S)e£cid<ie(EoiiAatit LANDMACHT DIENT KORTER Luchtmacht en marine blijven 21 maanden Reisbureau gaat dagbladen te lijf In '67, zo mogelijk eerder Devaluatie Pond dreigt dit weekend Drukke dag voor A damse rechter Nationale garde van Illinois komt politie van Chicago te hulp 'ïensttij elders Burgemeester \an Hall ziek naar hoofdstad Amerikaans hoofdkwartier in Maastricht Kampeerterreinen kuststreek staan weer in de belangstelling DANSEN JAMIN l! ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand 1|H ƒ3.75: p. kwart, ƒ11.30: franco per post ƒ11.80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) ZATERDAG 16 JULI 1966 PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 A DVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND KOEL De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond* Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige aan de kust af en toe rrtj krachtige wind ruimend naar richtingen tuseen west en noord. Aanhoudend koel. 57e jaargang, no. 16.884 ..Publikalie kost me miljoenen" DEN BOSCH (ANP) „De bq het reisbureau Oranjereizen te Valkenburg vast gelegde vakanties gaan in ieder geval d,oor. Het vervoer vindt normaal plaats en de reizigers betalen hun reissom eerst by de aanvang van de terugreis". Dit heeft de directeur van Oranjereizen. dc heer Galllard, meegedeeld op een persconferentie in Den Bosch, terstond nadat door de president van de Bosehe rechtbank, in kort geding de vorderingen waren behandeld, die door het reisbureau waren ingediend tegen het Babants dagblad te Den Bosch en het Eindhovens Dagblad te Eindhoven. In beide zaken zal de president a.s. maandag vonnis vellen. De heer Galliard heeft op deze persconferentie ook meegedeeld, dat e publikaties over zijn persoon bedrijf er zou een faillissement op handen zijn tot nu toe een schade in een a twee miljoen gulden hebben opgeleverd. De publikaties zouden hem dui zenden boekingen hebben gekost. Ei* wordt een accountant aangesteld om dit be drag nauwkeurig te berekenen. De heer Galliard is voornemens om tegen iedere krant die soortgelijke berichten heeft gepubliceerd een proces aan te spannen Hij noemde in dit verband de Overijsselse en Zwolse krant. ..In ieder geval", zo deelde hij mede. „gaat dc activiteit van Oranjereizen onverminderd voort en vertrekken vandaag weer 26 bussen int Valkenburg". .Mout Blanc", zo heet het boven staande model uit de herfst- en wintercollectie van de bekende Duitse couturier Winfried Knoll. Het I.* een cocktail japon van zilver brokaat met aangeknipte kimono- LONDEN (l PI) Het urgentiepro- grara van de Labourregering tot redding van de Britse economie heeft de buiten landse druk op het pond sterling niet j kunnen wegnemen en evenmin de ge- nichten over devaluatie de kop kunnen I indrukken. Wel is er tweedracht in het Aan het eind van een sombere dag in J de city. stond het pond dollarcent, lager genoteerd ten opziohte van de Amerika iui- j se dollar en de marktwaarde der grote j ondernemingen daalde met miljoenen ponden. De Index van de Financial Times voor de gewone industriële aandelen was op 337 8 7.1 lager de twaalfde opeen volgende daling De Londense Evening News meldde dat de mogelijkheid dat de regering zich tijdens het weekeind gedwongen zou zien tot devaluatie over te gaan niet kon worden uitgeschakeld. Inmiddels is uit bevoegde bron ver nomen dat scherpe schermutselingen aan de gang zijn tussen ministère die willen proberen hun eigen projecten weg te houden bij de bijl waarmee premier Wil son gedreigd heeft voor het eind van de maand met kracht te zullen zwaaien. Er zouden vooral moeilijkheden zijn tussen het ministerie van Financiën, dat voorstander is van onmiddellijke en scherpe besnoeiingen op elk niveau, en het ministerie van Economische Zaken dat het op een selectieve ingreep wil houden. Berichten dat minister van Ftanclën James Callaghan met aftreden heeft gedreigd, worden echter tegenge sproken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft nog gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen \yf hoofdstedelijke opstandelingen, die. zoals gemeld, gistermorgen terecht stonden voor het gooien met ste nen naar politie en marechaussee op 14 juni jJ. Later op de dag verschenen nog meerdere arrestan ten van 14 en 15 juni voor de rechtbank. De 18-jarige bijrijder Th. S. uit Amsterdam werd conform de eis veroordeeld tot drie