Juni was kletsnat „Kinderkleur 1966 Verkwikkende jeugdige musiceerdrift in RAI Aardappelen bleven duur Balaguer wil betrekkingen met Cuba Onderwijzers krijgen salaris van computer verrassende resultaten Meer animo beneden Moerdijk BRUNO MADERNA Doserend en docerend voor Residentie-Orkest Operagebouw als Den Haag zekerheid geeft „Werkgevers hebben nog niets geleerd'' 1966 ZATERDAG 2 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT Emmy Ver hey en Christian Bor bij Concertgebouw Orkest Het optreden gisteravond van de 17- jarige violiste Emmy Verhey en haar één jaar jongere collega Christian Bor met n®"het Concertgebouworkest onder leiding en.van Bernard Haltink in een van de ten toonstellingszalen van het RAI-gebouw t< ev'Amsterdam, stemde tot grote dankbaar 'er.heid. Er bleek uit, dat in de huidige tijd, :el, waarin de animo voor het leren bespelen van een strijkinstrument en speciaal v de viool, vrijwel tot nul is gereduceerd, R toch nog enkele begaafde jonge mens oe- blijken te bestaan, die met hart en z studeren. Zij ontzegen zich uiteraard vele genoegens, die bi) hun leeftijd passen te trachten op dit koninklijk n. het allerbeste te bereiken. l! De Nederlandse orkeststichting had de gelukkige gedachte gehad de beide jonge lui, leerlingen van Herman Krebbers, voor dit optreden op haar traditioneel „bij zonder concert" uit te nodigen, naar aan leiding van het succes, dat zij onlangs be- 'e' hr.alden op het muziekconcours te Mos- ,n ''kou, waar Emmy tot de finale en Christian '■tot de tweede ronde werd toegelaten. Zij speelden Bach's bekende concert in d. kl. t. voor 2 violefi en strijkorkest. Een werk. waarin de twee solisten volop ge- |ll lffgenheid kregen hun fraaie, vergevor derde violistlsche kwaliteiten te demon streren, maar dat eveneens bepaalde ver- E schillen in muzikale benadering naar vo ren bracht. Emmy Verhey, voorlopig technisch nog de meerdere van Bor zij heeft haar solistendiploma aan het conservatorium '6 „Vereniging muzieklyceum" te Amster dam dan ook al behaald nam op voort ij varende wijze onmiddellijk de leiding. Zij j DEN HAAG (ANP) Oude aardappe len zijn in mei en juni duur gebleven. Midden juni waren de gemiddelde win kelprijzen voor bintjes in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag resp. 62, 57 en 55 cent per kilo, tegen resp. 51, 52 en 49 cent midden mei. aldus het produkt- schap voor aardappelen. De nieuwe aardappelen hebben zich, na de late uitpoot onder in het algemeen slechte omstandigheden, in het algemeen gunstig ontwikkeld. Regenval heeft in de tweede helft van juni de aanvoer jammer lijk afgeremd, hetgeen de v^dlingprijzen vertioogde. Vergoeding voor naasting Britse i staal verkleind speelde sterk en markant, doch voorals nog vrij onbewogen. Bor daarentegen gaf blij kvan een subtiele emotionaliteit. Hij maakte ook min of meer de indruk het met de soms wat gejaagde tempi, hem door zijn parnet opgelegd, niet altijd eens te zijn. Over het geheel genomen vonden wij het samenspel van de belde jonge mensen n:;t zo erg geslaagd. Maar wat een wel dadige geestdrift en toewijding. Dit „buitengewoon concert" bracht be halve het spectaculaire debuut van dit jeugdige du onog wat bijzonders: „Moto Perpetuo" opus 11 van Nicolo Paganini. Van de oorspronkelijke pianopartij werd door Wilhelm Jerger een orkestbewerking gemaakt. Alle violisten van het Concert gebouworkest vertolkten samen de viool partij. En dat deden ze voortreffelijk, werkelijk als één man. Herman Krebbers, die dit kunststuk had Ingestudeerd, diri geerde het geheel bijzonder goed. Duide lijk, met uiterst sobere gebaren. Daarna speelde hij nog met het orkest onder lei ding van Haitink het eerste deel uit het concert in d gr. t. op. 6 van dezelfde com ponist op zijn bekende virtuoze wijze. Na de pauze stond Beethovens „vijfde" op het programma. Er waren, naar we hoorden, ongeveer 8000 belangstellenden in de zaal Ze waren uitbundig enthousiast, ondanks de tropische hitte. LONDEN (Reuter) De Luboun