Zwaar noodweer hield ook huis in Leiden en omgeving VERKEER IN BINNENSTAD GISTEREN ONTWRICHT DOOR RALLY-RIJDERS VOLGENDE WEEK WEER DE VOORSCHOTENSE PAARDENMARKT WATERLOOS-MOLEN IN RIJPWETERING GAAT WEER DRAAIEN Défilé langs alle burgervaders van statensteden POLDERS IN Z0ETERW0UDE EN NIEUWE WETERING ONDERGELOPEN Grootse stapelloop in Kaagdorp ITALIAAN MAAKTE HET TE BONT Bliksem trof huis in Oegstgeest Duits jongetje aangereden op zebra-pad Wielrijdster liep flinke verwondingen op bij aanrijding PAUZE Noodweer veroorzaakt flinke kettingbotsing op Rijksweg 4a PUNT NIEUWE PAROCHIEKERK IN OUDE-WETERING GEREED Grote materiële schade WOENSDAG 20 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZO'N STAD IS LEIDEN. „Je moet ergens enthousiast voor kunnen zijn, je kunt toch niet alles aan het verkeer opofferen". Het lid van het Leidse politie corps wist het nog glimlachend te vertellen en voegde er onbewogen aan toe: „Tja, het zal wel een stief kwartiertje duren voordat de boel hier weer op gang is, maar het komt toch immers altijd weer in ordeHij doelde op de complete verkeerschaos die gister middag Leiden tot een onneembare stad voor automobilisten maakte. Verkeersagenten lieten met snerpende fluitjes, om boven het getoeter uit te kunnen komen, de nietsbegrijpende autobestuurders de vreemd ste routes rijden, om ze uit de buurt van de Beestenmarkt en het Schuttersveld weg te houden en dat allemaal voor de zgn. „Staten- tocht", een begrip in sommige rally-kringen. Ze liepen gistermiddag in gestrekte draf over het Rapenburg, de rally-rijders van het fanatieke soort. In plusfours en met (alpino)petje haastten ze zich naar de universiteit om daar een stempel op hun routekaart en het boekje „Zo'n stad is Leiden" te krijgen. Het minder fanatieke slag rijders probeerde de strekking van het boekje aan den lijve te ervaren en ging zich verpozen in de Hortus, terwijl anderen voor de universiteit hun tank vulden, voor het hoogtepunt van de statentocht, een défilé van alle deelnemers, langs alle burgemeesters van de statentochtsteden. men de overige burgervaderen de Nieuwe Beestenmarkt op, om zich ieder achter het eigen wapen, op een plankier op te stellen. Het werd even wapentje verwisselen, maar tenslotte stond iedereen voor het juiste schild te blikken naar Leidens stadscentrum, van waaruit de rally-rijders te voor schijn móesten komen. Jaarlijkse herdenking van historische gebeurtenis gehouden, voor molen „De Valk". De Statentocht zelf vindt z'n oorsprong in de herdenking van een historisch feit, in 1572 hielden de vertegen woordigers van de twaalf voormalige statensteden in het geheim een zgn. „Vrije Vergadering", een belangrijke stap naar de onafhankelijkheid, om dat er op deze bijeenkomst werd be sloten om onder leiding van Prins Willem van Oranje in verzet te tegen de toenmalige Spaanse gezag hebber Deze historische gebeurtenis wordt 's zomers door de Statenleden nog uit voerig herdacht. Het waarom wordt de deelnemers aan de Statentocht in een folder uit de doeken gedaan, zodat zij op de hoogte zijn en zo kon het dus gebeuren, dat in de vroege ochtend van 19 juli zo'n 300 auto's met 1200 inzittenden uit twaalf steden, te weten Dordrecht, Gorinchem, Oudewater, Gouda, Haarlem, IVJonnickendam, Edam, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Alkmaar en Leiden (met 10 deelne mers) zich railly-klaar maakten en „en route" gingen, terwijl de organi satoren, de Automobile Sport Club „De Merwerijders" met goedkeuring van de K.N.A.C. en R.A.C. „Zuid" een oogje in het zeil hielden. V.V.y. stempelpost r\E ECHTE railly-rijders, die