maanden. De 20-jarige bloemenkoopman J. T. uit de hoofdstad en de 19-jarige Utrechtse student J. H. S„ tegen wie eveneens drie maaijden was geëist, werd twee maanden opge legd. Twee anderen, de 20-jarige glazenwasser T. A. V. en de 21- jarige brander E. v. B.. beiden uit Amsterdam, werden veroordeeld tot een maand resp. acht weken, waarvan twee weken voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Tegen hen was tien re9p. zes weken Twee maanden gevangenisstraf luidde de eis tegen de 29-jarige grondwerker A. S. uit Zwanenburg gens poging zware mishande- ereden politieman op 14 juni. Hij had een van een stalen neusversterking voorziene werkschoen met grote kracht naar een ruiter van de bereden politie gegooid, zonder deze evenwel te Een andere verdachte, de 23-jarige kok H. V. uit Amsterdam hoorde twee weken t'egen zich eisen, om dat hij de bemanning van een po litiewagen voor moordenaars had uitgemaakt. In beide zaken zal de rechtbank 29 juli uitspraak doen. Verder stonden nog terecht vier redactieleden van Rode Jeugd, die zich hadden te verantwoorden voor opruiing en belediging van het openbaar gezag. De officier eiste tegen elk der verdachten, de 28- jarige rijksambtenaar J. v. S. uit Den Haag. de 30-jarige Haarlemse laboratoriumbediende B K.. de 23- jarige expeditieknecht W. O. en de 23-jarige A. S beiden uit Amster dam een gevangenisstraf van zes deli.ik. Zij hadden in hun blad op geruid tot het ingooien van rui ten. volkalken van muren, in brand en adres genoemde instellingen en geschreven, dat het de po litie wel elka; trappen. Vol gens Van S. waren de krasse ter men overdrachtelijk-literaire over drijvingen. louter en alleen ge bruikt om de jeugd wakker te schudden over zaken zoals Viet nam. Uitspraak 29 juli. Vj Onder het oorverdovend lawaai van honderden geweerschoten vliegt plotseling een pas aangeboorde en goed geld makende oliebron de lucht in. Juichkreten uitstotend draaft een leger Indianen op paarden door de Kalkbergkloof en even later storten de roodhuiden zich in een woeste dans onder leiding van Buffalo Child Long Lance uit Colorado. Een beetje jammer misschienalles is trucwerk, filmgegoochel, behalve Buffalo Child uit Colorado. Hij is een onvervalste Indiaan (zie foto), die als grote trekpleister dient op het vijftiende Karl May festival in het Duitse stadje Bad Segeberg. Elk jaar wordt daar een Karl Mayverhaal als openluchttoneel opyevoerd. Dit jaar speelt deel twee van het boek Winnetou (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er komt in gaande september 1967 indien mogelijk nog eerder een ver korting van de eerste oefentijd voor alle categorieën dienstplich tigen bij de Koninklijke Land macht met tenminste twee maan den. Volgens le nieuwe regeling zal dan het niedendeel der dienst- pliohtingen van de landmacht na 16 maanden met klein verlof gaan en de specialisten, dienstplichtige onderofficieren en aspirant-res.- offieieren na 18 maanden. De tijd van het klein verlof blijft 6 maan den. Dit heeft minister De Jong (Defensie) gisteren op een persconferentie mede gedeeld Deze nieuwe regeling, uitge werkt door de chef-generale staf. luite nant-generaal F van der VS?en. bevat voorts de volgende drie belangrijke ele menten 0 De totale eerste opleiding voor de doorsnee dienstplichtige wordt terug gebracht van 6 op 4 maanden. Dit ge schiedt grotendeels door het inpassen van de thans 2 maanden durende basis opleiding in de voortgezette opleiding van vier maanden. 0 Het oude onderscheid tussen dege nen die 20 en 21 maanden diensttijd hadden, vervalt. Beide groepen komen nu-'op een diensttijd van 18 maanden. Plunderingen door hele stad ders in de strijd om gelijke burgerrech ten in Chicago, hebben besprekingen gevoerd met de burgemeester. Domi nee King heeft reeds vergeefs gepro beerd de gemoederen in de stad tot rust te brengen. CHICAGO (Reuter (UPI) Driedui zend leden van de nationale garde zijn gisteren in Chicago gekomen om een eind te maken aan nieuwe relletjes, plunderingen en schietpartijen in de ue- gerwijk van Chicago. Weliswaar hebben de troepen nog niet het bevel gekregen de straat op te gaan. maar zij staan ge- reod met de bajonet, op liet geweer en zij hebben opdracht te schieten in ge val zij beschoten worden. De troepen zijn gestuurd door gouverneur Otto Ker- ner, van Illinois, na een verzoek van de burgemeester van Chicago. Richard