Boeddhisme in Azië streeft naar expansie i BONZEN KLOOSTERLIJKE IDEALEN GERUILD VOOR MACHT Amerika doktert aan superraket DB LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JU TEVOORSCHIJN UIT PAGODES (Van een medewerker) PARIJS De journalist Pierre Darcourt kan beschouwd worden als een van de belang rijkste kenners van Vietnam. Negenendertig jaar geleden werd hij daar geboren en ge heel zijn jeugd was hij in dit land betrokken bij de oorlogen, conflicten en verwikkelingen die Azië beroerden. Hij streed tegen de Japanners, was agent van de Franse contra-spionage en heeft een tijd lang door gebracht in Vietnamese ge vangenkampen, waaruit hij ech ter steeds weer wist te ont komen. Dezer dagen verscheen van zijn hand in het Franse blad „Sud-Ouest" een artikel over het boeddhisme en de bonzen, dat tot de beste behoort die over deze materie zijn ver schenen. Darcourt beschrijft Rangoon, 17 mei 1954. De hoofdstad van Birma is dan feestelijk versierd. De straten zijn bedekt met tapijten van lotusbloemen. Voor elke woning staat een boeket rokende offerstokjes, waarvan de reuk van wierook en benzoë de toch al drukkende atmosfeer nog ver zwaart. Voor in de avonduren staat een groot vuurwerk op het programma. Het gaat allemaal om de opening van het zesde boeddhis tische concilie, dat twee jaar duren zou. Europa zwijgt bijna geheel over dit concilie, dat nochtans een gebeurtenis van wereldbelang was. Officieel had de boeddhistische hiërarchie laten weten dat de buitengewone vergaderingen al leen een religieus doel hadden: er zou een samenvatting gemaakt worden in vier delen van elk 500 pagina's van de 20 jaar vóór Christus op 40.000 palm bladen opgetekende leer van Boeddha, en de „wetspreuken" die In 1871 op 729 marmeren platen waren gegraveerd, zouden op papier worden gezet. Boven dien werd de gedelegeerden gevraagd om een kalender vast te stellen van de festiviteiten, die in heel Zuidoost-Azië zouden plaatshebben tijdens het 2500ste sterfjaar van Boeddha, tevens het slui tingsjaar van het concilie. In werkelijkheid stelde dit concilie, 't voornaamste in de geschiedenis van het boeddhisme, zich een veel ambitieuzer doel. Aangemoedigd door verschillende regeringen probeerden de boeddhisten van Birma de boeddhistische naties te hergroeperen om te komen tot een ster kere strijd tegen het materialistische marxisme en tegen het kapitalisme, om sterker te staan tegen het winstbejag en om de met het kolonialisme in Azië ingevoerde godsdiensten te verdrijven. Kosten noch moeiten Om dit doel te bereiken werden kosten noch moeiten gespaard. Bij de ope ningsplechtigheid van het concilie waren 3500 buitenlandse en 100.000 Birmaanse bonzen aanwezig. Voor de gedelegeer den, komend uit geheel Azië, beschikte het ontvangstcomité over een 40 hectare groot terrein, waarop 16 hotels met 2000 Boeddhistische boetelingen reinigen zich i i klooster onder een stroom ijskoud water. kamers waren gebouwd, voorts een the- werd met het verleden. Vóór die tijd ater, een stadion, een radiozender, kliniek, een bibliotheek en een drukkerij. Een grote vergaderzaal bood plaats aan 4000 personen. Hij was uitgerust met fluweel beklede fauteuils, neonverlich ting, airconditioning, bandrecorders en allerlei moderne uitvindingen. Bouwkos ten: 14.600.000 gulden. Dertigduizenden Birmanen hadden er zonder vergoeding ongeveer een miljoen uren aan gewerkt. Op 12 mei 1955 nam het concilie drie voorname beslissingen: „De bouw te Rangoon van een Internationale boed dhistische universiteit, de opleiding van missionarissen voor de landen die het geloof nog niet kennen, en het stichten van beurzen voor bonzennovicen die wensen ingeschreven te worden aan de medische en wis- en