Russische „tactiek verschroeide aarde" werkte als 'n boemerang SCHÖN: „WE VOELEN ONS AL IN DE HEMEL" O Eusebio is Engelands voetbalvijand no. één Meedogenloze halve finale Stiles is zijn bewaker Ramsey door FIFA berispt „KALKBAKKEN" IN FELLE STRIJD OP LOOSDRECHTSE PLAS DINSDAG 26 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van een speciale verslaggever) LIVERPOOL Na de 21-zege van Duits land op Rusland zei de Duitse trainer Helmut Schön in de kleedkamer: „We voelen ons erg gelukkig. We willen niet naar de sterren reiken en we praten nog niet over winnen van de beker. We voelen ons al in de hemel omdat we de finale hebben bereikt en ons de grote eer ten deel valt op Wembley te spelen. Ik was wat teleurgesteld omdat onze ploeg het belangrijke tweede doelpunt niet eerder maakte, hoewel de Russen numeriek zwakker waren. Er mag echter niet uit het oog worden verloren dat dit een heel moeilijke wedstrijd was en dat onze ploeg kennelijk ook de wed strijd van zaterdag nog wat in de benen had. De Russen waren tot de tanden toe gewapend het veld Ingegaan met de „ult- schakellngstaotlelc" als doel. Het reeds van de aanvangstrap af grimmige duel ontaardde al spoedig In een slag. waarin alle ongeoorloofde middelen werden aan gewend Het doel van de Russen was 1 lat de intimidatiepolitdek de tegenstander uit zijn spel te halen. En het wekte zelfs zeer sterk de indruk, dat zij mede de kracht van de Duitse ploeg trachtten te breken door één of meer spelers uit te schakelen. Als eerste ging Uwe Seeler neer nu een trap tegen de enkel. Het werd ook d- eerste Duitse kans. Lothar Emmerich bij de 8ch°P de |IZI voet achter de bal. die In de laatste twintig minuten w erd onze ver dediging wat zorgeloos en dit hielp de Russen aan een doelpunt. Toch meen ik dat wij ver dienden te winnen, daar we het beste van het spel hebben gehad en de meest aanvallende partij zijn geweest. Toch zal ik mijn spelers voorhouden dat ze onder gelijke omstan digheden als in de slotfaze tegen Rusland niet zorgeloos mogen worden." Schön gaat vandaag de Engelsen en Portugezen bestu deren met het oog op de finale, waarover hij overigens zegt: „Als we die winnen zullen we ons zeer gelukkig voelen, maar als we verliezen zal het geen ramp zijn. Een plaats in de finale is al boven verwachting." De Russische coach Nikilai Morozov verklaarde: „We hebben veel pech gehad. De blessure van Sabo, onze belangrijke man op het midden veld, was een grote terugslag. Die blessure kwam in de zevende minuut en toen was eigenlijk al onze kans verkeken. Ik meen dat onze ploeg de eer moet worden gegeven dat zij, hoewel in de praktijk nog maar met negen man na de rust, niet bij de pakken is gaan neerzitten. Ik geloof dat Yasjin niet vrij uitging bij het tweede Duitse doelpunt. Onze doelman liet zich kennelijk verrassen. Ook spijt het me dat Chislenko zich liet gaan en natrapte. Wel was hij al eerder het slacht offer van een ruwe tackle geweest, maar het was dom dat hij zich liet provoceren." strakke baan beschreef. |aa^ Met een snelle reactie VMH^T keerde Yashin het schot. in het Duitse strafschop gebied nam Sclinellinger revanche. Porkujan ging onderuit, maar scheids rechter Lo Bello zag er geen aanleiding in om de heup/.,vaal" te straffen. Beckenbauer werd het slachtoffer van Chislenko en hinkend vervolgde de Duitser zijn weg. Na acht minuten lagen Szabo en Emme rich met van pijn vertrokken gezicht op de grond te rollen. Aan de noodrem De uitschakelingstactiek, die de Russen hadden uitgedacht, bleek in de praktijk echter weinig effectief. De Duitse ploeg, die zich al spoedig beter toonde, bleef komen en herhaaldelijk moesten de Rus sen aan de noodrem trekken om hun tegenstanders tot staan te brengen. Toen Halier door Schsternev ten val werd ge bracht. kreeg Emmerich wederom de op dracht een vrije schop te nemen. De bal stuitte af op de roodwitte muur. maar bleef gevaarlijk voor Yashins doel zwe ven. Tenslotte