Mgr. Zwartkruis Graag persoonlijk contact met velen GRANDIOZE SUPERSHELL-WEDSTRIJD! MET 1500 SUPER-PRIJZEN POLITIE BEHANDELT BETOGERS TEGEN VIETNAMPOLITIEK ZACHT Delegatie van taken Turken ook uit Italië gewezen Vergunning expres niet gevraagd Tweehonderd arrestanten Naar portret voor het Russische platteland LOR-1 fotografeert maar van 50 km hoog Muntenschat bekostigt zwembad „Rona-Star weer als nieuw PAGINA DE I.F.mSE COURANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 In de dekenale pastorie aan de Ilaar- tse Jozefkerk, waar 113 jaar geleden wijding plaatsvond van Ifaarb lerstr bisschop sedert het herstel da hiërarchie Franclscus Jacobns stromen vanaf zaterdagmiddag Itelefoontjes en bezoekers, bloemen er «grammen toe voor zijn achtste opvol- r drs. Theodoras H. J. Zwartkruis. De bisschop Is 56 jaar, middelma- groot, grijs, beweeglijk en voorko- Jnd. Hij heeft Engels gestudeerd aan (Nijmeegse universiteit en heeft het jaar op Hageveld gedoceerd, maar de voltooiing van zijn proefschrift de invloed van Newman in Neder land is hij nooit toegekomen. Hij ziet als zijn eerste opdracht, de trfenis van wijlen mgr. Van Dode- waard uit te voeren, het Haarlems con- cilie door te zetten zoals deze dat begon nen was en daarvoor al het andere op- gj te schuiven. Hij is vast van plan en- plp vicarii episcopates aan te stellen p daaraan een aantal taken volledig over te dragen. Mogelijk zal hij zelfs ten hulpbisschop vragen. Dat ziet hij als £lge mogelijkheid niet alleen om in deze tijd hetbisschopsambt fysiek te kunnen dragen, maar vooral ook om tot het persoonlijk contact met priester en bek te kunnen komen, wat hij op zo nm mogelijke schaal nastreeft. Is hij niet van mening, in een moei lijke tijd voor een moeilijk bisdom te rijn gesteld, waar het niet ontbreekt aan leer tegengestelde manieren van den ken, zoals bijvoorbeeld die tussen pater Van Kilsdonk en dr. ir. De Goeij, de man die van 'n verraad der Kerken is gaan spreken? Oh ja, zeker wel, maar jfc nieuwe bisschop heeft hier een zeer nuchtere opmerking over. We zouden dn mensen eens moeten afhelpen, zegt de bijna bijgelovige eerbied, die hebben voor alles wat er op 't televi- ischerm wordt beweerd of zwart op wit in de kranten te lezen staat. Men moest zich veel beter realiseren, dat men alleen maar mijnheer X ziet of mijnheer Y leest met zijn bepaalde vi sie. Zij hebben hun recht op die visie en bij 'n eerlijke overtuiging zelfs het recht om te dwalen, maar men moet daar niet zo snel van ondersteboven Zij is bijna Brits-flegmatiek, de op- I merking, en dat behoeft dan niet te ver bazen. Drs. Zwartkruis is sinds vele ja ren in Engeland kind aan huis. Hij heeft er uitstekende relaties met het episco paat, waarvan in het verleden zijn klas genoot mgr. Willebrans al heeft kunnen profiteren bij het eerste voorzichtige bouwen van de brug tussen Canterbury en Rome, waarover dr. Ramsey en Paus Paulus elkaar tenslotte hebben kunnen ontmoeten. Die relaties brengst hij nu ook in bij ons eigen episcopaat en bij de Europese bisschoppenconferentie. Als bisschop zal drs. Zwartkruis zel den om het juiste woord verlegen zit ten, want het is niet overdreven hem de lezer als een bisschop-journalist voor te stellen. Hij schreef vele jaren lang vooral over de kerlijke situaties in Groot-Brittannië voor de landelijke katholieke dagbladen en omge keerd over de Kerk in Nederland voor de „Catholic Herald" en de „Tablet". Hij was correspondent van de Religious Service, een