'13 M ■I Rus Bakhramov werd de scherprechter Twijfelachtig derde doelpunt kroonde het Engelse team al tot de wereldkampioen Triomfantelijke intocht Duits team in „Heimat" ECHT GOED VOETBAL PAS IN DE VERLENGING DOELPUNT ONGELDIG SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT" MAANDAG 1 AUGUSTUS 1966 GHARiLTON (Van c e sportredacteur Jan Lute LONDEN In de twaalfde minuut van de verlenging schoot linksbuiten Geoff Hurst de bal enorm hard boven het hoofd van de Duitse doelman Hans Tilkowski tegen de onderkant van de lat. Het werd het sensationeelste moment in een boeiende en slopende finale tussen de voetbalgrootmachten Engeland en Duitsland in het mudvolle Wembleystadion om de wereldtitel voetbal. Zestigduizend Britten waren voornemens met hun stem banden de betonnen schepping van Arthur Elvin te verpulveren, op vijfentwintigduizend Duitsers had het doelpunt min of meer het effect van een atoombom. Voor het Duitse doel gesticuleerde met driftige gebaren de „Mannschaft" van Helmut Schön: de bal zou niet in het doel zijn geweest. De harde spel regels zeggen immers dat een doelpunt slechts kan worden toegekend als de bal ge heel en al het doelvlak is gepasseerd. Was dat werkelijk zo in dit geval? Het zal voor altijd de grote strijdvraag blijven van dit wereld kampioenschap. Scheidsrechter Gottfried Dienst, tot dusverre resoluut in zijn beslis singen, was ditmaal zelf ook in twijfel. De Zwitser, niet deze wedstrijd op de .boyenstq sport van zijn arbiterscarrière geklommen, hief tegen de op hem toestormende Haller, Uwe Seeler en alle andere withemden, be zwerend zijn armen op. Het kabaal ver stomde als op slag in de immense ruimte van het stadion, typisch staaltje van Engelse architectuur, toen de enige man, die „geldig" of „ongeldig" kon beslissen niet meteen naar het midden wees. Met een vragend gezicht liep hij snel naar grensrechter Tofik Bakh ramov, de besnorde Rus. Het werd het slopendste ogenblik voor de tweeëntwintig op de effen grasmat, voor de bijna honderd duizend op de verveloze tribunes, voor de honderden miljoenen bij het televisietoestel. De Rus kende geen twijfel. Nog voordat Gottfried Dienst hem de belangrijke vraag had gesteld, wees hij al naar de middencirkel: doelpunt. En daarmede was dit voetbalduel, het laatste bedrijf van het wereldtoernooi 1966, dat op deze zaterdagmiddag in heel Engeland het gewone leven had stilgelegd, in feite beslist. Het Duitse team, nog nooit zo grondig geprepareerd, was murw geslagen. Ruim honderd minuten hard en uitputtend voetbal hadden reeds de bijna volmaakte conditie van de Germaanse voetbalreuzen aangetast, dit twijfelachtige Engelse doel punt vrat ook hun.moreel aan. Dat betekende het einde van de grote Duitse illusie, het winnen van de Coup Jules Rimet, het winnen ook voor de eerste maal van een Engels elftal. Het verbitterde slotoffensief onder het motto „alles of niets" draaide verkeerd uit. Want in de laatste seconden van de slag op Wembley trok Geoff Hurst nog verbazing wekkend rap met de bal naar het Duitse doei, vrijwel ongehinderd omdat Schulz en zijn helpers waren meegetrokken met het Duitse offensief. Met een magistraal schot, briljant staaltje van beheerste voetbaltechniek, schoot hij de bal precies in de hoek buiten bereik van de armen van doelman Hans Tilkowski. Definitief afgelopen; Engeland, bakermat van het voetbal, voor de eerste maaal wereldkampioen, mocht met de blonde aanvoerder Bobby Moore voorop uit handen van een