Plannen Links voorrang een oplossing? zijn nodig en STAD IS EEN FUIK DIE ALLE VERKEER SMOORT Goede, deels goede, achterhaalde en slechte plannen ZATERDAG 2 JULI 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Verkeersdeskundigen zijn het erover eens: iedere stad heeft een structuurplan voor het verkeer nodige Iedere stad, die dit plan kan over leggen, heeft recht op financiële hulp van rijksoverheid. En dan radicaal en rigoureus aan het werk. Enkele verkeersdeskundigen gaan nog verder: „Het geld, dat de overheid voor verkeersvoor- zieningen beschikbaar stelt, moet volledig voor het stadsverkeer gebruikt worden. Het interlokaal snelverkeer kan men bekostigen met tolgeld." Het is voor deze vak mensen de enige manier, om de Nederlandse stad vooral de binnenstad te redden. Zonder structuurplan en zonder veel geld kan het doodeenvoudig niet meer. Het bewijs levert Duitsland met radicale oplossingen, bijvoorbeeld in Düsseldorf, Essen, Dortmund, Frankfurt en Stuttgart. Hetzelfde bewijs is ook zichtbaar in Enge land: Coventry, Leeds, Norwich en het klassiek geworden verkeers- v oor beeld In Birmingham. Een oude stad met grootse oplossingen. En voor Nederland schijnen voor lopig redelijke oplossingen ge vonden te zijn in verschillende middelgrote steden. Sommige an dere steden zijn al met een (in Utrecht zelfs voortreffelijk) toekomstplan gekomen. Maar de meeste gemeenten gaan helaas voorbij aan een wezenlijk structuurplan voor de verkeers- toekomst. Zij dokteren aan het heden, dat morgen is achterhaald. De Zwitserse stad Zürich kan tipgever zijn voor vele Nederlandse gemeenten, die de verkeerschaos willen beteugelen. Zürich heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar oplossingen. Wanneer men het particulier vervoer ongeremd zou laten doorgaan, zou dit in 1980 aan ver- keersvoorzieningen 130 pet van de totale oppervlakte kosten. Een totaal openbaar vervoer zou minder ruimte vergen, dan nu voor 't verkeer nodig is. Dit kan uiter aard niet. Nu streeft men naar evenwicht tussen particulier en openbaar vervoer. Het openbaar vervoer wordt goedkoper, krijgt een hogere frequentie en wordt sneller. Het particulier vervoer krijgt de nodige voorzieningen uit de gemeentekas, maar moet zelf behoorlijk betalen voor parkeren en dergelijke. Nederlandse ver keersdeskundigen vinden dit evenwicht noodzakelijk. Men bereikt er namelijk mee, dat de toevoer naar de binnenstad gehandhaafd blijft met rechtstreekse weg verbindingen. Het centrum van praktisch iedere Nederlandse binnenstad is het kwetsbare punt. Dit centrum moet bereik baar blijven, anders gaat de stad onher roepelijk ten onder. De gemeentebesturen moeten dus kiezen. Het is duidelijk dat ieder bestuur verplicht is zijn stad, zijn binnenstad te behouden. Daarom is volgens verkeersdeskundigen nodig: het autovrij houden van beperkte ge bieden in de binnenstad; daarbuiten de binnenstad „open gooien" en voor de auto geschikt maken, uitmondend in parkeerterrei nen, parkeergarages e.d.; nodig zijn daarbij ruime radiaalwegen, ringwegen (ringwegen in het centrum zijn achterhaald, zij zijn alleen goed voor de buitenrand); de binnenstad heeft verdeelwegen nodig. (Van een onz< DEN HELDER Jhr. Ir. S. Laman Trip is er niet weinig ver heugd over, dat de ANWB interesse is gaan tonen voor het door hemenpater Ed. KrekelbergS.J. gepropageerde links voorrang. Tot nu toe bleef deze bond nogal op de vlakte en was met tot een uitspraak te verleiden over de wenselijkheid rechts voor rang te vervangen of minder stringent toe te passen. De proef neming in Den Helder toonde aan dat op een kruispunt in een bepaalde tijd 80 pet meer auto's verwerkt konden worden bij links voorrang. Op initiatief van de heer Laman Trip (directeur van de Dienst van Openbare Werken in Den