)mg Verzet tegen nieuwe verdiepi N. Samsom N.V. te Alphen neemt toe NOG STEEDS GEEN ZEKERHEID OVER HET VRIJGEVEN VAN TULPENTEELT DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 waarde van aangrenzende woningen zou verminderen Eén van de oudste uitbreidingsplan nen van N. Samsom n.v. te Alphen. daterend uit de jaren 1938/1939. dat in de loop der jaren nadien is voorbij gestreefd door de realisering van een nieuw uitgebreid bedrijfsgebouw in een westelijker gelegen gebied aan de Prinses Margrietlaan. dal in 1960 als produktieruimte in gebruik werd ge nomen, is het vorig jaar in een urgent stadium getreden en is enkele maan den geleden als het jongste uitbrei dingsplan in de openbaarheid getreden. Het omvat de uitbreiding van het in de jaren 1938/1939 gestichte gebouw tussen de Wilhelminalaan en de Ste- vinstraat, noordelijk begrensd door 'l Burgemeester Visserpark, destijds Lcm- zonlaan genaamd, en zuidelijk aan gesloten aan de bedrijfspanden waar de onderneming, toen genaamd inrich ting van N. Samsom n.v. ruim tachtig jaren geleden haar bakermat vond, toen wijlen de heer N. Samsom, eerder gemeentesecretaris van Alfen (Z.ll.i in 1882 de grondslag voor zijn onder neming legde, die nu is uitgegroeid tot een circa 780 personeelsleden tel lende uitgeverij. De bedoelde uitbreiding wil de di rectie thans verwezenlijkt zien dooi de bouw van nog een verdieping (derde) op dit bestaande kantoor gebouw. Dit plan zal ontegenzeggelijk de historie ingaan als de meest be streden streving van een van Alphens grootste emplooy verschaffende be drijven in wellicht heel de streek. Er is met betrekking hiertoe de laatste maanden nogal wat stof opgewaaid, doordat bewoners van de zuidelijke zijde van het Burgemeester Visser park, meert eigenaren van vrij dure panden, zich krampachtig hiertegen zijn gaan verzetten. Zij hebben zich in maart met een bezwaarschrift tot het college van B. en W. en de ge meenteraad gewend, waarvan de korte inhoud hierop neerkomt, dat hun eigendommen in hun leefklimaat zul len worden getroffen (belemmering toetreding zon en lucht en toeneming van rustverstoring); dat hun eigen dommen in waarde zullen verminde ren als de kostbare esthetische eisen, die inherent zijn aan de omgeving die als voorhof van het raadhuis tot villapark is bestemd, door dominering van bedoeld kantoorgebouw in die om geving. Adressanten gaven tot slot hun mening weer, dat deze onder neming reeds over voldoende uitbrei dingsmogelijkheden in Alphen-west be schikt. In een langdurige openbare raads vergadering werd het voor en tegen van de aangelegenheid uitvoerig be sproken en de tegenstrijdige belangen nauwgezet tegen elkaar afgewogen. De raad nam tot slot het adres voor kennisgeving aan. waarbij de over wegingen als volgt in het kort kun nen worden weergegeven: de toetre ding van licht en lucht tot de onder havige woningen zal door de voor genomen bouw niet zodanig ongunstig worden beïnvloed, dat het leefklimaat hierdoor op een ernstige wijze getrof fen wordt! voor verstoring van de rust in de onmiddellijke omgeving be staan geen aanwijsbare redenen; het karakter van het Burgemeester Vis serpark zal niet wezenlijk worden aan getast; het bouwplan mag en moet slechts worden getoetst aan de wet telijke voorschriften, waarbij aan c wegingen van het wenselijke geen invloed mag worden toegekend. De wettelijkheid van het tot stand gekomen bouwplan en de aanvrage tot uitvoering, alsmede de vorm waarin de uitbreiding zal worden gerealiseerd, hebben B. en W. uitvoerig