Vakantieleger zit te rillen in kou en regen, maar blijft Wankelroulette gaat speelzalen veroveren Topprestatie of rust in vakantie? O VERHEIDSPENSIOENEN (700 MLN) ALLEEN PER GIRO DE DEUR UIT HOTELS IN HELE LAND VOLGEBOEKT !F Behendigheids spel initiatief van 9 VYY's Nederlandse toeristen in Italië voor gesloten deur GEVAREN VAN JAARLIJKSE RUSTPAUZE Operatie „werkoesparing 7 gaat draaien In 1968 combinatie van pensioen en AOW/AWW DONDERDAG 14 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Ja, nee, ja rond Sinatra en B.B. NEW-YORK. De 50-jarige Ameri kaanse zanger Frank Sinatra heeft zich verloofd met de 21-jarige televisieactrice Mia Farrow. Dit heeft de moeder van de bruid, de actrice Maureen OSulllvan, gis teren meegedeeld- Het huwelijk zal ko mend najaar worden voltrokken. Volgens de publiclteitsfirma van Frank Sinatra zal de plechtigheid in de V.S. plaatsvinden. Het wordt Sinatra's derde huwelijk. Hij was eerder gehuwd met Nancy Barbato en Ava Gardner Beide .hu wel ij ken wer den door echtscheiding ontbonden. Uit zijn huwelijk met Nancy Barbato werden drie kinderen geboren. Frank Sinatra is al twee jaar met Mia Farrow bevriend. Zij is de dochter van de onlangs overleden filmregisseur John Farrow en Maureen OSulllvan. die o.n. als Jane tegenover „Tarzan" Johnny Weissmuller speelde. Inmiddels heeft. Mia weer ontkend dat zij het plan zou hebben in het huwelijk te heden met Frank Sinatra. Zij draagt echter een 9-karaats diamanten ring, die Sinatra voor haar in Beverley Hills zou hebben gekocht. Frank Sinatra bevindt zich thans in Engeland voor opnamen van de film ..The naked runner". Volgens vrienden van beide filmsterren zijn deze slechts ..zeer goede vrienden". De Franse filmster Brigitte Bardot en de Westduitser Günther Sachs hebben woensdagavond te Las Vegas in de Ameri kaanse staat Nevada een vergunning ge kregen om in het huwelijk te treden. Brigitte Bardot verklaarde dat zij 31 en Sachs 33 jaar is. Zij waren van Frank rijk naar Los Angeles gevlogen en van daar direct door naar Las Vegas. Sachs behoort tot een rijke Westduitse familie, die in Noord-Beieren een onderneming heeft voor de fabricage van motoren voor motor- en bromfietsen. Hij was in 1962 korte tijd verloofd met prinses Soraja. ex-echtgenote van de sjah van Perzië. Brigitte Bardot is al twee keer getrouwd geweest- De eerste keer met filmregisseur Roger Vadim en de tweede keer met acteur Jacques Charrier. Uit haar huwelijk met Charrier werd een zoon geboren, die nu 7 jaar is. Vandaag is het paar in het huwelijk getreden. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - GOES Het milde langstellin: de lekkere, mondfrisseft,, pepermunt-dragee J Cl. (Van een onzer verslaggevers) ZAND VOORT De Stichting behen digheidsspelen. die een jaar geleden door negen directeuren van VVVs verspreid over geheel Nederland werd opgericht, ls gisteren ln Zandvoort gestart met het behendigheidsspel dat men „wankelrou lette" heeft genoemd. De burgemeester van Zandvoort heeft voor Bouwes in Zandvoort een exploitatievergunning voor twee jaar verstrekt. De winsten van dit spel zullen ten goede komen aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer en het houden van nationale manifes taties. De voorzitter van de stichting behen digheidsspelen, de heer G. L. Sliepen, directeur van de streek-VW der Baronie en van West-Brabant vertelde dat, toen het roulettespel in Nederland door de wet op kansspelen werd verboden, men heeft moeten uitzien naar een spel dat K wel goedgekeurd zou worden. Na diverse - onderzoekingen, waarmee een bedrag van veertigduizend gulden was gemoeid, is men gekomen tot de wankelroulette, een spel dat volgens de stichting een zuiver behendigheidsspel is. De stichting heeft nog een ander en nieuw spel bij TNO in onderzoek, waarmee men in augustus mogelijk