TEDJE DEELT DE LAKENS UIT Geest van Perón zweeft nog rond V oorleesverbod maakt in Kamer niet veel kans EIGENLIJK GEEN KWAAD WOORD OVER ONTSLAGEN HOOFDCOMMISSARIS Lang voor de provo s rommelde het al op het bureau Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Hogere Politie niet eens met ontslag h.c. N' De Gaulle gaat met Erhard praten JARIGE PRINS VOND 10 MAART ONDANKS ALLES MOOIE DAG Over dit punt eindelijk goed debat Stakers ontevreden met bereikt akkoord Toestand in Argentinië is rustig DONDERDAG 30 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent AMSTERDAM. Het ontslag van de rijzige, vierkant gebouwde hoofdcommissaris Hendrik J. van der Molen betekent weinig minder dan een paleisrevolutie in het bak stenen bolwerk van Hermandad aan de Amsterdamse Marnix- straat. Tot gistermiddag toe, toen minister Smallenbroek zijn eervolle banvloek in de richting van de hoogste hoofdstedelijke politie- j functionaris slingerde, wilde nie mand van bet korps nog geloven, dat de altijd vaag glimlachende, altijd zwijgende chef inderdaad de laan uit zou gaan. Inmiddels zit men met grimmige, wel sprekende feiten. Na ruim tien jaar lang de 1400 (veeal Groningse of Frie se) koppen tellende politiemacht ge leid te hebben, tuimelt V. d. Molen, 56 succesvolle levensjaren oud, in de val kuil van de falende strategie. En rest de vraag: wie heeft het hem gelapt?. De provo's? Daarmee geeft men de oproerige jongelui bepaald te veel eer, al waren zij inderdaad de geestelijk meest uitgesproken tegenvoeters van de immer onberispelijk geklede, gekapte en gemanicuurde hoofdcommissaris. Trou wens: de data kloppen niet. Reeds vier jaar geleden, zo is deze week uitgelekt, heeft burgemeester Van Hall, (die gis teren ieder commentaar weigerde: ,,'t Is helemaal een zaak van de minister") op de onbekwaamheid van zijn sfinxach tige ondergeschikte gewezen. Het provo- tariaat ging toen nog traag naar de middelbare school. Wat is de oorzaak dan wel? Insidersp.kennen het antwoord. Zij weten, dat er op het hoofdbureau een ernstige controverse bestond tussen Van der Molen en zijn vrouwelijke, commissaris „Tedje" de Jong, die zich vooral met het wervingsbeleid bezig hield en houdt. „Tedje deelt de lakens uit", heette het al jarenlang in het rod deljargon der wachtlokalen, waar de po- Oud-hoofdcommissaris V. d. Molen. Gewend te zwijgen bij kritiek op zijn litiemensen kaartend en shaggies draai end de tijd tussen twee opdrachten doodden. „En Tedje kan 't goed vinden met de burgemeester". Men moet de smak, die Van der Molen maakt, dan ook be paald projecteren tegen een achter grond Aan ambtelijke intriges waar mee overigens helemaal niets oneer baars wil zijn gezegd. De gevallen H.O. komt uit het arendsnest van de konin klijke marechaussee. Hij is in houding, gebaar en denkwijze uitsluitend de bon dige, martiale krijgsman. Zeker niet 't prototype van de begrijpende vaderfi guur, om 't zo maar eens uit te druk ken. En dat viel in A'dam met zijn chro nische tekort van 500 agenten op de duur in slechte aarde. Van der Molen kon dat niet helpen. Hij was nu eenmaal de man, die hij was. toen hij in 1956 door burgemeester d'Ailly werd geïstalleerd een zoon van het Groningse BeUingwolde, die bo ter bij de vis wil, slechts secuur blj- ADVERTENTIE) Vaak doen dit seizoen: aardbeien met shgroom. AMSTERDAM (ANI') Het hoofdbestuur van de Vereniging van Hogere Politie ambtenaren zegt in een verklaring met grote verontrusting kennis te hebben ge nomen van de mededeling, die de minister van Binnenlandse Zaken op 29 juni 1966 in de Tweede Kamer heeft gedaan ten aanzien van het bevorderen van het ontslag van de heer