tesa WETHOUDER C. J. PIENA LEGT FUNCTIE NEER JEUGDCOMPETITIE ATLETIEK OP SINTELBAAN VAN LISSE Gerard Désar gehuldigd als topscorer amateurs DINSDAG 28 JUNI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Voor de Leidse kantonrechter Bromfietser bracht duo-passagier ten val door geen voorrang te verlenen Voor do Leidse kantonrechter, mr. i W. de Koning, verscheen gisteren onder meer een 60-jarige loodgieter uit Noord- wp en wel omdat hij op de Herenweg ter plaatse met zyn »"to rechtsaf een Inrit was ingereden en daarbij geen vorrang had verleend aan een brom fietser. De botsing had tot gevolg, dat de bromfietser en zijn duopassagier ten val kwamen en laatstgenoemde een been Resultaten jeugd- competitie meisjes CD in Den Haag Slos is in haar poging om de 3e plaats te bereiken glansrijk geslaagd. De Was- senaarse meisjes behaalden byna 500 punten als in hun eerste wedstrijd. Uitslagen 60 m D 1 E. Das, Sparta. 8.5 sec; A. Woutsma, Sios. 8.9: I. Detmers, Sios, 9.4. 60 m C. 1 L. de Hoog. Sparta, 8.4, C. Parlevliet, Sios. 8.6; G. Peters, Sios, 8.8 sec. Kogel C J. Fortman. Sparta. 11.31 m; G. Peters. Sios. 9.32; I. Nel. Sios. 8.39. Vpr. CIC. Parlevliet. Sios, 4.44 m; I. Hol, Sios, 4.13. Ver, D 1 W. Rom- mers, Sparta, 4.20, I. Detmers, Sios. 4.-; M. de Bruin, Sios, 3.45. Hoog D: E. de Korte, Sparta, 1.30 m; A. Woutstma, Sios, 1.15; N. van Pol, Sios, 1.05. 4 x 60 m: 1 Sparta 33.-; 2 Sios 34.-. Totaal: Sparta 8363; Sios 6740; Ce lebes 6740; Meeuwen 5508. Stand jeugdcompetitie atletiek Zuid-Holland Door medewerking van competitielei der Koumans zijn we nu reeds in staat de tussenstand te geven van de jeugd competitie t/m 21 juni. Meisjes AB (17" teams) 1 Spartaan 17286 pnt; 2 Bataven 16033; 3 Sparta 15929; 11 Nw. Brunhilde 11772; 14 Bata ven II 5576 (1 wedstr.); 16 Sios 56S7 (1 wedstr.). Meisjes CD (17 teams) 1 Sparta 16593 pnt; 2 Olympia 48 14962; 3 Sios 13020; 9 Bataven 8079; Raket 6430, Spartaan 1 6680, Spartaan II 5759 en Sportief 1893 (de laatste vier 1 wedstr.). Jongens AB (16 teams) 1 Holland! 11303; 2 P.P. 10833; 3 Trekvogels 9547; 9 Bataven 8382. Jongens CD (21 teams) 1 Holland 20498; 2 Sparta 19620; 19074; 4 Holland II 17546 II 15663; 10 Bataven 15375. Sios 6369 (1 wedstr.). Jongens Hoofdkl.: 1 Holland 15019; 5 Spartaan 12187. ATLETIEK UITSLAGEN COMPETITIE BATAVEN Discuswerpen heren C/D; 1 R. de Wa ter, Holland, 35.37 m. 1000 m heren C/D: 1 R. Strik, Hol land, 2.41.1; 2 A. van Tol, De Bataven. 2.46.-; 3 P. Brugman, Bataven, 2.47.-. Hoogspringen meisjes C: 1 L. van Leeuwen. Raket 65, 1.40 m; 2 N. v. d. Ham, Raket 65, 1.34%; 3 N. Wilden burg, Raket 65, 1.26 m. Hinkstapspringen jongens A: 1 R. Strik, Holland. 12.16 m; 2 J. van Nie- kerk. De Bataven, 11.40 m; 3 J. van Ei sen. De Bataven, 9.57 m. 60 m meisjes C: 1 L. van Leeuwen, Raket 65, 8.1; 2 M. Biegstraten, De Ba taven, 8.5; 3 N. v. d. Ham, Raket 65, 8.8. KAV de BATAVEN Onderlinge jeugdwedstrijden op: 29 jun: 60 m, verspringen meisjes en jongens C.D. 6 uur; 19.15 uur meis jes A.B. kogel en discus. 6 juli: hoogspringen en kogel M.C.D. en J.C.D. 6 uur; 19.15 uur speerwerpen Meisjes A.B. brak. De lootgieter was van oordeel, dat de schuld niet bij hem lag. „Als die bromfietser niet zo hard had gereden, had hij tydig genoeg kun nen afremmen en zou er dus niets zijn gebeurd", schoof vhij de schuld op de bromfietser af. „Bovendien, zo merkte hy voorts nog op, had hij nog ruimte genoeg om voor zijn auto langs te rij den. De kantonrechter vond verdachtes standpunt nogal afkeurenswaardig. „De bromfietser treft absoluut geen schuld, want hy had voorrang", aldus zijn eindconclusie. „Nou ja we kunnen allemaal wel eens een foutje maken", krabbelde de loodgieter toen terug. „Het was absoluut geen foutje, dat verdachte maakte, maar een grote over treding, die voor de duopasagier nogal nadelige gevolgen had", merkte de of ficier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen in zijn requisitoir scherp op en vroeg derhalve ter correctie een Boete van 75.subs. 15 dagen. „Kunt u niet aan de Noordwijkse ge meenteraad vragen om dat rijwielpad aan de andere kant van de weg te leg