Esso STOP'NTIJGER IN UW TANK! CHRISTELIJKE MOTIEVEN OP POSTZEGELS .EXTRA Rijk betaalt Rotterdam 21 miljoen Kielmannsegg heeft zich gerehabiliteerd Schitterend voor iedere figuur vrouw VS-piloot uit Noord-Vietnam ontsnapt rubriek voor Diepenhorst schaft inverdienregeling af ZATERDAG 23 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 VOOR TERREIN AHOYHAL ROTTERDAM (ANP) Het rijk zal de gemeente Rotterdam een bedrag van 21 miljoen gulden betalen voor 70.000 vlerkante meter grond by het Dyk- zigtziekenhuls bestemd voor het stich ten van gebouwen voor de medische fa culteit. Dit betekent een prijs van 300 gulden per vierkante meter. Verder heeft het rijk, zoals bekend. Rotterdam vijf miljoen gulden vergoed voor het vervangen van de inmiddels afgebroken Ahoyhal. Van deze rijksbij drage heeft de raad van Rotterdam reeds ruim 3,5 miljoen gulden bestemd voor de bouw van tijdelijke tentoonstel lingsruimten op het Heliport-terrein. Het restant, bijna 1,5 miljoen laat ruimte voor schadeloosstellingen aan organi saties, die reeds ruimten hadden ge huurd in het oude Ahoygebouw. De stichting tot exploitatie van dit gebouw heeft namelijk aan schadevergoedingen en rechtskundige bijstand een bedrag van 467.000 gulden moeten betalen. Fiets in trek als examengeschenk AMSTERDAM (ANP) Meer dan in voorgaande jaren is een nieuwe fiets als geschenk bij overgang of examen voor de schooljeugd uit de bus gekomen. Dit wordt door de fietsenhandel uit vrijwel geheel Nederland gemeld. Een verschijnsel dat volgens de Stichting fiets duidelijk onderstreept hoe men in het klassieke fietsland van Europa tot 'n herwaardering van de fiets is gekomen. Door de fietsenhandel wordt een en an der uit de aard der zaak gestimuleerd met de jaarlijkse leus: Op een nieuwe fiets naar de nieuwe school. Mening van Bonn Deelneming aan samenzwering BONN (IJPI) Het Westduitse minis terie voor Defensie heeft verklaard dat al hetgeen generaal graaf Johann Adolf Kielmannsegg vroeger over de Duitse Invasie van Polen heeft geschreven, allang is goedgemaakt door zijn deelneming aan de samenzwering van de officieren tegen Hitier op 20 juli 1944. Er is, met name in Nederlandveel kritiek op een dooi- Kielmannsegg in 1941 In Eisenach heeft de presentatie plaats gehad van de Wartburg 1000". De wagen heeft een drie- cilindermator van 991 cc, voorwiel aandrijving en een topsnelheid van 130 kilometer per uur. Kroonprinses Margrethe van Denemarken volgt bij de opleidingsschool van de Deense luchtmacht in Jonstrup op Sealand een opleidingscursus, na afloop waarvan zij ■luitenant bij de luchtmacht zal zijn. ITALIAANSE MODE I legende. Pegasus, die uit het niet tevoor schijn komt. of zoiets.. De bruid was na melijk helemaal gekleed in een nauw- I 1 1 1 sluitend collant van niets dan wit guipure goud Welt blinkt lAlleen haar hoofd was gewikkeld in meters O witte tule die ook overal heen zweefde; zeer speciaal. Voordien had deze zelfde Nu is het de tijd waarop elke vrouw een ontwerper ons vergast op cocktail-bikini schitterend figuur kan slaan. Al wie de minikleren, een minimum-badpak dat kans ziet om de nieuwe materialen te be-1 vanaf de plaats waar een badpak eindigt machtigen die wij hier In Italië hebbentot de knieën niets dan doorschijnende Alles zilver en wat blinkt bewonderd, kunnen volgende kleed gaan in goud en zilver vol lovertjes of gewoon In een materiaal dat uit een van de glinsterende metalen gegoten schijnt. Er zijn ettelijke laarsjes opgc" doken, onder meer bij Veneziani. die een collectie bracht om er de adem bij in te houden. De kleuren waren in verhouding met de andere materialen uiterst bestudeerd en van een klasse, die alleen maar stil kan doen zijn. Zij houdt van zeer zwierige ruime mantels met daaronder foudraal- kleedjes of andere met ruime kwikrokken De roklengte is daarbij niet zo