,Wij gaan weer ouderwets koersen, ik verhef jullie tot vrij buiter s' Pellenaars aan voomvond zege 7V f10.000, Braassem beloven witte kuiven fel duel RINI WAGTMANS DEED DENKEN AAN OOM WOUT: KLEINEN UITGEKOOKT Nederlandse ploeg won weer ruim Jan Janssen alleen nog kans in grote tijdrit naar Parijs Ronde in kilometers Portret van een winnaar Ook Nederlandse zege in de „Kleine Tour Groene trui weer steviger bij Steevens ITOENSDAG 13 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van ome sportredactie HONTLÜfON. Op de hellin- van de Bois des Lapins en mtaigue besefte Jan Janssen t hij alleen nog maar in de drit winst kan boeken op Lucien nar, die dan het gemis aan ge- ugelde assistenten zal voelen, rbeten en verbolgen perste Jan nssen er in die laatste kilo meters voor Montlugon pure kracht uit. Zijn lenig lichaam spande zich als een boog. Bezeten van het heilige vuur om het kordon dat Ford rond Lucien Aimar optrok, te doorbreken, plaatste Jan Jans sen vinnige demarrages waar het peleton van ging kreunen. Zonder ophouden, afgewisseld door Ray mond Poulidor die met dezelfde ideeën als hij liep, ging Janssen onder in de beugel. Hij hield het vol tot Montlucon, om daar bitter te constateren: „Jongens, ze fiet sen met vijf teams tegen me. Er valt niet tegen te knokken". Bij deze trieste ervaring stak het succes der Televizieren fel af. Uitbun dig vierden Pellenaars en zijn man nen het feest van de herrijzing. Blij met wat hij 's morgens gedaan had, door aan het ontbijt te vertellen: „Met Haast is het mis. Vanaf vandaag gaan we ou derwets koersen. Bij deze verhef ik jul lie weer in de stand der vrijbuiterij", paradeerde De Pel trots voor de tribune, Henk Nijdam was de grootste vrijbui ter geweest. Hij had in deze Tour de Prance al zoveel pech te venverken ge kregen dat hem de overwinning dubbel en dwars toekwam. Henk Nijdam was na 153 kilometer weggesprongen met Walter Boucquet en in de loop van de P strijd kreeg hij Gines Garcia en Valen cy tin Uriona aan 't wiel. De Nederlander wist dat Walter Bouquet als slimste Belgische coureurs bekend staat en kwam daarom waakzaam de laatste bochten door. Henk Nijdam sprintte me teen over Bouquet toen de vernachtte OONDERDAC IC JULI PARIJS 22eRIT(j£, 'ü»51,3km yT\*\\>Nv Individuele tijdrit X-vPOompier-- KT maar telkens zonder succes, trok Henk Nijdam met nog 70 kilometer in het i' vooruitzicht, weg. Alleen Walter Bouc quet kon hem bijhouden. Ofschoon de j voorsprong snel opliep tot ruim 1 mi nuut zag Garcia kans het tweetal te be- j reiken, Uriona volgde in Garcia's spoor. Twee minuten en vijf seconden was het grootste verschil, toen daalde i het tempo. Henk Nijdam hield er nog genoeg vaart in om niet teruggepakt te j: worden en kwam zonder noemenswaar- j dige moeite over Walter Boucquet, zijn I voornaamste tegenstander in de sprint. Twintigste etappe De uitsla? van de 20ste. eta St. Etienne naar Monlucon ovei luidt: uquet (Belg.. 