Voetbal EEN TITELSTRIJD BARSTTE LOS, MAAR: Door vertragingstactiek van Uruguay bleven treffers (in) Engeland nog uit Start blijft probleem voor Braasemweek OFFICIALS „NIET AAN HET FRONT" GUARDS MET BEREMUTSENV EN „GOD SAVE THE QUEEN" Ovatie alsof Engeland al winnaar is DINSDAG 12 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT (Van een speciale verslaggever) LONDEN Omar Borras liet er geen twijfel over bestaan: een gelijkspel tegen Engeland telde voor de coach van Uruguay als een zege. De opzet van de zwartharige Zuid amerikaan gelukte, zij het met girote moeite. Tweemaal drie kwartier lang hebben de ze nuwen Omar Borras beheerst. Geen moment van rust heeft hij, nerveus op het uiterste puntje van de reservebank zittend, gekend. Hij moest voor zijn gelijke spel tegen de direct-spelende Britten „door de hel gaan". Een kopbal van Jimmy Greaves scheen vijf minuten voor tijd zijn illusies te gaan ver storen. De lat stond echter succes in de weg. Even later had een simpel „hakje" van Johnny Connelly zijn opzet bijna doorkruist. Opnieuw ontbrak de nauwkeurigheid. Pas drie minuten later kon Omar Borras stralend van geluk opspringen. Het lang verbeide signaal van de Hongaarse scheidsrechter Istvan Zsolt had eindelijk geklonken: 00. Een punt tegen de vooral in de Britse ogen favorieten voor de wereldtitel was Steeds brak Uriigi uees been Engelse aanvallen af In eerste Instantie zag het ernaar uit. dat het doelmatige spel van de Engelsen de tegenstanders kansloos zou laten. Steeds meer vertraagden de spelers van Uruguay het spel. Veelal was Domingo Perez een eenzame aanvaller omringd door vele tegenstanders. Bernard Joy. zoon van de grote Engelse prof uit de twintiger jaren en een voetbalexpert van de eerste orde in het land van Albion, had het tevoren vastgesteld. In de begin fase zou een Engelse treffer moeten val len. dan zou de overwinning binnen be i-eik zijn. Zijn theorie ls waarschijnlijk juist geweest al is het -voor de Engelse voetbaljournalist jammer, dat de Juist heid van die stelling bij gebrek aan pro- duktlviteit niet kon worden bewezen. Steeds meer legde de ploeg uit Uruguay het accent op de defensie. Pedro Rocha, goed voor acht van de elf treffers waar mee Uruguay de teams van Peru en Ve nezuela in de voorronden uitschakelde, kwam slechts zelden tot in de voorste linies en was vrijwel steeds op het middenveld te vinden. Een doelpunt zou de ontmoeting be slissen. Het pleit niet voor de Engelsen, die in Jimmy Greaves en Bobby Charlton toch zuivere matchwinnaars hebben, dat zij niet tot die ene beslissende treffer in staat bleken. Opvallend was dat doelman Ladlslaw Mazui-kiewichz wiens bloed stellig meer Oosteuropees dan Zuid- amerikaans zal zijn voor de rust nau- welijks in gevaar is geweest. Pas in de te faze van de strijd, toen het dui- I delijk werd dat de tijd ging dringen en dat de beslissing nu toch wel heel snel uiterst veel van de zenuwen der Uru- guayse supporters, geëist. 