TU HAND DIE NAAR EUROPA REIKT Meer in de rode Toerisme vervangt wijnbouw HET LAND VAN B0ERGUIBA mêf f r Mf' 'I;,, ,1 J 61 ZATERDAG 2 JULI 1966 DE LETOSE COURANT PAGINA 11 TUNIS: wijn, wijn en nog eens wijn. Bijna de hele kuststrook van Noord- Af rika van Tanger tot Libië toe althans is groen van de ranken, maar daarvoor zijn landen als Marokko, Algerije en Tunesië ook Franse gebiedsdelen ge weest. Een gevaarlijk, een conjunctureel gevaarlijk produkt in feite voor de or thodoxe mohammedaan bovendien tahoe. Er is een wereldoverschot aan wijn en bijna elke Franse beaujolais om nog maar niet van andere soorten te spreken wordt met het sprankelend druivenat van de Riviera-achtige Noordafrikaanse kust versneden. Oude en rijk gedecoreerde moskeeën staan door het hele land. (Door dr. K. J. Hahn) ROME Na onderhandelingen van ongeveer twee jaar werd verleden week door mgr. Casaroli voor het Va- ticaan en door de president van de Fe derale Commissie voor godsdienstige aangelegenheden van Joego-Slavië een overeenkomst getekend, die een einde maakt aan het formele conflict tussen de regering van Belgrado en de H. Stoel, dat meer dan 13 jaar had ge duurd. Er zal een apostolische gedele geerde van het Vaticaan in Belgrado bij de Joego-Slavische regering wor den benoemd en de regering van Bel grado zal op haar beurt een soort zaakgelastigde in Rome benoemen. I Beiden zullen formeel niet diplomaten zijn, maar wel als zodanig worden be handeld. De afzonderlijke bepalingen van deze overeenkomst die doör Paus Paulus VI „een eerlijke, zij het dan ook nog niet volledige regeling van de betrek kingen tussen de katholieke Kerk en de Joego-Slavische staat" werd ge noemd, worden later bekend gemaakt. Zij zullen echter zeker betrekking heb ben op de status van de priestersemi- j narles, de verspreiding van godsdien- stige boeken, het godsdienstonder wijs, de oprichting van kapellen etc. EEN BEGN Men kan de betekenis van deze over eenkomst moeilijk onderschatten. Ze ker, het is nog geen concordaat, en Joego-Slavië houdt niet op een com munistische staat te zijn. Maar na Hongarije, dat met het Vaticaan in september 1964 een akkoord van nog al beperkte omvang sloot, is deze overeenkomst met Joego-Slavië de eerste werkelijk belangrijke regeling van zaken die het Vaticaan met een communistische staat heeft afgesloten. Dit moet gezien worden in het alge mene kader van de veranderingen die in Joego-Slavië gaande zijn. Jaren lang bleef de positie van de eer ste grote communistische ketter on veranderd: Tito had zich los gemaakt van de leiding van Moskou, voerde een communistisch stelsel in, dat aan de arbeidersraden en de bedrijven meer zelfstandigheid gaf, voerde een neutralistische politiek tegen de mi litaire blokken en nam graag kredie ten van het Westen aan. Hieraan wij zigde ook de veranderde houding van Moskou tegenover Tito niets. Hij bleef de onafhankelijke communist die zijn eigen weg naar het communisme be wandelde. Deze weg levert steeds meer moei lijkheden op: de devaluatie van de dinar heeft stijgende prijzen met zich meegebracht, de economische situa tie Is zo verontrustend dat men in Joe go-Slavië het voorbeeld van Rusland cn Tsjecho-Slowakije volgde en de verschillende sectoren en bedrijven van de economie meer recht op eigen beslissing en planning gaf. De bevol king echter blijft ontevreden, omdat de prijzen hoog en de consumptiegoede ren schaars zijn. moeilijkheden Er komen nu bij, vanuit een hoek die de tisehe leiding al lang vergeten was, de hoek van de interne nationalismen. Zoals bekend, is Joego-Slavië een fe deratie, gevormd uit een Kroatische, Sloveense en Servische staat, waar