met U verbeten gezicht de stempelposten belegerden, de rally-rijders-in-de-dop, die deze statentocht zagen als oefe ning voor grootsere toeren in de toe komst en de vaders en moeders, die hun wagen hadden volgeladen met op lollies-sabbelend grut, zij allen deden tenslotte Leiden aan, waar de V.V.V. hen vriendelijk ontving, hen een vaantje met het Leidse wapen overhandigde en de kinderen een lol- lie. Zo was het in elke statentochtstad al gegaan, de controlestempel ging ver gezeld van een vaantje met het stads wapen en een verrassing in de vorm van een glas, kaas of monsterflesje jenever. Een kleine pauze stelden de deelnemers in staat om in Leiden hun auto van alle veroverde vaantjes te voorzien en zich langzaam naar de molen „De Valk" te begeven. Qrpot enthousiasme enthousiast. Er werd van harte ge wuifd. De notabelen achter de schildjes zwaaiden met een sigaar in de ene hand monter met de andere hand naar de deelnemers, die in levensge vaarlijke toestanden uit hun grotere of kleinere auto's hangend, dit gebaar drievoudig beantwoordden. Naarmate er meer vlaggenschepen waren voortgegleden, verflauwde het gewapper van de handen achter de schildjes meer. De onverdroten arbeid van de Konniklijke Militaire Kapel onder de zeer bezielende leiding van de tambour-maitre hield de animo er echter toch wel in; bovendien kende de uitbundigheid van de rally-rijders zelf geen grenzen. Dit dorpse festijn, dat aan zo menig Leidenaar voorbij was gegaan, ging na de laatste auto, als een kaars, licht sputterend uit. Ontwapend begonnen de burgemees ters onderling een keuvel, hun schild jes eenzaam op Leidens Beestenmarkt achterlatend. snier van de „schade", die zij hadden berokkend. Zij belandden in eindeloze rijen auto's, die niet naar rechts of links konden. „Ach ja, je moet ergens enthousiast voor kunnen zijn", klonk het na in onze oren. En och de rally had Leiden, nietr tie "Leideftaï-en, Want die wisten nergens van, veel goed gedaan. Menig rally-rijder beloofde met het boekje „Zo'n stad. is Lei den in zijn handen hier nog terug te komen De volgende week staat in Voorscho ten het paard in de belangstelling. Het hoogtepunt zal zijn de uit 1200 stammen de paardenmarkt op de Voorstraat op donderdagmorgen. Zeer belangrijk is ook de Kortebaandraverij in de middag en de demonstratie carrousselrijden en stoelendans zaterdagmiddag verzorgd door de manege Van Zeist en Jeugdrij- school New Forrest. Rond deze grote activiteiten draaien de molens van de kermis, die reeds woensdagmiddag ge opend wordt, volgens traditie door de Ouden van Dagen en de (weeskinde ren van Nieuw-Voordorp. Voor stoere mensen bestaat gelegenheid de krachten te meten met het aloude koekslaan en wie het allemaal „te gortig" maakt, die loopt kans ingesloten te worden in het schandblok tussen de kruisen van de enige kruismarkt van Nederland. Het is met die Voorschotense paar denmarkt raar, dat men de geboorteda tum niet kent. Vast staat, de Vlaardln- gen, Valkenburg Z.-H. en Voorschoten omstreeks 1200 ieder een grote jaar markt hadden, bestemd voor de wijde omgeving. Wie de oudste markt heeft, is niet bekend. Valkenburg heeft het zichzelf eerst waar gemaakt en tracht het de andere thans waar te maken, dat het de oudste rechten bezit en dit recht heeft het zelfs in steen laten uithou wen en zo staat in Valkenburg aan bei de zijden van de gemeente een monu ment voor de oudste markt van Neder- „Helemaal niet belangrijk", zegt de heer P. C. Kraayeveld, in het dagelijks leven hoofd van de centrale boekhou ding, maar in deze dagen promotor van de Voorschotense paardenmarkt: „Be langrijk is welke markt levensvat baarheid bevat en welke markt er thans een functie vervult en dat is Voor schoten". Dat deze functie er zeker wel is, verzekert de heer H. Boekhout, die als veeverloskundlge en paardenkenner bij uitstek, alle markten van het land afreist en constateer dat vele handela ren graag Voorschoten bezoeken, om dat hier kooplustige particulieren zijn, die door middel van hun vertrouwens mannen paarden willen kopen voor ont spanning. Burgemeester L. de Kool zal donder dagmorgen om 10 uur de festiviteiten officieel openen en aan het begin van de markt het grote houten kruis plaat sen ten teken dat Voorschoten als enige in het land een kruismarkt heeft op welke markt de lange, arm van de po litie te kort zal blyken volgens een heel oud recht. Maar op de markt loopt iedere boosdoener de kans ook gestraft te worden volgens de in 1200 geldende maatstaf en wel door middel van het schandblok. LEIDEN Mr. N. J. Out te Leiden is be noemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Alphen a. d. Rijn. Voor het kand.ex. vliegtuigbouw kundig ingenieur is geslaagd de heer G.M. v. Dijk. Op plankier I"\AAR HIEF om drie uur de tambour- maitre van de Koninklijke Mili taire Kapel uit Den Haag zijn knieën beurtelings omhoog, hetgeen voor de leden van de kapel aanleiding was oin te starten met een vrolijk gehoempa, ter verwelkoming van de notabelen van de statentochtsteden. Voorafgegaan door de burgemeester en wethouders van Leiden, en hun echtgenoten, kwa- In Kaagdorp, bij de scheepswerf C. v. Lent en Zonen N.V. heeft gisteren de grootste stapelloop van het 's-Graven- water nabij de Ringvaart plaats gevon den. Te water gelaten werd het 360 ton metende privé-jacht „Westlake 111", in opdracht van de schatrijke aannemer Dulger uit Amerika gebouwd. De stapelloop verliep feilloos en de doopplechtigheid werd verricht door me vrouw Pavia, de echtgenote van de ma chinist van de „Westlake 111", die zal varen onder de vlag van Monrovia. De kosten van dit jacht, dat over 1% maand afgebouwd moet zijn, bedragen ruim drie miljoen. Het schip zal t.z.t. °P ®lgen kracht de oceaan oversteken. Voor de Haagse politierechter Een 22-jarige Italiaan, die in Leiden werkte, had van zijn landgenoot 75 grammofoonplaten geleend. Daar had hij geen kwade bedoelingen mee gehad, zoals de jongeman voor de Haagse po litierechter uiteenzette, doch het was kennelijk wel kwaad afgelopen. Hy was met de platen naar zijn woonplaats in Calabrië gegaan waar 35 platen de hitte niet hadden doorstaan en lichtelijk ver bogen waren en dus onbruikbaar wer den. Hoe dan ook, de 75 platen kwamen niet meer bij de vriend in Leiden terug, hetgeen verduistering opleverde. Hieromtrent verklaarde verdachte dat zijn moeder ziek was geworden en plot seling naar huis moest terugkeren. Nog kwader was hetgeen hy het koop je, dat hij een mede-arbeider uit Den Haag had geleverd. Van hem had lüj nl. voor een waarde van pl.m. 1000.aan zegels gestolen en die verzilverd. De officier van Justitie herinnerde er aan, dat de levenswandel van de Italiaan in Nederland nu niet direct valt te loven, hij heeft al twintig werkgevers gehad en diverse meisjes „versleten". De eis luid de vanwege de gepleegde feiten vier maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot drie maan den gevangenisstraf. DIEFSTAL OP WERK Een 24-jarige bouwvakarbeider uit Bodegraven wilde graag een kamertje bouwen, waarvoor hij materiaal nodig had. De gemakkelijkste manier daartoe vond hy door regelmatig zo een en ander van zijn werk mee te nemen, voor welk feit hij zich nu voor de Haagse