K BINNENHOF Middeleeuwse invloed bij de Romeinen PASTELTINTEN HEBBEN AFGEDAAN VOORSTEL SAIGON AAN REGIME HANOI Verblindende avondtoiletten Terugtrekken van troepen Personeel visserij ontslagen 5% 41/2% 4% 3.48% 3.24% CDU in Westfalen in zee met de liberalen Socialisten nu sterkste partij Opzwepende liedjes in Valkenburg verboden Felle kritiek Afrika op uitspraak van Hof Accountant van Arch N.V. jaar geschorst j DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JULI 19 (ADVERTENTIE) Van onze moderedactrice) De Romeinen waren sinds gisteren In volle actie ln hun diverse salons. Het gebeurde onder een grijze hemel en de zomerse tolletjes, waarmee ze „einde lijk" eens hoopten uit te pakken, kun nen keurig netjes In de kast blijven han gen. Het regende tussendoor pljpeste- len. We venvachten dat niet in Rome, maar de mensen hier zijn verrukt. Ein delijk eens wat afkoeling, jubelen ze. Dit is eigenlijk wel de sfeer om win terse collecties te bekijken, maar die zijn zelf alles behalve koud en winters. De kleuren blijven aan de helle kant. De pasteltinten zijn voorbij, teruggedron gen naar de luiermand, waaraan ze des tijds ontleend werden. Zwart en wit zijn zeer zeldzaam, dat hebben we de afge lopen maanden wellicht rte veel zien misbruiken in al "t op-artgedoe. Alleen zijn uit die periode nog overgebleven het perzikblond, de whiskytinten en het grijs. Hier en daar nog een toetsje bruin, doch ook zeer zeldzaam. Er waren prachtige wollen lakenweefsels, en wol len Jaguarmaterialen, die aan oude en kostbare tapisseriën doen denken, soms in somber aubergine tinten dan weer met naïeve rozen op donkere grond. En dan zijn er avondtoiletten, die werke lijk tot de weelderige goud- en zllververwezenlijkingen van de voorbije glorietijdperken der kei zers schijnen te behoren. Geweven uit manestralen, zoals in het sprookje Re pelsteeltje. Zelfs de nieuwste kousen ont snappen niet aan dat verlangen naar schittering en oogverblinding. Ze zijn verweven met zilveren en gouden me taaldraadjes. Het wordt een gespetter onder de korte rokken. Rokken: knieval De lengte van de rokken blijft dus de goede maat van de voorbije zomer be houden. Dat wil zeggen, zo, dat men de zoomval niet voelt, wanneer de knie ge bogen wordt. Maar nooit is zij hoger dan zowat 3 cm boven de knie. Onze ogen, hebben werkelijk yoga moeten doen. Bij de collectie van Valentino, moesten zij verspringen van korte rokken naar even korte mantels in tuniekstijl, met daar onder dan plots een lange broek. De lange broeken zijn zeer in trek bij be paalde ontwerpers en ze worden gedra gen met een bijzondere flair die afwijkt van wat we gewend zijn. Wij hebben, plastic toegepast gezien als schavotjes rond de hals, in vervan- ging van boorden. Dat was bij Marucel- li te Florence. Barocco heeft dat mate riaal aangewend voor hoeden, die eruit zien als krijtdozen: cilindervormig en langwerpig. Bij dezelfde ontwerper is er voorts veel synthetisch bont, iets langer dan teddy en in uiteenlopende kleur. Geen plastic of synthetisch materiaal, maar zeer kostbaar bont, op onvoor stelbare wijze versterkt met 't soepel ste 1- der in perzik-bloesemkleur voor nerts en vos, in roomkleur voor zeehond en otter en sneeuwwit voor 'n vossebont- vest met kap. Uitzonderlijk ook de an dere bontsoorten, die evengoed als jachtuitzet als voor wandelmodellen en minimanteltjes (zonder rok eronder) werden aangewend. Met als toppunt anttekeningen rond het Belasting verlaging «Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Terwijl de deuren van de Trèveszaal met zeven zegelen zijn gesloten, gonst het op het Binnenhof toch van de geruchten over hetgeen zich afspeelt in het beraad van de minis ters over de begroting van 1967. Dat is