II. J. van der Molen ais hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Deze verontrusting is gegrond op een naar zijn mening merkwaardige motivering van de genoemde bewindsman. Als motleven hiertoe worden namelijk naarvoren gebracht de minder goede verstandhouding tussen de burgemeester en de hoofd commissaris van politie en de vrees dat onder de huidige korpsleiding de noodzake lijke homogeniteit in het Amsterdamse korps niet verzekerd zou zijn. Met geen woord wordt in de verklaring van de minister gerept over de gebeurtenissen in Amsterdam op 13 en 14 juni en de ordeverstoringen die voor deze datum hebben plaatsgevonden, terwijl duidelijk is dat de afdoening van de hierbij gerezen proble men tot dit ontslag heeft geleld. Wij willen op deze plaats de woorden onderschrij ven die de biu'gemeester van Amsterdam heeft, gesproken In de gemeenteraad, waarbij hij als zijn mening kenbaar maakte, dat optreden van de provo's het klimaat had geschapen voor de ernstige ongeregeldheden Het hoofdbestuur wenst nogmaals de aandacht te vestigen op de feitelijke oorzaak voor deze te betreuren stap Zij ligt in liet onduidelijke stelling nemen tegen de bij voortduring op gezagsondermijning gerichte activiteit van groeperingen, die hun ongenoegen over veischijnselen in onze democratische ordening willen kenbaar maken. In het bijzonder richt men zich daarbij tegen de politie, die in ons bestel belast is met de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde. Daarom heeft zn recht op een duidelijke steun van het bevoegde gezag. geschaafd door een bliksemcarrière, die hem via de koninklijke militaire acade- in Breda, het zevende regiment in Harderwijk, de zesde compagnie van het korps politietroepeiv de rijksveld- wacht in Alkmaar, de koninklijke mare- ssee in Groningen en het directoraat materieel landmacht op de toch niet zo zachte kussens aan Van Halls rechter zijde deed belanden. In zijn inaugurele rede sprak hij: „Als de personeelswerving geen succes heeft, dan zal de kwaliteit het moeten doen". Daar zaaide hij reeds het zaad, waaruit de distels zouden opschieten, die nu zijn zitvlak plagen. Hij had weten insiders het hoofd ai lang in de schoot gelegd. Waar het politiebeleid ter sprake kwam (met na me regelmatig in de gemeenteraad) was zijn moeilijk te omzeilen gestalte, onzichtbaar of dook hij, ongeïnteresseerd en veel te laat op. Waar zijn mannei op rebellerende bevolkingsgroepen in sloegen, keek hij zonder ooit het com mando <e nemen vanonder een slap vil ten hoedje nogal mat toe. Waar hij wel kwam dat waren de recepties, die Am sterdam Iedere avond opnieuw op zijn palen doen schudden. Het leek wel, of hij althans dit voor deel van zijn hoge positie tot de laatste sherry wilde uitbuiten. Het heeft hem slechte naam> bezorgd, maar dat lijkt, gelet op zijn carrière, onverdiend. De marechaussee levert nu eenmaal geen salonjonkers af. Bovendien: wie Van der Molen volgde op zijn altijd cor recte lineaalrechte gang van serveer blad naar serveerblad werd vooral ge troffen door de onwennigheid, waarmee hij zich tussen professionele pretma kers voortbewoog. Hij leek permanent verbaasd over zijn eigen aanwezigheid. Deze Hendrik Jan van der Molen wordt dus thans als het zwarte schaap der Amsterdamse politie de woestijn het wachtgeld ingejaagd. „Jammer", zeggen zijn ondergeschikten, kaartend in de wachtlokalen. „Hij heeft niet veel goeds gedaan, maar iets slechts kunnen we ook niet van hem zeggen". „Het is 'n kenschetsend opschrift bo ven het graf van een carrière, die bij de marechaussee gemaakt had moeten worden, bij het ministerie van Oorlog misschien of bij het zevende regiment in