'Cools) 5.57.45; (Ned., Planckaert (Belg., broeck (Belg., Drless (Belg., Cools) Driessem Van Sch Bcrtolazj 12. Neri Cools); 11. Benet (Fr., Albanil; 13. Grain Vandenberghe (Belg. 15. Fouchcr (Fr.. De Ml .1 (Belg., Magne); 17. Bltoasi (It., to); IS Darrigade (Fr.. Caput); 19. Plngeon (Fr., Plaud); 20. Lopez Rodriguez (Sp, Machain); 21. Brands (Belg., Drles- lens); 22. De Wolf (Belg,, Marl 23, 'erurena (Sp., Machain); 24. Kees Haast Ncd., Feilt demarrage inderdaad volgde. Het was overgelukkige Henk Nijdam, die in Montlucon op het erepodium stond en de eigenlijk overbodige opmerking maakte: „Kwam het me toe of niet?" Even gelukkig als met de eerste aats roemde Kees Pellenaars de rap pe Gerben Karstens, peloton-sprintwin- en daarmee de baas over groene truidrage? Willy Plackaert. Gul maak te Pellenaars bekend, dat de ploeg van hem 5000 gulden uit het extra potje kon verwachten, met het prijzengeld van de Tour (ook 't dagploegenklassement was voor Nederland) kioam de totaalstand voor deze dinsdag op 10.000 gulden. Schril en fel contrasteerde deze pret met Jan Janssens gemoedstoestand. Al le pogingen bonkten af tegen de brute macht waarmee Ford en de rond deze equipe verzamelde renners werkten. Stilzwijgend zwoegden Poulidor en Janssen voor elkaar. Om beurten spron gen ze, in de hoop dat een van beiden Aimars zwakte kon blootleggen. Kunst en vliegwerk op hoog niveau uitvoerend grepen Fagor, Filotex, Molteni, en Kas en Ford-renners telkens fors in. Zij die met Janssens en Poulidors lot begaan waren, bleken niet bij machte de gebun delde krachten te weren. Ford stond en staat sterk met de hulp van de ploegen die door hun posities in de klassemen ten of bij gebrek daaraan gekocht wer den en weinig meer willen dan een rus tige tocht naar Parijs. Te veel? Jan Janssen begrijpt dat en stelt zijn laatste hoop op de revanche in de tijd rit. Niet met de gedachte dat hij daar de 1.35 op Lucien Aimar goed maakt. ,Ik kan hem hebben. Ik zal een betere tijd maken dan hij, maar 1 minuut en 35 seconden is te veel". Behoedzaam wakend over de nu al dagen ongewij zigde stand, sleurde de extra hulp Lu- Aimar naar Montlucon in de weten schap, dat, als er in deze etappe met licht golvend terrein geen brokken ge maakt werden, weinig vrees meer be hoeft te bestaan voor de volgende vlak ke ritten. De Ford-rijders bewezen sterk genoeg te zijn en allerminst van hun stuk door Anquetils vertrek. Ze gingen Tussen v. Wijk en Bakker: Kleine Henk Nijdatn, trouwe rijder in de ploeg van de Pel, krijgt de traditionele kus na zijn verrassende etappezege. met bijna elke ontsnapping mee. Grain zocht Diaz op toen deze vluchtte, Van der Vleuten kreeg Milesi's gezel schap en Arie den Hartog volgde met Echevarria. De Televizieren bleven pro beren. Haast waagde nog een poging in Jan Janssens gezelschap. Veertig secon den kregen ze, meer niet, want alle zei len bijzettend rukte Fords vlaggeschip OP 10.000 METER Fantastische race van Ron Clarke OSLO. Ron Clarke, de Austra lische wonderloper, zegevierde gister avond in Oslo in een race over 10 km. in 27 min. 54 sec. en deklasseerde een veld Europese lopers onder wie de grote kanshebbers voor de Europese tiel, de Oostduitser Jurgen Haase en de Belg Gaston Roelants. De tijd van Ron Clarke betekende zijn op één na beste race, want een jaar geleden kwam hij in hetzelfde stadion tot het fantastische wereldrecord van 27 min. 39,4 sec. Hoe groot het verschil met zijn tegenstanders Was kan men zien uit de tijden van Gaston Roelants, tweede in 28 min. 20,2 sec., Jurgen Haase in 28.45,4, Mohammed Gammoudi (Tunesië) in 29 min. 13,. sec., Andrei Barabas (Roem.) 29.13,2, Siegfried Her. mann (O.