A Mammoetwet voor inwerkingtreding reeds ver verouderd Moorden in Chicago HERENHUIZEN SASSENHEIM S VB ontslaat 1200 man Studentenhuisvesting dupe bezuinigingen Wilson zoekt naar bestedingsbeperking Afbreken studie niet te verwachten VLASVELD DUET LUCHTAANVAL VAN ISRAËL OP SYRIË VRIJDAG 15 JULI 1966 DE IJÏÏDSE COURANT PAGINA 5 Teleurstelling onder Kamerleder Onzekerheid duurt veel te lang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het. Is teleurstellend dat tussen de afkondiging: van de wet op liet voortgezet onderwijs (mammoet wet) in 1963 en haar Inwerkingtreding op 1 augustus 1968 meer dan vijf jaar zullen zijn verlopen. Dit. wordt door ve le Kamerleden opgemerkt In het voorlo pig verslag dat Is uitgebracht op het wetsontwerp inzake de overgangsrege ling, die aan de inwerklng-treding van de mammoetwet vooraf zal gaan. Zo als hekend is het de bedoeling deze overgangsregeling op I augustus 1967 ln werking te laten treden. Men la des te meer teleurgesteld over het tijdsverloop van vijf Jaar, omdat ln '68 wel eens zou kunnen blijken dat dan de essentiële punten uit de mammoet wet reeds achterhaald zijn. Deze Kamer leden wijzen in dit verband op de snel le ontwikkelingen die op onderwijster rein gaande zijn en op het feit dat de mammoetwet bovendien ook al min stens vijf jaar van voorbereiding heeft gevergd. Zij vinden verder dat het „tijdperk van onzekerheid", waarin het onderwijs heeft verkeerd en nog verkeert, reeds veel te lang heeft De 23-jarige Cort (Vervolg van de voorpagina) Vervolgens nam de man de meisjes een voor een mee uit de slaapkamer om hen te vennoorden. Terwijl hij weg was liet mej. Amurao zich onder een bed rollen en wist zich daar schuil te houden. De acht anderen werden op beestachtige wijze om het leven gebracht: Gloria Davy (23) uit Indiana, Mary Ann Jordan (21) uit Chicago, Susan Farris (22) uit Chi cago, Paticia Matusek (21) uit Chicago. Pamela Wilkening (22) uit Michigan, Nina Schmale (21) uit Illinois, en de Philippijnse meisjes Valentina Pasion (23) en Merlita Gargullo (21). Na zijn gruweldaden is de moordenaar verdwenen. Nog twee of drie uur heeft mej. Amuro zich schuil gehouden uit angst. Daarna vond ze de lijken van haar vriendinnen. Raadsels Behalve voor het raadsel van de iden titeit van de moordenaar heeft de politie ook te maken met het mysterie van de moord zelf. Zij vraagt zich af hoe een man negen meisjes in een slaapkamer kan vasthouden, hen vastbinden met stukken beddelaken en een voor een meenemen en vermoorden. Ook vraagt tij zich af waarom omwonenden ln deze rustige buurt geen geschreeuw hebben gehoord. Hebben de meisjes geschreeuwd of verzet geboden? Slechts een van de slachtoffers had een prop ln de mond. Bovendien vraagt de reconstructie van de misdaad nog veel tijd. De moordenaar ls zeker drie uur in de flat geweest. De politie heeft dit de grootste massale moord genoemd in de jongste geschie denis van Chicago. Deze misdaad over treft zelfs de moord op de zeven gang sters. die in 1929 op Valentijnsdag door gangsters van een concurrerende bende tegen een muur werden gezet en dood geschoten. Geen beslissing over landbouw in Brussel BRUSSEL (ANP) De Europese minis terraad is er weer niet in geslaagd in Brussel tot de beslissingen over belang rijke landbouwvraagstukken te komen, waarover nu al maandenlang wordt onder handeld. De ministers zijn gisteravond van oordeel gebleken dat de vraagstukken ..nog niet rijp waren voor een beslissing' Deze ls uitgesteld tot volgende week. wanneer het gesprek zal worden hervat. De Nederlandse delegatie was na afloop van mening dat de grote moeilijkheden in de voorstellen van de Europese com missie niet in twee dagen waren op te lossen. Daartoe behoorden voor België de verhoging van de melkprijs, bezwaren van Frankrijk tegen de regelingen voor de gemeenschappelijke markt voor suiker en Nederlandse bezwaren tegen het voor gestelde interventiebeleid voor groenten en fruit. Volgende week komt het tot een mara thonzitting van de ministerraad, waaraan vrijdag