Liefde voor het oude moeilijk te verklaren als alle liefde Nijmegen vreest monopolieverlies Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Achttiende Antiekbeurs geeft veel te bewonderen DUET VRIJDAG 1 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT Antiek is in trek bij velen onzer en het verzamelen van oude kunst- of gebruiksvoorwerpen is een wijd verspreide hobby geworden. Mensen die er vroeger niet naar omkeken, lopen nu de veilingen af en bezoeken geregeld „antiekzaken" waaronder ook de tweedehandsgoederenwinkels begrepen worden, waar men soms leuke dingen aantreft. Maar zo héél antiek behoeft het ook al niet meer te zijn, velen zijn al blij met dingen uit het einde van de vorige eeuw en zelfs meubelen en snuisterijen uit de Jugendstil worden door niet weinigen gezocht. We doen er echter goed aan „antiek" in drie partijen te verdelen: Echt, semi en namaak. Onder semi verstaat men b.v. een renaissance-tafel die twee maanden geleden door bekwame vaklieden gemaakt is van oud hout; de materie is dus antiek maar de vorm slechts schijnbaar en namaak is hetgeen voor antiek moet doorgaan maar het helemaal niet is. Sprekende over de achttiende Kunst- en Antiekbeurs te Delft valt de laatste categorie natuurlijk helemaal buiten onze beschouwing. Hier is alleen de eerste soort aan de orde, het echte voor de echte verza melaars. Beter één koperen wandluch- ter uit de 17e eeuw (waarschijnlijk af komstig van een preekstoel) dan een kamer vol dingen die „sfeer" geven, maar pure namaak zijn. De ware lief hebbers trekken er hun neus voor op. Zij malen ook weinig om die zogenaam de sfeer. Het gaat hen om de originali teit, om het bezit zelf, minder om het effect in het interieur, dat op een veel voordeliger manier met imitatie te verkrijgen is. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de Delftse Antiekbeurs er voor die ware liefhebbers is. Het is hen dan ook niet altijd in de eerste plaats om het schone te doen, hoewel zij dit natuurlijk ook weer niet uitslui ten. De liefde voor het ou.de is niet ge makkelijk te verklaren, dat is liefde nooit. Er schijnt voor de ware ama teur een bijzondere aantrekkings kracht van het antieke uit te gaan, nog afgezien van de handelswaarde, 'n kracht die aan het magische doet denken vooral wanneer het om gewij de dingen gaat, een votiefstuk van heidense of christelijke afkomst, b.v. Anderen hechtten de waarde vooral aan het feit dat dit ding door zovelen bezeten is geweest dat het omgeven is door de piëteit van de bewaring; er kunnen zoveel motieven meespelen, een uitgemaakte zaak is, dat wij, ie der jaar, wandelende van stand tot stand in dit oude klooster, te midden van deze enorme schat, telkens weer beroerd worden door een niet scherp te definiëren vertedering om al dit prachtig bexoaarde en verzorgde oude Gebruiksvoorwerpen Opvallend is dat er dit jaar zoveel ge bruiksvoorwerpen staan die natuurlijk evenzovele sierstukken zijn. Maar menig verzamelaar voelt er weinig voor om van zijn huis alleen maar een museum te maken, hij wil met het be zit ook iets doén. Een fraaie oude kast staat wel te pronk in de hal maar je kunt er ook van alles in opbergen en bij bijzondere gelegenheden kun je je gasten thee aanbieden in een porce- leinen tas die daarna weer in de vitri ne gezet dient te worden. De beken de zaak Morpurgo uit Amsterdam toont bijvoorbeeld een Vlaamse ba- rokkast uit het midden van de 17de eeuw, denkelijk uit een sacristie af komstig en ga zo'n juweel maar eens zoeken met die beelden en dit lofwerk en hoe merkwaardig: de gewone pa nelen zitten daar aan de binnenkant van de deuren. Een ander wonder van snijwerk is het renaissancekunstkabinet uit Noord- Duitsland afkorpstig, begin 17de eeuw, (ADVERTENTIE) spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om do DUET-spaarkaart Karei de Grote geïdealiseerd uit de collectie