Helder) en pater r verslaggevers) Krckelbcrg te Delft Is opgericht het comité Links Voorrang als afdeling van de C1PAG (Comité International Prlorité Gauche). Bij links voorrang zijn o.m. van belang: het kritische tijdstip waarop een chauffeur een van rechts of links komend voertuig ziet; de kritische hoek waaronder hij hem ziet; het tijdstip waarop de remreactie begint en berekening van de dan aanwezige remweg; berekening van de snelheid die bij die remweg behoort, de zgn. veilige snelheid. Er moet dua gesaneerd worden in de binnenstad. De meeste steden hebben krotopruiming op hun programma staan. Denken ze echter ook aan de woestenij achter vele huizenblokken iiv de binnenstad? Deze ruimten zijn zeer geschikt te maken als parkeerfuimte. Amersfoort bijvoorbeeld heeft dit duide lijk bewezen en ook enkele warenhuizen in de Haagse city. Belangrijk is, dat parkeerruimten parkeergarages bereikbaar blijven. In sommige steden werken deze gelegenhe den averechts op 't overige verkeer en verhogen de chaos alleen maar, omdat de aan- en afvoerwegen ernaar toe ge brekkig of te smal zijn. Centrum „De vraag voor ieder gemeentebe stuur moet zijn: hoe krijg ik een gezel lige stad", aldus ir. J. Barkhof, de ver- keersdeskundige van de ANWB. „Het centrum moet zijn functie als' trefpunt voor zakenlieden, gezellige ontmoetin gen en winkelende mensen terugkrij gen. Dat is een levensbelang voor iede re stad. Zeker voor de vele historische steden in Nederland met hun aparte t West-Berlijn. Een uitstekende oplossing te tonen, keersvoorzieningen vraagt. Enkele an dere steden zoals Utrecht en Bergen op Zoom hebben soortgelijke plannen. ^JlÉdllDI10BI De meeste Nederlandse binnensteden hebben, aldus ir. Goudappel, geen on dergronds openbaar vervoer, verhoog de voetgangersgebieden en dergelijke nodig. Deze maatregelen gelden alleen voor de zeer grote steden. Wel moeten praktisch alle binnensteden uitgedund Lr. H. Volgens de verkeersdeskundige M. Goudappel is juist met deze oude middelgrote en kleine steden veel te doen. Nu kiest men nog te veel de weg van de minste weerstand. Vlaardingen is een bewijs, dat het ook anders kan. In deze gemeente rijdt men met de auto tot aan de winkels, zonder last van el kaar te hebben. De Duitse steden Essen (een schoolvoorbeeld) en Münster leve ren hetzelfde bewijs. Maar daar kent men de verplichting .een structuurplan Geforceerde doorbraken zijn echter uit den boze. Ook moet 't bezoekersver- keer langs de rand van het centrum op gevangen worden en verdeeld over ver spreide parkeergelegenheden, terwijl men doorgaande verbindingen door het centrum beslist moet vermijden. „Het gaat om de kernzone in ieder centrum", aldus ir. Goudappel, die de structuurwijziging in tientallen buiten landse steden voor zijn stelling kan aan wijzen. Maar ook de aanpassing van het centrum in Bergen op Zoom volgens het plan van ir. De Ranitz, waaromheen verschillende verdeelwegen lopen, die overgaan naar rustiger verkeer en ten slotte naar het voetgangersgebied. Vol gens ir. Goudappel een ideale situering voor dit soort Nederlandse steden. Netwerk Verkeersplannen zijn hard nodig. Een stad bestaat namelijk niet alleen uit 'n centrum maar uit een complex van wij ken, waarin verbindingen lopen van au tosnelwegen tot woonpad. Als een net werk in een levenscentrum. Het gaat daarbij om de manier waarop het net werk geconstrueerd wordt. Klassificatie van de stadswegen is dus onontbeerlijk, evenals het sorteren en scheiden van verkeerseenheden, van langzaam en gemotoriseerd verkeer, van individueel transport en openbaar vervoer. Met daarbij het andere uiterste van de binnenstad, n.l. de aansluiting van het stedelijk wegennet op de interlokale verbindingen. „De stad is nog steeds een fuik, waarin het interlokaal ver keer gesmoord