3000 LEIDSE KINDEREN ook VOOR JOU KINDERHOEKJE georganiseert bezig gehouden tijdens nakantie Film over activiteiten in Noordwijks „De Duinark" Voor de draaitafel TOPPERS PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1968 Dankzij indrukwekkend aantal comité's IN DE REGEN NAAR DUINWATER LEIDING; MET ZON IN DE BIOSCOOP (van onze redactrice) Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat er in Leiden nog jongetjes zijn, die speurend naar kattekwaad over straat slenteren, die aan hekjes gaan hangen, aan bellen trekken, pijltjes naar niets ver moedende voorbijgangers schieten, in bloemperken voetballen en tenslotte de etalages van speelgoedwinkels afspeuren naar een object, waar zij thuis zo om zeuren, dat ze het veelal krijgen. ,,'t Is bar," zeggen de Leidse speelgoedwinkeliers over de grote toeloop in hun zaken van jongens, die alles blijken te hebben maar zich niette min vervelen. Ook de ouders vinden het bar, maar dat slaat dan op de vakantie en het weer, die beide er oorzaak van zijn, dat Leidens jeugd zich verveelt, ware het niet dat een groot deel wordt opgevangen door een indrukwekkend aantal instanties, die zich bekommeren om de vakantiebezigheden van al die tot verveling gedoemde Leidse Jantjes en Marietjes. de spelletjes het leukst Nog af gezien hiervan; kinderen spelen Im mers met de meest willekeurige kin- ren op straat! ONDER HET motto: al doe je het ene, dan hoef je het ander nog niet te laten" zorgt de Leidse Jeugdaktie koepeling -hoewel al die zuiltjes ook niet alleen voor coördinatie en over- weer binnen deze organisatie vertegen- Elke ochtend, en dat gedurende enige tfld, hebben we ze om negen nur zien •taan. Hinderen, die met naambordjes om en tassen met badgoed, brood en lekkers In de stromende regen klaar ■tonden om naar de Duinwaterleiding te gaan of by een strulende zon In de bioscoop te gaan zitten. Dat moest nu j eenmaal zo, want de zeven speeltuin- verenigingen, die ieder voor zich, maar i voor het gemak maar als "commissie I van Jeugdvakantiebezlgheden van de I Leidse speeltuinverenigingen" naar bui- ten treedt, de verschillende parochies van het R. K. stedeiyk comité voor va kantiebezigheden en tenslotte het Leid- •e Volkshuls hadden dat op het zorg vuldig uitgestippelde programma staan. VOUR DE buitenstaander doen al die vakantiezulltjes wat onbegrijpelijk j aan, maar de Insider, die vaak binnen die zuiltjes erg aktief is en er dus alles van snapt, weet onmiddelljk te vertel len, dat -zo het financieel niet helemaal verantwoord is om de Leidse vakantie- bezigheden te versnipperen- het in ieder geval om technische redenen byzonder voldoet. Want er zijn wel enthousiaste papa's en mama's te vinden, die wel lei ding willen geven aan bekende kinde ren, (dus die uit de buurt of de parochie) j maar voor "vreemde" kinderen niets I voelen. En de ouders, die rustig thuis- j blijven, weten hun zoon of dochter in een beschermd milieu In de Kikkerpolder of Avifauna. COÖRDINATIE F.N OVERKOEPELING ln de praktijk echter biykt die ge dachte weinig grond meer te bezit ten. De leiding van de zeven club huizen, die Lelden heeft, weet uit droeve of vroiyke ervaring, dat de jeugd zich by voorkeur naar het club- hnls begeeft waar de limonade het lekkerst, de tophits het nieuwst I de hele dag vliegers maken. woordigd zyn- maar ook voor een vol komen neutrale, "onaantastbare" in stelling. waar iedereen vakantie kan hou den, zonder bij een bepaald comité of vereniging te horen. Dit is mogelijk dank zij de totstandkoming van het Jeugddorp aan de Voorschotenseweg, dat zich na twee weken van aktivitelt een grote populariteit bij Leidens jeugd heeft verworven. FILMVOOR STELLINGEN |\E LEIDSE JEUGD ACTIE, en met U name haar sectie Jeugdrecreatie, zorgde er aanvankelijk voor, dat de 3000 Leidse kinderen, die met wie en hoe dan ook vakantiegezigheden kregen, bij een paar evenementen allemaal be trokken waren. Dat betekende niet al leen organisatorisch een verlichting voor de diverse comité's, maar ook - het gezegde „eendracht maakt macht" in dachtig - meer mogeiykheden