blij glimlachende koningin Elizabeth de kostbare cup in ontvangst nemen. Droef heid en tranen bij de verslagen „elf" van Helmut Schön, die en dat pleitte voor de discipline bijzonder sportief de nederlaag accepteerden. Bij de opening van het toernooi hebben wij dat anders gezien bij de winnaar van de Worldcup, toen hetzelfde Engeland de 90 tegen Uruguay zo moeilijk kon verteren dat bij een laatste groet aan koningin Eliza beth en de tienduizenden, de helft van het team al was verdwenen! Er valt lang en brééd te discussiëren of Engeland met het bemachtigen van de kostbare, maar van makelij afschu welijke wereldbeker nu ook inderdaad het sterkste voetballand ter wereld is. Er zijn feiten, die dat predikaat nogal doen wankelen. De spelers van de zo lang in eigen vaderland verguisde manager-coach Alf Ramsey hebben bij de opmars naar de zo moeilijk bereik bare finale de fortuin wel op hun hand gehad. De gTote aanhang, vanzelf sprekend een en al chauvinisme, was er by de start van het meest imposante toernooi ter wereld, lang niet heilig van overtuigd zijn landgenoten tenslotte als finalisten te zien. Die twijfel was niet ongegrond. Ondanks het feit, dat Enge land in de zwakste groep was ingedeeld, al een enorme meevaller, maakten de Ramseyboys beslist niet veel klaar in de achtste finales, benauwende wedstrijden tegen Uruguay (00), Mexico .(20) en Frankrijk (20). Daarna de onver kwikkelijke vertoning tegen Argentinië (10), waarin het Stuttgartse snijdertje Rudolf Kreitlein de onhebbelijkheden van de heren Nobby Stiles, Ray Wilson en George Cohen kennelijk niet wenste te zien, maar wel zo boos werd op de onverstaanbare taal van de Argentijnse aanvoerder Antonio Rattin, dat hij hem de deur van de kleedkamer wees. Nog altijd is men in Argentinië hevig ver bolgen op manager Alf Ramsey van wege zijn grove uitlating „Argentijnse beesten". Maar met dat al kwamen de Engelse voetbaljongens steeds dichter bij het realiseren van een droom, al hadden zij ook al door het constant spelen van „thuiswedstrijden" op Wembleyground alle geluk aan hun kant gehad. In vier wedstrijden had het FILM TOONT: (Van onze sportredactieI LONDEN Is het tweede doelpunt van Geoffrey Hurst, dat in de twaalfde mi nuut van de verlenging de stand voor Engeland op 32 bracht, inderdaad gel- JHg geweest? De kleurenfilm, volgens in siders, die van deze eindstrijd van de eerste tot de laatste seconde is opgeno men, blijkt duidelijk het aanvechtbare /an deze beslissing aan te tonen, l)e Rus sische grensrechter Tofik Bakhramov. wiens oordeel beslissend was en het doel punt juist achtte, blijkt op de film in een •lechtere positie te staan dan scheids rechter Dienst. En de Zwits^e arbiter zelf bleek niet overtuigd te zijii en vroeg de Rus om advies. De heer Bakhramov kon het dus minder hebben gezien dan Gottfried Dienst. Het bewuste moment, vertraagd opgenomen, laat ook zien, dat de bal het doelvlak niet volledig heeft ge passeerd. team van Alf Rramsey echter nog niet waar kunnen maken 's werelds topploeg te zijn. Het was dikwijls knoeierig voet bal geweest zonder een greintje fan tasie. Het enige waar de Engelsen op konden bouwen, was hun machtig ver- dedigingsstelsel met een doelman van enorme klasse, Gordon Banks, uiteriyk een soort Sean Connery, onder de lat. Aanvallend was het vaak een lukraak spelletje geweest, hetgeen nog romme liger werd toen de dure Jitnmy Greaves met een beenblessure moest vertrekken. En toch! Was dat brokkelige voetbal