ook KINDERHOEKJE VOOR JOU PETER EN DONALD TOPPERS j Gé Hofenk LOPEND VUURTJE DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 JULI 1965 z ONVERWACHTE DANKBAARHEID Op een dag voer een statig plezier vaartuig een haven binnen aan een kleine binnenzee. Het was duidelijk, dat de eigenaar van het schip on noemelijk rijk moest zijn. Een stelletje vissers, die op de kademuur op een bank zaten te keuvelen, keken met bewondering naar de prachtige boei. Hun gesprek was naar hun gezichten te oordelen niet opgewekt. En geen wonder, de vangst was die dag. even als dat zo dikwijls het geval wa;>, weer zeer matig geweest. „Als die rijkaard ons nu eens ƒ5000.- wilde voorschieten voor een groot sterk net, dan kwam er een einde aan onze armoede, want dan konden we vast wel vijf maal zoveel vangen Met onze zoons en neven zouden we best zo'n groot net kunnen bedienen". „Wel Gerrit, ga 't eens vragen, je kan nooit weten, wat zo'n rijke baas zal doen". „Nou, als ik de kans krijg, doe ik 't gerust; maar die gelegenheid krijg ik misschien nooit." De volgende dag in de namiddag zaten de vissers weer op hun gewone bank langs het water, toen de bezitter van het schone schip het trapje af daalde met de blijkbare bedoeling een wandeling te gaan maken. „Nou Gerrit, toon nu wat je durft, want daar wordt de kans voor je vraag je in de schoot geworpen". Toen de „grote heer" genaderd was. sprong Gerrit overeind, als wilde hij „in de houding" gaan staan. Hij deed enige, stappen in de richting van de vreemdeling. Deze keek vreemd op. maar bleef toch staan. „Wilde u me soms wat zeggen of vragen?" vroeg hij niet onvriendelijk. „Jawel, mijnheer, maar als 't mag, zou ik graag een kleine inleiding hou den, voor ik met mijn vraag voor de dag kom". „Wel, dat kan als 't bij een kort verhaaltje blijft; ik kom dan maar even by jullie zitten". Dat vonden de eenvoudige vissers al heel verbazingwekkend en hoopvol. Toen ze gezeten waren, zei de vrien delijke heer: „Laat nu maar eens ho ren wat je op je hart hebt?" „Kijkt u eens, meneer, als u ons dorpje ziet met zijn nederige, armoe dige huisjes, dan begrijpt u zeker wel, dat wij hier van de opbrengst der visserij slechts een heel karig bestaan hebben; we hebben nauwelijks te le ven. En toch zit er vis genoeg in deze binnenzee, maar ze is te diep voor onze kleine netten. Zodoende vangen we in de regel slechts wat kleingoed. De grote vissen blijven in diep water en zijn voor ons dus onbereikbaar. Als iemand ons eens 5000.- zou wil len voorschieten om ons grotere net ten te kunnen aanschaffen, dan zou onze vangst veel winstgevender wor den. We zijn met mannen genoeg om die grotere netten te kunnen bedienen. Wy en de geldschieter zouden dan de grotere winst eerlijk om de helft de len". „Hoor eens beste mensen, ik heb pas een grote som geld verloren, die ik in volle vertrouwen aan mijn beste vriend had voorgeschoten er. daarom begrijpen jullie wel, dat ik er wel even over wil nadenken, of ik jullie helpen wil en kan. Maar ik blijf nog enkele dagen in de haven liggen en logeer in 't havenhotel. Laat iemand van jullie over een dag of drie maar eens komen veLnemen, hoe ik over jullie voorstel denk". Na drie dagen meldde Gerrit zich tegen de avond aan 't hotel. Hij werd door de scheepseigenaar op zijn ka mer ontvangen, maar zijn ernstig ge zicht was niet erg hoopgevend voor de verwachtingen van de visser. Hoe wel deze nogmaals zijn best deed om de armelijke toestand van de vissers bevolking bloot te leggen, scheen dit op de rijke heer weinig indruk meer te maken. Misschien stond de ervaring met zijn vroegere vriend hem nog te levendig voor ogen. Gerrit vertrok dan ook met weinig verwachting. Hoe verbaasd waren de vissers dan ook, toen de schipper van de vreemde heer 's anderendaags aan Gerrit 5000.