gen. want het is daar nu levensgevaar lijk", aldus richtte verdachte zich tij dens zijn laatste woord tot de rechter. Waarop deze antwoordde: „Als dat zo is, dan had u een reden temeer om beter op te letten en dat deed u blijk baar niet". Zijn vonnis luidde dan ook conform. In hoger beroep Een 23-jarige steenhouwer uit Amster dam voelde zich ook niet bepaald erg schuldig aan het hem ten laste gelegde feit. Hy stond terecht, omdat hij met een door hem bestuurde auto in de Dorp straat een stilstaande autobus was gaan inhalen en wel op het moment, dat een tegenligger zeer dicht was genaderd. Er volgde een nogal nadelige botsing. „De tegenligger was de bus al tot op circa 10 meter genaderd toen verdachte ging inhalen en er dus wel een botsing moest volgen", zo waren de getuigen van oordeel. „Als die bus niet ineens was gaan optrekken en die tegenligger wat beter had opgelet, zou er geen botsing heb ben plaats gevonden", aldus probeer de verdachte zich van zyn schuld aan de schade te distanciëren. Nadat de rech ter te kennen had gegeven, dat hij verdachtes poging de schuld op een ander te werpen, zeer laakbaar vond, voegde de officier hier nog aan toe: „Dat de bus ineens ging optrekken staat niet in het proces-verbaal en daar komt verdachte nu pas mee naar voren". Ge zien de ernst van de overtreding, die nu nog betrfekkelijk geringe gevolgen had, maar vaak, aldus de officier, een frontale botsing met dodelijke afloop oplevert, werd de eis 75 subs. 15 da gen. „Daar ben ik het niet mee eens", zei verdachte nog. „Dat hoeft ook niet en u kunt daarom in hoger beroep gaan", antwoordde de rechter die hier na, afgaande op de getuigenverklaringen conform vonniste. Dame met baby Een 28-jarige automobiliste uit Val kenburg moest zich verantwoorden voor het feit, dat zij met haar auto de bocht RaadhuisstraatLeidseweg te Voor schoten dermate ruim had genomen, dat er een botsing met een ter plaatse ge parkeerde auto ontstond. Volgens de getuige reed >zij te hard om de bocht naar behoren te kunnen afronden. „Ik reed niet harder dan 15 km/u en de ge tuigen hebben dus niet goed geschat", zo wees verdachte deze reden van haar slunt van de hand. Als werkelijke re den gaf zy en heel andere op. „Er zat een dame naast mij met een baby op haar schoot en omdat die in de bocht te gen mij aanviel raakte in even de macht over het stuur kwijt". De kantonrechter vondt dit nogal on geloofwaardig. De officier sloot zich hierbij aan en was met de getuigen van oordeel, dat verdachte de bocht met een te hoge snelheid had genomen en daar om op de andere weghelft was gekomen. Zijn els luidde 50.— boete subs. 10 da gen. Nadat de kantonrechter verdachtes beroep op overmacht vanwege de „te gen haar aanvallende passagiere met baby" had afgewezen, legde hij haar een boete van 40.subs. 8 dagen op. Een zichtbaar ontevreden automobiliste ver liet daarna de rechtzaal. Fout geweest In tegenstelling tot voorgaande ver dachten, gaf een 19-jarige slager uit Oegstgeest onomwonden toe, dat hij „fout was geweest". Hij was inderdaad „fout geweest" toen hij met een door hem bestuurde auto op de Langevoort te Oegstgeest rechtsaf draaide en daar- bij geen voorrang gaf aan een hem in- halende bromfietser, hetgeen een fikse j botsing tot gevolg had. „Een veel voorkomende en uiterst ge vaarlijke overtreding", aldus de officier in zijn requisitoir, dat een eis van 75. boete subs. 15 dagen inhield. Nadat de slager nog eens te kennen had gege- t ven. dat hij niets tot zijn verdediging had aan te voeren, wees de kanton rechter hem op zijn beurt ook op het gevaar van dergelijke overtredingen en vonniste vervolgens conform. Aan het einde van de openbare vergadering van de Leidse raad heeft wethouder C. J. Piena gister middag een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat hij uit persoonlijke overwegingen in de komende zittingsperiode van de raad in september niet meer als wethouder zal terugkeren. Als lid van de Partij van de Arbeid-fractie in de Leidse raad hoopt hij de ko mende vier jaar nog de Leidse gemeenschap te kunnen dienen. Burgemeester G. C. van der Wil ligen