I Voorschotense gemeenteraad benoemde scheidende wethouder Schrama tot ereburger HELMADE VRIES VERRASSEND VERSLAGEN DOOR EVELINE KENGEN MARCEL MARCEAÜ liet de muziek van de stilte AKTIEVE BEZORGER PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JULI 1966 De begroting niet sluitend te krijgen Eindelijk verbreding van Leidseweg De gemeenteraad van Voorschoten kwam gistermiddag tijdens een histo rische zitting bijeen. Historische zit ting, omdat 30 juni 1966, de laatste dag was van het ongedeelde Voor schoten, dat vandaag bijna 800 in woners moet afstaan aan de gemeente Leiden en Valkenburg. Historisch ook omdat een minderheidsvoorstei van 't College van Burgemeester en Wet houders met handgeklap bekrachtigd werd door de gehele raad, n.l. de be noeming van Gerardus Schrama, tot vannacht 34.00 uur wethouder van Onderwijs, Culturele en Personeelsza ken, tot ereburger der gemeente Voor schoten. Voordat het allemaal zover was, kreeg de raad een zeer uitvoerige agenda te behandelen. Inperking van uitgaven. De heren Iestra (Prot. Christ.) en Van Eerde (PvdA) hielden een po litiek betoog naar aanleiding van de mededelingen van b. en w. dat de financiering van nieuwe kapitaals- werken van hoger hand af wordt opgeschort. De heer Iestra (P.C.) acht te een zwaar protest van Voorschoten tegen deze overheidsmaatregel zeker op zijn plaats. De gemeenten worden het kind van de rekening en het ge meenteschip moet gedwongen voor anker. De heer Van Eerde (PvdA) zag ook graag een overheidsmaatregel, waardoor de particulieren financieel aan banden gelegd zou worden. Daar uit ontstond een debat, dat waarschijn lijk beter in de Tweede Kamer pasle, dan in de gemeenteraad. In antwoord op alle vragen gesteld door de raadsleden, deelde de bur gemeester mede, dat de omschakeling van stads- op aardgas geen gevaar loopt, daar sedert eergisteren de laat ste termyn van 150.000.- gefinan cierd kon worden. Bovendien bestaat er gerede aanleiding dat de financie ring van het vierde gymnastieklokaal, dat in samenwerking met een aantal gemeenten in serie gebouwd wordt, eveneens financieel rond komt. B. en w. zullen geen middel onbeproefd la ten om financiering te verkrijgen, ook voor het bouwrijpmaken van Noord- Hofland, daar anders de woningwet- bouw in gevaar komt en de voorzit ter stelde nadrukkelijk, dat de cen trale financiering door de overheid in deze armoede het meest eerlijke sys- Tekorl op de begroting niet weg te werken. Over de begrotingen voor het dienst jaar 1966 stelden alle fracties, dat deze reëel en naar waarheid zijn op gesteld en dat er zonder de leefbaar heid van Voorschoten aan te tasten niet voldaan kan worden aan het ver zoek van G.S. tot drastische bezuinigin gen. De goede wil werd getoond door dc raad door enkele kleine bezuini gingen toe te passen, wëlke echlei uitsluitend de goede wil aantonen om het tekort van 183.119,71 met nau welijks enige honderden guldens klei ner maakt. Over de opmerking van G.S., dat de beplantingsdienst wel erg duur is, gaf dc burgemeester onomwonden te ken nen, dat Voorschoten door zal blijven gaan met bijzondere aandacht te schen ken aan deze dienst, maar dat ieder tegenover het College van b. ei zou komen te staan, die het verzoek zou doen minder planten en bomen te plaatsen in Voorschoten. De huisvesting van scholen. Langdurig debatteerde de raad de huisvesting van scholen. Het R.K. Schoolbestuur en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen hadden b. w. verzocht een scholenruil te gen aangaan. De Jozefschool komt als gebouw vrij en zal worden ingenomen door de Nutschool (5 klassen) en als inwoner de R.K. ULO (3 klassen) Voor het R.K. onderwijs zal dan de noodschool van 't Nut ingebruik ge geven worden in de wijk Adegeest en hieraan zullen drie nood lokalen wor den toegevoegd. Dokter Olthuis (WD) noemde het voorstel een produkt van moeilijk overleg. De heer Bakels (P.C.) was sterk gekant tegen de aanschaf van dure huurnoodscholen en vroeg zich af, of er nog wel scholen bijgebouwd behoefden te worden en verzocht om een inventarislijst van alle beschik