Portugese sterren verbleekten tegen onneembare Britse defensie O Boeiend en fair kunnen dus wel samengaan Engeland won al elf maal van Duitsers WK Nieuwzeelander blijft lachen in zeilweek Wandelaars dringen in Gouden Vierdaagse en telegram Duitsestrijdkreet: Ivan Frankrijk |"Uwe' Uwe< Uwe ZUID-AMERIKA WIL RAMSEY OP 'T MATIE Stanley Rous beschuldigd regelen van DE LEIDSE COURANT Eusebio moet de wanhoop nabij zijn geweest om steeds weer die klittende Engelsman J^obby Stiles (4) m z'n onmiddellijke nabijheid te vinden. Eventueel was er ook nog ene Engelse linksback Ray Wilson (S) die een schitterende wedstrijd speelde om Eusebio op te vangen. Het Engelse duo deed dat overigens op zeer sportieve wijze! Wie van de vier in Valkenklas (Van onze zeilmedewerker) NIEUW LOOSDRECHT Bryan Treleaven, de door de Nieuw-Zeelandsc zeilbond uitgezonden Finnzeiler, ver- itond geen Nederlandse krachttermen. ''Beter: Treleaven verstaat geen woord Nederlands. Dus is het moeilijk hem 'n overtreding duidelijk te maken. De Nieuwzeelander knalde tegen het.schip van Hans van Eist, die pas vader is ge worden, en Treleaven wuifde de schade breedlachend weg. Eenmaal in de race ontmoette Bryan Treleaven kruisende en bij de boeien veel tegenstanders die hij zo maar dwong overstag te gaan Wat de Nederlanders ook schreeuwden Treleaven glimlachte. Hij dacht dat de Nederlandera hem aanmoedigden. Treleaven is een rustige jongen, ever- als alle WtMiWïe^andse zeilers. tijn Finn stond een soort standaard met een veer erop. Het geheel is draaibaar. Het doet wat vreemd aan want wij ken nen het niet in ons Finnenveld, maar Treleaven zeilt geheel op deze veer. Tre leaven gaat hard, maar komt de nodi ge kennis van de plassen te kort om in de ereplaatsen te kunnen grossieren. Adriaan Otto won de race. Hij had 'n enorme voorsprong, waardoor hij zich in het laatste kruisrak een misslag kon •ermitteren. Otto gaat overigens deze 5ste Nieuw Loosdrechtweek winnen, vant de stand 131 haalt Treleaven 13—16) waarschijnlijk niet. Kees ruijer werd in deze derde wedstrijd tweede. Er zijn meer zeilers die zich na 3 ra- s al kunnen gaan opmaken voor de teremonie protocolaire. Wij noemen )uuk Dudok van Heel (Flying Juniors) 'rolljk (Sterns), Wlm van der Voor Olympiajollen), Gerrit de Bie (Vau- lens) en Jos Kersbergen (Solo's). De aandacht verdient Duuk Dudok. ■an Heel. die 't huzarenstukje uithaal- Ie om als laatste (na een te vroege tart) de startlijn te passeren in het par- ours twintig tegenstanders te passe- "?t eerste kruisrak leverde de Loos- rechtzeiler al een flinke winst op: eertien plaatsen. Voor de wind was er einig in te halen. Kruisende dwars eer de 5de plas moesten Kramer en iartin Heineke 't ontgelden. Jammer is 't dat Heineke 'n harde wind nodig heeft om Dudok van Heel partij te kun nen geven. Tactisch ziet Heineke de za ken wel, maar met matige wind komt hij absoluut snelheid tekort. Een lang I "ipinnerrak was wel een fraai gezicht i naar bracht geen nieuws. Laverende de bovenboei op een derde plas 'anaf de Wijdekeel, ging Groeneveld loor de knieën. Perry Lengton had zie voorsprong aangemeten en was alles verslindende Dudok van Heel ibereikbaar. Siebbeles kwam wel nog de buurt van de Flevo maar kon Du- •k van Heel, de officieuze wereldkam- l»oen in deze klasse, niet bedreigen. ,vi'M De enige boeien£ie strijd is te ver- jachten in de Valkenklasse, waar vier ucJÉegadigden om de hoofdprijs staan