HOE DE MARINE REILT EN ZEILT DE GAULLE GENOEG AAN 10 UUR BONN A In nieuw museum te Den Helder Geen aandacht in Franse pers Vasthouden G. Jongejans is hoogst ongebruikelijk ■QXüEniH VLASVELD KLM huldigt op één na miljoenste passagier Hoe meer doden, des te meer communisten Amerikanen begrijpen ons karakter niet In vier grote steden politietekort 900 man Werving krijgt nieuwe aanpak VRIJDAG 22 JULI 1966 DE LE1DSE COUKAN'i Rechts boven: hoe een onderzeeër „met volle kracht vooruit" komt, wordt hier in het museum gedemon streerd door medebouwer en conser vator, luitenant-ter-zee Kneppelhout. -O- Links: dank zij de volle inzet van onder anderen luitenant-ter-zee C. J. Kneppelhout, die hier een museumstuk hanteert, kon het Helders Marinemuseum nu nieuw en grootser worden ingericht. (Van onze correspondent) DEN HELDER Nederland heeft er een uniek museum bij. In een voorma lig magazijn van „ligt-ontvlambare ar tikelen" in Den Helder, datefend nit 1826 en „Het Torentje" genaamd, is nu definitief het Helders marinemuseum gevestigd. Aan de opening van 't mu irum door de commandant der zee macht in Nederland, vice-ad mi raai L. E. H. Reeser is een intensieve ver bouwing van 't Torentje voorafge gaan. Het is het derde museum dat Ne derland op scheepvaartgebied bezit. De heide andere musea op dit terrein zijn het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam (met een collectie over de koopvaardij zowel als, in een wat minder rijke hoeveelheid, over de mari ne) en het Nederlands Historisch Scheepvaartmuseum in Amsterdam. „Het Torentje" heeft sinds 1826 ver schillende bestemmingen gehad. Nadat het aanvankelijk was bedoeld voor de opslag van licht-explodeerbare en ande re gevaarlijke artikelen, gold het in de laatste decennia voor de oorlog als een soort centrale bottelarij, dat wil zeggen als opslagplaats voor levensmiddelen die van hieruit wekelijks per handkar naar kleine marineschepen werden gebracht. In Het Torentje is een flink deel van de ruimte besteed aan de marinevoor lichting, aangezien het museum offici eel „Marinevoorlichtingsgebouw" is. Anderzijds wordt er een ruim overzicht in drie zalen gegeven van de ge schiedenis van de marine sinds 1830, fei telijk sinds de marine de titel „konink lijk" kreeg Cin 1815). Aan deze geschie denis kon in dit specifieke Marine museum aanzienlijk meer aandacht wor sen stilleventje schaftblikvan blauw-wit email uit een inmiddels grijs verleden, een stroopkannetje en een bamboehoed, die de marineman in de tropen droeg. den besteed dan in beide andere sea die in ons land op het gebied de scheepvaart bestaan. Het seum beschikt over een vrijwel comple te verzameling van voorwerpen en schil derijen uit de aangegeven periode. Het doel van het museum is tweele dig: het geven van voorlichting aan het eigen marine- )personeel, zowel als het geven van een indruk van het werk en het ontstaan van de marinetaken aan de mensen van buiten. Dat het museum een grote levensvatbaarheid zal hebben, is met name gebleken uit het indrukwek kend grote bezoek aan de in 1962 gehou den expositie „Honderdvijftig jaar Ko ninklijke Marine", die binnen zes weken bezocht werd door tienduizend mensen. Primitief I met belangstelling te bekijken. Integen deel, juist voor de leek is het «interes sant, te zien hoe de huidige marine is I ontstaan en hoe „romantisch", ofwel, in verhouding tot thans, primitief, de marine vroeger reilde en, letterlijk zeil- de. Juist waar de historie de nuchtere, koele zakelijkheid van een tenslotte op oorlog voeren gerichte marine weg- neemt, biedt de verzameling ook voor I degene, die zich mogelijk door de reële I betekenis van de „zeemacht" zou kun- i nen laten afschrikken, legio wetens waardige aspecten. Daar komt bij dat het volledig in ontwikkeling is en daardoor levendig blijft, mede omdat de conser vator steeds na enkele jaren zijn functie zal overdragen. Momenteel wordt het roer van het museum door de luitenant ter-zee le klas C. J. Kneppelhout in handen gehouden. De aan de marinevoorlichting