aangetoond in hun desbetreffend voorstel aan de raad. Toch had de raad by zijn af wijzing van het adres de restrictie ge steld. dat het college alsnog met de directie van N. Samsom n.v. in spreking zal treden om zich erva overtuigen dat er beslist geen moge lijkheid is te vinden van de voor genomen uitbreiding van bedoeld kan toorgebouw af te zien. of de urgente slechts één verdieping heeft, volop ruimte voor de administratie e.d. van van de zon kunnen genieten, een meergenoemde onderneming elders te mogelijkheid die aan de oost- en de creëren. westzijde niet of nauwelijks aanwezig is. Indien de voorgenomen bouw van Die bespreking heelt plaatsgevon-i Samsom doorgang vindt zal hieraan dtn in een der vergaderlokalen van I een einde komen en zal d„ vtrkoop. Samsom n.v. Naast het college van waarde van de w0„ingen aanmerkelijk r on w »r> de heren A. T. Wemeke. dalen. overvloede wijzen adressanten G.S. erop, dat het gemeentebestuur van Alphen tot in het recente ver leden toe alles wat hem mogelijk heeft gedaan om vestiging van I B. Akker en II. den Boer renbedoelde adressanten ware bij voor de n.v. tegenwoordig mr. R. II. Samsom, algemeen-directeur, ir. F. Ilartzema. adjunct-directeur, die o.m. de technische kant van de bouw plannen beheert, alsmede de heer J. P. Samsom. De directeur belichtte hierbij de juridische kant van de aan gelegenheid en betoogde, dat organi satorisch gezien geen weg terug le vinden was; de adjunct-diiecteur toon de technisch aan dat de hinder voor omwonenden tot een minimale pro portie zal worden beperkt, noemens waard niet van belang om er be vreesd over te zijn, evenmin als voor wat door de bezwaarden als blijvend nadeel wordt voorzien. Boven alles domineerde bij deze bespreking een gemoedelijke sfeer, die gedragen werd door een wederzijds begrip voor eikaars belangen. Niette min vermocht de bespreking niet tot het beoogde doel te leiden. De directie bleef per saldo bij haar voornemen de uitbreiding van haar kantoorruimte ongewijzigd volgens gemeld plan te zullen uitvoeren. Het college staat, zoals uit de behandeling van de aan gelegenheid in de gemeenteraad al duidelijk naar voren kwam, zich rich tend naar de wettelijke voorschriften en de in het geding zijnde belangen in redelijkheid afwegend en beoor delend, aan de zijde van de aanvraag ster van de nodige bouwvergunning (daterend van 26 juli 1965). De adres santen zijn evenmin van plan te capi tuleren en geven van hun standpunt duidelijk blijk door zich met een uit voerig adres tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te wenden. In dit adres maken adressanten hun ernstige bezwaar kenbaar tegen de afwijzende beslissing van de gemzen- De adressanten aan G.S. trekken de volledigheid van de nota van B. en W. aan de raad in twijfel, in het bijzon der voor wat in het verleden met betrekking tot de grond, waarop hun woningen zijn gebouwd en de bebou wing van de zuidzijde van het Bur gemeester Visserpark is geschied. Van ouds was deze ruimte voor villabouw bestemd ter markering van de plaats van het raadhuis. Toen dan ook in 1942 door de bur- geemester van Alphen aan de N.V. Samsom een perceel grond aan de zuidzijde van het park werd verkocht met de bestemming daarop een be drijfspand te stichten is daartegen bezwaar gemaakt door een der toen malige bewoners, de heer G. Bergs- hoeff. Aan het besluit tot wijziging van het bebouwingsplan voor de des betreffende gronden is dan ook de goedkeuring door G.S. onthouden en heeft de gemeenteraad zijn beroeps