te vaBringen. Het zijn Piet van Buren, Jan FiiBtenhuis, Egon Rolf von den Baumen en ;tl de Vries. De race van gisteren heeft jBaar n steentje bijgedragen. De start Was niet om over naar huis te schrijven. Scherpel, die aan 't helmhout van llvier v. Pon zat, lag midden in 't star- nd veld niet gek, omdat boven en on- aan de lijn drangpartijen ontstonden Scherpel zeilde het eerste laveerrak goed en bouwde knap een voorsprong op Van Buren kwam op een tweede en Rolf von den Baumen op een zesde plaats te liggen. Een beslissende slag in het in- de-windse rak op de vijfde plas kostte Ben Staartjes een derde positie. Rolf von den Baumen kwam sterk naar voren en werde 4de achter Jan Stenhuis. Ulbe de Vries lag toen vijfde. Laverend naar de boventon op de der de plas vergokte Van Buren het en moest hij Stenhuis voor laten gaan. Al dus staat Rolf von den Baumen met 1 24 er het beste voor, maar Van Buren (2—6—3), Stenhuis (13—3—2) en De Vries (515) kunnen een zeer belang rijke rol spelen. Temeer daar de oude Olympische puntentelling wordt aange houden en het slechtste resultaat af valt. Wie van de vier dus. De zeiler die van deze kopgroep één wordt, heeft de hoofdprijs in zijn zak. LONDEN Wat de Engelse voetbalfans gehoopt hebben, is werkelijkheid gewor den. Engeland, naast Brazilië als de grote favoriet opgetekend, staat voor de eerste maal in de finale van een toernooi om het wereldkampioenschap. De beste speler was zonder twijfel Bobby Charlton, die in de 31e en 80e minuut voor Engeland scoorde. Te laat voor de Portugezen, die eveneens voor de eerste keer in het eindtoernooi speelden, kwam de strafschop die door Eusebio in de 82e minuut werd ingescho ten. Het betekende tevens de eer ste treffer die de Engelsen moes ten toelaten, wel een bewijs hoe enorm sterk de defensie is. De ont moeting stond op veel hoger niveau dan vierentwintig uur te voren tussen West-Duitsland en Rusland en het was verheugend te zien hoe fair dit treffen verliep. Het duurde tot de 24e minuut voordat de eerste vrije schop moest worden genomen en dan nog waren de overtredingen nim mer gemeen. De finale zal dus zaterdag gaan tus sen West-Duitsland en Engeland. Van de Westduitsers wonnen de Engelsen elfmaal, de laatste keer in 1965 met 10. Eenmaal werd het een gelijkspel: 3—3. Dat was op 10 mei 1939 in Ber lijn. De Britten scoorden in totaal 39 doelpunten, de Duitsers elf. Als laatste hindernis naar de eind- «M strijd, nam Alf Ramsey's team gister avond Portugal, de ploeg met sterren als Eusebio, Torres, Coluna en Slmoes, sterren, die echter onder de schijnwer pers van het Wembleystadion tegen de achtergrond van Jackie Charlton, Nob by Stiles en de overige Engelse verde digers vervaagden. Zij waren het, die de wedstrijd in het voordeel var Engelsen hebben beslist. En voor winst zorgde Bobby Charlton met twee doelpunten. De Engelsen zijn triomfator geworden in een duel, waarin duidelijk de kracht en de zwakte van beide ploegen tot uit drukking kwamen. De kwetsbare plek in de Portugese ploeg was de verdedi ging. Bij de Engelsen was juist het om gekeerde het geval. Hier een sterke de fensie en een voorhoede, die wederom geen grootse indruk heeft kunnen ma ken, ondanks de twee doelpunten, die in de eerste plaats het gevolg waren van dekkingsfouten in de Portugese verdedi ging. Bij het eerste doelpunt had Charl ton een geheel leeg doel voor zich, bij het tweede stond hij in vrije positie de