gaat starten. Voor wankelroulette»bestaat in Neder land een grote belangstelling. Diverse gemeentebesturen en particulieren hebben I inlichting bij de stichting gevraagd naar I de mogelijkheid tot exploitatie. De heer Sliepen acht het niet onmogelijk, dat het I spel ook in andere steden o.m. ook in Den Haag zal worden geëxploiteerd. Omtrent de winst van het spel heeft men nog geen inzicht. Vandaar dat men eerst negen weken gaat experimenteren, waarna de regels voor de komende twee Oma al breiend de wereld rond DARWIN (UPI) Een 92-jarige grootmoeder is al breiend de haven van Darwin binnengevaren. Zij is met haar familie op weg van Kenia naar Nieuw- Zeeland in een twaalf meter lange tri- I „Ik kan maar niet begrijpen wat de ruensen er toch zo gek aan vinden dat a lk op mijn leeftijd de wereld rond vaar", 1 zei mevrouw Emilie Cole toen ze aan wal was geklauterd. L ..Ik hou van de zee die ruw tekeer B Raat en me heen en weer slingert". Het u krasse oudje, dat zelfs nog tijdens het IJ interview aan haar breiwerkje bezig K was, verklaarde dat ze drie pullovers, drie vesten en twee kussenslopen had B gebreid sinds ze op 8 januari Mombasa had verlaten. Haar zoon. de 61-jarige W George Cole zei dat het hele gezin had besloten naar Nelson in Nieuw-Zeeland V te varen naar bloedverwanten, omdat hun boerderij in Kenia door de regering was overgenomen. Behalve Cole en zijn moeder voeren mee zijn vrouw Jean <50), dochter Jane (21) en zoon Char- I les (20). jaar definitief vastgesteld kunnen den. Van de winst is 10 procent voor de exploitatiekosten en onderzoekingen de stichting, 10 procent is voor de VW van de plaats of streek, waar onder auspi ciën van de stichting met het spel wordt gespeeld, en 80 procent zal worden ge reserveerd voor nationale doeleinden, waarbij speciaal wordt gedacht aan toe ristische manifestaties, zoals destijds „E 55" en „Ahoy". Wankelroulette is voor de deelnemers attractief, waarbij het wankelen van de speeltafel grote behendigheid vereist. Per tafel, in Zandvoort staan er drie met totale waarde van honderdduizend gulden, kunnen 7 spelers meedoen. Iedere speler heeft een eigen kleur met een eigen 'an dezelfde kleur. Met de hand moet de speeltafel zo bewegen, „wankelen" dat de bal gaat rollen en via een nis in ronddraaiende schijf komt. Op deze schijf is de puntenwaardering aange- De speler die zijn bal na allerlei rnoei- lijtoheldsfactoren in het vakje weet te brengen, waardoor hij na twee 'maal spe len het hoogste aantal punten heeft bereikt, krijgt viermaal zijn inzet terug. De tweede-prijswinnaar krijgt zijn inzet terug. De inzet verschilde per tafel van .50 gulden en 10 gulden tot 25 gulden, zodat ook de man met de kleine beurs zijn behendigheid kan beproeven. Perso- beneden de 21 jaar mogen niet aan dit spel deelnemen. Kunstpoot voor vogel AMSTERDAM (A.N.P.). Toen een van de paradijskraanvogels in Artis kortgeleden ijverig bezig was een dans voor zijn partner uit te voeren en hij m zijn perk op de vogelweide de wonderlijkste passen en sprongen maakte, kwam hij, blijkbaar door liefde verblind, met een dermate harde klap tegen de afrastering terecht, dat hij een poot brak. Een deel van ongeveer dertig cen timeter boven de voet bungelde erbij en hing alleen nog aan een stukje huid. Hoewel de dokter weinig kans op genezing aanwezig achtte, spalkte hij de poot toch, maar reeds enkele dagen daarna bleek, dat dit in ijdele hoop was gedaan. De voet verschrompelde en de poot moest geamputeerd Dat de mensen van de technische dienst van Artis vaak voor vreemde opdrachten komen te staanbleek in dit geval. Er moest een prothese worden gemaakt en dat deze mensen niet voor een kleintje vervaard zijn, kwam bij het resultaat duidelijk tot uiting. Het werd een uit nylon en alumi nium vervaardigde, wat men noemt, prachtpoot, die