en zaterdag ook de ministers van Buitenlandse Zaken deelnemen. Daarbij komt niet alleen de landbouw weer aan de orde, maai' wordt ook een mandaat vastgesteld om de Europese commissie m staat te stellen verder te onderhan delen in de „Kennedyrande". Ook moet een beslissing worden genomen over de fusie van de drie Europese uitvoerende organen. geduurd. Het onderwijs zou n.l. vol gens deze Kamerleden wel weten dat er vernieuwing komt, maar niet wat er komt. Voorts vindt men dat er nog te veel onzekerheid blijft bestaan inzake het vraagstuk van de lerarenopleiding en dat van de bevoegdheidsregellng. Men spreekt er in het verslag zijn veront rusting over uit „dat zulke uiterst be langrijke zaken nog zo in de mist ge bleven zijn';. Er zullen nog vele vragen moeten worden beantwoord en nog Ve le problemen moeten worden opgelost, zo wordt opgemerkt. ADVERTENTIE BEZOEKDAG van de aan de Naroissenlaan (hoek Parklaan) in Aaanstaande zaterdag 16 juli van 25 u. INLICHTINGEN: Zomer Centrum ZANDVOORT NASSAUPLETN 18 DEN HAAG - TEL. 070-60.12.81 Jaar geëist voor wurgpoging op ex-echtgenote GRONINGEN (ANP) - De off icier .van justitie bij de Groninger rechtbank heeft tegen de 31-jarige H. S„ zonder beroep en wonende te Groningen, één jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist, wegens poging tot doodslag gepleegd op zijn 27-jarige gewezen echtgenote. De man probeerde in de nacht van één op twee april dit jaar onder de Martinitoren in Groningen de vrouw te wiu-gen. Politie mannen zagen vanuit een raam van het naburige politiebureau wat er gebeurde en schoten het slachtoffer te hulp. S. ls reeds in 1964 veroordeeld wegens een poging tot doodslag op dezelfde vrouw. Zij waren toen nog getrouwd, na verdach- tes ontslag uit de gevangenis werd to„ scheiding besloten. Verdachte bleef echter toenadering zoeken Hittegolf eist 120 doden in Verenigde Staten CHICAGO (UPI) Tijdens de hitte golf, die nu reeds zes dagen het zuid en middenwesten van Amerika teistert, zijn minstens 120 mensen aan de hitte bezweken. Vele anderen moesten ii ziekenhuis worden opgenomen. Volgens het meteorologisch instituut van St.-Louis is de huidige hittegolf tot nu toe de ergste sinds 1936 Toen stierven 417 personen aan de hitte. Berichten over 1000 doden in New-York werden dooi' officiële instanties in Washington en Chicago niet bevestigd. Het weerbureau In Chicago meldde dat koele lucht zich over het middenwesten naar oost en zuid zou verspreiden. De temperaturen zouden daar vandaag nog om de 32 schommelen. Donderdag had het kwik 40 graden aangewezen. Ook voor New-York City, waar de temperatuur negen dagen achtereen boven de 30 gra- wordt koeler weer verwacht. Daar bedroeg de temperatuur donderdag 35 graden. Handschrijverij verdwijnt bij N.S. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In plaats van de z.g. passepartouts plaatsbewijzen voor reizen van en naar kleinere plaatsen die nog met de hand moeten worden ge schreven, gaat de NS in het najaar een plaatsbewijzen invoeren, die de lokettisten met behulp van een Almexplaatskaartenapparaat kunnen in vullen. De gegevens worden dan in cijfer- en lettercoderingen op de kaartjes aangebracht. Voorlopig wil de NS op acht stations dergelijke apparaten neer zetten. Tot nu toe moesten per jaar 'n vier miljoen van deze passe partouts met de hand worden ingevuld. Aanklager werd veroordeelde MILAAN (U.P.I.). Een rechtbank in Milaan heeft woensdag de 28-jarige Gianluigi Meroni tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 18 maanden en een boete van 30.000 lire veroordeeld. Tot kort kenden de rechters Meroni slechts als aanklager De Italiaan placht het grootste deel zijn vrije tijd in het gerechtsgebouw door te brengen, waar hij zich uitgaf als luitenant Massari van de economische politie. Daar ambtenaren 'van politie be voegd zijn als aanklager in keine zaken op te treden, werd Meroni soms verzocht zaak over te nemen. Hij viel echter door de mand, toen hij een jonge ad- dreigde te arresteren, indien deze hem niet met „edelachtbare" wenste aan te spreken. De Gaulle gaat naar Cambodja PNOM PENH (A.F.P.). Op uitnodi ging van het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, zal president De Gaulle van 31 augustus tot 2 septem ber een bezoek aan Cambodja brengen. iqué bekendgemaakt. Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk.de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). ANDER WERK WACHT (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ongeveer 1200 per soneelsleden van de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam zullen moe ten worden ontslagen. Dit houdt ver band met de Inwerkingtreding per 1 ja nuari 1967 van de nieuwe wet op de ar beidsongeschiktheid. Voor het personeel is dit bericht niet onverwacht gekomen. De noodzakelijke reorganisatie is reeds enkele jaren bekend. Zoals bekend houdt de inwerkingtre ding van de nieuwe wet ook in. dat een deel van 't personeel van de Raden van Arbeid moet afvloeien. Volgens de nieuwe wet wordt een deel van het werk van de SVB en de Raden van Arbeid overgenomen door andere or ganen, zoals het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor en de bedrijfs verenigingen. Deze kunnen daardoor weer nieuw personeel gebruiken, zodat de meeste ontslagen weer onmiddellijk aan het werk kunnen. De vakbonden zijn niet helemaal te vreden over de wachtgeldregeling die nu tot stand is gekomen. Zij hadden met name op het gebied der pensioenaan spraken wensen, die niet geaccepteerd zijn. De vakorganisaties hadden ervoor gepleit, dat de jaren die een personeels lid op wachtgeld (100 procent) door brengt, voor de volle honderd procent te laten meetellen voor het pensioen. In plaats van 100 heeft men maar 50 pro cent gekregen. Een andere wens van de vakorganisa tie was, om al het personeel van 60 jaar en ouder automatisch te laten af vloeien en niet meer voor herplaatsing in aanmerking te laten komen. Deze grens is in de regeling op 62 jaar ge steld. NSR ziet onherstelbare gevolgen „Maatregelen zijn onredelijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Doordat de regering tot 1 oktober geen garanties meer geeft op geldleningen voor de studentenhuisves ting kan de aankoop van oude panden en de uitvoering van reeds voltooide plannen voor nieuwbouw van studentenflats geen doorgang vinden. Daardoor raakt men on herstelbaar achterop. Dit constateert de Nederlandse Stu denten Raad (NSR) in een overzicht van de gevolgen van de door de rege ring tot 1 oktober getroffen investerings stop. Deze investeringsstop treft ook de kosten van huisvesting en uitbreiding Ergens tussen Utrecht en Moskou rijdt momenteel een levensechte huifkar, beladen met vijf Utrechtse studenten. Met deze tocht naar de Russische hoofdstad wordt het elfde lustrum van de Utrechtse studentenvereniging Unitas inge luid. De trekker is voor de huifkar gekomen, omdat de Russische autoriteiten geen toestemming gaven met paarden de grens over I j j- j P.v.d.Sanden gaat voorlichting KVP- Iractie verzorgen DEN HAAG Onze parlementaire redacteur de heer P A. van der Sanden is benoemd tot voorlichtingsadviseur van de Tweede-Kamerfractie der KVP. De aanstelling van een dergelijke functionaris is mogelijk geworden doordat aan alle Tweede-Kamerfracties met ingang van I960 een bedrag is toegekend om specia listische medewerkers te kunnen aantrek ken. De KVP-fractie is de eerste in de Tweede Kamer die een medewerker voor voorlichtingswerk heeft benoemd. De-ze functie omvat zowel het adviseren van de fractie zelf als het verstrekken van inlichtingen aan Nederlandse publiciteits media in de ruimste zin van het woord over de werkzaamheden van de Tweede- Kamerfractie der KVP. De heer Van der Sanden is vanaf september 1954 aan ons blad verbonden geweest. Discontoverhoging slechts een begin (Van onze redacteur) LONDEN De Britse minister van Financiën, James Callaghan, heeft gis teren 'n nieuwe poging gedaan om 'I in ternationale en nationale vertrouwen In '1 pond sterling te herstellen en een eco nomische ineenstorting te voorkomen. Ilij