„DE STUIVER VAN OUDENRIJN zo groot als halve Utrechtse binnenstad Isometrie SPIEROEFENING VOOR MODERNE MENS PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1966 „De Stuiver'' van Ouden rijn in wording. In het hart van dit gigantische object de oude rotonde, die dit jaar nog wordt afgeslotenTer oriën tatie: links richting Den Haag, midden boven rich ting Amsterdam, rechts richting Arnhem, mid den onder richting Den Bosch. (Van een oneer verslaggevers) ALS het werk volgens de verwachtingen blijft ver lopen zal omstreeks het eind van dit jaar de ro tonde Oudenrijn aan het ver keer onttrokken kunnen worden. De betrekkelijk kleine asfalten cirkel die al zo vaak de bron is geweest van kilometerslange files en urenlang oponthoud, wordt dan geheel omsloten door een enorme ruit die voorlopig afgeronde hoeken zal hebben zodat zij de oude rotonde kan vervangen. De mensen van Rijkswaterstaat en het aan nemersbedrijf Schouls, die da gelijks de plattegronden van het nieuwe plein bestuderen, spre ken van „de stuiver". Dat is nog niet zo'n vreemde betiteling, want tenslotte was die oude Nederlandse vijf-cents-munt ook een ruit met afgeronde hoeken. Deze stuiver is echter zo groot als de halve Utrechtse binnen stad. Ala de automobilisten volgend Jaar nog eens een ommetje over Oudenrijn maken zullen zij, nadat zij de hele om trek hebben gevolgd, op hun kilometer tellers zien dat zij ongeveer anderhalve kilometer hebben afgelegd. Heeft men momenteel slechts een opstelruimte voor de verkeerslichten op de rotonde van enkele tientallen meters, in de toe komst zullen er op het plein files van bijna vierhonderd meter kunnen wach ten zonder dat het verkeer grondig in de war wordt gebracht. Dat betekent reeds een aanzienlijke verbetering van het grootste Neder landse wegenknooppunt, want hoewel het systeem van verkeersverwerking nog op hetzelfde gelijkvloerse niveau blijft, heeft de ervaring geleerd dat bij een dergelijke drastische vergroting, de oapaciteit van een kruispunt aanzienlijk toeneemt. Dit 'vindt zijn oorzaak in het feit dat men de verkeerslichten op het plein langer op groen of rood kan laten staan, waardoor de lozing van de auto's met grotere stoten kan geschieden. werkzaamheden, zoals het slopen van de bestaande viaducten, de opruiming van de bestaande begroeiing, de aanleg van middenbermen en het opbreken van pa rallelwegen is gevorderd. Wekelijks wor den de lijnen, die de stand van zaken aangaven, een stukje verlengd in de richting van het eindpunt. Htet is nu 85 weken geleden dat met de aanleg van ,,de stuiver" werd begonnen. In die pe riode werden tienduizenden kubieke me ters zand opgespoten uit een gat bij De Meern dat een totale diepte zal krijgen van 24 meter. Er is zoveel nodig omdat de grond eigenlijk uitermate ongeschikt is om er wegen over aan te leggen. Tot op een diepte van vier meter is er slechts veen en slappe klei. Daarin wer den brede sleuven gegraven, die vervol gens werden volgestort met zand, zodat een stevige ondergrond voor de wegen wordt verkregen. In totA&l zal er bijna een miljoen ku bieke meter zand door de pijleiding naar het kruispunt moeten worden ge spoten. Het grootste deel daarvan zal binnen de ruit moeten worden opgetast tot de op- en afrit van het viaduct. Ruwweg gezegd is men nu zover ge vorderd dat de zogenaamde „aarden li chamen" voor de wegen die de omtrek vormen van „de stuiver", zijn aange bracht. Bovendien zijn reeds drie van de vier klaverbladeren die rond het via duct en binnen „de stuiver" moeten ko men uit de slappe bodem weggegraven. Ze staan nu nog vol water maar zullen binnenkort ook met zand opgevuld wor- OMLEGGINGEN VIADUCT Toch moet de grootste verbetering zelf nog aanbesteed worden: de bouw van het eigenlijke kunstwerk Dat wordt een enorm viaduct met 'n breed te van zestig meter. Daaraan kan men niet eerder beginnen dan volgend jaar, als de oude rotonde geen functie meer vervult omdat dit viaduct precies moet komen op de plaats waar nu nog 't ver keer rondcirkelt. Omdat die tweede aanbesteding nog moet komen heeft men nog geen zeker heid over de totale aanlegkosten van 't nieuwe knooppunt. De „stuiver" en al les wat verder ln de eerste faze werd