Nu nog geen tekort aan valutareserves voor vri van Zuidwest-Afrika Afrikablok vergadert Regering wil maatregelen Snellere afdoening adoptie Uitvinder van Wankelmotor zwaar gewond Inkomen van koningin voldoende op niveau Toestand Kisangani weer verslechterd WQENSD. iAG 27 JULI 1966 DE LETDSE COURANT Verenigde Naties TWEEDAAGSE CONFERENTIE GROEP VAN 10" AFGELOPEN MUWMW 'tiapflll'l— van „ome Joop (Van onze sportredactie) )EN IIAAG De Tour de France Is tiesbeëïndlgd, leve de Tour de Ver gde Naties. Zo ongeveer was de ge in de jongelui die maandag- itend in Arnhem van start gingen in jaarlijkse wlelercirrus van „Ome' DP Legerstee dat bekend is geworden Ier de naam Tour de Verenigde Naties. deze ronde nemen 150 jeugdige sers deel (25 ploegen van elk zes man), wonder ook een Haagse equipe. Deze akte overigens geen al te sterke indruk: renners lieten het reeds bij de start reten. Het overgebleven drietal Joop i Rossem. Gerai d Weenink en Bernard I. Putten dat uitkomt voor een verf (riek uit Venlo, heeft zich in de eerste etappes echter dapper geweerd, de eerste etappe van Arnhem naar ■bergen over een afstand van 68 km. ■an het startschot werd gelost door de Hans Tiemeijer. kwam dit nog niet de cijfers tot uitdrukking. Gisteren iter werd het Haagse trio derde in een gentijdrit die vereden werd op de lterbaan te Driebergen en in de nadien eden etappe van Driebergen naar Am- rdam over 68 km verzekerde Gerard enlnk zich van een vierde plaats. het algemeen klassement staat ■ard Weenink op de achtste plaats, nard v. d. Putten is 17e en Joop van m 21e. In het ploegenklassement het Haagse team op de vijfde plaats. 55 DEN HAAG (A.N.P.) De ministers van Finan ciën en de presidenten van de centrale banken van de landen van „de groep van tien" zijn het erover eens gebleken, dat op het ogenblik geen algemeen tekort aan valutareserves bestaat. Dit wordt medegedeeld in een communiqué, dat gister avond werd uitgegeven na afloop van de twee daagse conferentie in Den Haag. Hoewel er dus op het ogenblik geen tekort aan internationale liquiditeiten bestaat, achten de deelnemers aan de conferentie het niet waarschijnlijk, dat de be staande bronnen voor de valutareserves op de duur een voldoende basis zullen vormen voor de wereldhandel en het internationale betalings verkeer. Grote Amerikaanse betalingstekorten zijn geen bevredigende bron voor toekomstige ver grotingen van de valutareserves. Zij zijn dit niet voor de wereld buiten de Verenigde Staten en zij zijn ook niet aanvaardbaar voor de Verenigde Staten zelf. Bovendien wordt het niet waar schijnlijk geacht, dat goud in de toe komst in voldoende mate zal kunnen voorzien in behoeften tot vergroting van valutareserves. Men kwam derhalve overeen, dat te eniger tijd in de toekomst de bestaande typen monetaire reserves zullen moeten worden aangevuld door het scheppen van additionele reservemiddelen. Wat betreft de wijze, waarop in een eventue le toekomstige behoefte zou moeten wor den voorzien, hadden de plaatsvervan gers van de ministers van Financiën ln het rapport, dat aan de vergadering voorlag, overeenstemming bereikt over aantal principes en elementen voor de plannen, die in dat geval zouden moe ten worden uitgewerkt. De tien landen zijn de VS. Engeland, Canada, Frankrijk, Nederland, België, Italië, Duitsland, Japan en Zweden. Schepping van nieuwe reservemidde len dient, wanneer daartoe wordt beslo ten, niet gericht te zijn of te worden op het financieren van betalingsbalanste korten van individuele landen, maar dient te geschieden op basis van een col lectieve beoordeling van de reservebe hoeften van de gehele wereld. Een an der principe, waarop de nadruk wordt gelegd is, dat alle landen een gewettigd belang hebben bij de toereikendheid van de internationale reserves. Een groep [NEW-YORK, (U.P.I.). Een speciale - commissie van de groep van 36 Afrikaan lidstaten van de Verenigde Naties, heeft iteren vergaderd over eisen dat aan id-Afrlka het beheer over Zuidwest- (rika zal worden ontnomen, en dat de Brenigde Naties zullen eisen zijn aan de commissie gesteld ertegenwoordigers van S.W.AN U-F-, iuth