- kwam overhandigen. (Wordt vervolgd). UITSLAG VAN DE OPSTELLENWEDSTRIJD OVER: „MIJN LEVENTJE" De twee plakboeken hebben we ver loot en de gelukkige winnaars zijn: Hein van Schie, Jan Steenlaan 7, War mond en Mary van Kesteren, Heren straat 36, Voorhout, 't Was heel moei lijk het beste opstelletje uit te zoeken en daarom hebben we geloot. CORRESPONDENTIE Daar stond Eric-Jan Berendsen voor onze deur met een versje in de hand, gemaakt door de kinderen van dé derde klas van de St. Anthoniusschool. Telkens als de kinderen een regeltje op rijm hadden, schreef juffrouw De Leeuw 't op het bord en zo ts het een heel aardig versje geworden. Hier komt het: We zijn weer aan 't eind gekomen Van onze derde klas. En we zeggen allemaal Dat 't heel prettig was. Juffrouw De Leeuw was wel wat streng. Maar nu is ons gebleken: We gingen Jekker vooruit. Al na een paar weken. Heel leuk was 't bij ons in de klas Veel hebben we genoten. En zingen dat we kunnen. Ja, zelfs zonder noten. Veel hebben we geleerd: Taal, rekenen en geschiedenis Aardrijkskunde en verkeer. Nee, 't was heus niet mis. Wat z$jn we nu al groot, We gaan nu naar de vierde klas. Daar zullen we nu laten zien, Dat dit jaar niet tevergeefs was. Wy wensen juffrouw De Leeuw, En al haar personeel Heel veel rust en ook plezier. En zingen luidkeels: „Lang leve onze Antonius-school". Hier komen de namen van die kleine dichters: Bertje van Beek, André van Krimpen, Marion v. d. Drift, Eric-Jan Berendsen, Marijke v. d. Westen, Wil- Bey, Roland Abspoel, Els v. d. Voorn, Arno Lindeman, Lenneke Eg berts, Bertram Weselman, Brigitte Lci- demeyer, Jacques Beyersbergen, René Kallenberg, Sonja Jansen, Freddy Meyer, Joke Montanus, Annemieke Wolters, Frans Vorst, Kok Janson, Pe tra Vorst, Jacqueline Meyer, Ferrie Pieplenbosch, Annemieke Jacobs, Lau rens de'Does, Fons de Wit, René Zon neveld, Rinus v. d. Poel, Peter Roe- melee, Gerrie Serlicr, Xandra Lebens, Yvonne Mentzy, Joke Mathot. Rla Baak, Sassenheim MIJN LEVENTJE Ik ben ln Abbenes geboren in 1954 om half één in de nacht, 't Was 8 oktober. Ik woog 6% pond. /as een lief, dik kindje. In de box kreeg ik altijd een flesje melk of limo nade en dronk dat dan alleen op. Wan- er visite was, gaf moeder me een flesje limonade; ik dronk dat dan weer alleen op. Het bezoek vond dat erg leuk, iets hadden ze nog nooit gezien, zei den ze. Toen ik 14 maanden was, deed ik mijn eerste pasjes. Het gebeurde eens, dat ik, op mijn vierde jaar, met myn broer tje en zusje ging vissen. We deden dat een stokje en een touwtje. Mijn stokje viel in het water. Ik wou het pakken, maar toen viel ik zelf in het water. Myn broertje en zusje holden naar moeder. Mijn broertje holde gauw terug en hielp me uit de sloot. Mijn lievelingsspeelgoed was een lappen pop. Moeder zegt dat ik een zoet kind was. maar in de box was ik nogal wild. Al heel vroeg moest ik uit de box om dat myn broertje er in moest. Ik was in Abbenes op de kleuterschool en daar zat ik by juffrouw Olga. Mijn vader heeft toen een heel mooie kar ge maakt voor de kleuterschool, daar mochten de kinderen mee spelen. Op de kleuterschool tekende en verfde ik het liefst. Ik ging toen naar de eer ste klas en moest naar de Kaag want in Abbenes was geen katholieke school. Daarom kreeg ik een nieuwe flets van myn vader. Ik had op school wel een vriendinnetje, maar thuis niet. Op 13 mei deed ik myn eerste communie. Ik kreeg een heleboel cadeautjes. Ik mocht al met myn vijfde jaar gaan logeren in Rijpwetèring en Roelofarendsveen. We hadden thuis twee steppen en daarop stepten we vaak. We hebben thuis