uitgevoerd, heeft negen miljoen gekost. Insider» rekenen erop dat het eigenlijke kunstwerk zeker niet minder geld zal Op* het kantoor van de heer Hulbers van Rijkswaterstaat hangt een platte grond van het toekomstige klaverblad met daaronder een grafiek waarop staat aangegeven hoever de verschillende Enkele weken geleden werd het ver keer voor de eerste keer nauw betrok ken bij de werkzaamheden: er waren wegom leggingen noodzakelijk om de be staande snelwegen met op- en afrijstro ken aan te sluiten op „de stuiver". Die omleggingen zijn weliswaar niet groot en betekenen geen aanzienlijke omwe gen maar op snelwegen betekenen zelfs de kleinste wijzigingen al een vergro ting van het gevaar voor ongelukken. „En gevaar beperken wij tot het abso lute minimum. Voortdurend staat het ons in het hoofd geprent dat het ver keer zo snel en zo veilig mogelijk door gang moet vinden", vertelt de heer Hui- bers. En hij vervolgt met: „Als het hier niet zo druk zou zijn geweest zouden die omleggingen ons niet zoveel hoofdbrekens hebben gekost. Dan hadden we gewoon de helft vau de autowegen afgesloten en het verkeer uit twee richtingen tijdelijk over één weghelft geleld waar dan een inhaalver- bod zou gelden". OPGAVE De man van Rijkswaterstaat is er «chter terecht van overtuigd dat dit bij Oudenrijn niet verantwoord zou zijn gewsest. Als men hier bijvoorbeeld al het verkeer uit de richting Den Bosch van twee rijstroken op één enkele rij strook zou samenvoegen, dan ontston den er catastrofale opstoppingen. De opgave waarvoor men zich bij Oudenrijn gesteld zag heeft zich tot nu toe nergens anders in Nederland gedaan: het verkeer op een autoweg omleiden zonder dat het aantal beschik bare rijstroken verminderd behoeft te worden. Met veel passen en meten is men daarin geslaagd. Bovendien moes ten geheel nieuwe en duidelijke aanwij zingsborden ontworpen worden. „We ruimen eerst de stukken van de middenbermen op. De vrijkomende stroken worden geplavleid, zodat de snelweg ter plaatse breder wordt. Dan kunnen we aan één kant de slipstrook afsluiten en nieuwe witte strepen op het overblijvende weggedeelte trekken. Het verkeer heeft dan dezelfde ruimte zij het dat er nu geen middenberm meer is en is parallel aan het oude tracé en kele meters naar links of naar rechts verschoven. Op de vrijgekomen slip- strook kunnen wij dan de aansluiting op „de stuiver" maken. richt dat het werk hier geen mensenle vens mag kosten. Tot nu toe zijn we daarin geslaagd. Er hebben zich van zelfsprekend wel ongelukken voorge daan met materiële schade, maar die zouden ook onder normale omstandig- hedèh zijn gebeurd". ACHT WEKEN FOEFJE" We hebben echter ontdekt dat de au tomobilisten veel minder op de witte strepen reageren dan men zou denken. Ze laten zich automatisch leiden door de doorlopende lasnaad tussen het be ton van de linker- en de rechterrij- strook, vertelt de heer Huibers. We konden daarom niet volstaan met witte strepen alléén. We hebben een strook beton vlak langs de oude slip- strook moeten asfalteren en met grind bestrooien, zodat de indruk werd gewekt dat daar een nieuwe vlucht strook ligt. En nu blijken de automobi listen wél de Juiste koers te houden". Hij stelt nog eens met de grootst mogelijke nadruk vast: „Onze gedach ten zijn er voor honderd procent op ge- De wegomleggingen op het gedeelte van Oudenrijn in de richting Den Bosch konden reeds gedeeltelijk opgeheven worden. Thans zal begonnen worden op het stuk in de richting Arnhem. Men rekent erop dat elke omlegging acht weken zal duren. In die acht weken dient telkens één aansluiting op „de stuiver" voltooid te worden. Als alle acht aansluitingen afgewerkt zijn, be hoeft men slechts de „schrikhekken" te verwijderen om het verkeer te laten overschakelen van de kleine rotonde op de grote „stuiver". Vanzelfsprekend is dit wat al te simpel uitgedrukt want er moeten bovendien nog nieuwe verkeers lichten en vangrails geplaatst worden om maar een paar onontbeerlijke zaken te noemen. En dan vergeten we nog de verkeersborden. Verkeersborden zullen in de toekomst een hoofdrol op Oudenrijn gaan spelen. Want alleen door een duidelijke beweg wijzering zal de automobilist op weg naar Amsterdam, naar