Vertrouwen in farmacie door menselijk falen geschokt Protest loopt uit op vechten Veel waardering in V.S. voor vredesplan Chefarine 4 eammimul Uitgeverij Van Goor neemt Meulenhoff over Tilburg wil theologische faculteit Nederland wil Indonesische schulden verminderen Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop REACTIONAIREN OP DE VINGERS GETIKT Verzet dient gestaakt te worden Fondsen versterken positie bij controle DINSDAG 28 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Leugens" over Zuid-Afrika AMSTERDAM (A.N.P.). Een pro- twtbijeenkomst in het Amsterdamse Rrasnapolsky, belegd door het comité Zuid-Afrika en het gelijknamige studen. tencomité, Is op een gegeven moment bijna ontaard in een complete vecht partij. Nadat kanunnik L John Collins, voor zitter van het Defence and Aid Fund International, had gesproken, werd het woord gevoerd door de jurist mr, B. Stokvis. Toen deze het woord „politie staat" had laten vallen, begonnen twee Jeugdige aanhangers van de Boeren partij heftig te ageren door luid „leugen, leugen" te roepen. De deining, die daarop In de omgeving van de opposanten ontstond, liep op vechten uit, toen mr. Stokvis had ge steld, dat dr. Verwoerd een aanhanger van het natlonaal-socialleme Is geweest. De voorzitter wist de gemoederen echter te bedaren. (Van ome speciale medewerker) BREDA De tragische gebeurtenis sen ln het Eindhovense ziekenhuis, v vier operatiepatiënten gestorven zijn, nadat hen ondeugdelijke infusievloei stof was toegediend, hebben het ver trouwen ln de pharmaceutlsche groot handel, die deze vloeistof vervaardigde, geschokt. Dit hleek o.a. duidelijk uit de beurs reacties van gisteren. De directie van de betrokken groot handel heeft verklaard, dat er menselij ke factoren in het geding kunnen zijn, die hebben geleid tot verontreiniging van de infusievloeistof. Gezien het feit dat er dagelijks duizenden liters lnfusievloel- stof in de Nederlandse ziekenhuizen worden toegedie" (vaak in hoofdzaak ter voorkoming van postoperatieve shock), is 't logisch, dat velen zich af- VOLMAAKTE CONTROLE BIJNA NIET TE REALISEREN vragen welke menselijke factoren be doeld kunnen zijn en of er reden is om te vrezen voor herhaling van het ge- Infusievloeistoffen worden gebruikt om het totale bloedvolume bijvoorbeeld na zwaar bloedverlies bij operaties, on gelukken en dergelijke op peil te hou den. De vloeistoffen kunnen zoutoplos singen, voedingsstoffen of eiwitsubsiti- tuten bevatten. Bij zeer veel operaties wordt als routinemaatregel uit voorzorg een infuus gegeven. De vloeistof dient in dat geval o.a. als transportmiddel „voor medicamenten, die naar behoef te met 't infuus mee in de aderen kun nen worden gebracht". Van huis uit is de infusievloetstof geen moeilijk artikel. In vele ziekenhuizen maken de apothekers zelf hun Infusie vloeistoffen. Anderen betrekken het rechtstreeks van een pharmaceutlsche groothandel. Dwingende voorwaarde bij de produktie van deze vloeistoffen is: uiterste steriliteit bij de behandeling en herhaalde controle op de voorraden. In theorie is voor deze controle de apothe ker, onder wiens verantwoordelijkheid de medicamenten aan ziekenhuizen wor den geleverd, aansprakelijk. PYROGENEN In de praktijk echter gaat men nage noeg alleen af op de kwaliteitsgarantie de fabrikant. Er zijn verschillende factoren, die de infusievloelstof ondeug delijk kunnen maken. De eerste is het voorkomen van pyrogenen (koortsver- vvekkers) in de gebruikte componenten, een temperatuurproef met behulp van konijnen of marmotjes, eenmaal per voorraad uitgevoerd, geeft over de aan wezigheid van deze