op zich een gelukkig verschijnsel, want het duidt op belangstelling voor een zuiver politiek gebeuren. Men kan in deze tijd wel horen beweren, dat de economische wetten niet door de politici met voeten getreden kunnen worden, omdat dat zich altijd wreekt,*feit blijft toch, dat de politieke beslissingen niet altijd parallel lopen met hetgeen eco nomisch wenselijk of soms zelfs nood zakelijk is. Minister Vondeling heeft reeds bij herhaling gezegd, dat ook een kabinet moet varen op een bepaald kompas, met name het Centraal Plan- i bureau, maar dat het toch altijd moge lijk blijft zich te vergissen. Bovendien: dezelfde economische omstandigheden kunnen, door politici van verschillende politieke overtuiging, tot verschillende maatregelen aanleiding geven. We behoeven daarvoor slechts te den ken aan 'n nu bijzonder actuele zaak als de belastingverlaging. Er is 'n oude stel ling, dat men tijdens 'n hoogconjunc- r de belasting hoog moet houden, terwijl zij als de zaken in het land minder goed gaan omlaag moet. Dan immers krijgt de bevolking weer wat meer armslag, stijgt de koopkracht en neemt de werk gelegenheid toe. De vraag is echter of van de ver schijnselen, die men op het ogenblik waarneemt, kan worden gezegd, dat zij de hoogconjunctuur, waarin we nu vele jaren hebben geleefd, ombuigen in de richting van een laagconjunctuur. Er is nog volop spanning op de arbeids markt. het aantal werkzoekenden is bijzonder laag, het aantal openstaande aanvragen om werknemers zeer hoog. Maar er zijn ook andere factoren in het spel: er zijn bedrijven, die de zeer forse stijging van de loonkosten niet meer kunnen bijhouden. Dat leidt vrij wel onherroepelijk tot een sluiting van ondernemingen die tot nu toe het hoofd net boven water hebben kunnen hou den. Men moet hierbij echter wel be seffen, dat dit by de loonexplosie van 1964 voorzien was. Ook het tijdelijk stopzetten van investeringen leidt tot verminderde werkgelegenheid en dus tot ontspanning op de arbeidsmarkt. Ook hier een te voorzien gevolg van weloverwogen maatregelen. Maar keren we terug tot de belas tingverlaging. Het is duidelijk, dat deze in 1965 niet in zijn geheel is doorge voerd, omdat het economisch eenvou dig niet kon: het zou de overbesteding tvaarin we nu toch zijn terechtgeko men, mede door andere oorzaken snel in de hand hebben gewerkt. De vraag is. kan het economisch op 1 januari 1967 dan wel? Het antwoord op die vraag kan bevestigend luiden, mits de normale loonstijging in het vol gende jaar niet opnieuw gaat uitschie ten boren de produktiviteit. Er zijn zelfs enkele redenen aan te voeren om te zeggen, dat zij ook om economi sche redenen moet doorgaan. In 1966 z\jn de indirecte belastingen niet onaanzienlijk verhoogd, niet op eco nomische gronden, maar omdat dei schatkist meer geld nodig had. Daar- tegenover zou slaan een verdere ver laging van de loonbelasting, een directe i belasting dus, via de spaarbrieven. Nu zonneklaar is geworden, dat men deze spaarbrieven wel kan vergeten, omdat i de Tweede Kamer er niets voor voelt, loopt de belastingdruk in totaal wel zeer sterk op. En als men dan weet.' dat aan nieuwe Indirecte belastingen in het volgend jaar nauwelijks zal zijn te ontkomen, dan is aan de economische juistheid van een dergelijke verlaging nauwelijks te twijfelen. Men wil bo vendien juist de druk der directe be-1 lastingen verlagen en die der indircc- te belastingen verhogen om ons land meer in de pas te brengen met de rest i van de E.E.G. Tenslotte is er het politieke motief. Er ligt een wet, door beide Kamers i aanvaard en dus volledig van kracht. In die wet is een datum opgenomen,' die iedereen in Nederland kent. Om- dat het gaat om een wet. is het van- zelfsprekend dat men er op