bare lokaliteiten. Drs. Stoker (PvdA) was ook niet geheel gerust over deze verhuizing en hoewel zij direct mededeelde, dal dit geen aangelegenheid van de raad was, sprak zij toch graag haar ver ontrusting uit over het feit, dat de ouders van de R.K. Scholen blijkbaar de bisschop nodig hadden, omdat het R.K. Schoolbestuur niet democratisch is samengesteld. Zij vroeg zich tevens af, of de Nutsschool wel vijf lokalen nodig zou hebben en of de bezetting van deze lokalen in overeenstemming is met het onderwijs. Bij deze vraag sloot zich de heer Iestra (P.C.) aan. De Nutsschool maakt reclame voor haar school, door mede te delen, dat het aantal leerlingen per klas beduidend lager is, dan in andere scholen. Wethouder Schrama (KVP) deelde mede. dat de Nutschool niet meer ruimte toegewezen krijgt, dan vol gens de onderwijswet is toegestaan er. dat deze schoolvereniging, indien zij meer lokalen zou willen hebben, dit zelf zal moeten betalen evenals meer leerkrachten. De R.K. ULO breidt zeer snel uit, omdat o.a. in Leiden- Zuid-West geen R.K. ULO gebouwd Is en daarom is deze school sneller uit het eigen gebouw gegroeid, dan ge pland kon worden. in antwoord op ir. Rombouts (KVT) deelde de wethouder nog mee, dat de roodscholen natuurlijk wel verplaats baar zijn, maar over het hoofd werd gezien, dat alle aanlegkosten zoals Kis-, water- en elektriciteit, dan ver ren zouden gaan, waardoor thans de aankoop van een „huurnoodgebouw" de voorkeur heeft boven verplaatsing van de oude openbare school in Adegeest. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat Voorschoten, na deze aankoop van een noodschool van drie lokalen nog zeker een behoefte heeft van tien lokalen. De verbreding van de Herenstraat In het licht bezien van de stopzet ting van de financiering was de in diening van het voorstel tot recon structie van de verkeerstraverse heel wonderlijk, aldus da heer De Groot (VVD). Hij wilde het echter zien als een bekroning van een lange periode werk en vond het verheugend dat thans een streep kan worden gezet onder 't voorbereidend werk. Ir. Rombouts (KVP) was de mening toegedaan, dat de voortvarendheid van de wethouder en alle betreffende in stanties wel iets groter had kunnen zijn en ook dr. Pels (PvdA) consta teerde, dat de raad reeds vijf jaar met deze reconstructie bezig is. Uitvoerig zette wethouder Dekker (P.C.) uiteen, dat het ter tafel bren gen van dit voorstel bergen werk ge vraagd heeft en dat een tiental instan ties hieraan hun medewerking gege ven hadden en de wethouder be- truerde het, dat de technische man van de raad, de heer Rombouts, niet beter wist en dan het zeker allemaal neit sneller had kunnen gebeuren. De wethouder was er blij mee, dat de reconstructie van het eerste deel ge koppeld is aan de reconstructie van de provinciale Voorschoterweg, waar door er mischien spoed gezel kan wor den achter de uitvoering van dit voor stel. En tot slot kreeg de raad de toezeg ging, dat de gehele gemeente ver keerstechnisch doorgelicht zal worden. Afscheid Aan het slot van de vergadering nam de voorzitter afscheid van de Ryndyk en Valkenburgseweg en na tuurlijk in het bijzonder van wethou der G. Schrama (KVP) en de raads leden E. P. Bakels (P.C.) en J. v. d. Ende (P.C.). Morgen is een einde gekomen aan een 10-jarige strijd om enerzijds uit breiding en anderzijds behoud van de gemeentegrenzen, aldus de voorzitter. De vriendschapsband met de bewoners van de delen, die naar andere gemeen ten zullen overgaan, zullen blijven al zal in de bestuurlijke verhouding de banden moeten worden verbroken. Tot de heren Bakels en v. d. Ende Tot de heer Bakels sprak de voor zitter: „U bent fors van geest, heeft stoere taal, bent toch mild in uw oordeel, soms spontaan agressief en toch het type man met veel begrip". Tot de heer Van der Ende: „Door uw entree in dit College kregen de agra riërs weer een eigen vertegenwoordi ger. U hebt zich daarbij doen ken nen als een ras-echte Hollandse boer, recht op de man af. Het gareel paste u niet, daarvoor sprak u een te dui delijk eigen geluid". Tot wethouder Schrama