pyrogenen uitsluit sel. Een andere mogelijkheid Is, dat de in fusievloeistof niet steriel is, hetgeen wil zeggen, dat er zich bacterleën in bevin den, die zich op een geschikte voedings bodem kunnen vermenigvuldigen. Een „kweek", die drie vier dagen nodig heeft om zich te ontwikkelen, geeft daarover zekerheid. In de pharmaceu tlsche industrie wordt meestal een kweek getroffen op drie monsters per 10 De advocatendie het defence and aid fund inschakelt, herhalen in de Zuidafrikaanse rechtszalen steeds opnieuw, xoat er in dat land mis is. Daarom is de Zuidafrikaanse regering bang voor het werk van het fund. Aldus kanunnik h. John Collins (foto), voorzitter van het defence and aid fund, gisteravond op een protestbijeenkomst in Rrasnapolsky, Amsterdam. „Drie punten" van Oe Thant Observer meldt: Amerika kiest voor harde koers NEW-YORK (UPI) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren verklaard dat hij algemene waardering ondervindt voor zijn plan van drie punten voor de vrede In Vietnam. Hij zei „hondorden brie ven" van Amerikanen te hebben gekre gen, nadat hij vorige week zijn plan voor de 2e maal bekend had gemaakt. Toen hij 1% jaar geleden zijn plan voor het eerst bekend maakte, was 75 procent van de reacties negatief. Oe Thants plan is gebaseerd op achtereenvolgens: sta king van de bombardementen op Noord- Vietnan», vermindering van de militai re activiteit in Zuid-Vietnam, en bespre kingen tussen de feitelijke oorlogvoe- Het Britse zondagsblad „The Obser ver" heeft evenwel gemeld dat de Ame rikaanse regering tot het besluit Is ge komen voor Vietnam de harde koers aan te houden. Neutralisering van het land zou van de baan zijn, en Amerika zou streven naar een oplossing van het con flict in de zin van de Koreaanse oplos sing. Dit zal niet een plotselinge wending in de strijd ten gevolge hebben, maar 'n geleidelijke toename van de Amerikaan se aanvallen om op die manier de vij and uit te putten. Het Amerikaanse volk zou zich dan moeten voorbereiden op 'n strijd die te vergelijken valt met de eer ste wereldoorlog, en die zeker nog een tot anderhalf jaar zal duren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft de mi nisterraad van de Zuid-Oostaziatlsche Nationalisatie Britse havens? LONDEN (PI) De Britse rege ring heeft maandagavond laten door schemeren, dat ze voornemens is voor het einde van de huidige zittingsperio de van het parlement een wetsvoorstel in te dienen ter nationalisatie van de Engelse havens. De havenarbeiders zouden in het bestuur der havens zeg genschap krijgen. De regering maakte maandag ook bekend, dat leningen tot een totaal van dertien miljoen pond sterling elk Jaar verstrekt zouden worden om de moder nisering van de Britse havens mogelijk te maken verdragsorganisatie meegedeeld, dat 't nagenoeg zeker is dat nog meer Ameri kaanse troepen naar Zuid-Vietnam zul len worden gezonden. Hoeveel dit er zul len zijn had Rusk, die op een besloten bijeenkomst sprak, niet gezegd. Volgens hem zou het nu wel duidelijk dienen te zijn dat Noord-Vietnam niet kan winnen. Hij sloot echter het gevaar niet uit dat andere landen aan de strijd zullen gaan deelnemen, hetgeen voor hen risico's zou meebrengen. Men nam aan, dat Rusk hierbij China op het oog had. 4 middelen doen wonde' ren bij pijn of griep! Vier middelen ln één tablet helpen elkaar doen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Dertig gemeenten worden er vijf in Z.