antwoordde op deze verkla ring, dat hij de mededeling van de heer Piena betreurde. De heer C. J. Piena deed op 5 sep tember 1939 zijn intrede in de Leidse raad, wat betekent, dat hij van alle leden het langst in de raad zitting heeft. In 1962 werd hij tot wethouder van Openbare Werken benoemd. In deze functie heeft hij zeer veel ver- distelijk werk verricht, welke arbeid dit jaar op Koninginnedag werd ge honoreerd met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Piena beheerde een porie heer Piena in de afgelopen verkie zingsstrijd met zyn naam en repu tatie naar voren geschoven is als lijsttrekker van de P.v.d.A. Als opvolger van wethouder Piena wordt In zyn fractie de heer L. F. Molle, lid van de Kath. Werkgemeenschap in de P.v.d.A,, genoemd. Het is de vraag, of de heer Molle Openbare Werken op zijn schouders zal kunnen nemen. Ver. wacht mag worden, mede ln verband met het vertrek van wethouder ir. J. J. G. van Hoek. dat het verdelen van de portefeuilles in het college van B. eD W. in de naaste toekomst nog zeer vele problemen met zich zal brengen. De gemeente Leiden ia door deze kwestie in een situatie komen te verkeren die allesbehalve verkwikkeiyk genoemd kan worden. Een oplossing zal veel wijs be raad vergen, waarby men slechts het belang van de Leidse gemeenschap voor ogen mag houden. PAUZE Subsidieverdeling van Anjerfonds Het Anjerfonds heeft wat betreft de gemeente Leiden en omstreken de vol gende subsidies verstrekt: aan het actie-comité Carillon Gemeentetoren te Voorschoten f 2500.- voor hel caril lon; aan de Ncd. Herv. Gemeente te Hillegom f 1000 - voor de restauratie van het kerkorgel; aan het „klokken spel-comité Benthuizen" te Benthuizen f 1250.- voor de aanschaf van het klokkenspel; aan de R.K. Harmonie vereniging „De heerlijkheid" uit Wou- brugge f 1000.- voor de aanschaf van instrumenten; aan hel R.K. Fanfare korps „Excelsior" uit Noordwijk f 1000 - voor de aanschaf van instrumenten; de Chr. Muziekvereniging Wilt U iets weten Predikaat „Koninklijke". Kunt u mij zeggen in uw rubriek „weten en vragen" welke schoolverenigingen het predikaat ..Koninkiyke" dragen", vraagt «H. J. D. te Voorschoten. Antwoord: Het predikaat koninklijk is wel verleend aan conservatoria of an dere gelijkwaardige instituten. Voor schoolverenigingen voor de lagere en ware middelbare scholen is dit predikaat nooit bui- gebruikt. deze Roelofarendaveen - Amersfoort. Een oeilijke portefeuille te „verkopen" jongedame uit Roelofarendsveen met de in het politieke vlak. De heer Piena, j initialen I. K. verzocht ons de kortste die bekend staat als een harde wer- route uit te stippelen van haar woon- ker, wie geen inspanning te veel is plaats naar Amersfoort. Zij wilde graag had, naar de mening van zijn fractie-per omgaande antwoord, sloot zelfs een genoten, met dit „verkopen" grote postzegel In. maar vergat het adres op moeite. Het is daarom duidelijk, dat brief of enveloppe. Daarom antwoord in zijn „persoonlijke overwegingen" van de krant. louter politieke aard zyn. De P.v.d.A,- Antwoord: Roelofarendsveen. l'ithoorn. fractie heeft hem thans laten vallen.Vinkenveen. Kortenhoef, Hilversum, Dit treft des te pijnlijker nadat de I Baarn, Amersfoort. feuille, die als een harde geboekstaafd staat. Het v tengewoon veel capaciteit MANUSCRIPT VAN NEDERLANDSE HIST. BIBLIOGRAFIE VOLTOOID Diploma-uitreiking Vakschool voor Meisjes te Leiden Aan de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken aan het Rapen burg zijn de volgende getuigschriften uitgereikt: Vormingsklas: J. A. K. van den Berg. Oude Wetering: J. Couperus. Woubrug. ge; M. A. Diepenveen, Leiden; H. van Elk, Wassenaar; J. J. Grootjans, Kat wijk; L. M. Hooftman. Boskoop; M. Me- lein, Leiden; J. M. Opdam, Leiden; J. Chr. Laay, Zoetermeer; M. Smith, Leid- schendam; J. Woudenberg, Leiden; A, R. E. de Rijk, Leimuiden; K. Wolfe, Voorschoten. Oriëntatieklas: J. van Dalen, Leider dorp; G. J. van Egmond, Zoeterwoude; E. den Hartog, Hazerswoude; Y. M. L. Molle, Leiden; E. J. Nieuwland, Voor schoten; M. Privé, Leiden; J. M. Smit. Oegstgeest; G. D. Visser. Alphen a. d. Rijn; J. Th. de