1 Greaves^was tie activiteit zélve. De talentvolle Brit had echter geen geluk. De passes van zijn medestanders waren juist te onzuiver om directe mogelijk heden op te leveren. Daarbij kwam nog. Idat de voor het doel van Mazurkiewlchz samengetrokken verdedigingsgordel vrij wel geen mogelijkheden bood. Steeds weer stopte een Zuidamerikaansbeen bij toe val of uit berekening de Engelse aan vallen af. En wanneer de gasten éénmaal de bal in het bezit hadden gekregen, dan poogden zij zolang mogelijk daarvan pro- v. fijt te trekken. Op vele manderen werden kostbare seconden verloren gedaan tot groot ongenoegen van het publiek. In de slotfaze hing zoals het heet 9 het doelpunt in de lucht. De tactiek vl_. Borras. gebaseerd op het feit dat twee 3 landen uit elke groep van vier overgaan *1 naar de achtste finales had echter si En hiér een 'kópduel tussen Hè Brit Jack Charlton én de Zuid amerikaan Troche ces. Nu is er alleen maar de hoop van de man uit Montevideo, dat Frankrijk en Mexico, eveneens in groep A ingedeeld. Inderdaad punten zullen moeten laten aan de Britten. Immers Omar Borras is anders een minder groot triomfator dan hij gisteravond rond half tien meende. Zo teleurgesteld waren de Engelse spelers, dat zij onmiddellijk na het laat ste fluitsignaal van de Hongaar Istvan Zsolt naar de kleedkamer afdropen. Ze werden teruggeroepen om aan het laat ste hoffelijkheidsvertoon mee te doen. doch er waren maar zeven man op het terrein om het volkslied aan te horen. Zsolt was één van de beste van het veld. Geen moment gaf hij de spelers de leans uit Het gareel te lopen. Het 'boe geroep van het publiek na de wedstrijd was dan ook niet voor hem bedoeld, maar voor de defensieve tactiek van Uruguay en misschien voor het te weinig door tastende spel van de eigen ploeg Piet van Buren leidt bij de Valken (Van onze zeilmedewerker OUDEWETERING Voor het eerst iverkt men dit jaar op het Braassemer- nieer met een startschip. Dit heeft vele voordelen boven de starttoren, die moei lijk met alle windrichtingen mee kan «1 raaien. Men heeft de voordelen echter nog niet geheel uitgebuit. Ten eerste was de plaats van liet startschip zon dagmiddag wat ongelukkig, terwijl het startcomité gisteren een janboel maakte van de meeste starts. Een kleine ingreep het verplaatsen van een merkteken van de startlijn zou de rommelige situatie hebben kunnen voorkomen. Men bleef de gehele dag met dezelfde start lijn door schieten. Er ontstonden enorme <1 rangpartijen omdat men nergens an ders kon starten, want dat zou op zijn minst genomen een tiental plaatsen Ongelukkig voelden zich verder ook de zeilers in de laatste vijf klassen, die een geheel bezeilbare baan, dus zonder kruisrakken, aantroffen. Op deze punten ral men toch moeten letten wil men herhaling voorkomen en niet weer eens de toorn van de zeilers opwekken. Voor. «1 bij de klassen met een groot aantal 'ja deelnemers gaf de start niet te vermij- den moeilijkheden. De Valkenklasse moest het driemaal overdoen voordat zij van honk kon gaan. Toen het goed ging lag Jan Stenhuis vrijwel meteen aan de kop. Piet van Buren, zaterdag en zon dag de grote overwinnaar, kwam in het gedrang terecht en kreeg veel opont houd. Hoppe bezette een tweede plaats en Both een derde. Stenhuis vergrootte stelselmatig zijn voorsprong Hoppe kreeg de naar voren gekomen Henk Kirkenler op zijn hals, terwijl ook Van Buren enige plaatsen opschoof. Klrke- nier passeerde op de valreep ook Hoppe *10?- waardoor hij als tweede werd afge blazen, De stand is niet moeilijk, want Piet van Buren (1, 1, 4) blijft de leiding In handen houden en Hoppe (2. 4, 8) en *enier (8, 2, 2) behouden hun tweede «n derde plaats op de totaallijst Bouw !