vertrouwtJ dat zy ook wordt uitgevoerd. In feite gaat het bij deze zaak om de eerlijk heid in de politiek. Waar blijft 't ver- trouwen van de burger, als men van-1 daag een wet aanneemt en deze mor gen. naar believen, weer zou wijzigen.' zo hoort men rond het Binnenhof re- deneren. Tenzij het land in een nood toestand verkeert. Maar daarvan is gelukkig niets gebleken. I van luxe, briefkoffertjes overtrokken met breitschwanz en zo meer. Deze collectie van Fendi heeft ieder in verrukking gebracht en doen verge ten dat de avond ervoor (bij Valentino) gediscussieerd werd of een mantel uit echt occelot was dan wel namaak. Het was dubbel geweven gabardine met lot bedrukt. Bij Fendi was er geen twij fel dat de Jaguars echte jaguars ren. Spijtig voor de dieren, maar prach tig om naar te kijken. Om de eventuele draagsters te beschermen voor wie hen wil ontmantelen om een half miljoen te pakken te krijgen, kregen zij ringen met metalen kubussen aangehangen. Wel licht om eventuele belagers mee neer te slaan. Deze pracht-bontcollectle de voortzetting van een modeverzame ling. waarvan vooral de avond- er bruidstoiletjes ons in het geheugen zul len blijven hangen. Bij Sarli slechts twee kleuren: groen en geel. Het geel van warme oranjetinten tot zuurgeel en wit....voor niet minder dan zes bruiden, die allen een ander aspect vertoonden, De ene met lange sleep, de ander een kloosterlijk habijt, een derde in soort monnikspij, een vierde in alleen maar dunne, kanten bloemblaadjes. Een optocht waarbij de bruidsmars dui delijk op zijn plaats was. Veel middel eeuwse Invloed is er overigens ook bij gewaden die doen denken aan priester kleding van ruim vallende kasuifels, tot de bonnetten toe. Zo blijft er altijd nog iets voortleven zij het dan in de mode. Londense Couturiers: (Van onze moderedactie) .LONDEN In de door kristallen luch ters gedomineerde salons der koninklijke couturiers ln Londen, is dinsdag een ge voelige slag toegebracht aan het toilet met ruim boven de knie eindigende zoom. De Londense confectleontwerpers mogen het toilet voor het najaar tot ver boven de knie laten eindigen, niet zo de hof- kleermakers van koningin Elizabeth, die in hun collecties te dien aanzien een grote mate van terughoudendheid betrachtten. Norman Hartnell liet een halve knie zien. Hardy Amies de hele. maar dan ook maar net. En hij heeft zich gehaast erbij op te merken dat toiletten met dit facet „voor vrouwen, niet voor het meisje" zijn. Terwijl ln Londen de regen met bak ken uit de lieml viel, begon de 65-jarige Hartnell zijn show van gisteren met een loodkleurige keerbare mantel waaraan hij de naam „donderslag" gegeven had. Hoogtepunt van Hartnells collectie was een verblindende parade van avond toiletten, zo overdadig en ingewikkeld bestikt dat ze geluid maakten b. de presentatie. Hartnell heeft als concessie aan de poprage van het ogenblik zwarte lovértjes gezet op een lang zwart toilet waaraan hij de naam „disc jockey" verleende. Voor cocktailjaponnen zocht hij bij voor keur zijn heil in ragfijne kant. In het oog springende details aan Hart nells dagtoiletten waren fladderende pa nelen aan slanke mantels veel hel rood beverbonte opschik aan kraag en manchet. Amies bleek het te hebben gezocht in alles-in-enen. Hij nab een zwart-wit ge blokt wollen toilet, herhaalde hetzelfde materiaal in de garnering van de man tel. en paste schoeisel en hoed aan het ensemble aan. De japonnen van Amies waren envou- dige, elegante creaties. Zijn mantels wa ren nauw of, in bescheidener mate, vol ler, met swing ln de rug. Voor de avond was Amies in het decol- letee verder gegaan dan tot nu toe voor Britse couturiers betamelijk was. Niette min bleef een vergelijking met Parijs op dit punt niet te