PROEF MAX. SNELHEDEN OP NED. AUTOSNELWEGEN Van op 1800 postkantoren 250 zaterdag nog geopend Grondverschuiving bedreigt Agrigento Suurhoff tegen meer tolheffingen Veiligheids- gordels eventueel verplicht Mr. Prick gepolst als h.c. van Amsterdam Carrière in Nijmegen PTT-wijzigingen na 12 september Broodprijs moet 2.7 ct omhoog Nieuw beraad over Leuven Verdwenen marechaussee gegrepen WOENSDAG 20 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA H Van onze parlementaire redactie) 1>EN HAAG Minister Suurhoff (Ver keer en Waterstaat) heeft medegedeeld, dat per 1 september a.s. een proef zal aanvangen met maximum-snelheden op vijf autosnelwegen en zes andere rijks wegen. Minister Suurhoff vertelde de Eerste Kamer gisteren dit nieuwtje bij de voortgezette behandeling van zijn be groting en die van het rijkswegenfonds voor 1966. I Minister Suurhoff gaf toe, dat zich Jhans bij liet rijkswegenbouwprogramma tegenvallers voordoen vanwege het feit, dat destijds bij de opstelling van programma met te lage ramingscijfers inzake de kosten is gewerkt. „Ik wist niet, dat die ramingen fout waren", aldus de minister, die ook het woord „achter stand" in de mond nam Minister Suurhoff zag weinig heil in de suggestie van de C.H.U.-er Kranen burg om de wegenbouw in particuliere ten te geven en meer met tolheffin- te gaan werken. Ook voor particu- wegenbouwers is de geldmarkt lenteel zeer krap. aldus de minister, frolheffing wil hij tot enkele uitzonde ringsgevallen beperken. De minister be- fiadrukte, dat het Nederlandse volk in de komende jaren voor een goed wegen- MINISTER SUURHOFF Oeververbind in g Westerschelde nog niet verantwoord (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) is nog altijd het moment niet aangebro ken waarop de aanleg van een vaste oeververbinding over of onder de Wes terschelde uit oogpunt van rentabiliteit verantwoord is. Dit neemt niet weg, dat de aangevangen studies over liet meest wenselijke tracé voor een vaste oeververbinding zullen worden voortge- Minister Suurhoff zei gisteren in de Eerste Kamer, waar vorige wgek voor i vaste oeververbinding door diverse senatoren gepleit was, dat het gaat om i vele honderden miljoenen guldens I kostend project. Indien die vaste verbln- r ding er zou komen moet bovendien toch I nog één veerverbinding gehandhaafd - worden. Volgens minister Suurhoff valt niet te zeggen wanneef de studies over T; het tracé beëindigd zullen zijn. net de nodige offers zal moeten brengen. Op het gebied van de verkeersveilig heid wordt thans bezien of het gebruik van veiligheidsgordels in auto's verplicht moet worden gesteld. Men is thans bezig het effect van veiligheidsgordels te derzoeken. Minister Suurhof meent rigens dat het publiek meer om kom fort vraagt dan om extra-veiligheid. Het treffen van extra-veiligheidsvoorzienin gen door autofabrikanten is dan ook commercieel niet interessant gebleken. Vanwege de recent in het buitenland opgetreden problemen met Nederlandse caravanrijders zal worden overwogen volgend jaar een bijzondere voorlich tingscampagne te wijden aan het rijden met een caravan. Minister Suurhoff maakte voorts nog melding van aanzienlijke vertraging bij de bouw van een aantal spoorbruggen over het Amsterdam-Rijnkanaal. De brug in de lijn Amsterdam-Utrecht zal pas in 1967 in gebruik genomen worden, die in de lijn Utrecht-Gouda in 1969 en die in de lijn Amsterdam-Hilversum in 1971. Bezuinigingen In het kader van de algemene bezui nigingen op de rijksuitgaven zal Verkeer Waterstaat 55 miljoen moeten bezui nigen, waarvan 26 miljoen in mindering komt op de begroting van 1966. De be zuinigingen omvatten onder meer 6 mil joen op de post