geen baby. maar wel hebben we een week kindje gehad, waarvan de vader en moeder op vakantie waren. Ze was 9 maanden. Als we haar in bad deden, kletste ze met haar handjes op het wa ter. Ze heette Yvonne. Toen ik in de derde klas zat, verhuis den we naar Sassenheim. De laatste tyd ga ik met mijn vriendinnetje veel fiet sen. dat is erg leuk zo samen. Dit is mijn verhaaltje over: Myn leventje. Anjo Egberts, Leiden: DE AUSTRALISCHE FAUNA KANGOEROE In Australië vindt men heel byzonde- re dieren, b.v. de kangoeroe. Deze be hoort tot de buideldieren, omdat de moeder haar Jong in een buidel (zak) Er zijn verschillende soorten kangoe roes, o.a. de boomkangoeroe en een heel klein soort kangoeroes. Ze leven dlk- wijls in kudden en dan is er één de lei der. Deze let op of er gevaar dreigt. Dreigt er gevaar, dan slaan ze op de vlucht en hoor je over het land 'n een tonig geluid van de sprongen. Ik hoorde laatst het volgende vertellen: Een viertal Nederlanders maakte een tocht per auto door een deel van Au stralië. Ze hadden een geschikt plekje gevonden om te pick-nicken. Daar kwam heel nieuwsgierig een grote volwassen kangoeroe naderby. Men voerde het dier lekkere hapjes en hij was helemaal niet schuw meer. Een van de heren wilde hem fotograferen en deed voor de grap zijn jasje uit en deed dat het dier om. Vlug stelde hij in maar bij de „klik" van het toestel nam de kangoeroe de benen en verdween met grote snelheid het bos in. Nu was het geen grap meer, want in het jasje zat de portefeuille met geld en daar kon de eigenaar toen wel naar fluiten. Hans liep op 'n keer 'n avondwandeling door 't bos te maken met z'n vader. Plotseling stond hij stil en luisterde. „Wat is dat voor een eigenaardig geruis Het klinkt als 't snorren van een kleine machi ne." „Wel, dat is 'n nacht zwaluw", antwoordde z'n vader. „Het is een vogel, die goed bij zijn naam past, want over dag slaapt hij en des nachts trekt hij erop uit. Vaak zit hij over dag in z'n lengterich ting op 'n tak, zodat hij 'haast niet te ontdekken is, te meer omdat zijn vederpak in kleuren bruin mei zwarte stre pen en felle vlekken sterk overeenkomt met die van de bosbodem. Eerst in de schemering vliegt hij uit voor de jacht op nachtvliegers ke vers en nachtvlinders die hij met z'n grote snavel makkelijk in de vlucht kan grijpen. In 't noorden houdt hij zich slechts op in mei, juni en juli; voor de rest van 't jaar verplaatst hij zich meer naar 't zuiden. Ook in ons land komt 'n nachtzwaluw voor, die, ten onrechte, wel eens de geitenmel ker genoemd wordt. Zij wordt slechts zeer weinig aangetroffen. DE ONVOLTOOIDE TEKENING M Bekijkt deze tekennig maar eens aandachtig en je zult vinden, dat er |j| van alles aan ontbreekt. Tracht dat maar eens te ontdekken, en wie alle ontbrekende dingen weet te vinden, m mag voor 't laatst, voor de vakantie meeloten voor 'n mooi boek. (Adres ss niet vergeten leeftijd). EEN BOEKEBAND Dit stelt voor een bloembedje ter versiering van een boekeband, van 'n foto-album, van een vakantiedagboek je of van 'n gastenboek. Voor 't inbinden van een boek neemt men grof linnen. De lap stof moet zo groot zyn, dat zij boven en onder zo wat 2 cm op de linkerzijde kan om geslagen worden. Voor de omslagen aan de rechtopstaande zijden berekent men tweemaal vier cm extra. Dan ziet 't boek, als men 't opslaat, er uit als op fig. 2. Houdt de omgeslagen strook vast met een plakstrookje. De stippel lijntjes duiden de omgeslagen stof aan, die door de boekeband bedekt wordt. Het motief van fig. 1 bestaat uit enkel rondjes, viltstukjes en een paar smalle strookjes voor de bloemsten gels, kleine viltjes voor de bloempjes en grotere voor de wortelblaadjes (ro