persbureau in New-York. En vanuit Engeland schreef hij vele reeksen toneelrecensies. Klepel viel uit vrijheidsklok WEST-BERLIJN (Reuter) De meer dan honderd kilo zware klepel van de „Vrijheidsklok" in het Westberlijnse stadhuis is zaterdagmiddag om twaalf toen de klok werd geluid, afgebro- en op een platform gevallen. De klepel richtte aanzienlijke schade aan, er werd niemand gewond. De „Vrijheidsklok" werd in 1949 door de Amerikanen geschonken na de opheffing de blokkade van Berlijn door de 0 31 Augustus sluit de derde ronde van de Haal snel een inschrijfformulier op een der 3000 Shell-verkooppunten en doe gratis mee! NA NEDERLAND ROME (DPA) Nadat 'n groep van drie van een gezelschap van twintig jon ge Turken reeds vergeefs geprobeerd had in Nederland werk voor het gehele gezelschap te vinden, heeft de hele groep, die per autobus begin deze maand uit Istanboel vertrokken en tenslotte in Milaan aangekomen was, van de Itali aanse autoriteiten order gekregen voor zondagmiddernacht Italië te verlaten. Het gezelschap was er op eigen gelegen heid op uitgegaan om ergens in Euro pa werk te krijgen. De groep van drie was, volgens be richten van Italiaanse zijde, reeds aan de Nederlandse grens teruggestuurd omdat zij geen arbeidscontracten had- b pas benoemde bisschop hij ads pastoor en deken sinds Directie personeel vraagt personeel auto's thuis te laten I SCHIPHOL (ANP) Dat 't huidige ■chiphol veel te klein Is geworden blijkt opnieuw uit 'n algemene kennisgeving, die per stencil aan alle op Schiphol werkzame bedrijven is verzonden ter attentie van de werknemers, die zich dagelijks per auto naar de luchthaven begeven. K," aldus de directie, „dat het lucht igere vaak grote moeite en veel tijd t om een parkeerplaats voor hun au to) te vinden". De directie doet daarom E dringend beroep op de werkers van iphol om de beschikbare parkeer- nte zoveel mogelijk ten goede te la ten komen aan de klanten van Schiphol, te. de passagiers, wegbrengers en af- Daartoe dringt de directie er bij het personeel op aan van het openbare bus- ■rvoer gebruik te maken of indien dat Wet mogelijk is dagelijkse autoritten Et collega's te combineren. Bloemenveiling in Limburg 1 f.NLO Een nieuwe centrale bloe menveiling voor Limburg en Oost-Bra- bam is zaterdagavond gesticht door 73 Wocmenkwekcrs. Voor dit doel waren zU Bijeengekomen in de gebouwen van de '■JBormalige Nederlandse weverij in Tege- IjïHet betrof voor het grootste deel telers, die eerder veilden bij de coöperatieve wnlose groenteveiling Dit zijn echter ■pische groente- en fruitveilingen. Men *ht evenwel de bloementeelt beter ge- nd met een geconcentreerde eigen ling, di cnu in Tegelen in de gebouwen de Nederlandse weverij zal worden ouden Het perceel is voor tien jaar uurd. Voor het eerste jaar rekent men >mzot van anderhalf tot twee Joen gulden. Ruim honderdtwintig hebben zich aangesloten bij de uwe organisatie, die de naam „Cen- le Bloemenveiling Zuid" (CBZ.) heeft '•gen. Over een maand worden de te veilingen gehouden. NSpuwe literaire rel in USSR Felle kritiek op Kroetsjevperiode MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie ia weer een literaire rel losgebarsten. Deze keer naar aanleiding van de pu- blikatie van „Uit hel leven van Fedor Koezkin" van de hand van de onbeken de auteur B. Mozhayef. In de novelle die verscheen in het nieuwe nummer van het liberale tijdschrijft „Novy Mlr" (Nieuwe Wereld) van de omstreden dichter en uitgever Alexander Tvar- dovsky, geeft Mozhayef