schrift tegen deze onthouding in 1946 ingetrokken, aldus het uitgangspunt van de adressanten aan G.S. Adressanten wijzen er voorts op, dat de n.v. niettemin tot 1958 in het bezit bleef van de grond, toen het terrein opnieuw in het bezit van de gemeente kwam (door ruiling met bouwterrein in Alphen-west, waar in 1960 een nieuw gebouw werd gesticht voor haar produktiebedrijf). In 1959 werd de grond aan het Burgemeester Visserpark door de gemeente verkocht aan de plaatselijke architect J. Visser. Er werden nadien zes midden standswoningen gebouwd voor eigen rekening van de bewoners. Twee dezer woningen zijn nadien in andere han den overgegaan voor prijzen tussen de 80 en 82 duizend gulden. TUIN OP HET ZUIDEN De aantrekkelijkheid van de wonin gen is mede en in belangrijke mate gelegen in de omstandigheid dat zij een tuin op het zuiden hebben, waar de bewoners, dank zij het feit, dat het achtergelegen gebouw van Samsom PAUZE Tot slot nemen de adressanten de vrijheid ten aanzien van de belangen van de n.v. Samsom op te merken dat hun uit een bespreking met leden van de directie der n.v. ter ore is ge komen, dat de bouw van een ver dieping slechts een noodoplossing voor de onderneming betekent, daar de regelmatig toenemende afzetmogelijk heden en dientengevolge uitbreidende personeelsbezetting van bet bedrijf oe behoefte heeft doen ontstaan aan ge middeld 700 m2 meer bedrijfsruimte per jaar. De onderhavige geprojecteerde uit breiding met een verdieping, die voor ziet in ca. 1000 m2 bedrijfsruimte, ge zien tegen de-achtergrond van de to tale jaarlijkse behoefte aan meer ruimte, doet de adressanten conclu deren, dat de n.v. over een afzienbaar aantal jaren toch tot het treffen van andere voorzieningen zal moeten over gaan. Er bestaat dus een wezenlijk gevaar, dat de ruimte die men nu wenst, dan zal moeten worden afge- Adressanten besluiten met een drin gend verzoek tot het college om zijn tussenkomst en geven te kennen gaarne te worden gehoord alvorens het pro vinciaal college op hun adres beschikt. WERKZAAMHEDEN BEGONNEN Intussen ligt de situatie zo, dat de rijksgoedkeuring en de bouwvergun ning aan de directie van N. Samsom n.v. zijn verleend. Met de werkzaam heden is inmiddels vandaag begonnen. De verbouwing is opgedragen aan het plaatselijk aannemingsbedrijf Gesman en Zoetemeyer, dat instructies heeft gekregen bij de werkzaamheden die maatregelen in acht te nemen, die de belangen van aan- en omwonenden volledig beschermen. Onverhoopt aangerichte schade wordt hersteld of vergoed, aldus heeft de directie aan de omwonenden schrifte lijk verzekerd. Welke maatregelen G.S. naar aanleiding van voormeld bezwaar- te zijn behandeld door dr. J. K. Platte- afgewacht. Noch de gemeente, noch de onderneming zijn met de start van de werkzaamheden van de verbouwing met de wet in strijd. Zowel directie als het college zijn ervan overtuigd te handelen volgens recht, orde en billijkheid. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Agnes Irene, d.v. W. van Duijn en C. W. van Beelen; Patricia Yvonne Helga; d.v. P. de Klerk t J. Nievaart; Cornells; z.v. C. van Gor- sel en E. de Wit; Yvonne Cornelia Ma ria, d.v. N. M. van der Voort en Q. A. Duivenvoorde; Ravichandra, z.v. K. Sankaranarayanan en K. Sankar; Mengsje Suzanna, d.v. J. van Klave ren en D. M. Zwart; Alan Robert, z.v J. Smit en A. Kettenis; Robert Johan nes. z.v. G. van der Kleij en W. Orth; Carolien Johanna Catharina Maria, d. v. D. G. van Zuilen en P. M. Wolvers: Johanna Jacoba Catharina, d.v. L. J