LEXINGTON mod- man Tot diep in nacht 21 arrestaties in woelig Amsterdam „Laagkerkelijke jongeren zien geen probleem in gemengd huwelijk BISDOM BREDA EERLIJK OVER GEBOORTENREGELING Jasjes geven hem het uiterlijk van een aapjeskoetsier Weinig succes voor De Gaulle in Moskou VANAVOND OPNIEUW BETOGING MINISTER HAD GEEN MOEITE MET MOTIES „Hoogkerkelijken zijn aan het verdwijnen Boerenpartij klaagt NRC aan wegens laster Alleen effect van methodes belangrijk fs Vallende kei vertraagde treinverkeer Aandelenruil bij Leidse fusie VRIJDAG 1 JULI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 krijgt van mode alle aandacht (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De moderne ontwerper van hedendaagse herenmode onderscheidt ruwweg drie typen mannen. Allereerst komt de traditionalist ofwel de heer Doorsnee, een groep, die tachtig procent van de mannelijke bevolking omvat. Het. zijn luren, die zich niets van de mode heten aan te trekken. De keuze van hun kleding wordt in belangrijke viate bepaald door de remmendeinvloed van mevrouw. Toch gaan zij centimeter voor centimeter met de ontwikkeling meegetuige de nauwe pantalondie gemeengoed is geworden 'én de steeds toenemende lengte van het colbert (al op 78 centimeter gearriveerd). Vervolgens komt de avant-gardistische categorie, d>e zich de laatste jaren sterk uitbreidt. Het zijn kieskeurige, kledingbewuste mannen, die jong zijn of zich jong voelen. •Hun slagorde is belangrijk, want wat zij vandaag dragen, komt morgen in de kleerkast van meneer Doorsnee. Een derde groep wordt de mod-man genoemd. Hij is een individualist bij uitstek, die bewust anders wil zijn dan anderen. Hij kleedt zich ietwat dandy-achtig, maar altijd correct, zij het onconventioneel. Speciaal voor deze mod-mannen, die tot nog toe in Nederland niet of nauwelijks terecht konden, heeft het Haagse confectiebedrijf Garzan de couturier Jean Louzac aan het werk gezet. Het resultaat werd dezer dagen in het Amsterdamse Hiltonhotel ten doop gehouden. Louzac zei daarbij: De man speelt al te lang tweede viool. Hij hoeft niet zo te worden als Beau Brummcll, die per dag negen uur aan zijn toilet besteedde en naar wie de koning van Enge land kwam kijken als hij zijn das strikte, maar iets meer fleur mag toch wel. Ik heb niet de bedoeling gehad In mijn creaties mijn collega CardLn te imiteren. Ilt heb er wel naar gestreefd iets van de Spaanse grandeur overte brengen, die mijn huis eigen is. Daarna kwamen zijn modellen. Met zijn colberts blijkt hij tot een lengte van 86 cm te durven gaan, hetgeen de man Links mode voor de „mod-man", een creatie, genaamd „Clover Club". Rechts mode voor de „avant-gardist". Dit model heet „Ascot". enigszins het uiterlijk geeft van een aapjeskoetsier. Men zal er danig aan moeten wennen. Het silhouet is smal door een zeer figuuraanliggende coup, de hoge tailleaanduiding en mouwinzet en de zij- of rugsplitten, die een lengte 25 cm bereiken. Bij wijze van extra-accent gebruikt hij gespsluitingen. jukstukken, die door kordonstiksels zijn ge accentueerd. knopen van buffelhoorn en dergelijke. Veel ruiten, en streepdessins, in beige en bruin, maar ook de modieuze, groene tinten. Enkele malle hoedjes, die geïnspireerd lijken door de hoofddeksels van gendarmes of jockeys. Naast de creaties van Louzac (een prestigecollectie genoemd) brengt Garzan iets minder gewaagde, maar toch zeer modieuze collecties voor de avant-gardist. Ook daarin vallen de lange colberts (80 cm) op, veelal met schuine klepzakken of klepjes onder de borstpas en bijna altijd met lange zijsplitten. „Deze omwenteling is geen gril", aldus de directie. „Het is een serieuze poging om het produkt aan te passen