laag als bij die anderen, maar door ruimte is het veel minder opvallen, vooral door de donkere kousen en hoge knielaarzen, die alles zamenvoegen. Veneziani. die zeer dankbaar gebruik heeft gemaakt van de metailmaterialen. ziet de vrouw van de toekomst later de maan veroveren. Gedecideerd stappen ze met de laaggehakte laarzen in een zil veren of gouden of witleren geheel. Op het hoofd, vastgehouden enmet een kin- riem, eën soort kolbak in duur bont. Boven het metalen-glanzende kleed heeft ze dan wel een bontjas nodig. Liefst in noordpoolwit, persianerbont of sibeline of lets van dien aard. Het einde van Lancetti's modeshow der het maanlicht op ruime binnenplaats jes scheen wel de vervulling van een kant is en bovenaan hetzelfde. Er zelfsprekend nog wel wat anders Kleuren in elke mode. Een hele reeks van de mooi ste kostuums. Wohveefsel, omkeerbaar of contrasterende tinten, turqoise op marine blauw of oranje en groen. Zeer veel tuniekmodellen die werkelijk een typische deze winter en kleedjes zonder mouwen. Scherp afgetekend met deze meer effen titen waren enkele van Ezo's regenmantels, die echt de Indruk lieten van de schildknapen uit de oude tijd. die de kleur van hun meester dragen Verschillende kleuren in verschillende ge richte strepen kwamen daarbij naast el kaar. Een model bnüwit. roestwit. mauve - rood bijvoorbeeld. Om erde donkerste dag bij op te fleuren. Enzo speelde onder met de rokken, waai* hij telkens schuin draagband in omkeerbare kleur vastknoopte als een soort schortje. Prinses Galitzyne. die zelf haar tekeningen ont werpt pakte ditmaal uit met een reeks van mozaïek en tegelbedrukkingen in ver wevingen die zelfs kenners met verbazing sloeg. Onder meer was er een prachtman- tel uit gemetaliseerd wit met goud ver weven materiaal dat wol bleek te zijn. Met deze dame kreeg ook het vinyl en andere gelakte materialen een buitenkans. Wij hebben het gezien in alle kleuren, bewerkingen en toepassingen. Het was dan ook een hele ontspanning wanneer het romantische nachtlinnen, kamer mantels en dergelijke geshowd werden. geschreven boek „Tanks tussen Warschau" en de. ..Atlantische Oceaan". Andere bla den hadden reeds in 1963 de aandacht op het boek gevestigd toen Kielmannsegg werd benoemd tot opvolger van generaal Hans Speidel als commandant van de grondstrijdkrachten in Midd-Europa. Kielmannsegg voegde zich bij het verzet, aldus de verklaring van het ministerie, toen hij het misdadige karakter van het nazi-regime onderkende. In augustus 1944 toen de nazi's nog bezig waren de deel nemers aan het komplot van 20 juli op te pakken, werd Kielmannsegg gegrepen en op het Gestapo-hoofdkwartier aan de Prinz Alberechtstrasse in Berlijn vast gehouden. Hij werd de maand daarop vrijgelaten maar door de generale staf ontslagen en naar het. front gezonden om zijn loyaliteit te testen. De divisie commandant kreeg opdracht een maan delijks rapport over zijn houding en ge drag op te maken en hem te degraderen of zelfs zwaar te straffen ingeval hij minder loyaal zou blijken te zijn. „Bovendien." aldus het ministerie, „stond Kielmannsegg in nauw contact met graaf Stauffenberg" Stauffenberg was de leider van het komplot en degene die de bom plaatste waarmee Hitler had moeten worden gedood. Hij werd terecht gesteld toen het komplot mislukte. Meer aktes bij l.o.-leerkrachten DEN HAAG. (A.N.P.Bjj het gehele lager onderwijs waren in 1965 60.200 onderwijzers werkzaam, niet meegerekend de vakonderwijzers Hiervan bezat 61% de hoofdakte (in 1960 55%). Tussen de cijfers voor mannen en vrouwen is er een groot verschil want 88% van de man nen en 31% van de vrouwen bezat de hoofdakte (1960 resp. 79 en 28%). Onder lageronderwijs wordt hier verstaan het g.Lo., het v.g.l.o.. het b.l.o. en het u.l-o. Audus blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek Het aantal bezitters van de hoofdakte loopt bij de diverse schooltypen nogal uit een: bij het g.l.o- nl. 54% van de onder wijzers. bij het v.g.l.o. 67%. bij het b.l.o. 62% en bij het u l o. 93%. Van de ruim 10.000 leerkrachten bij het u-l.o. bezat 31% de lagere akte Frans. 