via een in genieus systeem met het restant van de echte poot werd verbonden. En zelfs de voet met tenen ont brak niet, een voet van stevig rubber. Nadat de prothese was aangebracht heeft men de para dijskraanvogel nog enkele dagen in een nachtverblijf gehouden om hem aan de kunstpoot te doen wennen. Daarna ls hij naar buiten gegaanwaar hij thans naar het schijnt met trots, tussen zijn familieleden rondstapt. het UTRECHT winterweer, dat. ons land in een effectieve houd greep heeft, is tot nog toe niet in staat gebleken om de reisdrift van Nederlanders en buitenlanders in te dammen. Een tussentijdse thermometerstand van de VW wijst uit, dat de hotels overal nagenoeg vol zijn. De Haagse en Scheveningse pensionhouders klagen daarentegen over een sterk verminderde be- IETS MINDER DRUKTE IN PENSIONS Op de twee grootste campings in de Haagse agglomeratie blijft men koppig om het butagas hurken. Achter de duinen bij Ockenburgh hebben zich reeds viereneenhalfduizend kampeerders inge graven en de kampleiding verwacht, dat in de loop van zaterdag alle achtduizend plaatsen bezet zullen zijn. Van een vlucht is ook hier niets te merken. De Wassenaarse camping Duinrell heeft nu reeds tweemaal zoveel bezoekers als in juli 1965. Twaalfhonderd kam peerders hebben hier hun tijdelijke resi dentie gevestigd. Zeventig procent heeft de Nederlandse nationaliteit, vijftien pro cent komt uit Scandinavië en de rest is een mixture. Noch in de kuststreek van Noord- Holland, noch in Zeeland en Brabant of Opvallend is dit jaar de invasie van Scandinaviërs aan de kust. Uiteraard valt hun aan tal in het niet vergeleken met het Duitse toeiristen- leger, dat traditiegetrouw op onze stranden is neergestreken om de jaarlijkse kuil te graven, waar straks de Nederlandse dagjesmensen in zullen vallen. Van een massale uittocht in verband met het minder gunstige weer is vooralsnog geen sprake. i het land zijn er tekenen, dat aanwezige vakantiegangers het slechte weer beu worden en er aan denken op te breken. Nergens is ook iets te merken van annuleringen. De meeste hotels en pensions zijn geheel vol geboekt. op de campings in het zuiden en Noord-Holland is het minder druk. Met name gaat het hier om plaatsen, die niet direct aan zee liggen. Textiel De textielarbeider, die morgen ook vakantie krijgt, blijft tijdens de zoge naamde grote uittocht naar het buiten land thuis. Enkele van hen zijn er, die een heel jaar lang week in week uit een centje apart hebben gelegd en zich een tocht naar het buitenland kunnen veroorloven, maar het gros weet wel andere, meer dringende bestedingen voor de vakantietoeslag. De groep, die daar boven ligt, de zogenaamde beambten om in officiële stijl te spreken, kunnen zich (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor vijftien Neder landse toeristen is de vakantie ln het plaatsje Dongo aan het Italiaanse Co- momeer minder prettig begonnen. Toen zij de door het Haagse reisbureau Sun ny Tours gereserveerde flat wilden be trekken, weigerde de Italiaanse eige naar met Wie het reisbureau al tien jaar zaken doet hun de toegang. Hij argumenteerde, dat hij nog een huur schuld van het reisbureau had te vor deren, hetgeen wordt ontkend. Een van de toeristen heeft onmiddel lijk contact opgenomen met de directie van het reisbureau, die aan haar verte genwoordiger in Italië opdracht gaf de Nederlandse toeristen onder dak te brengen. De meeste onder hen gingen hiermee akkoord, doch één familie wenste niet op dit voorstel in te gaan heeft op eigen kosten een bungalow ge huurd. De anderen werden door de Ita liaanse vertegenwoordiger naar een ho tel aan het Gardameer vervoerd op kosten van Sunny Tours. Of de moeilijkheden in Italië zijn op gelost kon het reisbureau in Den Haag vanmorgen nog niet mededelen. „Mijn man is nog daar", zei de