politie rechter had te verantwoorden. „Het was eigeniyk waardeloos hout", zo luidde de verdediging van verdachte, waarmee hij beslist een slechte beurt maakte. Als het hout voor u waarde had, dan had het dit ook voor de baas", zo con stateerde de rechter. „Ik kan niet ge loven, dat u een kamertje gaat maken van brandhout". „Dat niet", moest verdachte toegeven. „Men neemt het vaak erg gemakke lijk met de spullen van de baas", aldus de officier. „En meestal durven de bazen niets, te zeggen, omdat zy bang zijn dat de werknemer verdwijnt". Ook om deze reden wilde de officier niet volstaan met een voorwaardeUjke straf en eiste een week gevangenisstraf. De rechter hield rekening met het nog blanco strafblad en legde 250.boete en voorwaardelijk een week gevangenis straf met proeftyd van drie jaar op. In de polder Het Noord veen te Nieuwe Wetering en in de Weipoort te Zoeter- woude wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan het herstel van de schade, welke is toegebracht na het zware noodweer, dat gisteravond gedu rende enkele uren boven een groot deel van Nederland woedde. Alarm in de Weipoort In de Weipoort te Zoeterwoude werd even na middernacht alarm geslagen door de heer De Jong, voorzitter van het. polderbestuur, toen bleek, dat het water op sommige plaatsen over de kade van de Weipoortsevliet het lage land in stroomde. Tuinen en huizen in de Wei poort liepen onder. Spoedig bleek, dat het nieuwe gemaal naby de Noord-Aa de grootste oorzaak van de overlast was, want de Weiploortsevliet, waarvan vol gens Rynland de kaden op enkele stuk ken te laag zyn, kon het water, dat door het op volle toeren werkende gemaal op gestuwd werd niet verwerken. De bevolking van de Weipoort toog nadat poldervoorzitter De Jong alle mankrachten gewekt had aan 't werk en poogde met zandzakken het instro men van het water over de kade te be letten. Het was evenwel onbegonnen werk, want het gemaal bleef op volle kracht doorpompen. Nadat evenwel de machinist van het gemaal gewezen was op de precaire toestand hy de Weipoort sevliet werd overgeschakeld op halve kracht. Met vereende krachten kreeg men hierna de situatie weer in de hand. Schade aan gewassen Zo mogelijk nog meer schade aan ge bouwen en gewassen werd door het wa ter toegebracht in de polder Het Noord veen te Nieuwe Wetering. Het gemaal aan de Ringslootdijk kon het water van de zware slagregens niet verwerken met het gevolg, dat de polder achter de Ring slootdijk „Veel te laag", vertelden ons verontwaardigden ingelanden on der liep. Met bezorgdheid zien de bewoners van deze polder de naaste toekomst tege moet, want 't doorgebroken water over stroomde ook percelen bollenland en drong binnen in een groot aantal rozen- kassen. Hoewel op het ogenblik geen water meer over de dijk stroomt, hebben de ingelanden van de polder zich gewend tot de gemeente Alkemade met het ver zoek om assistentie van de brandweer, want naar men ons verzekerde zal het gemaal alleen nog dagen nodig hebben Zware hagelbui Hoewel ook in onze omgeving het noodweer gepaard ging met een zware hagelbui is er, voor zover ons bekend geen schade toegebracht aan kassen. In Koudekerk, waar hagelstenen groter dan duiveneieren vielen, werd evenwel scha de toegebracht aan siertuinen, plantsoe nen en auto's. Om een indruk te krijgen van het formaat van de hagelstenen welke in deze gemeente neerkletterden: hedenmorgen vroeg waren ze nog niet weggesmolten. De kustplaatsen kregen eveneens hun deel van het plotseling losgebroken he- melgeweld. Het parkeerterrein aan de boulevard bij ,,'t Zwaantje" te Katwyk werd als een wasbord en er vielen enor me gaten doordat het zand onder de stenen wegspoelde. Rerstaurants in Noordwijk sloten hun deuren omdat het water tussen de tafeltjes stond. Daken afgerukt Bollenkweker Fnaae te Noordwijk werd wel het zwaarst getroffen. Een kleine windhoos rukte de daken van een schuur en de bungalow af, waarna de inven taris bloot stond aan de slagregen. De schade, welke door de verzekering ge dekt wordt, is in dit geval zeer groot. 