30% Duits. 37% Engels. 20% wiskunde en 25% handelskennis. Al deze percentages zijn. behalve voor wiskunde, in 1965 lager dan in de jaren 1960 en 1957. De lagere akten voor de talen komen verhoudings gewijs bij de u.l.o. meer voor bij de oudere onderwijzers (55 jaar en ouder) dan bij de jongeren. Per u l o.-onderwijzer be droeg het gemiddeld bezit aan u.l.o.-akten (de 5 bovengenoemde) in 1953 2.42, in 1960 1.71 en in 1965 1,60. Van alle leerkrachten bij het gehele lager onderwijs (60.200) zijn er ruim 2.800 die één of meer middelbare akten bezit ten. Hoofdzakelijk zijn deze verbonden aan het u.l.o. Verkiezingsdag gemeenteraden viel ongunstig DEN HAAG De opkomst van de kiezers bij de laatste verkiezingen op 1 juni j.l. voor de gemeenteraden is in het algemeen geringer geweest dan bij de verki°zingen voor de Provinciale Staten op 23 maart. Ook werd er ln meer gevallen bij volmacht gestemd. Minister Smallanbroek (Binnenlandse Zaken) gelooft niet, dat dit een gevolg is van een zich tot deze datum uitstrek kende vakantiespreiding. Hij wijt de keinere opkomst en het grotere aantal volmachten aan het feit. dat Pinksteren dit jaar op 29 en 30 mei viel, zodat een aantal kiezers op 1 juni nog met pink stervakantie was. Aldus antwoordt minister Smallen- broek op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Buehrmann (CHL1), die de vakantiespreiding de schuld wil de geven. De bewindsman ziet dan ook geen heil in vervroeging van de raads verkiezingen. Hij herinnert eraan, dat men in 1957 reeds tot vervroeging over ging ook al vanwege de vakantiesprei ding door te besluiten de maand juni zoveel mogelijk verkiezingsvrij te hou- Indonesië sluit laatste consulaat in China DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, heeft aan de pers meegedeeld dat Indonesië thans ook zijn laatste con sulaat in communistisch China, dat ln Peking, heeft gesloten MaJik noemde dat een logische maatregel onder de bestaande omstandigheden, waart)IJ het consulaat niet in staat is zijn werk goed te doen. SAIGON (UPI-Reuter) Volgens be trouwbare kringen in Saigon is een Ame rikaanse piloot van de marinevliegdienst uit Noordvietnamese gevangenschap ont snapt en veilig naar Zuid-Vietnam terug gekeerd. Hij is de eerste wie dit is gelukt. De jonge boeddhistische monnik die op een ontvangst In brand raakte, ls vrijdagavond in de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon aan zijn verwondingen over leden. De monnik, de 24-jarige „Thich" Hue Hong, heeft voordat hij stierf ver klaard dat iemand op de ontvangst van donderdag benzine over zijn kleding had gegoten en in brand gestoken. De Franse oud-minister Jean Sainteny. die kortgeleden als speciaal afgezant van president De Gaulle Hanoi bezocht, ge looft niet dat de Amerikaanse bombar dementen de weerstand van het Noord vietnamese volk zullen breken. Sainteny is vooral getroffen door „het buitenge- i aanpassingsvermogen van de Viet- szen in deze moeilijke tijden, de snelheid waarmee zij de door de Ame rikaanse luchtmacht verwoeste bruggen door bamboebruggen vervangen en de taaiheid die ze hebben gekregen doordat m oorlog gewend zijn geraakt, vooral de jongeren die nooit iets anders hebben gekend." i filatelisten; De laatste lijd worden door verscheidene postadministraties postzegels uitgegeven met christelijke motleven. Veront rustend is dit nog niet, omdat dit telkens nog geschiedt by de herdenking van belangryke ge beurtenissen of hi normaal jaariyks te verschijnen series. Wie nog niet met het verzame len van postzegels is begonnen, kan hier