Vries. Leiderdorp. Coupeuse: B. W. Ar noldus. Leiden; P. Arnoldus, Leiden; N. E. Brugman, De Spartaan-meisjes hebben in hun tweede wedstrijd de voorsprong, die ze reeds hadden, tot 1253 punten ver groot. De eindzege kan hun nu nau welijks meer ontgaan. Bij de jongens CD eenzelfde beeld. Hier heeft Hol land het heft in handen. De andere ploegen moeten wel heel goed voor de dag komen, willen zij de Leidenaars de eindzege ontnemen. Sp. Reeuwijk 4.59; 2 M. v. d. Voort, Spartaan 1 4.46; 3 M. Teeuwen, Spar taan 2 4.14. Meisjes A 100 meter: 1 C. Cival, Bataven J 13.1; 2 J. Hogenboom, Ba taven 1 13.4; 3 Ch. Jaspers, Bataven 2 13.5. Meisjes B hoogspringen: 1 C. Kauf man, Spartaan 1.35; 2 B. Koek, Ba taven 1 1.35; 3 F. Bakker, Spartaan I 1.30. UITSLAGEN Meisjes D verspringen: 1 B. Hooge-1 Taekema, Olympia'48 32. veen. Sp. Reeuwijk 4.12; 2 Ans van I ma". Spartaan 25.""' Resteren, Spartaan 2 3X~ Spartaan 1 3.78. W. Meisjes AB diskuswerpen: '3 32.68; 2 R. Mes- PP| m 3 D. van Ruiten, 3 I. Mooyen, I Spartaan 23^90. Meisjes AB verspringen: 1 W. Broek- Meisjes D hoogspringen: 1 A. Sleg', I AAY .3®5 5'0^ 2irM fv" d' carg' Sp. Reeuwijk 1.21; 2 R. Vergoed. Sp. I Bataven 1 4.76; 3 C. Kaufman, Spar- Reeuwijk 1.16; 3 M. v. d. Voort, Spar- 479 taan 1 1.05. Meisjes D 60 meter: 1 A. Slegt, Sp. Reeuwijk 8.8; 2 B. Hoogeveen, Sp. Reeuwijk 8.9; 3 J. Nooyen, Spartaan 1 8.9. Meisjes C 60 meter: 1 O. Boere, Sp. Reeuwijk 8.4; 2 C. v. d. Leede, Spar taan 1 8.7; 3 M. v. d. Voort, Spartaan 1 8.8. Meisjes CD: 1 Sp. Reeuwijk 7.060: 2 Spartaan 1 6.680; 3 Spartaan 2 5.759. Meisjes C Verspringen: 1 O. Boere, Ria Ammerlaan, nauwelijks 17 jaar <n I dit jaar voor het eerst in de wedstrijd sport, heeft veel talent voor de tech nische nummers. Zy stootte dit weekend de kogel 10.57 ni en wierp de speer 27.32 m. taan 4.72. Meisjes 80 meter; 1 T. van Resteren, Spartaan 10.6; 2 W. Broekman, AAV '36c 10.8; 3 M. v. d. Harg, Bataven 1 10.9. Meisjes AB: 1 Spartaan 8.482; 2 Ba taven i 8.062; 3 AAV '36c 6.036; 4 Ba taven 2 5.576; 5 Nw. Brunhilde 5.002. Jongens C kogelstoten: 1 A. v. d. Poel. Spartaan 2 12.19; 2 H. Frauen- felder. A.V. Holland 1 11.79; 3 H. Ruy- sink. A.V. Holland 1 11.12. Jongens D 60 meter: 1 J. Bakker. Spartaan 1 8.5; 2 P. Visser, Holland 1 8.6; 3 P. Paardekooper. Spartaan 2 8.6. Jongens C 60 meter: 1 L. de Larie, Holland 1 7.9; 2 H. Diependaal. Spar- f""™.1' taan 1 8.-; 3 R. Sloos. Holland 2 8.- V'i- 2 Kr, Einduitslag Jongens CD; 1 Holland 1 10.168; 2 Spartaan 1 9.564, 3 Holland 2 9.077; 4 Bataven 8.325; 5 Spartaan 2 7.707; 6 Olympia 7.323. Leiden; S. C. Delmeer, Leiden; L. van Rooyen, Noordwijk; C. C. P. Stijger, Leiden: F. C. Verberg, Leiden; M. L. C. Verhoeven, Leiden; W. van Weeren, Leiden; W. Wijbenga, Katwijk. Inriehtingsassistent. n: H. P. Dreeuws, Leiden; N. van den Haak, Zoetermeer; A. J. A. de Jong, Oegstgeest; M. Kem penaar. AarlanderveenM.-B. van-Leeu wen. Zoeterwoude; M. de Meijer, Sas- 8enheim; M. Missaar, Leiden; Th. M. A. Oostdam, Zoeterwoude; Th. M. A. Pe- terse; M. J. L. I. Peijnenborg, Leiden; J. A. van der Pol, Voorschoten; J. C. M. van der Post, Oegstgeest: J. A. M. Straathof, Alphen a d. Rijn; N. van dei- Veen, Voorschoten; M. H. van Venetiën, Noordwijk; M. M. Vis, Zoetermeer; Chr. M. Westhof, Oegstgeest. Kinderverzorgsters: M. W. E. Boeh- mer, Hazerswoude; E. J. de Boer, Lei den; E. G. van den Bos. Leiden; M. Domburg. Bodegraven; Chr. den Edel. Leiden; C. Chr. Groenewegen, Leiden; T. Kamphorst, Warmond; J. C. Miere- met, Leiden: G. Oost, Leiden: M. van der Plas, Lelden; B. J. M. Slimmers, Leiderdorp; J. de Wolf. Leiden. Leerling-verkoopsters: G. Glasbergen, Leiden; A. J. de Graaf, Zoeterwoude; Chr. W. van den Hoek, Leiden; R. A. G. Jonk, Leiden; J. G. Kooreman, Lei den, L. Mechelse, Leiden: M. A. den Os, Leiden; C. Vogelaar, Noordwijk. Assistenten in do huishouding niet de nadruk op theoretische vorming: A. Be- nes, Leiden; A. Brinkhuis, Noordwijk; L. M. Campfens, Leiden; E. N. van Dee, Leiden; N. J. Fluijt, Leiden; M. T. J. Groen, Benthuizen; M. H. Gubler, Lei den; E. van Hemers, Wassenaar; J. E. van der Hoeven, Leiden; J. Jonker. Kat