Den Haag, naar Arnhem ook werkelijk zonder omwe gen zijn bestemming kunnen bereiken. BERUCHT Een klaverblad is voor de meeste mensen die zo'n verkeerscomplex nog niet vaak hebben gepasseerd een inge wikkelde zaak. Het „Frankfurter Kreuz" het grootste klaverblad in Duitsland is niet voor niets berucht. Menig automobilist komt daar plotse ling met een schok van onaangename verrassing tot de conclusie dat hij een verkeerde weg heeft gekozen. En omdat IsometrisL probeert kerktoren om te duwen. Het laat hem koud dat de toren blijft staan (Van een onzer verslaggevers) DES HAAG De isometrie is nu ook naar Europa overgewaaid. Eerst dacht men dat het een grap was, maar sinds de publikaties van O beek ook de Euro pese boekenplanken bereiken, is men er anders over gaan denken. Uiteinde lijk hoeft, omdat de methode een beetje zonderling Is, het idee voor die metho de niet gek te zyn. De heer Obeck redeneerde lang geleden aldus: De moderne mens maakt zich steeds druk ker om dingen te kunnen kopen, die hem tot niets doen dwingen. Hij loopt zich uit de naad en koopt een auto, die hem in zithouding overal heen ver voert. Hij neemt een bijbaantje aan om een t.v.-toestel te kunnen kopen, dat hem 's avonds aan de leunstoel kluis tert. HU stuurt z\jn vrouw uit werken, opdat zjj een automatische zelfwasser kan kopen, die het goede mens van een stuk liohamelijke oefening afhelpt Kortom: allo komfort dat wij ons hard werkende verschaffen, berooft ons van de mogelijkheid om onze spieren te oefenen. Wie niet bewust aan sport gaat doen om het tekort aan spieroef e- ning te compenseren wordt op den duur een soort warmwateraak met botten erin. De heer Obeck, stammend uit een ge slacht van amateurboksers, zei: „Het moderne leven nodigt niet meer tot zware spierarbeid. Spieren die niet gebruikt worden raken in verval. Alzo: geef de spieren werk!" Deze redenering is niet zo origineel. Iedereen kent de kreet: „Sport staalt spieren". Maar omdat Obeck een practicus is, zag hij in dat maar heel weinigen zich de moeite van een zware partij tennis, een baantje heen en terug over het Kanaal of een hordeloop in de mor genstond getroosten. Daarom bedacht hij een programma van spieroefenin- gen dat ieder mens onder zijn werk, terwijl hij in bed ligt, naar de t.v. kijkt of in zijn auto rijdt kan uitvoeren. Voorbeelden Een voorbeeld. Iemand belt u op. In plaats van u als een adelaar op de tcle- i.„. Mevrouw Obeck beoefent de isometrie van de gelaatsspieren. Je wordt er héél mooi van, zegt haar man. V— Met een wegenbouwerstrucje" wordt het verkeer in goede banen geleid. Witte strepen waren niet voldoende, omdat de automobilisten reageerden op de doorlopende zwarte naad tussen het beton van de linker en de rechter rijstrook. Daarom werd een strook beton met asfalt en grind tot slipstrook gecamoufleerd, waarna het verkeer wél de juiste koers weet te houden. een autobaan geen polderweggetje Is waar men even kan omkeren, betekent zoiets meestal een stuk extra rijden naar de eerstvolgende afsplitsing waarna men dient terug te keren naar 't kruis punt om het allemaal nog eens over te Toch berust zo'n klaverblad op een eenvoudig principe. Als men het nadert en men wil rechts afslaan, dan kiest men de eerste afrit (die rechts ligt om dat er links geen afritten zijn), zodat men op de weg komt die een der zij den van „de stuiver" vormt. Wil men naar links dan kiest men de tweede af rit die vervolgens vla het klaverblad over of onder het viaduct doorvoert. WH men rechtdoor blij ven rijden dan kiest men helemaal geen afrit. TWEE JAAR Kan er momenteel nog niets over de to tale kosten van het klaverblad gezegd met zekerheid te het helemaal gereed zal zijn. Het weer is een belangrijke fac tor Er moet echter op gerekend worden dat het minstens nog twee* jaar zal duren voordat het viaduot gereed is In die twee Jaar zal het verkeer ongetwijfeld nog aanzienlijk toe- De oude rotonde krijgt nu al dagelijks vijftigduizend auto's te verwerken en is daarmee in de piek uren ronduit overbe last. zodat „de stui ver" met de gro tere capaciteit In de komende jaren van onschatbare waarde De heer Obeck drukt een bovendorpel weg. toon te storten en hallo" te roepen, neemt