burgerluchtvaart, 15.2 miljoen op de post rijkswaterstaat (waar onder uitstel van werken aan de haven Schevenlngen tot een bedrag van 700.000.en 4.8 miljoen op de post Zuiderzeewerken. De Eerste Kamer aanvaardde beide begrotingen van minister Suurhoff zon der hoofdelijke stemming. De senaat ging ook akkoord met een wetsontwerp inzake de uitkeringen aan de provincies i Gesprekken in Den Haag en A'dam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het vermoeden, dat de Nijmeegse hoofdcommissaris van politie, mr, F. Prick (50) tot de serieu ze kandidaten behoort voor de opvolging van de ontslagen Amsterdamse h.c., de lieer Van der Molen, begint door re cente gebeurtenissen duidelijke vormer aan te nemen. Nadat de hoofdcommis- *aris van Utrecht voor een eventuele benoeming had bedankt, is de heer (ADVERTENTIE) Prick door liet ministerie van Binnen landse Zaken gepolst voor de functie van politiechef in de hoofdstad. Ook is contact geweest tussen mr. Prick en burgemeester Van Hall. Naar verluidt heeft de heer Prlck zich eveneens in 't Amsterdamse politiekorps georiën teerd. Mr. Prick is niet in Nijmegen gebo ren, maar wel getogen. Kort na zijn doc toraal examen werd hij er in 1940 ad junct-inspecteur van politie. Hij moest in 1943 onderduiken, werkte na de be vrijding bij het militair gezag en (als commissarisbij de rijkspolitie en werd in 1947 hoofdinspecteur in Heer len. Sedert 1954 is mr. Prick weer in Nijmegen, eerst als commissaris later als hoofdcommissaris. De heer Prick is voorzitter van de vereniging van hogere politie-ambtena- ren. Hij is voorstander van een natio naal politiekorps, waarin gemeente- en rijkspolitie worden samengevoegd. Al leen dan kan volgens hem de verkeers onveiligheid en de criminaliteit doel treffend worden bestreden. O.I.C. verstoord over onbegrip van Vaticaan LONDEN. (K.N.P.) De zestig miljoen tellende federatie van katholieke leken organisaties, die dezer dagen te Londen vergaderd heeft onder leiding vai Spaanse presidente mevrouw Bellosillo. heeft besloten haar werkzaamheden ker te concentreren op de nood in de wereld. Een versterking van de eigen bureaus zal in de komende vijf jaai voor de wegen. De minister zegde al het mogelijke te zullen doen on wet zo snel mogelijk in het Staatsblad geplaatst te krijgen. Nederland bereid tot hulp aan Indonesië DEN HAAG (ANP) De Nederlandse delegatie, die in Den Haag met een Indo nesische missie onder leiding van onder minister Umarjadi besprekingen heeft gevoerd, heeft daarbij medegedeeld, dat Nederland in beginsel zeer welwillend staat tegenover het Indonesische verzoek om nieuwe financiële faciliteiten. De Indonesische missie had in Neder land een tweeledige taak te vervullen: enerzijds dezelfde taak als waartoe de missie ook andere landen bezocht, name lijk het uiteenzetten van Indonesië's zeer moeilijke financiële en economische posi tie. op grond waarvan Indonesië mede werking vraagt tot uitstel van betaling van haar lopende schuldverplichtingen en tot het verkrijgen van nieuwe financiële faciliteiten; anderzijds het voortzetten van de besprekingen over de speciaal tussen Nederland en Indonesië nog open staande financiële vraagstukken uit hoofde van overheidsleningen. verlies van particuliere bedrijven en eigen dommen. Van Nederlandse zijde is medegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid is in multilateraal verband constuctief mede te werken aan het zoeken van oplossingen voor de commerciële schulden van Indo nesië en ook harerzijds in te stemmen regelingen tot uitstel van betaling die schulden. Ook Nederland heeft uit dien hoofde een belangrijk bedrag Indonesië te vorderen. 