wijk; S. M. van der Marei, Voorschoten; Y. Noordam, Noordwijk; E. van Rhee- nen. Leiden: G. Schakel. Leiden; E. Vet- tewinkel, Noordwijk; R. Vonk, Voor schoten; A. Wesselo. Wassenaar; G. Wilteman, Leiden; M. v. d. Woude, Lei- Assistenten in de huishouding met de nadruk op huishoudelijke vorming: H W. van Egmond, Zoeterwoude; J. Hil- lebrand, Leidén; P. Libochant, Leiden J. A. van Luling, Woubrugge; J. v. Oos ten, Leiden; M. W. v. d. Pol, Leiden; G. L. Ravensbergen, Leiden; L. de Ru, Lei den; M. J. van Schaik, Leiden; J. B. Se- lie, Leimuiden; J. C. Slijkhuis, Leiden; C. A. Stigter. Leiden; W. E. B. Stouten. Leiden; J. Versteeg, Leiderdorp; G. J. Visch. Warmond; L. G. van der Zeeuw, Leiden. Assistenten in de liuislinudim; niet na druk up vorming in de naald vakken: J. R. E. Bakker. Leiden; F. J. M. de Best. Leiden: I. Brinkhuis, Leiden; J. E. der Klugt. Lei- impen. Leiden: P. C. M. Meel, Wassenaar; R. A. de Wit, Rijnsburg: C. W. Zuijderduijn, Katwijk. Schakelklas-Assistentenopleiding: S. C. M. de Best, Leiden; G. J. Cremer, Noordwijkerhout; W. J. Felix, Leiden; G. J. Luitwieler, Leiderdorp; H. Man- riemaker. Leiden; Y. de Nie, Leiden; M. C. van der Pluym, Leiden; H. M. Snie- i der. Oegstgeest; C. C. Theil. Leiden; C. I. M. Vos, Leiderdorp; M. L. Wage. Het manuscript van de Nederlandse historische bibliografie een project van het Nederlands comité voor ge schiedkundige wetenschappen is vol tooid en bevindt zich thans bij de uit geverij, zodat publicatie binnen af- zienbare tijd venvacht kan worden. Ge- Harpe Davids" uit Noordwijkerhout noemde bibliografie, die ruim achtdui- f 1000.- voor de aanschaf van instru- zcn(j nummers telt. is samengesteld door menten: Stichting „Oud-Alphen en dr jj. de Biid^ oud-bibliothecaris van omgeving" uit Alphen aan den Rijn rje rijksuniversiteitsbibliotheek in Gro- f 2500.- voor een schilderij; aan d>.' ningen. Door subsidies van de Neder- Lustrumcommissie van de Vereniging ïandse organisatie voor zuiver weten- Vrouwelijke Studenten te Leiden f 1500.- voor de kostuums en décors; aan de Overvoorde - Gordonstichting „De Pauwhof" uit Wassenaar f 1250.- teris Sacrum" te Leiden f 1175.- voor gordijnen en verlichtingsapparatuur: aan de Lustrumcommissie van het Leidsche Studenten Corps te Leiden f 2000.- voor de opvoering van de Opera; aan de Stichting Gemeenschap pelijke Gebouwen Clubhuiswerk te Leiden f 1000.- voor de aanschaf van filmapparatuur; aan de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwkoop f 2500.- voor de inrichting van het verenigingsge bouw; aan de Dames Gymnastiekver. „Concordia" te Leiden f 300.- voor de aanschaf van een bandrecorder; aan de Stichting „Dorpshuis Rijpwetering" in de gemeente Alkemade f 2500.- voor de inrichting van het dorpshuis. nis van de Nederlandse kolonisatie, de maritieme en militaire geschiedenis, de economische en sociale geschiedenis, de rechts- en kerkhistorie en de cultuurge schiedenis. Bij de samenstelling van dit stan daardwerk heeft dr. De Buck zich laten voorlichten door deskundigen op ver schillende terreinen met name in ver band met de toe te passen selectie. Daar door zal de bibliografie en voor Neder landse en voor buitenlandse onderzoe kers die grondig of terloops met onder- Morgen: de apostelen Petros en Pa«- lus. Mis: „Nu weet ik leker, dat de Heer zijn engel gezonden heeft (uit de Handelingen der Apostelen). OVER DE BRUG Toen wij onlangs (het is alweer twee maanden geleden door het winderige en regenachtige Rome kuierden, zagen wy nog net de stom pen van de „brug \an Nero" (de Pons Neronis) boven het water van de ge zwollen en snel-voortstromende Tiber uitsteken Bij hoog water verdwijnen ze geheel en al. Over deze brug is een vergrijsd mannetje geboeid heen gemoeten, nadat hij er vele keren als vrij man over was gelopen in het drukke gedoe van de wereldstad. „Wanneer ge oud zijt, zal een ander u omgorden en u brengen waar ge niet heen wilt". Dit voorzegde Chris tus aan Petrus, toen aan deze was op gedragen. in plaats van de Goede Her der zelf. de lammeren en schapen te weiden De „brug van Nero" gaat over de Tiber naar