Harderwijk, maar niet op dit uitge sproken moment in Amsterdam. og steeds dwaalt de geest van Juan Perón langs de |>olitieke hemel van Buenos Aires. De voormalige dictator mag dan als „politiek dood" gelden, bü grote groepen is zUn naam popullar. Sinds zijn val in 1955 is zijn jioUtie- en staatsterreur door velen vergeten. En zijn bankroet, waarvan de gevolgen ook in de economie van het land nog steeds voelbaar zijn, heeft niet verhin derd dat miljoenen hem nog vereren als hun vader, de grote voorvechter van de hemdlozen, de dcscamlsados. Het leger, dat Peron ten val heeft gebracht, en na hem in 1962 Frondizi - die verkiezingen had toegelaten, waarbij de peronisten een aanzienlijke winst boekten diezelfde angstige militairen hebben nu Illia opzij geschoven op beschuldiging van „zwakheid en onbekwaamheid". Zwakheid ten opzichte van links en rechts, onbekwaamheid om de economie van 't land in voorspoediger banen te leiden. Argentinië volgt hiermee het voorbeeld van zijn grote, noordeljjke buur Brazilië, waar militiren al jarenlang proberen een ondemocratisch bewind te combineren met economische sanering. Het is overigens frappant hoe de Verenigde Staten sinds de periode-Kennedy er steeds minder toe komen een democratisch bewind in Latijns- Amerika te steunen; de veroordeling van de coup achteraf kan nauwelijks als zodanig gelden. „Het grote noodgeval" is dus voor Argentinië een feit geworden. In november 1.1. had generaal Ongania bij zijn ontslag nog afgezien van een militaire ingreep in de politiek. Deze heeft hy tot nu toe bewaard. In de loop van de laatste weken was de ongerustheid bij de legerleiding namelijk gegroeid over de politieke toekomst van het land. Bij de laatste verkiezingen hadden de peronisten weer een aanzienlijke winst geboekt, en het heeft ernaar uitgezien, dat zij bij de eerstvolgende verkiezingen, in '67, wel eens de absolute meerderheid zouden kunnen behalen. Ook staat voor volgend Jaar de verkiezing van de gouverneur van Buenos Aires voor de deur. President Illia heeft zich van het begin van zijn bewind op het standpunt geplaatst, dat communisme en peronisme geen groot politiek gevaar meer betekenden voor het land. H|j deed dan ook direct een beroep op de militairen zich tot hun eigen werk te bepalen en hun onderlinge twisten als voor- en tegenstanders van het peronisme te van de uitvoer voor haar rekening, maar was in zioh slecht ontwikkeld. Sindsdien is het aandeel van de Indus trie sterk toegenomen door verschillen de oorzaken. De vleesproduktle is ge daald en de vleesprijs Is door de snel gestegen lonen te hoog komen te lig gen voor de wereldmarkt. En dankzij de enorme Import onder het bewind van Frondizi beschikt het land thans over een grote Industriële produktle- capaciteit. Hoewel de export nog niet erg groot is, heeft Illia toch een over- vergeten. Het bewind van Illia is wel in 1964 opgeschrikt door een mislukte poging van Peron naar zijn land terug te keren. Sindsdien heeft ook de peronlstische vakbond C.G.T. voort durend in het nieuws gestaan. Eind vorig jaar besloot de regering alle politieke activiteit van de vakbonden te verbieden, hetgeen uitliep op een grote staking. De C.G.T. heeft de strijd met de regering evenwel niet kunnen winnen door eigen innerlijke zwakte. In het begin van dit jaar is de bond gesplitst in Perons trouwe volgelingen en de gematigder voor- standers van een „peronisme zonder Peron". Wat van deze splitsing de consequenties zullen zijn, moet nog blijken. Maar ook deze kennelijke verzwakking van de peronistische ge lederen is voor de legerleiding geen aanleiding geweest hun vrees wat in te tomen. De economie van