63meldingen De Leidse brandweer had uiteraard gisteravond en een gedeelte van de nacht handen vol werk. Vanaf 8 uur gister avond tot half twee hedenmorgen is de brandweer met al het materieel en alle mankracht bezig geweest. Maar liefst 63 meldingen van mensen met water overlast kwamen binnen. De moeilijk heden concentreerden zich voornamelijk in De Kooi (de Ringkade) en de Willem de Zwygerlaan en de Hansenstraat, waar de riolen al het water niet konden ver zwelgen. In deze buurten werd dikwyis grote schade toegebracht aan vloerbe dekking en meubilair. Gevallen van blikseminslag kwamen ln Leiden niet voor. Wel in Alphen a. d. Rijn, waar een koe van de heer Th. Kem pen getroffen en gedood werd. Een huis in de Oegstgeestse Prinses Marijkelaan werd gisteravond door de bliksem getroffen. De schrik was er ger dan de schade, hoewel de bewo ners het wel met een gehavende gevel moeten doen. Gisteren hadden er in Katwijk vijf aanrijdingen plaats, waarvan vier ma teriële, en één met persoonlijke scha de. Een zes-jarig Duits jongetje stak op een zebra de boulevard over, maar werd niettemin toch aangereden door een personenauto, omdat de bestuur der ervan niet oplette. Het jongetje liep een aantal uitwendige en inwen dige verwondingen op en moest naar het Academisch Ziekenhuis te ILeiden worden gebracht. Gistermorgen om half twaalf deed zich op de Hoge Ryndijk een botsing voor tussen een personenauto en een wielrijdster. De personenauto reed op de Hoge Rijndijk in de richting van de Wilhelminabrug. slipte en botste daarbij tegen de 62-jarige wielrijdster J. O. uit Leiden op. Zij brak haar rechter enkel en -schouder en liep beenwonden op. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. Het bestuur van de Rynlandse Molen- atlchtlng zal de geheel gerestaureerde windmolen In de polder Waterloos on der Rypweterlng gemeente Alkemade officieel weer ln gebruik stellen op za terdag 13 aug. a.s. om 4 uur n.m. door de burgemeester van de gemeente Al kemade, de heer P. M. F. Smolders. De flinke buien die gisteravond om half acht vielen, hadden ruïneuze ge volgen voor het verkeer op Rijksweg 4a. Daar vond nl. een flinke ketting botsing plaats waarbij zes personenauto's waren betrokken. De Leidse politie, die dankzij de grenswijziging, in de stromende regen en onder bliksem schichten moest proberen wat orde in de chaos te krijgen, kreeg echter nog meer werk, want de kettingbotsing kreeg nog een vervolg, drie kwartier later. LAAT JE NIET OVERDONDEREN „Speel niet, christen, de vermoeide on gelovige, die niets meer ziet, terwyi je toch de ogen des geloofs gegeven zijn. Laat je niet door vreemde ongegronde ideologieën overdonderen. Wees vrij tus sen de vreugde die blijft en de kentering van het nieuwe. Juist omdat je chrlste- ïyke vryheid geniet, omdat je iemand bent die zich niet aan het aardse hoeft vast te klampen, waardeer daarom de vrijheid van je scheppende broeders ln het geloof, en achter hen alle eerbiedigen en vromen, die zoals jy God, het godde- ïyke belijden. Laat je toch niet wys- maken, dat de oude christenheid wereld vreemd is geweest: waar had ze dan zo'n liefde voor de dingen, zo'n kennis van hun geheimste wetten vandaan, die de liefde en de kennis van de heden daagse mens ver overtreft?" Hans Urs von Balthasar ln „Wie Is christen?" (1966). LÊ1DSE BIOSCOPEN De films in de week van 14 - 20 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Mary Poppins (a.l.) (Geprolongeerd) Dageiyks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Elvis vliegt eruit (a.l.