de stra tegie van de camouflage geweest? Wij kunnen dat moeilijk geloven. Engeland had het te gemakkelijk in de achtste finales gehad, stuk voor stuk tegen partijen, waarvan de Britse leeuw wel kon winnen. Met zo'n instelling komt een ploeg nimmer tot haar volle kwali teit. Tegen Argentinië werd het al moei lijker en dinsdagavond in de halve finale tegen Portugal moést dit Engeland toch werkelijk eens tonen wat Alf Ramsey vóór het wereldtoernooi had aangekon digd: „Wij zijn de sterksten!" Het kwam zo uit. Ondanks de nog altijd ontbrekende vaste lqn in de aanval de absente Jimmy Greaves bleek inderdaad een groot gemis voor de homogeniteit voetbalden de Engelse „elf" tegen de Portugezen een prachtige partij en werd ook glashelder aangetoond hoe potdicht die Engelse defensie wel was. De wonder- voetballer Eusebio aan de ketting ge legd door aanvoerder Bobby Moore, een Bobby Charlton, die links en rechts, voor en achter was te vinden, een voetballer van grote klasse. De zege op de Portu gezen was verdiend geweest, Engeland had gedemonstreerd werkelijk een top ploeg te zijn. En de fijne kykers-in-de- toekomst kregen gelijk: een finale EngelandWest-Duitsland. Misschien was er gehoopt op een eindstrijd tussen Brazilië en de Engelsen, of Portugal en West-Duitsland. Dan hadden de mil joenen hun hart kunnen ophalen aan twee verschillende speltypen: hard en nuchter Brits voetbal tegen op de temperamentvolle of zuidelijke fantasie gefundeerde voetbalkunde. De finale tegen de Duitsers bracht voetbal van gelijke strekking, voetbal van het linea recta met weinig ruimte voor de ver beelding. Traag begin Drommen journalisten zaterdag morgen in het luxueuze Royal Garden Hotel in Kensington in de Britse metro polis, die niet uit hun plooi te brengen Engelse functionarissen blijven atta queren op de hun beloofde plaatsen in het Wembleystadion voor de finale. Een „no" blijft een „no", men voelt zich als bij een hoofdprijs uit de toto bij een kort maar bevrijdend „yes". Stampvolle en stinkende perrons van de onder grondse, uitpuilende treinen naar Wembley, veertig jaar geleden, toen er nog geen stadion was, een onbeduidend Londens voorstadje. Uren voor de aan vang van de wedstrijd strompelt een onafzienbare stroom fortuinlijke be zitters van een ticket van het station naar de poorten van Wembleystadion. Zoals dat een traditie is geworden bij voetbalevenementen zijn velen carna- ■vallesk uitgedost. De spandoeken, vlaggen en toeters mankeren uiteraard ook niet. Evenmin de lieden met de zwarte kaartjes, die rustig zaken doen omdat de bobby's het wel geloven. Het I weer is miezerig, nat en kil. Helaas dus hebben de Britse weerprofeten, die een vochtig en koud wereldtoernooi hadden voorspeld, het aan het rechte eind gehad. |In het groezelige stadion heerst de sfeer-van-de-verwachting. De heer Ar thur Elvin, die al zijn geld, bijna een miljoen, in 1920 in dat bouwwerk heeft gestoken, had bepaald geen fijne smaak. Hij heeft echter wel Wembly wereld beroemd met zijn creatie gemaakt. Wat wil men nog meer voor een miljoen! Muziek, gezang en onstuimige kreten „England, England Klokke drie 30 juli anno 1966 is het dan zover; koningin Elizabeth en prins Philip, gegidst door Sir Stanley Rous, opperhoofd van de F.I.F.A., hebben in de ereloge hun plaatsen ingenomen. In het veld wisselen Bobby Moore, captain van i dll doel heeft s(| niet veel U waren overal op Engeland, Uwe Seeler, dito van Duits land, en scheidsrechter Gottfried