West Africa National Union Front) groepering van vier ..politieke par- De commissie van het Afrikaanse >k bestaat uit vertegenwoordigers van gerije, Kongo, Ethiopië, Ghana. Guinee, beria, Tanzania en Verénigde Arabische •publiek. De commissie is opgericht na de uit raak van het Internationale Gerèchts- if in Den Haag over de klacht van hiopië en Liberia dat Zuid-Afrika zijn andaat had geschonden door apartheid Tegen onbekende fusies en ontslagen Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering beraadt zich de vraag of er praktisch bruikbare nodig tijdelijke maatregelen kunnen ;n getroffen om te waarborgen, dat ig en fusies van bedrijven niet meer ?n geschieden zonder dat het perso- hiervan tijdig weet of in zijn ma- riële belangen wordt geschaad. Dit blijkt uit het antwoord van de 'nisters Den Uyl (Ec. Zaken) en Sam- Iden (Justitie) en van staatssecretaris De Meijer (Soc. Zaken) op desbetreffen- vragen van het Tweede-Kamerlid luitemaker tP.v.d.A.). let beraad van de regering vindt plaats van nog te verwachten adviezen van sociaal-economische raad omtrent deze In het najaar wordt een SER- Ivies verwacht over de suggestie van de jmmissie-Verdam om in de wet op de tdememlngsraden te bepalen, dat de dernemingsraad geraadpleegd moet •rden over de gevolgen van alle voor het <neel ingrijpende maatregelen in een ingen. 'S heer Schuitemaker had in zijn vra gen gewezen op de gang van zaken bij de Plotselinge sluiting van de Overijsselse •teenfabrieken N V. De 110 werknemers bij deze N V. vernamen 's morgens door de radio, dat zij 's avonds waren ontslagen ■onder opzeggingstermijn, zonder vakan tietoeslag en vakantleloon en zonder over leg militaire bases in Zuidwest-Afrika ln te voeren of te vestigen. De eisen van SWANUF omvatten zeven punten: intrekking van het mandaat en overdracht aan de Verenigde Naties; crea tie van een internationale raad van vier landen die namens de Verenigde Naties als „voogden" over Zuidwest-Afrika zal optreden en een niet-raclale democrati sche overgangsregering zal oprichten; vestiging van „V.N.-presentie" in Zuid west-Afrika „zonder medewerking van Zuid-Afrika". en niet later dan 1 januari 1967: convocatie van een wetgevende ver gadering onder V.N.-toezicht, voor het op stellen van een grondwet: V.N.-hulp bij het formeren van een ambtenarenkader in Zuidwest-Afrika; bepaling door de V N van een datum van onafhankelijkheid voor Zuidwest-Afrika; terugkeer van alle vluchtelingen, vooral van die in Beetsjoe- analand. DEN HAAG (ANP) De centrale adoptieraad is bezig te zoeken naar mo gelijkheden tot versnelling In de afdoe ning van adoptiezaken. Dit antwoordt minister Samkalden van Justitie op wa gen van het Eerste-Kamerlid Nlara (KVP) over de lange duur van het voor bereidende onderzoek in adoptiezaken. De bewindsman constateerde, dat zowel bij de raden voor de kinderbescherming als ook bij de centrale adoptieraad het aantal afgedane requesten een stijgen de lijn vertoont, vooral in 1965. Niettemin acht hij de situatie over de gehele linie bepaald nog niet bevredi gend. Bij een beperkt aantal raden voor de kinderbescherming bestaat een be duidende achterstand. De minister zal bij alle raden op het betrachten van rpoed aandringen en van geval tot geval overleg plegen met de raden, welker achterstand opvalt. Het aantal ingediende adoptieverzoe- ken stijgt van jaar tot jaar. Het aantrek ken van een voldoend aantal gekwalifi ceerde ambtenaren bij de raden stuit op grote moeilijkheden. Het aantal adoptiezaken, dat op 31 de cember 1961, 1962, 1963, 1964 en 1965 de raden voor de kinderbescherming ln behandeling was, bedroeg respectieve lijk: 467, 405, 540, 646, en 600. Bij de centrale adoptieraad was dit aantal; 132, 72, 103, 172 en 339. Door de raden voor de kinderbescherming werden over die jaren het volgende aantal zaken afgedaan: 524. 