maken. SAIGON (UPI-Reuter) De Zuld- vietnamese regering heeft vandaag be kendgemaakt dat ze aan de Amerikanen zal vragen zich uit Zuid-Vletnam terug te trekken, als Noord-Vietnam bereid is zjjn troepen terug te trekken uit Zuid-Vletnam, en als hel nationale bevrijdingsfront (de Vletkong) wordt ontbonden. In de proclamatie stond dat als aan deze voorwaarden werd tegemoet gekomen, de bombardementen op Noord-Vietnam on middellijk zouden worden stopgezet. Intussen gaat de oorlog door. Twee Amerikaanse mariniersonderdelen van samen negentig man hebben zware ver liezen te incasseren gekregen bjj het af slaan van een aanval door Noordvietna- zelfmoordtroepen", ter sterkte van duizend man. De botsing had plaats ln erre noordwestelijke hoek van Zuld- Vletnam. Volgens een Amerikaanse woord voerder hebben de Noordvletnamezen weer zware verliezen geleden in gevechten in het gebied bij de grens met Noord-Viet- Brazilië krijgt lekediakens RIO DE JANEIRO (KNP) Twintig getrouwde Brazilianen tussen 30 en 40 jaar zijn in de provinciehoofdstad van midden-Bra/.lllaause provincie iz, Goiania begonnen aan een eer- -ursus van 2 weken, ter voorberei ding op hun diakenwijding. De oplei ding duurt 21 i jaar. In mei van dit janr hebben de vijf bisschoppen van de pro vincie Goyaz tot deze opleiding beslo ten. Het ls de bedoeling, dat de getrouw de diakens in parochies gaan werken, geen priester is. Zij zullen hun normale beroep blijven uitoefenen. Hun zielzorgelijke taak bestaat ln de geloofsverkondiging, het godsdienston derricht, het verzorgen van de woord dienst en de preek, het dopen en het >mmunie uitreiken. De Nederlander, mgr. P. Koop uit Hillegom, bisschop van Linz in het aangrenzende Sao Paolo is een van de grote promotoren van het gehuwde dia- konaat voor Brazilië. nam. Hij schatte dat 500 Noordvietnamezen waren gesneuveld in vijf dagen van ge vechten met Amerikaanse mariniers die aan een offensief bezig zijn. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam heeft verzekerd dat ten aanzien van krijgsgevangenen een humanitaire politiek gevoerd wordt. Het persbureau gaf de tekst van een korte boodschap van president Ho Tsji Minh aan de Ameri kaanse socialistenleider Norman Thomas. De tekst daarvan luidt: „Dank u voor uw boodschap. Ongetwijfeld weet u dat de politiek van de regering van de democra tische republiek Vietnam ten aanzien van vijanden die in de oorlog gevangen worden genomen een humanitaire is". Paus Paulus VI heeft vandaag een „vurig" beroep op de Noord Vietnamese leiders gedaan om de Amerikaanse ge vangenen te sparen en aldus „nog groter kwaad" voor de wereld te vermijden. De Paus deed zijn beroep in een toespraak tijdens de wekelijkse algemene audiëntie op zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo. IJMUIDEN (ANP) Het eens zo florerende rederij bedrijf D. Joh. Krijgers te IJtmiidcn verkeert in ernstige finan ciële moeilijkheden. Als gevolg hiervan hebben de opvarenden van de drie trei- lers, die de rederij nog in de vaart had. alsmede het walpersoneel. in totaal on geveer 60 man, ontslag aangezegd gekre- UTRECHT. De „Stichting Unie van Katholieke Studenten in Nederland" is het jaar 19661967 als volgt sa mengesteld: J. P. Huijg, praeses; H. B. M. de Lange, vice-praeses; mej. J. I.. van Nistelrooy, secretaresse binnen land: J. M. M. Ritzen. secretaris buiten land: J. A. M. Gooskens, secretaris pers publiciteit. De Rijkspostspaarbank biedt u 6 mogelijkheden voor veilig en vertrouwd sparen. Kies de spaarregeling en de rente, die passen bij uw eigen omstandigheden. it opzegging et opzegging Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 12 maanden Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 6 maanden BeleggingsreKeningen met opzeggingstermijn van 3 maanden Opneming binnen de opzeggingstermijn is altijd mogelijk. 