een schildering »edheid het bestaan op Erhard wil niet aftreden BONN (Reuter) Bondskanselier Er- hard van West-Duit stand tegen wiens beleid zowel in zijn christen-democra tische partij als onder de ook in de re gering vertegenwoordigde lil>eralen krachtige kritiek bestaat, heeft In een vraaggesprek met het blad „Die Welt" verklaard, dat hij niet vrijwillig zal af- „Een constructieve uitspraak van wantrouwen is de enige manier om mij uit mijn functie te verwijderen", aldus dr. Erhard. Hij vond dat er eerst maar eens iemand moet komen die het werk beter doet dan hij. Volgens economische deskundigen zal het parlement spoedig de plannen van dr. Erhard voor een stabilisatie van de enonomie moeten aanvaarden, wil de bondsrepubliek zich niet geplaatst zien voor ernstige problemen. Volgens de bondskanselier zijn de ernstigste van deze vraagstukken echter al opgelost. Mozahyef situeert zijn boerderij in de Centraal-Russische provincie Rya zan. Het verhaal speelt zich af van 1953 tot 1956, de periode, volgend op de dood van Stalin. Mozhayefs novelle schildert wel het naarste portret van leven op het Rus sische platteland dat ooit in een Sovjet- publikatie plaats heeft kunnen vin- Koezkin, de held van zijn verhaal, krijgt niet alleen bijna niet te eten, hij moet zich ook een bijzonder onheuse behandeling van de zijde van tirannie ke beambten laten welgevallen die hem en zijn vrouw en vijf kinderen, tot wei nig meer dan slaven maken. Tot nu toe is niet officieel op de pu- blikatle gereageerd. Afgezien van de politieke Implicaties, roemen journalis tieke kringen liet werk als „eersteklas literatuur" gelijkend op Andrei Solz- Je .ytsins „Een dag In het leven van Ivan Denisowitsj'. Men hoort specule ren dat, vanwege Mozhayefs onbekend heid, Solzjenytsin onder een pseudo niem aan het werk is geweest. „Novy Mir" De uitgever Tvardovsky en zijn tijd schrift, zijn bij herhaling door conser vatiever uitgevers en hooggeplaatste partijbonzen aangevallen. Niettemin is Tvardovsky Novy Mlr blijven uitgeven als en klankbord voor omstreden ge schriften en vrijwel ondenkbare gedach ten. Een frequent medewerker was An dre Sinyafsky, die onlangs veroordeeld werd tot zeven jaar dwangarbeid wegens publikatie in het buitenland van werk, dat anti-Russisch werd gevonden. Men acht het mogelijk dat de offici ële kritiek die vrijwel zeker op „Uit het leven van Fedor Koezkin" moet volgen, milder zal zijn dan wel het geval is ge weest, omdat Kroetajevs beleid voor al dat op agrarisch gebied voor een deel door de nieuwe Russische macht hebbers is gedesavoueerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Zaterdag avond is in de Amsterdamse bin nenstad tijdens een (zonder toe stemming) gehouden protestmars tegen de Vietnampolitiek 't record aantal van zeker 250 arrestaties erricht. Enkele honderden politie mensen moesten 't opnemen tegen bijna tweeduizend demonstranten, van wie het merendeel bestond uit jongelui, wie het voornamelijk om de rel te doen was. De agenten hadden strenge instructies om voorzichtig op te treden. Tegen de gewoonte in waren zij zelfs niet uitgerust met wapenstokken. Er is dan ook geen klap gevallen, maar wel werd het verkeer in de hoofd stad totaal ontwricht door het kat- en-muis-spel tussen de demon stranten, die telkens nieuwe stra ten zochten om hun einddoel (het Amerikaanse consulaat op het Museumplein) te bereiken, en de politie, die hen de doorgang moest beletten. Het opmaken van de processen-verbaal tegen de 