aan de \toenemende vraag naar modieuzer kleding in de herenmodesector. De herenmode in Nederland moet in beweging worden gebracht." (ADVERTENTIE) Iedereen, altijd, overal- Van onze correspondent) PARUS. Uit een gesprek, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, in Moskou met Fran se correspondenten heeft gehad, krijgt men niet de indruk dat door De Gaulle In Rusland veel zaken zijn gedaan. Het is afgelopen. Vrijdag komt de generaal weer thuLs. meende, dat De Gaulle overal lil Rusland spontaan hartelijk was ontvangen. Niet alleen door de Russische leiders, maar ook door de bevolking zelf. Wart; Frankrijk en Rusland betreft is in de eerste plaats gesproken over culturele economische, technische en wetenschap pelijke problemen. Van Franse kant is aangedrongen op betere handelsbetrek kingen met Rusland. Deze zijn op het ogenblik nog vrijwel te verwaarlozen, omdat Frankrijk te weinig van Rusland koopt en de Franse export naar Rusland te duur is vergeleken met de prijzen van de concurrenten. Internationaal is gepraat over Azië. vanzelfsprekend over Vietnam, over Afrika Zuid-Amerika en vooral over Duitsland. Uit de woorden van de minister valt op te maken, dat over Duitsland geen enkel positief resultaat is bereikt. De Russen houden vast aan de Oostduitse commu nistische staat, die De Gaulle onder geen beding wil erkennen. De gehele reis van De Gaulle heeft in het teken gestaan van Europa voor de Europeanen, met uitschakeling van de Amerikanen. De Gaulle praat daar graag over en graag luisteren de Rus sen daarnaar. Maar de Russen zijn be tere realisten dan De Gaulle en beseffen terdege, dat Europa zonder de Amerika nen niet denkbaar meer is, noch militair, noch economisch, noch financieel. Het tegenbezoek, dat de Russische lei ders aan Frankrijk gaan brengen en waarvoor De Gaulle hen heeft uitgeno digd, zal daaraan niets veranderen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Nadat het gisteravond de hele avond al onrustig was geweest ln Amsterdam met jongeren, die demonstreerden tegen het feit, dat zij van de burge meester niet mochten demonstreren, begaf een groep volhouders van 25 man zich vanochtend tegen dageraad naar het Museumplein, waar het Amerikaanse consulaat is gevestigd. Zij droegen borden mee met leuzen als: Yankee go home, Stop de moord in Vietnam en Stop de bombardementen op Hanoi. De politie, bevreesd voor een herhaling van het Ingooien van ruiten, gelastte de jongelui zich te verspreiden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werden twaalf demonstranten opgepakt. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De leiding van de socialistische Jeugd in Amsterdam heeft meegedeeld, dat er vanavond opnieuw ge demonstreerd zal worden. De demonstraties waren gisteravond om half acht begonnen. De jongelui voerden borden mee, waarop om een herziening van het politiebeleid verd gevraagd. De (Vervolg van pag. 1) Minister Smallenbroek was het eena met de heren Kolfschoten (KVP), Scheps (PvdA) en Schakel (AR), dat in deze zaak alle duidelijkheid moet komen. De heer Kolfschoten (KVP) had ook op grote openhartigheid aangedrongen. Maar dat kan pas, wanneer het nu in te stellen onderzoek is afgesloten. De bewindsman beloofde hiermee spoed te betrachten al zal die spoed niet ten kos- an de kwaliteit van het onderzoek mogen gaan. Er zijn bij het debat wel harde noten gekraakt. Mr. Beernink (CHU) zei, dat de hoofdcommissaris ,,voor de nozems ls gegooid", de heer Schakel (AR) merkte op, dat 't thans de schijn heeft dat „de provo's en de CPN en PSP-achtige figuren een eerste icces hebben geboekt". Mr. Geertsema (WD) meende, dat de hoofdcommissaris slechts wordt ver weten. dat