Tot wethouder Schrama: „U sluit een belangrijk hoofdstuk af van uw levensboek. Het is ook een hele tijd om van 22 augustus 1946 af met een onderbreking van 7 weken tot heden, dus ongeveer 20 jaar, lid van de gemeenteraad te zijn geweest, waar van 16 jaar als wethouder van Onder wijs c.a. in een periode, waarin het zielental van 9061 tot 18708, het aantal scholen van 8 tot 24, het aantal loka len van 48 tot 126 en het aantal leer lingen van 1395 tot 3735 toenam. Naast alle werkzaamheden, recht streeks uit uw wethouderschap voort vloeiende, vervulde u nog 20 neven functies, de gemeente vertegenwoor digende in allerlei commissariale ar beid. Dit alles kon u doen, omdat u gezegend bent met ambitie, een ijzeren sterk gestel en een wil om te dienen. Voorschoten is u veel dank verschul digd. Wij zullen het van morgen af zonder de door het leven wijs gewor den en gerijpte bestuurder Schrama moeten doen. Wij menen u, naast de dank van de Voorschotense gemeenschap, niet beter te kunnen belonen, dan u te benoemen tot ereburger van onze ge meente. Dit kunnen alleen zij wor den, die zeer belangrijke diensten aan de gemeenschap hebben bewezen. Dat hebt u gedaan en ik spreek de wens uit, dat het de heer eigenlijk ons aller vriend Schrama by voortduur goed moge gaan en dat hij vele jaren onze ereburger zal mogen blijven". Op verzoek van de heer Fortanier (KVP) nestor van de raad, sprak de „loco-nestor" woorden van dank tot de scheidende KVP-wethouder en bood namens de raad een oude teke ning aan, voorstellende „Het Haag- sche Schouw" ten tijde dat aldaar ge streden werd om de „gouden zweep". Dr. Pels bracht in herinnering, dat de heer Schrama steeds mei algemene stemmen tot wethouder is benoemd geworden en prees de gulden eigen schap van de heer Schrama: de kunst van luisteren, verder de patriachale wijsheid gericht op het dienen van de gemeenschap, een grote belangstelling en een typische Rijndijker, die in oor logstijd vele mensen uit de nood ge holpen heeft. In zijn dónkwoord sprak wethouder Schrama zijn teleurstelling uit over de grenswijziging, waardoor hij op deze wijze de raad moest verlaten, alhoewel hij vier jaar geleden reeds gezegd had, deze periode als laatste raadsperiode te beschouwen. De 72- jarige pure Voorschotenaar dankte ieder en het tekent de wethouder wel bijzonder, toen hij in zyn dónk betrok de vuilniswagen, die jaren zijn afval weggehaald had, maar die thans voor de grens blijft staan. De late poli tieke carrière van de wethouder vond zijn oorzaak in de opbouw voor de oorlog van zijn bedrijf (graanhandel Schrama), na de oorlog kon hij zich vrij maken en heeft dit steeds gedaan in het belang van de Voorschotense gemeenschóp. LEID. SE UNIVERSITEIT Tweede congres van Europese Rliinologische Vereniging gedeeltelijk te Leiden gehouden Burgemeester H. L. Breen benoemd in Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen Bij K.B. van 30 juni j.I. is benoemd i Op 1 juni 1943 werd hij gearresteerd tot burgemeester van Leimuiden, I en ontslagen uit de overheidsdienst en Nieuwveen en Rijnsaterwoude de hr. overgebracht naar het concentratie- H. L. Breen. Tevens werd hem eervol kamp Dachau, waar hij twee jaar ontslag verleend als burgemeester van later, op 30 maart 1945 door de Ame- dc gemeente Kamerik-Zegveld. Hij rikanen werd bevrijd. zal op 16 juli a.s. in functie treden. De heer Breen is geboren 31 aug. 1914 te Numansdorp. Hij behaalde het einddiploma HBS aan de Chr. HBS te Utrecht. Na zijn militaire dienst (de heer Breen is reserve eerste luit. bereden artil lerie) werd hij op 1 sept. 1934 be noemd tot volontair te Loenen aan de Vecht, op 1 aug. 1937 ambtenaar te Nederhorst-den-Berg, op 1 febr. 1939 ambtenaar te Breukelen, dat hij in febr. 1941 verwisselde voor 's-Grave- Hij keerde naar 's-Graveland terug en werd op 1 mei 1947 benoemd tot secretaris en ontvanger van de ge meente Ankerveen. Op 16 april 1952 werd hy burge meester van de gemeente Kamerik en Zegveld. De Europese Rhinologlsche Vereniging In Noord wijk, In het m is 8 jaar geleden In Lelden opgericht tjj- hal, in het