wordt", zeggen de ver- keersexperts. Omgekeerd kan een on gebreidelde stadsuitbreiding de snel wegen weer in moeilijkheden brengen, omdat deze wegen dan door stadswijken gaan lopen, zoals bijvoorbeeld in Delft, Apeldoorn en Alkmaar. Een bewijs te meer, dat een goed verkeersplan niet een statuskwestie is maar een levensnoodzaak voor iedere Nederlandse stad, die zichzelf respec teert. „Trottoirs versmallen, tuintjes op kopen, grachten dempen of citywegen tweemaal zo breed maken, brengen nau welijks uitkomst. Dat is zeker niet de manier waarop wy onze steden geschikt kunnen maken voor het toekomstige vervoer", aldus Ir. Goudappel. Hij w(jst daarbij op de grote verant woordelijkheid van de gemeentebestuur ders. „Ik zou niet graag willen tellen hoeveel commissarissen van politie of chefs van de verkeerspolitie niet langer meer de verkeersafwikkeling in hun ge meente op zich durven nemen, omdat er te weinig naar hun deskundig in zicht'geluisterd wordt." Ongewenste gast „Trottoirs versmallen, tuintjes opkopen, grachten dempen" Het brengt nok geen uitkomst 'Iilllü lil ^iü: voor de stad zelf, niet voor het zo snel i mogelijk doorstromen. „Het doorgaand i verkeer in de stad is per slot van zaken gastverkeer, soms zelfs te zien als on gewenste gast. Voor dit verkeer zijn ringwegen buiten het centrum nood zakelijk", aldus deze deskundigen. „Deze ringwegen kunnen het doorgaand ver keer dan zo sr.el mogelijk afvoeren". Z(j gaan zelfs nog verder: „Het door gaand verkeer heeft zich maar aan het stadsverkeer aan te passen. Het be hoeft niet ten koste van het stadsver keer bevoordeeld te worden." Het beste is enkele aanvoerwegen naar het centrum tot hoofdweg te ver klaren, maar dan moeten ze er ook geschikt voor zijn. Een behoorlijke breedte voor het gemotoriseerde ver keer, aparte stroken voor bromfietsers en fietsers, het verbod van parkeren op deze wegen, een groene golf van ver keerslichten, zo weinig mogelijk krui singen. Ook het rigoureus doorvoeren van eenrichtingsverkeer zonder andere maat regelen Den Bosch en Delft bijvoor beeld is volgens verkeersdeskundigen gevaarlijk. Een goed eenrichtingsverkeer vereist parallelwegen en welke steden kunnen deze wegen nu al zonder meer aanleggen? Tenzij men naar de toe komst werkt. Oplossingen De verkeersdeskundige Ir. H. M. Goud appel vat de oplossingen kortweg De verkeerssituatie is in zo'n stadium gekomen, dat we er met man en macht aan zullen moeten werken, willen we de zaak gaande houden in bestaande voorzieningen. I Hiervoor zjjn uitvoerige en stringente maatregelen nodig, die op sommige punten „dictatoriaal" van aard zullen zijn, maar we kunnen met Uilespiegel en vervoersplan voor onze steden en zeggen: „We hebben het er naar ge- moeten een onderlinge samenhang maakt". vertonen. I Dit v.v.-plan moet gebaseerd z(jn op een herstructurering van onze steden met behoud van stedelijke elementen. De uitvoering van deze maatregelen heeft een tijdelijk karakter en mag het grote doei, de herstructurering van onze steden, niet in de weg staan. Onderzoek op grote schaal, voor- en nastudies e.d. zullen de maatregelen moeten voorbereiden en begeleiden. Ook voor maatregelen in het kader van het zakelijk verkeer zyn goed ge fundeerde plannen nodig die zich over een geheel stelsel uitstrekken. Maar vooral: opgepast voor politiek in het verkeer. Het openbaar vervoer in de stad en de agglomeratie is niet alleen-zaligmakend. Ook niet het parti culier verkeer alleen. Wel het verkeers- :ht tussen Met als nationale richtingaanwij- I zer: een duidelijke verbinding tus- - A. sen ruimtelijke ordening, verkeers- Parkeerproblemen .