hij de orders van de burge meester. hoofd van de politie heeft op gevolgd. Is dat voldoende reden voor ontslag? Is de handhaving van de burge meester wel in het algemeen belang, wilde mr. Beernink (CHU) weten? De heer Kolfschoten (KVP) stelde vast: waar twee kijven hebben er twee schuld. De KVP-fractie wenste ook te weten, of het gezag van de Amsterdamse burge meester geleden heeft door het ontslag de hoofdcommissaris. »t waren allemaal vragen, waarop de antwoorden uitbleven, omdat minister Smallenbroek wilde volstaan met een „sober" antwoord. Fractieleider Schmelzer kwam per soonlijk verklaren, dat zijn fractie niet voldaan was over de antwoorden ten aanzien van de gevolgde procedure... Hij had er begrip voor, dat de minis ter de persoonlijke belangen van de heer Van der Molen veilig wilde stel len. jongelui bewaarden ten opzichte van el kaar een zekere onderlinge afstand, zodat het verkeer niet werd gestoord. Voor de politie was er derhalve geen reden om op te treden. Zestig man Amsterdamse en rijkspolitie en marechaussee bleven in de buurt van deze jongeren. Toen de jongeren zich later op de Dam toch verzamelden achter het leuzeloze spandoek van voorlopig vrijge laten Hans Tuynman (een wit laken), greep de politie in. ook al omdat de stoet op weg naar het Spul uitgroeide tot zeker 200 jongelui. Zeven jongens en twee meis jes werden gearresteerd, onder wie Hans Tuynman. De jongelui zelden van plan te zijn voortaan elke donderdagavond te demon streren met gebruikmaking van „radicaal democratische middelen". 420—440. handel goed. 60 melkkoeien O. handel rustig, 250 veftte k< 60. hand vrij vlot25 vare k< yuo—1000—1325. handel goed. 142 vette kalv 280300330, handel vlot, 11 nucht kalv fok 75-010—155. 110 vette schapen 80—90— 100. handel matig: 446 vette lammeren as (HO—330. handel vlug: 2098 zuig- lamm zuig. 90—110—130. weide- w handel vlug en rustig: dracht zeugen 350-^ 400450. hadnel vlug. 92 schrammen 90110 —120. handel vlug. 6-49 biggen 65—7478. handel vlug, en 10 geiten. KAASMARKT I.EIDEN" Aanvoer 10 partijen goudse en 3 part leidse kaas. goudse extra kwal tot 392. Ie kw tot 385. leidse le kw 352. Handel stug. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De nota ..het kerkelijk gemengde huwelijk", van het katholiek beraad voor jongeren cn oecumene, waarin suggesties werden gedaan om tot ccn oplossing van de problematiek van het gemengde huwelijk te komen, heeft in kringen van dit beraad zelve blijkbaar nogal wat moeilijkheden veroorzaakt. Een deel van het beraad voelde voor publikatie. ccn ander deel was er tegen. Ook de inhoud van de nota stootte op enig verzet, hetgeen voor de aandachtige lezer voldoende blijkt uit het voorwoord, waar gezegd wordt: „Voorzover het de stand van het gesprek op dit moment betreft, midden in de studie dus. zijn bijna alle deelnemers aan het katholiek beraad jongeren en oecumene persoonlijk in algemene zin geneigd, om dc strekking van het rapport te onderschrijven. Met be trekking lot het nu aan de orde zijnde werkstuk bleek er echter nog een aantal belangrijke vragen te zijn". Deze bezwaren zijn op een persconferentie door de heerS. Klein, secretaris van de Katholieke Jeugdraad, nader toegelicht. Hij stelde, dat het rapport in het tekenen van de situatie en in het suggereren van oplossingen bepaalde eenzijdigheden vertoont en dat het ook tekortschiet in het ontwikkelen van een duidelijke visie op de verhouding tussen Kerk en huwelijk. Het rapport verschijnt dan ook alleen onder verantwoordelijkheid van de drie auteurs, pater J. van Kilsdonk, aalmoezenier G. Wentholt en Sjaloomlid P. Reckman. Het mag alleen gezien worden als een werkstuk, waarover de