-Dld.) in 29.13,6 en Keisuke Sawaki (Japan) 29.33,2. Op de 1500 meter was de Oostduitser Jurgen May superieur in 3 min. 38,2 sec. voor de Noor Weger Rekdahl in 3.40,6, de Amerikaan Camien in 3.40.7 en de Belg Eugene Allonsius in 3.41,4. Een nieuw Noors record vestigde Berit Berthelsen bij het verspringen dames met 6.35 meter. Mugnaln! (It., Plaud tip 4.50; (Van onze zeilmedewerker) OUDEWETERING. Bouw van Wtfk en Hans v. d. Velde konden het zelf niet zien. In een fractie van seconden gingen de belde boegen na elkaar over de finish lijn. Ir. Bakker had het wel gezien en h\j was biyVan WUk had verloren. Het klas sement ziet er nu als volgt uit dat ir. Bak ker, tweede achter Do v. d. Hulst, een Hink stuk is ingelopen op Bouw van Wijk, die in vierde positie finishte. Dat belooft wat voor vandaag, omdat Van Wyk en ir. Bakker volkomen aan elkander gewaagd zijn en de weerberichten witte kuiven op het Braassemcrmeer beloven. Het ging er gisteren op de plas al Spaans aan toe. Onder in de plas liep een forse golfslag, die vele bootjes in moeilijk heden bracht. Voor de Regenbogen was - het een enen-erend weertje, al moest men voortdurend het hoosvat hanteren. V. d. Hulst, Hofland en nog enkele Regenbogen zeilden gereefd, hetgeen beslist voordeliger was dan met een volgetuigd schip te varen. De mast van Hofland had echter niet terug van de zware druk, die er op werd uitgeoefend en knapte in tweeën, waardoor de Rotterdammer een tweede positie vaarwel moest zeggen. V. d. Hulst had kennelijk geen enkele moeite met het weer en zeilde beheerst naar een overwin ning. Van Wijk heeft het ir. Bakker lang lastig gemaakt, maar moest hem laverende loslaten. Gezien het feit, dat het slechtste resultaat mag worden afgetrokken staat ir. Bakker er in theorie beter voor dan j Bouw van Wijk. Vandaag zal de beslissing vallen. Een beslissing waarbij Hans v. d. Velde (1-5-3-3) weinig meer te vertellen zal hebben. Even beheerst als v. d. Hulst won Van Rietschoten In de Zestlenkwadraatklasse. Zonder ooit in paniek te raken hield hij z(jn schip prachtig recht. Minder goed ging het met de favoriet Jan van Stave ren, die de boel bijna uit de hand zag lo pen en de strijd staakte. Könst werd twee de achter Van Rietschoten, die met een knappe voorsprong won. Van Staveren blijft even goed een gegadigde voor de hoofdprijs evenals Henk Könst. Voor Valkenzeiler Piet van Buren wordt het uitkijken geblazen. Rolf v. d. Baumen Ed Hoppe staken weer in hun oude vorm. Een kwart van de baan had Rolf v. d. Baumen de leiding geheel, toen liep Hoppe hem met zijn ballon op voorbij. Kruisende maakte Hoppe zich nog meer los van zijn concurrent. Van Buren finish te als derde en staat nog wel aan het hoofd van het sterk uitgedunde Valken- veld, maar het verschil met Hoppe is mi nimaal geworden. Ook hier moet de oer.-dag de hoofdprijswinnaar brengen. Bij de Vauriëns is eveneens weinig po sitiefs te bespeuren. De gebroeders De Bie sloegen vóór de start om, doch hadden op het vijfminutenschot hun bootje al weer vaarklaar. Druipnat zeilden zij een voor treffelijke wedstrijd, die hen een zege bracht. Meijer behaalde een tweede en V. d. Wal een derde plaats. Zowel V. d. Wal (2-2-4-3), als Meijer (3-3-6-2) is de hoofd prijs bereikbaar. Jammer dat de gebroe ders De Bie hun twee derde plaatsen kwijt zijn geraakt, want dan hadden ook zij fa voriet gestaan. Van Vemde