472, 365, 392. en 449. Minister Vondeling wikt en weegt bij het rijk voorziene koude buffet, dat werd aangeboden aan de deelnemers van de conferentie van de „Groep van tien landen". MüNCHEN (DPA) De uitvinder van de rotatiemotor, ir. Felix Wankel, is dinsdagavond bij München het slacht offer geworden van een ernstig auto ongeluk. Hij is samen met zijn vrouw zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. Zijn auto met een chauffeur aan het stuur, reed tegen een tankwagen. van belangrijke landen met een sleutel functie in het Internationale monetaire systeem heeft evenwel een bijzondere verantwoordelijkheid voor het financi eel steunen van eventuele nieuw-gecre- eerde reservemiddelen. Men is het er daarom over eens, dat dergelijke gecre- eerde reservemiddelen, indien en wan neer daaraan behoefte bestaat, onder alle leden van het Internationale mone taire fonds moeten worden gedistribu eerd op basis van de IMF-quota of van soortgelijke objectieve criteria. De be langrijke landen dienen klaar te staan voldoende financiële steun te ver schaffen via het verstrekken van specia le kredieten aan het IMF of door de ver plichting op zich te nemen dergelijke nieuwe reservemiddelen te aanvaarden 1 aan te houden. Het communiqué stipt vervolgens in, dat er een duidelijk onderscheid dient te bestaan tussen het opstellen een plan om in een eventuele addi tionele behoefte aan reservevaluta te voorzien en het in werking stellen van dat plan. Vastgelegd dient te worden, voor de inwerkingstelling van het plan is vereist, zoals het bereiken van beter betallngsbalansevenwicht tus- de leden en de waarschijnlijkheid, dat de procedures van aanpassing van de nationale economie in de toekomst beter zullen werken. Frankrijk is het niet eens niet dit standpunt en de Franse minister van Economische Zaken en Financiën heeft het Franse standpunt in een eveneens na afloop van de conferentie afgelegde ver klaring uiteengezet. „Frankrijk", aldus deze verklaring „heeft er bezwaar te gen, dat er, zoals blijkens het communi qué impliciet wordt aanvaard, een me chanisme in het leven wordt geroepen aanvullende monetaire liquiditeiten te scheppen nu hieraan op dit moment volgens het algemene oordeel der des kundigen geen enkele behoefte aan be staat en ook niet zal kunnen bestaan, zo lang de Amerikaanse betalingsbalans niet gedurende een zekere tijd in even wicht zal zijn geweest". Busongelukken in Italië PADUA (Reuter) Bij twee afzonder lijke busongelukken in het gebied van l'adua in Noord-Italië z(jn dinsdag 62 Italianen, onder wie veel kinderen, ge wond. Acht van de 27 die in ziekenhuizen worden opgenomen, zyn er ern stig aan toe. Een bus met 36 kinderen en vijf vol wassenen, die van vakantie terugkeerden, slipte op ongeveer twintig kilometer af stand van Venetië en kwam tegen een boom terecht. De kinderen werden naar voren geslingerd en verscheidene vlogen naar buiten; 38 inzittenden moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Zeven tien, onder wie een arts en drie bege leidsters, moesten blijven. De bestuurder behoorde tot de acht zwaargewonden. De ander bus, met leden van een zang koor, slipte eveneens en stortte neer van een steile helling. Het voertuig kwam te gen een boom tot stilstand; 24 van de 34 inzittenden liepen verwondingen op. Tien van het moesten in een ziekenhuis blijven, maar him toestand is niet gevaarlijk. MINDER PERSONEEL BEATRIX EN CLAUS OP F 300.000 Vervolg DEN HAAG met de thans van 100 pet vai gin Juliana van de voorpag. - De regering meent, dat voorgestelde verhogingen de inkomens van konin- pring Bernhard eerstvolgende jaren tot een voldoende niveau zullen zijn opgetrokken, uitzon derlijke kostenontwikkelingen of andere omstandigheden voorbehouden. De lasten van prinses Beatrix zijn volgens de regering „mede door een ver schil in de aard der verplichtingen" niet zodanig gestegen, dat een verhoging van haai' grondwettelijk inkomen van 300.000 gulden thans noodzakelijk is. Ook het grondwettelijk inkomen van prins Claus van 300.000 gulden behoeft „voorzover thans kan worden voorzien" de eerst komende Jaren geen verhoging. Ten aanzien van het huidige inkomen van de koningin van 2,5 miljoen merkt de regering op, dat dit reeds ln 1961 voor ■ergrote deel nodig was voor de betaling van de personeelslasten. Door de sindsdien getroffen salarismaatregel over treffen deze lasten het