gewij de zalen zijn dagelijks behalve in de weekends geopend. Drie zalen op de eerste verdieping zullen een wisselend karakter dragen. Er wordt naar ge streefd hier geregeld verschillende ten toonstellingen te organiseren. In de kantinerestauratie, met witge- plavelde muren, heerst een unieke stemming dank zij de plavuizen, de oor spronkelijke balken in het plafond en de van smeedijzer beslag voorziene deuren die uit het Provoosthuis in Amsterdam 'stammen. Tevens is er een bioscoopzaal met 105 plaatsen ingericht, waar de eerste tijd volgens het cineacsysteem de nieuwe, op 10 december in Rotter dam in première gegane mariniersfilm „Korps Mariniers" zal worden ver- (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Aan het bezoek van gene- raai De Gaulle aan Bonn hebben de dacht besteed. Sedert de reis van de generaal naar Moskou Is West-Duits- land niet meer in tel. Het bezoek, dat niet langer dan tien uur heeft geduurd, Het maar weinig tijd over voor serieuze besprekingen. De Gaulle ging er met een klein gezelschap heen. Hij was alleen maar vergezeld van eerste minister Pompidou en van zijn twee ministers Buitenlandse Zaken en Landsver dediging. In Bonn arriveerde hjj gistermorgen, bracht twee beleefdheidsbezoeken, eerst bij president Lübke en daarna bij zijn oude vriend Adenauer. Voor het dejeu ner had hij een gesprek onder vier ogen met Erhard. in de late middaguren was en gesprek tussen alle deelnemers, dat wil zeggen tussen De Gaulle. Erhard i Pompidou en de vier ministers van Buitenlandse Zaken en Landseverdedi- ging. Gisteravond om 9 uur zat De Gaulle al weer op het Elysée. In Bonn is over niet veel anders ge praat dan over de reis van De Gaulle naar Rusland. De Gaulle heeft gezegd dat hij naar Rusland is gegaan om een tebaar van ontspanning te maken en dat hij thans eenzelfde gebaar van Duitsland verwacht. Duitsland zal naar de opvattingen van De Gaulle iets moe ten doen om het wantrouwen van de Ruseen weg te nemen, bijvoorbeeld er kenning van de Oder-Nelsselijn. De her eniging van Duitsland tussen Oost en West komt dan later automatisch in or de, wel te verstaan: zonder dat de Ame rikaanse pottenkijkers zich er mee be hoeven te bemoeien. Dat is het bekende standpunt van De Gaulle. Van zijn kant heeft Erhard vanzelfsprekend niets kunnen en willen beloven. Eind septem ber gaat hij naar Washington voor een onderhoud met president Johnson. Voorzover de tijd het toeliet is toen ook gesproken over het blijven van de Franse troepen in Duitsland. Ook hier over zijn de meningsverschillen diep gaand. De Duitsers willen dat de Fran se troepen een geheel uitmaken met de geallieerde troepen in West-Duitsland. Met andere woorden: dat de integra tie, waaraan De Gaulle binnen de NA VO een eind heeft gemaakt, blijft voort bestaan in West-Duitsland. Dat doet De Gaulle natuurlijk nooit. Het heeft geen zin daarover lang te praten. Tien uur in Bonn waren voor de generaal meer dan genoeg. Kroongetuige in vcenmoorden vindt geen werk BRFDBURY (UPI) David Smith, de kroongetuige in het sensationele proces dat bekend staat als het veenmoorden- proces, heeft gisteren zijn tweede baantje in drie dagen verloren, omdat de fabrieks arbeiders niet met hem willen samen- Hij zou sinds het eind van het proces twaalf betrekkingen hebben gehad en ze alle om dezelfde reden hebben verloren. David Smith was kroongetuige in het proces, waarbij zijn 23-Jarige schoonzuster en de 28-jarige Ian Brady op beschul diging van het vermoorden van een 10- jarig meisje en een 17-Jarige Jongen, tot langdurige gevangenisstraffen werden ver oordeeld. Jayne Mansfield terug bij Mike Hargitay? SANTA MONICA (UPI) De film actrice Jayne Mansfield cn haar cx-eoht- genoot Mickey Hargitay hebben vermoe delijk het plan te hertrouwen, zo heeft de manager van Hargitay, Burton Green, bekend gemaakt. Volgens Green hebben Jayne en Mickey zich dinsdag in Westbury herenigd, waar bij de tranen overvloedig hebben ge stroomd. De ontmoeting vond plaats achter het toneel in een theater waar miss