met min der financiën. Uiteindelijk mag de ver scheidenheid in organisaties wel groot zijn, de verscheidenheid in publiek is dat niet. Voor alle Leidse kindertjes, ook voor de „niet-georganiseerden" zijn film- en openluchtvoorstellingen geor ganiseerd, die nog tot 10 augustus op het programma staan. HELE VAKANTIE Een andere, naar men meent, flinke stap in de goede richting, is het jeugddorp dat enige tijd geleden ge opend Is. Twee weken heeft het nu ge functioneerd als vakantiejeugddorp en een grootscheepse polonaise waar aan zo'n 180 kinderen mee liepen maakte gistermiddag een eind aan deze periode, die men volgend jaar op z'n minst hoopt te verdubbelen. HET PROBLEEM is echter, dat van de leiding. Dit jaar heeft 't Leidse Volkshuis leidsters en leiders beschik baar gesteld; een staf, die uitgebreid werd door stagières van byv. de huis houdschool en de school voor maatschap pelijk werk. Volgend jaar hoopt men j een aantal leidsters en leiders van alle Leidse Instellingen voor jeugdwerk be- I schikbaar te hebben, zodat men elke week kan rouleren. Na twee weken „experimenteren" en ervaring opdoen, kan men van de zijde van de Leidse .Jeugd Actie mededelen, dat de kinderen „wild-entiousiast" zijn. het heeriyk vinden niet allemaal in een' bus of naar een film te hoeven. Want dat is by een confrontatie Inderdaad de grootste charme van het jeugddorp, die j vryheld in de keuze wat te gaan doen, I voor kinderen, die acht of veertien jaar zyn, die uit Leiden Zuid-West of de Kooi komen. JEUGDDORP VOOR IEDEREEN r\E OPZET van het jeugddorp, waar U de Stichting Leidse Jeugdverblij- ven zes jaar geleden over is beginnen te denken, is een onderdak te bieden aan iedereen. Nu de vakantie weldra voorbij zal zijn, kan iedereen er terecht. Wil een of andere vereniging een acti viteit voor haar leden gaan ontplooien, in de vorm van bijvoorbeeld een beat- of sportweekend dan zijn daarvoor huisjes en velden beschikbaar en de in de onmiddellijk in de nabijheid ge legen jeugdboerderij „De Korte Vliet" zorgt voor logeergelegenheid. Want sla pen kan men in het jeugddorp niet. De kinderen, die dit dorp tijdens de vakantie bevolkten, mochten 's mor gens, wanneer de vlag werd gehesen naar binnen, brachten zelf hun brood mee en kregen iets te drinken. Ze kunnen zelf een bezigheid naar hun gading zoeken en. wanneer ze dat wil len, daarbij de hulp van een leidster vragen. NAAR HARTELUST KNOEIEN Er zijn kinderen, die vijf dagen lang voetballen, er zijn er ook die de hele dag niets Iievers zouden doen, dan vliegers met reusachtige staarten maken. Het leuke van het jeugddorp is dat het voorziet in een bij kinderen permanent leven de behoefte om dingen te doen, die ze eigenlijk nooit mogen: zoals op echte naaimachines poppenkleer- tjes vervaardigen en daarbij een geweldige rommel maken. Of op indrukwekkende type-machines briefjes „schrijven" aan vriendin netjes. En als er iemand naast de rechte wandelpaden gaat lopen, dan mae dat. zolang dit althans niet voortspruit uit verveling, maar uit de behoefte om eventies alleen te bedenken, hoe geweldig het is dat zo'n kleine vlieger zo ontzet tend hoog kan gaan en hoe leuk het is dat hazen het rustige jeugd dorp niet schuwen. ONDERNEMINGSLUST wordt - voor zo ver aanwezig - gestimuleerd. Öaarom zijn er in dit dorp lessen ge geven. die een flinke aantrekkings kracht uitoefenden door hun "speels" en vrijwillig karakter. De eerste be ginselen van judo. EHBO en bloem schikken hebben de kinderen er kun nen leren, maar de meisjes hebben ook naar hartelust kunnen "knoeien" in de keuken. En dat vaak lekkere "frieten" en poffertjes opleverden, heeft zelfs de Leidse burgemeester kunnen constateren die van de week een informeel bezoek brachtLaan dit dorp. Niettemin: er zijn nog steeds kinderen, in Leiden, die zich niet la ten aktiveren of organiseren. Nauwe lijks 10 meter bij het jeugddorp van daan waren een paar Leidse liever djes dit jaar niet verder gekomen, dan via een rioolbuis, de kat uit de boom (verveeld de kat uit de boom kijken. Ofschoon wij nog vakantie hebben, kan lk