372% Spaarbewijzen ingevolge de Algemene Premiespaarregeling J eugdspaarrekeningen Gewone spaarrekeningen Voor nadere inlichtingen Kunt u zich wenden tot ieder postkantoor en de RIJKSPOSTSPAARBANK Van Baerlestraal 27, Amsterdam, tel. (020) 7312 71 (Van onze correspondent Jan Bouwer) Dt'SSELDORF Zesenzestig leden van de 86 man sterke CDU-fractie in de op 10 juli gekozen nieuwe Landdag van Noordrjjnland-Westfalen. hebben gisteren na tweedaagse debatten besloten om de regeringscoalitie met de vrye democratische partij voort te zetten. Vijf fractieleden stemden voor een coalitie met de sociaal- demcraten, die de sterkste party in de deelstaat zqn geworden en nu 99 zetels in de Landdag hebben, vyftien fractieleden wensten, dat de CDU in de oppositie zou gaan en het mee-regeren met de SPD aan de liberalen zou overlaten (wat die overigens helemaal niet willen). Een hernieuwde CDU-SPD-coalitie zou in de Landdag op een meerderheid van slechts twee zetels kunnen rekenen. De volgende week zal de Landdag de nieuwe premier kiezen. De demissionaire minis- ter-prseident dr. Franz Meyers zal kan didaat van de CDU zijn, het zal echter tot een gevecht in de Landdag komen, aangezien ook de socialistische partijchef in Noordrijnland-Westfalen Heinz Kühn zich kandidaat stelt. Om dr. Meyers wederom premier te maken zal het nodig zyn dat alle leden der CDU-fractie hun stem .op hem uit brengen. Indien dat niet het geval is en gen i izcgtei weck. Dc rederij Krijger had zich helemaal gericht op de verre visserij in do IJs landse wateren en had daartoe in Duits land schepen aangekocht en laten ver bouwen. Zij is het slachtoffer geworden van dit experiment, dat zelfs met drie Jaar regeringssteun niet van de grond is kunnen komen. Ook blijken de schepen te duur te zijn om op de Noordzee een lonende besomming te kunnen maken. Bovendien hebben de schepen van de heer Krijger aanzienlijk minder aange voerd dan andere treilers. Er is nog ge tracht verbetering In de situatie te bren gen door vernieuwing van de outillage, maar een aldus uitgerust schip heeft tot nu toe geen succes gehad. Inmiddels zijn de schepen, waarin mil joenen zijn geïnvesteerd, ln luttele Jaren enorm sterk ln waarde gedaald, ondanks het lelt, dat ln Duitsland nog een aantel zusterschepen niet zonder succes in de vaart is. ook maar twee CDU'ers een blanco stem in de bus doen of niet in staat zijn de Landdagzitting bij te wonen, kan dr. Meyers niet worden herkozen. Indien de vijf CDU'ers die aan coalitie met de SPD de voorkeur geven over een verder regeren met de liberalen, zich van stem ming onthouden, kan Kühn toch tot premier worden gekozen. Kühn had de CDU in een regering onder SPD-leiding vijf van de negen ministerposten aangeboden. Hij had ver der toegezegd dat de deelstaat Noordrijn- land-Westfalen niet zou proberen om in de Bondsraad de vertegenwoordiging der deelstaten waarin Noordrijnland- Westfalen vijf stemmen heeft een politiek tegen de federale regering in Bonn te voeren. Verder had hij de garan tie gegeven dat in alle gevallen waarin het kabinet over deze of gene politieke beleidslijn geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, de deelstaat zich in de Bondsraad van stemming zou ont houden. Een verder aanbod had Kühn de CDU niet kunnen doen. Vele waar nemers in Bonn en in Düsseldorf geloven dan ook. dat het besluit van de fractie om niet met de CDU-SPD samen te gaan, onverstandig is en over korte of lange tijd moet leiden tot ontbinding van het landelijke parlement en nieuwe verkie zingen, waarin de CDU die blijkbaar met het hoofd door de muur wil een nog grotere stembusnederlaag te incas seren