natuurkundige facul teiten van Tokio en Djakarta." Breuk met verleden Diezelfde dag werd een door tweehon derd Jonge bonzen geredigeerd manifest voor een „hernieuwd boeddhisme" aan genomen, waardoor totaal gebroken bonze vooral een celibatair die zich uit het leven had teruggetrokken om zich uitsluitend te bekommeren om zijn eigen geestelijke staat. Daartoe sloot hij zich op in een klooster, ver van al het rumoer van de wereld. De statuten van het kloosterlijke leven moesten de bonzen tegen alle menselijke verleiding be schermen. Daarom mocht een bonze zich slechts kleden met op kerkhoven of op stort plaatsen bijeengeraapte lappen stof. Hij mocht nooit meer dan drie kleden bezitten, die hijzelf moest naaien en geel verven (geel was de kleur van de vroegere paria's). Hij moest steeds het hoofd en de wenkbrauwen geschoren hebben en op geen enkele plaats op zijn lichaam be haard zijn. De bonze moest altijd een palmbladen waaier in de hand dragen om er zijn gezicht achter te verbergen wanneer hij een vrouw ontmoette. Hij mocht slechts leven van de aal moezen die hij stilzwijgend en van huis tot huis bij elkaar had gebedeld. Hij mocht niets vragen, hij mocht nie mand bedanken: de aalmoezen waren een offer aan Boeddha. De bonze moest zijn verzamelde gif ten deponeren in een houten vaas. „pat- ta" genaamd. Hij mocht maar een maaltijd per dag nuttigen, in de voormiddag. Als hij op reis was, mocht hij nooit de woning van een leek binnengaan. Om te rusten, moest hij gaan zitten met de rug tegen een boom, die hij moest kiezen voor het invallen van de nacht. Hij mocht niet van plaats veran deren voor het invallen van de dageraad. De bonze moest tenminste eenmaal per maand de nacht op een kerkhof doorbrengen om er te mediteren over de ijdelheld van alle menselijke dingen. Dit door het concilie aangenomen ma nifest voor een hernieuwd boeddhisme leidde de grote religieuze actie in, die in1 minder dan tien jaar tijd de politieke kaart van Azië flink in beroering zou brengen. De successen volgden elkaar steeds sneller op. Op 15 mei 1956 hief Nehroe het inter dict op, dat op de boeddhisten in India rustte. Hij nodigde zijn volk uit om plechtig de terugkeer in India te vieren van de godsdienst van Boeddha na 2000 jaar ballingschap. Honderdduizen den paria's gingen over van het brah manisme naar het boeddhisme. Talrijke grote processies trokken door de stra ten. Er verschenen films en boeken over het .leven van Boeddha. De Indiase regering bood een krediet aan van 7.300.000 gulden voor de restauratie van die plaatsen, die aan Boeddha her innerden... In de vergaderzaal van de Indiase regering staat nu een groot beeld van Boeddha, om aan te duiden, dat de regering zich bij haar arbeid laat leiden door de geest van Boeddha. In 1957 vonden in Siam grote plech tigheden plaats. De regering spendeer de bijna 58 miljoen gulden aan de bouw van een boeddhistisch dorp, vlak bij het religieuze centrum van Nakhom Pal- tium. Men bouwde een museum, uit sluitend bestemd voor boeddhistische kunstwerken. Door het hele land wer den grote feesten gevierd. Pers, televi sie, radio en theaters pasten hun pro gramma's aan bij deze feesten. In één dag werden 2500 aspiranten tot bonze gewijd. In veertien dagen werden 1 mil joen platen verkocht met de „eerste preek" van Boeddha. Een nieuw conci lie werd geopend. Het jaar 1957 werd uitgeroepen tot „heilig jaar" van het boeddhisme, dat nu zelfs zijn eigen vlag kreeg. Politiek Achter de schennen van de grote reli gieuze feesten en optochten stonden de leken- en religieuze boeddhistische kaders, die het volk verzamelden, vormden en disciplineerden. De ambities traden steeds meer openlijk naar buiten. Op de processie volgden