een plaats, welke ten tijde van die beruchte keizer (54-68) nog buiten de stad lag en ook toen al Va- ticanus heette en waar nog steeds de opvolgers wonen van het grijze man netje, die de rots was waarop de Kerk zou worden gebouwd. LElüSE BIOSCOPEN De films in de week van 23 l/m 29 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd; Camera; Zij, die het licht schuwen (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: 077 in operatie Bloody Mary (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00. en 9 15 uur. Zondag; 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor; ontraden. Studio: Liefde van een blondje (18 jr.) Dagelijks. 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur. Trianon: Gouden mannen (en één heel mooie vrouw), 14 jaar. Dagelijks; 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rex: Wat het daglicht niet verdragen kan (18 jaar). Dagelijks. 2.30, 7.15 en 9 15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT schappelijk onderzoek kon dit standaard- j werpen uit de Nederlandse geschiedenis werk worden samengesteld en gedrukt. in aanraking komen, een gids zijn De Nederlandse historische bibliografie 1 waarin de relevante literatuur snel ge- omvat de politieke geschiedenis, de ge- vonden kan worden. De bibliografie zal westelijke en de locale geschiedenis, de waterstaatsgeschiedenis, de geschiede- I handel v.h. E. J. Brill in Leiden. Huisvesting van Voorschotense scholen Zowel van het R.K. schoolbestuur spraak maken op vier lokalen. Ver van de parochie van de H. Laurentius 1 zocht is om een uitbreiding van de als van het Departement Voorschoten school met meer dan één lokaal, der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn verzoeken ontvangen met betrekking tot de huisvesting van de onder hun beheer staande scholen. Het R.K. schoolbestuur is voornemens over te gaan tot spreiding van de scholen, nu gelegen aan de Elstlaan. De ge dachten van het schoolbestuur gaan uit naar het ter beschikking stellen aan de gemeente van het gebouw van de St, Jozefschool. Daarvoor in de plaats zou het bestuur graag een school gevestigd zien in de wijk Adc- geest. Er bestaan geen bezwaren te gen, dat voor deze laatste oplossing een noodgebouw beschikbaar komt. De bedoeling is, dat de St. Jozefschool verhuist naar de Sa. Mariasehool en Op de receptie van eersteklas-kam- de g Mariasehool wordt ondergebracht de pioen UVS, vrijdagavond topscorer van het Nederlandse teurvoetbal. de Leidse crack Gerard Désar, een geschenk worden overhan digd door de Cinzano-vermouthfabrie- ken. Ook de andere spelers zullen uiter aard delen in de geste van deze indus- noodlokaliteit, te plaatsen in de wijk Adegeest. Het Departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beschikt thans over drie lokaliteiten. Rekening houdende met de uitbrei ding van het aantal leerlingen, kan het schoolbestuur thans rechtens aan- Strakker verven? fcesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! ADVERTENTIE BROEDERSCHAP DER LEIDSE PROCESSIE NAAR KEVELAER Voi ichote Primaire opleiding: M. A rends. Lei den; E. M. van As. Leiden; V. E. Bak kei. LeidschendamF. M. Brugman. Leiden: J. de Bruyn, loeiden; M. C. S. van dei# Boogaard. Leiden; G. H. Buur man, Leiden; G. Crama, Leiden; E. De- vilee. Leiden; W. Dubbeldeman, Leiden, C. van Ees, Oegstgeest; C. van Egmond. Wassenaar; G. J. Freeke, Leiden; W. de Graaf, Rijpwetering; J. J. E. v. Griens- ven, Leiden; J. C. Havermans, Voor schoten; J. P. Heemskerk, Oegstgeest; L. Hemerik, Leiden; J. L. Kapaan, Lei den; C. W. van Klaveren, Rijnsburg; P. van Klaveren, Leiden; Y. Kroone, Leiden: D. Laman, Leiden; A. G. van Leeuwen, Zoeterwoude; A. M. J. Lez- wyn. Leiden; M. Ligtvoet, Leiden; W. Dödel, Warmond: S. M. van der Lucht, Leiden; J. H. van der Luit. Oegstgeest; M. Meijer, Katwijk; P. Mieloo. Leiden; A. Mulder, Leiden) M. R, Oudshoorn, Nog ongeveer 1 maand en de Leidse Processie naar Kevelaer zal voor de 229e maal haar bedetocht houden naar het Genadeoord van O, L. Vrouw, Troosteres van de bedroefden, Het bestuur heeft gemeend nu eens te moeten afwijken I van de traditionele