van den Berg en J. J. C. Viehoff. Overleden: E. A. Brozius, 63 jaar, wed. van H. M. Akerboom; C. E. Cop- pens, 80 jaar, wed. van W. Linnen- bank; H. J A. van Giffen, 70 jaar, man; H. Nagtegaal, 65 jaar, man. Echtpaar Grimbergen-Koek viert gouden feest in Lisse (De Engel) De heer en mevr. O. Grimbergen en A. M. Grimbergen-Koek wonende Hee- reweg 390 te Lisse (Engel) herdenken vandaag het feit, dat zy 50 jaar In de echt verbonden zyn. Het gouden paar mag zich In een uitstekende gezondheid verheugen. De bruidegom, die na het verlaten der lagere school in dienst kwam bij het bloembollenbedrljf Guldemond zn., is voorts 50 Jaar werkzaam geweest bij de fa. Onderwater. Thans is hij wel uit de volledige aktieve dienst by de fa. Onder water. doch hy mag graag nog eens "overwippen" om zo het een en ander in dit bedrijf geheel vrijwillig te doen, want "niets doen" is voor de heer Grim bergen ook helemaal niets ook! Een zekere vryheid in zyn dagbesteding is hem echter zeer welkom en in het be- dryf ziet men hem nog graag! Vanaf de bevryding heeft hy by deze bloembollen- fa. de functie van "baasknecht" vervuld en werd om zyn aktivlteit als een ge waardeerde medewerker In het bedrijf gezien. Mevrouw Grimbergen is eveneens nog zeer vitaal en verricht haar dagelijkse bezigheden met groot genoegen. Zij is geboortig uit De Kaag (gem. Alkemade), waar zy op 11 nov. 1890 het levenslicht aanschouwde. Haar man werd in 1892 in Lisse geboren. Hun huweiyk werd ge zegend met 7 kinderen (3 jongens en 4 meisjes), die allen gehuwd zyn en in Nederland wonen, want de emigratie- zucht had op hen geen vat. Het gouden paar mag voorts 25 kleinkinderen tot zyn nageslacht rekenen. Het zal vandaag in het Verenigingsgebouw aan de Beek brug een groot feest worden, temeer omdat hun zilveren feest vanwege de bezettingsjaren niet gevierd kon wor den. We wensen de heer en mevr. met hun nakroost alsnog een fijne dag toe! Ad van den Berg captain van studentenschaakploeg In het Zweedse 0rebrö beginnen behalen; hij deze week de wereldkampioenschap pen schaken voor studententeams. De Nederlandse ploeg zal ditmaal waar schijnlijk zeer hoge ogen gaan gooien; we kunnen zelfs stellen dat de ploeg dit jaar sterker is dan ooit tevoren. Het enige vraagteken dat de samen stelling van het team bij ons oproept is de toevoeging van de Amsterdam-, mer Krabbé, die lijkens zijn pover resultaat in het .recente IBM-tournooi kennelijk uit vorm is. Het is triest om het te konstateren, maar het is in het verleden meestal zo geweest en zal dus altijd wel zo blijven dat Am sterdammers a priori de voorkeur krijgen, ook als de keuze van anderen gerechtvaardigder zou zijn geweest. Voor de rest, het zij nogmaals ge zegd, is het team echter sterk genoeg om op een hoge plaats te gokken: het eerste bord speelt de internationale schaakmeester C. Zuidema, aan het tweede bord de hoop voor de toekomst, Hans Ree (ongeslagen winnaar van het onlangs, gehouden Kloostertoernooi vóór Larsen, die hij verpletterde, Donner; tevens heeft hij reeds meesterresultaat behaald, aan derde bord de Leidenaar Ad van den Berg, (dit jaar voor de tweede maal studentenkampioen van Nederland hij zal als waarnemend captain van het team fungeren) en tenslotte de Leeuwarder E. Scholl, die in het IBM- tournooi vriend en vijand verrastte door een fraaie gedeelde eerste en daarmee een meesterresultaat te tevens de huidige open kampioen van Nederland). Aan het toernooi zullen weer 20 landen deel nemen. Favorieten voor de titel zijn Joegoslavië, met