den* een Internationaal congres en cur sus In neusproblematlek en neuschlrur- gle van 8 weken. Het model was de Ame rikaanse rhinologlsche vereniging, die reeds lang niet alleen ln Amerika maar over de gehele wereld een groot aantal belangstellende verenigt. Het voorbeeld van Amerika en Europa is reeds nage volgd In Australië, Mexico en Japan en al deze nationale en continentale ver enigingen hebben zich samengevoegd tot de Internationale Rhinologlsche Vereni ging- Een van de doelstellingen van de In ternationale Rhinologische vereniging is het organiseren van congressen, die ge combineerd worden met cursussen, waar voor men hulp verleent. Ook de huidige cursus kan door deze hulp in de perfecte vorm gegeven worden, die in Amerika gewo GROOT AANTAL NEUSOPERATIES De stuwende kracht en deskundige leider is prof. M. H. Cottle uit Chicago, die sinds enige tijd aan de Leidse Uni- ult Pitsburg, dr. G. Guillen uit Bordeaux terzijde gestaan door dr. K. H. Hinderer versiteit verbonden is als periodieke en prof. H. A. E. Van Dishoeck uit gast-hoogleraar. Hij wordt in zijn taak Leiden. Naast lezingen en demonstraties zullen een groot aantal neusoperaties verricht worden die men afwisselend óf in twee operatie-kamers bij kan wonen ofwel per televisie in verschillende loka len van de Leidse keel-neus-oorkliniek mee kan maken. De deelnemers voor de cursus zijn beperkt tot 100 die uit alle landen van Europa zich aangemeld hebben. Het congres heeft een zeer speciaal karakter. De eerste drie dagen zullen namelijk in Bordeaux gehouden worden in de K. N. O.-klinlek van prof. Port maan, die een wereldnaam heeft voor "post-graduate teaching". Hier zullen zich de rhinologen uit de Latijnse landen verzamelen. Een deel hiervan zal zondag overgevlogen worden naar Leiden, waar vooral de rhinologen van de noordelijke landen zich Ingeschreven hebben en waar de congrestaai Engels zal zyn. Tydens het congres zijn er recepties VOORSCHOTEN NOG EEN AFSCHEID Gistermiddag nam ook de N.V. Ko- nings Van Gent afscheid van de heer Q. J. Kouwenhoven. De heer Kouwen- hoven heeft bij genoemde N.V. 23% jaar gewerkt. Directie en personeel spraken woorden van waardering. De heer Kou wenhoven treedt nu in dienst van de Voorschotense Courant. Leidse jeugdteniiiskampioenschappen Troosttournooi in volle gang Nu de zwakke broertjes en zusjes zijn geëlimineerd begint er langzamerhand wat tekening in de Jeugdwedstrijden op de banen van de Munnik te komen. In vele gevallen is men reeds gevor- wi t J derd tot de kwartfinales) terwijl ook tiiropas grootste mime-kunstenaar in Leiden reeds enkele halve finales en finales bekend zijn. Toch kunnen ook de onvergetelijk klinken. Leiden heeft hem gisteravond kunnen zien, de razend knappe wereldbeken- TWEE UUR LANG Marcel Marceau. de kunstenaar Marcel Marceau, die op zijn toernee door Nederland in het ------ kader van het Holland Festival ook in Leiden optrad. Na afloop, toen de bundel van licht, waarin het tengere manneke met het krijtwitte gezicht en de droeve of schaterende mond twee uur lang het publiek de angsten en glorie van het leven, de gevaren en verschrikkingen van de dood op het slag veld had laten zien, en de ban werden verbroken doordat de lampen in de zaal aangingen, toen stonden de Leidenaars op om - met dc verwondering over wat zij gezien hadden nog op het gezicht - een ovatie te brengen aan deze meester van de mime. AFSCHEID BIJ MARINE TE OEGSTGEEST De heer P. W. van der Mark In niel gesproken. Deze memoreerde dive: alleen bij de Marine Bedrijven te Oegst. geest een goede bekende, h(j geniet ook een grote mate van populariteit bjj de Rode Kruis Kolonne Rijnland, waar h|| reeds vele kinderen opgeleid heeft voor het Jeugd-diploma E.H.B.O. Als adju dant-instructeur blijft hij aan het R.K.K. verbonden maar aan de loopbaan als verpleger bij het M.E.B. kwam gisteren vanwege het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd een einde. De belangstelling voor dit afscheid, dat plaats vond m de bedrljfscantine, was bijzonder groot. De grote zorg voor de medemens en het vertrouwen