datum zondag na j het feest van O. L. Vrouw ten Hemelop-1 neming. Er is nl. besloten de bedevaart dit jaar te doen plaats hebben op zondag 14, maandag 15 en dinsdag 16 augustus, Leiden; A. Ouwehand. Wassenaar: J. Ouwehand, Warmond; M. Ouwerkerk, Leiden; J. A. E. van Polanen, Leiden; M. S. Polman, Leiden; A. F. Pool, Was senaar; E. G. Prins. Oegstgeest; S. S. de Roo. Leiden; C. G. de Roode, Leiden; M. J. van Rijn, Leiden: J. T. Schyf, Warmond; J. H. v. d. Schrier, Oegst geest; C. Smit. Leiden; I. van der Sluis, Zoeterwoude; J. M. Sommeling, Leiden; M. L. van Staveren, Warmond; W. C. Stoute. Leiden; H. H. Verhoogt, Lelden; E. J. E. Verkade, Leiderdorp; P. Ver kade, Leiderdorp; M. Versteeg, Leider dorp; J. H. M. de Vink, Leiden; H. Vo gelenzang, Zoeterwoude; E. Vonk, Voor schoten; J. M. Vrijbloed, Leiden; J. C. van der Wal. Leiderdorp; C. W. Wijs man, Woubrugge; M. L Zweistra, Lei. zodat de feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming op 15 augustus geheel in Kevelaer zal kunnen worden gevierd. Op zo'n feestdag Is het steeds druk met pelgrims, wat de devotie en de sfeer dan zeer ten goede komt. Er is in de kerk een vernieuwing gaande, waarby het te hopen ls, dat niet alles wat goed was, overboord wordt ge gooid. Zo ook wat de bedevaart betreft, want deze zijn heus niet uit de tyd, zoals men vaak te horen krijgt. Zie maar eens naar het H. Land. Rome, Lourdes, Fa- tima enz. Iedereen is niet in staat voor betrekkelijk lange tijd z'n zaken en werkzaamheden in de steek te laten om nog maar niet te spreken van de finan ciële konsekwenties, welke zo'n reis met zich meebrengt. Dat kan echter voor Kevelaer niet gelden. Dit duurt slechts 3 dagen en er is een zondag by en boven dien nog de feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, welke eveneens als zondag wordt gevierd. En wat de finan ciën betreft, deze zullen toch voor de meeste mensen wel te dragen zyn. Dit is voorlopig de eerste opwekking om aan de jaarlijkse processie deel te nemen. U kunt dus zondag 14, maandag 15 en dinsdag 16 augustus a.s. vrij houden. Wij zouden u wel willen aanraden bijtyds voor logies te zorgen, daar het met het oog op 15 augustus wel bijzonder druk zal zyn. HET BESTUUR. OPLOSSING MOGELIJK Na verschillende besprekingen met beide schoolbesturen is gebleken, dat de volgende oplossing mogelijk is. De bijzondere neutrale school zou, wan neer hel gebouw van óe St. Jozef school ter beschikking van de ge meente komt, na ontruiming van be doeld gebouw, aldaar huisvesting kun nen worden geboden. Gezien 't aantal leerlingen achten b. en w. 't acceptabel, dat dan vijf lokalen worden aange boden. De drie resterende lokalen r/iu het R.K. schoolbestuur graag willen bestemmen voor het onderbrengen van leerlingen van het uitgebreid lager onderwijs. Het noodgebouw, waarin thans de neutrale bijzondere school is gehuisvest, komt dan vrij. Voorts komt per 1 augustus leeg te staan de noodlokaliteit, tot voor enige tijd in gebruik bij de openbare Ade geestschool. Thans zyn in dat gebouw ondergebracht drie klassen van de School met de Bijbel in verband met de ombouw van de centrale verwar ring van de school aan de Wijn- gaardenlaan. Om het R.K. schoolbe stuur in de gelegenheid te stellen de Sa. Mariasehool te doen verhuizen, dient beschikt te worden over zes lokalen. Hiervoor kunnen in eers'e aanleg worden gebruikt de drie eerder genoemde lokalen, waarin de open bare Adegeestschool was gehuisvest. DRIE LOKALEN BIJBOUWEN Om tot een verantwoord onderwijs te komen, is het noodzakelijk dat naar concentratie wordt gestreefd, hetgeen betekent, dat op het terrein, waar bedoelde school zich bevindt, drie lokalen worden bijgebouwd. Dit is te verwezenlijken door: a. verplaatsing van het vrijkomende noodgebouw van de bijzondere neutrale school; b. het bijbouwen van drie nieuwe lokalen. De verplaatsing van deze opstal vergt een uitgaaf van rond 50.000.-, ter wijl nieuwbouw kan plaats hebben voor een bedrag van 89.390.- De jaarhuur bedraagt 13.320.