zal krijgen. (Van onze correspondent) VALKENBURG (L.) Caféhouder- te Valkenburg hebben met spoed 'tre; pertolre van hun hulsorkest uitgekamd en uit hun jukebox alle onkruid gewied Met onmiddellijke ingang had de bur gemeester het ten gehore brengen vai een aantal liedjes ln openbare lokalitei ten verboden. Het gaat om liedjes met een „opzwe! pend karakter of die aanleiding kunnu vormen tot aantasting van de goede ze den". Hiertoe worden gerekend onder andere de volgende liedjes: „Adriaan. „Irma la Douce, „Een van de melk boer", „Wat kan het raar lopen", „Sy- bille", „Schipper mag Ik overvaren" „Ammehoela", „De tango Argentijn", „En van je hiesa", „Schoorsteenveger „Sneeuwwitte boezem", „Het ABC „Vous permettez madame", „De gla zenwasser", „De moedervlek", „De de tango". In het schrijven aan de muziekver gunninghouders dringt de burgemees- ter verder aan op naleving van het slui tingsuur en op het voorkomen van ge raas, waardoor de rust van omwonen den op hinderlijke wijze wordt ge stoord. Indien mocht blijken, dat mee geen of onvoldoende gevolg geeft ai waarschuwing, zal 't sluitingsuur muziek een half uur worden vervroegt! tot 23.30 uur. Zonodig zal de verleende vergunning worden ingetrokken. Techniek belangrijker dan reclit Twee Nederlandse squadrons en een Amerikaans hebben dit jaar een N.A.V.O.-oefenwedstrijd boven West-Europa gewonnen. Op de foto df Nederlandse vliegers met hun trofee voor hun Starfightervan links naar rechts eerste luitenant Brouwers (322 sq.), kapitein Bezemer (322 sq.) en kapitein Van Gameren (323 sq.). 99 NEW-YORK. (U.P.L) Afrikaanse lidstaten van de Verenigde Naties hebben gisteren hun gal gespuwd over de uit spraak van het Internationale Hof van Justitie in I)en Haag over Zuidwest-Afri ka. Ze hebben evenwel niet aangedrongen op spoedmaatregelen door de Verenigde Naties om het beheerschapsgebled aan Zuid-Afrika te onttrekken Het Ethiopische ministerie van Buiten landse Zaken heeft üi Addis Abeba laten weten „met grote verslagenheid" kennis te hebben genomen van de uitspraak. Het ministerie voegde.eraan toe dat door ver werping van klacht die Ethiopië en Libe ria namens de Afrikaanse landen hadden ingediend tegen Zuid-Afrika het Hof er nie int is geslaagd de „onvervreembare rechten van vrijheid en onafhankelijkheid die do Afrikaanse bevolking van Zuldwest- Afrika toekomen, te waarborgen- „Onder de dekmantel van juridische technische kwesties zijn de Afrikanen door bemidde ling van een van de bestaande hoogste instituten voor menselijke rechtvaardig heid andermaal beroofd van hun waardig heid". aldus het ministerie. Roy Wllkins (V.S.), de directeur van NAACP. de nationale vereniging ter be vordering van de belangen van de negers, heeft dinsdag zijn spijt uitgesproken over het vonnis. Hij vond dat het Hof. „door het recht ondergeschikt te maken aan een juridisch-technische kwestie", zijn aan zien „onder de niet bevoorrechte volke ren in de wereld", niet vergroot had. AMSTERDAM (ANP) De raad van tucht van het Nederlands instituut I van accountants (NIVA) heeft de ac- I countunt van Arch n.v. als lid van het J instituut voor een jaar geschorst. De Vereniging Effectenbescherming 1 had bij het NIVA een klacht ingediend I waarin zij de accountant verweet de J van zaken bij Arch in Waasenaar niet I te hebben gesignaleerd. Ook was een en j ander niet in overeenstemming met de I jaarstukken, publikatles en uitlatingen. In zijn beslissing overweegt de raad j van tucht, dat de beklaagde gebrek aan begrip heeft getoond voor de eisen van t de beroepsuitoefening. Hierbij werd al' meest noodlottig gevolg genoemd emmissie, die bij een juiste voorstelling van zaken nooit zou zijn j

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6