ring van premier Harold Wilson heeft plannen bekendgemaakt voor de overnan en het beheer van 90 pet. van de Brit' staalindustrie. Dit betekent dat de dei tien grootste üzer- en staalondernemingen n opnieuw genationaliseerd zullen word' Het concept - we tson* we rp voorziet in een lagere vergoeding voor de aandeelhou ders dan die werd overwogen toen de gering een jaar geleden de plannen het eerst onthulde. Men verwacht dat de bekendmaking het wetsontwerp de onenigheid tussen de regerende Labourpartij en de conse tieve oppositie zal doen herleven, e als in 1949, «toen het parlement in twee kampen was verdeeld bij de eerste goed keuring tot nationalisering van de staal 1 industrie. Prijzen voor marine DEN HAAG (ANP) Van 27 juni t/m 1 juli is dit jaar voor de vierde maal de N AVO-marine-vcrbindingodlenstcom- petitie gehouden. Deze wedstrijd had plaats in de verbindingsschool van de Westduitee marine in Flensburg/Mur- wick. De resultaten van de Nederlandse marineploeg, bestaande uit vier man, wa ren uitstekend. Dit jaar werden twee eerste prijzen veroverd, namelijk door seiner-telexist der tweede klasse J. Ooms in de afd. lichtmorse ontvangen en door 1 de telegrafist der eerste klasse A. van 'jj der Waal in de afdeling radiomorse ont vangen. Een tweede prijs viel ten deel aan de korporaal-telegrafist T. J. H. van der Putten in de afd. radiomorse telegra feren. Voor de tweede maal kon de wls- eelbeker naar Nederland worden meege nomen. (Van onze correspondent DE BILT. De afgelopen maand juni heeft bijzonder veel regen gebracht. Ge middeld over het gehele land genomen is ruim 120 mm gevallen. Dit is meer dan het dubbele van de normale hoeveelheid. In de laatste 120 jaar Is juni alleen in 1927, toen gemiddeld 132 mm regen werd gemeten, nog natter geweest. Zowel in Den Helder als in Maastricht is een record geslagen: sedert het begin der metingen, ruim honderd jaar gele den. was een zo natte maand juni daar nooit eerder voorgekomen. In De Bilt was de afgelopen maand gemiddeld ruim één graad Celsius warmer dan normaal Het was de warmste juni sedert 1950. Er werden daar zeven warme zomerse dagen opgetekend tegen zes nor maal. De zaak is vooral bedorven door de tweede helft van de maand, die be langrijk somberder en daarbij natter en kouder was dan de eerste helft. Weer veerdiensl over Noordzee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nu de Britse zeelie denstaking is beëindigd worden met in gang van zaterdag 2 juli de Noordzee- veerdiensten van de North Sea Ferries NV tussen Rotterdam/Europoort en Huil weer hervat. Zondagmiddag a.s. wordt de „Norwave", die met een Britse bemanning vaart, in Rotterdam ,'erwacht. Zondagavond vertrekt de .Norwave" weer naar Huil. De onder Nederlandse vlag varende „Norwind" •mee tijdens de Britse zeeliedensta king de verbinding met Huil kon wor den onderhouden, vertrekt zaterdag 21 juli met passagiers en vracht naar En-1 geland. Ook dit schip komt dan zondag weer in Rotterdam terug. Met ingang van 4 juli zal het normale afvaartpro- gramma voor beide schepen weer van i kracht zijn. Seriefabricage kunstharten LOS ANGELES. (A-F.P.I. Het kunst hart van de Amerikaanse arts dr. Michael Debakey, zal in serie worden gefabriceerd. Het nationale instituut voor hartziekten heeft een firma in Los Angeles opgedra gen binnen een jaar 62 hartpompen te leveren zoals onlangs met succes zijn ge bruikt. Zoals bekend slaagde men er in de Ver enigde Staten in door middel van de uit vinding van dr Debakey de levens twee patiënten te rekken. De patiënten overleden tenslotte door andere oorzaken. Emmy Verhey en Christian Bor tijdens de vertolking van Baehs dubbelconcert met 't Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Haitink. SANTO DOMINGO (UPI) Presi dent Joaquin Balaguer van de Domini caanse Republiek heeft In zijn Installa tierede in Santo Domingo zijdelings te kennen gegeven dat hij diplomatieke betrekkingen zal aanknopen met Cuba. Balaguer ging voorbij aan de kwes tie van de terugtrekking van de inter- Amerikaanse vredesmacht in de repu bliek, maar hij heeft er weinig twijfel aan laten bestaan dat hij voor een spoe dig vertrek is geporteerd. Beslissing over titels Soekarno uitgesteld DJAKARTA (ANP) Het voorlopige volkscongres heeft besloten de kwestie van het presidentschap voor het leven van Soekarno en zijn titel „grote leider van de evolutie" te laten rusten tot een nieuw volkscongres is gevormd op grond van de uitslag van de voorgenomen verkiezingen, aldus meldt Anlqrft. 