- Gezien dp hoge kosten, die zijn gemoeid met de verplaatsing en in aanmerking ne mende. dat de noodlokaliteiten van de bijzondere neutrale school voor an dere huisvesiingsdoeleinden kunnen worden gebruikt, zijn voor b. en w. aanleiding geweest te kiezen voor het bijbouwen van drie nieuwe lokalen. TIJDELIJK De tijd, die nog rest voor de aan vang van een nieuw schooljaar is te kort om een en ander tijdig te reali seren. In verband hiermede dient met ingang van het nieuwe schooljaar eer tijdelijke oplossing te worden gezocht Deze is te vinden door van het nood gebouw. waarin voorheen de oper- bare Adegeestschool was gevestigd, twee lokalen ter beschikking te stel len van het Departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en één lokaal aan het R.K. schoolbestuur voor de huisvesting van een kleuterklas. Zodra het bijbouwen van de drie lokalen is gerealiseerd, kan de totale oplossing worden ver wezenlijkt. B. en w. stellen zich voor, dat dit omstreeks januari 1967 zijn beslag kan krijgen. Wat de bestemming van de nood- lokalen betreft, waarin nu de bij zondere neutrale school is onderge bracht, zullen b. en w. zich nog nader beraden. Hierover bestaan reeds con crete gedachten, maar deze zyn toch nog niet zo ver, dat deze nu al kunnen worden voorgelegd. Aangaande de plaats van vestiging van het definitieve gebouw van de KORRELTJE Van allr kwade dingen waardoor de mens bezocht wordt, is zyn eigen slech te humeur stellig het kwaadste. MARKTBERICHTEN TER AAK. 27 juni. GROENTEN Kassnijbonen 1.45-2.00. snyboneD stek 55-1.00. tuinbonen 22-38, dorperwten 80-95. sapdoppets 95. peulen I 1.55-2.50. idem II 35-60. witte capcljners 80-1.00 rabarber 31. andijvie I 22-33, idem II 13-15, waspeen 49. postelein 35-36, spi nazie 43-45, krombekdorperwten 1.20- 1.25, blauwschokkers 1.10, stambonen 2.20, kromme komkommers 13-17, idem stek 13, alles per kg. Bloemkool AI 58- 78, All 30-54, Bil 33-35, sla I 22-23, Idem II 7-16 alles per stuk. Boskroten 16-26, bospeen I 40-55, bospeen stek 15- 28 alles per bos. Tomaten A 6.90, idem B 6.60, idem C5. 80 per bakje van 6 kg. Komkommers 13-36 per stuk. RIJNSBURG. 27 juni. Bloemen Colvllleis: Nymph 1600-1800, Amanda 1400-1700, Spitsfire 1100-1300. Alba 780-1020. The Bride 680-920, Am. An jers: Tangerine 1400-1700, Mac Arthur 1100-1500. Dusty 1100-1400. Shocking Pink 1100-1400, Sim rood 1000-1400, Sim wit 1000-1400, Sim rose 1000-1300. Alstroemeria 1200-1500. Pyremidale 1400-1800, W. Suprem 800-980, Esteread 510-620, Prodea 250-300, Gladiolen: Gemengde 2500-2800, Red Signaal 2400- 2600, Sneeuw Prinses 2100-2500, Live Flame 2200-2400, A lard Pierson 1600- 1800 alles per 100, Freesia's: 95-140, Orien 90-115, Duizendschoon 70-105, Segetum 80-95, Goudsbloemen 50-60 p. bos. ROELOFARENDSVEEN'. 27 juni Bloemen Am. Anjers: Sim rose 10- 18. Sim rood 10-16. Sim wit 15-17. Kee- fer 13-14. Sim Arthür 14-15. Fanfare 12, Shocking Pink 12-14. Gerbcra 21- 28. Rozen: Garnette en Carol 6-13, Tradition 18-22. Sonora 16-18. Coral Princes 20-21, Zorina 12-19, Carla 42-52 Baccara 36-42, Lelies: Rubruni 71-101 p. tak. Irissen 45-148, Suygroen 44-60, Ornithogalum 62-86, Anemonen 16-19. Esther Read 28-36. Wirrala Suprème 60-87, Brodea 34-50, Phygostegia 60-69, Alstroemeria 69-77, Spirea 43-56, Gouds bloemen 36-50, Lathyrus 39-48, Phlox 70-73, Margrieten 39-53. Korenbloe men 36-38, Dahlia's 95-140, Colvilleis: Spitfire 45-75, Robinatte 85-115, Aman da 135-170, Nymph 100-150, The Bride 62-78, Oranje Queen 170-190. Wilhcl- mina 120-125 p. bos. Groente Aardbeien 69 p. 2 -ons doos. snijbonen 150.00-185.00, id. stek 70.00-110.00. dubb. stambonen 190.00, komkommers 16.00. Peulen 275.00- 320.00. capucijners 90.00-95.00, kropsla 16.00-22.00, bospeen 44.00-47.00 p. 100 Sa. Mariasehool, gaan b. en w. ervan uit, dat deze zal kunnen plaats vin den op een terrein, gelegen ter hoogte van het te stichten vierde gymnastiek lokaal. De uit de nieuwbouw voort vloeiende bijkomende kosten worden geraamd op 5.000.-, te weten aan schaffing van overgordijnen, kokoa- matten enz. De opstal kan na verloop van de huurperiode (10 jaren) wor den overgenomen tegen betaling van een bedrag van 3.500.-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3