Dienst enkele hoffelijke woorden, waarbij de traditionele vaantjes niet mankeren. En dan begint eindelijk het grootste voetbal spektakel ter wereld, de finale om de beker, die in 1929 door de toenmalige voorzitter van de F.I.F.A., Jules Rimet, werd uitgeloofd. In de eerste periode heeft het duel van 's werelds sterkste voetbal potentaten be slist niet de allure van het beste-van- het-beste gehad. Men kan dat op reke ning van de zenuwen schrijven - van daar dat finaal mislukte schot van de topscorer in de Duitse Liga, Lothar Emmerich, na luttele minuien maar het mocht toch niet zo zijn, dat de hoog gespannen verwachtingen deerlijk wer den gederailleerd. Het tempo bleef lange tijd zeer aan de trage kant en pas de domme fout van linksback Wilson na twaalf minuten, toen htj een hoge voor zet van Emmerich alsof het was afge sproken precies voor de schoen van Haller deponeerde, hetgeen meteen een doelpunt werd, bracht verandering in het tot dusverre weinig inspirerende en imponerende spelbeeld. De vaart kwam erin, de Engelsen, telkens door een bril jant verdedigende Bobby Moore gestuwd met een keer op keer naar voren trek kende back Cohen, attaqueerden ver beten de harde defensiemuur van Duits land. De gelijkmaker was een mis rekening van die defensie. Een tegen Overath op de grens van het strafschop gebied genomen vrije schop werd door Hurst, ineens ongedekt, feilloos ingekopt. Met die 1—1 was het duel op tempera tuur gekomen. Gordon Banks, doelman in optima forma, stopte kort achtereen enorme kogels van de Duitse technici Sigi Held en Overath. Opvallend was, dat een van Duitslands voetbalsterren, Franz Beckenbauer, vrijwel niet gevaar lijk kon worden door de sterke bewaking van Bobby Charlton, zijn directe tegen stander. Toch kon ook Bobby Charlton .niet zo op toeren komen als tegen Portugal, zijn beste wedstrijd in het toernooi. De spanning was er wel, maar toen er met die 1 -1 werd gedraaid, kon toch nog niemand met recht zeggen, dat men die eerste vijfenveertig minuten werkelijk van hoogstaand voetbal had genoten. Ook na de pauze hebben de miljoenen daarop lang moeten wachten. Het kon ook moeilijk anders met twee ploegen, die in niets voor elkaar onder deden, in kracht volkomen aan elkaar waren gewaagd. Wel werd het voetbal harder, robuster. maar toch zonder nare onsportieve geniepigheden. Zelfs de altijd druk pratende en gesticulerende Nobby Stiles waagde zich niet aan uitspat tingen. Alleen liep eenmaal Bobby Charl ton d<' Duitse doelman Tilkowski wel bijzonder hardhandig tegen de grasmat, de arme Hans Tilkowski, die toch al zo'n EINDSTRIJD IN CIJFERS De Engelse statlstiol hebben vol gens de Britse traditie de finale van het achtste toernooi om de wereldbeker nauwkeurig in cijfers vastgelegd. Ze kwamen tot het volgende overzicht: (cijfers zijn resp. voor Engeland en Duitsland) Doelpunten 4 2 Schoten op het doel 47 38 Schoten van bulten het strafschopgebied 33 24 Schoten van binnen het strafschopgebied 14 14 Door de doelman gestopte schoten 16 12 Door de verdedigers ge blokkeerd 10 13 Schoten naast het doel 10 13 Overtredingen wegens ruw spel 19 13 Hands 2 3 Buitenspel 1 6 Hoekschoppen 6 12 pijnlijke linker- Weer blunder En toen kwam uit een blunder, nu bij de Duitse verdediging, 'n tweede Engels doelpunt. Twaalf minuten voor het slot signaal legde een Duitser de bal netjes schietklaar voor Martin Peters en die aanvaardde dat presentje bijzonder graag. Met die 21 scheen de zaak voor Engeland