zetje) en de zessen, die verkort 't jaartal aangeven ('66). Eerst plak je de stengels op met 'n bijzonder soort lijm, die je kunt krijgen in dezelfde zaak, waar je 't vilt gekocht heb. Dan knip je de vele kleine bloesempjes en plak die aan (langs) de stengels. Nu neem je de iets grotere rondjes van groen vilt en lijm die horizontaal (vlak) om de stengels heen en 'n paar iets opstaand (zie fig.). Knip nu witte rondjes uit voor de margrieten, die vervolgens een klein, geel rondje in 't midden krijgen; deze rondjes voor de margrieten worden, zoals je wel ziet, iets ingeknipt (met je fijn hand werkschaartje). Nu kun je nog een paar papavers (rood) knippen, vouw de rondjes tweemaal dubbel en knip ze in als in fig. 4. Plak een zwart rondje in 't midden en plak de klap roos op je boekeband. CU Nr. 14 Hier weet het sluwe Bullertje 'n appeltje voor de dorst ofwel een stuiver voor z'n spaarpot los te krijgen door mee lij op t# wekken. Jazz-musicus Pim Jacobs: „Ik vond de tekst bijzonder goed. Ik ben blij, dat we in deze tijd van protestsongs nu weer eens een positief geluid horen. Hoed je voor over-acting - tenslotte kom je bij de mensen in de huiskamer." Zangpedagoge Bep Ogterop: „Er zit wel toekomst in Ik vind het jammer, dat je zelf niet gitaar speelt. Stemtechniek is er nog niet - dat moet je nog leren." Beat-weter Bob Bouber: „Probeer de woordaccenten goed te leggen." GEEN CONCESSIES AAN COMMERCII „Bloem van een bloem" op de plaat Bovenstaande meningen werden op woensdagavond 22 juni ten gehore ge bracht, nadat 22-jarige Voorschotense Peter de Jong, begeleid door even oude Leidcnaar Donald ten Hooven, zijn liedje „Zy was een bloem van een bloem" had vertolkt in het tv-pro- gramma „Nieuwe Oogst". Een door Mireille Bosch geïnterviewde in dc zaal aanwezige heer verklaarde: „Nou, dat „gewaagde" van het liedje valt wel mee ik geloof, dat ik het plaat je, wanneer dat er zou zijn (en dat is er nu - red.), toch wel zou kopen" De publieke jury honoreerde het op treden van Peter en Donald niet een zeven de jury voegde er twintig punten aan toe. Peter en Donald had den vier punten te weinig voor de eerste plaats, waarmee nu een folk song-groep ging stryken Bewust schrijven Vierdejaars student medicijnen Pe ter de Jong en kweekschoolleer ling Donald ten Hooven startten hun overigens als nuttige vrijetijdsbeste ding te beschouwen activiteiten offi cieel in februari 1964. Peter: „In Voorschoten was dat tijdens een ver. eniglngsavondjë. Het ging lekker en er waren er in de zaal die zeiden: Jul lie moeten doorgaan. Pas toen ben ik bewust de teksten gaan schryven". Cabaret- (meestal zelf vervaardigde) en Amerikaanse volksliedjes staan na- meiyk op het repertoire van dit duo. Teksten schryvende en zingende Pe ter en componerende, op gitaar bege leidende Donald „braken" door. Lel- dens enige café chantant „De Ruif" in de Jan S'ossensteeg bood hen daartoe byvoorbeeld de gelegenheid. In het kader van de talentenjacht van Avro's jeugdradlo Minjon gaven zy eveneens acte de présente. Amsterdams caba retier Henk Elsink deed hen een overi gens nog niet ingewilligd aanbod, In zyn café chantant te komen optreden. Meer publiciteit ontstond er rondom hen, toen op 19 mei jongstleden in de Haagse Houtrusthal een song festival werd georganiseerd door de bond van gereformeerde jeugdvereni gingen en Peter en Donald met „Bloem van een bloem" de erepalm wegdroe gen. Dat bracht méér met zich mee, deze winst in Den Haag: een plaat, opname eind vorige maand by Philips en een invitatie voor deelname aan het Nieuwe Oost-pTOgramma. Onder tussen had „Bloem van een bloem" al landelyke bekendheid gekregen mid dels radio (NCRV live vanuit Hout- rust) en