-Vlaanderen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle dertig gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zullen in de loop van 1967 of 1968 worden opgehe ven. In de plaats ervan komen vijf nieuwe gemeenten, te weten Hulst, Ter- neuzen, Aardenburg, Hontenisse, Oost burg. Dit blijkt uit een desbetreffend wetsontwerp, dat staatssecretaris Wes terterp van Binnenlandse Zaken gister avond laat bij de Tweede Kamer heeft ingediend. DEN HAAG (A.N.P.). Uitgeverij H. Meulenhoff te Amsterdam wordt met Ingang van 1 juli overgenomen door G. B. van Goor Zonen's uitgeversmaatschap pij N.V. te Den Haag. H Meulenhoff (opgericht in 1905) heeft een gevariëerd fonds. Het bedrijf geeft romans en studieboeken uit. Het bedrijf zal naar Den Haag worden verplaatst, maar onder eigen naam worden voortgezet binnen het ka- der van de Van Goorgroep. die thans j bulten de moedermaatschappij Van Goor zonen, de uitgeverijen gebr. Van Cleef, W. van Hoeve en Kramers (Den Haag). Van Goor, België, Manteau en Editions j Lumière (Brussel en Antwerpen),de drukkerij Geuze en co. (Dordrecht) en de binderij Stokkink (Amsterdam) om- Volgens een communiqué van Van Goor mag verwacht worden, dat ener zijds de verrijking van het aantal titels, dat thans de 3000 gepasseerd is en an derzijds de concentratie van produktie, administratie en verkoop een belang rijke bijdrage zullen leveren voor de ver-1 dere groei van het ooncem onder de zich snel wijzigende verhoudingen in de bedrijfstak. TILBURG (KNP) Curatoren van de Katholieke Hogeschool te Tilburg hebben In overleg met de bisschoppen 's Hertogenbosch en Breda en de in h«t Gemeenschappelijke Instituut r Theologie samenwerkende orden en igreguties besloten, de oprichting r te bereiden van een theologische faculteit. Deze faculteit zal onder meer ile functie vervullen van wetenschappe lijke opleiding voor priester-kandidaten. De nieuwe opleiding zal in septem ber 1967 beginnen, voorlopig als een, in 'n afzonderlijke stichting ondergebrach te, bijzondere instelling van weten schappelijke onderwijs, die in een later stadium kan opgaan in een aan de hogeschool te verbinden theologi sche faculteit. Het bestuur van de stich ting wordt gevormd door curatoren van de Katholieke Hogeschool. Curatoren van de katholieke hogeschool hebben de minister van Onderwijs en Wetenschappen op de hoogte gesteld van bovengenoemd principebesluit. Na de uitwerking van de statuten programma, en zo mogelijk de stelling van het docentenkorps, zullen zij zich tot de minister wenden met 'n verzoek om erkenning van de getuig schriften en subsidiëring van de oplei ding. Ook met de katholieke universi teit te Nijmegen wordt overleg gepleegd. geproduceerde eenheden. Dit is een sta tistisch veilig gemiddelde. Bij deze controle op het produkt kun nen kleine oorzaken grote gevolgen heb ben. Het kan voorkomen, dat een partij tweemaal wordt gecontroleerd en in or de bevonden, terwijl een andere partij ongecontroleerd de deur uit gaat. Het is zeer hoge uitzondering, dat zulke fouten gemaakt, worden. Bij de grote pharmaceutlsche industrieën is vrijwel elke bewerking, die het produkt on dergaat, gezekerd door een controle handeling. Desondanks kunnen fouten voorko men. De gevolgen zijn niet altijd dode lijk. Het hangt van de concentratie van pyrogenen en van de weerstand van een patiënt af, hoe ernstig de gevolgen van een ondeugdelijke infusie zijn. Het is voor een pharmaceutlsche industrie in tussen niet minder dan een ramp, als 'n produkt ondeugdelijk wordt bevonden en mensen aan het geneesmiddel sterven. is zo, zelfs als kan worden aange toond, dat de fout menselijk gesproken onvermijdelijk was en dat herhaling er van theoretisch onmogelijk ls. Het is trouwens de keiharde consequentie van zelfs de geringste nalatigheid, die