Argentinië is voor een deel de laatste jaren sterk verbe terd. Toen Illia aan het bewind kwam was het exportniveau bijzonder laag. De agrarische sector nam 95 procent schot op de handelsbalans kunnen be reiken, mede door beperking van de invoer van grondstoffen. Veel minder gunstig staat de binnen landse economie ervoor. De munt eenheid Is de laatste Jaren sterk in waarde gedaald en de kosten van levensonderhoud zijn dienovereenkom stig gestegen: men schat een jaar lijkse toename van 35 tot 40 procent. De looneisen hebben niet lang op zich laten wachten en zij werden zoals dit voorjaar, toen Illia een loonsverhoging van 15 procent wei gerde steeds weer gevolgd door stakingen. Een zwak punt voor de regering is hierbij, zij zelf een groot deel van de industrie In handen heeft, een erfenis van het peronisme, waardoor zij veel meer dan zij zou willen rechtstreeks by het loon- vraagstuk is betrokken. Zo biyft het peronisme nog als een schaduw over Argentinië hangen. Een voortdurende bron van angst voor de militairen, een voortdurende bron van zorg voor elke regering. MOSKOU (Reuter) President De Gaulle is van plan op of omstreeks 20 juli een bezoek aan Bonn te brengen voor een gesprek met bondskanselier Erhard. Dit heeft een Franse woordvoer der in Moskou meegedeeld. Het Franse staatshoofd zal bij die ge legenheid een uiteenzetting geven over zijn reis door de Sovjet-Unie en over de gevoerde besprekingen met de Rus sische leiders. De Russische leiders en president De Gaulle zijn hun extra-gespreksronde be gonnen, die niet op de agenda stond en die wordt gehouden op Russisch ver- De besprekingen begonnen direct na aankomst van het Franse staatshoofd en premier Kosygin in de Russische hoofd- Vandaag zou de slotbijeenkomst plaats hebben tijdens welke De Gaullc en zijn gastheren een verklaring over het staats bezoek van twaalf dagen zullen onder tekenen. (Van een onz SOESTDIJK maart is voor de 55-jarige prins Bernhard geen teleurstel ling geweest. Wel spyt het hem bijzonder, dat een deel van Nederland zo weinig vertrou wen In prins Claus heeft, zei de jarige prins gis teravond in een t.v.-gesprek met Jan van Hillo. Prins Bern hard heeft ziel» van zijn ge wone kant laten zien. Een man, die graag hard werkt, die to veel soms werkt, die een groot gevoel heeft voor de problemen, waarmee vele Ne derlanders worstelen, die van veel zaken ook het betrekke lijke wil zien. ilaygevers) dens liet huwelijk van zijn jaar in deze landen t jongeren, scholieren ui*, hogere positief en krijgt misschien De prins, verheugd, dat, 2oals klassen of net eruit, die rie- niet genoeg kansen. ggj pen zoiets als: Claus heraus. We zyn gewoon blijven zwaaien „Wat echter op dit ogenblik vindt het desondanks toch o ontbreekt is de echte zelf discipline. Men kiest volgens democratische beginselen zijn s het", aldus de prins leiders _en dan gaat i deze incidenten. zelfde leiders uitschelden, v „De dug zelf vond ik machtig ik wee', niet wat met alle r mooi", liet prins Bernhard zijn gelijke leuke woorden", ondervrager weten. andere zaak niet tevreden is, een of ander tendentieus on aangenaam verhaal over wie dan ook van de koninklijke familie wordt geschreven alsof Het zou volgens de jarige mis- Ondanks alle kritiek erop ziet het eer soort zondebokken v schlen goed zijn, wanneer het de prins het koningsbuis In werk van de jongeren in de een moderne tyd van enorm ontwikkelingsgebieden beter nut. .Anders zou Je ook niet of spreken in radio of televisie georganiseerd zou zyn. Dan met pleader hier blijven zitten is bijzonder onaangenaam, zouden zeker veel meer jonge- werken. Iedereen in dit land want dat is toch v Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Tweede Kamer In woensdag felle tegenstand gekomen tegen het zogenaamde voorleesverbod. Vele leden zijn van mening, dat dit ver- om uitgeschreven redevoeringen te lezen niet moet worden Inge voerd, omdat een aantal leden van de Kamer daardoor In moeilijkheden kan komen. Andere tegenstanders menen, dat het juist Is om geen geschreven re devoeringen voor te lezen, maar dat men ilet mag verbieden. De kans, dat de Kameel Marry wilde in de vijver rond liet veld, waar zij (in Artisdomicilie heeft, waterlelies eten. Het water was te diep en er was heel wat mankracht voor nodig Marry op het droge te brengen. Kameel Marry is overigens niet zo aardig als hij lijkt. Twee weken geleden heeft zij Bertus, haar jong, verstoten. Zeeliedenstaking opgeschort Opluchting bij rederijen (Van onze correspondent) .ONDEN Het bestuur van de na tionale vakvereniging van Britse zee lieden heeft gisteren op de 45ste dag liet conflict besloten de staking twaalf maanden te onderbreken in af wachting van de uitslag van een nieuw iffieieel onderzoek. De laatste voorstel en van de reders werden aanvaard en de stakers moeten morgen te midder nacht het werk hervatten. Het zal echter nog geruime tijd duren eer de toestand weer normaal grote probleem waarmee de rederijen nu af te rekenen hebben, is op welke manier hun vloten snel terug in het gelid te krijgen. De eerste grote lijn schepen die 't anker lichten, zullen waarschijnlijk zo goed als leeg zijn, dat hun afvaartindeling helemaal in de war is. Het einde van de staking veroorzaak te grote opluchting bij de reders, die enorme financiële verliezen hebben ge leden, Ze hopen dat de zeelleden zich zo snel mogelijk zullen laten monsteren, maar de kans is groot dat velen nog onofficieel in staking zullen blijven omdat ze de beslissing van hun vak- bondsbestuur niet goedkeuren. Het enige winstpunt na meer dan ze« weken staking, is 9 extra-dagen vrij af per Jaar in ruil voor een verho- magere resultaat vragen vele zeelie den zich verontwaardigd af, waarom zij de staking dan zo lang moesten volhou- Het waren ditmaal de gematigde ele menten die hun invloed deden gelden tijdens de vergadering van het bestuur in de vakvereniging. Het bestuur liet zich veeleer lelden door de vaststelling dat de langdurige staking veel nationale en internationale moeilijkheden veroorzaakte. Het zwarte schaap van de ontevreden stakers is nu secretaris-generaal Wil liam Hogarth van hun vakvereniging. Ze verwijten hem dat hij een eenzijdig akkoord afgesloten heeft. .Hogarth is Judas" stond er met krijt geschre- op de trap van het hoofdkwartier de vakbond. Betogende zeelui rie pen „Laat je zelf aanmonsteren. Ho garth; wij doen niet mee". BUENOS AIRES (A.F.P.). De be ëdiging van generaal Juan ('arlos Onga nia als president van Argentinië is gis termiddag door geen enkele tegen het nieuwe bewind gerichte demonstratie verstoord. Drie gemotoriseerde regimen ten militairen die ln de nacht van dins dag op woensdag bi het centrum van Buenos Aires strategische positie* had den ingenomen, zijn teruggetrokken en de bewaking van het „roze huis", de presidentiële ambtswoning, la weer toe vertrouwd aan de traditionele grenadiers te paard. Slechts het congres wordt nog door de gendarmerie bewaakt, welk korps gewoonlijk aan de grenzen dienst doet. De radiostations die sedert woensdag ochtend eenzelfde programma uitzonden, hebben weer hun eigen programma's hoewel zij nog onder controle van de militaire autoriteiten staan. Ex-president Illia verblijft bij zijn broer; zijn vrienden hadden aangekon digd dat hij gisteren een verklaring zou afleggen, maar