wellicht de aanleiding \inden om ermee te beginnen. Christelijke motieven op post zegels is een belangryk thema. Rerum Novarum ter nage dachtenis aan Paus Leo XIII, die in 1891 de encycliek Rerum In België verscheen de serie Novarum liet verschijnen. Het werd de aanleiding tot stich ting van tientallen arbeiders bewegingen op katholieke grondslag. Een nieuw tijdperk brak aan. dat van de christe lijke solidariteit. Op de zegel van 50 cent komt dit duide- «91 t%6 KfcuUK BfcUGtQUh lijk naar voren. Het is tevens bedoeld als hulde aan Paus Joannes XXIII, die in 1963 de encycliek Pacem in Terris uit gaf. Op de zegel van 1 Fr. zien wc Rerum Novarum in beeld gebracht. Een betere toekomst voor de jonge gezin nen: woningbouw, werkgele genheid en recreatie. De laat ste zegel in deze serie is de 3 Fr., die de titels draagt van verscheidene encyclieken, ie der voor zich de christelijke solidariteit uitsprekende en daarorh nauw met elkander verbonden. Het zijn de en cyclieken van Paus Leo XIII (1891, Rerum Novarum). Paus Pius XI (1931, Divini Redemp- toris; 1931, Quadragesimo An no» en die van Paus Joannes XXIII <1961. Mater et Magi stral 1963, Pacem in Terris». Op deze zegels is ook het pauselijk wapen van Paus Paulus VI te vinden, die zelfs domineert en typerend aan geeft. dat hij de lijn van zijn voorgangers .ook in dit pzicht, voortzet. Duizend jaar christendom vie ren. voor zover mogelijk, de katholieken ln Polen. Het Vati- caan heeft er een mooie serie aan gewijd. Op de zegel van 15 L. zien wij de eerste chris tenkoning Mieszko I en diens echtgenote Dabrouwska. Op de 25 L. Sint-Adalbei-t, de 40 L. Sint-Stanislaus, berei- ders van het Evangelie in Po len. De Madonna van Chesto- chowa en de Kathedraal van Warschau, reeds eerder op postzegels vereeuwigd, zijn af gebeeld op de 150 L. zegel, tezamen met het bekende klooster van Jarsagora. Op de laatste zegel, die van 220 L zien wij Paus Paulus VI te midden van het Poolse volk. Duizend jaar christendom in Polen was ook het thema van een herdenkingszegel, die de Verenigde Staten van Noord- Amerika uitgaven. Hij geeft de Poolse adelaar weer. Mont St.-Michel in Frankrijk viert het duizendjarig bestaan. Een zegel van 0.25 Fr. werd er voor uitgegeven. De aarts engel Sint-Michaël verslaat daarop de draak. Driehonderd jaar geleden werd Onze-Lieve-Vrouw uit geroepen tot patrones van de stad Luxemburg, die door hongersnood en pest werd geteisterd. Een fraaie serie postzegels doet daarvan spre ken. Op de 1.50 Fr. de Gou den Sleutel van de stad en de wapenschilden van Luxem burg en de prins van Chimay zoals deze door de dames van Luxemburg zijn aangeboden. De 2 Fr. toont het mooie in terieur van de kathedraal van O. L. Vrouw, die indertijd aan de jezuïeten toebehoorde De laatste zegel in deze serie, die van 6 Fr., geeft de Enge lenzuil uit genoemde kerk In Noorwegen bestond het Bijbelgenootschap 150 jaar. Twee zegels <0.60 en 0.90 ore» met het motief een opengesla gen bijbel met het Christus monogram, spreken hiervan. Tenslotte willen wij nog mel ding maken van de jaarlijk se serie in Zwitserland, de 1 Pro Patria. ook dit jaar in j het teken van de plafond- i schilderingen. voorkomende j »n de Romaanse Sint-Martin- kerk te Zlllis. De vlucht van de heilige familie naar Egyp te wordt daarin uitgebeeld. Op de zelge van 10 4- 10 rap- De droom van Jozef; op de 20 -J- 10 rappen, diens vlucht naar Egypte. Maria met het Kind Jezus en de ezel zien we op de 30 10 rappen en pen. De droom van Jozef; op de I- 10 rappenzegel. De eerste zegel van de Pro Patria is, zoals gewoonlijk, aan een an der onderwerp gewijd en dit maal uitgegeven ter nage dachtenis van de schrijver Heinrich Federer. Huma. Kon. paar bij prinses Armgard DIEPENHEIM (ANP) Koningin Juliana en prins Bemhard hebben giste- per helikopter een bezoek gebracht prinses