televisie (NTS in het jour naal en, weer, NCRV in het pro gramma „Attentie"). „Bloem van een bloem" en „Meis jes by de vleet" zyn overigens twee van de pak-weg vqftig lied jes, die Peter en Donald op het repertoire hebben. Peter: „Dat zijn cabaretliedjes zeker, we hebben ook een musical-van-twaalf liedjes op ons conto staan. Persiflages (op de smartlap byvoorbeeld), liefdes liedjes, spelen met woorden, dat doen we vrij vaak. Maar: zo min mogeiyk commercieel". Hij houdt zich het liefst bij de liedjes, die ze met hun tweeën hebben vervaar, digd, deze Voorschotense student en die van anderen wil hij slechts vertolken onder voorwaarde, dat ze goed zijn. Binnenkort wordt een EP-tje opgenomen, waarop 4 Donald en Peter-liedjes, maar, zegt nog eens Donald: „In principe doen we geen concessies ten gunste van de commercie". Lol. Wrijdagmorgen 24 juni kreeg Peter V van de AVRO de kans om uitzen ding van de eerste plaat in een Hil versum 3-programma „luister" te ko men bijzetten via een live uitgezonden interviewtje. „Om studieredenen uit voorraad leverbaar. Muziek- en granimofnonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT hinderd", was Peters commentaar. „Xn de nu komende maanden krygen we wat meer tyd. Begrijp me goed: Het biyft voor ons lol". Optreden gaan de mlnnestreel en zyn begeleider binnenkort In Nieuw koop voor de watersporttoeristen en In Castricum op 21 juli, mét In dit zelfde programma The Lords en beai- nik-zanger Ferre Grignnrd. Radio en televisie zullen dan ook opnamen maken. Mocht dit doorgaan: luister goed! Want Peter zingt, begeleid door Donald, liedjes voor het gehoor op de eerste plaats Ruud, Alice, Peter en Donald Het was vorige week woensdag, toen ze optraden ln Larens Singermuseum, niet de eerste keer, dat Peter en Do nald In Gooise dreven verkeerden. Op uitnodiging van de Leidse Minjon- afdellng maakte het duo namelijk al eerder een opname ln de AVRO-studin ln Hilversum voor donderdagmiddag- programma Minjon. Vóór deze studio poseerden (v.l.n.r.) Minjon-consul af deling Leiden Ruud den Dopper (22), presentatrice Alice Zaadnoordyk (17).' Donald ten gODEGRAVENSE ZANGERES CISKA PETERS is weer pre sent met een vlot gezongen liedje op de plaat: „Laat me gaan". Al eerder stond Ciska in de belangstelling met soldaten- topper „Catherine uit de kantine". ^EIDENS JAZZ SOCIETY FOLK BEAT 14 heeft al weer plannen voor het nieuwe seizoen, nadat het „oude" juist zaterdag jongstleden werd afgesloten. De 170 leden tellende sociëteit koestert bijvoorbeeld de idee een zaaloptreden te organiseren in het Volkshuis. Misja Mengelberg en Piet Noor- dijk, winnaar van de Wessel Ilcken Prijs 1965, komen er dan onder meer. JJRIE IN LEIDEN STUDERENDE JONGELUI en een uit Utrecht zijn dezer dagen naar Zweden vertrokken. Het viertal, bestaande uit M. Schrijver, J. Landmeter, P. Lank- horst en F. de Weger, heeft een draaiorgel op een vrachtauto gemonteerd. Als Volendammers proberen de orgeldraaiende studenten in het Scandinavische land hun studiegeld te ver dienen. gOSKOOP kent sinds kort de „Algemene Sociëteit Boskoop", waar de jeugd vanaf zestien jaar in de toekomst vertier kan vinden. Op 13 augustus gaat deze „soos" van start met een dansavond met Peter and his Blizzards. De organisatoren zijn van plan de eventuele winst van de sociëteitsavonden te besteden ten behoeve van liefdadige instellingen. WEER EEN MELDING van een nieuwe beatgroep in Leiden: „HIER". Nu zal „DAAR" wel snel volgen denken we De grootste Kinks-hit aller tyden? „Sunny af ternoon". Op 20 juni kwam de plaat op de markt en die dag gingen er vyfduizend platen over de toonbank.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10