de in dustrie dwingt tot een soort volmaakt heid, waaraan soms nauwelijks is te vol- BRUSSEL (A.N.P.). Nederland Is bereid de Indonesische schuld tot een vierde terug te brengen. Dit heeft, vol gens welingelichte kringen ln Brussel, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, maandag tijdens de verga dering van de ministerraad van de Westeuropese Unie verklaard. De schuld zou niet alleen worden teruggebracht van 1400 miljoen dollax tot 350 miljoen dollax, maar de terug betaling zou over een periode van twin tig jaar kunnen worden verdeeld. Voorta zou worden gestreefd naar een uit drie delen bestaand porgramma voor econo mische samenwerking met Indonesië. Na een project op korte termijn zou een multilaterale regeling dienen te worden getroffen, gevolgd door een programma op lange termijn. De verklaring van de minister komt vrijwel tegelijkertijd met een voorstel van de vertegenwoordiger van de mo hammedaanse groep in het Indonesische Volkscongres, Djamaloedin Malik. Deze wil de buitenlandse bezittingen van de ministers, die zich thans in hechtenis bevinden, in beslag laten nemen om de schulden van Indonesië aan andere landen te verlichten. Volgens Malik dienden de buitenlandse crediteuren in elk geval hun geld te krijgen om de nationale eer te bewaren. Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. VOORZITTER C.N.V.I Werknemer nog buitengesloten van beraad in ondernemingen UTRECHT, (A.N.P Worden de werknemers niet toegelaten tot het ge meenschappelijk beraad binnen de onder nemingen. dan rest hun niets anders dan buiten dat beraad om te vechten voor de eigen belangen- Veel te lang ls op dit gebied de boot afgehouden. Dit kan niet blijven doorgaan. Aldus de voorzitter van het C.N.V.. de heer J. van Elbergen. van daag ln Utrecht Niet de werknemers kiezen de strijd, maar degenen die hen ten onrechte bul ten de deur houden en als het ware tot strijd dwingen, zo vervolgde hij. De ko mende jaren moeten leren welke weg het Nederlandse bedrijfsleven zal opgaan: die van samenwerking en overleg of die van dp opgedrongen strijd. In de afgelopen jaren ls in Nederland te veel gedaan aan breedte- en te weinig aan diepte-Investering. Het nog steeds zeer sterke tekort aan aibeldskrachten demon streert dat duidelijk. Het aantrekken van vreemde arbeiders zal dit vraagstuk ech ter niet tot een oplossing kunnen brengm. De voorzitter van het C.N.V. vindt het nog een vraag of het naar ons land halen van vreemde arbeiders op den duur wel zedelijk en sociaal verantwoord la- We zeggen, dat we ze helpen en ten dele kan dat waar zijn. maar we zouden zo pas werkelijk helpen als we hen ln hun plaats van herkomst werk en daardoor brood zouden kunnen bezorgen. Britse minister had De Gaulle niet willen beledigen LONDEN. A F P.-Reuter). l)e Britse minister van Defensie, Healey, heeft gis teren in het Lagerhuis verontschuldigin gen aangeboden voor zijn uitlating dat president De Gaulle een slecht bondge- De uitlating van Healey. gedaan op een zaterdag door een socialistisch weekblad gehouden bijeenkomst, was onmiddellijk aangegrepen door de conservatieve oppo sitie. die de regering wilde vragen of zij de mening van haar minister deelde Healey had letterlijk gezegd: „Niemand in Europa vertrouwt hem (De Gaulle) toe het woord namens hen te voeren. Hij wordt als een slecht bondgenoot gezien in de N.A.V O. en als een slecht deelge noot ln de gemeenschappelijke markt. Een slecht bondgenoot en een slecht partner kan niet voor de rest van zijn deelgenoten onderhandelen". Healey verklaarde in het Lagerhuis, dat hij niet de bedoeling heeft gehad beledi