zagen wij gisteren weer eens in de voorhoede opereren. Daar hij de score 26-15-9 achter zijn naam heeft staan speelt zijn zege In de vierde race in de So loklasse geen rol. Belangrijker is de twee de plaats die Ph. v. d. Zanten incasseerde, waardoor hij en Kersbergen (dinsdag der de) om de hoogste eer gaan strijden. Spanning heerst er vooral in de Finnjol- lenklasse waar Hans van Eist, Dick Seret en Frits Beck een driehoofdige leiding voeren. Hoewel Van Eist gisteren met een zege iets naar voren is gesprongen, zijn Beek (tweede) en Seret (derde) niet kans loos voor de eindzege. Alleen aan zijn startpunten heeft Randmeerzeiler Henny de Ruyter voldoende om de eer In ont vangst te kunnen nemen. De Ruyter is tot op heden de enige ongeslagen zeiler op het Braassemermeer. 1 km. iwudi Altig alleen weg. 9 km. Peleton pakte Altig terug 14 km. Neri. Graussard, Brands, Fez- zardi en San Miguel op pad. 16 km. Einde ontsnapping 65 km. Monty demarreerde. 78 km. Door acties van o.a. Van Schil, Bitossi, Garcia en Van der Vleuten, die achter hem aan gingen, werd Monty terug in het peleton gedirigeerd. 119 km. Cazala, Haast, Izier, Erran- donea, Echevarria en Den Hartog namen hondvrd meter en werden toen inge lopen. 123 km. Diaz en Grain demarreerden. 127 km. Koplopers hadden 35 sec. 132 km. Voorsprong groeide tot 1 min. en 5 sec. 140 km. Van der Vleuten sprong uit de groep en kreeg direct Aimars ploeg genoot Milesi mee. 142 km. Van der Vleuten en Milesi bij de koplopers; peleton op 35 sec. 144 km. Echevarria vluchtte uit pele ton. Hij kreeg Den Hartog achter zich 146. km. Den Hartog en Echevarria haalden leiders; peleton pakte koplopers terug. 153 km. Demarrage van Nijdam en Boucquet. 154 km. Jan Janseen zette een aanval ln. Mee gingen: Bltossi, Garcia, Diaz, Geldermans, Haast, Vranken, Milesi. 156 km. Voorsprong van de groep Janssen 40 sec. op het peleton en 20 sec. achterstand op Nijdam en Boucquet. 158 km. Ontsnapping Janssen teniet gedaan. 159 km. Garcia op jacht naar Nijdam en Boucquet. 164 km. Garcia mee op kop; het pele ton lag op 50 sec. 170 km. Doorkomst op de top van de Cote du Bois des Lapins (vierde cate gorie): 1. Nijdam; 2. Garcia; 3. Bouc quet; 4. het peleton op 1 min. 50 sec. 183 km. Nijdam, Garcia en Boucquet liepen uit tot 2 min. 5 sec. 187 km Uriona demarreerde. 190 km. In het peleton begon het zeer onrustig te worden. Demarrages Poulidor en Janssen volgden elkaar snel op, echter zonder succes. 192 km. Nijdam. Boucquet en Garcia verloren terrein: 1 min. 45 sec. 193 km. Uriona haalde de kopgroep. 197 km. Doorkomst op de Cote de Montaigue: 1. Boucquet; 2. Garcia; 3. Nijdam; 4. Uriona; 5. het peleton op 1 min. 20 sec. 223 km. Henk Nijdam eerste in Mont lucon en Aimar nog steeds in de gele trui. Succes Nederlandse zeilers TEGERNSEE. Bij de Europese titelstrijd in de Flying Juniorklasse die op de Tegernsee wordt gehouden, heeft onze landgenoot Wim Du dok van Heel nog steeds de leiding in het algemeen klassement. De vierde wedstrijd, die bij zwakke, omlopende wind werd gezeild, eindigde in een succes voor de Neder landers die op de eerste plaatsen beslag legden. Peller (Nee Ned.. Pel Ned.. De Muer) t I 5.58.57 29. Kik Wol Algemeen klassement 3.23; Gemlnianl) 107.: ed., De Mi J 1?5. Poull. op 4.22; 6. Kunde (Did., 7. Van Springe) (Belg., i. Gabica (Sp.. Langarical eon (Fr., Plaud) op 9.03: e (Belg... Drlessens) op (Sp r Geininlanl) op 9.37; orul.iSp ..Langarita) op Sp.. Langarlca) op 11.12; (Sp.. Langarlnu op 12.16; 15. Belg.. Cools) op 14,18; 16. Rudl -.?