redde de Russische doel man de situatie zelf. In de twintigste minuut attaqueerde Voronin Emmerich, die het met Seeler vooral moest ontgelden, dermate grof dat Lo Bello het notitieboekje uit zijn zak haalde en er in rood schrift een grote twaalf Inzette. De Russen probeerden tussen de veldslagen door ook nog tot doelpunten te komen, waarvoor zij als wa pens de dieptepass hanteerden. Zo tracht ten zij de vijandelijke defensie te over rompelen. hetgeen echter zelden gelukte. Daan-oor was de Duitse verdediging, on danks de ven-anging van de geblesseerde Hötgess door Lutz. te hecht. Bovendien toonden de Russen zich slechte schut ters. Emmerich werd ten val gebracht, toen hij uit een vrije schop van Held de bal kreeg toegekopt door Seeler. De Duitse protesten bleven door de scheidsrechter onbeantwoord, terwijl er juist zo om een straffe hand werd gevraagd. Aanvoerder Chesternev behoorde veelvuldig tot de boosdoeners en stuitte Beckenbauer op zo niet mis te verstane wijze, dat het schrille fluitsignaal wederom een vrije trap voor de Duitsers aankondigde- Met tienman Seeler nam uit een vrije schop van Schnelllnger de bal op het hoofd. Yashin was echter op zyn post en wipte de bal over de lat. Het waren Inleidende aan vallen tot het eerste doelpunt, dat ont stond in de 43se minuut. Schnelllnger. een hinkende Russische tegenstander ach ter zich latend, rukte met de bal aan de voet naar voren. Op maat kreeg Helmuth Haller de bal voor de voet gespeeld en ditmaal had Yashin geen verweer Het LONDEN „Kunnen wij Eusebio stoppen?" Deze vraag stelde zondag 'n k groot Engels dagblad in een grote kop en braeht daarmee «te bezorgdheid van vele Britten tot uitdrukking, dat de tot dusver zo succesvolle Portugese aan val, van wie „iedere spel goed is voor het beslissende doelpunt", Engeland van avond uit de strijd om liet wereldkam pioenschap -/.al „schieten". De doelpun- van Eusebio tegen Brazilië en Nrd.- Korea hebben de donkere aanvalsleider uit Lissabon tot „voetbalvijand nummer ^én" van de Engelsen gemaakt. Het officiële voetbal-Engdand deelt de bezorgdheid van het publiek niet. Het optimistisch. Norbert Stiles, zo heeft I teamchef Alf Ramsey reeds medege- deeld, zal Eusebio bewaken. Bij zulk "n bericht denkt men onwillekeurig aan de S voorspelling van Pele, toen hij krim- pend van pijn in de wedstrijd tegen Por- tugal had verlaten: „Ook voor jou, Eu- Willemse verzamelt weer dollars LA TUQUE De Utrechtse onderwijzer Herman Willemse heeft met de Canadees Rejean Lacoursiere de Jaarlijkse team- zwemmarathon op het Meer van St. Jean gewonnen. Zij legden de afstand van 105 km (170 ronden) af in 24 uur en Incas seerden 3000 dollar 10.800) voor hun prestatie. Judith de Nys en de Canadees Cliff Lumsden legden beslag op de derde Prijs van 1300 dollar (ca. ƒ4 600). Zij zwommen het meer 164 maal rond. sebio. zal de dag komen dat men je met ruw geweld tegen de grond zal werken". Stiles is een man, die daartoe in staat moet worden geacht. In de strijd om de bal kent hij geen enkel compromis en 't is blijkbaar Ramsey's hoon dat deze ge nadeloze voetballer de geniale rushes van Eusebio, op welke manier dan ook, zal stuiten. Trouwens, mocht Stiles daarin alleen niet slagen, dan staan er in de Blitse achterhoede nog enige figu ren, die niet bepaald zachtzinnig hun taak plegen uit te voeren. Daarentegen verwacht Engeland van Portugal blijkbaar dat het de Britse aanval ongehinderd zal laten voetbal len. „Al onze tegenstanders, die wij tot dusverre ontmoetten", schrijft ex-inter national Billy Wright, „waren er voor al op uit doelp :n te verhinderen. Door het defensieve spel kon ons op het 4-3-3-systeem gebaseerde elftal, dat ingesteld is op snelle tegenaanvallen, zich nooit ten volle ontplooen. Portugal, zo weten wij, zal echter op de aanval spelen. Daarbij zullen gaten vallen op 't middenveld en in de ai-hterhoede. zodat wij eindelijk zullen kunnen doorstoten". Topscorers LONDEN Helmut