openbare mee tings. In de straten van Colombo hits ten de bonzen het volk op met de d^hisme" r ge worpen. De opvolger van Kotewala, Sa lomon Bandaraneike, verdacht van re ligieuze lauwheid, werd door een bonze, vermoord. Zijn vrouw, die hem als eerste minister opvolgde, erkende het boeddhis me als staatsgodsdienst. De koningen van Cambodja, Laos en Siam werden door de religieuze hiërarchie van hun respectieve landen aangewezen tot „beschermers van de boeddhistische godsdienst en tot tempo rele oversten van de boeddhistische ge meenschap". In Japan groepeerden zich na tien ja ren apostolaat, in een nieuwe politiek- religieuze sekte van het „hernieuwde boeddhisme" lè miljoen actieve leden, van wie de leiders beweren, dat zij in 1970 aan de macht zullen zijn. Maar het was in het, sinds 20 Jaar Een boeddhistische monnik ia zijn karakteristieke rusthouding: de benen kruiselings onder zich en nooit rustend in een bed. Naast de Boeddha op de schoorsteen de verzamelbak voor giften. door burgeroorlog geteisterde Vietnam dat het in verval geraakte boeddhisme de meest spectaculaire opgang maak te en dat het zijn meest effectieve pu bliciteitsstunt vindt. In 1956 verklaar den zich hier slechts iets meer dan 300.000 van de 14 min. inwoners „aan hangers van Boeddha". Onder de stuw kracht van de jonge bonzen van Rangoon breidde dit aantal zich in drie jaar uit dan 3 miljoen. De boeddhisti- Kuisheid, armoe Al deze regels werden scrupuleus on derhouden door de bonze die geen risico wilde lopen om de kuisheid te verliezen. Hij mocht daarom ook niets ontvangen uit de hand van een vrouw. Reisde hij te paard, dan mocht hij geen gebruik maken van een merrie. Moest hij een water oversteken, dan mocht hij dat niet doen in een boot waarin zich bevond. De gelofte van armoe wa stringent. De bonze mocht niets persoon lijk bezitten, buiten de negen rituele voorwerpen: de drie kleden, een scheer mes, een naald, een houten „patta", een theefilter, een ceintuur Roeping De ondertekenaars van liet u voor een hernieuwd boeddhisme absoluut tegen wat zij noemden ouderde negatieve kloosterstatut< geus hen moest het vijf christendom en 1200 jaar voor de Islam gestichte boeddhisme „zijn universele roeping hernieuwen en een actieve ex- pansiemaelit worden". Zij eisten daarom „de reïntegratie van de bonzen in het leven van de mensen" Zjj wilden deel- WASHINGTON (U.P.I.) j volgens sommige aanwijzln- De Amerikaanse geleerden gen zal de raket over één of flinke vooruitgang in I meer van de volgende eigen- Boeddhisten ft» Saigon bidden op straat i or een slachtoffer ran een aanslag. Zij staan In Vietnam voortdurend i* het middelpunt van de belangstelling. de ontwikkeling uiterst moderne aanvalsraket, die in staat moet worden ge acht om door elke anti-raket- verdediging heen te dringen die Rusland in de komende tien jaar zou kunnen opwer pen. aldus gewoonlijk zeer be trouwbare zegslieden in Wash ington. De raket staat geboekt ils „LC.M ofwel ..Improved Capability Missile" (raket met verhoogde capaciteit Aangezien het project uiterst geheim is. zijn de gegevens over de raket summier, maar schappen beschikken een draagvermogen dat enige malen groter is dan liet gewicht van de huidige Pola- tuur zal de raket waarschijn lijk worden uitgerust met een. aantal apparaten ter mis leiding van de vijandelijke anti-raketverdediging - de kernkop zelf zal moge lijk op weg naar het doel van minutemanraketten, I route kunnen veranderen, ter •aardoor zwaardere kern- ladingen kunnen worden ver voerd; een ontplofbare lading die zich in verschillende delen splitst en zo het doel van ver schillende richtingen kan be naderen, daarmee de pene tratiekans vergrotend; buiten de kernkop en de