bij nog de verschillende. Macedoni sche, Hongaarse en Albanese minder heden komen. In het verleden hebben vooral de drie eerstgenoemde Slavische volkeren el kander fel bestreden. De Serven be schouwden zich als het staatsvolk en maaktep het bijzonder de Kroaten erg moeilijk. Hierbij speelde natuurlijk ook het verschil in godsdienst tussen de katholieken Kroaten en de Servi sche orthodoxen geen geringe rol. Doordat de Kroaten kort voordat Duit sers en Italianen Kroatië binnenvielen mmnnwm Overeenkomst Joegoslavië en Vaticaan 'n eigen staat, die autoritair bestuurd werd. hadden opgericht, werd het in 1945 geen eenvoudige zaak voor Tito, om deze oude antagonismen te over winnen. Hij meende, dat de gemeen schappelijke communistische leer, die nu het land beheerste, al deze typi sche „bourgeoise" neigingen zou doen verdwijnen. Zoals overal achter het IJzeren Gor dijn, leeft ook in Joego-Slavië 't na tionalisme weer op, hier echter niet als een tendens die de verhouding te genover Moskou nieuw wil bepalen. In Joego-Slavië zijn het interne span ningen, die de samenhang van de staat zelf aantasten: in de grensstre ken tussen de Kroatische en de Servi sche federale staten moeten overal streng gescheiden Kroatische en Ser vische organen en administraties inge voerd worden, omdat het onmogelijk blijkt dat deze groepen rustig in een verband samenwerken. Dat leidt tot verspilling van krachten en fond sen. tot een gecompliceerd bestuur dat de scheidingen en tegenstellingen nu nog verhoogt. Tito ontdekt tot zijn verbazing dat 20 jaar communisme het wederopleven van gewone „burgerlij ke" gevoelens zelfs bij communis ten niet kan verhinderen. Toegevender Is het daarom 'dat het regime op pun ten, waarop het in het verleden onver biddelijk was, nu toegevender wordt? Een paar maanden geleden werd een jonge man die in het openbaar Kerk en godsdienst had gehoond, voor de rechter gebracht en veroordeeld. De Communistische Partij was hierover zeer verbolgen, de regering deed ech ter niets. Integendeel, Belgrado ziet zich gedwongen ook op het gebied van de godsdienst concessies te doen. De nu gesloten overeenkomst met het Vaticaan moet men dus in het licht van deze algemene ontwikkeling van de Joego-Slavische buitenlandse poli tiek zien. In de laatste jaren heeft Bel grado systematisch een verbetering van de betrekkingen met de oude vij and Italië gezocht. Op het ogenblik werden zelfs de visums in 't reizigers verkeer tussen beide landen afgeschaft. Tito voelt duidelijk dat de club van de neutrale staten die hij had opge richt, dunner en minder belangrijk werd: sinds de dood van Nehroe en de strijd tussen India en Rood-China is dit land geen eigenlijke partner meer. Soekarno verliet het kamp van de aggressieve neutralen evenals Ben Bella is Algerije, en alleen maar met Nasser een neutralistische politiek in de wereld voeren is weinig aantrekke lijk. Tito hoopt nu dat de Oosteurope- se satellieten zoals Roemenië en Hon garije geleidelijk zijn voorbeeld zullen volgen. Democratie Het schijnt dat deze onzekerheden en moeilijkheden in de bevolking van Joego-Slavië zeer goed gevoeld wor den. Anders is het geval van Miliaj- lo Mihajiov niet te begrijpen: de jon ge Kroatische historicus die ondanks een veroordeling tot voorwaardelijke straf wegens voor de Sovjet-Unie be ledigende opdieping van feiten op ge bied van concentratiekampen, dezer dagen, gelijk men weet, in liet Ween- se blad „Neues Forum" openlijk de in de gevangenis vertoevende Djilas in bescherming nam. De Communistische Partij van Joego- Slavië bevindt zich in strijd met de grondwet en de algemene wetten van de staat die niet gebaseerd