Haller is op de schutterlljst van het wereldkampioen schap met vijf treffers opgerukt naar de tweede plaats achter de met zeven doelpunten leidende Portugees Eusebio. Franz Beckenbauer voerde zijn doeipun- tentotaal op tot vier en deelt thans de derde plaats met de Hongaar Bene en de Rus Porkujan. De groep met drie doelpunten bestaat (voor de tweede hal ve finale Engeland-Portugal) uit Artlme (Argentinië), Augusto (Portugal) en Hunt (Engeland). Aan deze riskante redding hield Lev Yashin bijna een hoofdblessure over, maar gelukkig bleek het allemaal nogal mee te vallen. Links de C.C.C.P.'er Voronin, rechts de Duitse aanvoerder-middenvoor Uwe Seeler, die te kennen geeft, dat hij er ook niets aan kan doen. de eerste keer Dadelijk erop scheen de stand tot 2—0 te worden opgevoerd toen Held in combi natie met Seeler naar voren trok. Seelers schot was echter te zacht. Voor de ogen van de officials op de eretribune speelde zich hierna in de laatste minuut van de eerste helft het drama Chislenko af. De Rus verloor zijn zelfbeheersing en gaf de Duitser Held een trap na Lo Bello was resoluut in zijn beslissing: eruit. Met tien man streed Rusland na de rust tevergeefs tegen de Duitse overmacht. De Russen moesten toen wel ten aanval trekken om hun kansen op een finale plaats te behouden. Nog geen dertig secon den na de aftrap dook Malofeev al voor het doel van Tilkovski op. Zijn schot viel dood in het zijnet, terwijl Tilkovski ge wond voor dc paal lag- Met zijn linker schouder had hij het houtwerk geraakt. De Russische aanvalstactiek vei stoorde het ritme in de Duitse ploeg, die door een Russische manager ,,Wij aanvaarden beslissing van scheidsrechter LIVERPOOL. Helmut Schön, de opvolger van de legendarische Sepp Herberger als coach van het Duitse elftal, zei na afloop, dat Uwe Seeler aan het been gewond was geraakt en dat Tilkowskl een geblesseerde schouder had opge lopen. Overigens ontkende de bij zonder verheugde Duitse coach, dat zijn ploeg enige schuld droeg aan het feit. dat in de wedstrijd tegen Duitsland tijdens 't wereld kampioenschap vier spelers var het veld zjjn gestuurd. „Ik geloof dat de scheidsrechters groot gellj' hadden", was zijn commentaai Nikolai Morosov, de Russisch teammanger, verklaarde In eer televisie-interview, dat zijn man lijk e verwondingen hadden opge nen, van wie er verschillende pijn lopen door het keiharde spel vat de Duitsers, het onmogelijke pres teerden om de Duitsers te weer staan. „Met negen tegen elf wa dat echter een onmogelijke taak Na de verwijdering van Chislenkr en de blessure van Saboo." Gevraagd naar zijn commentaai over de beslissing van de scheids rechter om Chislenko eruit te sturen, zei Morosov: „Van onze kant zullen wij niet reclameren. Zodra een scheidsrechter een be slissing neemt, welke dat ook mag zijn, aanvaarden w|j dat." Geen fantasie De Russen verkregen zelfs een lichte veldmeerderheld. maar misten de fantasie om daarvan ten volle profijt te trekken. Weber en Schultz moesten echter wel een drachtig optreden om Banlsjefski te stop- Het was wederom Beckenbauer, die de grote inspirator zou worden voor het vei lig stellen van de Duitse overwinning. Nadat hij een schot naast had zien gaan en nadat Overath Yashins talenten op de proef had gesteld, schoot Becken bauer het tweede doelpunt in het Rus sische doel. Yashin had zelfs geen tijd om te reageren. Beckenbauer echter zou even later ook in het boekje van Lo Bello komen, omdat hij Szabo te hardhandig aanviel. Malafeev schiep zichzelf een schitterende kans. maar Tilkovski redde. Ook Chussalinov bena derde Tilkovski. die wederom tijdig in greep. De Russen bleven druk uitoefenen en tenslotte kwam drie minuten voor het einde door Porkujan het enige tegenpunt. doordat Tilkovski onvoldoende ingreep bij een Russische aanval. Het was het einde van de wedstrijd, die twee geheel verschil lende helften te zien heeft gegeven, waar van de tweede echter wel de meest sym