gewone voortstuwlngsappara- ontwijking van de verdedi gingswapens. Er is weinig reden om aan te nemen dat Rusland over een werkelijk effectief anti- raketwapen beschikt. Zeker is dat er hard aan wordt ge werkt, en Russische leiders hebben herhaaldelijk beweerd over een wapen te beschikken kan vernietigen. Ook de Ver enigde Staten hebben anti- raketwapens, maar deskun digen geloven niet dat één van beide landen over een zo ver volmaakt anti-raketsysteem beschikt dat het zich veilig kan voelen tegen een gecon centreerde raketaanval van de tegenstander. Met het oog op de mogelijke perfectionering van een der gelijk systeem, werken Ame rikaanse geleerden aan de I.C.M., zodat de Verenigde Staten effectief terug kunnen slaan als zij bij verrassing door een aanval van kern dat elke raket in de vlucht 1 raketten worden getroffen. sche opleving markeerde zich voon in de oprichting van sociale ondernemi: j gen en jongerenbewegingen, de vormit j van een „predikantenkorps". Het getJa der bonzenseminaries steeg van vis tot tien. Weeshuizen en kinderbewaaj huizen werden overal geopend. De ba# zen zamelden geld in, openden lagerj i scholen en stichtten technische schole: 1 Steeds meer druk werd op boeddhis-. sche ouders uitgeoefend om hun kinc- ren naar die scholen te zenden, was de boeddhistische godsdienst als ve plicht leervak op de lesrooster stond. Levende toortsen In Saigon is een boeddhistisch ins tuut opgericht, dat belast is met contact met de afgescheiden sekten. propaganda door het boek wordt op g te schaal aangepakt. Kranten schriften brengen het leven van Boeddh ln beeldverhaal. Gemotoriseerde zen doorkruisen het land voor het hovl den van conferenties. Promotor van de boeddhistische so cl» le politiek is een, uit het noorden gek: bonze, Tri Quang genaamd. I.' Rangoon was hij een van de samen stellers van het „manifest voor een her nieuwd boeddhisme". Zijn tegenstanden beweren, dat hij met de communisten samenwerkt. Een feit is, dat de wee- president van het Nationale Bevrijding» front van de Vietkong een bonze is, Som Vong genaamd, dat twee boeddhistisch! verenigingen met 't front samen werker j en dat Tri Quang en Song Vong goede j zijn. Tri Quang streeft ernaar om Viet- confessionele structuur geven, waarin het boeddhisme erken; wordt als staatsgodsdienst en als enig' regeringspartij. Drie miljoen namen staan nu opgetekend in de boeddhisti sche registers. In het grootste gehein heeft Tri Quang een sectie, „de vrijwil ligers van de dood" opgericht: 40 boD- zen staan steeds klaar om op het eerst» teken van hem hun leven te offeren. In juni 1963 plaatsten de „levend» toortsen" opeens het boeddhisme en zijn actie midden in de wereldopinie. Ze» bonzen pleegde de een na de ander» zelfmoord door 't vuur. Na de zevende vreselijke zelfmoord werd de katholiek» president Ngo.Dinh Diem door de gene raals afgezet. In vier jaar heeft Tri Quang zeven regeringen omver gewor pen. Tegen de achtste regering heeft hi; minder succes geboekt. Keurtroepen van generaal Ky hebben de tegenstand van de pagoden gebroken. Nu schijnt er verdeeldheid te heersen in de boeddhis tische hiërarchie. Parachutisten hebben het boeddhisti sche instituut te Saigon met prikkel draad geïsoleerd. De afgevaardigde van Tri Quang te Saigon werd uitgescha keld toen hij een granaat in zijn auto kreeg. Maar niets is tot nu toe opgelost Vietnam is het draaipunt van het nieu we boeddhistische front. De politieke in vloed van de bonzen breidt zich voortdu rend uit, vanaf de oevers van de Gan ges tot de grenzen van Mongolië on tol op het Japanse eiland Hokkaido- Driehonderd miljoen Aziaten gehoor zamen aan de wet van Boeddha.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8