zijn op een enkele ideologie of partij. Mihajiov eist dat er een vrije pers komt en dat het systeem van de enige staatspartij verdwijnt: „De Joego-Slavische maat schappij is vandaag rijp voor de de mocratie en wenst niet dat een Cen traal Comité beslist wat het volk doen of niet doen moet! Het ogenblik is ge komen om open over het geval-Djilas te discussiëren en over de wijze waar op het systeem van de enige partij ge- likwideerd moet worden". Mihajiov komt op voor een „democratisch en anti-autoritair socialisme". De Kroatische historicus is ervan overtuigd, dat Joego-Slavië op deze wijze een voorbeeld zal worden voor alle socialistische en communistische landen, de Sovjet-Unie incluis, name lijk door een weg te kiezen die naar een vrij, democratisch, op meerdere partijen steunend systeem leiet. Het is aan te nemen dat dit opstel van Mi hajiov in geheel Oost-Europa een le- vindige discussie uitlokt. De geur van de vrijheid heeft nu eenmaal een ster ke bekoring. (Wat voorlopig wel een vrome wens zal blijven, daar de publi caties van Mihajiov tot nog toe in alle Oosteuropese landen verboden zijn. Red.). (Van een speciale verslaggever) In Tunesië is wijn de voornaamste deviezen- bron. „Maar", zei de functionaris die met ons sprak, „het is een zo'n wankel gegeven dat we er wel eens aan wanhopen. Zodra de politiek of de voortdurende fluctuerende wereldprijs, ~de concurrentie misschien en het daarbij behorende dumpingsbeleid in het spel komt, zijn we verloren. Omdat we Vooraan in de vreemdelingenstroom staan de Fransen, van wie velen nog iets van de glorie van het verleden hopen te ontdekken. Danvolgen de Duitsers, die in i de tweede wereldoorlog bij Tunis in de zee werden gejaagd, maar die „het spoor van Tobroek" nog vaag kunnen vinden. De Engelsen zijn er ook, veel Engelsen, die herinneringen aan de „woestijnratten" van Montgomery hebben. En de Nedelanders? Op dit moment zo'n 1200 per jaar, maar hun aantal is groeiende. Er worden reeds groepsreizen naar Tunesië georganiseerd. In Hamma- met. in hotel Miramar, zagen we een af- i fiche van Hotelplan hangen. Deze en gene zijde van de Middellandse Zee liggen eigenlijk bijzonder dicht bij elkaar. Wie van Malaga in het warme i zuiden van Spanje naar Marokko vliegt of zich per boot over de Straat van Gi- j braltar laat.zetten ervaart dat Noord- J Afrika onmiddellijk aan Europa grenst. hoewel het om twee heel verschillende werelden gaat Marokko is reeds gevangen in de hori- zonkoorts van de Westeuronese vakantie- ganger. Het buurland Algerije moet in toe- ristische zin nog worden ontdekt, terwijl Tunesië hard op weg is de „topper' van de zogenaamde Mahgreb te worden. Vf^'prtleland We hebben Tunesië van noord doorkruist, van zijn helwitte stra de groene kust tot zijn steppen en woestij nen. die in de ongenaakbare Sahara over gaan. En we zijn tot de conclusie gekomen dut deze jonge staat een vakantieland zonder weerga is. nog meer dan dat zelfs: een paradijs voor de toerist, die nu eens iets heel anders wil en die beladen met nieuwe indrukken naar zijn oude omge ving wenst terug te keren. de Franse plantages hebben genationaliseerd en De Gaulle /.o kwaad geworden is dat hij een wraakmiddel verzon, zitten we thans met een nog steeds onverkoopbare opslag van tweeëneenhalf miljoen hectoliter." „Daarom", verklaarde een andere functio naris, „hebben we naast onze monocultuur een ander deviezenopbrengend terrein nodig. En we hebben dat gevonden biimen het r zuid j kader van het toerisme, het Westeuropese toerisme wel te verstaan. Het gaat goed, het gaat steeds beter. In 1957, het tweede jaar van onze onafhankelijkheid, trok Tunesië nog geen