echtgenote van directeur L. A. Delbosq. „en al met al kan men het een storm in een glas water noemen. Dat de Italiaanse flatei genaar met het argument komt nog 'n huurschuld van ons te vorderen te heb ben is pertinent niet waar, want in fei te is het heel iets anders, waarover ik echter niejjs kan en mag zeggen. Zoals de zaken er nu voor staan, ziet het er naar uit, dat wij hier de schuldigen zijn. De Italiaan weet wel beter. Wij hebben nooit moeilijkheden met hem ge had. Bovendien komt er nog bij, dat hij ons rustig de huur verder laat betalen, terwijl er geen toerist van ons reisbu reau in woont. Zelf verhuurt hij dan de flat aan bijvoorbeeld Duitse toeristen en maakt op die manier een aardige winst. Wij hebben er nooit wat van ge zegd. Tot we ineens met dit geval ge confronteerd werden". Inmiddels zijn vele aspirant-toeristen naar het reisbureau gekomen om te in formeren of zij eventueel ook de kans liepen iets dergelijks mee te maken. „Ook hen kan ik nog niets meedelen, want mijn man heeft nog niets van zich laten horen en de eerstvolgende groep toeristen vertrekt aanstaande maandag al naar ITalië", zegt mevrouw Delbosq. Het reisbureau $unny Tours organi seert vooral vakanties aan het Como- een buitenlandse vakantiereis ver oorloven, maar hun percentage is klein. Bij het reisbureau Hotam, een van de grootste in Den Haag met een wagen park van negentien bussen, zijn de vijf tien meerdaagse reizen, die in de ko mende dagen beginnen, volledig uit verkocht. Grootste aftrek had een reis naar Voralberg in Thüringen (197 gul den), die twee maanden geleden al was uitverkocht. Ook voor de tientallen dag tochten, die in de komende twee weken gemaakt worden, is geen plaats meer te krijgen. „De belangstelling voor onze busreizen," verklaarde een Hotam- employé, is groter dan ooit tevoren. Maar vroeger waren de goedkope trips altijd het eerst volgeboekt, nu is het precies andersom en vliegen de reizen van 300 gulden en meer als koek weg." Whalen had ook toegang tot Buitenl. Zaken WASHINGTON (UPI) De 51-jari ge Amerikaanse ex-kolonel William H. Whalen, die is beschuldigd van het overdragen van Amerikaanse militai- geheimen aan de Sovjet-Unie, heeft c in beperkte mate toegang gehad tot het ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus is in Washington meegedeeld. Op 't laatst van de vijftiger jaren ls Whalen verbindingsofficier van 't Pen tagon geweest in een Interagency Com mittee dat de plannen opstelt voor eva cuatie van Amerikaanse burgers uit be dreigde gebieden. Ministerie van Defen sie noch ministerie van Buitenlandse Zaken heeft commentaar willen leveren op de omvang van de schade aan de nationale veiligheid die door Whalens activiteiten is veroorzaakt. De vrouw van Whalen die op borg- storting van 15.000 dollar voorwaarde lijk vrij is heeft op het bericht van zijn arrestatie gezegd: „Ik geloof 't niet, lk zal het nooit geloven. Het kan ge woon niet waar zijn". Ze maakt zich bezorgd over de gezondheid van haar man, die in de laatste jaren meerdere hartaanvallen heeft gehad. HOE IE RIJDEN OP lANGE AFSTANDSWEGEN? 1 héb Na de eerste 3 uurrijcfen Daarna telkens 150km rijden en U don *^of koffie drinken. Per dog niet meer don 600b 700km rijder „De laatste dagen voor mijn vakantie heb ik het ontzettend druk. Het is een bespreking hier, een vergadering daar, veel moet nog worden geregeld, het is echt hollen en draven, maar dan dan trekken we er heer lijk op uit, in vliegensvlugge autotochten willen we een flink stuk van de wereld gaan zien De man die me dit vertelde, is de eigenaar van een vrij grote zaak. Dag in. dag uit vele zorgen en beslomme ringen. „Ik ben echt aan vakantie toe", voegde hij er nog aan toe. Heeft deze man wel een juiste opvatting van het begrip „vakantie"? Ik zou vakantie eigenlijk willen defi niëren als: nu