Mans- field optreedt in de musical „Gentlemen prefer blondes". Enige tijd geleden is Jayne van baar derde man. Matt Cimber, gesc^iden. Zij heeft vier kinderen: éèn man, Paul Mansfield, gttay. drie i Har- (Vervolg van de voorpagina betrekkingen tussen de twee landen te doen verslechteren Het hoofd van de afdeling West-Europa van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken Hsieh Li. die het besluit van de Chinese regering aan de heer Jongejans bekend maakte, verklaarde dat de Nederlandse regeling het Amerikaanse imperialisme al lange tijd op de voet volgt en een anti-Chinese politiek voert. Kort geleden. terwijl de jaarvergadering van het Internationaal Instituut voor Las techniek in Nederland werd gehouden, stond re Nederlandse regering oogluikend toe dat speciale Amerikaanse agenten op illegale wijze de leden van de Chinese delegatie benaderden om hen aan te ten tot verraad van hun land. Toen dit imperialistische plan mislukte aldus het persbureau ging de Neder landse regering vorige week dinsdag 19 juli zo ver om Li En-Tsjioe, de Chinese zaakgelastigde in Nederland, op ongerecht vaardigde w(jze tot ongewenst persoon te verklaren en hem te verzoeken binnen een vastgestelde tijd liet land te verlaten. Intussen heeft zij het vertrek uit Neder land van de leden van de Chinese dele gatie naar de lastechniekvergadering op ongerechtvaardigde wijze bemoeilijkt hen onwettig gedagvaard. Hierdoor w den de betrekkingen tussen China Nederland ernstig geschaad. Ongewenst De heer Hsieh Li vei klaarde voorts dat de houding van de Nederlandse regering in de hoogste mate onredelijk is en dat de Chinese regering niet anders kan doen dan de Nederlandse zaakgelastigde in China tot ongewenst persoon te verklaren. De heer Jongejans zal evenwel tijdelijk China niet mogen verlaten voordat de leden van de Chinese delegatie naar de jaarvergadering van het. Internationaal Innstituut voor Lastechniek veilig Neder land hebben verlaten. (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL VOOR.ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TEL. 30704 SCniPHOL (ANP) Wie KLM's mil joenste passagier geweest is in 1966 zal nimmer kunnen worden vastgesteld, hoe wel deze gisteren om vier uur, vermoede lijk In de machine uit Hamburg, op Schip hol arriveerde. Onze nationale luchtvaart maatschappij besteedde dit jaar namelijk speciale aandacht aan haar 999.999ste pas sagier, ook al in verband met bet feit, dat deze met de nieuwste aanwinst van de KLM, een DC-9, aankwam. Het wa^ de 23-jarige blonde mevr. Anke Dellin-Ketels uit Ga reling (West-Duits land), die door de gebiedslelder Schiphol van de KLM, de heer L. Lucas, feestelijk werd begroet. Verrast nam zij de cadeaus in ontvangst, die haar door het ANVV, het WV te Den Haag, de N.V. Luchthaven Schiphol en de vereniging van belasting vrije winkels op Schiphol werden aange- Het is twee weken eerder dan vorig jaar, dat de KLM haar 1.000.000ste passagier heeft geboekt. In 1959, toen de luchtvaart maatschappij haar 40-jarig bestaan vierde, noteerde zij voor liet eerst èèn miljoen passagiers. Dat in al die jaren de 999.999ste er naast heeft gegrepen was voor de KLM aanleiding om dit keer niet de miljoenste zelf in het zonnetje te zetten. Ongedwongen sfeer tijdens de barbecue, die het eilandengebied Curacao prinses Beatrix en prins Claus aanbood. Gisteren heeft het prinselijk echtpaar de reis voortgezet met een bezoek aan Bonaire. Vietnamese monnik in Nederland 5? UTRECHT (ANP) „Rood China de Verenigde Staten beweren weliswaar dat zij strjjden voor vrede en democratie in Vietnam, maar in werkelijkheid gaat het om een botsing tussen beide groot machten, die bang voor elkaar zijn. Daar bij vernietigen zij onze natie. \V(j willen niet het slachtoffer worden van de strijd tussen die twee machten, wij willen leven". Dit verklaarde gisteravond bij aan komst in Nederland de 40-jarige Zuid- vietnamese boeddhistische monnik Thich Nhat Hahn, die onder meer gesprekken met vertegenwoordigers van de Ned. protestantse