gedachtenwisseling, in zo breed mogelijke kring, dient te worden voortgezet. Ter persconferentie lichtte pater Van Kilsdonk enkele achtergronden toe, waartegen het rapport gezien Paler J. van Kilsdonk: moet worden. Hij constateerde, dat het gemengde huwelijk voor het merendeel van de tegenwoordige jongelui geen probleem meer is. omdat zij het hoogkerkelijke standpunt hebben verlaten en gekozen hebben voor 'n laagkerkelijke vorm van christendom. Onder hoogkerkelijkhéid verstaat pater Van Kilsdonk de kerkelijke levenshouding, die aan belijdenis, ambt, sacramenten en kerktucht een absolute waarde toekent, die geen relativering toelaat. Een luagkcrkclijk iemand daarentegen kent aan al deze dingen een relatieve waarde toe: ze zijn goed voorzover ze werkelijk het heil van dc mens dienen en als ze dat niet meer doen, kunnen ze worden gerela tiveerd en misschien zelfs gemist. Frustraties Een oplossing voor het gemengde huwelijk is volgens pater Van Kilsdonk alleen maar mogelijk, wanneer in de Kerken de laagkerkelijke levenshouding royaal wordt geaccepteerd. In verschillende Kerken is dat reeds enigszins het geval, in andere - bijvoorbeeld in de Rooms-Katholieke en de Gereformeerde Kerk ligt het nog altijd erg moeilijk. „Wanneer twee hoogkerkelijken een gemengd huwelijk sluiten, dan is vreedzame coëxistentie van beide partijen praktisch het enig mogelijke en dan nog ten koste van zeer veel frustraties", zo lichtte hij zijn opvatting toe De samenstellers van de nota zijn ervan overtuigd, dat de hoogkerkelijkheid aan het verdwijnen is. Daarom ziet de jeugd het probleem van de oecumene en van het gemengde huwelijk in een totaal ander licht dan de meeste leiders van de christeHJke Kerken. Z(j menen, dat de huidige gescheidenheid wordt geforceerd van bovenaf en dat het „geen eerljjke zaak" meer is. omdat zij niet leeft in het geloofsbewustzijn van 't merendeel van de gelovigen. ..De jongere generatie gelooft eenvoudig niet meer in de gescheidenheid van de Kerken. Daarom hebben ze ook geen enkel bezwaar tegen een gemengd huwelijk. Het is voor hen een volkomen normale Pioniers Volgens hen zal de oecumene nooit tot stand komen door een ingrijpen van bovenaf. De impasse zal van onderaf moeten worden doorbroken. Daarbij speelt het sluiten van gemengde huwelijken ongetwijfeld een rol. In het rapport worden de gemengd gehuwden dan ook ergeils als „oecumenische pioniers" aangeduid. Op tal van punten in de nota komt de keuze voor een laagkerkelijke levenshouding om de hoek kijken. Onder andere in het voorstel om bij sluiting van gemengde huwelijken een „open communie" te praktizeren (het toelaten van niet-Kerkleden tot deelname aan de eigen eucharistieviering), gemengd gehuwden een dubbel lidmaatschap en lidmaatschap van twee Kerken tegelijk toe te staan en kinderen uit gemengde huwelijken een oecumenische opvoeding te geven. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drs. W. J. Haarman uit den Haag en lr. H. Adams, kandidaten van de boerenpartij voor de Eerste Kamer, hebben bij de rechterlijke macht stappen ondernomen tegen de Nieuwe Rotterdamse Courant, die dezer dagen gemeld heeft dat beide heren een besmet oorlogsverleden hebben. Een en ander is gisteravond door de Boerenpartij meegedeeld tijdens de t.v.