250 aangehouden jongelui, duurde tot in de ochtenduren voort. Het ging om een demonstratie, waartegen burgemeester Van Hall in principe geen bezwaar had. Het organiserende actie comité Vietnam (wiens leider O. Boetes] tot de arrestanten behoorde) had echter bewust verzuimd de vereiste vergunning aan te vragen. En daarom had de politie de opdracht gekregen, om de protestmars te verhinderen De publikaties hierover eind vorige week waren kennelijk gretig gelezen, want toen de illegale demonstra- I tie gisteravond om half acht bij het stand- beeld van de Dokwerker van start ging. waren er zoveel nozems en provos op de •been, dat verschillende serieuze tegenstan ders van de Vietnampolitiek weigerden, verder nog mee te doen. Ook in ander opzicht liep de zaak uit de hand. Hoewel de organisatoren hadden aangedrongen op een waardige betoging, waren het gejoel en de scheldwoorden niet j van de lucht. Tijdens een ijlings bijeen- j geroepen persconferentie verklaarde het actiecomité: „Wij kunnen het niet helpen, het kwam door het provocerende optreden van de politie." In volkomen tegenspraak daarmee is de beheerste sfeer, waarin (onder leiding van hoofdinspecteur J. Valken van het bureau Singel» de massale arrestaties werden ver richt. De verwarrende stategie van de de monstranten bracht de politie ditmaal geen enkele keeer van haar stuk. De aan houdingen op het Waterlooplein. bij het Lieverdje, op het Leldseplein en op het Museumplein, geschiedden daarna geruis- Verbeten jacht op Roberts LONDEN (UPI) In liaar verbeten jacht op de 30-jarige Harry Maurice Roberta, de laatste man die in verband met de drievoudige moord op de Lon- dense rechercheurs wordt gezocht, heeft de Engelse politie het Britse volk om medewerking verzocht de gezochte Op zoek naar landingsplaats De arrestanten van de door de Actiegroep Vietnam georganiseerde protestdemonstratie worden in milt- faire vrachtwagens weggevoerd. •ohtei e brengei De oproep die zaterdag in de ochtend kranten verscheen, heeft 400 telefoon tjes aan de politie tot resultaat gehad Een telefoongesprek met een buscon ductrice, die meldde dat zij een man in de bus had gezien die een ransel had laten vallen waaruit een pistool tevoor schijn kwam, deed meer dan vijftig po litiemannen met honden de I.ondenae wijk Dagenham afzoeken. De betrokkene (niet Roberta) meldde zich later. Voorta kamde de politie de havens, uitvarende schepen en een In de nabij heid van Dagenham gelegen, in aanbouw zijnd huizencomplex uit. Na talloze aanwijzingen te hebben ont vangen werd de Jacht ook tot op Iera grondgebied uitgebreid, maar daar stuitte men slechts op verbaasde Engel se toeristen. Toch wel praktisch is deze zonnebril van Wcstafrikaanse Persianer lam, die in Parijs is gelanceerd. Het oog wordt ook tuin de zijkant beschermd tegen het felle zonlicht, terwijl het bondrandje de koude wangen koestert bij minder mooi weer. Kennelijk geknipt dus voor Noord zeestrand of wintersport. De drie- in-éénglazen met transparante züverlens zijn ontworpen door Paco Rabanne PASADENA (UPI-Keuter) De Lu- na Orhiter Is vanmorgen begonnen met het maken van opnamen van mogelijke landingsplaatsen op de maan. Gisteren werd het ruimtevaartuig In een kleinen- haan rond de maan gebracht zodat het momenteel soms op een hoogte van on geveer 50 kilometer boven het maanop pervlak vliegt. De eerste opnamen zullen gedeelten van de Mare Fecunditatls, een van d«- „maanzeeën", vertonen. De LOR zond gisteravond een duide lijke foto