eens een tijdje op houden met datgene te doen wat je het hele jaar doet. Uit deze definitie blijkt al, dat vakantie eigenlijk in de meest uiteenlopende vormen „bedre ven" moet worden, en dat iedere vakantie een persoonlijk aspect heeft. Een ambtenaar die het hele jaar bin nenshuis achter zijn bureau zit, heeft vakantie als hij ziin tuin een goede beurt geeft, als hij lange fietstochten en wandelingen maakt, waarbij hij volop geniet van de frisse buitenlucht en zijn spieren eens flink los kan wer- Een fabrieksarbeider die aan de lopen de band werkt en voortdurend in het machinelawaai zit. zal gelukkig zijn als hij eens een tijdje doen kan wat hij wil. en bijvoorbeeld „zo heerlijk rus tig" aan de waterkant kan gaan zitten om een baarsje te verschalken. De man van de zware lichamelijke arbeid zal vaak een rustig plekje in de tuin met een boek of een puzzel als een ideale vakantie aanvoelen. De manager, die ik ten tonele voer de, moet alle zorgen aan kant zetten en zich overgeven aan een rustige, niet opwindende vakantie. En wat doet hij? Hij blijft ook in de vakantie top prestaties van zijn lichaam vergen (lange vermoeiende autotochten en schijnt niet te begrijpen dat dit lichaam lang niet altijd aan deze eisen kan voldoen. stapjes, naar schilderachtige land schappen enzmaar we moeten ons er terdege van bewust zijn, dat de vakantie in ieder geval voldoen moet aan de eis. dat we weer méér geschikt gemaakt worden voor het werk dat onze levenspositie straks weer van ons gaat vragen. We moeten ook in de vakantie zuinig zijn op onze gezondheid Wordt onze gezondheid in de vakantie dan meer bedreigd dan anders? Enkele voorbeelden: Een echtpaar, per auto op weg naar Spanje, krijgt een aan rijding als gevolg van het feit. dat te lange autoritten het concentratie vermogen van de man zodanig hebben verminderd, dat hij in het verkeer niet meer thuishoorde. Mijn advies: maximaal anderhalf uur achter elkaar achter het stuur en dan onherroepe lijk even' „uitblazen" (bijvoorbeeld een sinaasappeltje verorberen). Ik werd ontboden bij een familie, die uit Rome was teruggekeerd na een mislukte reis. Een vliegtuig bracht het echtpaar in recordtijd van ons land (met wisselend kldmaat naar de hitte van Rome. Deze plotselinge klimaat verandering was niet voldoende opge vangen door "een rustige overgangs periode. met als gevolg, dat de vrouw zich zo ellendig voelde, dat alleen de terugreis aanlokkelijk voor haar bleek. En wat te denken van de man. die na zijn reis meer dan twee maanden rust moest houden wegens een ischias, die hij in, een tent had opgelopen geduren de hevige regenbuien. Advies: alleen in een tent overnachten als de grond, al thans binnen, kurkdroog is Gedurende oen Lourdesrels hadden meerdere pelgrims ernstige maagdarm stoornissen als gevolg van het „buiten landse eten". Zij brachten hun Lour- desdagen in bed door en moesten heel streng dieet houden. Voedsel Advies grote voorzichtigheid bij de voedselkeuze. Zo weinig mogelijk af wilken van de gewone etenstijden. Contact met hoteldirecties betreffende bijzondere dicetwensen. Van belang is het bij grote hitte weinig te eten. daar de verbranding van het voedsel warmte aan het lichaam toevoegt. Veel vocht is dan van voordeel tniet al te koude dranken!): de daardoor ont stane verhoogde zweetafscheiding ont trekt door verdamping van het zweet warmte aan het lichaam. De gezette dame, die mij na afloop van haar vakantie kwam vertellen, dat de met zoveel moeite verkregen gewichtsver- mindering van twintig pond er weer ruimschoots was bijgekomen, heeft te veel zoet (gebakjes, koekjes) en vet (slagroom) gebruikt. Voor haar heb ik geen advies. Een meisje komt thuis van een drie daagse bootreis met een rug vol ge ïnfecteerde blaren. Zij had twee van haar drie vakantiedagen veel p(jn ge had en had twee