kerken, kardinaal Alfrink, rabijn Soetendorp. leden van de Tweede Kamer, de P.S.P. en het ministerie van Buitenlandse Zaken op het programma heeft staan. Thich Nhat Hahn. die onder meer directeur is van het instituut van sociale wetenschappen aan de Van Hahnuniver- siteit in Saigon, redacteur van een voor aanstaand boeddhistisch weekblad en een van de bekendste dichters van Zuid- Vietnam, verklaarde naar Nederland te zijn gekomen niet als politicus, maar als vertegenwoordiger van de Ztiidvietna- mese boeren, die 90% van de bevolking uitmaken. Thich Nhat Hatln heeft In een verkla ring vijf punten genoemd, die kunnen leiden tot de oplossing van het Viet namese vraagstuk. Hierin dringt hij on der meer aan op het stopzetten van de bombardementen in noord en zuid en op een beperking van de militaire ope raties door V. S. en Zuid-Vietnam tot uitsluitend verdedigende acties. Gemakkelijk over te halen „Wij hebben al 25 jaar oorlog achter de rug', aldus de monnik. „De bevol king gelooft niet meer in schone belof ten. De boeren krijgen er genoeg van en zijn gemakkelijk over te halen tot steun aan het nationale bevrijdingsfront, dat beweert oorlog te voeren tegen de Amerikaanse „invasie". De boeren zijn eenvoudige mensen, die niets van de wereldpolitiek weten en die geen onder scheid maken tussen de aanwezigheid van de Fransen eerst en die van de Ame rikanen nu. Zij zijn gemakkelijk te be ïnvloeden door het bevrijdingsfront. Maar als zij het bewijs krijgen, dat de Amerikanen werkelijk vredelievend zijn at er niets te bevrijden valt, heeft het bevrijdingsfront geen vat meer op hen". Veel Vietnamezen, die zich bij het front aansluiten, zijn volgens de mon nik helemaal geen communisten. De oor log heelt echter een sterk psychologi sche inslag en, zo zei Thich Nhat Hahn, de Amerikanen begrijpen het Vietnamese karakter niet, maar het bevrijdingsfront wel. „Hoe meer doden er vallen, hoe er communisten er worden gecreëerd", voegde hij hieraan toe. De monnik stelde verder, dat de Zuid- vietnamese regering geen werkelijke macht heeft. Volgens hem wenst de be volking een volkomen onafhankelijke regering, die het gehele volk vertegen woordigt. Zeer religieus Op een desbetreffende vraag ant woordde de monnik, dat hij niet bang oor een communistische overheer sing voor het geval de Verenigde Staten zich uit Zuid-Vietnam zouden terugtrek ken. De Vietnamezen, zo zei hij, zijn boven alles zeer rèligieus en religie past niet in de communistisch* ideologie. Volgens hem vormen de communisten nog steeds een minderheid. „De Viet namezen willen alleen maar zichzelf zijn". Over een eventuele dreiging van de zijde van Rood-China zei hij. dat het volk van Vietnam in de geschiedenis al vaak heeft moeten vechten om te voor komen, dat het land een Chinese pro vincie werd en dat het dat weer zou Duitse vrouw bij botsing gedood (Van on re correspondent) DEN HELDER Fen auto-ongeval nabij Den Helder, waarbjj een Duitse per sonenauto, bestuurd door een predikant uit Oost-Friesland, in het Noord-Hollands Kanaal belandde, heeft gistermiddag het leven gekost aan een 53-jarige hulsvrouw. De predikant reed vanaf de Kooybrug de rijksweg op, waar een vrachtauto na derde Door de hevige botsing, die onver mijdelijk was. schoot de personenauto liet water van het kanaal in. De vrouw, de 53-jarige Mammen Tiitter. kon zich niet uit de auto redden, omdat de deur aan haar zijde door de botsing in elkaar was geramd Haar echtgenoot had zich aan een reddlnghaak, die door de gealarmeer de brugwachter was toegestoken om de auto naar de kant te trekken, uit de auto bevrijd. De auto v as daarna snel gezon ken. De vrouw werd levenloos uit de be schadigde auto gehaald, toen het voertuig door de vrachtautobestuurder samen met twee andere chauffeurs naar de kant was getrokken. GELDROP (ANP) - In Geldrop is de 17-jarige G. de Waal uit Eindhoven met z|jn bromfiets tegen een tegemoetkomende auto gebotst en gedood. ELST (ANP) Donderdagmorgen liep de 81-Jarige H. Hupkes uit Eist (Gld.) op de rijksweg over een