in kannen en kruiken. Onder een aanzwellend „The Saints go marching in", het Britse strijdlied, ver liepen de laatste minuten. Duitsland scheen verslagen ondanks alle kramp achtige pogingen zich een baan te for ceren door die massale defensielinie voor het doel van de bedaarde Gordon Banks. Dé sensatie van het duel en van het gehele toernooi was echter bewaard tot drie seconden voor het definitieve slot. Overath had nog een kansje gehad en gemist. Het had daarmee „uit" moeten zijn voor Duitsland. Er was nog een vrije trap, 't laatste moment van deze finale. Voor het Engelse doel hoopten de spelers zich in een warrelige kluwen. Daaruit belandde de oranjekleurige bal plotse ling bij de Duitse 22-jarige Keulse achterspeler Wolfgang Weber, die zon der dralen schoot enraak! Laten wy u niet schetsen wat voor een gekkenhuis het toen in het Duitse gedeelte van Wembley werd, laten wy ook niet de dolle tonelen schetsen in de Wembleyarena. Het zou ondoeniyk zyn. Met nog drie seconden te spelen was Engeland na de normale speeltyd het wereldkampioenschap nóg ontglipt. Sen sationeler kon het niet. Voor de eerste maal in dit supervoetbaltoernooi dus 'n verlenging van tweemaal vyftien minu ten, die ook volledig moesten worden uitgespeeld. Tóch de Gup In die verlenging heeft Engeland daadwerkelijk getoond nóg meer con ditie en nóg meer de ware fighting spirit rijk te zijn dan de tegenpartij. Ondanks alle afmatting van negentig minuten draven, schieten en stoppen werd in dat half uur by vlagen voor- treffeiyk gevoetbald. Totdat dat twyfel- achtige doelpunt van Geoffry Hurst de Duitse Illusies verpulverde. Een knap aangeslagen West-Duitsland voelde dat Ovenveldigend was de ontvangst uon de Duitse i>oetballers in Frankfurt, alsof zij de wereldbeker hadden gewonnen. Hier de spelers in auto's tijdens de triomfale rondrit. FRANKFORT l)e Duitse voetbal lers met bondstralner Helmut Schön en zijn assistenten l'do Lattek en Dettmar Cramer zijn zondagmiddag In Frank fort als waren zij do wereldkampioe nen binnengehaald. De ontvangst had bij het la-halen van de wereldtitel niet overweldigender kunnen zijn. Met qen half uur vertraging arriveer de de ploeg op Frankforts vliegveld Rhein-Maln. waar reeds een groot aan tal prominenten, zoals de vice-kanse- lier dr. Erich Mende, de voorzitter van het Duitse Olympische Comité Willi Daume en Frankforts Oberbürgermels- ter prof. dr. Willi Brundert, ter verwel koming aanwezig was. Als eerste ver scheen bovenaan de vliegtuigtrap... World Cup Willie, de llllputter mister Clayton. Na de stormachtige ontvangst ging het gezelschap in open auto's van de luchthaven naar Frankforts cen trum. In dichte rijen stonden de mensen langs de straten, die de Btoet volgde. Zo drongen de mensen op om de spe lers toe te juichen, dat de auto's slechts stapvoets konden rijden. Vijfhonderd politie-agenten trachtten tevergeefs de menigte in bedwang te houden. De poli tie schatte de menigte op 100.000 men sen, van wie velen met vlaggetjes in de het nooit meer tot de geiykmaker kon komen. Heeft de Russische grensrechter Tofik Bakhramov. die op dat zo belang rijke moment als scherprechter fun geerde, het wel heel goed gezien? Het zal voor ons wij zaten toevallig bijna op een lijn met het Duitse doel een levensgroot vraagteken blijven. Voor de op springende Tilkowski stuitte de bal terug in het veld en zou dus nooit het doelvlak compleet zijn gepasseerd. Jammer voor Duits land dat het zo is moeten gaan. Al