weken nodig om de wonden te laten genezen. Advies: voor zichtig omspringen (geleidelijke aan passing) met zonnewarmte, waarbij ook zonnebrandolie van nut kan zijn. Ook de man die nog drie weken na zijn vakantie geplaagd werd door hard nekkige hoofdpijn, had de kracht van de directe zonnestralen onderschat. Hij liep een lichte zonnesteek op. Weet u dat lichtgekleurde kleding de warmte terugkaatst en dat donkere kleding de warmte absorbeert? Zo kan lk nog wel een tijdje doorgaan, doch lk wil eindigen met de opmerking, dat bovengenoemde bezwaren ook gelden voor jongere mensen. Het verschiL is. dat deze jongeren aan da ene kant wat overmoediger zijn ten opzichte van de vakantiegevaren, aan de an dere kant een groter weerstandsvermo gen hebben tegen de schadelijke ge volgen. HUISARTS REUZENCHEQUE Verbazing op het gezicht van de kassier can de Deutsche Bank in Frankfort, niet om een binnenstormende overvaller, maar om een klant, die op een gigantische retschèque op de balie deponeerde. De chèque was speciaal in Hong Kong geweven ter gelegenheid "vnress Company) 75 jaar geleden met de reischèqueservice begon. Ir. E. Bongaerts voorzitter F.M.E. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Met ingang van 1 Juli ie ir. E. F E. Bongaerts, sinds 1951 direc teur N.V. Hollandse Constructiewerk- plaatsen te Lelden, voor de duur van een jaar benoemd tot algemeen voorzit ter van de Federatie Metaal, en Eleo- trotechnische industrie F.M.E. De heer Bongaerts vervult deze func tie als lid van het presidium van de F.M.E., waarin hij als voorzitter van de Katholieke Vereniging van Werk gevers in de Metaalindustrie zitting heeft. Als algemeen voorzitter van de F.M.E. is hij de opvolger van Ir. K. van der Pols. Maanverkenner zwijgt weer PASADENA (Rtr-AFP) De „Ver- kenner-1", Amerlka's „oog op de maan", zendt geen foto's meer naar de aarde. De televisierobot viel gisteravond plotse ling uit. Men had toen op het ontvangst station in Johannesburg net een aantal foto's binnen van de corona van de zon. Of de Veikennèr nu definitief buiten werking is. is nog niet bekend. Het station in Zuid-Afrika probeert de robot weer op gang te krijgen. (Van onze parlementaire redactie) I)EN HAAG De betaling van de overheidspensioenen ia in de laatste 25 jaar een steeds groter probleem gewor den. Voorheen werd voor iedereen, die bij rijk, gemeente, politie, onderwijs, provincie, senii-overlieidsorganen, e.d. zijn functie neerlegde, een pensioen vastgesteld dat levenslang bleef gelden. Het begin der problemen was de invoe ring van de loonbelasting, die ook op pensioenen moest worden ingehouden. En de verwikkelingen kwamen pas goed, toen de pensioenen regelmatig werden herzien, de belastingtabellen telkens werden gewijzigd en de AOW/ AWW uitkeringen moesten worden inge bouwd (d.w.z. grotendeels van de pen sioenen afgetrokken). Om een indruk te geven: sinds janua ri 1963 moesten alle pensioenbedragen elf keer volledig herberekend worden. Dat wil zeggen: elf maal 175.000 becij feringen. Met in het vooruitzicht, dat over 15 jaar het aantal gepensioneer den 300.000 zal bedragen moest wel naar vereenvoudiging van de werk zaamheden worden gezocht. Deze werd gevonden door inschakeling van een computer, die thans het grootste deel van de berekeningen uitvoert n over niet al te lange tijd het individuele sij- ferwerk geheel zal vervangen. Bovendien moest om twee redenen de betalingswijze worden gewijzigd. Jarenlang geschiedde deze betaling op voor iedere gepensioneerde vastgestel de dagen op een postkantoor, eenB per kwartaal. PTT wilde van dit systeem af in het kader van eigen maatregelen tot werkvereenvoudiging. Het pensioen fonds wilde er ook wel af, omdat tal van gepensioneerden hun uitkering niet afhaalderi op, het vastgestelde moment (bijvoorbeeld wegens