dat de scheldende functionaris allerwege ge noot waren hiervan oorzaak. De heer Van der Mark trad in 1918 in dienst bij de Koninklijke Marine en wist zich vooral tijdens de tweede we reldoorlog in het toenmalige Neder- lands-Indië (internering!) zeer verdiens telijk te maken op medisch gebied. H(j sloot in de Jaren '50 zyn militaire loop baan af als adjudant-ziekenverpleger. Gisteren ging hij voor de tweede maal met pensioen, doch nu als burger, in het bijzijn van zijn echtgenote, kinde ren en kleinkinderen. Onder de aanwezigen waren de dl. rekteur van het Marine Elektronisch Bedrijf. K.L.T.Z. D. van Dijk; het hoofd de afd. Pers. Zaken, de heer J. van Die; namens het personeel van het MEB de heer B. Kleinbussink; voorts de he ren D. Smit, hoofd bedrijfsgroepen van het Lab. Elektr. Ontw. Krijgsmacht: C. de Boer en J. Cortel, namens de E.H.B.O.-groep; een afvaardiging van het Pers. Bureau MEB uit Den Helder het hoofd de heer J. L. Visser alsmede diensthoofden en afgevaardi gingen uit alle afdelingen van het be drijf en oud-collega's, o.a. de heer J. Reedijk. Nadat de aanwezigen een consumptie as aangeboden werd de heer Van der Mark als eerste door de directeur toe- punten uit de loopbaan van de verple ger. „Het plezier in 't werk manifes teerde zich bij u in vele facetten, waarbij de militaire opvoeding zich niet hele maal liet verloochenen. U heeft de wind er onder", aldus spreker die de waarde ring van de bedrijfsarts voor de dien sten van de verpleger onder de aan dacht bracht. „Namens het bedrijf be. dank ik u voor al hetgeen u gedaan heeft. U hebt vele mensen over hun moeilijkheden heengeholpen", zo besloot de heer Van Dijk, die de aanwezigen een applaus vroeg als teken van appre ciatie. De heer J. van Die, hoofd pers. zaken, stelde dat het niet mee valt om afscheid te nemen van een bekwaam en trouw medewerker. De inrichting van de ver- bandkamer en de oprichting van een EHBO-ploeg die „klinkt als een klok" is uw werk geweest. Namens het per soneelsbureau overhandigde de spreker een fraaie tuinparasol en bonbons voor de echtgenote van de heer v. d. Mark De heer B. Kleinbussink prees de ver pleger in zijn optreden voor wat betreft de Buitendienst. „Het was prettig om naar u toe te gaan. u heeft iedereen ge lijk behandeld". Het afscheidscadeau dat aangeboden werd bestond uit een boortol met accessoires, alsmede een fraaie bouquet bloemen. Ir. J. v. d. Berg, voorzitter van de personeelsvereniging MBO, bedankte de heer v. d. Mark voor het spectaculaire optreden tijdens de feestavonden van de pers. ver. De beste wensen voor de toe komst gingen vergezeld van een 8-lal tuin-artikelen. Ook de heer J. Cortel voerde het woord. Had een groot aantal EHBO'ers reeds donderdagmiddag af scheid genomen (onder meer werd een kruiwagen aangeboden), spreker meen de dit afscheid af te ronden door óók mevr. v. d. Mark een bloemenhulde te brengen, vanwege haar assistentie bij de vele EHBO-oefenlngen en -wedstrijden. Een doodstille schouwburg, aller ogen gericht zijn op een licht- spot op het toneel, waarin de Pierrot, Chaplin en Grock gestalte krygen in de stilzwijgende clown, die Marcel Marceau is. Pantomime, de muziek van de stilte, blijkt een onuitputte lijk scala van uitdrukkingsmogelijk heden te bezitten, wanneer men deze briljante mime-kunstenaar bezig ziet. Zijn clowneske gezicht, tot aan de hals geschminkt, zijn handen en voeten geven uitdrukking aan datgene wat wij gewaar worden en plegen te zeggen, in concrete zinnen, waaraan ons li chaam nauwelijks te pas komt, onze ogen onbewogen blijven, onze hou ding die van een ongenaakbaar mens blijft. Wellicht is dat het verbijste rende van de pantomime: er is geen schijn, geen houding, die de werke lijke gemoedsrust van een mens moet verbergen mogelijk. Er kan alleen nog maar stilzwijgend gespeeld wor den. wat er gevoeld wordt, of de hou ding en werkelijkheid kunnen af zonderlijk tegenover elkaar gesteld MARCEL MARCEAU is de personifi catie van tijdloze clown, waarbij het komische nauw verwant is aan het tragische. Nooit zijn zijn figuren on gecompliceerd, altijd