aan het hoofd jeugd wereldkampioen Karajica, Roemenië met als kopman de sympathieke Vir gil Gheorghiu, internationaal groot meester, Engeland met Lee en het ko meet-talent Whiteley, Rusland (q.q.) en vooral de Tsjechen die met twee grootmeesters, namelijk Hort en Jan- sa, een indrukwekkende afvaardiging hebben. Wij hopen U nadere gegevens over de gang van zaken in Zweden te kunnen mededelen. Overwinning De Zijl in laatste wedstrijd De Zijl heeft gisteravond in het Lucas Pesiebad de waterpolocompetitie met een 24 overwinning op Sedna afgesloten. In een matige wedstrijd, waarin voor beide ploegen niets meer op het spel stond, werd de score door Joop de Haas en Hans v. d. Moolen naar een voor de Zyl veilige stand opgevoerd in de tweede periode. De Kooibewoners hadden het betere van het spel, maar wisten het over wicht, zoals in de gehele competitie is gebeurd, niet in meer doelpunten uit te drukken. In de derde periode gaf Henny Hensing, vanuit de achter hoede een bal op maat aan Kees Pont, die niet aarzelde en hard inschoot: 03. Wat het Sedna-team verschei dene malen deze competitie gelukt i: n.l. de tegenstander in de vierde e laatste periode te verrassen, scheen ook ditmaal weer te gaan gelukken. Eerst was het Bobby Dengier, die vanaf de 4 meter de Sedna-nul weg schoot en even later Hans Leeuwen kamp, die de achterstand tot 23 terugbracht. Sedna ging nu te over moedig spelen en kon na een afge slagen aanval niet tijdig terugkomen, waardoor Joop de Haas de kans kreeg de eindstand op 24 te bepalen. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Met ingang van 4 augustus zal de voetbaltraining worden hervat. De trai- ningstyden zijn als volgt: dinsdags 7-8 uur: pupillen en c2 Junioren: 8-9 uur c2 b2 en bl junioren; 9-10 uur niet geselec teerde senioren. Donderdag: 7-8.15 uur: a2 en al junioren; 8.30 uur: selectie- groep. HET SLECHTE PAD De officier van justitie te Rotterdam is het afgelopen jaar zeker met zo'n 30 a 40 jongelui geconfronteerd ge weest „die door het beoefenen van beatmuziek op het slechte pad zijn gebracht". De ouders waarschuwde hij tot grote voorzichtigheid „hun kin deren in openbare gelegenheden tot diep in de nacht deze muziek te laten spelen". Er zyn altijd geweest vele ma nieren op het slechte pad te geraken, maar indien er niet voor gewaar schuwd wordt dat sommige leuke pa den ten verderve leiden, kan de me ning postvatten dat alle paden goed zijn. De moderne jeugd is niet slech- ter maar ook niet peter. Zij is heel or- I dinair. evenals de volwassenen van voorheen en thans. ..ten kwade ge- neigd". Veel te weinig wordt daarop gewezen. Het woord „zonde" is bijna geschrapt. Daarom is het te prijzen in de Rotterdamse officier van jusitie 1 dat hij jeugd en ouders gewaarschuwd heeft voor één van de manieren om op het slechte pad te geraken. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 28 juli t/m 3 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als'volgt gekeurd: Camera: Programma door KFC ont- 's Middags 2.30 uur; Zondags 2.30 en 4.45 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.) Lido: Mary Poppins (a.l.) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Le gendarme de Saint Tropez (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Rex: De coyote en het masker van Zorro (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Studio: The Gold Rush (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Iedere morgen, behalve zondags: „Sjors, Sjimmie en de gorilla" (a.l.) Trianon: Fantomas slaat weer toe (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. PUNT LEIDSE UNIVERSITEIT Z.W.0. subsidieert uitgave van „De voorgeschiedenis van de codificatie 1798-1810" De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk onderzoek heeft de „Vereniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsch recht" een subsidie verleend voor de uitgave van het eerste deel van de bronnen van „de voorgeschiedenis van de codificatie 1798-1810". Het bewuste materiaal is in de loop van zijn leven bijeengebracht door thans wijlen mr H. Aa, die op dit onderwerp had willen promoveren. Komt de teelt van tulpen en de export van plantgoed van narcissen en tulpen dit jaar vrij? Het definitieve antwoord op deze vraag werd tijdens de openbare bestuursvergadering van het PVS gistermiddag opnieuw niet gegeven. Oorzaak van deze besluiteloosheid (ook in de vorige vergadering werd de beslissing uitgesteld) is het ontbreken van een duidelijk antwoord van de Franse minister van Landbouw. In de afgelopen weken is men nl. nijver aan het informeren gegaan hoe de andere EEG-partners nu- staan tegenover de voorgestelde interimregeling. Resultaat: een brief van de Duitse minister dat men akkoord gaat met deze interimregeling, van de zijde van Italië is er uitsluitend terughoudendheid en van Franse kant alléén een monde linge toezegging dat de minister alle mogelijke moeite zal doen de interimregeling er dóór te krijgen. Over de Italiaanse bezwaren was men gauw uitgepraat, maar de blote mededeling dat er een brief ter ondertekening gereed ligt voor de Franse minister, was voor de diverse bestuursleden van het PVS wat al te vaag. Het hoofd van de R.K. Lagere school, de heer A. W. O. Bemelmans, is gister middag door de oud-pastoor Hooymans in de R.K. Kerk in het Reijerskoop in de echt verbonden met mejuffrouw G. A. W. Bron die gedurende vijf jaar onderwijzeres is geweest in de eerste klas van dezelfde school waarvan de heer Bemelmans hoofd Is. Na afloop van de plechtigheid werd ln hotel Neuf te Boskoop een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarbij ook de leerlingen van de school in grote getale aanwezig waren om hun „Juf en „bovenmeester" met hun huwelijk hartelijk geluk te wensen. Velen boden daarbij ook nog vaak een geschenk aan. Ook vele ouders, kerkbestuur en commissieleden kwamen het jonge paar gelukwensen aanbieden. Namens het gemeentebestuur was het loco-burgemeester en wethouder van Onderwijszaken mr. dr. Taat. die voor de eerste maal na zUn ziekte de gemeente weer officieel vertegenwoordigde. Het echtpaar gaat zich in Boskoop in Snijdelwljk vestigen. Mevrouw Berael- mans-Bron gaat de school in Boskoop verlaten en zal met ingang van de nieuwe cursus de leiding krijgen van de eerste klas van de R.K. School In Bodegraven. Wachten is op de brief uit Frankrijk Mr. Nederveeii maakte alch (ver moedelijk) tolk van velen toen hij zet: „Ik ben wel wat optimistisch gestemd wat betreft bet Franse ant woord, maar Ik heb tydens de KEG. jaren zo veel merkwaardige dingen meegemaakt, dat Ik In de vage toe. zegging dat men zyn best zal doen en de mededeling, dat er een brief ter ondertekening gereed ligt, be paald te geringe garanties zie oin nu „Ja" te zeggen. Mr. Nederveen stelde voor om een be slissing laten afhangen van het ant woord van de Franse minister. De heer Elferink wilde de zaak uitstellen tot de vergadering van 30 augustus of liever gezegd: nu een besluit nemen en dat op 1 september a.s .laten ingaan. Inmiddels kan die brief van