^.W!jk h«*ft *iJn positie voor de hoofdprijs eveneens geconsolideerd On middellijk na de start ging hij de an dere tien schepen vooraf. Ab Gebuis bleef echter als een onberekenbare tegenstander in zijn kielzog hangen. Van Wijk maakte geen fouten. Voor ir. Bakker zag de situatie er somber uit, als zevende ging hij voor de eerste ton. De meeste schepen bleven bij elkaar en hielden elkander vast. Ir. Bakker pro beerde het geheel in zijn eentje en liep zonder veel moeite aan Do v. d. Hulst en later aan Hellema en Hofland voor bij. Keurig finishte de Rotterdammer als vierde achter Van Wijk, Gebuis en Hans v. cl. Velde. Ir. Bakker (3, 1, 4) en V. d. Velde (1. 5. 3) zijn de enige die Van Wijk (2, 2, 1) in de resterende twee races nog kunnen inhalen. De stevig" bries van gisteren heeft vele winnaars van het weekeinde toen was het licht zeilweer in kracht doen Inboeten. Er zijn derhalve in sommige klassen geheel nieuwe perspectieven aan het licht getreden. Bij de Solo's \Mhs het ditmaal Kersbergen die over winnaar werd, terwijl De Jonge van Ellemeet op het einde van het parcours het hoofd moest buigen voor Damsté. Aan de hand van de huidige gegevens is hier dus nog geen enkele kandidaat aan te wijzen. Voor de Flying Junior klasse geldt dit in mindere mate, daar Martin Heineke op de derde dag van de Braassemweek bewees met een ma tige wind gemakkelijk de eerste viool te kunnen spelen. Van den Berg lag de gehele race tweede en V. d. Eijnden finishte als derde. Zet de wind door dan zien wij Heineke de hoofdprijs nog weg slepen voor V. d. Berg (2, 1. 2) en Re- horst (1, 4, 4). In de Vauriens is ook een kentering te zien. In 't Veld was maandag niet op dreef. De gebroeders Steenbergen daar entegen wel en zij sohreven een zege achter twee vierde plaatsen. Van Ingen Schenau eindigde als tweede. Hier heeft ook In 't Veld dus nog wel de leiding, maar dé concurrentie begint zich te ver. dringen voor zijn hoofdprijs. Dick Seret heeft weer een stap dichter naar de titel in de Finn jollen gedaan. Hans v. d. Eist, Serets grootste tegenstander, finishte als tweede en Frits Beck als derde. LONDEN. Het statige Lon den se Royal Garden Hotel, waar de organisatoren van het toer nooi om de wereldtitel domicilie houden, maakte gistermiddag waarlijk Zuidamerikaanse tafe relen mee. Al geruime tijd was het duidelijk dat de organisatie van het achtste toernooi om de wereldbeker beslist niet vlekke loos was. Gisteren volgden de problemen elkaar zo snel op dat een complete chaos onvermijdelijk was. De laatste officials en jour nalisten, die in de Britse hoofd stad aankwamen, kregen op een toon, die beslist geen tegenspraak duldde, te horen dat zij de ope ningswedstrijd van maandag avond beslist niet konden bijwo- Alle perskaarten waren uitge geven en ook alle beschikbare koopkaarten hadden te ruime aftrek gevonden. Een voorstel van vertwijfelde Zuidamerikaanse journalisten om een aantal kaar ten, die op dat moment in Wem bley in de voorverkoop waren, te reserveren voor de vertegenwoor digers van de pers en de officials, die de organisatoren reeds maan den te vor-en van hun komst op de hoogte hadden gesteld, werd afgewezen. ,,Het spijt me ver schrikkelijk", stelde de zichtbaar door zenuwen beheerste man ach ter de balie steeds weer vast, „maar begrijp me goed, ik ben geen official. Ik werk hier alleen vrijwillig en belangeloos. Officials zult u hier niet vinden, die hebben wel gezorgd dat ze op dit moment niet „aan het front" staan". Onverstoorbaar hielp de lakei, die het beeld voor het Royal Garden Hotel beheerst, daarop de woe dende Zuidamerikaanse meute in de indrukwekkende rij taxi's, die in colonne koers zette naar Wem bley. De