schuilt achter moeizaam verworven vreugde weer de droefheid van de desillusie. Voor de pauze vertoonde hij zijn be roemde nummers „de kooi" en „de maskermaker", beklemmende en fas cinerende uitingen van een gevangen mens. Vooral de maskermaker, een psychologisch meesterstuk genoemd, krijgt navrant gestalte door zyn uit beeldingsvermogen en fabelachtige techniek, die hem in staat stellen beur telings zo snel masker op en af te zetten, dat men inderdaad het grote verschil ziet tussen de maskers en het mannetje dat ze opzet. Wanneer de maskermaker uiteindelijk het masker niet meer van zijn gezicht kan krijgen wordt hij een uitzinnige en wanhopige gestalte onder een dwaas schaterlach- masker. De bedriegende schijn, die de droeve werkelijkheid moet verhul- HOEWEL ER LUCHTHARTIGE num mers in het programma van Marcel Marceau bij zijn, zoals de schaakspe- lende generaal in al zijn hoogmoed, de koorddansende saltimbanque, de stie renvechter en de vermoeide stier en de gulzige eter. zijn al s vervuld met de angsten heden, die de mens. wanneer hij zyn geluk denkt gevonden te hebben, weer bedreigen. De muziek van de stilte heeft Lei den verbijsterd. Wat Marcel Marceau met elke vezel van zijn lichaam weet uit te beelden is grandioos. Wanneer men gewend was aan de nadrukkelijkheid van de pantomime, en de concentratie die deze vroeg, dan was er slechts die schijnbaar kleine, maar in werkelijkheid toch zo oneindig grote wereld van Marcel Marceau, dat manneke in zijn matro zenpakje, dat ons ln twee uur tijd stilzwijgend een groter aantal di mensies in de menselijke gevoelswe reld liet zien, dan sprekend wellicht mogelijk was geweest. bekend zijn. Toch kunnen ook de grootste „Kneusjes" nog veel spelen, daar ook het troosttoernooi ln volle gang is. Ook hierin wordt verwoed gestreden, want Munnik-voorzitter ir. F. v. Straaten heeft voor iedere win naar een fraaie prijs. De grootste sensatie van deze dag was de onverwachte en tevens onbe grijpelijke nederlaag van Helma de Vries tegen Eveliene Kengen in het Meisjes-enkel I. Met sterk aanvallend spel gaf Helma haar tegenstandster in de eerste set geen schijn van kans (6-1). In de tweede set haperde er plotseling evenwel iets bij de char mante Unicumster. Op 5-4 kreeg zij enkele matchpoints, die Eveliene met enkele alles-of-niets-klappen teniet deed, om vervolgens deze reeks met 8-6 in te palmen. In de beslissende set was Helma volledig de kluts kwijt en ging ze met 6-0 ten onder. Bij het Jongens-enkel I stootte fa voriet Bernard Doorenbos door naar de kwartfinale, ten koste van Frits Knottenbelt (6-2 6-3). Interessant was in de tweede ronde het langdurige duel tussen Dick v. Zanten en Rob Fortanier. waarin Dick net iets ge lukkiger was (10-8 7-5). In het Meisjes-enkel II toonde Wil ly Bloot zich haar plaatsing als twee de waardig door tegen Marian Brag- gaar geen halve maatregelen te ne men (6-3 6-1). Een zware 3-sets par tij in deze afdeling leverden Maya Mulder en Ellen Sanders, die tenslot te culmineerde in een verrassende zege voor Maya (6-4 5-7 6-1). Ook de Voor- houtse Hetty v. d. Willigen kwam een ronde verder en kan zeker nog voor de nodige verrassingen zorgen. Wil Bloot en Lidi Remmelzwaal be reikten de halve finale in het dames- dubbel, na veel boogballen met Hanke Faase en Nieneke Bouvy. De verrassing in het Jongens-enkel III was de nederlaag van Henny Koe mans tegen de pas 3 maanden tennis sende Leiderdorper Jorian v. d. Schaaf. De kleine Munnikspeler toonde zich behalve een goed tacticus ook een spe ler met aanleg en vechtlust, wat dus zeer beloftevol is voor de naaste toe komst. Paul Kallenberg kon de laatste vier net niet halen, want Bennie Buis- sink wist wel raad met zijn halfhoge spelletje. In het gemengde dubbel III bewe zen Karin en Mark Braakman hun grote kracht in de mixed, door Doro thy Binnendijk en Ted v. Bruggen ge heel te overspelen. Bij het Jongens-enkel II tenslotte rennen Bernard Doorenbos en Louk Sanders door hun partijen met scores, waarin 6-0 een gewoontestand is ge worden. Peter Kwestro lijkt hier de aangewezen