Armgard te Diepenheim. De komst naar het kasteel Warmelo was bedoeld als een afscheidsbezoek aan prinses Armgard in verband met de vandaag beglmieiide vakantie van het ko ninklijk paar in Italië. Op het kasteel hebben koningin en prins de lunch ge bruikt. DEN HAAG. (A.N.P Naast de reeds genomen maatregelen die ten doel heb ben om tot een meer verantwoorde vast stelling van de rflksstudletoelagc te komen, heeft de minister van Onderwijs en We tenschappen, ln overleg met zijn ambtge- ADVERTENTIE) Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! aanbieding voor iedereen zolang de voorraad strekt: TIJGERSHIRT Ideaal voor sport, fiets, strand, vakantie, enz. 1. 2 maten 1.50 Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. A in Landbouw en Visserij, besloten Ingang van hel schooljaar septem ber 1967-1968 de zogenaamde Inver dienregeling af te schaffen. Deze regeling maakt het thans mogelijk om fn sommige gevallen voor terugbetaling aan de ge meente van studieschuld wegens verstrek te renteloze voorschotten te worden vrij gesteld door vtyf jaar beroepsuitoefening. De onderhavige regeling geldt momen teel voor alle functies bij het onderwijs en voor de functie van maatschappelijk wer ker. De inverdienregeling blijft echter van kracht voo rhen. die vóór 1 september 1967 een renteloos voorschot van het rijk heb ben ontvangen. De Inverdienregeling is ontstaan in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, toen een zeer groot gebrek aan werkkrach ten bestond en de overheid niet in staat was de functies bij het onderwijs finan cieel voldoende aantrekkelijk te maken, nians heeft deze regeling volgens de be windslieden echter in vele gevallen zijn bestaansrecht verloren, doordat de sala rissen aanzienlijk zijn verbeterd en op vele terreinen het gebrek aan werkkrach ten is opgeheven Daar waar dit laatste nog niet het g<- val is. rijst de vraag of de Lnverdlenrege ling de meest adequate methode is om ln bedoeld gebreken te voorzien. De bewinds lieden zijn van oordeel, dat dit laatste niet gezegd kan worden. De inverdienre geling verschaft Immers een groep werk nemers een salarisvoordeel, dat geen ver band houdt met hun arbeidsprestaties en is uit dien hoofde een ongemotiveerde bevoordeling ten opzichte van de werk nemers in dezelfde functies, die geen ren teloos voorschot van het rijk hebben ont vangen. Wervingspremie Ook als wervingspremie functioneert dc inverdienregeling volgens de bewindslie den niet bevredigend. De inverdienregeling neemt namelijk in betekenis toe. naar mate de studieschuld groter ls en ls dus ln het bijzonder een premie voor de mid delmatige student. Tenslotte is de inverdienregeling onvol doende selectief. Zij werkt evenzeer voor die functies, waarvoor inmiddels een ruim aanbod is ontstuan (b v. leraren geschie denis en aardrijkskunde en in de naaste toekomst vermoedelijk ook leraren ln de moderne tnlen). nis voor de functies waar ook thans nog een onvoldoende aanbod bestaat (b.v leraren nutuur- en schei kunde), aldus de bewindslieden Geen vordering in EEG-beraad te Brussel BRUSSEL (ANP) De EEG-niinls- ters van Landbouw hebben gisteren in Brussel vrijwel geen vorderingen kun nen maken met de voltooiing van do Europese landbouwpolitiek. Minister Bies heuvel It gisteravond na weer een volle dag van touwtrekken om Europese land bouwproblemen en een Europese groente en fniitverordening naar Den Haag ge- De Nederlandse delegatie blijft als enige verzet aantekenen tegen een ver hoging vun de Europese melkprijs (van 38 tot 39 pfennig). Vandaag zou hij ln Brussel terugzijn voor voortzetting van het overleg, waar bij behalve de door Nederland te hoog geachte melkprijs ook met name de re geling van de Europese markt voor groenten en fruit een ernstig struikel blok vormt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5