van de verborgen kant van de maan naar de aarde. Er was een „pok dalig" gebied van 120 bij 160 km te zien. De foto was genomen van een afstand van 1.600 km. De eerste foto's van de verborgen kant van de maand, die ln 1959 van de Russische Loena-3 afkomstig waren, werden genomen van een afstand van 64.000 km. Een van de camera's van de LOR-1 vertoont een mankement. Het gevolg was dat aanvankelijk wazige beelden ontvangen werden. Men acht het mo gelijk. dat het mankement vanzelf zal verdwijnen. Rustig verloop Ijzerbedevaart (Van onze correspondent DIKSMUIDE Afgezien vim enkele wilde demonstraties zaterdagavond heeft de 39ste bedevaart naar de IJzertoren te IMksmuirte gisteren een rustig maar niet minder triomfantelijk verloop gehad, l ien duizenden Vlamingen kwamen bijeen op de IJ zrrv lakte om zich op dit slarhtveld uit de eerste wereldoorlog te bezinnen op het Vlaanderen van thans. Hoewel mr H. Borglgnon, die namens het IJzerbedevaartcomitë de grote rede voering hield tijdens zijn toespraak tot de tienduizenden vooral ook jonge Vlamingen eraan herinnerde dut zij aan een bedevaart en niet nun een demon strtle deelnamen, werden zijn woorden telkens onderbroken door luide bijvals betuigingen Met een daverend applaus begrotte de menigte op de IJzervluktc zijn woorden over Leuven: „Oeen macht of gezag zal bestand zijn tegen het verweer dat nu Is losgekomen". Lulde bijval nogvt te hij ook. toen hU als enig probaat mid del om de toekomst van Vlaanderen te beveiligen, aandrong op een herinrichting van Belgl» op federale grondslag. „GOUDVIJVER" SEROOSKERKE (ANP) De com missaris van de koningin in de provin cie Zeeland, mr. J. van Aartaen, heeft onder grote belangstelling ln het Wal- cherse Serooskerke een zwembad ge opend, dat grotendeels bekostigd zal worden uit de opbrengst van de Inmid dels legendarisch geworden gouden- muntenschat. Het zwembad dat de naam „Goudvijver" draagt, omvat een groot bassin van 10 bij 25 meter, een Inatruc- tlebad van 10 bij 15 meter en een kleu- terbad van 5 bij 8 meter. De Serooskcrkse bevolking heeft het had geheel zelf gebouwd De werkelijke bouwkosten zouden circa 230 O00 gulden zijn geweest, maar door de hulp van 200 vrijwilligers, van aannemers en leve ranciers die tegen kostprijs leverden, werden een bedrag van ruim 80.000 gulden bespaard RAMPSCHIP ROTTERDAM (ANP) De „Rona- Star". het Noorse tankschip, dat ln Ju ni van het vorig Jaar op de Verolmewerf ln Rozenburg explodeerde, waarbij 16 personen om het leven kwamen en 26 werden gewond, heeft op de werf van Wilton FIJenoord een metamorfoae ondergaan. In tien maanden tijd slaagde men er ln de voormalige Rona-Star. die na de ramp als total-loss moest worden be schouwd. geheel te herbouwen. De scheepsbouwers hebben van het wrak een 42.500 tons bulkcarrier gemaakt, die de naam „Condo" („Ik ben gered") heeft gekregen. Holland-Amerikalijn - Het sa. Staten dam van de Holland-Amerikalijn zal tussen 30 sept. '67 en 23 mrt. '68 vanaf de Amerikaanse westkust 2 grote crui ses door de Stille Oceaun, naar landen In 't Verre Oosten en 3 cruises naar Mexico maken. Eerst vaart 't schip op 'n 62-daagse cruise vanuit Los Angelos en San Frnnslsco naar Japan, Hongkong het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, Australië en Nleuw-Zeel&nd. Nadat da 8tatendain begin december 1967 aan da westkust van Amerika la teruggekeerd, maakt zij drie 11-daagae cruises vanutt Los Angeles naar Mexico.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7