toch niet nalaten jullie even het versje te laten horen dat de derde klas de Sint Antoniusschool heeft ge maakt voor de verjaardag van Pastoor Commandeur. Nu hoop ik maar dat de pastoor het ook zal lezen. Een felicitatie aan onze pastoor De pastoor van Leiden Zuid-West Pastoor Commandeur is zyn naam Dat weten jullie best. Al zQn we nu niet op school Toch zyn we wel present Want de verjaardag van de pastoor Die Is ons welbekend. Op de eerste plaats wensen wij U Een heel goede gezondheid I En niet al te veel zorgen In deze moeilijke tijd. Uit volle borst zingen wij „Lang leve onze Pastoor" En gaan we met een vaartje Er weer gauw van door. Wanneer dit in de krant komt Dat weten wij nog niet. j Maar het is bedoeld voor 8 augustus 1 Als u uw verjaardag viert! j De derde klas van Juffrouw de Leeuw. I Nu ik toch aan het schryven ben, nog even een paar aardige spelletjes voor regenachtige dagen. Want o, o, wat heeft het geregend deze vakantie. DE BRIEF We zitten met een aantal grote kin- deren om de tafel en gaan samen een 1 brief schryven. We spreken eerst af, wat voor een brief en nemen b.v. een brief van een meisje of Jongen, die ergens Men neemt nu een lang stuk papier en nummer 1 begint met de eerste regel van de brief te schrijven. Ook schrijft hy nog één klein woordje op de tweede regel, b.v. maar, of, niet, en, enz. Nu wordt de eerste regel naar achteren gevouwen en nummer twee schrijft de tweede regel plus nog een klein woordje op de derde regel. Ook deze tweede regel wordt naar achteren gevouwen en nummer 3 schrijft de derde regel. Als alle spelers op deze manier aan de brief gewerkt hebben, ontvouwen we hem en de brief wordt voorgelezen. Je mag natuurlijk van elkaar niet weten wat je schrijft. Dat wordt straks allemaal pas voorgelezen. zyn we met weinig kinderen, dan krijgen we 3 of 4 beurten om een regel te schryven. ZWARTE Kl'NST Eén kind staat buiten de kamer en in de kamer zitten de kinderen om de tafel. Eén Jongen is verkleed als tovenaar, b.v. met een laken, of grote sjaal om. Deze tovenaar heeft een schoteltje ln de hand, terwyi er nog een ander schoteltje by hem staat, dat van onderen is zwart gemaakt, door er een brandende kaars tegen te houden. De jongen op de gang mag binnen komen en ook aan de tafel komen zitten. Met yzige stem zegt de tovenaar „Neem dat schoteltje en doe myn geba ren na. terwijl Je my strak aankijkt; dan zal er iets wonderiyks gebeuren". De binnengekomen Jongen pakt het schoteltje, terwyi hij de tovenaar voort durend aankykt. De tovenaar maakt, langzame gebaren, hij strykt langs de onderkant van het schoteltje, vervol gens over zyn voorhoofd. Weer onder het schoteltje, dan over zijn neus. De ander volgt hem zo goed mogeiyk na (niemand Film nog niet op de markt. Cees van Oyen op de televisie Op woensdag 19 augustus kïïn je Leidens cabaretier Cees van Oyen aan het werk zien ln zijn programma „Een paar voeten". De NCRV zal het twin tig minuten durend programmaatje op het tweede net uitzenden, dat eerder in Bussums „Concordia" op ampex werd vastgelegd. Medewerking verleent je zou bijna zeggen: natuurlijk Joop Stokkermans, die voor de begeleiding zorg draagt met enkele anderen. Lis- sese Joop heeft overigens alle compo sities vervaardigd. „Hullekie Dullekie" en „Hoeme Hoeme" Een plaat, die op bruiloften en par tyen, kermis of welke festiviteit dan ook geweldig „in" is. A-kant: „Hulle kie Dullekie". B-kant: „Hoeme Hoe- Wie op maandag of woensdag af stemt op Hilversum III om twaalf uur 's middags, weet het je direct te ver tellen: dan kun je het programma „Een lied en een vlegel" beluisteren. Presen tator: Hullekie Dullekie him self, bij gestaan door een grommende Harry de harige aap. Hullekie Dullekie krijgt hopen brieven; van tevreden en onte vreden lieden, maar vooral van de minnaars van het echte Nederlandse lied. Namen van artiesten, die al dit schoons brengen? Natuuriyk: Gert Timmerman, uit Leiden afkomstige, maar in Maastricht werkzame Zange res zonder Naam, oftewel Mary Bey, haar broer Jerry, enfin, ga maar door. Ja, ook Toon Hermans of de