jongen om nog roet in het eten te gooien, want de stevig ge bouwde Roomburger heeft ook heus ander in zijn tennis- Sanders-Rob Sira 6-0 6-0; Jan Ruys- senaars-Bert Boelens 6-3 6-2; Peter Kwestro-Frans v. d. Zee w.o. M.D. II, 2e ronde: Ans Batelaan/ Andrea Gijsinck-Emmy Speijer/Marian den Holder 6-2 6-3; kwartfinale: Willy Bloot/Lidy Remmelzwaal-Hanke Faa se/Nieneke Bouvy 7-5 6-1. J.D. H, 2e ronde: Bernard Dooren bos Louk Sanders-R. v. Driel/R. Sira 6-2 6-1; Mark Braakman/Paul de Gruij- ter-Jan Theunissen/Bert Boelens 6-4 6-2; kwartfinale: Peter Kwestro^Frans v. d. Zee-Jan Ruijssenaars/Michiel de Vreede 6-4 3-6 6-3; Peter de Koning/ Ruurd Klaver-Arthur Berger/Arnold Berger 6-0 6-1; halve finale: Peter Kwestro/Frans v. d. Zee-Peter de Ko- ning/Ruurd Klaver 6-3 6-3. J.E. IH. 2e ronde: Bennie Buissink- Paul Kallenberg 6-3 7-5; kwartfinale: Jorian v. d. Schaaf-Henny Koemans 6-4 4-6 6-3. J.D. m, 2e ronde: Paul Hageman/ Ted v. Bruggen-Mark Braakman/Ar- nold v. d. Capelle 6-2 6-4. G.D. IH, 2e ronde: Ellen Sanders/ Arnold v. d. Cappelle-Joke Knotten belt Jaap v. d. Meulen 6-4 6-4; kwart finale: Mark Braakman Karin Braak- man-Dorothy Binnendijk/Ted v. Brug gen 6-0 6-3. teum De Laken- Volkenkunde en oor Natuurwetenschappen. De cursus wordt besloten met een excursie ln Nederland. Opening inlichtingenbureau universiteit Het inlichtingen bureau van de Leidse universiteit wordt op 4 juli geopend. Het verschaft al die inlichtingen en docu mentatie op het gebied van studie en verenigingsleven, die voor de aanko mende studenten van zeer veel nut, ja eigenlijk onontbeerlijk zijn. Het inlichtingen bureau draagt even eens zorg voor de toewijzing van studie patroons, en beschikt voorts over adres sen waar men terecht kan voor het aan vragen van studiebeurzen en het zoeken naar kamers. Eerstejaarsdagen op 29 en 30 augustus Men kan zich opgeven voor de eerste- wacht. Toegangsbewijzen voor en programma's van deze dagen, die worden geopend met een plechtige bijeenkomst in de Pieters kerk, zijn op het inlichtingenbureau ver krijgbaar. Het is gevestigd in het Bu reau van de Universiteit aan de Stations weg 46, le verdieping, en geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en 14 tot 16 uur. De Leidse Courant Hoge verdiensten. Dinsdagmiddag. a.s. (5 juli) tussen 2.30 en 4 uur worden de dames-mede- kerksters van de vereniging „Saneta Veronica" in de gelegenheid gesteld ma teriaal te komen halen om te breien of te naaien ten bate van de economisch zwakkere stadsgenoten. Daar ln de maand augustus wegens va kantie geen bijeenkomst is, rekent het bestuur op een drukke opkomst, 't Adres is: Klooster Carmelitessen (Oude Vest), ingang Hazewindsteeg, 2e deur rechts. De Leidse bakkers gaan dit jaar op vakantie in de periode van 11 juli tot en met 20 augustus. Het brood zal gedurende deze weken worden be zorgd door collega-bakkers, die door de straat zullen rijden met een bel. Men wordt verzocht de aankopen con tant te betalen. Nadere informatie volgt in de loop van de volgende week. Schooldiplomazwemmen in het Zweilandbad Obrechtstraat (Hr. Noorduin) ploma A: Irene v. d. Handel, Wanda Hoogkamp, David Kuivenhoven, Lydia Martijn, Joke Eikelboom, Rob Groe nendijk. Ria Sjaardema, Anneke Schlagwein, Dick Lepelaar. Diploma B: Lennie Dissevelt, Carla Hartevelt, Louise van Nieuwkoop, Joke Wervel man, Diederik Willemse, Marga Hoo- genkamp, Menso Groenewegen, Ton- nie Horsman. Boshuizerlaan (Hr. Duym): A: Mar- ja Janmaat, Ria Baak, Anneke v. d. Broek, Wilma v. d. Westen, Trudie van Doorn, Margaretha Waayer, Ada Hop. B: Wil Kuiters, Theda van Heugh- ten, Lia Koree, Ronald van Ey, Ma ria Meyer, Sonja Seriier, Wilco Buil, Walter Abspoel, René Jansen. Sumatrastraat 203 (Hr. Bartelsman): A: Sjoukje Wijnstra, Johanna de Wolf, Bram Olie, Anneke van Straaten. B: Hennie Botermans, Hennie Bavelaar. Ditte Vermeer. Ter Haarkade (Hr. van Oudenho ven): A: Donnata Verver, Annemieke Kaldenhoven, Hèlêneke van Paridon, Fred Boogaard, Guus v. d. Kleyn, Hein Opdam, Hans Rozier, Nejly Wortman, Krisje Wielogroch. B: Ceciel Noord man, Leo