Da ley. Drie dagen lang hadden reeds plun- derende benden een waar schrikbewind uitgeoefend in de stad. waar het bijzon- I der warm is. Het is tot schietpartijen gekomen tussen de politie en scherp- 1 schutters op de daken. Hierbij zijn een ïonge neger en een negermeisje om het leven gekomen. In totaal zijn honder- j den arrestaties verricht. I Gisteren hebben jonge negers in de wijk West Side geprobeerd te men dat de brandweer twee grote bran den in de wijk bluste. De jongelui be- kogelden de brandweerlieden met ste nen. waarna de politie ingreep. I Dominee Martin Luther King en Al Raby, een van de meest militante lei- Er komt een andere keuringe- en selectieprocedure. Thans geschiedt deze J procedure nog tijdens de basisopleiding Volgens het nieuwe plan zullen de I dienstplichtigen zo nodig enige tijd voordat zij voor eerste oefening onder de wapenen komen, enkele dagen twee h drie) voor selectie in een nieuw op te richten selectiecentrum worden opge- roepen. Er zal dan bekeken worden voor welke functie de betrokken dienstplich tige het best geschikt is De normale eerste keuring op 18-jarige leeftijd bij I de indelingsraad blijft gewoon gehand- j haafd. Minister De Jong legde er de nadruk op, dat bij dit nieuwe systeem niet ge- j tornd wordt aan de tijd van twaalf maanden gedurende welke de dienst- I plichtigen paraat zijn, Ook de (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Ter vergelijking met de diensttijd in Nederland voor dienstplichtigen bij de land macht inu nog 18 a 20 maanden, vanaf volgend najaar 16 A 18 maanden i volgt hier een overzicht van de diensttijd in enkele andere landen: West-Dultsland 18 maan den. Denemarken 14 A 16. Turkije 24. België 15 (in Duitsland dienen de^). Verenigde Staten 24. Frank rijk 16. Italië 15 en Noorwegen 12. De laatste verkorting van de dienst- j tijd had plaats ln november 1963 en bedroeg twee maanden. Bij de luchtmacht is eind 1964 een dienst tijd verkorting doorgevoerd. B0 de marine en de luchtmacht bedraagt de dienstplicht thans 21 maanden kader 24 maanden i van de parate eenheden blijft ongewij zigd. Aan de Nederlandse verplichtingen In N.A.V.O.-verband wordt dan ook geen afbreuk gedaan. Ander schema De nieuwe regeling kon niet worden toegepast op de dienstplichtigen bij de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht, waar men 21 maanden diensttijd heeft (kader 24 maanden), omdat daar onder meer het opleidings schema geheel anders is. De thans na veel studie getroffen regeling voor de Geen succes voor mevrouw Gandhi MOSKOU (Rtr) Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren haar besprekingen met de Russische leiders in het Kremlin vooitgezet. maai' de hoop dat haai' bezoek wellicht zou leiden tot een vredesconferentie over Vietnam schijnt te zijn vervlogen. AMSTERDAM De Amsterdamse burgemeester, rar, G. 'van Hall. is op dok tersadvies. in verband met een zenuw aandoening in 7.yn gezicht, van zon va kantie die hq doorbracht op zün woon boot in Kudelstaart naar huis terugge keerd. Over enkele dagen hoopt hij zijn va kantie te hervatten, nu niet in Kudel staart. maar ergens in het buitenland, waar het echtpaar Van Hall wel de no dige rust hoopt te vinden. Op de nabij Amsterdam gelegen woonboot is daar niet veel van terecht gekomen. De heer Van Hall had zijn vakantie deze week al eer der onderbroken voor overleg met minis ter van Binnenlandse Zaken Smallen- broek en de commissaris van de koningin ln Noord-Holland. Daarnaast heeft hij zich dagelijks beziggehouden met de gang van zaken rond da kwestie Amsterdam. De gezagvoerder van een Zwitsers vliegtuig, die in toestel drie leeuwen van Diisseldorf naar Londen voeren, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij, rustig vliegend boven Belgw een natte snuit tegen zijn been voelde. Een van de drie leeuwen was uit zijn kooi gekomen en stond geïnteresseerd in de cockpit rond te kijken. Even later kwamen ook de twee andere, nog grotere leeuwen om de hoek kijken. Ze waren uit hun staten kooi gebroken. Het werd een noodlanding in Brussel. Door het schokken bij het landen werden de leeuwen nog even agressief. De tweede piloot moest met een bijl de grommende dieren van het lijf houden. Met behulp uan enkele dierentemmers, netten en touwen konden de leeuwen m Brussel iveer tot de orde worden geroepen. landmacht is vooral geïnspireerd door het Zwitserse opleldingssysteem. waar van luitenant-generaal Van der Veen in september 1965 in Zwitserland e«n »pe- ciale studie heeft gemaakt. De nieuwe regeling brengt rowel financiële voordelen ale nieuwe finan ciële lasten met zich mee, beide ln orde van grootte van 10 miljoen gulden. Er wordt wat dit betreft dus quitte ge- Saillant punt is nog, dat minister De Jong (K.V.P.enige tijd geleden nog in de Tweede Kamer verklaarde dat ver korting van de diensttijd niet mogelijk was. terwijl dr. W. Drees onlangs ln een t.v.