Beeling, dat opgevat is als een gebouw en veel overeen komst met het stadhuis van Bremen vertoont, een werkelijk schitterend ding met zijn zuiltjes, nisjes, base menten en transen. En welke baby zal er in die gebeeldhouwde schom- melwieg van ebbehout en ivoor ko men te liggen? Koloniaal werk uit Ceylon 17de en de 18de eeuw? Wat zijn oude lampen niet geliefd. In vrijwel elk interieur zie je de witte balonnen van de burger-petroleumlam pen staan (met elektrische gloeilamp jes), koperen sabbathlampen worden al schaarser maar Premsela en Ham burger, de zilvérmensen, hebben een zilveren exemplaar te koop, gesmeed door Otto Knoop in 1730. Die weerkaatst alles wat hier van na ture blinkt, de bekers met meesterte kens, de tabakspotten, de snuifdozen, de kandelabres, allemaal nog voor het directe gebruik gereed. Wisf u dat men vroeger de kerkkandélaars soms maar aan één kant vergulde of verzilverde t aan de kant die naar de gelovigen ge keerd stond..,. Antiekhandelaar Van Dam uit Rotterdam heeft er zes stuks van, prachtige exemplaren, die in een moderne kerk zeker niet zouden mis- Rembrandt etsen Deze standhouder is ook in het bezit van een aantal Rembrandtetsen. Dat is nu wel heel iets anders, maar er is er één bij die nagenoeg onbekend was: Gezicht op Amsterdam uit 1640, gete kend vanaf de overkant van het IJ met de Montelbaanstoren en de Zui- derkerkstoren in opbouw, en de sche pen op de Lastage. En hoe Rembrand- tiaans: die hoge blanke Hollandse lucht boven de 17de eeuwse stad. Na tuurlijk zijn er uit deze periode weer veel schilderijen, kleine meesters vooral met hun fijne ontbijtjes: Gerrit Heda in de collectie Douwes en Wil lem Claesz Heda uit Haarlem met pastijen en wijn, de bloemenschilder Abraham Mignon uit Utrecht van wiens hand er een pracht boeket te zien is. of het wildstuk van de Vla ming De Grijef in de verzameling van Kunsthandel St. Lucas uit Den Haag. die ook een mooie marine van Beer straten bezit Een van de merkwaardigste schilde rijen is wel het paneel dat door een anonlmus geschilderd is omstreeks 1520, een geïdealiseerd portret van Ka- rel de Grote om Karei V te eren. Nij- stad Antiquairs NV heeft er een heel verhaal bij gezet voor .wie zich in de historie van die tijd wil verdiepen. Een zuiver en glad afgewerkte man nenkop en nrofiel in kostelijke lijst, dat naar we vermoeden, wel 'n muse umstuk wordt. Opzienbarende pane len zijn er deze keer niet, we bedoelen in die zin van „ontdekkingen van het jaar". Joost de Momper is uit de col lectie Dr. Wetzlar naar Delft geko men, Cramer bracht een fraaie pas torale van Nicolaes Berchem ter beur ze (met bijzonder mooie lichtval) er is een thuiskomende scholier van Pie- ter de Hoogh, Emanuel de Witte laat ons de morgendienst in de Oude Kerk van Amsterdam bijwonen en Gerard Terborgh stelt een notabele heer voor in 't plechtig zwart met mantel en bef, terwijl firma De Boer uit A'dam zijn onafscheidelijke Van Goyen en Ruisdael presenteert, romantische landschappen in een wereld van wel dadige rust en vrede. Alles voorname sierkunst om het vertrek aan te kle den. Diezelfde schilderijen (de inte rieurs) wijzen ons erop, dat men in de zeventiende eeuw de wanden niet over laadde en in de neoklas9icistische ka mers van de pruikentijd, die hoge, koele, groene vertrekken missen we vaak buiten het schoorsteenstuk, losse schilderijen aan de muur. Religieuze kunst De Antiekbeurs brengt altijd veel re ligieuze kunst, ook nu weer. De gods dienstige mentaliteit van de middel eeuwen komt er sterk in naar voren. We wetén dat de godsdienst in die da gen het particuliere en het openbare leven nagenoeg omspande: Huiskunst was voor 90 procent van religieuze aard. Zo heeft Jacob Gieilng uit Maarssen, 'n ivoren Spaanse kruislie- venheer die eerder zegent dan lijdt maar van schone makelij is, en een van de fraaiste houtsnijwerken op dit