schietschijf voor hem had vele Als er penalties Met hun sterk spel hebben de Engel se verdedigers, met Stiles en Jackie Charlton aan het hoofd, terwijl in laat ste Instantie doelman Gordon Banks zijn grootheid meermalen bewees, de kracht van de Portugese aanval lang zaam maar zeker gebroken. En ni zullen de Portugezen misschien zeg gen: „Als scheidsrechter Schwlnte de handsballen van Stiles en van Moore (in beide gevallen werd de bal duide lijk met de hand geraakt maar hoever re was hier van opzet sprake?) met een penalty had gehonoreerd, dan had den wij gewonnen..." Op deze theorie verdiende Portugal de overwinning toch niet. ondanks de grotere klasse kele van zijn spelers en het soms fraai uitgevoerde combinatiespel.: Tevee ter vormde deze combinaties de ture tot een onvoltödKTé. Met voerder Mario Coluna als de grote in spirator zetten de Portugezen vanuit de verdediging soms voo- treffelijke vallen met het oog strelende patronen op. In de schaduw van Nobby Stiles kon Eusebio echter niet tot ontplooiing ko men en wanneer Torres het hoofd in dt wind stak om een van zijn fameuze kop ballen te plaatsen, werd hem telkens het zicht ontnomen door Jackie Charlton. De weg door het centrum was de Portugezen geblokkeerd. Over de vleugels zochten zij ook hun weg en vooral met Simoes als leidsman dreig de er voortdurend gevaar. De vergeef- 8trijd tegen de blokkade maakte ech ter ook hem moedeloos. De Engelsen kregen daardoor de gelegenheid tot te genaanvallen, die door het weifelende in grijpen van de Portugese verdedigers gevaarlijk bleven. De doelpunten zijn er het duidelijkste bewijs van. *9 NIJMEGEN Dl- liii-.ih.nif f.-m PAKIJS De Franse voetbalbond eft gisteren formeel in Parijs ontkend en telegram te hebben gezonden aan de Vgentljnse zusterorganisatie om haar fclidaritelt te betuigen met de Argen- kritiek op de arbitrage In het toer- i nooi om het wereldkampioenschap voet- u Pierre Dulaunay, de secretaris-gene- *Tal van de bond, verklaarde: „Er is telegram verzonden. Ik ontken dit meel". jln persberichten is beweerd dat Frank- i hebben beloofd acties te zullen tegen de „principiële schuldigen" li de elftallen van Engeland en West- tiitsland. Een lid van het dagelijks be- van de Franse bond betitelde dit jrha&l als „een grap die van slechte iak getuigt". NIJMEGEN De buschauffeur bij Eist had nog maar weinig waardering voor Nijmegen» 50e Vierdaagse. Ver twijfeld poogde lüj zijn rijschema aan te houden. Luid toeterend trachtte hij zich een weg door de mensenmassa te bnnen. Het was zinloos. De honderden wandelaars voor zijn bus wisten van geen wijken. ZIJ konden eenvoudig niet, want de gouden Vierdaagse van Nijme gen Is tevens de Vlerdaagse-van-de-ver- stopte-parkoersen. Eindelijk zag ook de door zorgen geplaagde chauffeur In, dat zijn verzet doelloos was. Zijn claxon kreeg rust en hij had geen oog meer voor het tijdschema. Stapvoets sukkel de zijn bus vijf lange kilometers achter de wandelaars aan. door de Betuwe hebben met ruimte moeten woekeren. De recordbelang stelling voor de jubileum-Vierdaagse mag de organisatoren tot grote tevre denheid stemmen, even zeker is. dat tenzij er ingrijpende maatregelen wor den genomen het wandelevenement van Nijmegen aan zijn grootheid ten onder dreigt te gaan. Het wandelen op overvolle, veelal smalle wegen was voor velen lang geen genoegen. Zeker niet als de ene groep de andere Inhaal de en de individuelen danig ip het