bracht de discontovoet die sedert 8 juni van verleden jaar zes proeenl hedroeg, op zeven procent en hevroor ongeveer I miljard pond sterling op de Britse banken. Het gevolg van dit alles is een zeer drastische Krediet beperking. Nog nooit werden de Britten op finan cieel gebied zo streng Ingetoomd. ln financiële kringen van de city van Londen hoopte men reeds lang dat de dlsvontovocoet zou verhoogd worden. Fi nanciers hebben de maat regel goedge keurd, maar zij geloofden niet dat hij voldoende zou zijn om het pond sterling van de ondergang te redden. Zowel in Amerika als op het Europese vaste land schjjnt men een devaluatie van de Britse munt onvermijdelijk te ach ten. Men zegt dat eerste minister Wilson er nog ten hoogste zes maanden tot een jaar aan ka-, ontkomen. Enkele uren nadat de maatregelen van minister Callaghan door de nationa- j le bank van Engeland bekendgemaakt waren, legde de premier echter een dramatische verklaring af ln het La gerhuis, waarin hij het land waarschuw de dat in de nabije toekomst nog meer strenge maatregelen zouden genomen worden om de economische en financiële toestand weer gezond te maken. Het was duidelijk dat de eerste mi nister Wilson de ernst van de toestand wou onderstrepen door zelf een verkla ring af te leggen, in plaats van deze aan de minister van Financiën over te laten. Bovendien wou WilsoYi het aan de buitenlandse financiers die hem niet vertrouwen, duidelijk maken dat zijn re gering niet terugdeinst voor de werke lijkheid en evengoed onpopulaire defla- tiemaatregelen durft te nemen als de vroegere conservatieve bewindvoerders. De eerste minister gaf te kennen dat de overzeese uitgaven van Groot-Brit- tannië drastisch zouden worden vermin derd in verband met de moeilijke posi tie van de handelsbalans als gevolg van de zeeliedenstaking. De premier heeft niet onthuld wat voor speciale maatregelen hij in de na bije toekomst zou afkondigen. Maar al gemeen wordt aangenomen dat de re gering maatregelen zal nemen om de koopkracht van de man ln de straat verder te beperken. Daartoe kan ze de weelde- of verkoopbelasting verhogen en de voorschriften inzake verkoop op af betaling strenger maken. DIEPENHORST OVER NIEUWE STUDIETOELAGEN Delft en Leiden al 334 af wijzingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Diepenhorst van Onderwijs acht het niet waarschijn lijk dat als gevolg van de nieuwe nor men van het rijksstudietoelagenbeleid studerenden of aspirant-studerenden hun studie zullen moeten afbreken dan wel van hun voorgenomen studie zullen afzien. Doordat In het nieuwe systeem de toelagen zorgvuldig op de indirecte faciliteiten in de vorm van kinderbij- I slag of kinderaftrek worden afgestemd, zal verhoging van deze faciliteiten veel al een gehele of belangrijke compen satie bieden. De minister deelt dit mede in ant woord op vragen hierover van het Tweede-Kamerlid Van Dijk (WD). Volgens de minister blijft de mogelijk heid bestaan om in schrijnende geval len. waar naast financiële omstandig heden andere factoren een rol spelen, de betrokkene tegemoet te komen. De minister is niet bereid het nieuwe normen systeem weer op losse schroe ven tfe zetten. Hij verwacht dat onge veer 20 procent van het aantal aan vragen zal worden afgewezen. Aan de technische hogeschool te Delft zijn tot dusver van de 3200 bin nengekomen aanvragen er 250 afgewe zen, aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn al 84 afwijzende beschikkingen ontvangen. Aan de universiteiten van Groningen en Nijmegen is de situatie minstens even ongunstig Alleen van Leiden is bekend hoe deze afwijzingen nader liggen: het betreft o.ni. in 34 gevallen studenten die vorig jaar minder dan 1000 gulden ontvingen, 10 gevallen van vorig jaar 1800 gulden, 4 gevallen van vorig jaar 2700 gulden en 5 gevallen van studenten die vorig jaar nog 3200 gulden ontvingen. De Nederlandse Studentenraad wijst e>op dat de bezuinigingen niet reëel zijn, aangezien vele studenten door het wegvallen van de studietoelage thans werk moeten gaan