pathieke was. Het Westduitse elftal, had als eerste de finale bereikt. Het had Rusland de pas afgesneden in een vooral in de eerste helft meedo genloze strijd, waarin de Russen de „tactiek van de verschroeide aarde" toepassen. Het wapen keerde zich echter tegen henzelf. LIVERPOOL De disciplinaire com missie van de FIFA heeft drie spelers van Uruguay gestraft wegens overtre dingen, zaterdag in de wedstrijd tegen Duitsland. Horacio Troche en Hector Silva, die beiden uit het veld werden gestuurd, mogen ln de drie volgende Internationale a-wedstrljden van Uruguay niet worden opgesteld. De speler Cortes Silvio werd voor zes a-wedstrljden geschorst omdat hij na de wedstrijd de Britse scheids rechter had getrapt. Voorts kreeg de Engelse manager Alf Ramsey een berisping omdat hij in een vraaggesprek voor de televisie heeft gezegd dat de Argentijnen zich in de wedstrijd tegen Engeland als „beesten" hadden gedragen. Aan de Engelse voet balbond werd verzocht disciplinaire maatregelen tegen Ramsey te nemen. Waaraan bezweek wielrenner Heiligers: SITTARD Het stoffelijk overschot van de in de nacht van zondag op i dag in een ziekenhuis te Roermond leden wielrenner Iluub Heiligers beslag genomen. Vandaag zal een sectie worden verricht teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Heiligers nam zondag deel aan een wed strijd in Dieteren nabij Sustcren over 15 x 4 km. Hij staakte 8 km finish uit eigen beweging de strijd. Enige uren later werd hij in zorgwekkende toe stand gevonden in rennerstenue bij de Nederlands-Duitse grens op ongeveer km van het parcours. Een woordvoerder van de KNWU verklaarde vernomen te hebben dat de heer Heiligers getrouwd en vader van drie kinderen stimuleren de middelen bij zich zou hebben gehad De wedstrijd, waaraan de heer Heiligere deelnam, werd georganiseerd door de RKNWB. PORTUGAL (4—2—4) Baptista Graca Eusebio Engeland, vanavond op de televisie Carlos Hil&rlo Coluna Torres Simoes beentje in zijn rechterhand heeft Scheidsrechter Pierre Schwinte (Frankrijk) Hunt Bobby Charlton Moore Hurst Stiles Jackie Charlton Lev Yashin, de 37-jarige Zwarte Panfer uif Rusland, eens doelman van het wereldelf tal' en nog altijd beschouwd als de beste doelman ter wereld, heeft ook in de halve finale tegen Duitsland weer van syn overgrote capaciteiten blijk gegeven. Het was zeker niet zijn schuld, dat de Duitsers met S—l wisten te I zegevieren. Vrolijk eenzaam door finish (Van onze zeilmedewerker) NIEUW LOOSDRECHT In- en out siders zijn er iedere keer weer verrukt van als een groot veld Solo's met veel wind aan de startlijn verschijnt. Al» ze Iets teveel wind In de zeilen krijgen en de stuurman niet honderd proeent met zijn hersens erbij Is, liggen ze plat. Een probleem is dit geenszins. Lenig als de jongens en meisje» zijn, klauteren zij op de romp, wippen op liet zwaard en In een mum van tijd staan zij hun mannetje weer In de Solostrijd. Gisteren verloor een Solo-stuurman het beheer over zijn schip, midden tussen de startende sche pen. HIJ hersteld»- zich als een bliksem flits en verspeelde slechts vijf plaat- ■OHHH Een pass van de ver opgedrongen Duitse linksback Karl Heinz Schnellinger n de leiding genomen tegen op dat moment nog elf Russen. Een minAut later i gereduceerd. de Brit Jack Holt). Zij hebben zich dan ook als een olievlek op het water ver breid. Er zeilen er 38 op de Loosdrechtse plassen. Jos Kersbergen 1b met twee overwinningen hard op weg naar de hoofdprijs. Gisteren had Kersbergen 't na het eerste drie rakken nog moeilijk met Van Vemde, die iets voor hem lag. Na een fel gevecht ontsnapte Kersber gen "bij het laveren aan'N'an Vemde\ die I de sterk naar voreir gekomen Ipam Damsté ook nog moest raten passeren. Zonder zich van Iemand Iets aan te trekken, zeilde Vrolijk ln de Sterns een verbluffende race. Vrolijk regeert het Sternveld al enige zeilweken en stevent weer rechtstreeks op de hoogste eer af. Vrolijk omzeilde de belde