ge drang kwamen. Eén geluk l.ad het wandellegioen. De aanvankelijk wolkenloze hemel mocht dan naarmate de dag vorderde 'n drei gend aanzien krijgen, de voorspelde re genbuien bleven uit. Slechts de laatko mers vonden enige verdwaalde drup pels op hun weg. Burgers wel Uiterst moeilijk hebben vele Israëli sche deelnemers het op deze eerste dag gehad, die samen vtel met de herden king van de verwoesting van Jeruza- Van de Waalbrug af gezien: koplopers van de Vierdaagse van Nijmegen trekken verder in de richting van Lent. lems tempel. De belijdende Israëlieten dienen die dag vastend door te bren gen. Hoewel de Israëlische militairen slechts een drietal belijdende leden tel de, werd besloten dat de formatie, die in het verleden zoveel goodwill heeft gekweekt voor het land, gisteren niet zou starten. De burgerafvaardigingen stonden er echter op het ereteken van de gouden Vierdaagse binnen bereik te houden en volbrachten zonder uitval lers de tocht door de Betuwe. Dringen Dat de kilometers de strijd om 't we reldkampioenschap voetbal beslist niet konden doen vergeten, bleek overduide lijk. Het „Uwe, Uwe, Uwe" van de Duitse groepen klonk zelfverzekerder dan ooit. De Engelsen kenden zichzelf al bij voorbaat een finaleplaats toe en betoogden steeds weer dat West-Duits land zaterdagmiddag in Wembley kansloos zal zijn tegen de elf van Ram sey. Van de 14.764 deelnemers die aan de eerste dag van de Vierdaagse begonnen, "n er 173 uitgevallen. In totaal blijven nog 14.591 over, die vandaag aan de route over Maas en Waal zouden begin- Effect nihil Reeds ln de tweede minuut dreigde uit zo'n dieptepass van de Engelsen ge vaar voor de Portugezen. Bobby Charl ton sprintte erop. maar Jose Pereira was juist iets eerder. Uit een combina tie met Hunt en Hurst kreeg Charlton vijf minuten later eo tweede kans, maar hij schoot recht in de handen van de Portugese doelman. De Engelse verdedigers hadden zich toen eigenlijk nog slechts druk hoeven te maken over verkenningsmanoeuvres van de Portugezen, die echter vergeefs naar zwakke plekken in de vijandelijke verdediging zochten. Het spel van de Portugezen bleef be koorlijk. Het leek, en was ook soms, su- perioriteitsvoetbal, maar het effect was nihil. In schrille tegenstelling stond hier mee de Engelse aanval. Telkens weer werd volgens een vast sjabloon de bal in het doelgebied gebracht, waar deze een gretige prooi van de Portugezen werd. Een groot winstpunt was ongetwij feld. dat de strijd uiterst fair was en bleef. De eerste vrije schop kregen de Engelsen pas in de 23ste minuut, een streep aan de balk in dit toernooi. Geen bedenktijd Het wachten was vooral op het mo ment, waarop Eusebio zich zou doen gelden. Z(Jn eerste krachtsexplosie kwam In de 28ste minuut, maar liet ingeven van Slmoes gtng Bobby Charlton 9loopt zegevierend terug naar de middellijn. Zojuist heeft hij Engeland de leiding gegeven. Ja, Bobby Charlton werd de held van deze halve finale. Hij zou de Portugese doelman Pereira middenin de tweede helft nogmaals kansloos laten. te Stiles op een schot van Simoes ln het strafschopgebied hands, maar de scheids rechter liet doorspelen, ondanks de Por tugese protesten. Een hoog schot van Simoes viel dood op het net, terwijl een kopbal van Eusebio in de handen van Banks belandde. Steeds sterker werd de Engelse defensie, ook ln mankracht, daarentegen vielen er steeds meer ga ten in de Portugese defensie en uit een daarvan