'X De mooiste ogen aan de Cöte d'Azur J966 behoren aan het meisje dat de Franse versie vertolkt van „Michèle" van de Beatles. Het is Danielle Denin, wier schAtterende kijkers het meest gezien werden bij de jury, bestaande uit Alphonse Boudard. Juliette Grêco, Claude Nougaro en Yul Brynner. DeSica beschuldigd van belastingontduiking ROME. (U.P.I.). De Italiaanse regis seur en acteur Vittorio de Sica is door de Italiaanse belastingen beschuldigd van ontduiking van de inkomstenbelasting tot een bedrag van 72.632.000 lire. De ontduiking is gepleegd, doordat De Sica waardevol bezit heeft verkocht aan een niet bestaande firma, zodat hij kon opgeven, dat hij geen goed bezat. De Italiaanse belastingen hebben een proces aangespannen om het achterstal lige bedrag alsnog op te vorderen. De Sica heeft zijn raadslieden laten ontkennen dat hij frauduleuze hande lingen zou hebben gepleegd. Hij heeft erop gewezen, dat hij in voorbije jaren trouw 800 miljoen lire aan belastingen heeft voldaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ingaande de komende herfst zullen op zaterdag nog slechts ln 250 van de 1800 postkantoren enkele lo ketten opengaan. De belangstelling voor de huidige openstelling op zaterdag is gering «lat iedere lokethandeling rm veel geld kost. Straks blijft de regel gelden, dat alleen zegelverkoop en behandeling van spoedzaken mogelijk is, r men kan door betaling van 50 cent zelf aan een handeling een spoed karakter geven. De 250 kantoren zijn gekozen, dat men op zaterdag t«»ch een postkantoor binnen redelijke af stand heeft. Ook op andere werkdagen zal de openstelling van de loketten in gaande 12 september aanstaande wor den aangepast aan de verkeersomvang. In de 5 jaren, dat 's zaterdag de lo ketten der postkantoren open waren voor de zegelkoop en spoedzaken, is van dit dienstbetoon slechts een gering, vaak nog afnemend gebruik gemaakt. Op ve le plaatsen kwam zelfs geen enkele klant. Daardoor stonden de kosten en de personeelinzet niet meer in verhouding tot het maatschappelijk nut. Theoretisch men vele postkantoren op zaterdag geheel kunnen sluiten, maar dat zou volgens de PTT een te grote beperking van het dienstbetoon betekenen. Daar om is besloten 250 kantoren, verspreid over het hele land, op zaterdag open te houden. De aanpassing van de loketopen stelling aan het verkeer op maandag tot en met vrijdag betekent voor 400 kanto ren een langere, voor 600 kantoren een kortere en voor 800 kantoren een gelijk blijvende openstelling. Deze nieuwe re geling houdt In: Een minimum openstelling van twee uur per dag (was voor de postdienst 1 uur, voor de telegraaf en telefoondienst Alle loketten gaan op de grote kan- B AKKERIJSTICHTING DEN HAAG. A.N.P.) De Nederlandse bakkerijstichting zou vandaag een gesprek over de broodprijs hebben met drs. W Drechsel, directeur prijzen bij het minis terie van Economische Zaken. Volgens de stichting zal de bakkerij gedurende de nog resterende maanden van dit jaar ren dabel kunnen zijn, als de broodprijs met 2.7 cent per 800 gram wordt hoogd. Over het gehele jaar 1966 genomen zal de rentabiliteit dan echter nog niet hersteld zijn. Ook daarover zal het gesprek gaan. De 50-jarige Japanner Kiyohisa Ohno ligt met zijn zelfgemaakte vlot gereed in de haven van Tokio om de Stille Oceaan over te zeilen. Bij windstilte maakt hij gebruik van zijn auto; de kracht van de motor vervangt dun de wind. Hij toil de V.N. een adres aanbieden, waarin hij pleit voor de wereldvrede. Tyfushaard in kruidenierszaak MAINZ (UPI) De gezoiidiieldsau- torltelten van deelstaat Rijnland-Palts hebben de oorsprong van een tyfusepl- demle in een kruidenierswinkel gevon den. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Mainz zei dat de ziekte die in verschillende plaat ten de vorm van een epidemie heeft aangenomen, veroorzaakt was door bacteriën in „een veel gekocht voe dingsmiddel". Hij wilde echter de naam van het produkt niet zeggen om geen paniek te verwekken. Wel deelde hij *"1 l ge- De samenwerking met het Vaticaan echter blijft een punt van vele en felle discussies. De OIC-afgevaardigden, die met de H. Stoel wensen samen te werken in de nieuw op te richten secretariaten voor het lekenapostolaat en voor de so ciale rechtvaardigheid in de wereld, waren zeer verbaasd dat zij op geen enkele manier vertegenwoordigd zijn in het „voorlopig comité voor lekenapostolaat". dat onlangs door de Paus werd opgericht en dat onder meer is belast met de voor bereidingen voor genoemde secretariaten voor lekenapostolaat. Over dit onderwerp heeft zich een bewogen debat ontsponnen tijdens de vergadering te Londen, in aan wezigheid van de secretaris van het voor lopig comité mgr. A. Glorieux van het pauselijk staatssecretariaat. Van de kant van de katholieke werk gevers werd het voorstel gedaan een dele gatie uit de OIC te benoemen, die zou spreken met de pauselijke commissie om te bewerken, dat de stem van de katho lieke lekenorganisaties zou worden ge hoord. Andere delegaties gingen nog ver der en uitten htm wantrouwen jegens de pauselijke commissie. Zij stelden dat de oprichting van een secretariaat voor de sociale rechtvaardigheid wel eens kon uit lopen op een bedreiging van het leken apostolaat. Anderen zagen er een poging in om het lekenapostolaat van nu te ver delen. BRUSSEL (KNP) Teneinde moeilijkheden bij de Leuvense univer telt nader tot een oplossing te brengt hebben de Belgische bisschoppen nieuwe adviseurs bij het curatorium be noemd, twee Vlamingen en twee Wat Duizenden in paniek gevlucht AGRIGENTO (U.P.I.) In Agrigento p Sicilië hebben gisteren 5000 mensen I als gevolg van een j Zij moeten in nauw overleg met de bisschoppen concrete planen uitwerken om de volledige autonomie van de bei de talensecties van Leuven verder uit te werken. Bovendien hebben de bis schoppen een nieuw hervormingsplan goedgekeurd, dat de autonomie van beide taaisecties tot stand zal brengen. Insiders achten het zeer wel mogelijk dat de besluiten van de bisschoppen een poging zijn de impasse te doorbreken en de Vlamingen toch hun zin te geven Leuven van Franse invloeden te zuive ren. Hoewel de bisschoppelijke besluiten, waarvan de inhoud geheim wordt gehou den, alleen maar concessies doen ver moeden. meent de „Gazet van Antwer pen" toch dat de beide Vlamingen in de topleiding van de universiteit, prof. Lee mans en prof. De Somer, de komende drie jaar de kans zullen krijgen de Vlaamse eisen tot voledige scheiding der Franse en Vlaamse secties tot «tand te brengen, die hopelijk in het ge heime hervormingsplan zijn neergelegd. ier I 1 he- de moeten ni grondverschuiving die een kwart van op een heuveltop gelegen stad dreigt vernietigen. I gebied zes vierkante kilometer groot. Men heeft proberen vast te stellen wat ver nield is en wat nog kan worden versterkt. Illegale vissers bij Denemarken aangehouden HANDELING ZONDER SPOED KOST 50 CENT EXTRA toren open om half negen. Tot dusver gingen de loketten voor geldverkeer open om half negen „die voor postzegels om 8 uur. Tussen 8 uur en half negen wer den vrijwel geen zegels verkocht); Er blijft variëteit in de openstelling der kantoren, maar overal zullen zij open zijn van half twaalf tot half twee van twee tot drie uur (afwijkingen bij postagentschappen wegens winkelslui ting uitgezonderd); Alle loketten voor gelddiensten sluiten om drie uur. Dit betekent alleen wijzi ging voor de