vakantie, ziekte, vergeetachtigheid, slecht weer). Die overgeschoten betaalbaarstellingen kwa men in Den Haag terug, moesten gead ministreerd worden en opnieuw uitge schreven, terwijl er veel over gecorre spondeerd moest worden. Eik kwartaal kwamen er zo'n 700 betaalbaarstellin gen terug, in de vakantieperiode aan zienlijk meer. Deze omstandigheid plus het verzet van PTT leidde tot het besluit, dat al de pensioenen per giro de deur uit zou den moeten. De gepensioneerden zou den zelf een girorekening moeten ne men, dan wel een bank moeten aanwij zen, waarheen het pensioen overge maakt zou kunnen worden. agen b&nkdrcmpelvrees wordt en die bovendien hoopten, dat de gepensioneerden niet telkens 't hele tegoed zullen opr -men. Niet meer gebonden Het voordel van de gepensioneerde ■is, dat hij of zij niet meer aan een uit betalingsdag gebonden is en desge wenst ook zijn pensioen in porties kan opnemen. De Rijkspostspaarbank vaart er niet wel bij. De werkwijze bij deze overheidsdienst is in het geval van giro bijschrijving op een boekje namelijk te tijdrovend -als men snel over het geld wil beschikken, zodat de gepensioneer de zelfs is afgeraden de Rijkspost spaarbank als intermediair te kiezen. Op het igenblik hebben 4(1.000 gepen- girorekening vanwege de pa- xioneerden nog geen giro- of bankreke- pleren rompslomp. Hoewel het voor een ning. Zij worden tlians dringend aan- bejaarde, die sterk a:.n buis gebonden gespoord alsnog een besluit te nemen is. gemakkelijk kan zijn per giro te be- waarbij liet algemeen burgerlijk pen- t&len, heeft toch slechts een derde deel xioenfonds als stok achter de deur een tot dusver een girorekening gekozen bo- koninklijk besluit heeft, dat girale over- ven een bankrekening. dracht verplicht stelt. Niet alle banken waren aanvankelijk gelukkig met de nieuwe werkwijze van het pensioenfonds, omdat zij er extra werk door kregen. Er waren er echter ook, die het belangrijk vonden, dat bij Voor het fonds betekent de girale be taling (van 700 miljoen gulden netto per jaar) een enorme werkbesparing: de computer die de berekeningen maakt produceert tegelijkertijd een „geluids band", die zonder meer in de computer van de girodienst kan worden aange bracht en dan de overschrijvingen uit- Tegelijk met de invoering van het nieuwe systeem heeft het algemeen burgerlijk pensioenfonds de kwartaal betaling omgezet in een maandbetaling. Niet aleen wordt dit door de gepensio neerden gewaardeerd, men loopt er te vens mee vooruit op de combinatie van pensioen en AOW/AWW, welke laatste uitkering maandelijks geschiedt. De regering wil deze combinatie graag tot stand gebracht zien om de samen hang van deze 2 pensioenen duidelijker tot uitdrukking te brengen. Bij gepen sioneerd overheidspersoneel wordt im mers een deel van de AOW-uitkering (afhankelijk van het aantal dienstja ren, maximum 80 procent) ln mindering gebracht van het pensioen. De kwade pier Bij verhoging van de AOW/AWW-uit- kering is het pensioenfonds in de ogen van de gepensioneerden steeds de kwa de pier, want het pensioenbedrag wordt dan veelal verlaagd (als 't pensioen niet gelijktijdig verhoogd wordt), terwijl door de stijging van het totale inkomen de loonbelasting kan toenemen, die door het pensioenfonds wordt Ingehouden. Behalve een filosofi' zit achter deze komende maatregel nauwelijks minder de overweging, dat van twee uitbeta lingsbehandelingen er één kan worden gemaakt en dat dp postkantoren ooit ook van de AOW-ultbetaling af willen. Het overdragen van de AOW-dossiers aan het pensioenfonds en het invoegen van de twee uitkeringen is echter zeer tijdrovend, zodat deze operatie pas in 1968 haar beslag zul kunnen krijgen. Bij een gelijk aantal pensioengerechtig den zal het fonds per jaar dan ongeveer een miljard uitkeren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5