3 Een aantal leden van het Indonesische actiefront van studerenden Kami is don derdag bij verrassing het parlementsge bouw binnengedrongen om pamfletten te verspreiden, waarin de vorming van een nieuw kabinet werd geëist. De studeren den, die ook elders in Djakarta vlugschrif ten verspreidden, waren bijzonder ver bolgen op Soekarno, die eerder op de dag had gezegd dat hij geen nieuwe regering zou vormen, als deze voornamelijk tot taak zou moeten hebben de bevolking van voedsel te voorzien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een niet al te verre toekomst hoopt men te komen tot een snelle salarisbetaling per giro voor het onderwijzend personeel, dank zij de snelle verstrekking van de salarisge gevens door een computer. Een stap in die richting vormen de mnstige resultaten die zijn bereikt met het gebruik van een computer, waar mee sinds 1 april jongstleden de salaris sen van 10.000 onderwijskrachten worden berekend. Een en ander vormt een eer ste resultaat van het werk van de in 1963 in het leven geroepen „contact groep automatisering salarisadministra tie onderwijs" (CASO). Onderzoek naar te hoge kampeer- tarieven DEN HAAG (ANP) De economische controledienst stelt een onderzoek in naar de recente tariefst ij gingen bfl een aantal kampeerbcdrijven. Indien bij dit onder zoek mocht blijken, dat tariefsverhogin gen zijn toegepast, die volgens het huidige prijsbeleid ais ontoelaatbaar zijn te be schouwen. zullen maatregelen worden getroffen. Dit zegt minister Den Uyl van Econo mische Zaken in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Wil- mans en Vis ('beiden PvdA). Beide Kamer leden zijn van mening, dat tal van kam- peerbedrijven in het afgelopen Jaar zijn overgegaan van het etmaaltarief op het dagtarief, hetgeen een verdubbeling van het tarief betekent voor een verblijf bin nen één etmaal. Verdeling Duitse schadeuitkering voltooid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verdeling van de 125 miljoen Duitse Marken (118 mil joen gulden) ten behoeve van Neder landers, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing tijdens de jaren van bezetting door nationaal-soclalisti- sche vervolgingsmaatregelen werden getroffen, is voltooid. Op alle ingediende vragen is beslist, alle beroepen zijn afgehandeld. Het met de uitvoering belaste „Centraal Afwikke lingsbureau Duitse Schade Uitkeringen CADSUzal binnenkort worden opge heven. De afwikkeling van nu nog uitstaande vorderingen krachtens het „Bundesrüc- kerstattungsgesetz" (BRG), zal voor wat betreft de huisraadschade geschie den door de particuliere stichting „JO- KOS" en overigens door de agent van het ministerie van Financiën te Am sterdam. Minister Vondeling (Financiën) heeft van dit alles mededeling gedaan op een gisteren gehouden slotvergadering van het CADSU. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Kinderen tekenen Het is een van hun expresslemogelijk- heden en zij doen dit vanuit zichzeli ongeremd. Picasso heeft eens gezegd „Tot zijn achtste jaar Is men volmaakt in vorm. daarna kan men zichzelf slechts herhalen" en van de waarheid van deze uitspraak kan men zichzelf overtuigen op de tentoonstelling „Kln- kerkleur 1966. die tot en met 6 augustus wordt gehouden in „Het oude Hofje". Noordeinde 176- Uit 17.000 tekeningen, vervaardigd door Nederlandse en Bel gische kinderen tussen 4 cn 17 jaar. werden een honderdtal uitverkoren om geëxposeerd te worden en zij zijn stuk voor stuk het aankijken volkomen waard. Maar