gebied is ongetwijfeld die Kruisdra ging van een Zuidduitse meester om streeks 1520, denkelijk het midden stuk van een altaar, een druk bewerkt maar prachtig harmonisch stuk sculp tuur nog voorzien van de oorspronkelij ke polychromie (Gebr. Douwes) Dir- ven uit Eindhoven, de middeleeuwer laat ons een andere Kruisdraging zien uit 1500. veel eenvoudiger van aan pak maar zeer expressief. En dan dc- gebruikelijke madonna's, enkele van heel expressieve soort, wat ruw gesne den, dikwijls met een te klein kindje, zoetelijk of dom glimlachend, mis schien niet eens zo gewaardeerd in haar tijd, afkomstig uit een arme dorpskerk, die geen beroemd mees ter kon betalen. Maar zet ze op een an tiek dressoir tegen een fond van Ve- lour d'Utrecht en u zult erom benijd worden. Dan is er éen bronzen kat in de collec tie Wiegersma met pauwblauwe en groene patina, slechts JjO cm hoog, Saïtisch werk, (6de eeuw voor Chr.) Gestyleerd steunend op de voorpoten, kop opgericht, oren gespitststaart naast de rechtervoorpoot. Hoe myste rieus en magisoh geladen trekt dit bronzen beeldje van de heilige kat daar in de kapittelzaal temidden van de andere kostbaarheden op zijn bron- sokkeltje de aandacht op zich. Kostelijke miniaturen De miniaturen uit koninklijk en Rijks- bezit die in een apart vertrek zijn neergelegd en waarover we reeds schreven, moesten de verrassing van de beurs vormen. We hebben hier in derdaad met kostelijke fijnschilderijtjes te doen, portretjes met oneindige zorg en kundigheid gepenseeld door Oliver, Cooper, (Engeland is altijd het land. van de miniaturen geweest; het le vert b.v. nu nog de ivoren blaadjes voor nagenoeg alle Europese minia- tuurschillder)s Dixon en Hans Hol bein de Jonge. Het waren pasfoto's van het verleden die natuurlijk alleen de welgestelden kon laten maken. Zij kijken ons nogal waardig en ernstig aan met hun mooie batisten of kanten kragen, zo natuurlijk van kleur en voorkomen als het maar zijn kan, meestal op een koel blauw fond dat mooi afstak tegen het gouden lijstje. Een van de mooiste is het portretje door Holbein van -een onbekende jon gen die meditatief voor zich uitstaart, en dan volt de hertogin van Richmond door Samuel Cooper met een oud-rose achtergrond. Een uitzonderlijke collec tie, die echter door de massa kunst voorwerpen die hier bijeenvergaderd is niet meer zó opvalt als men oor spronkelijk verwacht zal hebben. het Prinsenhof met op de voorgrond de bronzen kat uit de collectie Wiegersma, Franse troepen blijven voorlopig in Duitsland BONN (UPI) De Westdultse rege ring heeft, formeel haar toestemming gegeven voor een beperkt verblijf van Franse strijdkrachten in Duitsland na de terugtrekking van deze uit de NAVO, wat vandaag geschiedt. De voorwaarden van de voorlopige toestemming zijn vandaag aan de Fran se ambassadeur in Bonn, Frangois Sey- doux, meegedeeld. Volgens welingelichte zegslieden is de vorm van een unilaterale verklaring ge kozen, omdat Bonn en Parijs 't niet eens zijn geworden over de voorwaar den tot handhaving van de Franse mi litairen in Duitsland. Twee mijnrampen in Duitsland: negen doden GELSENKIRCHEN-SAARBRüCKEN (DPA) Gasontploffingen in twee Westduitse mijnen hebben gisteren aan negen mijnwerkers het leven gekost; 37 mijnwerkers werden gewond. De explosies deden zich voor in de mijn Unser Fritz bij Gelsenkirchen, waar ze ven doden en vijfendertig gewonden vie len, en in de mijn Göttelborn bij Saar- brücken. Theologische faculteit Tilburg ontmoet verzet Moeilijk parket voor bisschoppen van Den Bosch en Breda redacteuren) - Het verzet van Nijrne- (Van TILBURG gen tegen oprichting van een theologi sche faculteit in Tilburg komt min of meer onverwacht. Ook al wordt in de woensdag verzonden brief van het colle ge van curatoren aan kardinaal Alfrink terecht gesteld, dat het Nederlands epis copaat over de Tilhurg.se plannen geen overleg