zwarte markt paste zijn koersen op slag aan. De prijzen stegen snel en liepen op tot drie pond (ƒ30,-) voor een plaats hoog op de tribunes achter één van de doelen. De ironie wilde, dat enkele uren later, toen scheidsrechter Istvan Zsolt het beginsignaal voor de openings wedstrijd gaf, de zwarte koers tot beneden pari wa« gedaald. voor de Zuidamerikaan een duidelijk winst punt. Terwijl de spelers van Uruguay op het veld van Wembley, waar 90.000 betalende bezoekers voor een recette van 850.000 gul den zorgden, hun vreugde uitten, omarmden de reserves hun coach, die kennelijk tegen de tranen moest vechten. Het was, gezien de voorzichtige en defensieve speelwijze, een teleurstellende openingswedstrijd van het achtste toernooi om de wereldbeker, die onder ideale weersomstandigheden werd gespeeld. Dagboek van wereldtournooi Brazilië moet vanavond in zijn eerste wedstrijd tegen Bulgarije spelen zon der zijn gerenommeerde halfspelers Zl- i Gerson. Zito, die in 1962 in Chili in de finale om de wereldbeker heeft gespeeld, raakte zaterdag bij de trai ning geblesseerd. Gerson, eveneens za terdag geblesseerd, kreeg gisteren van de dokter te horen dat hij niet mocht spelen. Gerson wordt als de beste Bra ziliaanse speler na Pele beschouwd. Eveneens geblesseerd en niet beschik baar is de jonge rechtsachter Jose Fi- delis. In zijn plaats komt de 37-jarige DJalma Santos, die voor de vierde maal in het bekertoernooi zal spelen. Meer dan 5000 Brazilianen zijn reeds Liverpool aangekomen om hun land genoten in de strijd om het behoud van de titel te steunen. Een ruwe schatting bracht aan het licht dat tachtig procent de buitenlandse bezoekers in de Beatle8tad uit Brazilianen bestaat. Dat men zelfs in de meest luxueuze hotels nog wel eens met moeilijkheden te kampen kan hebben bleek een acht tal Chileense spelers. Toen zij zich met de lift naar hun kamers wilden begeven, bleef deze tussen twee etages steken. Ook het licht viel uit. De Chilenen sloe gen direct alarm, maar het duurde bijna een uur voor zij uit hun donkere gevan genis bevrijd konden worden. Na afloop van elke wedstrijd zal een onderzoek -plaatshebben naar eventueie doping. Er zullen steekproeven worden genomën. Voor de^wedstrijd wordt bij loting vastgesteld welke twee spelers per elftal na. de wedstrijd urine zullen moeten laten onderzoeken. Wanneer 'n scheidsrechter het nodig acht kan hij ook andere spelers voor een dergelijk onderzoek aanwijzen. „Ik voel me geweldig in vorm". Als of hij deze woorden wilde onderstrepen balanceerde de Braziliaanse ster Pele de bal van de voet op het hoofd en om gekeerd. Pele is geen grootspreker. Hij zal nooit zeggen: „Ik ben de grootste". Zijn devies luidt: „In 90 minuten op 't voetbalveld zal ik iedereen laten zien dat ik Pele ben". De beste voetballer ter wereld draafde gisteren vrolijk mee tij dens de training. „Aan mij zal het niet liggen, als we geen wereldkampioen worden". Na zijn wittebroodsweken had Pele een „overwicht" van acht kilo. Thans echter is elk overtollig onsje verdwenen. de bestuurskamer Traditioneel Britse mise-en-scènei WEMBLEY. In een traditioneel Britse mise-en-scène heeft koningin Elizabeth van Engeland gisteravond de Wereldkampioenschappen Voetbal 1966 officieel voor geopend verklaard en daarmee het startsein gegeven voor het voetbalgebeuren-van-het-jaar, dat Enge. land en vele landen daarbuiten al maan den in zijn ban heeft. De koningin open de de kampioenschappen ten