gend te zijn. Hij had. ter Illustratie van de noodzaak loyaal te zijn tegenover de bondgenoten, verwezen naar de Franse politiek. Ik betreur echter dat ik daarbij woorden heb gebruikt die ik. bij nader In zien. beter niet had kunnen gebruiken, aldus de minister. Brief van Franse bisschoppen: PARLJS (UPI) De aartsbisschop pen en bisschoppen van Frankrijk heb ben maandag ln een rondschrijven een beroep gedaan op behoudende groepen van leken, om hun verzet tegen tenuit voerlegging van besluiten van het twee de Vaticaanse concilie te staken. In hun rondschrijven waarschuwen de bisschoppen tegen artikelen die ver schijnen in het veelgelezen katholieke maandblad „Le Monde et la Vle" en tegen artikelen ln drie andere publlka- ties. Het episcopaat stelt vast dat ,,'n min derheid openlijk en in naam van trouw aan het verleden" de beginselen van vernieuwing bestrijdt „waartoe door 't Eén controlerend arts per ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gezamenlijke zie kenfondsen willen vóór 1 januari 1967 de medische controle op de leden zt reorganiseren, dat per verpleeginrich ting één controlerend arts optreedt. De ze arts moet dan alle verzekerden van de ziekenfondsen onder zyn persoonly- ke controle krjjgen. De fondsen achten deze methode beter voor de patiënten, voor de Inrichting, de fondsen zelf de controlerend geneesheer. Het gemeenschappelijk overleg i I de ziekenfondsenorganisaties wil zich met deze reorganisatie aanpassen aan de wet zware geneeskundige risico's, die waarschijnlijk op 1 januari 1967 in gaat. Deze wet gaat de hulp in bijzon dere verpleeginrichtingen vermoedelijk voor iedereen garanderen, zodat ook de ze inrichtingen steeds meer onder de werkingssfeer van de ziekenfondsen vallen. De fondsen willen echter niet i gaan dat de medische controle .va fondsen samengesmolten vordt met de medische controle volgens de ziektewet de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring. De ziekenfondsen achten deze op vatting, die in de Tweede Kamer naar voren gekomen is, principieel onjuist. De behandelende geneesheer blijft ver antwoordelijk voor de patiënten ver plicht verzekerden. De controlerend arts werkt samen met de medicus. Bij de z.g. loondervingswetten ligt dit anders. Daar heeft de controlerend geneesheer de beslissingsbevoegdheden. De geza menlijke ziekenfondsen henben hierover een nota gestuurd aan minister Veld kamp van Sociale Zaken en Volksge zondheid en aan de ziekenfondsraad. Oe Thant naar Sovjet-Unie NEW-YORK (U.P.I.). In New- York is vandaag bekendgemaakt, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, van 25 tot 28 juli officieel bezoek zal brengen aan Sovjet-Unie. Thants bezoek aan de Sovjet-Unie zijn vierde geschiedt op uitnodiging van de regering in Moskou, aldus de bekendmaking. Amerika heeft kennis gemaakt met de Lockheed L-2000. Dit is het tachtig meter lange model van het toestel, dat £66 passagiers moet gaan vervoeren met 'n kruissnelheid van 2880 km op een hoogte van meer dan 20.000 meter. Het prototype moet in 1970 zijn eerste vlucht maken. De K.L.M. heeft zich bij Lockheed al op de hoogte gesteld van de vorderingen van 't ontwerp. Eén van de opvallende eigenschappen van het nieuwe toestel is de beweeglijke neuspunt: bij de start en de landing gaat de punt omlaag om de vlieger een beter grondzicht te geven. ten". Volgens katholieke kringen verzetten de behoudende elementen in de Franse Kerk, die geschat kunnen worden op 10 procent der katholieken, zich tegen de verklaring over de godsdienstvrijheid, de collegialiteit der bisschoppen, de ver betering der betrekkeingen met com