met het college heeft gepleegd, alhoewel de overige bisschoppen niet on kundig kunnen zijn geweest van de plan nen van Breda en Den Bosch, aldus onze informaties. Dit overleg is er wel geweest tussen Tilburg en Nijmegen. Daarbij bleek Njjmegen niet afwijzend tegenover de Til- burgse plannen te staan, ook al had 't enkele bedenkingen. In het door Tilburg gepubliceerde communiqué kon dan ook terecht worden gesteld, dat „met de ka tholieke universiteit in Nijmegen over leg wordt gepleegd". Het verzet van Nijmegen komt kennelijk voort uit vrees voor verlies van de bestaande, monopolie positie. De theologische faculteit van Tilburg zou wel eens het eerste schaap kunnen zijn dat over de dam gaat en dat na eni ge tijd gevolgd wordt door andere con centraties in Amsterdam, Utrecht en misschien nog wel elders. Zou dit het geval zijn, dan komt Nijmegen inder daad moeilijk te zitten, zowel wat 't aantrekken yan leerlingen als wat het aantrekken van docenten betreft. Teneinde deze kwade kans te doen keren, richt het college van curatoren zich thans tot het gehele Nederlands episcopaat, kennelijk met de bedoeling van deze instantie een geruststellende uitspraak te krijgen. Dit is ongetwijfeld sen handige zet, waardoor met name mgr. De Vet mgr. Bluyssen in een moeilijk parket worden gemanoeuvreerd. Als plaatselij ke bisschoppen hebben zij gekozen vooi oprichting van een theologische faculteit in Tilburg, als leden van het episcopaat moeten zij nu hun positie bepalen ten opzichte van Nijmgen. Het ia niet te wachten, dat zij op hun keuze voor burg terug zullen komen. Voor het forum van de publiciteit hebben zij contact ge maakt met de economische hogeschool om hun kandidatuur voor deelname een theologische faculteit te stellen. Eveneens voor het forum van de pu bliciteit heeft de economische hoge school een officiële aanvraag bij de mi nister van Onderwijs en Wetenschappen gedeponeerd. Dergelijke handelingen kunnen niet zonder grote schade onge daan worden gemaakt. Mgr. De Vet mgr. Bluyssen zullen dus moeten probe ren de instemming van -de andere bis schoppen voor hun plan te krijgen. En als dat niet lukt komen zij in een heel moeilijke positie te verkeren. Ander aspeet Er is nog een ander aspect van de zaak, dat bijzondere aandacht verdient. In Brabant werd door reguliere ovei en door bisschoppen gekozen voor vorm van priesteropleiding, waarin de oude tegenstelling tussen ordesgeeste lijken en wereldgeestelijken zou overwonnen. De combinatie van zet des en congregaties heeft reeds sinds 1965 een gemeenschappelijk instituut voor theologie met ongeveer 300 studen- Het huidige seminarie van Breda telt er ongeveer 30 en dat van Den Bosch on geveer 100. Samen kunnen deze drie grootheden inderdaad een theologische faculteit van betekenis gaan vori waarin jonge wereldgeestelijken en komstige regulieren broederlijk naast elkaar op de collegebanken komen te zitten. Het zou ernstig te betreuren zijn, In dien aan dit Initiatief door de actie Nijmegen een einde zou worden ge maakt. (ADVERTENTIE) Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de |D)IUJ|CMICINIIU(XIKI[Ö)/ spaarbank en alle bankzaken Jeugdwerk van v. Gogh verkocht LONDEN (RTR) Twee aquarellen die Vincent van Gogh op tienjarige leef tijd maakte, zijn gisteren op een Lon- dense veiling voor 4000 gulden ln andere handen overgegaan. Een stillewen met bloemen, groot 15 by 13 cm. bracht duizend gulden op, terwijl het andere stuk „Distels" van 18 bij 13 om voor drieduizend gulden werd ver kocht. De aquarellen waren oorspronkelijk in het bezit van drie tantes van Van Gogh. die als godsdienstonderwijzeressen de stukken als beloning aan één van hun leerlingen, mej. J. van Erkelens gaven. Deze prikte de aquarellen met punaise# aan de muur in haar keuken, waar zy vele Jaren bleven hangen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7