de Fransen er toch wel zijn terwyi de heer Barn- hoorn onmiddellyk 'n speciale bestuurs vergadering wilde houden, zodra het schryven van de Franse minister was gearriveerd. Men besloot uitelndeiyk tot het volgende: de voorzitter van het PVS wordt gemachtigd het besluit tot beheersing van de tulpenteelt ln te trekken zodra de brief uit Parijs is ge arriveerd en de inhoud voor de Hollan ders aanvaardbaar is. Tevens wordt dan de export van tulpenplantgoed direct vrygegeven. Miniimimexportprijzen vervallen Met andere woorden: als de brief van de Franse minister dus niet voor 30 augustus in de postbox van het PVS in Den Haag zit, gebeurt er tot die datum niets. Het bollen- vak moet dus nog even. geduld be oefenen. Wel rel de voorzitter van hel PVS. dr. A. J. Verhage, desge vraagd dat hy toch zeker binnen enkele weken bericht uit de Franse hoofdstad verwacht. Het bestuur van het PVS rekent er op dat de zaak voor elkaar komt. Van verschillende zyden werd met klem be toogd dat de tyd nu rijp is om We tul penteelt vrij te geven. Terwyi de heer Braam dacht dat het niet zo n bezwaar zou zijn als men nog even op een be slissing moet wachten, was de heer Huibers van mening dat de kwekers moeten weten waar ze aan toe zyn. Wanneer alles loopt zoals het PVS zich dat voorstelt opheffing van de teelt, regeling voor tulpen en export van plantgoed vrijgeven voor zo ver het 't EEG-gebied betreft dan moet er het een en ander meer worden gewyzigd. Onder meer gaat dan in 1967 het sys teem van de minimumexportprijzen van de baan. Geen behoefte Een teeltregellng opheffen wil niet '■eggen dat men geen ringer op pols houdt. Zo was men er sterk voor de registratie te blijven bandhaven, evenals het publiceren van de sta tistieken der beplante oppervlakten. In het begin van de vergadering kwam nog In behandeling een ver zoek van het Centraal Bureau Le- vensmlddelenbedryf om een verte genwoordiger van dit bureau op te nemen In de PVS-commlssle, die de mogelijkheden zal onderzoeken om verpakte (hol) bloemen in super markets te verkopen. Het PVS had geen bezwaren. Mening van de (Aalsmeerse) heer Wegman: Wie weet kunnen we nog wat van die Verder was er een brief van de heer Vriend uit Andyk, die zich tegen het vrijgeven van de tulpenteelt verklaarde. Hy was bang dat de tulpenteelt zich voor een groot deel zou gaan verplaat sen naar de IJaelmeerpolders. waardoor de positie van de gevestigde bedrijven in Noord- en Zuid-Holland minder roos- kleyrig zou worden. Hy stelde daarom voor de teeltregeling voor tulpen te handhaven en voor het komend seizoen zelfs een inkrimping van het areaal voor te schrijven. Dr. Verhage verzocht de leden deze brief in de discussie te betrekken voor zo ver men daar be hoefte aan had. En die behoefte bleek volkomen begrypeiyk niet te be- Door prof. mr. J. Th. de Smidt, hoog leraar in het oud-vaderlands recht aan de universiteit in Leiden en aan de universiteit van Amsterdam zijn de bewuste stukken bewerkt en pers klaar gemaakt, waarbij hij ter zijde werd gestaan door zijn Amsterdamse wetenschappelijke medewerker de heer A. H. Huussen, doctorandus in de geschiedenis. Dat het hierbij om een belangrijk ju ridisch werk gaat, bewijzen onder meer de woorden, die de vermaarde rechts geleerde Paul Scholten in 1934 neer schreef en welke luiden: „Het zou wenschelijk zyn als de archieven dezer commissie (namelijk de commissie, die bezig was met de codificatie) nog eens werden nagezien en wat daaruit voor onze kennis van de rechtsopvattingen van toen van