-interview verklaarde het als een fout in het P.v.d.A.-beleid te vinden, dat vast. gehouden werd aan een te lange dienst tijd. Thans dient 80 procent van de dienst plichtigen bij de landmacht, 12 procent bij de luchtmacht en 8 procent bij de marine. Bij de eerste keuring heeft 25 procedt van de toekomstige dienstplich tigen voorkeur voor de marine, even- 25 procent voor de luchtmacht en 50 procent voor de landmacht. DEN HAAG Naar wij vernemen, D het zo goed als zeker dat de regering In overleg met de NAVO-auloriteiten en de Amerikaanse regering heeft besloten me dewerking te verlenen om het hoofdkwar tier van de Amerikaanse strydkrachten In Europa in Maastricht te doen vestigen. Daartoe zullen door het ministerie van Defensie enkele vestigingsmogelijkheden in Maastricht ter beschikking van de Amerikanen worden gesteld, welke daar- top door de Nederlandse strijdkrachten zullen worden ontruimd Zoals men zich herinneren zal heeft deze week de staats- «retaris van Buitenlandse Zuken. mr. Van der Stoel, reeds ln de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid was ter zake een aanbod te doen. wanneer de Amerikaanse regering het wenselijk zou achten bedoeld hoofdkwar tier ln Nederland te vestigen. Smit (opp. officier pet generaal F. van der Veei G. H. J. M. Peijnenburg e„ van Defensie P. de Jont (ADVERTENTIE) ZONDAG 17 JULI CAFÉ LELIEVELD - Nieuwveen Aanvang 8 uur muziek THE FLYING BIRDS als "toetje" na de maaltijd üs van niet duur wel heerlijk Verkeersdru k te bleef uit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van vakanliedrukle op do Nederlandse wegen was volgens de rijkspolitie en de ANWB gisteravond nog weinig te merken. Er is sinds 8 uur wel redelijk verkeer maar van op stoppingen of oponthoud was geen »pra ke. Wel signaleerde men vanaf half ne gen een redelijk grote belangstelling voor de kampeerterreinen in de kust strook. In Zeeland en op de eilanden: 40 procent zat gisteravond al vol. I)it Is tweemaal zoveel als vorig jaar hij het begin van de vakantie. Op het verkeersplein Oudenrijn waa 't niet drukker dan op normale vrijdag avonden. Af en toe een kleine filevor ming en geen meldingen van botsingen I of ongevallen. Op de grensposten Dene- I kamp en Glanerbrug was het rustiger dan op andere dagen De vakantie-uittocht was wel in de treinen goed merkbaar. De Nederlandse Spoorwegen schat het aantal gisteren vervoerde passagiers op circa 650.000 Niet alleen het grenavervoer kreeg het druk, maar ook verschillende binnen landse trajecten waren zeer in trek. Naar ruwe schatting gaan in de ko mende 14 dagen 550 000 Nederlandse gezinnen op vakantie. Dat is dus iets minder dan het vorig Jaar, hetgeen men toeschrijft aan de spreiding van de va kanties, waardoor dus minder grote groepen tegelijk op vakantie gaan. Van die 550.000 gezinnen gaan er 175 000 naar het buitenland. Een groot aantal, na melijk 275.000 gaat per auto, waa een groeiend aantal met caravan. De ANWB schat het aantal kampeerders en caravanbezitters dat op vakantie gaat. op 125.000. In het buitenland zijn de reisdoelen voornamelijk België en West-Duitsland en daarna komen de zonnige gebieden als Spanje, waarbij men niet bang is om tot diep ln het zuiden door te dringen en verder Italië en de Adriatiache Kust van Joego-Sla- vië. Zuid-Frankrijk loopt iets terug, het geen mogelijk is te wijten aan de prij zen. Verder is er een stijgend bezoek aan landen achter het IJzeren Gordijn, zoals Tsjecho-Slowakije en Hongarije. In het binnenland zijn de reisdoelen de kust. de Wadden, Zeeland. Limburg en de Veluwe. De alarmcentrale van dn ANWB heeft het ln de laatste weken constant druk gehad en alleen reeds in de eerste tien dagen van juli werden 124 I personen gerepatrieerd Voor gister - I avond had men extra-wegenwachtpa trouilles Ingezet op de routes naar de

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1