maakte dezelfde Hurst vlak voor de nu allerlaatste fluittoon van de bijzonder correct en goed leidende arbiter Dienst aan alle twijfels 'n einde met nog een doelpunt. Maar zou dat er ooit gekomen zijn als de stand 22 was gebleven zwart-rood-gele kleuren zwaaiden en spandoeken droegen, waarop de Jubel in allerlei toonaarden werd bezongen. Oververmoeid en tejeurgeateld waren de spelers, die door Bondspresident Heinrich LUbke zijn onderschelden met het zilveren ereteken van de Bondsrepubliek, precies twaalf uur na 't beëindigen van het slotbanket In Lon den aan boord van het vliegtuig gestapt. In Frankfort was hier geen zweeni meer van te merken. Op het balkon van het stadhuis namen zij de hulde in ontvangst van de menigte, die niet na liet „Uwe, Uwe" te roepen. In de Kal- sersaal van het raadhuis werden de spe lers en de leiders toegesproken, waarna zij nog bijeenkwamen in het gebouw van de Duitse Voetbalbond te Frank fort. Daarna ging ieder zijns weegs, naar huls. Het wereldtoernooi was voor bij. De wereldkampioenen zagen zondag in Londen nog een kleurenfilm van de finale, alvorens naar huis terug te ke- Van de spelers had Martin Peters, die in de finale het tweede Engelse doel punt scoorde, een ongelukkige thuis reis. De auto, waarin hij was gezeten, kwam in .botsing met een andere wa gen. Peters zelf bleef ongedeerd, maar zijn vrouw Kathleen liep kneuzingen ln de rug op en kreeg een shock. Luttele seconden voor hst verstrijken van de normale speeltijd scoorde Duitsland toch nog As gelijkmaker. Men xiet dat hier gebeuren Wolfgang Weher (liggend links) schoei de bal hard langs doelman Gordon Banks. Verder tiet men van links naar rechts: Uwe Bseler, Oeorge Cohsn, Bobby Moore, Schnellmger en geheel rechts Jackie Charlton. DAGBOEK WERELDTOERNOOI DE 93,000 loefhouwer» In hel Wembley stadion hebben bU de finale voor een recordrecette ge zorgd. He plaaUkaarten brachten rond 200.000 pond aterling op on geveer 2 miljoen gulden hetgeen volgen» de BrtUe statistici een we reldrecord voor een voetbalontmoe- tlng sou il)n. Dat Engeland voor de Duitsers be slist geen gelukkige tegenstander is geweest toont de balans van de ontmoetingen tussen beide landen overduidelijk aan. Twaalfmaal kwa men de ploegen tegen elkaar uit sedert in 1908 m Berlijn de reeks wedstrijden werd geopend., Enge land won tienmaal en tweemaal be reikten de Duitsers een onbeslist OK in Wembley is de stelling U h, II II, ,1m formatie, die de score opent weinig kans heeft op de titel. Hij de acht finales om het wereldkampioenschap is het slechts eenmaal voorgekomen, dat het elftal, dat een I -u-voorsprong nam zich enkele uren later titel houder mocht noemen De geluk kige was Italië, dat in 193N in Parijs :ijn wereldkampioenschap kon prolongeren door Hongarije met i-t te kloppen De Portugese wondervoetballer Ferreira Eusebio bleek de beste schutter tn het toernooi Zijn scho ten troffen negen maal doel Op de tweede plaats kwam <ie Duitser Helmut Haller met 6 treffers. De derde plaats wordt gedeeld door Bene iHong.), Beckenbauer iDld) en Porkujan tRusl.) met ieder 4 goals. Een gedeelde zesde plaats wordt ingenomen door Hunt. Bob by Charlton, Hurst tallen Gb.) Ar- time (Arg.), Augusto. Torres (bel den Port i en Malofeev 'Ruil met 3 doelpunten Dertiende ex aequo met twee treffers plaatsten zich Marcos (Chill), Mcszoly (Hong,), Seeler (Did Schialenko tRusl.) en Sec Yang Seung Kook N Korea).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5