Inkomen van de koningin thans „ln aanzienlijke mate". De totale personeelslasten minus die van 46 man onderhoudspersoneel der paleizen bedragen thans 3.7 miljoen gulden. Het totale personeelsbestand be staat thans uit 13 hoffunctionarissen en overig personeel (Inclusief het onderhoudspersoneel ISinds 1960 ls het personeelsbestand met 18 man vermin derd. terwijl voor de komende jaren een Inkrimping van het personeel van het Loo te verwachten ls. Om de te verwachten stijging van de personeelslasten in de komende Jaren te kunnen opvangen moeten de personeels uitgaven voortaan worden begroot op ge middeld 4.1 miljoen gulden per jaar. Voor allerlei andere uitgaven moet voortaan volgens de regering 1.9 miljoen worden Benoemingen bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot godsdienstleraar aan de bis schoppelijke kweekschool St.-Vlncentius te Den Haag J W. Schrama, kapelaan te Rijswijk, St.-Benedictus. Secretaris-generaal ran de V.N., Oe Thant, brengt momenteel een bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij iverd ontvangen door premier Kosygin. Speck in staat van beschuldiging CHICAGO (Reuter) Een .«rand Jury" in Chicago heeft gisteren acht akten van beschuldiging wegens moord uitge bracht tegen de 25-jarige Richard Speck, die verdacht wordt van het vermoorden van acht leerling-verpleegsters op 14 Juli. De enige overlevende, de 23-Jarige Corazon Amurao, was niet op de rechtzitting aan wezig, omdat zij nog lijdt aan een zenuw schok. Speek zelf ls in een gevangenis- hospitaal herstellende van een poging tot zelfr >rd. Regeri ngs troepen staan tegenover muiters KINSJASA (UPI) De gespannen toestand in Kisangani (liet voormalige Stanleystad Is meer gespannen ge raakt. Van gewoonlijk betrouwbare bron wordt, vernomen dat de officieren van de Kantangeae gendarmes hun mannen niet meer geheel in de hand hebben. De Katangezen bevinden zich nog steeds op de rechteroever het cen- trum van Kisangani en de regerings troepen aan de linkeroever van de ri vier de Kongo. De blanke huursoldaten houden de voornaamste punten van de I stad ln het oog. Velen van de geëvacueerden verkluar- den gisteravond dat het schijnt alsof de huurlingen neutraal willen blijven ln 't geschil. Inmiddels neemt ook de be- zorgheld in Kinsjasa toe. Op de weg naar de havenstad Matadl werden bar ricades opgericht. Buitenlanders werden niet doorgelaten. Ook de schepen die ln de haven v&n Matadl liggen schijnen moeilijkheden te ondervinden zij willen uitvaren. geraamd. Dit betekent derhalve een totaal aan geraamde uitgaven van 6 miljoen, waai- een geraamd inkomen van 800 000 gulden uit het kroondomein tegenover staat. Per saldo komt men dan op het bedrag van 5.2 miljoen gulden, dat thans als jaarlijks inkomen van de koningin wordt voorgesteld. Onder de 1.9 miljoen overige uitgaven vallen oa. de uitgaven voor officiële reizen, representatie, verzekeringen, ver lichting, verwarming en de onderhouds kosten en personeelskosten (31 man) van palels Soestdijk van 450.000 gulden. Het thans door de regering ingediende wetsontwerp kan door de Eerste en Tweede Kamer alleen worden aanvaard met de stemmen van tweederde van het aantal leden waaruit elk der Kamers bestaat Hoofdinspecteur brak pols van fabrikant die applaudisseerde voor de provo s (Van onze correspondent AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdinspecteur K. HelJInk, die behoort tot het driemanschap, dat na de rellen van vorige maand en na het vertrek van hoofdcommissaris Van der Molen, de verhouding tussen politie en burgerij moet herstellen, wordt beschuldigd van het breken van een pols. Dit geschiedt in een schriftelijke aan klacht, die bij de officier van justitie is ingediend door de 44-jarige Amsterdam se fabrikant J. Vermeulen. Volgens de heer Vermeulen bevond hij zich zater dagavond op het terras van hotel Ame- rlcain op het Leidseplein, toen er onlus ten uitbraken. De wijze, waarop de be reden politie de provo's en omstanders te lijf ging, kwam hem te hardhandig voor. Toen hij daaraan uiting gaf door ln zijn handen te klappen, zou hij van 't terras zijn gesleurd en