zoeken. De hierdoor ontstane studievertraging gaat de over heid veel meer kosten dun de beoogde besparing van 19 miljoen gulden. Een student in de b-faculteiten kost de over heid al gauw enkele tienduizenden gul dens per jaar, In de a-faculteiten om streeks de 40000 gulden. (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL ■bih VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL 30704 van de universitaire instituten en labora- De gevolgen van de regeringsmaat regel voor de studentenhuisvesting ko men in een aantal universiteitssteden hierop neer: de rijksuniversiteit te Lel den zal moeten afzien van de aankoop van enkele panden tot een waarde van één miljoen die in de toekomst onder dak zouden bieden aan 400 tot 500 stu denten. Voorts kunnen 12 oude pan den niet ingericht worden, hetgeen een strop betekent voor de eerstejaars in Leiden. De katli. universiteit te Nijme gen kan het reeds lang in voorbereiding zijnde project aan het Galgenveld (750 kamers) niet uitvoeren. Aan de landbouw hogeschool te Wageningen zal de flat- bouw voor 70Ö tot 800 studenten ern stig vertraagd worden.. De rijksuniver siteit te Groningen kan niet starten met de bouw van drie studentenflats, die ge zamenlijk 1000 kamers bevatten. Ongerustheid Bij de verschillende stichtingen voor studentenhuisvesting aan de diverse universiteiten en hogescholen bestaat grote onzekerheid en ongerustheid over hetgeen er na 1 oktober zal gaan gebeuren. Men verwacht niet, dat dan weer onmiddellijk alle benodigde garanties door het ministerie van Fi nanciën zullen worden verstrekt, het geen de vertraging zal doen toenemen. De NSR vindt de regeringsmaatrege len onredelijk, temeer omdat de stich tingen voor studentenhuisvesting na veel moeilijkheden eindelijk begonnen waren ln te lopen op het ernstige kamer- tekort. Het -thans geschatte kamertekort voor 1972 bedraagt niet minder dan 40.000. De NSR zal ln oktober een en quête houden om de ernst van de ka- mernood op zwart en wit te kunnen aan- Drie ministers vragen 643,5 min meer voor 1966 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De ministers Smallen- broek (Binnenlandse /.aken), Bogaers (Volkshuisvesting) en Diepenhorst (On derwijs) hebben de Tweede Kamer ver zocht respectievelijk 451 miljoen. 95 mil joen en 97.5 miljoen gulden (643,5 mil joen in totaal) extra ter beschikking te stellen voor hun begrotingen over 1966. Deze extra-geiden zijn reeds door minister Vondeling in de Tweede Kamer aangekondigd. Zij vormen een deel van de financiële „tegenvallers", die voor dit jaar een totaal van 910 miljoen gulden belopen. In de 451 miljoen gulden, die de minister van Binnenlandse Zaken nodig heeft, is ook een post verwerkt van 185 miljoen gulden voor de salarissen van de rijksambtenaren, terwijl een ander deel vereist is voor een grotere uitkering aan het gemeentefonds. De 95 miljoen waar minister Bogaers om vraagt is benodigd voor steun aan de woningbouw. De 97,5 miljoen gulden extra voor Onderwijs zijn o.m. vereist voor het opvangen van tekorten, ont staan door de toeloop van meer leerlin gen dan verwacht werad en door de ge troffen salarismaatregelen. HAL met Zweden in grootse aanpak containervervoer ROTTERDAM (ANP) De Hol land- Amerika-Lijn heeft, samen met de Zweed se rederijen Wallenius, Transatlantic en Swedish-American Line, vier schepen van een totaal nieuw type besteld, die naast een basislading van 1400 auto's zo'n 300 grote containers kunnen ver- De vier maatschappijen hebben op gericht de Atlantic Container Line. De vloot zal bestaan uit vier schepen van 14.000 ton dwt., die zijn Ingericht voor „rij op-rij af'-vervoer en voor het laden en lossen en het ver-voer van containers. In september 1967 zullen deze vier sche pen in de vaart worden, gebracht tus sen Gotenburg-Bremerhaven (alleen voor auto's) -Rotterdam-Antwerpen naar New- York of/en Baltimore. ADVERTENTIE spaar plezierlgmet IVYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. -Ji- jJK vraag vooral om de DUET-spaar kaart Vergelding voor grensincidenten