Noord- wykerhoutse Bentley Sisters. Je kunt natuuriyk ook een andere zender aan zetten, als je van beat, rhytm and blues of een ander genre houdt. December 1965 heeft een filmploeg in de jeugdherberg "De Duinark", waarover we onlangs in Ook Voor Jou schreven, honderden meters film verschoten. Cameralie- lieden gaven dagen achtereen herberg-exploiteerders, de heer en mevr. Schuurman, kinderen van een lagere school en on derwijskrachten alle mogelijke soorten aanwijzingen-van-zo- wel-en-zo-niet. In de Noord- wijkse herberg wacht men nu al geruime tijd wanneer de NOF (Nederlandse Onderwijs Film) de rolprent nu eens op de scholen in roulatie gaat brengen. Sclioolwer'kweken ln de zomermaanden mag ,JJe Duin ark" dan trefpunt zijn van vakantie vierende jongens en meisjes, tijdens andere jaargetijden gonst het er even eens van activiteit. „We houden hier zogenaamde schoolwerkweken dat is geweldig. Klassen van verscheidene scholen uit ons land komen hier dan een week en de leerlingen gaan met hun onderwijzers op alle mogelijke ma nieren hun handenarbeid-hobby bot vieren. In de hal van de „ark" hangt een van de bewyzen: een door de heer Schuurman mèt leerlingen vervaardigd doek, waarop beelden-in-kleur uit het gewone dageiyks leven. „Ze komen weer terug, die kinderen, in het nieu we winterseizoen. Ik denk erover, om dan met hen het onderwerp „ruimte vaart" aan te snyden". En mevrouw Schuurman aanvullend: „Die filmploeg maakte destyds ook opnamen van dit soort activiteiten. Er is me wat ma teriaal verschoten Expositie In de wintermaanden komt de heer W. Schuurman toch nog toe aan zijn llefhebbery: schilderen. Atelier is een Jeudgherberghouder VV. Schuurman j schilder in vrye tyd. van de dagverbiyven in „De Duinark". „Nee, ik schilder niet conventioneel het ligt wel In de moderne richting". Drie jaar geleden heeft hy een expositie gehouden, tezamen met enkele ande ren. „Een geweldig succes hadden we: duizend bezoekers ln twee weekends!' Het ligt ln de bedoeling, dat cartoonist Bert Witte („Hy kreeg een aanbod van tv"), Lo Molenaar en Wlm Schuur man tussen 12 en 20 november wéér gaan exposeren. De vakantievierende en schoolgaande jeugd steekt van Schuurmans artistie ke aspiraties ook iets op: spelenderwys maken zij kennis met moderne kunst, zoals de heer Schuurman die schiep. In de hal van „De Duinark" wemelt het nameiyk van door hem gemaakte schilderyen. By één schildery hangt een kleine tip voor bezoekers: „Kijk met je ogen, niet met je vingers". Het is het enige verbods- of gebods-bordje in de hele herberg SOMETHING you got" van Hu and The Hilltops zal door Polydor ook in het buitenland worden uit gebracht. NEGENTIENJARIGE Lysette uit Den Haag debuteert op de plaat mét „It's the little things" en „I know". In september komt ze waarschyniyk op teevee zingen. OOK „in" voor mini-mode? Nou, dan moet je beslist „Mini-mini" kopen. Van The Young Ones Is dit nummer, waarin, uiteraard, deze mode wordt bezongen. Andere kant: „She won't even let me In". what a kiss". ndere titel: „Oh, oh THE ALAN PRICE SET - mag lachen). Op 't laatst zegt de tove naar: „Ga nu maar eens ln de spiegel kijken". De ander zal vreemd opkijken, als hij zijn gezicht vol zwarte vegen ziet. VOOR REKENAARS Een leuk rekensommetje. Het is altyd aardig, als je een vriend je kunt verrassen met een raadselach tig rekenspelletje. Je zegt: „Nem een getal in je gedach te". „verdubbel het". „doe er 14 by ..nu delen door twee" ..trek nu het eerste getal er af" En tot grote verbazing van je vriend- Je, weet je het hem te zeggen, dan houd je 7 over. Probeer het maar eens, voor je zelf j EEN CIJFERTRI CJE Sehryf eens de getallen op van 1 tot en met 9, maar zonder de 8, dus: 1, 2, 3, 4. 5, 6, 7, 9. Vermenigvuldig dit hele getal met één van de cijfers (niet de 8). Vermenig-j vuldig dan de uitkomst nog eens met 9 en dan zul Je verbaasd staan over het1 elndgetal. Zoek het zelf maar uit. Dag allemaal, groetjes van tante Jo en oom Toon. uit voorraad leverbaar. Gé Hofenk Muziek- en graniraofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6