kemphanen Visser en Kruijer zonder dat zij er veel notie van hadden wat er gebeurde. Tussen geheel andere klassen in ging Vrolijk over de eindlijn, terwijl er in de naaste omtrek nog geen Sterns te zien Visser eindigde als tweede en Kruijer als derde. Eigenlijk dus een weinig in teressante race. Eerste kruisrok Evenzo verliep de Flnn-wedstrljd. In het eerste kruisrak besliste de Nleuw- Zeelander Treeleaven over het lot van de 34 Finnen. Hans van Eist probeerde het laverende wel maar kreeg geen vat op de vrolijke buitenlander, die onver- stoorbaan zijn baan uitzeilde. De onbe dreigde winnaar van de openingsrace. Otto, bracht het tot een derde plaats en staat dus met de Nieuwzeelander op gelijke voet. Beslissend voor de strijd was ook het eerste kruisrak bij de Zestienkwadraten, waar Jan van Rietschoten een tweede blinkende zege behaalde. De keuze van de slagen was een moeilijke zaak, maar Van Rietschoten had blijkbaar veel ge leerd van de eerder gestarte klassen. Onder de wal, bij het Schildershuls, bleek het een gunstige slag te zijn. De Ruijter, ook niet voor de poes. ging de hoogte in maar kwam geheel bedrogen uit. De strijd was voorbij en Van Riet schoten zegevierde voor de tweede Meer strijd was er te beleven In de ValkenfHinlIie. svaar Jan Stenhuis, Egor. Rolf vonden Baumen en de zeilmaker Ulbe de Vries de ereplaatsen gingen verdelen. Stenhuls kwam de vierde plas op als een schijnbaar onoverwinnelijke figuur. Doorzien Rolf von den Baumen had het ln het eerste kruisrak niet zo best gehad en lag ongeveer vijfde. Alle spinnakers werden gezet en in een dolle plané sto ven «li- ..kalkbakken" naar hetnderste merkteken. Voortreffelijk doorzag de Kaagzei Ier de situatie. Rolf von den Baumen liet zich Iets afvallen en stak 'oen scherp naar hot r. eikteken, waar- loor hij In één klap dr'« olnatsen In zijn tak kon steken. Ulbe de Vries hield de ïounty In de gaten en won. D<- laveerrakken op Loosdrecht zijn moeilijk, vooral als men dc doorgangen noet passeren. I et kan dan gebeuren, lat «■«•li zeiler gewoon «Ie mist in gaat erwijl een ander, iets h«iger of lager ellend, het volle pond krijgt. Slag na tlag ging De Vries beter <-n kwam vöór Henhuis te liggen, die ook Rolf von den Bauinen kruisende niet kon bijhouden. Last but not least noemen wij Hellcmans lie een geweldige wedstrijd zeilde. Van af een .schijnbaar hopeloze dertiende ïlaats kwam de nerveuze Hellemans. ■ooral laverende, enorm naar voren, ïluijper «-n Van Hemmen die eerst de top hadden gevormd, moesten lijdzaam toezien hoe Hellemans zijn geweldige jpmars ten koste van hun ereplaatsen voortzette. LONDEN In tonden ls gisteren de loting verricht voor het toernooi om de I Europese tafeltennisbeker voor nutionole kampioenen. Nedloyd idt Amsterdam lootte lu de eerste ronde tegen CS Union Helmuth Haller en Duitsland heeft Parijs. Titelverdediger CSM Klausenburg de Oosteuropeanen tot een tientul 1 (Roemenië) werd vrijgesteld van de eerste ronde. DE EERSTE LOS ANGELES. Russ Hodge, de Amerikaanse tienkamper, die het afgelopen weekeinde tijdens de Coliseum Memorialatletiekwed- stryden in tos Angeles met een totaal van 8230 punten slechts vier punten onder het wereldrecord van zyn landgenoot Bill Toomey bleef, toonde zich by de prijs uitreiking ook nog in een ander opzicht een groot sportman. Toen Hodge de ereprijs voor de beste atleet kreeg uitgereikt, zei hij: „Ik geloof dat Ron Clark deze trofee verdient. Hij heeft in Europa al een groot aantal zwar.» wed strijden gelopen en ook hier had hy byzonder zware tegenstand. Ik geloof dat hy daarom het meeste recht heeft op deze beker." Direct daarop reikte hy de verbaasde Clarke de trofee aan. Ron Clarke, die de vijf en de lien kilometer won in respectievelijk 13 28.2 en 28.13.0 zei daarop: „Deze onder scheiding is mij meer waard dan welke andere. Het is de eerste er kenning. die ik krijg van >«en medeatleet."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9