aanschou- we van vele duizenden van haar land genoten die naar het befaamde VVem- bleystadion waren gekomen om getuige te zijn van de start van dit toernooi dat zij niets liever besloten zouden willen zien dan met een Engelse overwinning. Hoe het ook zij en wie dit toernooi ook mag gaan winnen, deze avond was voor de liefhebbers een feest en daar was het weer, dat zowaar meewerkte, niet in de laatste plaats debet aan. Het tot de laatste plaats bezette stadion, met de prachtige groene grasmat en de in vrolijke zomerkleding gestoken toeschouwers, bood een feestelijk aan zicht. Van de vlaggemasten wapperden de vlaggen van de deelnemende landen in een lichte bries. Anderhalf uur voordat Engeland tegen Uruguay in het veld zou treden om ge zamenlijk de spits af te bijten, was de grasmat nog het domein van de mili taire muziekkorpsen van de Coldstream Guards en de Irish Guards, die geza menlijk optraden en het al talrijke pu bliek vergastten op een gevarieerde muziekshow. Zoals altijd exerceerden de guards met de precisie van een uur- zonder twijfel de 19-jarige spil Elias Fi- gueroa uit Chili. Hij ontving gisteren 't bericht dat hij voor de tweede maal va der was geworden. In het hotel Five Bridges" werd daarop onder de Chile nen een groot familiefeest aangeriéht en de nieuwe wereldburger tot erelid van het nationale team benoemd. De baby zelf van dit alles nauwelijks weet, maar zal later ongetwijfeld op dit ere lidmaatschap terugkijken. De zeshonderd verslaggevers die op juli de finale bijwonen, zullen samen „de speler van de wereld" aanwijzen. Een beeldje, een replica van de Engel se voetballer-van-het-jaar-trofee, zal tij dens het slotbanket worden uitgereikt. Alf. Ramsey teleurgesteld over resultaat WEMBLEY. - Manager Al] Ramsey heeft verklaard teleurgesteld te zijn over de 00 van zijn ploeg tegen Uruguay. Hij voegde hier echter aan toe, dat, als er zeven of acht verdedigers binnen de 18-meterlijn staan, je geluk moet hebben om een doorbraak te kunnen forceren.1 Dat geluk had Engeland niet en Ramsey gaf bovendien grif toe, dat de Zuidameri kanen heel kundig in de verdediging ivaren. Ramsey bleef erbij, dat Engeland nog altijd een goede kans maakt om de Jules Rimetbeker te winnen. De coach van Uruguay, Viera, zei tevreden te zijn met het gelijkspel. Hij ontkende echter, dat zijn ploeg daar op uit was geweest. ,Jk heb onze tactiek vastgesteld nadat ik Engeland eerder deze maand had zien spelen. Mijn con- clusie was, dat we de Engelsen in be dwang zouden kunnen houden als hun maar geen vrij spel werd gegeven. De praktijk heeft me gelijk gegeven", aldus Viera. Varkevisser aan top in damstrijd LEEUWARDEN De wedstrijden van de partijen die maandag werden gespeeld voor de tweede ronde van het internatio nale damtoemool in Leeuwarden, lulden: WiersmaVarkevisser 02. Gordijn Claessens (Belg.) 1—1. Schotanus—Sij- brands 1—1. Bandstra—Cazemir (Zwits.) 1—1. Kuyken—Germain (Haïti) 0—2. De stand is: 1./2. Germaln/Varkevisser 4 p., 3. Sijbrands 3 p. De „guard": brok traditie. werk en zagen zij er onder hun bere- mutsen bijzonder indrukwekkend uit. Ben half uur voor de aftrap vond de eerste officiële uitvoering plaats van de speciale mars van dit wereldkampioen schap. De menigte juichte. f>aarna mar cheerden Jongens van scholen uit Lon den en Middlesex, die de zestien deel nemende landen vertegenwoordigden, het veld op. gekleed In de kleuren van de landen waarvoor zij als vertegenwoor