- rubriek voor politieke partijen. „De be schuldigingen zijn geuit in het kader van de hetze tegen de Boerenpartij om haar tot een fascistische partij te verklaren", aldus de leiding. Drs. Haarman zegt in een schrijven de Rotterdamse officier van Justitie, dat hij zich door de publikatie in de NRC in zijn eer en goede naam aangetast voelt. Hij schrijft na de oorlog nimmer te heb ben terechtgestaan of gevangen gezeten en nimmer zijn kiesrecht te hebben ver loren. Van eind 1953 tot eind 1956 zou hij zelfs als arbeidscontractant bij het minis terie van Economische Zaken een vertrou wensfunctie hebben bezeten op de pers dienst. Drs. Haarman is fractieleider van de Boerenpartij ln de Haagse gemeente raad. lid van provinciale staten van Zuid- Holland en bovendien is hij door de boe renpartij kandidaat gesteld voor de Eerste Kamer. De heer Haarman heeft de Haagse ad vocaat mr. A. Graftdijk verzocht zijn be langen te behartigen bij de afwikkeling van zijn aanklacht tegen de NRC. Inmiddels heeft drs. Haarman toegege ven dat hij kort voor de gemeenteraads verkiezingen op de gemeentesecretarie is geweest om te vragen of „iemand" kandi- voor „de" gemeenteraad mag zijn, wanneer de persoon in kwestie een straf lijst bezit, waarop meer dan een jaar hechtenis voorkomt. De heer Haarman zou die vraag „in het algemeen" gesteld heb ben. dus niet met het oog alleen op de be palingen die daaromtrent voor de Haagse gemeenteraad gelden en ook niet met het oog op zijn eigen verleden. De persoonlijke ambities van de heer Haarman schijnen uit te gaan naar de wethouderszetel voor Sociale Zaken in Den Haag. (ADVERTENTIE) tADVERTENTIE Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). Eindelijk overdracht katholieke informatie (Van een onzer redacteuren) BREDA „De keuze van deze of gene methode van geboortenregellng moet zedelijk beoordeeld worden van uit totaal menselijke benadering. Deze gaat zodanig uit boven het louter biolo gische dat men de vraag naar „goed" of „kwaad" omtrent een bepaalde me thode, niet in het algemeen kan beant woorden. Evenmin als de vraag of de me metbode op zichzelf zedelijk beter is dan een andere". Deze zinnen vormen het Leitmotiv en tevens de verant woording van twee cahiers die door het nog jong ediocesaaninstituut voor hu welijk en gezin in liet bisdom Breda op beperkte schaal zijn verspreid. Do twee cahiers, die zijn toegezonden onder an deren aan artsen, priesters en maat schappelijk werkers in het bisdom, zijn bedoeld als Informatie voor de mensen die regelmatig met problemen inzake gezinsplanning te maken hebben. from America's Best Tobaccos LEIDEN—HAARLEM UTRECHT (A.N.P.), Een vallende steen heeft gisteravond tijdens het spits uur het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem ernstige vertragingen bezorgd. De steen, enkele honderden kilo's zwaar cm bestemd voor de pier van IJmuiden, rolde tegen half zes bij Vogelenzang over het schot van een goederenwagen. Hij beschadigde over een lengte van ongeveer 50 meter de stangen tussen de raile. Een trein, die op het station Hollands Spoor in Den Haag klaar stond voor vertrek naar Haarlem, ls naar het station Staatsspoor gebracht en vandaar via Gouda naar Amsterdam gereden. Ook een trein uit Rotterdam nam de route over Gouda. praktijk grond voor andere opvattingen dan ln de cahiers zijn neergelegd, vin den, zij dit aan het instituut willen la ten weten. Het wil dan de nieuwe infor maties gebruiken voor een volgende do cumentatie. De rondzending van de ca hiers door een diocesane instantie en dus uiteindelijk onder verantwoordelijk heid van de bisschop van Breda, is bij de huidige verhoudingen een merkwaar dig unicum. Het is de eerste maal, dat van onver dacht katholieke, kerkelijke zijde infor matie over geboortenregelingstechnieken en -middelen wordt verschaft aan ka tholieke instanties en personen. En dat terwijl een pauselijke uitspraak over de kwestie der geboortenregeling nog niet is gedaan. Een uitspraak van de Paus hierover, waartoe een speciale commissie een rapport heeft opgesteld, wordt in oktober verwacht. Op een mogelijke nieuwe