Braxhoven- Telderskade (Hr. v. d. Veen): A: Wim Cramer, Hettie den Hoed, Carla Koopman, Inge de Haas, Marijke Kra mer, Nanda v. d. Water, Danny Wag ner, Reza Bakker, Arientje van Vuu- ren, Yvonne Moor, Saskia Brandt- Corstius, Marian v. d. Wijngaard, Ma rijke Voorzaat. B: Atie de Ridder. Yvonne van Looy, Erik Piena, Gerrie Klom, Nelleke v. d. Wilk, Alma Grin- wis, Luuc Stavleu, Erik Baart, Maar- tje Bakker, Constance van Tongeren. Guus van Nood, Wim Kooistra, Marja Kazenmier. Frans v. ci Zee en Peter Kwestro door naar de halve finale, en een finale te gen Bernard Doorenbos en Louk San ders lijkt hier wel in het vat te zitten. Boshuizerkade (Hr. van Dalsen): A. In het Jongensdubbel II stoomden Kees Verkerk, Johnny Kruyt, Erik v. _i '7 v Lunteren, Jennie Muilenburg, Rika Geuke, Kees van Nierop, Martinus v. d. Born, Riekie Loos. Helen Loupatty. B: Wilma v. d. Brink, Karien Adriaan- se, Marleen Uljé, Pieter Verstraatcn, Carla Doornekamp. Kernstraat (Hr. v. d. Scheun): A: Wim Piket, Henk Kroone, Tineke Hü- ner, Mitra Naraghi, Josje van Eg- mond. B: Peter Kettehis, Rineke Kan bier, Bernadine Dijkman, Martien Brugman. Gaby van Slee, Barta Koo reman, Antonyke Humme. Lammenschansweg (Zr. Edith): A: Corrie van Broekhoven, Mona van Tijlingen, Koosje Jansen, Gerda de Jong. B: Wilma v. d. Pool, Beppie Spierenburg. Lorentzkade 15a (Hr. van Duursen) De uitslagen luiden M.E. I, kwartfinale: Eveliene Kengen- Helma de Vries 1-6 8-6 6-0. J.E. I, 3e ronde: B. Doorenbos-Frits Knottenbelt 6-2 6-3; Dick v. Zanten- Rob Fortanier 10-8 7-5. M.E. n, 2e ronde: Andrea Gijsinck- Emmy Speijer 6-1 6-3; Hetty v. d. Wil- ligen-Charlotte Eijsink Smeets 6-1 6-0; Wil Bloot-Marian Braggaar 6-3 6-1; Maya Mulder-Ellen Sanders 6-4 5-7 6-1; Lia v. d. Giesen-W. Martogo w.o. J.E. H, 3e ronde: Bernard Dooren- bos-Dick v. Zanten 6-2 6-0; Harry Tienstra-Arthur Berger w.o.; Louk A: Loesje Ham, Beppie v. d. Pluim, Gerry Teunissen, Elsa Kriek, Paul Vinkesteyn. B: Henk Maree, Jos v. d. Berg, Ankie v. d. Du Rieustraat (Hr. Ravensbergen) A: Jolanda Kastelein, Peter de Kruis. B: Wouter Jekel, Jan Mosselman, Huib v. d. Wijngaard, Kitty van Krieken. Stadhouderslaan (Hr. v. d. Brink): A: Yvonne v. d. Ven, Mieke Bey, Wilma van Leeuwen, Jan Handgraaf, André Stam, Lidy van Kampen, Christina Witteman. Ton Visser, Fiep Steine- veld, Evert Plugge. Carel Faas. Rob bie v. d. Waals. B: Anneke Noorder- vliet, Bea Dinkelmans, Sjaak Hey- mans, Heilie Steneveld, Karin de la Rie, Arend Wielders, Corrie van Kam- Marcsingel (Hr. van Leeuwen): A: Joop Rijsdam, Elma van Tongeren. B: Herman Harteveld, Lydia Wetse- laar, Aad Redel. Van Vollenhovenkade (Hr. de Vries) A: Frarik Vrede, Philip Geelkerken. Roelie Schats, Barbara Jansen, Albert van Steensel, Angela Glans, Joke van Es, Annelies v. d. Stoep, Hans Gal- jaard. Hans Zierikzee, Henk van Spij ker, Erik Boons, Nicolet Schotel Ve ronica Harsma. B: Janneke Arends, Sjaak van Dijk, Greetje van Iterson, Adriaan Sasmer. Asserstraat (Hr. Sleeboom): A. Hans Troost, Marian Guyt, Nannink Anes, Ineke van Es. Bram Guyt, Ineke Riet veld, Bas de Gunst, Ineke Colijn, Henk Mos. B: Tonnie Neuteboom. Henk Boelee, Rolande van Egmond, Ma rianne Sont, José Bonda, Marise Breed- veld, René Valentgoed, Kees Rietveld, Roland Visser, Prina de Ridder, Rien Schans. Oppenheimstraat 8 (Hr. Poodt): A: Agaath van Tienen. Heieen Bork, Co- ra n van Iersel, Marian van Laren. Niek den Tex, Toos Blonk. Yvonr.e Krol, Robbie Kluivers. Lorentzkade 61 (Hr. Berkenbosch): B: Henk v. Loenhoud, Dick-Jan Nieu- wenhuizen. Peter van Dam, Herman Leppers, Johnny Selier. Oppenheimstraat 4 (Hr. van Iter son): A: Ria Leugering, Hans van Duyn, Victor Dekker, Johan Bekooy, Maïta van Stockum, Elzeline de Jong. B: René Boelsma, Albert v. d. Touw. Drie Octoberstraat (Hr. van Weer- lee): A: Mary Bekooy. José Gijsman, Corrie Dorrepaal, Cobie Glasbergen, Riekje Gijsman, Adri Crama, Hen- riëtte Philippo. B: Nelly Willemse, Greetje v. d. WeyAr Gerard Bou- man, Margriet Lek,'Vary de Jong, Ronny Derogee, Pit$ gctoeüingerhout.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4