veertigduizend vakantie gangers aan. Öp het ogenblik zijn het er al tweehonderdduizend en het volgend jaar hopen we het cijfer driehonderdduizend te passeren." kan de automobilist in een paar dagen heel wat zien. De vrijdagse kameelmarkt van Nabeul bijvoorbeeld en de „heilige stad" Kalrouan, die uit de zevende eeuw dateert. De kunstzinnige moskeeën daar hebben met die van Caïro gemeen dat ze ook door nlet-mohammedanen betreden mogen worden. Een onvergetelijke plaats voor dia's, die de sfeer van het oosten ademen, hoewel de vrouwen in hun sefsari (sluierkleed) zich nog niet graag laten fotograferen. Smoesjes Van de staten van Noord-Afrika Is Tu nesië ongetwijfeld het meest geëmanci peerde en ook het schoonste (in de bete kenis van rein) land. Een terrasjes- en bomenrijkc stad als Tunis zou in het zui den van Frankrijk kunnen liggen. De hotels, de restaurants en zelfs de moorse cafés kunnen niet zlndelijker zijn. Bede laars ziet men er vrijwel niet en de men sen zijn aUervriendelljkst. Afsprakén moeten overigens wel met de bekende subtropische baal zout worden genomen. Men is er. als in de Provence, Spanje en Italië, niet zo precies. Te laat met iets ergens zijn, is normaal, totaal verstek laten gaan. behoeft slechts een charmant smoesje. Het woordje „mis schien" betekent in de meeste gevallen „nee". Gourmets kunnen zich in Tunesië aan uitnemende, Frans-georiënteerde maaltij den tegoed doen, waarbij de sublieme wijnen van het land (clos potln, koudiat, rossel. thibar etc.) tegen redelijke prijzen worden geserveerd. De smaak van de Puniërs, die het eerste Carthago bouwden, en van de Romeinen, die de schoonste kunstwerken van Noord- Afrika achterlieten het Colosseum van EI Djem bijvoorbeeld, of de onvergetelijke mozaïeken, die in het Bardomuseum van Een oase van koelte, stilte en rust. Tunis bijeengebracht zijn het is er allemaal. Men kan in de voetsporen van de Moren en de Turken treden, in die van de Fransen, zo men hier van houdt. En de zon schijnt er zoveel dagen per jaar dat j men van het vroege voorjaar tot ver in het najaar van een zomerseizoen kan I spreken. In Tunesië ontmoeten oost en west el- I kaar. De regering onder de energieke lel- ding van president Habib Bourguiba is er met grote voortvarendheid op uit de ken- 1 nismaking te bestendigen en te verstevi gen, getuige de enorme kapitalen, die jaarlijks in de toeristenindustrie worden geïnvesteerd. Wat dit laatste betreft: aan de 1400 kilo meter lange kustlijn, die zich van Bizerta tot beneden het palmeneiland DJerba uit- strekt, zijn hotels a la Hilton neergezet met prijzen, die aan de lage kant t middenklasse liggen. Nog steeds gaat die hotelbouw, die verruiming van toeristische faciliteiten, verder. Avonturen De vakantieganger, die in Tunesië een wagen beschikt, heeft grote voordelen boven de minder mobiele toerist. Hij be hoeft niet elke dag op het strand te liggen bakken, maar kan gaan avonturen in het binnenland. De wegen zijn van een prima kwaliteit en veel verkeer is er nog niet. i Benzinestations vindt hij tot aan de woestijn toe, terwijl er in elke plaats van j enige betekenis garages zijn. Omdat het land niet al te groot is 500 kilometer lang en 200 kilometer breed De president van Tunesië. Habib Bour guiba. brengt volgende week oen bezoek aan ons land als gast van de Nederlandse regering. Dit bezoek zal worden aange grepen om de contacten tussen beide lan den te verlevendigen. In verband hiermee heeft onze speciale verslaggever een reis gemaakt door het mooie Tunesische land, dat overvloeit van wijn, gerijpt in de hete Afrikaanse zon. A - :#T

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11