schoot Bobby Charlton ln de 80e minuut zijn ploeg naar 20 uit een pass van Hunt, die een tegenstander de bal had ontnomen. De vreugdekreten waren nauwelijks verstomd of Eusebio werd geroepen om ech- voor- Portugal «een strafschop te nemen, jver- toegekend wegens hands van Jaeky 'Chfirlfbn, Voor doet Ven Tfepbal van Torres in de lucht wegsloeg. Het vonnis was onverbiddelijk: 21. Daarmee was de spanning terug gekeerd. Simoes kreeg nog een schietkans, geboden door Torres, maar wist er niet van te profi teren. Voor de derde maal eisten de Portugezen een strafschop, voor een handsbal van Bobby Moore ditmaal, maar weer wuifde Schwintse de protesten weg. In een geweldig schot luchtte Coluna zijn gemoed. De bal beschreef een baan naar de bovenhoek, waar de vuist van Banks echter precies op tijd was. Portugal was met ere ondergegaan. Een boeiende strijd was afgesloten. Hel uimiti latei i,. Toen kwam lie dion voor het eerst overeind. De aan leiding was hel eerste Engelse Ipunt gescoord door Bobby Charlton, die 'n door Pereira verlaten doel voor zich had. De Portugese doelman had de ren naar de hal niet Hurst gewonnen, maar schoot het leer voor de voeten van Charl ton, die geen bedenktijd nodig had. Engeland kwam „ln the mood" hield de aanval vast, maar schoten Bobby Charlton en Peters misten hun bestemming. De Engelse opleving duur de slechts kort en de Portugezen kwa men terug. Torres deponeerde met het hoofd de bal voor de voet van Eusebio die uit een moeilijke hoek richtte. Banks had zich op de juiste plaats op gesteld. Ook Torres kreeeg noj een goe- deschtetkans, evenals Coluna en Eu sebio, maar de juiste richting vonden zij niet. Steeds meer gaten Nog slechts in de aanval lagen de mo gelijkheden voor de Portugezen, maar als zij tot een schot kwamen, bleek al het voorbereidende werk vruchteloos te zijn geweest. In de 9de minuut maak- Ramsey en Gloria beiden tevreden LONDEN De Engelse manager Alf Ramsey, die steeds door dik en dun heeft volgehouden dat Engeland de we reldbeker wint, was bijzonder tevreden over de zege op Portugal. „Het was onze beste wedstrijd sedert het begin van deze competitie. Portugal heel goede ploeg, zeer efficiënt, en de mer dat één ploeg moest verliezen. Zij speelden beter dan ln vorige wedstrijden tegen Engeland. Wij zelf hadden een heel goede ploeg, zeer efficient, en de spelers hebben alles gedaan, wat Ik hun had opgedragen. Bovendien hebben we veel steun gehad van het publiek". Ramsey meent dat het een bijzonder goede finale tussen Engeland en West- Duitsland kan worden, maar hij ver wacht van de Duitsers geen grotere te genstand dan van de Portugezen. Ramsey zet de kwestie van zijn op merking „dieren" met betrekking tot de Argentijnse spelers liever te laten rus ten. „Ik ben wat onfortuinlijk ln mijn woordkeus geweest", weerde hjj af. De coach van de Portugese ploeg, Ot to Gloria, (geboren Braziliaan) zei dat de beste ploeg heeft gewonnen. „De overwinning van de Engelsen ls verdiend. WIJ hadden geen geluk, met name na de rust toen we naar mijn mening een tweede strafschop hadden moeten hebben. Het was echter een zeer correcte en vriendschappelijke wedstrijd. Eusebio heeft de prijs voor zijn roem moeten betalen want soms werd hij door vier man gedekt. Onder deze om standigheden kon hij niet veel doen. Hij ls echter niet onsportief bejegend". Eusebio Ferreira (de jewarte parel van Mozambique", ex-schelpenvxsser en ,,de Pele