opvallend is. dat juist de tekeningen van kinderen onder de tien veruit het interessantst zijn. Een tweede scheiding kan worden ge maakt tussen kinderen, die boven en beneden de Moerdijk wonen. Limburg en België zijn bij de slotseleotde véél sterker vertegenwoordigd dan midden- Nederland. Friesland komt wel heel erg achteraan. De Haagse schilder- en tekenleraar Jan van Heel, die de tentoonstelling vrijdagmiddag opende, verklaarde, dat hij er eigenlijk tegen was om een wed strijd in kindertekeningen te houden. Kinderen maken die tekeningen niet om een prijs te winnen, maar om creatief bezig te zijn. Een kind is ideoplastisch. ,Mond". Een kindertekening die het tekent in symbolen. Niet zozeer wat het ziet als wel wat 't voelt. Als het in plaats van een arm een hark tekent is dit voor een kind een arm. Als kindertekeningen sommige moderne schilderwerken zeer nabij komen is het door hun eenvoud en durf. Op iets oudere leeftijd nemen bedde af en het vaak verrassende element verdwijnt.. Er zijn op de tentoonstelling „Kinder kleur 1966" vaak verbluffende effecten. Gele en grijze achtergronden, die zo prachtig van kleur zijn. dat een mo derne schilder er Jaloers op zou zijn. Het verschil is alleen, dat als men zon i moderne kunst i kind zou vragen nog eens zo iet* te maken, het resultaat geheel anders zou zijn. En dat het kind zelf het niet eens zou zien. Op de tentoonstelling „Kinderkleur 1966" Is een bonte verzameling te zien. Men kan als bezwaar opperen, dat het allemaal om de kleur en het kleureffect gaat. Het „tekenende" kind. t figura tieve raakt 'n beetje op de achtergrond. Daarom is „kinderkleur* zoals de naam reeds aangeeft een beetje eenzijdig. Een zijdig vanwege het materiaal, waarmee gewerkt werd. want ook met dit mate riaal bleek een grote variatie mogelijk. Debussy, Schönberg, Berg, Webern I p De reeks avantgardis- tische concerten in het Dlfl Holland Festival 1966 is gisteravond voort gezet door Bruno Ma- derna, die met het Residentie-Orkest in een goed gevulde Kur- zaal te Scheveningen verscheen. Met een programma, waarin hij zowel doserend als docerend op trad. Waarmee we bedoelen, dat hij zijn auditorium niet met louter nieuwigheid overrompelde, dit ge zien het feit, dat hij Webern, Berg en Schönberg combineerde met De Kon. Ne«l. Jaarbeurs organiseert ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een nationaal muziekconcours voor pianisten b(J haar vakbeurs voor mu ziekinstrumenten „Intertone". Het wordt gehouden op 2, 3 en 5 september te Utrecht en staat open voor deel nemers tot 35 jaar. De tweede internationale orgelweek, die tot 3 juli in de Kreuzkirche te Bonn wordt gehouden, staat in het teken van de Regerherdenking. Er werken Duitse, Engelse, Tsjechische, Franse en Italiaanse organisten aan mee. Georg Robert uit Versailles speelt o.a. een werk van dr. Anton v, d. Horst. voor soli, vrouwenkoor en orkest; een werk, beïnvloed door o.m. Jules Massenet, nog geheel de geest van een fin-de-slècle ademend en daarnaast het drieluik Noc- turnus (1897/1899), waar zich een com plete revolutie in vorm en inhoud blijkt te hebben voltrokken. De tweede Debussy stond vlak bij ijons. van de eerste voelden we ons wel heel erg verwijderd. Met zijn op den duur irrite rend mysticisme, waartoe een eveneens „verbleekte" Italiaanse literator Dante Gabriel Rossetti (1828-1882) de jonge meester Inspireerde, aanvaardden we hem als een historisch curiosum. De uitvoering ervan? Het orkest gaf zich volledig, het NCRV Vocaal Ensemble (van Marinus Voorberg) zorgde voor een vrij goed verzorgd aan deel. de Poolse Hallna Lukomska trachtte met de Nederlandse Sophia van Santé aan het geheel een boeiende allure te schen ken: het resultaat, voor ons althans, was. dat we deze „Zalige Jonkvrouw" (om de vertaling van P. C. Boutens te gebruiken) op den duur ons verveelde. Hoe anders de Trols Nocturnes, waar mede Bruno Madema het concert begon: een feest van klank en kleur, dat aan het slot in de „Sirenes" bij „weerloze" auditor de verrukkelijkste fantasieën losslaat, mede door de lnstrumentallserende voca lises van een vrouwenkoor, dat de zwerf tochten van Odysseus compleet doet her leven. In dit geval „poogde" te doen her leven, want trefzeker was men in deze sector van de talrijke executanten niet immerde moeilijke akoestiek der Kurzaal kan hier echter belemmerend gewerkt hebben. Zelfs met deze Debussy contrasteerde Anton Weberns Eerste Cantate (op. 29; 1938) voor sopraansolo (Halina Lukomska) gemengd koor en orkest wel heel sterk Hlldegard Jones leverde hiervoor de so- j bere tekst, waarvan elk woord „gevoels- i zwanger" is. De suggestieve werking ervan heeft op de componist diepe indruk ge maakt. maar wat hij aan het woord toe voegt. doet hij met de soberheid, die ook voor zijn andere werken zo kenmerkend is: een wereld vol van eeuwige onzeker heden. die al zwevend verschijnen en verdwijnen openbaart zich aan de luis teraar. Dat wij hierin vrijwel onmiddellijk werden opgenomenduidde op een goede, artistiek wel verantwoorde vertolking. AMSTERDAMS WETHOUDER: Geen intrige om Huysman te wippen (Van onze correspondentI AMSTERDAM „Amsterdam ziet ver langend uit naar de bouw van een per manente opera en zodra Den Haag de bestedingskraan weer open draait, zal een voordracht verschijnen voor het bestek- klaar maken (kosten 1.6 miljoen dollar, duur anderhalf jaar) van het gebouw, maar voordat de gemeente definitief be gint met de uitvoering van het 30 miljoen kostende plan, zullen we eerst van het rijk de zekerheid moeten hebben, dat er volgroeid operagezelschap komt, We zyn. toen we besloten, een perma nent muziekhuis neer te zetten, van een grotere verwachting uitgegaan dan we zwart op wit hadden. De gevraagde zeker heid van rijkswege is tot nu toe uitge bleven". Met deze woorden reageerde de Am sterdamse wethouder W. Polak (kunst zaken) gistermiddag op het ultimatum, dat opera-intendant Maurice Huysman eerder deze week had gesteld en dat erop neerkwam: „Binnen 'n maand een besluit of ik houd ermee op". „Wij hebben de aansporing van de heer Huysman niet nodig", aldus de wethouder, enigszins ge prikkeld. ..Wij hangen voortdurend in Den Haag aan de bel. Maar Je moet een tac tisch moment afwachten. Het verbaast me dat de intendant zon vreemdeling in Nederland is, dat hij op dit ogenblik van investeringsbeperking met zijn els is ge komen. Uiteraard sou ik zijn vertrek aeer Winnaar van Songfestival maakt t.v.-show De Oostenrijkse zanger JJdoJürgens, die dit jaar 't Eurovisie Songfestival won, is op het ogenblik in ons land voor de opname van zifn t.v.-show ,J*rofiel can een lied". De A.V.R.O. brengt deze show in haar programma van 28 juli. betreuren. Maar ook zonder Huysman zie ik wel een toekomst voor de opera in Nederland, was dat niet zo. dan zou er een veel te smalle basis zijn voor een beleid op lange termijn". Hij ontkende dat er in de Amsterdamse kunstwereld een politieke intrige aan de gang zou zijn om Huysman te wippen „De kern van het uitstel is slechts deze: de tijd is er niet naar om een duur opera huls te bouwen, dat maar voor een deel geëxploiteerd kan worden. Wij stellen het gebouw beschikbaar laat het rijk voor de draad komen met de zekerheid, dat het niet de halve tijd leeg zal staan". Vakbondsleider UTRECHT (ANP) Ondank» de verontwaardiging, die In de publieke opinie tot uitdrukking Is gekomen over bedrijfssluiting waarvan de vakbon den slechts op het allerlaatste moment op de hoogte worden gesteld, blijken de werkgevers nog niets te hebben ge- Dlt verklaarde de algemeen secreta ris van de algemene bedrijfsgroepen centrale, de heer L. van Hattem, naar aanleiding van het bericht, dat maan dag de drie bedrijevn van de Overijs selse steenfabrieken NV in Terwolde en Olst worden gesloten. Als bekend, be tekent dit, dat honderd werknemers worden ontslagen zonder inachtneming van de opzeggingstermijn en zonder va- kantleloon en vakantietoeslag. De heer Van Hattem verklaarde, dat het volkomen duidelijk is dat