TEL AVIV (UPI) Israëlische straaljagers hebben gisteren een ver- geldingsaanval uitgevoerd op Syrische bouwwerken aan de Jordaan en zijn daarbij In strijd geraakt niet Syrische Migs. Volgens Israël Is daarbij een Sy- risch toestel neergeschoten. De piloot wist uit zijn toestel te springen. In een brief aan de veiligheidsraad heeft Is raël erop gewezen dat het de luchtaan val had bevolen om de regering in Da mascus te laten blijken hoe ernstig de grensschen dingen van Syrische zijde door Israël worden opgenomen. De Israëlische stafchef, generaal Itz- jak Rabin, noemde de aanval een ver gelding tegen de „provocaties die bijna zonder weerga zijn", die de Syriërs de afgelopen 24 uur hebben uitgevoerd. Vier Arabische aanvallen hadden daarbij ge leid tot de dood van vier Israëli, ter wijl enkele anderen werden gewond. De luchtaanval heeft plaatsgevonden TSJECHEN ONTKENNEN SPIONAGE NEW-YORK (U.P.I.). De Tsjecho- Slowaakse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft gisteren formeel de Amerikaanse beschuldiging van de hand gewezen, dat een van haar leden had geprobeerd een afluisterappuraat te installeren in het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken. De beschuldiging tegen eerste secre taris dr. Zdenek Pisk werd „volkomen ongegrond" genoemd en „een poging om de aandapht af te leiden van de kritiek op de Amerikaanse aggressie in Viet nam". Deze verklaring is donderdag avond aan de secretaris-generaal van de V.N.. Thant. overhandigd door Jan Muzik van de Tsjecho-Slowaakse V.N.- vertegenwoord i gi n g. Hoe Thant op de Tsjecho-Slowaakse ontkenning heeft gereageerd, is niet be kend. Men verwacht geen commentaar van hem, omdat Pisk geen V.N,-employé is. Ook Mnerika zal vermoedelijk geen verdere stappen ondernemen, in de ver wachting dat Pisk te zijner tijd naar Praag zal worden teruggeroepen. dicht bij het meer van Galilea. Over de aantallen toestellen die aan weerszijden aan het gevecht hebben deelgenomen is officieel niets bekendgemaakt. Volgens generaal Rabin hebben de Israëlische toestellen een aantal tractoren en een batterij artillerie van Russische make lij bij het wateromleiding8project in de Jordaan vernield. Het incident van gisteren is het ern7 stigste sinds mei 1965, toen Israëlische militairen drie Jordaanse dorpen aan vielen als vergelding voor Jordaanse aanvallen op Israël. Daarbij werden vier mensen gedood en vier gewond. Voorbereidingen start Gemini-10 bevredigend HOUSTON (UPI) Technici ver bonden aan de lancering van de Geml- ni-10 het Amerikaanse ruimteschip ,dat maandagavond zal worden gelanceerd, hebben gisteren gezocht naar de oor zaak van een storend lichtsignaal, dat tijdens het repetitieprogramma door 'n computer in de capsule werd ontvangen. De dertien uur durende proef, waurl 'j liet hele gevaarte elektronisch werd ge test gedurende een serie nagebootste vluchten, is op deze ene uitzonering na bevredigend verlopen. De grootste bedreiging voor de aan staande lancering is echter het weer. Men heeft op ongeveer duizend mijl ten zuidoosten van het landingsgebied van de Gemini-10 een tropische storm waar genomen. Deze storm beweegt zich in noordoostelijke richting. De astronauten John Young en Mi chael Collins hebben zoveel fotografische uitrusting tot hun beschikking, dat een gemiddeld amateurfotograaf weken no dig zou hebben alle filmpjes vol te schieten. Collins zal tijdens zijn ruimte- wandeling van 55 min. 'n 16 mm film camera aan 'n haak uit de cabine vast maken en zelf 'n 70 mm fototoestel bij zich dragen. In het ruimteschip zal com mandant Young de beschikking hebben over een 16 mm filmcamera die door het driehoekige venster op elk gewenst ogenblik foto's zal kunnen maken. De Gemini-10 heeft ook apparatuur aan boord om het leven ln de ruimte te onderzoeken. Men hoopt te kunnen bewijzen, dat er ook buiten de aarde le ven bestaat al is het maar in kleine stof deeltjes. waarvan men niet weet hoe zij ontstaan zijn en vanwaar zij komen-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5