diging optraden. Deze intocht liep ge smeerd en de jongens namen naast elkaar hun plaats ln op het middenveld. De eerste groep die in het stadion verscheeif was die met de vlag van Bra zilië, de titelhouders. Daarna volgden Bulgarije, Chili. Frankrijk Hongarije, Italië, Noord-Korea, Mexico, Portugal, Spanje, Zwitserland, de Sovjet-Unie, Uruguay, West-Duitsland en gastland Engeland. De menigte op de tribunes, die doorgaans Engeland maar karig met applaus bedeelt, barstte los in een ovatie alsof hun favorieten het kampioenschap al ln hun zak hadden. Het werd weer doodstil toen de guards het „God save the queen" inzetten. Het gejuich brak opnieuw in al zijn hevig heid los toen de laatste tonen van het volkslied hadden geklonken. Daarop nodigde de president van de Internatio nale Voetbalbond (FJ.F.A.), Sir Stanley Rous, rijn koningin uit de achtste we reldkampioenschappen officleelivoor ge opend te verklaren. Vervolgens kwamen de ploegen van Engeland en Uruguay het stadion binnen waarbij het publiek opnieuw in een ovatie losbarstte. De koningin werd voorgesteld aan de functionarissen die verantwoordelijk zijn voor het toernooi waarna het volkslied van Uruguay volgde. Beide ploegen werden toen voor gesteld aan de koningin en prins Philip, waarna men kon gaan be ginnen met hetgeen waarvoor men uiteindelijk was gekomen... voet ballen. Vanavond zendt de NTS via Nederland I twee wedstrijden uit, te weten: BulgarijeBrazilië. De opstellingen van de WEST-DUIITSLAND Schindelholz Weber Schulz Beckenbauer I Seeler Overath Scheidsrechter: Phillips (Schotland) Kunzli Hsop Kuhn ^ar Leimgruber Schneiter ZWITSERLAND BULGARIJE: Schalamanov Naidenov Kitov Vutzov Zhechev Asparuchov Jaklmov Scheidsrechter: Kurt Tsehencher West-Dultsland) Pele Alclndo Lima Denilson Gilmar Altair Bellini Djllmar Santos BRAZILIË Gaganelov Kolev Garrincha Portugal zal het in de eerste wed strijd tegen Hongarije in Manchester zonder de 33-jarige kaalhoofdige maar baardige Oermano van Benfica moeten stéllen. Germano heeft een kou gevat. Hij zal moeten worden vervangen door de 21-jarige Alexandre Baptista. Uruguay, de rustige Mazurkieviez, U Jack Charlton te vlug af. Vrijwel overal in de ploegen zijn nog enkele problemen rond oude en nieuwe blessures. Het laatste communiqué ver meldt twee nieuwe gevallen, die wel niet van invloed zijn op de kansen, maar die daarom niet minder ernstig zijn. Dr. Alfredo Foni, de Zwitserse trainer, heeft zich dicht in het kruisvuur van zijn oefenende schutters gewaagd. Hij werd door een hard schot tegen het hoofd getroffen en moest met hevige oor- en hoofdpijnen onmiddellijk onder de wol. Erger is het met de Mexicaan se scheidsrechter Buero Elcauz. Op weg naar Londen ls hij niet verder ge komen dan New-Tor/C, waar hij ernstig :iek in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij zal eerstdaags geope reerd worden. In het toernooi wordt hij vervangen door de Duitser Kurt Tschen- scher die als „eerste reserve" dadelijk in het vliegtuig naar Londen is gestapt. I Iedere speler van het Italiaanse team zal voor Iedere gewonnen wedstrijd in 't toernooi om het wereldkampioenschap voetbal een gouden medaille ontvangen ter waarde van 330 gulden. Voor elke „onbesliste" wedstrijd krijgt men een medaille ter waarde van 150 gulden. I Hoeveel de spelers zullen ontvangen. wanneer zij wereldkampioen worden, ls I daarentegen geheim gebleven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7