gisteravond was daar omtrent niets naders bekend. De enige moeilijkheid waarmee het nieuwe bewind schijn» te kampen, is dt' benoeming van de nieuwe leden van het hooggerechtshof. Het oude hof was dins dag ontbonden en generaal Ongania was er niet in geslaagd tijdig voor de be- edlgingsplechtigheid nieuwe leden te benoemen. Het „roze huia" heeft meegedeeld dat de industrieel Jorge Nestor Salimey is benoemd tot minister van Economische (ADVERTENTIÉ) Zelfs van de demonstraties ty- ren heel graag voor een paar weet bovendien, dat dtt ko- omelaan naar de andere kant", ging van de produktivttelt. Vanwege dit j de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Zj Cl. HHHHHHHHHHHHHB3CS3B22&Z39 lie vandaag hierover moet het voorleesverbod aanvaardt ls niet groot. Het debat over het voorleesverbod ls een boelende discussie, vol emoties en met scherpe interrupties geworden, een voorbeeld van de manier, waarop het parlement ook bij de andere gelegenhe den zou moeten kunnen debatteren. Het doel van het verbod, zoals het door de commissie-werkwijze is voorgesteld, is vooral het discussiëren tussen de Ka merleden onderling te bevorderen. Wie een geheel uitgeschreven redevoering heeft opgesteld wil deze ook voorlezen, ongeacht de opmerkingen, die voor gaande sprekers al hebben gemaakt. Dat moet om wille van het vruchtbaar werken van het parlement vermeden worden. Het parlementaire werk moet aantrekkelijk worden gemaakt, ook voor de parlementariërs zelf. De heer Bom- mer, woordvoerder voor de commissie, citeerde Multatuli: „Het is geen gering De tegenstanders, zoals mej. dr. M. Klompé (KVP) en de heren Scheps (PvdA), Kieft (AR), Kikkert (CHU) en Bakker (CPN) wrongen zich in allerlei bochten om aan te tonen, dat het voor leesverbod onjuist en onrechtvaardig is. Zij zeiden er bovendien bij, dat zlj- g«-en last van zouden hebben, Ihlen opkomen voor die Kamer leden, die niet anders kunnen dan van papier voorlezen. De heer Scheps (PvdA betoogde, dat een predikant, die zijn preek niet op papier zet „onher roepelijk gaat zwammen". Dat moeten in de Kamer niet hebben", voegde hij er a ii toe. De heer Toxopeus (WD) en mej. Schilthuis (PvdA) meenden, dat een Kamerlid niet moet doen of niemand iets heeft gezegd vóór hijzelf aan de beurt komt. Het gaat om de discussie en dan moet er maar een radlkale maatregel worden genomen. Iedereen ls in staat, aldus mr. Toxopeus. om aan de hand van een aantal punten een redevoering uit te spreken. BVD-ambtenaar geen getuige in spionageproces DEN HAAG (A.N.P.). Het Tweede. Kamerlid Slotemaker de Bruine (PSP) heeft de minister van Justitie, prof. I. Samkaldcn, schriftelijk gevraagd naar de RAng van zaken in een spionage proces te Rotterdam, In welke zaak een getuige op last van de B.V.D. aan het getuigenverhoor zou zijn onttrokken. Naap de minister in zijn antwoord meedeelt, he^ft de raadsman van de ver. dachte ln dit proces geïnformeerd bij een Rotterdamse rechercheur, hoe in contact te kunnen komen met een ano nieme B.V.D.-ambtenaar teneinde deze te kunnen oproepen als getuige k dé charge. De rechercheur verwees de raadsman naar de leiding van de B.VD., waar men hem meedeelde dat de be^ trokken ambtenaar, eenmaal opgeroe pen, zich naar verwachting zou ver schonen van het geven van een getuige- De bewindsman stelt voorts dat los van deze zaak waarin dus geen getuige aan het verhoor bleek te zijn onttrokken er zich juist bij een dienst als de B.V.D. omstandigheden kunnen voor doen waarbij geheimhouding zozeer in het belang van de staat is. dat men zal moeten afzien van het erhoor vaa be paalde getuigen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5