zebrapad, waarbij hij waarschijnlijk een bus U'1 richting Nij megen nle' of te laat opmerkte. De be stuurder kon een aanrijding niet voor komen. De heer Hupkes werd overge bracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. UTRECHT. A.N.P.Een 45-Jarlge vrouw uit Dalfsen is vanmorgen om streeks kwart over acht met haar flets door een trein die van Leeuwarden op weg was naar Zwolle gegrepen. De vrouw verloor daarbij het leven. De beveill- gingsinstallatle van de overweg werkte normaal. De Zuidvietnamese monnik Rhich Nath Hanh gisteren tijdens'n persconferentie, die hij bij aankomst in Nederland gaf. Hij is een naaste medewerker van de boeddhistische leiders Thich Tri Quang en Thich Tam Chau. Hij wil met staande Nederlanders gaan spreken over Vietnam. Mevrouw Anke Dellin; niet de eerste de beste. (Van ome parlementaire redacteur DEN HAAG De politiekorpsen van de vier grootste genieenten van Neder land hebben tezamen bijna negenhon derd vacatures op grond van de om vang, die deze korpsen formeel mogen hebben. Het feitelijke tekort is veel gro ter. In antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid W. Thomassen (PvdA) heeft minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) nieuwe wervings campagnes aangekondigd. Op 27 juni was het aantal vacatures volgens de minister: Amsterdam 466, Rotterdam 145. Den Haag 217, Utrecht 36. Het gaat hier om het verschil tussen de organieke (dat is: toegestane) en de feitelijke sterkte der korpsen. De orga nieke strekte werd voor Amsterdam en Utrecht in 1960 reep 1964 het laatst ver hoogd. die voor Rotterdam en Den Haag in het begin der jaren vijftig De burgemeester van Den Haag heeft dezer dagen een verzéek om uitbreiding Ingediend, zijn collega van Rotterdam bereidt een dergelijk verzoek voor. Uit een overzicht over de lautste vier ja ren blijkt, dat de tekorten in drie van de vier steden vrijwel constant op hetzelf de niveau zijn gebleven. Alleen Rotter dam liep 130 man op het tekort in. De minister herinnert eraan, dat de feitelijke werving van gemeentepolitle- ambtenaren op het terrein van de ge meenten ligt. Het departement van Bin nenlandse Zaken ondersteunt deze wer ving door overkoepelende werkzaamhe den, onder meer bestaande uit de I vaardiging van een brochure en het ter van de raad. beschikking stellen van materiaal ten dienste van de werving. Deze overkoe pelende activiteiten zullen worden ge ïntensiveerd en uitgebreid. Minister Smallenbroek pleegt voorts overleg met z|Jn ambtgenoot van justitie om te komen tot een interdepartementa le commissie „werving 'en voorlichting politie", die zal adviseren over maatre gelen op landelijk niveau om het publiek een duidelijk inzicht te geven in de taak van de politie als orgaan en om begrip t.- kweken voor de taak van de individu ele politieambtenaar. "Deze commissie zal voorts moeten adviseren over alge mene organisatorische en materiële voorzieningen die de werving van lager personeel voor gemeente- en rijkspolitie kunnen ondersteunen en stimuleren. De commissie zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van het bestuur en van rijks- en gemeentepolitie en van deskundigen op het gebied van voor lichting, werving en selectie. Onbehagen bij raad voor jeugdvorming Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De raad voor de Jeugd- vorming heeft in een brief aan minister Vrolijk van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk blUk gegeven van on behagen over de „onbevredigende wijze waarop de raad sinds zijn Instelling in 1956 als adviesinstantie heeft moeten functioneren". In die brief wordt ook gezegd, dat enkele afdelingen van de raad hun werk willen beëindigen als hierin geen wijziging, komt. Minister Vrolijk heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid J. J. Voogd (P.v.d.A.) toe gezegd, dat hij, samen met staatssecreta ris Grosheide met de rand overleg zal plegen over een mogelijk structurele sa nering. alsmede over taak en werkwijze

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5