postinrichtingen ten plat- telande. De geldloketten van de stads kantoren gaan nu ook al om drie uur dicht. Na drie uur kan men nog wel te recht voor spaarbanken en spoedhande- lingen. Op vrijdag blijft de openstelling voor alle geldzaken tot sluitingstijd ge- De huizen in liet zuidwestelijk stadsdeel, ib aar de structuur van de grond door bodemerosie is verzwakt, schudden op hun |j flatgebouw grond vesten. Twei ESBJERG (Ritzau) Een Neder landse treiter is gisteren ter hoogte van oe aan de zuidwestkust van Dene marken door een Deens inspcctievaar- die Tri I lu,K aangehouden en opgebracht naar de aanbouw waren stortten in; in andere I haven van Esbjerg. De schipper zal zich huizen en gebouwen werden grote BCheu- woensdag zichtbaar. Duizenden inwoners vlucht ten in paniek naar veiliger oorden. Acht personen, die een zenuwschok hadden op gelopen, moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Niemand liep echter ver wondingen op. Het bedreigde stadsdeel werd onmiddel lijk afgegrendeld. Andere bewoners van de stad werden gewaarschuwd dat het niet onmogelijk is dat ook zij hun woningen zullen moeten verlaten. Deskundigen hebben daarna een onder zoek ingesteld ii\ het bedreigde stads gedeelte. Volgens een schatting van prof. Giuseppe Floridia. een geoloog verbonden aan de universiteit van Palermo, is het nor de rechter moeten ver antwoorden voor illegaal vissen in Deen se territoriale wateren. Het Inspectievaartuig van de Deense marine moest bij wijze van waarschu wing 'n mitrailleursalvo Pasen om de „Jan Gerrit" te laten bijdraaien, nadut op een vlagsein niet was gereageerd. De schipper van de opgebrachte vissers boot is Gerrit Jan Visser uit Wierlngen. De lading bestaat uit vierhonderd kilo garnalen. Volgens de commandant van het Deense inspectievaartuig is de be wuste treiler al meermalen in de buurt van de Deense wateren gesignaleerd en bij die gelegenheden gefotografeerd. GEHARREWAR OVER LOON EN SPAARLOON IN 1967 UTRECHT (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentralen heeft In een brief aan de werkgeversorganisa ties en de. ministerraad zijn ernstige be zorgdheid uitgesproken over het lange uitblijven van een officiële reactie van werkgeverskant op de reeds medio mei door de vakbeweging overgelegde nota over het in 1967 te voeten loonpo litieke beleid. Het overlegorgaan zegt in deze brief onder meer: de ervaringen met het loonpolitieke (overgangs)systeem ei ln bepaalde opzichten minder gunstige ontwikkeling van de Nederlandse econo mie brachten het overlegorgaan ertoe een aantal maatregelen te bepleiten, die enerzijds zouden kunnen bijdragen tot herstel van het evenwicht tussen de be stedingen en de nationale produktie en anderzijds een alternatief zouden bie den voor het in 1967 te hanteren loon politieke systeem. Een van de maatre gelen betrof de invoering van 'n „spaar- De centrale werkgeversorganisaties zeggen met verwondering te hebben ken nis genomen van de brief. „Het be treft", zo zeggen de werkgevers, „i stellen die in mei j.l. door de vakcen tralen in de stichting van de arbeid aan de orde zijn gesteld. Hierop is toen van werkgeverszijde een reactie even eens ln de stichting toegezegd. Boven dien is van werkgeverskant voorgesteld eind augustus een vergadering van het bestuur van de stichting van de arbeid hiervoor te beleggen. De voorstellen van de vakcentralen zijn ingrijpend en maken zorgvuldige bestudering en in tern beraad noodzakelijk. Zij zijn im mers gericht op vrije loononderhande lingen gecombineerd met gedwongen sparen". De heer Kloos tekende hiertegen aan: „Van werkgeverskant is officieel '(een enkele suggestie gedaan voor een ge' sprek over de door