■ -410 17 p 18 Montv (Sp.. Machain) op 18.1620. Dia/. (Sp.. Machain) op 20.19; 21. Martin (Sp.. Machain) op 21.16; 22 Del isle (Fr. Pl^ud) op 21.36; 23. Zlm- mermann (Fr. piau.l) op 2l 54; 24. Desmet (Belg, Marien) op 25.03 25 Gonzales (Sp.. Langarlca) op 25.14 35. Haast (Ned.) op 34.23; 46 Den llartog (Ned.) op 49.15; 52. Ploegenklassement Het ploegenlslaaaement van de 20ste tf.PtPell|elnIar, (NHdam. Karstens. Haast) 17.54 58 2. Cools (Boucquet. Van Sprlngel. Huvsmans) 17 54.59 3-Machain 17.65.00; 4. Langarica 17 55 02 5. Driesueoa 17.55.61. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement luidt nu: 1 Langarlca 324.30.41- 2. Geminlant 324 44.51; 3 Pl-.u.l -321.5t.2S; 4. Machain 324.58.29 5. De Muer 325,20.3!»11. Pellenaars 326.09.48 Puntenklassement puntenklassement na de 20ste etappe 'lanckaert (Belg.) 195 pnt.; 2. Karstens Tiende etappe Ronde van de Toekomst luidt 1. Wngtmans (Ned.) 5.14.16; IFr.)3. Svorada (Tsj.); 4. Urbanovitsj (Rusl 5. Wenczel (Tsj 6. Delia Bona lit.); 7 Van Neste (Belg): 8. Erenozaga (Sp.); 9 Bernhard Guyot (Fr10. Pererr (Sp.): lil. Adler (Did.) 5.12.51; 12. Sobk. (Rusl.); 13. Leltner (Did.): 14. Cooli (Belg): 15. Steevens (Ned.);_16. Benfj It.) 19. Foi 17. Dol (Pol.); (Ned.); 48. Pontor 20. Gos 22. Claude liuyot 24. Koch (Rusl.) Algemeen klassement i volgt uit: 43.23.43; 2. Gom nard Guyot (Fr.) ,'p Een gemoedelijk praatje tussen de twee rivalen voor Janssen (rechts) en Lucien Aimar. Janssen hoopt in a Aimar nog te kunnen onttronen. (Belg) op 7.04; 8. is.op 10.42; 9. Tamanes (Sp.) Troche (Did op 12.15: 11. Eef Dolman (Ned op 13.25; 12. Van Espen (Belg) op 13.37: 13. Bllic (Z.-Sl.) op 14.02; 14 Doc-hljakov (Rusl.) op 14.49; 15. Bru- netti (It.) op 14.54; 16. Perera (Sp.) op 16.44; 17 Urbanovitsj (Rusl.) op 16.09; a8. Ducasse'lFr.) op 17.02; 19. Vldament (Fr.) op 20.28 20. Delia Bona (It.) op 22,31; 30. Hiny Wagtmans (Ned.) op 30.39 etl 46. Willy Geraeds (Ned.) op 53.59. Ploegenklassement Het ploegenklassement van de tiend* etappe luidde 1. Frankrijk 15.35.59; 2. Spanje z.t.3 Tsjecho-Slowakjje z.t.; 4. Rusland 15.37.34 5. Nederland 15.38.10. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement ziet na tien étappes als volgt uit: 1. Italië 131.22.39; 2 Spanje 131.28.23 3. FrankrUk 431.37.32 4. Nederland 131.41.09 5. België 132.09.28 Puntenklassement vt ziet er na de uit: (Ned.) 90 pnt.; 2 Bergklassement idstand ln het bergklassement luklt ,-aro (lt.) 62 pnt.; 2. Gomez (Sp. 3. Lopez Currll (Sp.) 32 pnt.; - i-nli ill.i en iniiussr (Fr.) belde 6. Beugels (Ned.) 27 pnt.; 7. Fui Ned!114; 5 Rei i Belg. jroeck (Belg.) 11 .19- 7 Red! Alug Belg); 10. Bltossi (ILL 67 pnt. g.) 84 9. Boucquet Bergklassement Cote du Boli \";k pun( Op de tweede: t het e~ i Nijdam. Het eindklassement om bergprOs luidt: 1. Jimenea: (Sp. 123 pnt; 2. Galera (Sp.) 9.8; 3. Gonzales 'Sp.) 51; 4. Poulidor (Fr.) 49; 5 Bltossi lt.) 48 6. Schutz (Lux.) 46; 7. Vaaden- >osche (Belg.) 34; S. San Miguel (Sp.) 33; i. Plngeon (Fr.26; 10. ex aequo: Diaz Sp.) en Mugnainl It. beiden 25; 12. Kunde Did.) 23; 13. Bracke (Belg) 19; 14. Gahlca Sp.) 16; 15. Perurena (Sp.) 15; 16. Fezzardi It.) 14; 17. ex aequo: Otano (Sp.) en Jomcz del Moral iSp.) belden 13 pnt.19. (Belg.) 12: 20 Huvsmans (Belg.) 24. NUd.i. (Ned.) 7; Hai (Ned.) 3; 39. ex (Ned.) 1 pnt. (Fr.) 15 pnt.; 15 Troche 'Dl. 16. ex aequo: Biolley (Zwits Demel (Polen) allen 11 pnt IJ Buckley (G.B.) en Van Espen den 10 pnt.; 35. ex aequo: c "feu! Henk Nijdam, die in Montluqon eindelijk zijn verdiende ritzege behaalde, is in zijn gehele wielercarrière een onfortuinlijk coureur geweest. Zijn grootste tegenslag ondervond hij enkele jaren geleden, toen hij in de Ronde van Italië werd aangereden en een zeer ernstige verwonding boven zijn knie opliep. Zijn carrière dreigde daardoor voortijdig te eindigen, maar met de voor hemkarakteristiekewelsk racht vocht de in Eelderwolde geboren, maar sedert geruime tijd in Zundert wonende Groningse boerenzoon zich ook hier bovenuit. Met zijn dertig jaar hij werd op 26 september 1935 geboren is Nijdam in ile Tourkaravaan al een van de oudere coureurs. Toch heeft de naam Nijdam pas slechts een zestal jaren bekendheid. In 1960 begon zijn opkomst met een overwinning in het Nederlands achtervolgingskampioenschap voor ama teurs en een tweede plaats in het wereld kampioenschap achter de Fransman Marcel Delattre. Het jaar daarop toonde hij zich ook op wereldniveau de sterkste amateurachtervolger en werd hij voorts tweede in Olympia's Tour door Neder land en eerste in de Ronde van Midden- Zeeland. Olympia's Tour won Nijdam in 1962. Dat jaar droeg hij ook enkele dagen de leiderstrui in de Vredescourse, maar daarin moest hij later opgeven. Nijdam, een sterke coureur, die over een redelijk eindschot beschikt, rees bij de profs nooit tot grote hoogten. Slechts op de baan behaalde liij een fraaie tromf. In 1963 werd hij namelijk te Milaan wereldkampioen professional achtervolging. Op de weg waren zijn beste prestaties een vijfde plaats in de Ronde van België in I96lt, ren ritzege in de Tour van twee jaar geleden en drie overwinningen in de Ronde van Spanje van dit jaar. (Van onze speciale verslaggever) MONTLUCON Dc naani Wagt mans was in Montlucon weer op ieders lip. De Fransen kurnen in de regel maar moeilijk warm lopen voor de Tour de l'Avenlr, die eerlijkheid gebied dat te zeggen nog steeds in het niet verzinkt bij de Tour de France. Maar daar in Montlucon was er zowaar ent housiasme voor een kleine Nederlander, die in de spurt van een tien man ster ke, kopgroep zeer slim en onbedreigd de overwinning greep. Want Rini Wagt mans, de coureur ln kwestie, deed de toeschouwers denken aan zijn Indertijd vermaarde oom Wout, ook klein en, vooral ook bijzonder uitgekookt. De Nederlandse kruliebol, vorig jaar de grote animator in het wereldkampioen schap op de weg voor amateurs, dank te zijn zege in de eerste plaats aan zijn opportuniteit. Wagtmans springt vaak vroeg en in de meeste gevallen zelfs te vroeg ten aanval. Hij deed dit ook In de 199,5 kilometer lange rit van Montrond- lews-Bains naar Montlucon en gokte daarmee goed. Want de groep die zich onmiddellijk na de start uit het peloton losmaakte, zou later op de dag nog wel versterking krijgen, maar niet meer door de hoofdmacht worden terugge haald. Tien man sprintten ten slotte op de Qual Louis Blanc in het midden-Fran se stadje om de prijzen en van hen was Wagtmans uitgesproken de snelste. Met