u rustig de hoorn en probeert met inspanning van al uw krachten het microfoongedeelte van de hoorn te trekken. Dit voor de telefonie on nutte werk houdt u zes seconden vol. Dan roept u beheerst: „Hallo". Uw auto staat voor het rode ver keerslicht. Inplaate van u te ergeren over de trage reacties van uw mede weggebruikers heft u de handen om hoog en probeert een gat in het dak Iemand nodigt u uit voor een ge sprek. U moet enkele minuten lang plichtplegingen aanhoren. Wat doet u? U grijpt de stoel waarop u zit aan de onderkant van de zitting en probeert uzelf met stoel en al van de grond te tillen. U zit in de wachtkamer van de dok ter. Klem een tafelpoot tussen uw en kels en doe alsof u die tafelpoot wilt vermorzelen. Dit soort dingen noemt men „Isome trie". U hoeft het maar anderhalve minuut verdeeld over de gehele dag te doen, om sterk als een holenbeer te worden. Nu vraagt u aan de heer Obeck: „Waarom zou ik als klerk ter secretarie zo sterk als een holenbeer moeten worden?" Antwoord van de inleider: „Het is niet de bedoeling dat u op een gegeven dag de referendaris boven uw hoofd heft of het marmeren blad van de balie met één klap van uw hand splijt. Het gaat erom, dat spierarbeid méér is dan alleen krachtprestatie. Elke zware in spanning. die u een spier oplegt mobi liseert tientallen vezels méér per dag en maakt dat de spier kan gaan deel nemen aan ons totale stofwisselings proces. Vermoeidheidsstoffen worden uit de spieren gedestilleerd en afge voerd. Het bloed komt op gang, de zenuwbanen worden weer eens tors ge bruikt en het resultaat voor de isome trie is, dat men zich prettiger gaat Onoverwinbaar Wie dagelijks negentig seconden voor isometrie uittrekt, verhoogt het ver mogen van zijn spieren met enkele pro centen per dag. Na drie maanden isometrie zijn sommige spieren twee maal zo sterk als vroeger. Dat betekent dat een man van tachtig kilogram zich Terwijl u recht op een stoel zit, moet u de zitting vastpakken en proberen uzelf van de stoel op te tillen. Voor armen en schouders. Moet u wachten voor een stoplicht, erger u dan niet, maar steek uw armen boven uw hoofd en duw tegen het dak van de auto. Weer een goede spier oefening. voelt alsof hij slechts veertig kilogram weegt. Hij weegt natuurlijk even veel als altijd, maai' hij draagt die last van zijn eigen lichaamsgewicht met groter Obecks isometrieprogramma is zó ge maakt, dat er de hele dag door gelegen heid is voor op zichzelf totaal zinloze dingen als: het uit elkaar trekken van autosturen of het met de voeten om stoten van gemetselde muren. Het principe van alle oefeningen berust op bet uitoefenen van spierkracht op voorwerpen die een onoverwinbare weerstand bieden. Dat is het enige nieuwe ervan. Een gewichtheffer ontwikkelt spierkracht door steeds iets zwaardere halters te gebruiken. Wie de zwaarste halter kan heffen is kampioen De isometrist pro beert een kerktoren om te duwen. Het laat hem koud dat de kerktoren blijft staan. Zijn spieren ontvangen evenveel training ais die van de gewichtheffer. Ook vrouwen Ballerina's, mannequins stewar dessen, verpleegsters en huisvrou wen hebben van de heer Obec keen ei gen oefenschema gekregen. Ook voor vrouwen is spierkracht van groot be lang. Een vrouw met geoefende hals spieren draagt het hoofd gracieus. De vrouw met ontwikkelde beenspieren loopt mooier en natuurlijker dan de gebruinde zonaanbidster, die haar spieren nooit genoeg te doen gaf. Isometrie is zo eigentijds als het maar kan. Een typisch stukje „mo dern living", dat spierarbeid niet meer nodig heeft om de ons omringen de wereld naar onze hand te zetten, maar uitsluitend om onze gezondheid op peil te houden. Het is "n soort luxe arbeid, die men zichzelf oplegt als te genwicht voor een technische bescha ving die tot deze arbeid niet meer zo als vroeger uitnodigt. Men moet wel enige natuurlijke weerstand overwinnen, alvorens men met geestdrift aan lantaarnpalen, deurportalen en andere dingen be gint te sjorren. Maar wie deze weerstand over wint zal er volgens de heer Obeck in slagen om zijn vrouw op de avond van de gouden brui loft over de drempel van de slaapkamer te dragen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8