de vakbeweging in gediende voorstellen met betrekking tot het loonpolitieke systeem voor 1967". Verpleegster met Speek geconfronteerd CHICAGO (Reuter-AFP) De Phi- lippijutte verpleegster Coruzon Amuruo, enige overlevende van het drama «lat vorige week In Chicago acht verpleeg ster» het leven kostte, is gisteren ge confronteerd geweest met de van mas samoord verdachte Richard Speck. Volgens kranteberichten zou het meis je zonder aarzeling hebben verklaard dat Speek de man is d - donderdag een verpleegstershuis binnendrong en acht harer collega's vermoordde. Het «pen- baar ministerie wilde deze berichten niet bevestigen. Bij de verwondingen die Richard Speck zichzelf heeft toegebracht is In fectie opgetreden waardoor zijn toestand na de mislukte poging tot zelfmoord iets ia achteruitgegaan. de zeer kleine, sluiten om 6 uur. De stadskantoren krijgen in het algemeen de openstelling van het hoofdkantoor, waaronder zij ressorteren. met dien verstande dat 't slultingstijdstip 5 uur blijft. Uitzonderingen vormen de sta tionspostkantoren. Deze blijven tot 7 uur open en die te Den Haag. Amsterdam, en Rotterdam zelfs tot 9 uur 's avonds. De loketten voor telegraaf en telefoon zijn op dezelfde uren open als die voor de post. Dit betekent vooral voor klei nere kantoren een verslechtering, doch er staat tegenover dat men per telefoon dag en nacht telegrammen kan opgeven en dat er overal telefooncellen zijn. Het afleveren van telegrammen staat los van loketopenstelling. De PTT verwacht niet, dat door de wijzigingen langere wachttijden voor de loketten zullen ontstaan. Zij grondt dit op de ervaring op de honderden kanto ren. waarvoor de nieuwe regeling al geldt en waar dus straks niets wordt ge wijzigd. De loketmechanlsatle en het grote aantal postzegelautomaten heeft de wachttijden reeds gunstig beïnvloed. Overigens is er, bij bijzondere plaat selijke omstandigheden, de mogelijkheid om van het algemeen schema af te wij ken. Frank Sinatra weer getrouwd LAS VEGAS (NEVADA) (UPI) Crooner-acteur Frank Sinatra te gister avond in de woning van de directeur ran het Sands Hotel In Las Vegas, Jack En- tratter, in de echt verbonden met Mla Farrow, de ster fcn «ie televisieserie .Peyton Place". Frank Sinatra is 50 jaar en aan ztjn derde huwelijk toe: Mia Farrow daaren tegen is 21. Als getuigen bij het huwe lijk zijn opgetreden de filmproducent William Goetz en zijn vrouw. Het hu welijk werfd gesloten door rechter Wil liam Compton van het district Court van Nevada. Onder de aanwezige vrienden was de komiek Red Skelton, wiens vrouw Georgia eerder op de dag in het Sands Hotel per ongeluk een schotwond ln de borst had opgelopen, toen een op een nachtkastje liggend vuurwapen afging. Mevrouw Skeltons toestand is bevredi gend. ADVERTENTIE UW EXTRA m, CILINDER f| Esso Extra Motor Oil houdt uw mo tor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt met een extra cilinder MET ESSO BENT U BETER UIT! (Van onze correspondent) DEN BOSCH. In Vlissingen is de 23-jarige marechaussee H. A., gestatio neerd te Roermond, gegrepen, toen hij per boot de wijk wilde nemen. De man was sedert maandag 6 juni spoorloos verdwenen. De avond tevoren had hij met zijn auto een bromfietser aangere den. die ernstig gewond raakte. Met gedoofde lichten reed H. A. door, zon der zich om zijn slachtoffer te bekom meren. Een taxichauffeur reed hem echter klem. Met 500 gulden op zak ver dween hü de volgende dag spoorloos. De man, afkomstig uit Breukclen, is in middels ingesloten in het paleis van Justitie te Den Bosch. Hij zal zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden wegens desertie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5