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De jacht op het boterbriefje (18 jr.) Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Sjors en Sjimmie (a.l.) geprol. (dag. 10.30, behalve zondags). Trianon: De lokvogels (14 jr.) Geprolongeerd Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De man van Rio (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De nieuwe katholieke kerk te Oude bleef, daar eerst 24 september de nieuwe Wetering Is gereed. Deze kerk Is ln recordtyd gebouwd zodat reeds 7 Juli de kerk en pastorie konden worden afge leverd wat binnen de verwachtingen kerk zal worden geconsacreerd het wachten is op de banken enz. Deze nieuwe kerk dient ter vervanging van de oude kerk langs de Wetering en aan Een ry van 6 auto's reed op korte af stand van elkaar in de richting van Am sterdam. De eerste van de ry slipte door een grote waterplas op het wegdek, kan telde en kwam ln de middenberm te recht. De bestuurder van de tweede auto wist te stoppen, maar kon niet verhin deren, dat hij van achteren door de 3e auto werd aangereden. Door de plotse linge schok liep de bestuurder, een 28- jarige inwoner uit Den Haag, van de 3e I auto een kaakfractuur op. Het ïykt wat I eentonig, maar de derde personenauto werd op zijn beurt weer aangereden door de vierde auto van de ry. De be stuurder van de vijfde auto wist zijn wagen tot stilstand te brengen, iets wat de eigenaar van de 6e auto niet tijdig voor elkaar kon brengen zodat deze tegen de voorafgaande auto op reed. Behoudens de kaakfractuur, viel j er by deze kettingbotsing geen persoon lijk letsel te bespeuren, hoewel er flinke I materiele schade was. Van de le auto werd de carrosserie totaal vernield, de 3e auto was "total loss", terwijl de overige auto's allen beschadigingen aan voor- of achterzyde hadden. Enige ty»l Inter, terwyi een van de beschadigde auto's werd weggesleept, slipte een personenuuto bestuurd door een 26-jarlge inwoner uit Leiderdorp In dezelfde kwaiyke regenpias en botste daarna tegen de achterzyde van de sleep bestaande uit twee personenauto's op, waarby wederom veel materiele scha de ontstond. Dit paard zou alle hindemisrennen kunnen winnen, als het niet aan deze onlesbare dorst leed! KORRELTJE Hoe snel de tijd voorbij gaat. be merkt men het best als men zyn scheurkalender niet bijhoudt. Ma rktberich ten RUNMBUKti, 19 juni. Bloemen. Gladiolen 1200—2400. Pyremldalc 1600— 2200. Pel Godetia 1000—1500. Alstroe- meria 1100- 1400. W. Suprem 580—720. Esteread Creme 440—610. Centaurea 240-370. Memi 210-260. Colvlllel Numph 2200—3000. Amanda 1200—1500. Charm rose 1000—1100. The Bride 760—1100. Charm blauw 760-900 alles per 100. Sta- tlce 75105. Chrysanten 270—380. Flex 75—95. Segetum 60—85. Zilver Distel 60—85. Isera 40—78. Rodante 60—70. Goudsbloemen 42—60. Ranonkel 38—52 Anemonen 17—38 per bos. Am. Anjer» Harvest Moon 18—22. Joker 22—25. Ge mengd 16—19. Tangerine 13—17. Pink Dusty 11—17. Brandaris 12-16. Shocking Pink 12—16. Sim rood 11—16. Sim wit 11—15. Max Arthur 11—15. Sim rose 1015 per stuk. TER AAK. 19 juli. Augurken Au gurken A 1.25, B 1.16, C 82, Dl 56. D II 4546. CD I 53, CD II 8—18, E I 85» E H 7.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3