belang is, werd openbaar gemaakt". Sterke bezetting in Sleutelstad-tournooi De LZ en PC de Sleutelstad organi seert zaterdag 6 augustus een inter nationaal waterpolotoernooi. Aanvang 16.00 uur. In dt toernooi komen hei Nationale team van Zuid-Afrika, de Ned. Bondsploeg onder de naam de Kikvorsen, de Ned. kampioenen 1966 het Delftse DZV, de Haagse hoofd klasser HZ en PC en het Ned. Jeugd- zevental in het water. Het organiserend comité hoopt bij deze wedstrijden, die voor de Kik vorsen de laatste zijn voor de a.s. Europese Kampioenschappen, evenveel publiek te ontvangen als bij de ver leden jaar gehouden zwemontmoeting Nederland-Canada, toen Ada Kok naar haar wereldrecord op de 200 m. vlin derslag zwom. —0— De Zijl organiseert zondag 7 augus tus in het zwembad de Zijl haar jaar lijkse nat. jeugd-waterpolotoemooi om de A. Ladan- en W. de Gunstwissel- beker. Aan dit toernooi nemen diverse prominente Nederlandse clubs deel, zoals Zian, Nereus, Het Gooi, LZC, SVH, Rotterdam, Sedna en Zwemlust. Aanvang 13.00 uur. VINGERTOPJE AFGESNEDEN DOOR MES VAN KLEIMOLEN De 31-jarige pottendraaier J. de Ruyter uit Leiden werd gistermorgen omstreeks tien voor twaalf het slacht offer van de mechanisatie van dit oude ambacht. Bij het schoonmaken van een kleimolen in een werkplaats aan de Hoge Rijndijk raakte hij met zijn lin kerhand bekneld tussen de messen van de molen, die in volle werking was. Door een van de ronddraaiende messen werd de top van zijn wijsvinger afgesneden alsook vleesgedeelten van de overige vingers. Ook de pezen wer den ernstig beschadigd. Door «ft EHD werd de heer De Ruyter overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Moeder had groot gelyk, toen ze me voor mannen waarschuwde, die plotse ling geen benzine meer hebben. KORRELTJE Steeds beginnen en nimmer voltooien, dat is als 'n dwaas tyd en kracht ver spillen. Marktberichten Rynsburg 2 aug. Bloemen Gladiolen: Gemengd 1900-2100; Sweat Seventien 1800-2000; May Leuf 1600-1900; White 1700; Carmen 1500-1700; Gold Dust 1300-1600: Joh. Srauss 1200-1400; Mem Day 1200-1400; Alia Pierson 600-900; Liater 800-1400; Asters 580-1000; Pel Godetia 740-930; Scabicosa 520-840 alles per 100. Chrysanthen: 220-340; Statlce gemengd 100-130; Flox 85-105; Kop Godetia 75-105; Statlce blauw 70-95; Segetum 75-85: Ixia 55-85: Rodante 70- 78; Anemone 30-59; Goudsbloemen 45- 58 per bos. Am. Anjers: Harvest Moon 23-28; Sim rose 20-27; Tangerine 20-24; Keef er 20-23 Sim rood 15-18: Sim wit 13-18; Brandaris 13-18; Shocking Pink 14-17; Max Arthur 13-17; Pink Dusty 13-17 perftuk. „Artiestenpalet" biedt ontspanning „Artiestenpalet" verzorgt sinds januari 1963 belangeloos ontspanningsprogram ma's voor zieken, bejaarden en gedeti neerden, momenteel in ruim 150 tehui zen en inrichtingen en met eveneens langeloze medewerking van meer i 280 geselecteerde solisten en ensembles van wie de meesten al voor de radio zijn geweest. Reiskosten worden vergoed. Vorig jaar werden in totaal 191 pro gramma's gebracht. Directies van tehuizen, alsmede ar tiesten in onze omgeving die belang stelling hebben, kunnen contact opne men met: „Artiestenpalet", Dillen burgstraat 13 in Utrecht. Tel. 030-10267 liefst in de middaguren. Gistermiddag omstreeks tien ovei vier vond er een aanrijding plaats op de kruising Narmstraat-Kruisstraat tussen een personenauto en een 42- jarige bromfietsbestuurster uit Leiden, die geen voorrang verleende. De vrouvf moest met een gekneusde rugwervel door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4