«tere „ad. jen vervoersplannen. En tenslotte ook voor de Hete. Sn iedereen zoekt ..begin er zo snel mogelijk mee" allerlei oplossingen. I opleiding en verkeersonderzoek. UTRECHT. BERGEN OP ZOOM. HAARLEM: AANTREKKELIJKE VOORBEELDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verkeersdeskundigen tonen zich verrast met het plan- Kuiper j voor de binnenstad van Utrecht, dat kortgeleden openbaar gemaakt is. Ste- I debouwkundige ir. J. A. Kuiper heeft namelijk het centrum van Utrecht de plaats gegeven, die het in iedere stad behoort te hebben. Een werkelijk mid- dus de verkeersdeskundigen. Bovendien trum heengevoerd I delpunt voor een normale leefgemeen- tvil men verkeerstechnisch n schap. Het centrum wordt beperkt af- j de nieuwe situatie toe werken, gesloten zakelijke tie terug /an deze bin- ken zoeken het nenring gemakkelijk op de rustiger we- werking tussen gen komen, die tot in het centrum ko- vervoersbedryv erkeer, krijgt zijn I Den Haag bijvoorbeeld kan hiervan men. Deze rustiger rijwegen omsluiten menselijke ontmoetingsfunc- nog heel wat leren. Daar wil men bin- een kleine kern voor voetgangers. Ir. •n kan voor verschillende I nenkort een deel van het centrum voor De Ranitz heeft in het centrum van Ber- doelelnden benut worden. I het gemotoriseerd verkeer afsluiten.gen op Zoom enkele citykernen voor Men vergeet echter parkeervoorzienin- i voetgangers ontworpen. Zo zijn er in Met de verkeersdeskundigen is ir. Kui- gen te treffen. Een verkeerschaos bui- Nederland meer steden aan te wijzen, per het volledig eens. dat het verkeer ten de afgesloten winkelstraten is dus die goede toekomstplannen hebben. Is dit de toekomst openbaar en particulier langs rechtlijnige wegen 't centrum zo dicht mogelijk moet naderen. In "de onmiddel lijke nabijheid ervan vindt de gemotori seerde weggebruiker van de toekomst een groot aantal parkeergarages en par keerterreinen. Zijn auto gaat, niet ge bruikt, van de straat af. De zaterdag- markt ia op de overige dagen parkeer terrein «nz. enz. „De juiste visie vooc onvermijdelijk. Binnenring Een tweede voorbeeld hoe het wel moet, is een kleinere gemeente: Bergen op Zoom. Daar is volgens het plan van ir. De Ranitz een situatie ontworpen „ideaal voor 'n stad van deze omvang." De wegen voor intensief en beperkt ver zijn streng gescheiden gehouden. óe ettjr van da Nederlandse stad,* ai* He} Inteaalal TWkee» srorjtt om het oen- andere agglomeratie* Haarlem heeft ook een bijzonder plan ontworpen om het doorgaand verkeer uit de binnenstad te weren. Hiervoor is een aantal maatregelen getroffen, die de city weer tot een echt stadscen trum maken. Het eenrichtingverkeer na bij het centrum voert namelijk de door- gangers af. Den Haag, Eindhoven deel in samen- deels goede, achterhaalde en slechte llende openbare plannen. En als conclusie: ilgen gaun bin- men is er in Nederland nog lang nenkort ook vrije banen voor het open- niet, baqx busvervoer invoeren. Maar nog te men wil wel, men doet ook veel, incidenteel. Deze vrije banen lopen na maar te incidenteel, dikwijls alleen enkele honderden meters weer vast In op korte termijn, te smalle verkeersstraten. er zijn enige verheugende ontwikke- Den Bosch begon destijds goed met lingen gaande, eenrlchtingiverkeer to dl 1»„». stad. Nu wreekt zich echter gaande weg 't ontbreken van afvoerwegen voor het doorgaand verkeer. Buitenstaan- T'o TJH" ZlCh hl"' prec'e" Ste'."ó:melïkd'rMtto^."d^tok L. ridder». d( v„keerscha0. te Bu verkeersdeskundigen overheerst een gro- Uynailliek jte klacht in de litanie van bedenkingeni Het zyn enkele voorbeelden, die men men praat te veel voor eigen straatje en gemakkelijk zelf kan vermenigvuldigen, dan meestal nog vanuit een te beperkt met daarnaast de optelsom van goede,gezichtsveld. onvoldoende verkeerswetenschappe- Hjke achtergronden, dikwijls nog te weinig samenwerking. Helaas ontbreekt het allerbelangrijk-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9