van Europa"! heeft de tol voor zijn faam moeten betalen. Hij werd nauwlettend In de gaten gehouden en als hij het beter had moeten doen in deze wedstrijd, dan zou hij een god moeten zijn geweest. Eusebio kan de nederlaag bij het verlaten van Wembley nog niet goed verwerken. LONDEN Boze Zuidamerika oetbalnaties hebben de eis gesteld e Engelse manager All Ramsey op matje wordt geroepen wegens „onbe schaamde opmerkingen" over Argenti nië tijdens de wereldkampioenschap pen. Voorts hebben de Znldumertkanen de FIFA verzocht het voorstel var disciplinaire commissie Argentinië goed gedrag van spelers en offieliils te laten garanderen voor de Argentijnse in- lehrljvlng voor de volgende wereldkam- ploenschappen worden aanvaard, te ne geren. De twee resoluties zijn het resultaat van een zitting van het bestuur van de Zuidamerlkaanse confederatie, die werd bijgewoond door gedelegeerden uit Argentinië, Brazilië, Uruguay. Chi li, Peru, Bolivia en Venezuela. Voorts is besloten dat op 9 september in Buenos Aires een buitengewone zit ting van de Zuidamerlkaanse confede ratie zal worden gehouden, „ter bespre king van al onze moeilijkheden ln de wereldbeker". Voor het eerst sinds 1934 ls Zuid-Ame rika niet vertegenwoordigd in de halve finales om de wereldbeker en de Zuid- Amerikanen beweren dat dit het gevolg is van partijdig optreden van de scheidsrechters. De Zuidamerikanen be weren dat de Engelse voorzitter van de FIFA, Sir Stanley Rous, het met de scheidsrechters zo heeft „geregeld" dat Europeanen de moeilijke wedstrijden met de Zuidamerikanen zouden fluiten en dat zij, om te waarborgen dat de Europese ploeg zou winnen, desnoods Zuidamerlkaanse spelers uit het veld zouden sturen. De disciplinaire commissie van de Engelse voetbalbond verzocht nota te nemen van „onfortuinlijke opmerkin gen" van Ramsey over Argentinië. Ramsey had in een vraaggesprek ge zegd, dat Engeland het beste voetbalt tegen een ploeg die op het veld komt om te voetballen en niet om als dieren te handelen. De Zuldamerikanrn wensen dat Ramsey voor de FIFA-commlssle wordt gedaagd om te worden bestraft, en niet voor zijn eigen bond. Inmiddels heeft een Chileense official, Juan Gonl, geopperd dat de Zuidamerl kaanse en Europese landen voor bij voorbeeld twee jaar 25 A 30 scheidsrech ters zullen uitwisselen opdat men elkan ders moeilijkheden en oplossingen kan 'eren begrijpen. Triomftocht in Argentinië BUENOS AIRES Hel overwon nen Argentijnse voetbalelftal zal 'n heldenwelkom worden bereid wan neer de spelers vundaug uit Enge land in Buenos Aires aankomen In auto's zullen zij ln triomf van het vliegveld naur de residentie van de president ln de voorstad Olivos wor den gebracht Het bestuur van de Argentijnse voetbalbond kwam bijeen om de plannen voor de Intocht van de spe lers voor te bereiden en uit te wer ken Voorts neemt men aan dat de bond besprekingen zal voeren over een voetbaltoernooi ter gelegenheid van de viering van de 150ste ver jaardag der Argentijnse onafhan kelijkheid. Mogelijk zullen hiervoor worden uitgenodigd Brazilië, Uru guay, Chill, Colombia. Peru, Span je en Noord-Korea. Topscorers LONDEN De stand voor de schut- tersprijs (duizend pond sterling) ls na de wedstrijd van gisteravond: Eusebio (Por tugal) 8 doelpunten. Helmut Halter (Duitsland) 5. Franz Beckenbauer (Duits land). Valerv Porkujan (Rusland) en Ferenc Bene (Hongarije) 4.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7