisend riet en rimpelen water en verderweg over de oude Mark- gronden, vaiwaa 4e historie Wee*. het terblijft, naar datgene, we straks in het r _uze gc..oc van de stad zo zv "cn terugier langen. In een kolk van maanlicht stra len de berken, de bruidjes woud. Zacht fluistert het riet de avondkoelte en tussen de b? ken duiken de schimmen op va een uil en van een vleermuis. De natuur wijkt zwijgend terug, in haar greep de „Otterkooi" ge vangen nemend, gevat in een ber kenmassief en met loof omhan gen. Wij naderen de beschaving, de georganiseerde maatschappij, die ons weer beet pakt en ons helaas voorlopig weer stevig >n zijn greep zal houden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4