overgeleverd zijn aan hoofdinspecteur Heijink. Deze zou zijn pols dusdanig hebben vastgehouden, dat het bot brak. Inder daad ls uit röntgenfoto's gebleken, dat de pols gebroken ls. Hoofdinspecteur Heijink geeft toe de fabrikant bij de pols te hebben vastgehouden „ln een ons geleerde houdgreep". Naar zijn zeggen heeft hij de heer Vermeulen echter onmiddellijk losgela ten, toen deze klaagde over pijn. Daar na zei de heer Vermeulen geen pijn meer te voelen, aldus hoofdinspecteur Heijink. IN KOEWEIT Hagenaar voor rechter wegens narcoticasmokkel KOEWEIT (UPI) In Koeweit zijn gisteren een Zweeds meisje, dat in ver wachting Is en haar Nederlandse vriend voorgeleid op verdenking van narcoti casmokkel. De Zweedse ontkende dat ze een verklaring zou hebben afgelegd volgens welke ze had bekend deel aan een smokkelcomplot te hebben gehad. De Jongeman verklaarde dat hij de verdovende middelen „voor persoonlijk gebruik" mee naar Koeweit had ge bracht. niet om er ln te handelen. Hij zei een Pakistaanse vrachtautochauffeur te hebben ontmoet die hem om narcoti ca gevraagd. Hij had hem er wat van gegeven, zei hij. „zonder geld te vra gen". De Pakistaanse chauffeur was naar de politie gegaan, waarop het twee tal werd gearresteerd. De raadsman van beide verdachten voerde aan dat de bekentenis die de Zweedse zou hebben afgelegd, door een niet bevoegde vertaler In het Arabisch was opgesteld. Hij vond dat het hof de ze schriftelijke verklaring terzijde zou moeten leggen en uitsluitend afgaan op wat zijn cliënte persoonlijk te zeggen had. De zitting werd verdaagd tot 30 augus tus, om een onderzoek mogelijk te ma ken naar de vraag hoe het openbaar ministerie aan haar bekentenis kwam en in welke taai. Indien het tweetal schuldig worden ge vonden lopen ze de kans op straffen die variëren van 1500 dollar boete tot zeven Jaar gevangenisstraf. President Soe kar no tijdens bekendmaking van het nieuwe Indonesische kabinet. De nieuwe minister-president Soeharto luistert belangstellend toe (links zittend). Schotse dreiging met „pipe-in WASHINGTON. (UPI) Na de sit-ins. teach-ins, speak-ins, stand-ins en wade- ins, ls in Washington de pipe-in" ont staan. De pipe-In heeft niets te maken met Vietnam of de burgerrechten, maar is een campagne van de Schotse pijper band van Washington om het Ameri kaanse congres een wetsontwerp te doen aannemen dat invoerrechten op geïmpor teerde doedelzakken laat vallen. Geconfronteerd met de onverschillig heid van het congres en het Amerikaanse volk, waarschuwde de Scottish Pipe Band van Washington maandag, „zou de pijper naar zijn geduchtste wapen zijn doe delzak kunnen grijpen, om de tot nu toe vreedzame uitdrukkingswijsjes op te voeren tot een bolle-wangen-strijd voor totale overwinning." KAASMARKT WOERDE »^i,*3L4rSSï'^aVï Illustere figuur in een internationaal gezelschap: dat ts de .stokoude" vetera/in opa Harmsen uit Amster dam, die ook dit jqar weer behoort tot de markante persoonlijkheden in de Vierdaagse t»on Nijmegen. Op weg naar t'n zoveelste Vierdaagse)- schrijven tegen apartheid KAAPSTAD (Reuter) De katholie ke bisschoppen van Zuid-Afrika verkla ren In een herderlijk schrijven dat het. christelijk geweten herziening eist van de lietrekklngen tussen d>- r naven In Zuid-Afrika: „liet natuurlijke recht van vrije vereniging onder mennen kan niet worden tenietgedaan op grond van ran ouder voorwendsel dut zulk een vereni ging het gemeenschappelijk goed zou schaden". De bisschoppen beschouwen rassen discriminatie als een ernstige schending van de menselijke waardigheid en drin gen aan op 'n rechtvaardige oplossing van 't probleem van betrekkingen tus sen de rassen door de samenwerking van alle christenen. De verklaring is goedgekeurd op een conferentie van alle katholieke bis schoppen van Zuid-Afrika in Pretoria. Er waren ook bisschoppen aanwezig uit Zuidwest-Afrika, Baaoetoland, Beet- sjoeanaland en Swaziland. De bisschop pen zeggen te zullen handelen In over eenstemming met het decreet over de Kerk ln de moderne wereld, zoals dat op het Vaticaanse concilie is aan gen o-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5