kerkelijke grondvisie op het huwelijk en zijn bele ving loopt het diocesane instituut niet vooruit. Het neemt in het eerste van de twee cahiers over het huwelijk men moet ze beide lezen om te begrijpen waarom het gaat) de tekst van het hoofdstuk over huwelijk en gezin uit concilieschema 13 als vertrekpunt. Daarin wordt een ethische grondvisie op het huwelijk gegeven. Het tweede cahier gaat van een ethi sche grondhouding uit, die bestaat uit de wens van twee gehuwden om een ge zond huwelijk en een gezond gezin te vormen. De bepaling van de gezins grootte, aldus het cahier, is een zaak van de gehuwden zelf. Met welke me thoden de gehuwden tot het voor hen ideale gezlnsontwcrp komen (dit hoeft niet alleen geboortebeperking te zijn, maar het kan ook spreiding of bevorde ring van geboorten betekenen) is alleen discutabel als het gaat over het effect van de gebruikte methode. Over die methoden In het algemeen, noch over methoden in vergelijking tot elkaar, doet het tweede cahier zedelijke uitspraken. Er worden slechts twee nor men gesteld: 1. het succes van een me thode. onverschillig welke, tot verhinde ring van de conceptie, met nadrukkelij ke uitsluiting van abortus, 2. het effect van de methode op de c itelijke liefde. De ene methode kan kwetsender zijn dan de andere, of psychologisch onge wenste gevolgen hebben. Bij de opsom ming van de zes methoden ter voorko ming van niet gewenste geboorten, wordt dan ook alleen statistische en technische informatie gegeven. Niet es sentieel verschillend van de informatie die men tot voor kort in de voorlich- tingslectuur van de NVSH kon vinden. Het feit dat de twee cahiers zijn ver schenen op het ogenblik dat de pauselij ke uitspraak over geboortenbeperklngs- methoden, met uitzondering van de pe riodieke onthouding, nog niet is ge daan, heeft hier en daar in katholieke kring bevreemding gewekt. Het dioce-' saan Instituut had niet de bedoeling dat het bestaan van de cahiers, immers be doeld ter informatie van functionarissen, die ln hun praktijk met de problemen te maken krijgen, wereldkundig zou wor den gemaakt. Door een indiscretie is dit toch ge beurd. Het voornaamste argument dat het Instituut tot zijn verdediging kan aanvoeren is, dat de gezinsproblema- tlek niet pleegt te wachten op de theo rie en dat concrete hulp moet worden geboden in gevallen, waarin gezinnen in nood komen. De cahiers zijn daar een antwoord op. LEIDEN (A.N.P.) Het bestuur van N.V. Nederlamïsehc Elec.trolasch Maatschappij (N.E.M.) is overtuigd, dat de voorgestelde vorm van samenwerking met N.V. Hollandsche Constructie Werk plaatsen (H.C.W.) ln het belang van aandeelhouders en personeel is. Het arht do aandelenruil een alleszins verant woorde transactie en adviseert aandeel houders het aanbod te aanvaarden. Zoals op 23 december 1965 meege deeld. hebben de besturen van de H.C.W. te Leiden, de N.E.M. te Leiden en de A-K.F te Goes (Apparaten, en Ketel- fabriek Den Haag N.V.) overeenstem ming bereikt tot het aangaan van een volledige samenwerking. De bundeling van krachten van de drie maatschap pijen heeft vele voordelen. Hierdoor wordt een bredere basis verkregen cn zal een verhoogde stabiliteit van de re sultaten kunnen worden verwacht o.a. door het entameren van omvangrijke projecten en door kostenverlagende fac- Ilet algemeen beleid van liet concern /.al worden geleid door de H.C.W., die het karakter van een holding zul krij gen. De gezamenlijke personeelsbezet ting per ultimo 1965 wns 2547 personen. Inlevering van de aandelen uiterlijk donderdag 28 juli. Uiterlijk 1 augustus zal worden bekend gemaakt, of het bod wordt gestand gedaan.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5