lengten voorsprong flitste de mini-coe- reur (alles wat kortei is dan normaal krijgt tegenwoordig in Frankrijk name lijk het voorvoegsel mini) zegevierend over de eindstreep. Daarmee maakte hij de tweede Nederlandse ritoverwinning in deze zesde Tour de l'Avenir tot een feit, want zoals bekend had Harry Stee vens de openingsrit gewonnen. Belangrijker dan de overwinning van de Nederlander, was voor de Fransen in Montlucon de winst, die hun landgenoot Bernard Guyot bevocht op de leider in het algemeen klassement Nino Denti. Van de eerste tien in het klassement was de voor de tiende rit nog als zesde ge- klaseerd staande kopman van de Franse tricolores met de Belg Wllly v. Neste (7de) de enige die zich in de kop groep bevond. Hij won 2 minuten en 11 seconden, wipte over onze landgenoten Beugels en Steevens en de Italiaan Fa- varo naar de derde plaats in het klas sement en staat nu nog slechts 4 mi nuten en 31 seconden op Denti achter. Met nog twee vlakke ritten voor de boeg is deze marge waarschijnlijk nog altijd te groot, maar al met al - zorgde Ber nard Guyot tussen Montrond-les-Bains en Montlucon ten minste voor enige op winding. Voorin bevonden zich geen mannen, die een directe bedreiging vormde voor groenetruidrager Harry Steevens. De Limburger, die meer 't oog op een verbetering van zljh positie in het alge meen klassement kort voor ravitaille ring in Maringues nog even ten strijde was getrokken in gezelschap var Claude Guyot, behoefde zich ook toen zijn aan val tot mislukken was gedoemd niet druk te maken. Met zijn 15de plaats ln Montlucon veroverde hij nog juist een punt en aangezien Denti nog na hem fi nishte betekende dit dat zijn voorsprong opliep van vijf tot zes punten. Toen een achttal renners, onder wie Wagtmans, reeds na tien kilometer prat kon gaan op een voorsprong van veer tig seconden, leek er nog niets aan de hand. Maar de perspectieven voor de leiders werden snel gunstiger. Want vanuit de achterhoede kwam er welko me steun opdagen van de Belg Wil ly van Neste en de Fransen Bernard Guyot en Maes van wie de laatste ove rigens sft>u terugvallen en op zou geven. Het trio ving tijdens de solo Samyn, achter geruakt dP.QÜ eep val, op en voegde zich na korte tijd bij de vluch ters, waurbij het aantal koplopers op elf werd gebracht. De winst blecr in hoog tempo groeien, tot de 45ste km 2 minu ten) nam daarna wat langzamer toe. maar de voorhoede bleef aan de winnen de hand. Halverwege de rit kwam het peloton pas vier minuten later door. In dc hoofdmacht werden intussen alle tegenoffensieven, die van Steevens en Claude Guyot incluis. In de klem ge smoord. Dit voornamelijk door 'n ver hoging van het tempo, hetgeen tevens tot gevolg had. dat de tien leiders In de tweede helft van de etappe hun voor sprong geleidelijk zagen slinken. Op de top van de Montaigut t ruini 36 km voor de finish) waar het verschil reeds tot 1.55 was teruggebracht, dreigde zelfs nog 'n mislukking van de gehele vlucht maar zover kwam het ook weer niet. De vluchters wonnen nadien nog Iets te rug en eindigden uiteindelijk met een winst van 2.11 min. Dit tot genoegen van Bernard Guyot. die na zege in de Vredeskoers. tegenover zijn landgeno ten welhaast verplicht was. in deze ron de van de Toekomst hoog te eindigen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11