munistisch Oost-Europa, en de vervan ging van het Latijn door de volkstaal ln Het behoudende element, aldus de verklaring van de bisschoppen, „verze kert dat het godsdienstonderwijs in een crisis verkeert, dat de bijzondere school ln gevaar ls, dat het persoonlijk gezag van de bisschoppen wordt verkleind door de collectieve conferenties van het episcopaat, dat het primaatschap van de Heilige Vader door het beginsel van de collegialiteit (der bisschoppen) wordt ge compromitteerd, dat de sociale leer van de Kerk door progressiviteit wordt vervalst, en dat het geloof van vele geestelijken wordt geperverteerd door ernstige leerstellige en morele dwalin gen". Het episcopaat hoopt van zijn waar schuwing aan de gewraakte publikatles, dat zij die voor de artikelen verantwoor delijk zijn, mee zullen werken aan het geruststellen van „de vele gelovigen die rle leer van de Kerk ten zeerste zijn toegedaan, maar geestelijk gekweld worden en ln hun onderwerping aan de hiërarchie op de proef gesteld". De verklaring zegt dat soortgelijke reacties als nu optraden na het eerste concilie van de Kerk, die niettemin op de Ingeslagen weg voortging. De Fran se bisschoppen stellen met de behouds- gezlnden „een broederlijke dialoog" voor, „om In eenheid de vernieuwing tot stand te brengen die het concilie wenst en waaraan de Heilige Vader on afgebroken herinnert". Indonesië roept ambassadeurs uit vijf landen terug DJAKARTA, (U.P.I.)Het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren In Djakarta bekend ge maakt, dat de ambassadeurs uit Noord- Vletnam. Cuba, Ceylon, Mali en Ghana zijn teruggeroepen. In de verklaring werd verder meege deeld, dat de ambassadeurs uit Mali en Ghana zelf hun ontslag hadden inge diend, terwijl die uit Noord-Vletnam en Cuba ontslag hebben gekregen, „omdat zij zich niet hadden bekommerd om ver scheidene opdrachten van de Indonesi sche regering". Prof. Goldschmidt rector magnificus Tilburg TILBURG. Curatoren van de kath. hogeschool In Tilburg hebben op voor dracht van de academische senaat be noemd tot rector-magniflcus voor het stu diejaar 1966-'67 prof. dr. H. O. Gold schmidt. hoogleraar in de bedrljfshuls- houdkunde (ln liet bijzonder de organisa tie van de onderneming) Prof. Gold schmidt is in 1920 in Enschede geboren. Hij studeerde aan de kath. hogeschool waar hij in 1955 promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift „Financial planning in indus try". Prof. Goldschmidt ls vanaf 1951 de hogeschool verbonden. Hij werd in 1956 tot lector benoemd en ln 1962 tot gewoon hoogleraar. Echtpaar berecht voor mishandeling MAASTRICHT (ANP) Wegens mishandeling van een vrouw uit Maas tricht ln hun bungalow heeft de recht bank in Maastricht het echtpaar P. uit Gronsveld veroordeeld; de 43-Jarlge op- triclen-fotograaf L. P. kreeg vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 500 gulden, subsidiair honderd dagen hechtenis. Het slachtoffer, een Maastrichtse ser veerster, had een verhouding met de fo tograaf, en kwam dientengevolge vaak met hem in contact. Op de bewuste avond 24 september 1965 kwam zij weer bij hem aan de deur waarop de fotograaf en diens echtgenote haar te lijf gingen en zeer gewelddadig mlshan- Nederlandse reisgids in Russisch uitgegeven LENINGRAD (Reuter). De ln 1692 ln Amsterdam verschenen reisgids „Noord- en Oost-Tartar(je" van Nicolaas Witsen is dezer dagen voor het eerst in het Russisch uitgegeven. Aan de hand van dit boekwerk heeft men de eerst* boottochten van Russische onderzoekers van de Lena naar Nova Zembln kunnen reconstrueren

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5