de moei lijkheden in het bedrijf al heel lang heb ben gespeeld. Toch heeft men gewacht tot de hele zaak is misgelopen en er zelfs geen geld meer is om het personeel datgenen uit te betalen waarop het recht heeft. In de hele gang van zaken ziet de heer Van Hattem opnieuw een rechtvaar dlging van de aanspraak van de vak beweging op een zodanige status van de werknemers binnen de onderneming die voor hen een levensbelang is dat zij niet meer voor een fait accompli kunnen worden gesteld. Naast Webebrn Alban Berg met drie. we durven zeggen „populaire" fragmenten uit de opera „Wozzeck", waarin de prostituee Marie zich in verschillende situaties, die van een mens vol angst en hoop. vol liefde en deernis, meer een „Madonna" maken dan Debussv in zijn j Dokter honoris causa Willem Drees. In Amsterdam géboren, heeft DR. W. DREES DINSDAG 80 JAAR (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Dr. Willem Drees, oud-mlnlster-presldent, minister van Staat wordt dinsdag 5 juli 80 Jaar. Daarmee bereikt de meest bekende Ne derlander uit de na-oorlogse periode de leeftijd der zeer sterken. Maar nog al tijd Is hij. die van 1045 tot 1058 ononder broken als minister aan de publieke zaak een grote en vaak beslissende bij drage heeft geleverd, niet geheel uit het openbare leven verdwenen. Dat zou ook niet passen hij zijn karakter, waar in de strijdvaardigheid een centrale plaats heeft Ingenomen, naast zijn be wogenheid om het lot van hen. die zich In moeilijkheden of nood bevonden. „Damoiselle Elue Sophia van Santé was deze Madonna; getuigenis van een waarachtig kunste naarschap, waarvoor we de grootste eer bied hadden. De indruk, die zij met deze drie belijdenissen maakte, was dan ook fenomenaal. Met Arnold Schönberg» „Prelude tot de Genesissuite" heeft Bruno Madema zijn optreden besloten. Werk. dat 21 jaar na zijn ontstaan, de Nederlandse premiere beleefde Gevolg van een curieuze op dracht. aldus het programmaoommen - taar door de componist van lichte muziek, de Amerikaan Nut Shilkret aan een aan tal componisten gegeven om de bijbel op muziek te zetten. Schönberg was de taak toebedeeld „Genesis" in te lelden Kort in te leiden: door middel van 83 maten, waarin een koor er 14 te zingen heeft. Natuurlijk gebaseerd op de dode- kafonle. Onze Indruk? Heel eerlijk gezegd kunnen we u die niet geven. Ons luistervermogen was. na alles wat we te horen hadden gekregen, zo lang zamerhand tot nul gereduceerd: het kon er echt niet meer bij zodat we van deze overvloedige, te overvloedige dis voor de laatste schotel moesten bedranken. Waarmede we bedoelen te zeggen, dat het programma overladen was. BR. groot deel van zijn leven in Den Haag doorgebracht. Reeds in 1907 kwam hij naar het regeringscentrum als steno graaf bij de Tweede Kamer, werd in 1913 lid van de Haagse gemeenteraad voor SDAP, in 1919 wethouder voor Sociale Zaken en lid van de Provinciale Staten en deed in 1933 zijn intrede ln de Staten-Generaal als lid van de Twee de Kamer. Gedurende de bezetting was de heer Drees voorzitter van het vader landse comité van de contactcommissie der Illegaliteit en lid van het college van vertrouwensmannen. Met deze functies is afdoende aangeduid op wel ke centrale post in het verzet tegen de Duitse overheersers Drees heeft ge staan, welk een groot vertrouwen hij reeds in die jaren In de leidende krin gen van het Nederlandse volk genoot. Dit vertrouwen kreeg zijn bevestiging ln zijn benoeming tot minister van So ciale Zaken in het eerste na-oorlogse kabinet-Schermerhorn en het werd ge continueerd in de kabinetten, die ge vormd werden, nadat de eerste vrije verkiezingen weer gehouden konden worden. In 1946 opnieuw minister van Sociale Zaken in het ministerie-Beel en op 7 augustus 1948 minister-president ln het kablnet-Drees-Van Schalk. Het premierschap van de heer Drees zou eindigen in december 1958, toen de re geringssamenwerking met de KVP door de val van het kabinet werd verbroker.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7